IJmuider Courant Nog een Kampong verwoest Het woord is aan. De Distributie «TOO^UM; iMO. 1&2OT Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert INseroboom i jiiiMlug 17 December 1945 'j'itgave van de Stichting >or!ichting ïe Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. E':?i enquête over de distributie van levensmiddelen heeft aangetoond, dat 80 van de ondervraagden er tevreden over zijn de opmerkingen wisselden van „zeer tevreden'' tot „gaat wel" tegen 14 ontevreden en dat de overige 6 geen oordeel wenschen uit te spre ken. Van de ontevredenen merken velen op, dat levensmiddelen bederven omdat te lang met de distributie gewacht wordt en dat er teveel geloop en bureaucratie is. Het onderzoek, gehouden door het Ne- derlandsch Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam, heeft zich evenwel niet tot levensmiddelen bepaald, maar zich ook geïnteresseerd voor textielgoe- deren en schoeneu. En op die verdeelings- gebieden zijn de uitkomsten ongunstig. De tevreden meerderheid bij het eten blijkt plaats te moeten maken voor een ontevreden meerderheid bij onderklee- ding en schoeisel. 63 zijn ontevreden over de verdeeling van textiel-goederen, 25 tevreden. 12 onthouden zich van een meening. Van de ontevredenen geeft ruim een derde als haar meening over de distributie op: willekeurig, systeemloos, oneerlijk, vriendjesgedoe e.d. Een andere groep klaagt over omslachtigheid van de regeling, geloop om papieren zonder ge volg en wachten in eindelooze queues. Een derde categorie zegt dat er te weinig wordt verdeeld, ofschoon er genoeg in de winkels is en tenslotte zijn er nog kla gers die vinden, dat te weinig rekening wordt gehouden met de bijzondere be hoeften van babies en van groote gezin nen. Onder de 25 tevredenen komen nog zulke commentaren voor als „ik hoop. dat het zoo niet te lang duurt" en „het is wel tijdroovend". Het platteland blijkt tevredener te zijn dan de steden, omdat de Behandeling van aanvragen ln een kleine distributiekring blijkbaar vlot ter loopt dan in een groote. De meening over de distributie van echoenen toont een vrijwel even groote meerderheid van ontevredenen. 61 zijn ontevreden, 28 tevreden, 11 hebben geen oordeel. Bij een groote groep gelden hier als redenen van ontevredenheid: de distributie is onbillijk en willekeurig, er is geen systeem, er komt veel geknoei bij voor, wie in den oorlog maar aanvroeg is het eerst aan de beurt. Vele anderen achten het systeem te omslachtig en te traag. 18 kunnen ondanks dringende behoefte niets krijgen, hoewel er genoeg ia dat zijn wellicht de ondervraagden in Heemstede en de overigen meenen dat bepaalde groepen achtergesteld zijn, in de eerste plaaLs kinderen. Ook ten aanzien van de schoenen-distributie blijkt het platteland tevredener te zijn dan de etad. Met enquêteerende bureau trekt uit dit alles de slotsom, dat de menschen weinig voelen voor een stelsel, dat op indivi- dueele waardeering van behoeften ge grond is. Bij de distributie van levens middelen wordt in groote trekken de regel gelijke monniken, gelijke kapper, gehuldigd, waarbij ieder weet waar hij aan toe is. Willekeur en administratieve rompslomp worden zoo tot een minimum beperkt. Daar geeft men de voorkeur aan. Er zit zeker veel waars in deze gevolg trekking Als er twee dingen zijn, die het publiek ergeren dan zijn het wel wille keur en onnoodige rompslomp. Toch valt nog wel meer over de uitkomsten van dit onderzoek te zeggen. Onze mededee- lingen over de geheel achterwege blijven de schoenen-distributie in Heemstede, ge voegd bij de algemeene resultaten van dit Amsterdamsche onderzoek, bewijzen dat het in verschillende plaatsen ver schillend gesteld is. Heemstede ontvangt eenvoudig geen bonnen van het C.D.K. Waaraan ligt dat en hoeveel andere plaat sen verkeeren in hetzelfde bedenkelijke geval? Het zou blijkbaar de moeite loo- nen om ook eens plaatselijke enquêtes te houden en daarbij eenvoudig de vraag te stellen: „Krijgt gij iets?" Waarop dan in zulke trieste gevallen als hot Heemsteed- sche door 100 geantwoord zou kunnen worden: „Neen, niets." In het algemeen heeft de Nederlander de reputatie, dat hij gauw en veel klaagt. Blijkbaar is die faam overdreven. Tach tig procent tevredenen bij de distributie van levensmiddelen vind ik een mooie meerderheid. Des te meer aandacht ver dienen klachten, die zich in grooten ge tale voordoen. Ik heb ze hierboven aan het rapport ontleend en zij geven opnieuw het noodige te denken over het gedrag van een aantal ambtenaren en ambte naartjes. Generaliseeren zou onverdiend zijn: dus worde er weer aan toegevoegd: den velen goeden niet te na gesproken. Het heeft misschien zijn nut, er hier eens verwondering over uit te spreken dat vele anderen zich zoo onwelwillend en zonder begrip jegens het publiek ge dragen en zoo kennelijk ..de lijn trekken". Wat hebben zij er eigenlijk aan? Wat be reiken zij ermee' Niets dan schade voor zichzelf. Want zij worden er steeds lam lendiger door en dus steeds minder ge schikt, om iets goeds in hun leven te bereiken. Als zij eens poogden zich in te denken in de gevoelens en de zorgen van die tallooze menschen, die eindeloos in queues staan, er telkens met nieuwe hoop op uit trekken en dan worden afgeblaft of een nauwelijks hoorbaar, onverschillig antwoord krijgen? Hel zou een openba ring voor hen zijn, als zij zoo gingen be proeven eens wat menschenkennis op te doen. Niet alleen omdat dit de wetenschap A Den Minister Tjikampek centrum van extremisten Een kampong in de omgeving van dc ka zerne te Buitenzorg, vanwaar voortdurend geschoten werd, is vernield. Engelsche troepen, die voordien gebruikt werden ora dit gebied te bewaken en te contro leeren zullen nu gebruikt worden om een ander gedeelte van Buitenzorg, waar overvallen gepleegd werden, te bewaken. De Rapwi wordt overgebracht naar het kamp Kedoeh Allah. De plaatselijke tele foondienst was door de Indonesiërs bui ten werking gesteld, doch na een bespre king met de gemeente-autoriteiten is de dienst weer hersteld. Bandoeng is rustig en tot samenwerking bereid. Het Britsche garnizoen wordt ver sterkt. 345 leden van het Rapwi-personeel zijn naar Batavia gevlogen en zijn scheep gegaan naar Bangkok. Te Semarang is geschoten op een Britsche patrouille. Met behulp van artillerie is het gebied nu ge zuiverd. Een gewapende verkennjngscolonne is Grissee binnengetrokken. Zij vond de stad verlaten. Uit Oost-Java zijn geen incidenten ge rapporteerd. De evacuatie van de Engel sche troepen uit Ambarawa is nu voltooid. Te Medan werd een patrouille door Indo nesiërs aangevallen. Verdere bijzonder heden 2ijn nog niet ontvangen. De strafexpeditie tegen Bekassi. De Labourafgevaardigde Sorenson zou heden aan den Britsehen minister van oorlog de vraag stellen: „Zullen de Brit sche troepen op Java voortgaan met het vernielen van inheemsche dorpen bij wijze van represaille??" Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de extremisten het centrum van hun beweging van het nu bijna geheel ver woeste Bekassi 600 huizen werden daar met den grond gelijk gemaakt ver plaatst hebben naar Tjikampek, ongeveer 110 km. ten Oosten van Batavia. Het ge- heele gebied van Bekassi-Tjikampek was zoowel vóór den oorlog als gedurende de Japansche bezetting berucht om de op stootjes van gespuis en „rampokkers". Sedert Oct. is een aanzienlijke hoeveel- heidwapens van Bandoeng naar Tjikam pek vervoerd. Verscheidene duizenden In donesiërs zijn in Tjikampek aanwezig. De kern van deze extremistische troepen is getraind door de Japanners, en noemt zichzelf „barisan mati" (het leger des doods). Volgens ooggetuigen hebben de Japanners vooral in dit district getracht de op te leiden leden van „het leger des doods" Japansche ideeën in te gieten. Ontvoeringen te Soerabaja De extremisten te Soerabaja hebben gedurende de gevechten aldaar bijna dui zend mannen, vrouwen en kinderen ont voerd. Zij worden als gijzelaars vastge houden, maar niemand, ook de Britsche militaire autoriteiten niet, weet precies waar. Wij kennen van deze tragedie slechts het eerste gedeelte: een ooggetuige heeft medegedeeld hoe deze ongelukkigen, on- De prinsesjes Beatrix en Irene bij liet groote lippenhuis, dut zij bij de opening door Prinses Juliunu nnn het Kabouter huis te Amsterdam schonken. is, die ieder noodig heeft die in zijn leven wil slagen. Maar ook omdat zij er dan toe zouden komen, zich een indruk van hun eigen optreden te vormen en een beetje zelfkennis op te doen. Erg heil zaam zou dat zijn. Bij het eenvoudige stelsel van de levens middelendistributie komen weinig klach ten voor. Bij het moeilijke stelsel van de verdeeling van textiel-goederen en schoe nen komt het op do ambtenaren aan, die er zijn om het publiek te helpen en ter- wille te zijn en die juist in dezen tijd zooveel kunnen bijdragen om den goeden geest in ons volk te sterken en de apathie te overwinnen. Maar daar wemelt het van klachten. Het is een ongunstig beeld. R. P. der wie ook vele Menadoneezen en Am- bonneezen waren, meegenomen werden uit het kamp Riebeeeklaan in Soerabaja. De Britsche autoriteiten hebben ont dekt dat de gijzelaars naar Taman ten Zuiden van Soerabaja gezonden waren, maar dat zij daar niet gebleven zijn. Zij hebben deze plaats verlaten met onbe kende bestemming, waarschijnlijk Mod- Jokerto, 30 kilometer landinwaarts. Een dergelijke massa-transport kan niet on opgemerkt geschieden. Men gelooft daar om dat het transport in verscheidene groepen verdeeld is. Ambonnees te Batavia vermoord Naar uit Britsche militaire bron ver luidt is heden vroeg in den morgen te Batavia een Ambonnees door vier In donesiërs vermoord Mislukte overval op kamp. Een officieel communiqué verklaard, dat het Kota Pariskamp te Buitenzorg in den vroegen morgen van den 15en De cember door twee groepen van ongeveer 150 Indonesiërs werd aangevallen. Zij waren met messen gewapend en ze na derden den wachtpost, terwijl ze tot hun „Mohammedaansche broeders uit Britsch Indië" riepen, hen in het kamp te laten, of zij zouden afgeslacht worden. De troe pen openden het vuur en verspreidden de benden. Een patrouille van de Seaforth High landers overviel een schip in het gebied van Loear Batang ten Noorden van Ba tavia en ontdekte een illegale zend- installatie. Zij arresteerde vier Indone siërs. Uit Indië rciKitrleercnde Nederlanders ontvangen via hot comité „Nederland helpt Indië" een pakket met wollen dekens, lakens, handdoeken enz. Een kljlcje bij het Inpakken. Truman roept China tot vrede De president van de Vereenigde Staten heeft Zaterdag een beroep gedaan op de beide strijdende partijen in China, om onmiddellijk de vijandelijkheden te sta ken en op basis van nationaal vergelijk de hangende kwesties tot een oplossing te brengen. Vlak voor het vertrek van den diplomatieken gezant van de U.S.A. bij de regeering van Tsjoenking heeft de pre sident een omvangrijke verklaring afge legd over de houding van Amerika ten opzichte van China. Truman herinnerde er aan. dat zijn land de regeering van Tsjang Kai Tsjek als eenige legale regeering van China erkent. „Het is het eenige goede instrument om het doel, de eenheid van China, te be reiken", aldus de president van de Ver eenigde Staten. Konoje neemt vergif Een vertegenwoordiger van de Japan sche regeering heeft er generaal Mac Ar thur van in kennis gesteld, dat prins Ko noje. ex-minister in het kabinet van Sjidehara en door de Amerikanen als oor logsmisdadiger op de lijst geplaatst, door vergif in te nemen, zelfmoord heeft ge pleegd. Men neemt aan. dat hij den Japanschen keizer heeft willen vrijwaren voor com- promitteerende uitlatingen, die Konoje wellicht voor het tribunaal, zou hebben afgelegd. Konoje zou twee belangrijke documenten hebben achtergelaten: 1. een memorandum over de Japansch-Amerikaansehe bespre kingen tijdens zijn tweede en, derde kabi net in 1941, 2. een korte nota inzake den afloop van het driemogendhedenverdrag ln den herfst van 1940. Den Minister President: Eens zal het duidelijk worden dat Europa als een geheel dient gezien te wor den en de volken van Euro pa met elkaar moeten le ven. Ook Duitschland zal een plaats moeten krijgen in dit geheel van volken. (Rede van 10 Dec. te Amsterdam). Iran snelt naar een climax Tabriz gevallen De val van Tabriz, de hoofdstad van Azerbeidsjan, is thans door de regeering te Teheran officieel toegegeven. Men verwacht, dat de provinciale garnizoenen het voorbeeld van Tabriz, «aar 400 man gelegerd waren, zullen volgen. De leuze, dat Azerbeidsjan zelfstandig wil zijn binnen het kader van den Traan- schen staat wordt in de Perzische hoofd stad beschouwd als een voorwendsel om tot uitbreiding van de beweging te ko men, temeer daar de veronderstelling ge wettigd is, dat de opstandige beweging niet tot het Noord-Westen van Iran be perkt is. Te Tabriz verklaren de demo craten, dat zij den weg voor de andera provincies willen banen. Volgens een Teheraansche interpreta tie van het conflict zou het hoofdkwar tier bevel hebben gegeven aan het gar nizoen van Tabriz, het vuur niet te ope nen, daar de straten vol Russische mili tairen in burger waren. Zou een van hen gewond raken, dan was een gewapende interventie van Rusland wellicht werke lijkheid geworden. De toestand in Perzië is op het oogen- blik zeer verward. De Russen belver- schen de drie spoorlijnen, die van het Noorden naar Teheran loopen en men verwacht verspreid optreden van de op standelingen, om de regeering te Tehe ran te verzwakken en de hoofdstad lang zaam uit te hongeren. Met betrekking tot de Moskousche conferentie schrijft de correspondent van de „News of the World" dat van inter nationaal standpunt uit bezien, deze thans voor een fait-aceompli staat. De bezittingen van de Nationale Bank te Tabriz werden vóór de machtsgreep van de demoeraten overgedragen aan de ..British Imperial Bank". De laatste berichten gewagen van een regeeringscrisis te Teheran, waardoor wellicht verschuivingen in het kabinet van Ibrahim Hakimi plaats zullen vin den. Geruchten spreken zelfs van het af treden van den premier. De nieuwe regeering Radio Moskou heeft medegedeeld, dat te Tabriz reeds een nieuwe regeering is gevormd onder leiding van Kisjcvari. Het garnizoen van de stad heeft zich onder zyn gezag gesteld en de wapenen zijn ter beschikking gesteld. De wijziging van de Kieswet Naar het A. N P. ter oore kwam heeft het ontwerp tot wijziging van de Kieswet den Raad van State reeds verlaten en ls de regeering voornemens aan het parle ment eenige wyzlglngen van ingrijpenden aard voor te stellen, n.l. den kiesgerech tigden leeftijd te verlagen tot 23 jaar en den verschoningsplicht af te schaffen. Het driemanschap der Unie Het bureau van de Groote Advies Com missie van de Illegaliteit deelt mede, dat van een verzoek harerzijds tot het instel len van een vervolging van het drieman schap der Nederlandsche Unie, bij het bij zonder gerechtshof te Amsterdam, geen sprake is. Het oorspronkelijke bericht omtrent dit verzoek is door het dagblad „De Gelder lander" gegeven. Weer eenige moeilijkheden in de haven Bij het lossen van den stoomtrawler Pax VL 68 hebben zich j.l. Zaterdag eenige moeilijkheden voorgedaan. De Pax, geregistreerd als trawler, had slechts 80 manden visch, om welke reden de reeder het schip niet overeenkomstig de gelden de voorwaarden wilde laten lossen. De factoor der reederij stemde er later in toe, de Pax als trawler te doen lossen. Hij weigerde echter het contractueel vastge legd „zoodje visch". Na tussehenkomst van den heer D. Ver baan. bestuurslid van den Centralen Bond van Transportarbeiders, die de kwestie met den reeder heeft besproken, werd het geschil opgelost. De Pax werd echter Zaterdag niet gelost, evenmin als de KW 6, bij de lossing waarvan zich eveneens eenige moeilijkheden voordeden. Beide I schepen werden hedenmorgen gelost,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1