De positie onzer regeering te Londen Dansles De Maasbode stelt In het vervolg op haar interview met oud-minister Gerbrandy de vraag of de Landsregeering te Londen niet Jn een impasse dreigde te geraken door het ontbreken van een parlement en het op el kaar aangewezen zijn van Kroon en kabi net. Hét antwoord luidde: In feite waren de verhoudingen in Londen anders dan in Nederland. De Koningin, om slechts dit te noemen, kon niet uit de debat ten van de Tweede Kamer en de daarmee samenhangende publieke opinie, de positie van een Kabinet of van ministers aflezen. Er ontbrak Haar een zeer belangrijke infor matie-bron. De Koningin heeft zich altijd op het stand punt gesteld, dat Zij zich zoo nauwgezet mogelijk op de hoogte moest houden van wat er onder het Nederlanosche volk en onder Nederlanders leefde Er kwam practisch niemand over uit Nederland, of hij werd door de Koningin ontvangen. Geen geschrift of rapport uit het bezette gebied bereikte Londen, of de Koningin las het. Toen het Zuiden was bevrijd, rustte H M. niet, voordat zij met vooraanstaande figuren had gespro ken. Zij liet hen naar Londen komen en zoo- dra Zij zelf naar Nederland kon gaan, sprak Zij uitvoerig met hen. Natuurlijk konn zulk een gewijzigde toe stand tot uitdrukking in de verhouding tot ministers. Maar één zaak bleef er: daaraan is, over en weer steeds vastgehouden: de ministerieele verantwoordelijkheid. Voor elke politieke handeling of handeling met moge lijk politieke gevolgen ls er geweest een verantwoordelijk minister, die welbewust de verantwoordelijkheid aanvaardde, of, als hij meende niet verantwoordelijk te kunnen zijn, de consequenties trok. Om slechts dit te noemen: ik neo het ontslag-de Geer ge- contrasignc-rd, ik draag daarvoor de verant woordelijkheid. Ik noem juist dit voorbeeld om te doen zien, hoe zelfs in die gevallen, waarin een eigen Pecht der Kroon bestaat, desalniettemin de ministerieele verantwoor delijkheid prevaleert. Men kan zelfs zeggen, dat door het wegvallen van 'net Parlement deze kant van de ministerieele verantwoor delijkheid scherper is gevoeld en bewuster tot uitgangspunt genomen. Een groote vrouw. Door den abnoi malen toestand heen kwa men de persoonlijke eigenschappen der re geerders sterker op de proef, baar waren, toen wij pas in Londen zaten, in de laatste maanden van 1940, nogal wat zwakke broe ders met knikkende knieën om ons heen. Geheel anders was de geest van de Konin gin. Van het eerste oogenblik af aan heeft Zij het standpunt ingenomen: veclslen tot het bittere einde, zonder ooit te vergeten of uit Haar hart te bannen het nameloos leed, dat over het volk van Nederland en Neder- laudsch-Indië werd uitgestort. De Koningin heeft in 's lands belang niets en niemand ontzien; Zij had dan ook groot ontzag in Londen. Een vooraanstaand Brit noemde Haar de eenige vrouw in de wereld, voor wie de heer Churchill benauwd is. Ik behoef niet uit te leggen, welk machtig po litiek kapitaal voor het Koninkrijk in het midden van een voor zijn levensbestaan vech tende Engelsclie natie en in het midden van een in doodsnood strijdende volkerenwe reld was vastgelegd in de vastbeslotenheid van de persoon van onze Koningin. In het licht van dat groote actief viel het lichter om de lasten en zwarigheden, die vanzelf sprekend uit een parlementlooze, meer op persoonlijke verhoudingen, rustende staat kunde voortvloeien, te dragen en daaraan het hoofd te bieden. U vond het zelf niet onplezierig zonder parlement te regeeren? Niet Anti-Parlementair? Ik ben door-en-door parlementariër ge bleven ook in Londen. Parlementariër in hart en nieren. Laat ik het heel kort zeggen: ik vind re geeren zonder parlement voor onze consti- tutioneele Westersche Staten waanzin; ik heb het ontbreken van een parlement in Londen als een groot gemis gevoeld. U hebt het toch niet aanstonds na de bevrijding bijeengeroepen? Neen. Maar vergeet niet noe ik altijd tegenover dat moment der bevrijding heb gestaan. Ik stond op het standpunt, dat ik na dat oogenblik in den kortst mogelijken tijd moest aftreden, dat er dus zeer spoedig een nieuw kabinet zou optreden een vraag werd dus of wij dat nieuwe kabinet de han den mochten binden door ten aanzien van de samenstelling van het parlement iets te prejudicieeren. Men kan daarover van mee ning verschillen, ik meende, evenals de meeste mijner ambtgenooten dat wij in elk geval over de vraag of wij enkel met een ontwerp, dan. wel met een de opvolgende regeering bindende wet moesten komen, geen crisis-geschil mochten maken, Achtte U de samenstelling van liet par lement zooals het uit den bezettingstijd te voorschijn kwam dan niet grondwettelijk de eenig juiste? Het noodparlement Ik niet. Ik kon dit parlement met den besten wil van de wereld niet meer repre sentatief achten voor het Nederlandsche volk. Ik zag de juridische situatie aldus: het parlement als instelling is overeenkomstig de Grondwet aanwezig; aangezien de Grondwet echter het aftreden der leden na een bepaal den inmiddels reeds lang verstreken termijn eischt, was de grondwettelijke samenstelling van het college niet aanwezig. De normale weg om het parlement weer van leden te voorzien, lag in de verkiezingen. Die konden wtj niet uitschrijven. Staatsnood- reoht eischt. dat men slechts zoover van wet telijke bepalingen afwijkt of daarnaast gaat, als strikt noodig is. Dan moest men, naar mijn overtuiging, voor de verkiezingen een surrogaat vinden en dat kón men vinden door .het aanwijzen van een college van kies mannen of door daaraan verwante oplos singen. Om op Uwe positie in Londen terug te keeren, hoe stond U tegenover de Engelsche Een interview met oud-minister Gerbrandy Churchill. In den beginne wat onwennig. U begrijpt wel. dat de omstandigheden voordat de heer de Geer aftrad, er niet toe bijdroegen een goede sfeer te scheppen tusschen de Engel- sche Regeering en de Nederlandsche. Men had niet aanstonds den indruk van alge- meene bereidwilligheid der Nederlanders om actief deel te nemen aan den strijd tot het bittere einde, lfet eerste onderhoud, dat ik als minister-president met Churchill had. verliep, hoe hoffelijk ook de ontvangst, ta melijk koel en ook niet gemakkelijk. Hij wilde Fransch spreken, maar dat ging hem niet zoo goed af; ik koos dus Engelsch maar dat lag mü toen nog niet zoo goed. Zoo zaten wij tegenover elkaar, wel trof mij terstond één ding; zijn belangstelling voor de Nederlandsche politiek en de hou- CHURCHlLIi. de goede vriend van Nederland. ding van de Nederlandsche politici in bezet gebied. Maar het eerste gesprek was inder daad koel. In den loop der jaren Js dat echter ver anderd? Gelukkig wel. Vooral toen eenmaal de moeilijkheden in den Pacific waren uitge broken en lk regelmatig met den Prime Minister in contact kwam. In den beginne heb ik wel eens moeilijkheden gehad, b.v. toen de positie van het Rijk op het spel stond bij de bespieking over de basis, waarop de bondgenooten in den oorlog tegen Japan sa men zouden werken. Doch Churchill waar deerde kracht wel, als ze met argumenten gepaaid ging. Nadien werd onze verhouding zeer goed. Wii mochten elkander wel Tijden. HU gromde wel eens, als ik hem met alle geweld persoonlük wilde spreken, maar als ik een maal bü hem was, was alles goed. Ik mag gerust zeggen, dat wü tot een meer vriend schappelijke verhouding geraakten. Een vriendschap, die mijnerzijds op zeer diep respect steunde. Pacific oorlogsraad. Waarlijk Churchill is een groot man, een man van enorme geestelijke proporties. Ne derland heeft zéér veel aan hem te danken. HU droeg ons een zéér goed hart toe. Meer woonruimte in Den Haag Het Militair Gezag heeft besloten, het zuidelijke gedeelte van de thans voor het kamp Duindorp gevorderde woning complexen binnen eenige weken vrij te geven. Tengevolge daarvan zullen on geveer 300 a 400 woningen vrij komen, die zullen dan via het centraal huisves tingsbureau te 's-Gravenhage ter be schikking van de rechthebbenden wor den gesteld. Een boodschap van de Koningin Aan bevrijden in Indië Oogenblikkolijk na de beëindiging van de vijandelijkheden in Azië. heeft de Ko ningin getracht zich met een boodschap te richten tot de uit de Aziatische kampen bevrijde landgenooten. Voorts heeft de Koningin tal van brieven beantwoord, die haar ter gelegenheid van haar verjaardag uit onze overzeesche gebiedsóeeien had den bereikt. Naar later gebleken is, hebben noch de boodschap, noch de brieven hun bestem ming bereikt. De koningin heeft daarom kolonel dr. Doorenbos, vertegenwoordi ger van hel Nederlandsche Roede Kruis in Nederlandsch Indië, dien 2ij eenigen tijd geleden in audiëntie ontving, bood schappen medegegeven, bestemd voor alle uit kampen in Indië of op het Aziatische vasteland bevrijden, zoowel voor burgers als militairen, voor mannen, vrouwen en kinderen. De boodschappen, die kolonel Dooren bos zoo veel mogelijk ter kennis van onze landgenooten in Indië zal brengen, bevat ten een hartelijk woord van gelukwensch met de uiteindelijke bevrijding. Met wee moed gedenkend de velen, die het offer van hun leven gebracht hadden, betuigde de Koningin haar dankbare bewondering voor den trouw, den moed en de volhar ding, die de geïnterneerden hebben be toond. Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties Door het College van Rijksbemidde laars is een richtlijn uitgegeven ten aanzien van het toekennen van een gra tificatie ter gelegenheid van het a.s, Kerstfeest of wel met Nieuwjaar. Als regel geldt, dat de gebruikelijke grati ficatie. dat wil zeggen de gratificatie, die ten minste reeds van December 1939 of Januari 1940 af toegekend is, zonder bijzondere vergunning ook ditmaal uit gekeerd kan worden. Voorts is met het oog op de heer- schende bijzondere omstandigheden het toekennen van een dergelijke gratifica tie voor dit jaar toegestaan, ten bedrage van ten hoogste een week loon of een kwart maand salaris, aan andere werk gevers, bij wie de loonen niet hooger liggen dan 115 pet. van net op 31 Octo ber 1942 of 125 pet. van het op 10 Mei 1940 geldende loon. Voor het overige is hef toekennen eener Kerst- of Nieuwjaarsgratificatie alleen toegestaan bij speciale toestem ming van het College van Rijksbemid delaars. Een dergelijke speciaie toe stemming zal door hei college slechts worden verleend bij hooge uitzondering °n na verkregen volledig inzicht in de loonen. welke bij den betrokken werk gever gelden. Zaklantaarn- Batterijen De prijzen voor zaklantaarn-batterij en zijn voor alle soorten gelijk geworden. De winkelverkoopprijs moet op alle bat terijen gedrukt zijn. Hieronder volgt de prijs van een aan tal der voornaamste in den handel ge brachte soorten, welke in geen geval mag worden overschreden. Zakbatterij (3-cellig) 0.40, zakbatterij (3-eeJlig, lucht-zuurstof) 0.43, kleine staafbat- terij (2-cellig) 0.20, kleine staafbatterij (2-cellig, lucht-zuurstof) 0.24, groote staafbatterij (1-cellig) 0.26, groote staafbatterij (1-cellig, lucht-zuurstof) 0.30. Mary Dresselhuys, de bekende actrice, die in de eerste helft van dit seizoen bij de tooneelgroep ..Comedia" optrad, zai van 1 Februari af als gast verbonden zijn aan het Residentie tooneel. Minister Vos op de brug. Hedenavond om 21 uur zal de minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos. over de zenders Hil versum I en 1 in de radio-uitzending „op de brug" spreken over „de organisatie van het bedrijfsleven". Een korte definitie te geven van ander half uur schuifelende beweging ondcï leiding van eon vakkundig, elegant opper- schuifelaar is niet gemakkelijk Het bcsste lijkt mij nog altijd: „onzin", maar mijn vrouw is het daar niet mee eens. want zij zegt, dat dansen een stuk van de mo derne opvoeding is. Enfin, ieder zijn meug. Maar toch heeft zoo'n avond op den gladden vloer en onder de ijselijke gelui den van een neeschen versterker zijn be koring. Niet alleen, dat de warmte geheel buiten de brandstoffenkaart om wordt verstrekt (verwekt zou beter zijn), maar ook het gevoel voor humor, dat onver woestbaar en tegen alle tango- en foxtrot beproevingen in blijft lever, in den ver moeiden mensch-met-vertrapte-teenen. wordt zoo nu en dan aangenaam gestreeld. Elke dansles kent de klassieke figuur van den houterigen jongeman, die het nooit leert. Het is voor de andere dans- enthousiasten niet altijd even amusant in hetzelfde vertrek met hera de beginselen van een Weenschen walsch bijgebracht te krijgen, want het loopt onvermijdelijk mis. Het verschil tusschen rechts en links is nog altijd een puzzle voor den zwoe genden leerling van Terpsichore en ais je met z'n veertigen bezig bent. op de langzame één-twee-drie maat van een afgejakkerde piano de onvergankelijke schoonheid van een wals te bestudeeren, kun je iemand, die telkens tegen den keer in wil, niet gebruiken. De dames kijken verstoord en de hee- ren verwoed. De gramofoon krijscht on behoorlijk en de vloer is glad. Er wordt hard gewerkt aan de vervolmaking van de cultuur en de doorweeking van de boord. Naast het rhythme en zijn dame en boven zijn zenuwen, zijn vermogen en zijn begrip danst onze wapenbroeder. Hij is kennelijk geagiteerd door het onhandel bare toonkunstwerk, dat zijn gescandeer de klanken over de nachtarbeiders uit stort. Door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak blijft zijn rechtervoet (of was het zijn linker?)haken achter de hooge hakken van zijn partner en met het hoofd en de handen vooruit stort hij zich ten parket- vloere. Zondc-r uit te weiden over de hilariteit, die dit incident veroorzaakt, wil ik nog even mijn verbazing onder woorden brengen. Toen ik hedenmorgen langs een or.zer grootste bedrijven kwam hoorde ik onze vallende ster door den portier onderdanig begroeten met: „Goe den morgen Mr. Dinges." J. F. De zelfmoord van Genechten „Ik heb gefaald Naar aanleiding van het feit dat Prof. Mr. Robert van Genechten Donderdag morgen even over half acht in de cellen barak te Scheveningen zelfmoord heeft gepleegd, deelt het M.G. aan "net A.N.P. mede: Donderdagmorgen om 7 uur werd aan van Genechten op de gebruikelijke wijze een kom melk gebracht. Er was aan hem toen niets bijzonders te bemerken. Om even over half acht constateerde een der bewakers, dat hij zich door ophan ging van het leven had beroofd. De on middellijk gewaarschuwde gevangenis-arts kon slechts den dood constateeren. Het lijk was op dat moment nog op lichaams temperatuur en de arts sprak als zijn mee ning uit. dat de zelfmoord hoogstens tien minuten te voren gepleegd kon zijn. Van Genechten heeft klaarblijkelijk de broek band van een onderbroek afgescheurd, voor dat deze in de wasch werd gedaan. Deze band heeft hij met stopwol. welke den gedetineerden wordt verstrekt om daarmede nun sokken te stoppen, tot een stevig geheel ineen gewikkeld en daar mede heeft hij zich aan een buis van de centrale verwarming opgehangen In zijn cel werden eenige brieven aan getroffen, o.a. aan den procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's-Gra venhage en aan zijn raadsman. Uit deze brieven blijkt, dat van Genechten tot het inzicht was gekomen, dat hij gedurende de oorlogsjaren gefaald heeft en dat hij liever zichzelf het leven wilde benemen, dan een executie-peloton af te wachten. Aan den procureur-fiscaal deelde hij o.a. mede, dat hij het door hem ingediende beroep in cassatie introk. De commandant van de cellenbarak te Scheveningen deelde mede. dat van Ge nechten steeds een rustige gevangene was geweest. Hij hield zich aan de regels van het huis en had nog kort tevoren den commandant gezegd, dat hij meende, dat het zijn plicht was, zich zoodanig te ge dragen. Niettemin moet van Genechten reeds eenigen tijd het plan hebben gehad zelfmoord ie plegen, aangezien hij anders niet een en ander zoo zorgvuldig had kun nen voorbereiden. De commandant deelde voorts als zijn meening mede, dat het niet. te voorkomen is, dat iemand van het intellect van een van Genechten zelfmoord pleegt, indien hij zijn zin daarop gezet heeft. Hem waren zelfs gevallen bekend van twee Duitsche gedetineerden, die kans gezien hadden, zich aan de knop van hun krib op te han gen, door zich eenvoudig ruggelings achter over te laten vallen. Van Genechten was op 25 October 1895 te Antwerpen geboren. Na den vorigen oorlog werd hij in België bij verstek ter dood veroordeeld. In 1930 verwierf hij de Nederlandsche nationaliteit. Van Genech ten was gehuwd en had twee kinderen. Hij gaf op zonder godsdienst te ziin. doch bezocht in den laatsten tijd de R K. gods dienstoefeningen in de gevangenis. Ter gelegenheid van het vertrek der Canadeezeu uil Nederland heeft de rcgécrfng een afscheidsdiner aangeboden, waarbij ook Prinses Juliana en Prins Hemliard aanzaten. Xaast de Prinses ld.-generaal Simmonds van de 1st Canadian Army. Naast den Prins mevrouw JRoüLL <P.)

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 7