IJMUIDEN De wedstrijden voor Zondag Zondag 9 December was een verloren dag voor onze voetballers. Wel had de N. V. B. niet „en bloc" de terreinen in onze omgeving ongeschikt verklaard, doch de consuls trokken de eenig juiste conclusie: Gevaarlijk om te bespelen. Dat we in ons laatste overzicht ons vertrouwen niet in een „onwaardige" stelden, toen we voorspelden, dat VSV tegen EDO aan het langste eind zou trekken, is nu toch wel gebleken. Al eenige keeren hadden we betoogd, dat VSV naar onze meening zoo'n slecht elf tal niet had en dat er in ieder geval een te goede kern aanwezig was, om nu maar voetstoots aan te nemen, dat VSV voorbeschikt was de onderste plaats te bezetten. En nu er één schaap over den dam is, zullen er nog wel meer volgen. Het was trouwens tóch een goede dag voor het IJmuider voetbal, want op 2 December trok ook Stormvogels aan het langste eind: Met 43 werd HBS ge klopt Zoo al hier en daar de gedachte mocht voorgezeten hebben, dat de Vogels wel weer op de onderste plaats zouden eindigen, dan zal men in die kringen thans wel begrepen hebben, dat de Vo gels hun huid wel zeer duur zullen ver- koopen. Daar de wedstrijd StormvogelsDFC is uitgesteld, zijn de Vogels Zondag vry. VSV trekt naar Hermes-DVS, en al wil len we nu niet direct beweren, dat De Vries c.s. de Schiedammers gemakkelijk „hebben" kunnen, een feit is, dat de Schiedamsche combinatie tot dusver nog niet bepaald groote dingen heeft laten zien, zoodat het o.i. toch al raar moet loopen, als VSV niet met één winstpunt naar IJmuiden trekt. De 2de klassers hebben het er op 2 December leelijk bij laten zitten: De Kennemers verloren met 31 van UVS en Velsen met 21 van TOG. Hei zijn nu niet direct nederlagen om te wan hopen. maar het aantal verliespun- ten wordt er toch grooter door. Bij de Kennemers komt RCH op be zoek. Het weinige succes, dat de Racing- met-haar-pittige-voorhoede Bïes- brouck-Hanse-Wettetot dusver heeft gehad, is wel het meest opvallende uit deze afdeeling. We geven den Ken nemers in ieder geval kans op een gelijk Bpel Na haar wedstrijd tegen TOG wacht Velsen morgen tegen Watergraafsmeer wederom een soortgelijke wedstrijd. Bakkum c.s. zullen zich o.i. dan ook tot het uiterste moeten inspannen, willen zij een gelijk spel behalen. In de 3de klasse wonnen de Kinhei- mers van Terrasvogels en behielden daardoor hun aanspraken op de boven ste plaats terwijl de Sanpoortsche Vogels in de onderste regionen blijven vertoe ven. Voor een buitengewone teleurstel ling zorgde Beverwijk door met niet minder dan 72 van TIJBB te verliezen. En daar DEM het tegen ADO niet kon bolwerken, was het wel een schrale dag voor de aardbeienstad 1 Van de voor Zondag vastgestelde wed strijden trekt allereerst DEMBever wijk de aandacht. Dat het daar spannen al, behoeft zeker geen betoog. We ver wachten een gelijk spel. De Terrasvogels trekken naar HFC. In de bekercompetitie klopten de Vogels HFC met 21, maar ditmaal konden de bordjes wel eens verhangen zijn. WE speelt uit tegen Vitesse, wat haar vermoedelijk één punt oplevert. Voor de Reserve 2de klas speelt Ken nemers 2 tegen HFC 2, welke ontmoe ting haar hoogstens één puntje rijker maakt. Velsen 2 won 2 December op het nip pertje (54) van Zandvoort-meeuwen na eerst met 4-0 te hebben vóór gestaan. Wanneer de Velsenaren morgen TYBB 2 niet onderschatten, leggen zij oi. weer op beide punten beslag. Kennemers 3 zal tegen HBC 2 wel aan "t kortste eind trekken 1 H.F.C.Terrasvogels Met een invaller voor de Ruyter ko men de Terrasvogels als volgt uit Douma; Kraak, Rusman; Heijlig, Dort- munt, De Jonge Sr.; Tabernal, Röbken, Zaal, De Jonge Jr., Schoon. StormvogelsD.F.C. uitgesteld Voor Zondag a.s. waren op het E.D.O.- terrein wederom 2 wedstrijden voor de le klas van den N. V. B. vastgesteld, n.l. StormvogelsD. F. C. en E. D. O. 't Gooi. Naar we vernemen, is Storm vogels—D.F.C. uitgesteld. Stormvogels heeft nog pogingen aan gewend de ontmoeting in Dordrecht te spelen, doch dit stuitte op bezwaren van den kant van D. F. C. Sinterklaas gaf met milde hand Woensdagmiddag werd door de buurt Tuinder- en Cypressenstraat een öt. Nicolaasfeest gehouden in de zaal van „De Griffioen". Ai was deze middag georganiseerd voor ae kinderen, ook de grooten geno ten volop mee van de St. Nicolaas- vreugde, die bereikt werd door een ruime uitdeeling van versnaperingen, het vertoonen van eenige kinderfilms, terwijl een en ander werd opgeluisterd door een vroolijken samenzang met mu ziek. Tot slot reikte de goede Sint een pak ket uit aan de kinderen. Blij gestemd en allen tevreden keer- len groot en klein huiswaarts. Voor Volksherstel en H.A.R.K. In Thalia werd Donderdagavond een cabaretvoorstelling gegeven ten bate van Volksherstel en H.AJt.K., waarvoor vooral van de zijde der militairen veel belangstelling was. Een dei- marine-offi cieren sprak een kort openingswoord, waarna De Ghesellen van den Spele ten tooneele verschenen. In verschillende korte schetsen gaven ze vele geestighe den en parodieën ten beste, die er bij het publiek goed ingingen. Een confe rencier diende als trait d'union tusschen de verschillende schetsen en verder was er de show-band The White Melodians, die het muzikale gedeelte verzorgden. In de pauze werd nog een collecte gehou den. Het was een gezellige avond en .edereen had de voldoening, tevens een offer te hebben gebracht voor het goede doeL Slechte visscherij onder de kust In het begin dezer week zün «og eenige schokkers en andere kustvis- s -hersvaartuigen naar zee geweest. Al hoewel het weer voor December niet ongunstig was, waren de resultaten allerbedroevendst. Sommige schuiten moesten zich met twee manden tevre den stellen. „Er is geen visscherij" was de algemeene klacht van de visschers. Woensdag en Donderdag was er totaal geen aanvoer van de kust. Herbegrafenis echtpaar Medik Onder zeer groote belangstelling ge schiedde op Westerveld de herbegrafenis van het op 24 December 1944 te Ede zoo tragisch om het leven gekomen echtpaar J. Medik en C. M. Medikde Visser. In de aula voerde eerst de heer J. Brante, "n vriend van de overledenen het woord. Hij noemde hen menschen, waarop een ieder kon bouwen, een voorbeeld voor anderen en een voorbeeldig ouderpaar. Ds. L. Lagerweij sprak woorden van troost tot de familie naar aanleiding van de laatste verzen van Rom. 8. Hij eindig de met het lezen van het toepasselijke Gezang 239. By de groeve heeft mevr. Polderman als presidente van de Zendingskrans ..Johanette", waarvan mevr. Medik lid was, deze geschetst als een vriendelijke en hulpvaardige vrouw, die steeds bereid was, anderen te helpen. Nadat een broer van mevr. Medik een kort woord had gesproken sprak nog maals ds. Lagerweijnu namens Kerke- raad, Schoolbestuur en Kiescollege van de Ned. Hervormde Kerk een persoon lijk woord, waarbij hij herdacht, wat de heer Medik als lid van deze instellingen had gedaan. Na voorlezing van de twaalf artikelen des Geloofs zegde de predikant het „Onze Vader". De oudste zoon dankte alle sprekers en richtte voorts woorden van dank tot de aanwezigen voor hunne belangstel ling. De plechtigheid werd ook bijgewoond door een deputatie van de IJmuider Vischhandel Vereeniging. Van wien is dit visschersvaartuig? In Liibeck is een visschersvaartuig teruggevonden, dat thans het merk VS 139 draagt. Vastgesteld is, dat de winch gemerkt is ,,Moussiaux, Huy, Belgique". Het schip is uitgerust met een Krorn- houtmotor no. 4686 100 PK. 2 M 4 Serie 141. Slecht weer om de Noord Na een 8-tal dagen op zee te zijn ge weest moest de stoomtrawler Ewald zijn reis afbreken wegens ziekte van den machinist. De trawler kwam met 400 kisten visch binnen en besomde 10.000. Van de opvarenden vernamen wij, dat het om de Noord voortdurend slecht weer is en de vangsten zeer schraal zijn. De trawlers maken nu opzettelijk een korte reis, om vóór de Kerstdagen nog een reis te kunnen maken. Engeland eet geen pekelharing of zure haring Pekelharing en ook rolmops of gema rineerde haring zijn artikelen, die in ons land en ook m andere landen op het vasteland van Europa gaarne gegeten worden. Groote hoeveelheden van deze smakelijke en hartige gerechten worden er aan deze zijde van de Noordzee ver orberd. Aan gene zijde, in Engeland, houdt men niet van deze „ongare" of „rauwe" visch zooals men ze ginds noemt. Wij kennen en smullen van onze „Hollandsche Nieuwe", maar „Engelsche Nieuwe" bestaat er niet en zeker zullen er weinig Engelschen zijn, die smullen van een „groene haring", w.aarvan trou wens ook in ons land niet iedereen houdt. Liefhebbers van deze licht gezou ten pekelharing vindt men vooral in Schiedam en Vlaardingen en minder algemeen in IJmuiden. In Engeland geeft men de voorkeur aan „kippers" en versche haring, die ge bakken genuttigd wordt. De moeilijk heid bestaat echter hierin, dat versche haring zeer bederfelijk is, en zich niet leent voor transport over groote afstan den. De Herring Industry Board te Edin- burg heeft dan ook besloten een groote hoeveelheid versche haring aan „quick freezing" (vlug bevriezing) te onder werpen, voor en aleer ze naar afgelegen verbruïkscentra te verzenden. Inmid dels is reeds gebleken, dat deze methode zeer aanbevelenswaard is. Weer naar Zee De stoomtrawler Irene en de motor- trawier Dirkje zijn voor hun eerste reis na de bevrijding naar zee vertrokken. JEHOVA'S GETUIGEN. In Rex Theater wordt Zaterdagavond een lezing gehouden, waar als onder werp besproken zal worden: „Jehova's Getuigen". De toegang is vrij. VELSEN Harmoniekapel „De Eendracht" herleefd Bezetters stalen vrijwel alle instrumenten Het vereenigingsleven te Velsen-Nrd dat door de evacuatie uiteraard geheel was verstoord en niet dan met groote moeite langzamerhand kon worden op gebouwd en voortgezet, zij het -dat nog vele vereenigingsleden elders verblij ven, heeft weer een „oude getrouwe" in zich kunnen opnemen. Het betreft de Harmoniekapel „De Eendracht", het eens zoo groote en door zijn fraaie prestaties alom in den lande bekende muziekgezelschap. Dit corps heeft wel zeèr erg geleden in zijn kostbaar bezit, daar vrijwel alle prachtige instrumenten, welke eigendom waren van de papierfabriek Van Gelder Zonen, door de bezetters zijn gestolen. De directie van genoemde fabriek achtte het in September 1944, toen de algeheele evacuatie van Velsen- Noord werd doorgevoerd, raadzaam om de groote hoeveelheid prachtige nikkelen en houten instrumenten en slagw erk naar elders over te bren gen. Dit werd echter noodlottig, daar de Duïtsehers juist op deze plaats van „onderduiken" nauwkeu rig schoon schip maakten en alles wat van hun gading was meenamen, ook de industrumenten van „De Eendracht". Reeds eerder waren stemmen opge gaan om de harmonie weer te doen her rijzen, maar juist het gemis van instru menten stond dit in den weg. Dezer da gen werd toch uitvoering aan de plan nen gegeven en wel voornamelijk door die leden, welke in het persoonlijke be zit van een instrument rijn of nog een instrument konden bemachtigen. Uiter aard is dit aantal maar klein, doch des ondanks is de eerste repetitie gehouden. Naar het zich laat aanzien kan de sterkte van het herrezen muziekgezel schap spoedig op ruim twintig man wor den gebracht en nu er een begin is mag worden verwacht, dat dit aantal, vooral indien men een aanvulling van instru menten weet te bewerkstelligen, waar toe pogingen worden aangewend, zal toenemen. De directie zal voorloopig berusten bij den heer H. Amse, welke ook onder den voormalïgen dirigent, den heer Ge rard H. Boedijn, meermalen den diri geerstok heeft gezwaaid. Van optreden naar buiten kan voor alsnog geen sprake zijn, maar toch wordt reeds Zaterdag a.s. medegewerkt aan het St. Nicolaasfeest in bioscoop „De Pont", dat aan de kinderen van het personeel der papierfabriek door de di rectie wordt aangeboden. De Speelgoedactie van Volsksherstel Op initiatief van Volksherstel werd kort voor Sïnt-Nicolaas in samenwer king met het onderwijzend personeel door de leerlingen een inzameling van speelgoed gehouden. Deze actie is bui tengewoon goed geslaagd. De jongens trokken er onder toezicht van hun on derwijzers met de handkar op uit en slaagden er in, heel wat speelgoed op te halen. Het werd gesorteerd en wat defect of niet in orde was, werd door de leerlingen der Nijverheidsschool gerepa reerd. Onderwijzers van verschillende scho len hebben daarop adressen verzameld van kinderen, die voor een stuk speel goed in aanmerking kwamen. Zes hon derd kinderen heelt men op deze wijze met een Sint Nicolaasgeschenk blij kun nen maken. Per auto werden de pakjes aan de opgegeven adressen bezorgd. Een woord van dank komt allen toe, die hun medewerking aan deze speel goedactie hebben verleend. Onderlinge wedstrijden van Suomi De feestcommissie van de Hoogoven Athletiékvereeniging „Suomi" heeft in verband met het St. Nicolaasfeest, hoe wel een week later als beraamd, voor Zondag as. onderlinge veldloopen voor alle leden georganiseerd. Deze zullen te half elf op het sport terrein „Watervliet" worden gehouden, waarbij alle deelnemers(sters) zelf voor surprises zorgen, zoodat ook elke deel- nemer(ster) voor een verrassing in aan merking komt. De afstanden bedragen voor de lange afstand loop ers 3000 m, voor sprinters, springers, werpers en nieuwelingen 1500 m. en junioren 1000 m. Voor alle categorieën dames is de af stand bepaald op 800 m en voor meisjes en nieuwelingen 500 m. Des avonds komen de Suomianen in het clubgebouw Watervliet bijeen voor een gezelligen avond, die door de leden onderling wordt verzorgd en waarbij Sint en Piet eveneens tegenwoordig zul len zijn. Uit het Velser voetbalkamp Het winterweer van verleden week heeft voor de Velser voetballers een tweetal zeer belangrijke wedstrijden tot lateren datum uitgesteld. Doch thans wordt het vastgestelde programma voortgezet. Kinheim krijgt Zondag bezoek van de Bloemendaalsche witten, die het den geei-zwarten zeker niet gemakkelijk zullen maken, temeer daar Verhoofstad ontbreekt en een andere middenvoor in Van Gelder's sportpark zijn productie vermogen en capaciteiten zal jnoeten toonen. Kinheim komt uit met: C. Druyven; P. Rem en W. Groeneveld; C. de Boer, H. J. v. d. Wateren en S. de Vries; P. de Boer. H. Prinsen, C. Duineveld, A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Verder worden gespeeld te 9.45 uur Kinheim 2Stormvogels 3; Kinheim 3- Stormvogels 4 en te 12 uur Kïnhei*~ 4— D.E.M. 6. Van de vierde klassers krijgt Y V.B. bezoek van Zeevogels uit Egmond, welke club zeer onberekenbaar is. maar een minder goede achterhoede heeft. De Breesapêrs hebben wijziging in de aan- valslinie gebracht, waardoor Spruit rechstbinnen staat en een nieuwe mid denvoor wordt beproefd. V.V.B. verschijnt op „Watervliet" met N. Michel, C. v. d. Bosch en H. Lantsink; G. A. Zandvliet, M. de Boer en C. Hoen; J. Stek, L. Spruit, M. Jansen, W. Bak ker en A. Dumeveld. De club van Nieuwenhuyzen, I.E.V., trekt naar Alkmaar om de gelijknamige vierde klasser te ontmoeten. De kaas stedelingen blijken, gezien de prestaties, tamelijk zwak, zoodat de I E.V.-produc- tiviteit hoogtij kan vieren. Het elftal is ongewijzigd gebleven en bestaat uit: W. v. Tuinen: J. v. d. Zon en W. Mi chel: J. Wittebrood, P v. d. Berghe en G. N. Oorthuis: J. Schavemaker, Th. Koek. G. Nieuwenhuizen, A. Stokman en P. Schoort. Nieuwe derde-klas indeeling In een vorige week gehouden verga dering van den O.V.B., waarbij alle 3e klassers van afdeeling 1 in den kop van Noord-Holland tegenwoordig wa ren, is een nieuwe indeeling ontstaan. De betreffende clubs hadden bezwa ren tegen de bestaande indeeling. De volgende wijzigingen zijn thans aange bracht: 3e klasse A: afd. 1 vervalt geheel; aan afö. B werden toegevoegd Helder en. Holïandia; aan afd C: HJt.C. en D.T.S. en aan afd. D: Succes en Schagen. De derde klas C telt nu dus totaal 11 vereenigingen, waarin die uit Velsen, Beverwijk en omgeving zijn onderge bracht en bestaat uit: A.D.O. '20, Beverwijk, Bloemendaal, D.E.M.D.T.S. (Scharwoude), HJF.C., H.R.C. (Helder). Kinheim, Terrasvogels T.Y.B.B. en Zandvoortmeeuwen. Dit be- teekent dus voor alle reeds ingedeelde vereenigingen in C verre reizen naar het Noorden, terwijl omgekeerd de Hel- desche en Scharwoudsche voetballers zich nog verder van honk moeten be geven, wat met de huidige vervoers- moeilijkheden wel eens groote bezwaren kan opleveren. Contributieregeling voor Ziekenfondsen B. en W. hebben besloten de contri- butieregehng B voor Ziekenfondsen, vastgesteld door den raad in zijn verga dering van 14 December 1937, aan te vullen als volgt: Aan Artikel 4, sub 1, wordt toege voegd: „Voor het Algemeen Ziekenfonds „Vel sen en Omstreken" bedraagt het maxi mum ƒ0,20 per week voor ieder gezins lid boven 16 jaar; ƒ0,40 per week voor een gezin, de in wonende gezinsleden beneden 16 jaar inbegrepen; ƒ0,30 per week voor een weduwe oi weduwnaar, de inwonende gezinsleden beneden 16 jaar inbegrepen". Personalia De directie van de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N-V. heeft blijkens een mededeeling aan het personeel be noemd tot hoofdingenieur aan haar be drijf den heer ir. M. van der Lee. De heer v. d. Lee was tot nu toe be- drijfsingenieur van de afdeelingen me chanische werkplaats met bijbehooren- de onderafdeelingen, autotractie en ga rage en de buitenploeg. Agenda voor Velsen Vrijdag 14 December. Bioscoop „De Pont": Filmvoorstelling „Dorpsdetective" met Joe Brown. 8 u. Zaterdag 15 December. Bioscoop „De Pont"; Als Vrijdag. Rex-Theater: Openbare lezing over „Je hova's Getuigen", 7 uur. H. A. van Ravenstijn overleden Op 67-jarigen leeftijd is plotseling overleden de heer H. A. van Ravestijn, directeur van het Burgerweeshuis te Amsterdam, en oud-adj. directeur van de Tuchtschool te Ginniken. De heer Van Ravestijn zou juist gepensionneerd worden. Op een voordrachtsavond voor de inwonenden van het Burgerweeshuis is hij onwel geworden en even later overleden. De crematie geschiedt as. Maandag te Westerveld.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 8