IJmuider Courant 9tetr oude. Judië Duitschlaad Staatsuitgaven. keert niet terug' doodde zes millioen Joden Oproep ifHH: Jaargang No. 18200 Bureaux: Kenuemerlaan 154, IJmuiden^ - Telefoon 5437 Te HaarleJn: Gr. Houtstv. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad •-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 15 December 194.1 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen; p. week 31 cf. per kwartaal 4. DE Regeering overstroomt ons deze week met haar mededeelingen en uiteenzettingen Twee dagen nadat de minister-president een rede over actueele vraagstukken had gehouden verscheen de omvangrijke nota aan de Tweede Ka mer, „omtrent een aantal punten van regeeringsbeleid" en de. tijd wordt den Nederlanders amper gegund om dit alles aandachtig te lezen, laat staan het rustig te overdenken, want de Millioenen-nota, regeenngsdocument van traditioneele faam, maar nooit tevoren van zoo ont stellende beteekenis, buitelt er overheen. Het is vanwege deze twee laatste regee rt ngspublicaties dat aan de dagbladpers, vrij in haar meeningsuiting maar van overheidswege zwaar geremd in den om vang van haar bladen (en nog steeds ver schijnend bij de gratie van een stelsel van vergunningen) toegestaan is om twee maal met acht inplaats van vier kleine pagina's te verschijnen. Wij hopen dat be langrijke Kamerdebatten, vooral naar aan leiding van initiatief-voorstellen en in terpellaties, tot heizelfde aanleiding zul len geven. Nu dan de Millioenen-nota verschenen is, worde een bespreking daarvan voor afgegaan door een commentaar op de kostbaarheid van het huidige staatsappa raat. En die verbind ik op haar beurt- weer aan de beteekenis van de aangekon digde belasting-voorstellen. De regeering verklaart in haar nota aan de Tweede Kamer, dat de staatsuil-' gaven moeten verminderen en nimmer is deze noodzaak zoo duidelijk geweest als nu. Er is bepaald dat geen enkele nieuwe eenheid van organisatie mag worden ge vormd of een bestaande mag worden uit gebreid, voordat dit door den minister raad of den minister van Financiën goed gekeurd is, ook al zijn de gelden ervoor op de begrooting aanwezig. Na 1 Januari zal een uiterst kostbare instelling, het Militair Gezag, tot het verleden behooren. Het Bureau Nationale Veiligheid zal in den loop van 1946 worden opgeheven. En na deze mededeelingen spreekt de nota over den Regeerings Voorlichtings Dienst, maar niet om een aanzienlijke besnoeiing op dit luxe-apparaat aan te kondigen maar om zijn bestaan op den huidigen voet te rechtvaardigen. Het zal spoedig blijken dat wij ons zulke dure instituten niet kunnen veroorloven. Een regeering als deze heeft er ook minder behoefte aan dan eenige vorige, want zij overtreft allé kabinetten der historie .in welbespraakt heid en in nota's en maait haar eigen R. V. D. het gras voor de voeten weg. Vergeleken bij de ontzaglijke apparatuur van de departementen van Handel en Sociale Zaken en de Rijksbureaux blij ven evenwel de meeste diensten ver op den achtergrond. De Rijksbureaux hebben bovendien groote nadeelen door hun 6troeve, ambtelijke werking en de rem die zij uitoefenen op het particuliere be drijfsleven, welks deskundigen een beter en vooral economischer beleid zouden kunnen voeren. Zonder in uitweidingen te vervallen zou men de regeering op nieuw willen .toeroepen: schakel toch overal de vakmenschen in! Dat is de eeni ge manier, om tot snelle en doeltreffende resultaten te komen en de staatsuitgaven meteen te verminderen. Het is temeer noodzakelijk omdat het ambtelijk appa raat. in het algemeen gesproken en den goeden niet te na gekomen, minder effi cient werkt en minder betrouwbaar is dan ooit tevoren. Heeft de minister-presi dent zelf niet, vijf dagen geleden, ge sproken over den „vruchteloos lijkenden strijd tegen een ongekende bureaucratie"? Heeft hij in dezelfde rede niet gezegd: „Wanneer ik aan het orgaan van de over- heid denk dan is het juist het gebrek aan innerlijke gehoorzaamheid, dat zoo nij pend is"? Wij. op de redactiebure&ux, weten wat hij bedoelt. Brieven vol klach ten spreken een onmiskenbare taal. Minister Lieftinck blijkt in de Millioe nen-nota. die een b'eter en zakelijker ge heel vormt dan de algemeene nota aan de Tweede Kamer, verder gaande toezeg gingen omtrent besnoeiing op het over- heids-apparaat te doen. Hij zal inspecteurs van de thesaurie bij de verschillende de partementen te werk stellen, die hem zullen voorlichten. En hij beroept zich op de overmaat van personeel, tijdens den bezettingstijd ontstaan, waarbij de daling van de prestatie per hoofd toch den schijn liet bestaan, alsof iedereen nuttig werk verrichtte. Behalve deze erfenis van den bezettingstijd vond de huidige regeering bij haar optreden het dure Militair Gezag met allerlei .bewakings-, opsporings- en hulpdiensten en verder zag zij zich, voor uitvoering van haar program, in vele ge vallen zelf genoodzaakt om nieuw perso neel in dienst te stellen Minister Lief tinck voorspelt, dat de beoogde snelle liquidatie van de overtollige diensten en de herziening van de onmisbare zich in komende begrootingen zullen weerspiege len. Wanneer komen die begrootingen? De mededeeling dat „voor alle organen, welke naar verwachting binnen vijf jaar kunnen verdwijnen, belangrijk kunnen Worden ingekrompen, een liquidatie-sche ma zal worden opgesteld", geeft geen hoopvol uitzicht. Als het particuliere be drijf snel wil liquideeren past het andere tempi toe. De regeering heeft ons bezworen dat wij produceeren moeten, om den levens standaard te kunnen verbeteren en wie zal deze logica aanvechten? Maar zoolang De kwestie aan het Clir. Lyceum Hedenmorgen zijn de 1 eerlingeu van deh bovenbouw van hei Chr. Lyceum te Haarlem weer naar school gegaan, zoodat hersteld. Hedenmiddag gaat de Kerst va - de normale gang van het schoolleven is cantle in. welke drie weken zal duren. Van de zijde der leerlingen ontvingen wij een mededeeling. onderteekend W. de Groot van Embden, D. Groot. J. *W. B. Smit en C. N. Koppen, dat met Ingang van hedenmorgen de staking is opgehe- vën. Zij verklaren hiertoe te zijn overge gaan na diepgaand overleg met den rec tor. dien zij ln deze zaak als hoogste in stantie beschouwen. De Haarlemsche Noodraad Zooals wij reeds mededeelden verga dert de Haarlemsche Noodraad op Woensdag 19 December te 2 uur in de Statenzaal. Eerst heeft dan de installatie van den burgemeester plaats. Daarna wordt een agenda van 10 punten behandeld. Alleen een taak voor de jongeren, aldus Dr. van Mook Heden zal dr. Van Mook naar Nederland vertrekken. Vóór zijn vertrek heeft hjj via de radio een overzicht gegeven van de dramatische en pijnlijke gebeurtenissen, die zich op Java. na de nuederlaag der Japanners, hebben afgespeeld. Sprekend over de toekomst zei dr. Van Mook, dat er een eind moet komen aan misleiding, verbittering en terreur, die Nederlanders van Indonesiërs scheiden. Ofschoon ik zoo besloot dr. Van Mopk zijn rede in de afgeloopen jaren geleerd heb geen voorspellingen te doen van ge- J>rlc schaapje-., een gt^chenk van «le wed pen «lor padvinderij te Dublin, zijn op het «Ktlels Soest dijk aan «le Prinsesjes aangeboden. door den heer T. R. A. W. Weellink. Prinses Margriet toont voel belangstelling voor haar nieuwe vriendjes. If.K.H. Prinses Juliana slaat liet aardige tafreeltje gade. (P.) De man met de zeis in SS gedaante Uit de Neurenbergsche aanklacht blijkt overduidelijk dat de Joden in de Duitsche concentratiekampen systematisch uitge hongerd werden. Andere, even doeltref fende en niet minder onmensclielyke mid delen waren het in één, slag vernietigen van ghetto's, zooals dat te Warschau in April 1943, waar vele duizenden menschen levens in de vlammen ten gronde gingen. De afgrijselijke bijzonderheden van deze massamoorden vormen een schrij nende aanklacht tegen alles, wat Nazi heette. Verbijsterende duizendtallen wer den m£t sadistische vreugde door de SS afgemaakt en in de kampen voltrok zieh het laatste oordeel aan de overgebleve nen. Protesten van meer „menschelijke" leiders baatten niet. bij duizenden, bij tienduizenden werden de vrouwen, de mannen en de kinderen omgebracht op de meest perfide wijze, die een Nazi-brein kon uitdenken een zoo enorm ambtelijk apparaat, als thans functioneert, blijft bestaan om de productie te regelen en den producen ten eindelooze last en vertraging te be zorgen zal zelfs deze logica falen. Een groot deel der bevolking moet producee ren en een klein deel administreeren. Nu is het nog om gekeeld. Nog zwaarder belastingdruk wordt aan gekondigd. Straks komt minister Lieftinck met zijn campagne om ons allen tot spa ren te bewegen. Laat de Staat dan het goede voorbeeld geven. Dat zal hij moe ten doen om indruk te maken. De minister van Oorlog, mr. Meynen, heeft onlangs verklaard dat hij een vol maakt georganiseerd leger van beperk ten omvang verkiest' boven een groot leger met tekortkomingen en onvoldoen de geschoold kader. Dit principe behoort ook te gelden voor het leger der ambte naren, dat nu veel te groot is en den minister-president zelf in verzet doet komen tegen ongekende bureaucratie. Ook de vredesorganisatie bezit haar le gers en het is niet minder noodig dat die goed zijn dan de militaire. Het offer van zware belastingen moeten wij kunnen brengen in de overtuiging, dat wij ons geld niet in een bodemlooze put storten en er inderdaad herstel ea opbouw mee bereiketfc 12.000 dooden per dag Twaalfduizend dooden per dag, dat was het gewone quantum, dat aan de helsche terreur ten offer viel. Niet alleen in het Oosten, maar ook in de Westelijke be zette gebieden woedde de doodende wel lust van de Germaansche horden. Wij kennen de cijfers: Van de 110.000 Nederlandsche Joden werden er 117.000 gedeporteerd. 115.000, die naar Polen zijn vervoerd, verdwenen spoorloos. De massa graven vulden zich. treinen reden af en aan met hun J«>o«ische vracht, de gas kamers deden hun gruwelijk werk. Het is bijna te veel voor den nienschelijken geest, al deze wcerzinwekkènde misdaden te omvatten, maar zij moeten in de hoof den van de leiders van thans en van de toekomst gehamerd worden. Europa, dc wereld moet weten, welk een beesten op de kampen werden losgelaten, welk een met bloed bevlekte desperados de bevelen gaven. De dood maaide zes millioen weg De totale oogst van de Duitsche uit roeiingscampagne bedraagt zes mil lioen Joodsche dooden, waarvan vier millioen in de kampen werden ver moord en twee millioen door de Si- cherhcitspolizei tijdens de Russische veldtocht werden geëxecuteerd. Plundering, germaniseering Gistermiddag kwamen de Duitsche maatregelen voor de methodische plun dering en verduitsching van de bezette gebieden ter tafel. In vele gevallen is het ten laste gelegde slechts bewijsbaar door de resultaten van de plannen. Het geheele Pooische volk moest in het ..Deutschtum" worden ingesloten. Von Neurath is hoofd zakelijk verantwoordelijk voor de Duit sche infiltratie van Tsjechië. De spanning in de gerechtszaal steeg naarmate het materiaal bezwarender werd. De beschul digden waren kennelijk onder den indruk van de overstelpende hoeveelheid docu menten. die overduidelijk hun ontzaglijke verantwoordelijkheid aan het lijden van Europa bewijzen. beurtenissen in de toekomst, geloof ik toch wel, dat ik mag zeggen, dat de feiten en omstandigheden een verandering onder gaan en dat zü ons uit de ehaos naar een nieuw herstel voeren. „Het blijft moeilijker dan ooit zoo zei dr. v. Mook voor ieder individu do situatie te overzien en er de oorzaken van te doorgronden. Door de ellende, die nog steeds door velen geleden wordt en door het gevaar, dat hen nog steeds bedreigt, is het begrijpelijk, dat velen van u vervuld zijn van bitterheid en teleurstelling, en een uitweg zoeken in de critiek, maar het antwoord voor hen allen is, dat het slechts zeer langzaam kan gaan." Dr. van Mook zei voorts, dat in dc eer ste maanden na de landing der geallieer den de veiligheid van geïnterneerden en gevangenen al hun aandacht in beslag nam. Het vraagstuk is echter nog slechts voor enkele duizenden opgelost „na een groot lijden en na bijna ondraaglijke span ning en zelfs toen waren nog velen hel slachtoffer geworden." Niet zonder bemoediging. „Wanneer wij aldus dr. Van Mook de komende Kerstdagen en Nieuwjaar vergelijken niet die van 1944. dan is de toekomst niet zonder bemoediging en hoop. Een nog moeilijker jaar ligt voor ons. Het zal een jaar zijn vari vechten tegen destructieve krachten, maar ook een jaar van opbouw. Het Indonesische vraagstuk kan niet op gelost worden zonder het bedwingen van wetteloosheid, maar het kan ook niet op gelost worden door den strijd van het eene volk tegen het andere. Het oude Indië zal nooit terugkeeren, maar in het nieuwe Indië moet plaats zijn voor allen die hier thuis hooren, hetzij door geboorte of door afkomst. Deze veranderde wereld vraagt nieuwe jonge krachten De ouderen moeten plaats maken, hoe hard dit ook moge zijn na de bittere jaren van bezetting en gevangen schap. Maar veranderingen kunnen slechts door de jongeren aangebracht worden Zij zullen ontdekken, nadat de mist van wan begrip en verwarring is opgetrokken dat zij voor een groot deel kunnen bouwen op hetgeen hun voorgangers gepresteerd heb ben. Dominion-status? Op de laatste persconferentie vóór zijn vertrek naar Nederland heeft dr. Van Mook in antwoord op een vraag, of de Nederlandsche regeering aan Indonesië den Dominion-status zou aanbieden, als vongt geantwoord: „In feite geloof ik, dat onze voorstel len verder zullen gaan dan de Dominion- status, aangezien zij het deelnemen aan de buitenlandsche politiek van het koninkrijk in zich slu't®n van den Minister van Oorlofc In mijn radiorede van 28 September 1945 wer«! door »»U medegedeeld, dat ik voor de taken, welke ons leger In Indië te wach ten staan, nog 15.000 oorlogsvrijwilliger» zon noodig hebben. Nu In «le afgeloopen periode niet het oproepen dezer oorlog* vrijwilliger* een aanvang werd gemankt, is gebleken, «lat zeer velen aan dezen oproep geen gehoor meer gegeven hebben. Dit Is begrijpelijk, immer*, zij. die het langst op hun beurt hebben moeten wachten, hebben in ver schillende gevallen werk gevonden. Er Is hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak nl. tallooze oorlogsvrijwilligers, die als eerste voorkeur dienstneming bij de luchtmacht, marine of mariniers te ken nen hadden gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor do voor Indië bestemde troepen te doen In schrijven. ondanks het feit. dat er voor hen geen plaats bU het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zlcli bovendien de toestand In Indië na 28 September ln onguostlgen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk om tusschcn heden en het tijdstip, waarop «le eerste divisie kan wor den uitgezonden, nog sterkere contingenten troepen naar Indië te zenden. Ik hen «vvertulgd, dat het noch «le be doeling Is der Ne«lerlandsche bevolking, noch der oorlogsvrijwilligers, om ln dit moeililk tijdsgewricht voor ons vaderlaiul verstek te laten gaan. De regeering doet dan ook een dringend beroep op alle Jonge mannen, welke zlcjt als oorlogsvrijwilliger hebben laten in schrijven. om aan de oproepen, welke lien nu bereiken, gelioor te geven. Dit -eldt ook voor «1e oorlogsvrijwilligers, die ge boren zl|n In de Jaren 1925, '26 en '27. wel ke Ik eerst meende niet direct noodig zullen hebben. Hun wordt verzocht zich alsnog ten spoedigste te melden bij bet aan meld Ingsbureau, waar zit geregistreerd zijn. ten einde hun Inschrijving te ver nieuwen. Hun uitzending kun binnen kor ten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om «le eer en de toekomst van Nederland en Iiullë belde. I>e minister van oorlog.* Mr. J. MEYNEN. 's Gravenhage, December 1915,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1