Sport uit IJmu den en Velsen. IJMUIDEN Beperking der W alvischvangst Resultaten van de Londensche Conferentie Op de van 20 tot 24 November te Lon den gehouden internationale Walvisch- conferentie zijn regelen vastgesteld ten aanzien van het seizoen 1946-1947. Vol gens Econ. Stat. Berichten werd beslo ten, den duur van het seizoen vast te stellen op vier maanden en wel van 8 December 1946 tot 7 April 1947. De vast stelling van den atnvang van het seizoen op bovengenoemden datum houdt ver band met het feit, dat de walvisch gedu rende de wintermaanden naar de paai gronden dichter bij den evenaar trekt. In die periode teren zij op hun vetlaag, waar na ze tegen den zomer zeer vermagerd terugtrekken naar de IJszee. Het duurt dan enkele maanden voor ze weer vol doende vet zijn geworden. Vóór den oorlog was het eind van het seizoen bepaald op 8 Maart. Nu een groot deel van de fabriekschepen verloren is gegaan, zal het waarschijnlijk nog niet mogelijk zijn met voldoende schepen uit te varen. De vetbehoefte zal evenwel nog zoo dringend zijn, dat verlenging van het seizoen met één maand alleszins gerecht vaardigd is. Daarna zal het seizoen ech ter weer op drie maanden worden gesteld. Teneinde te voorkomen, dat door uit oefening met een te groot aantal expedi ties in de vastgestelde periode de wal visch toch wordt doodgevischt, heeft de conferentie tevens bepaald, dat niet meer dan 16000 blue whale eenheden mo gen worden verwerkt. Om dit te contro leeren zullen de expedities elke week hun vangst seinen naar het Internationaal Bureau of Whaling Statistics te Oslo. Zoo dra de limiet wordt bereikt, stelt dit bureau de betrokken regeeringen daarvan in kennis, waarna deze aan de expeditie mededeelen, de walvischvangst te beëin digen. Het kwantum van 16000 blue whale eenheden, een rekeneenheid, waartoe de verschillende walvischsóorten zijn herleid, komt neer op een traanproductie van ruim 400.000 ton traan per seizoen, hetgeen volgens de biologen als de optimale pro ductie moet worden beschouwd. De Robert William onderweg Naar wij vernemen vlot het den laat- sten tijd niet best met het vrij krijgen van Nederlandsche visschersvaartuigen in Duitschland. De sleepers zijn al vier we ken weg en hebben in al dien tijd niets teruggebracht. Alleen is de sleeper In- grid thans onderweg met den stoomlogger Robert William. De V.S. 139 geïdentificeerd Dezer dagen hebben wij gemeld, dat in de haven van Lübeck een visschersvaar- tuig was teruggevonden dat het merk VS (Vorpostenschiff?) 139 droeg en uitgerust was met een 100 P.K.-Kromhoutmotor. Naar wij thans vernemen is het schip geïdentificeerd. Het is een Nederlandsch visschersvaartuig en wel de motorkotter SCH 70. Zilveren jubilarissen bij de Hoogovens Drie medewerkers van de Bouwafdee- ling van de Kon. Ned Hoogovens en Staalfabrieken N.V. herdachten de vorige week den dag, waarop zij 25 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst traden. De heeren Johannes Koelman en Cor nells Bos, beiden arbeiders, werden, na dat ze in de bloemetjes waren gezet, door directie, chefs en collega's gehuldigd. Ir. Van Walraven sprak de jubilarissen, die vergezeld waren van hun gezin, namens de directie toe en overhandigde de ge bruikelijke geschenken. Opzichter Collard en hoofdopzichter Fokkens waren de volgende sprekers. Nadat de heer Negrijn de geschenken van de kameraden had overhandigd, sloot de heer Kooper de rij van sprekers, waarbij hij een geestig vers voordroeg. Ir. A. H. van Rood, bouwkundig inge nieur van de Hoogovens was de derde jubilaris. Ir. Van Rood is reeds van 1919 af aan de vennootschap verbonden en alle groote bouwwerken van het bedrijf staan op zijn naam. Voorts bouwde hij in de omgeving o.m. de P.E.N-centrale, de Be- verwijksche Conserven fabriek, verschil lende buitens aan de Z.Z. van het Noord zeekanaal en woonhuizen en villa's aan den Schulpweg en de Rooswijkerlaan. Tijdens de oorlogsjaren was de heer Van Rood in Engeland, vandaar dat er eerst nu gelegenheid was. hem in den hoog ovenkring te huldigen. De directeur ïr. A. H Ingen Housz, ir. P. van Delden, bedrijfsdirecteur van de Mekog, ir. Spies, hoofdingenieur Drijver, ir. Van Walraven en de heer Frudiger voerden achtereenvolgens het woord. Ook deze jubilaris, die als majoor in het ge allieerde leger diende, ontving eenige ge schenken Besommingen van Zaterdag Stoomtrawlers: IJM91 Amstelstroom f13319, IJM94 Zwarte Zee f20.024: IJM114 Maria Elisabeth f5954; IJM183 Viking Bank f24.294; motorloggers KW108 f3611, KW87 f2114, KW162 1 5629, KW24 f 4383.. Binnen van de haringvisscherij Alhier zijn binnen van de haringvis scherij de loggers KW38 met 21 last, KW79 met 19 last en 160 kisten versche, KW47 met 35 last, KW42 met 27 last, KW20 met 24 last. KW4 met 300 kisten versche, KW 18 met 29 last. De KW79 heeft de haringvisscherij be ëindigd. 1 Hermes-DVSVSV 8—0 Slechts acht minuten was de wedstrijd oud toen Hermes reeds met 40 voor stond. De Schiedammers zetten de VSV- ers een spelletje voor, waartegen zij to taal niet waren opgewassen en ook het antwoord niet konden vinden. Met de regelmaat van een klok doelpuntten in volgorde middenvoor Molenaar, rechts binnen Stolk (o.i. was dit het fraaiste doelpunt) daarna Borrani en in de achtste minuut weer Molenaar. Telkenmale als VSV mocht aftrappen nam de Schïedam- sche middenlie den bal af, zette haar voorhoede aan den arbeid en deze onder vond al bijster weinig tegenstand. Dit kon natuurlijk niet zoo blijven en VSV wist zich daarna geruimen tijd vrij aardig te weren, zonder dat evenwel het Schiedamsehe doel ernstig in gevaar heeft verkeerd. Hiervoor was de steun die Van der Lugt c.s. van hun middenlinie ont vingen niet krachtig genoeg en bovendien misten hun aanvallen het flitsende en zuivere spel der gastheeren. Vrij gelukkig was Molenaar toen hij in de eerste helft Akkerman bij een door braak nogmaals onhoudbaar wist te pas- seeren en toen even daarna Van der Lugt het veld moest verlaten door een onfor- tuinlijken samenloop van omstandigheden zag het er voor VSV al zeer donker uit. Toch viel de 2e helft van VSV-zijde nog mee, althans men wist vrij lang verdere Hermes-successen te voorkomen, totdat plotseling wederom backs en halfbacks totaal overrompeld werden en Molenaar tweemaal en Hijster eenmaal de laat ste 3 goals in 5 minuten Akkerman in dezen wedstrijd het nakijken gaven. Watergr.meerVelsen 33 Velsen heeft het sterke staaltje uitge haald het nog ongeslagen Watergr.meer op eigen terrein een gelijk spel af te dwin gen. Met de rust zag het er allerminst naar uit, dat zij het zoover zou brengen, want toen had de thuisclub een 30 voor sprong. welke niet direct verkregen was door het falen van de Velsen-verdediging, maar wel door het vinnig op den bal zit ten van den Amsterdamschen aanval. Bo vendien zat het de eigen voorhoede in deze periode niet bepaald mede. Tot goed 20 minuten voor het einde wist Watergr.meer dezen 30 voorsprong te behouden. Toen verwisselden Kramer en Gerrits van plaats en dit scheen te helpen. Vooral van den rechtervleugel ging nu meer kracht uit. Nadat Ninaber den stand op 31 had gebracht, waren de bezoekers heelemaal niet meer te houden. Aanval op aanval werd op de Watergr.- meer-veste ondernomen. Op prachtige wijze verkleinde Bakkum den achterstand tot 32. Watergr.meer zwoegde om althans dezen stand te handhaven. Haar verdediging speelde echter niet zoo zeker als voor de rust. Vlak voor het einde bracht Bakkum de partijen op gelijken voet (33). Een op vallend staaltje van kranig volhouden werd hiermede beloond. De KennemersRCH 12 Reeds kort na het begin heeft Hanse succes, doch dit goede doelpunt wordt op onverklaarbare wijze geannuleerd. De Racing speelt heel wat beter dan in de laatste wedstrijden het geval was. Na 20 minuten wordt door Groene- veld een Kennemers-aanval afgeslagen waarna de bal via Vos en Wette bij Bies- brouck belandt die met een inderdaad schitterend schot R.C.H. de leiding be zorgt. Nog voor de rust weet Wette den stand op 02 te brengen. De Kennemers trachten in de 2e helft het spel te forceeren. Wel zijn zij meer in den aanval doch wanneer de R.C.H.- voorhoede beter op schot was geweest was de stand nu zeker tot 5 of 60 opge voerd, daar de snelle doorbraken nu veel meer gevaar opleverden. 10 Minuten voor het einde slaagde Kennemers er toch nog in om een hun toekomend tegenpunt te scoren (12). Over den geheelen wed strijd gerekend verdiende RCH de over winning ten volle. Kinheim 2Stormvogels 3 33 Het is een pittige wedstrijd geworden tusschen deze 2 elftallen. Kinheim begon buitengewoon goed door van den aftrap af de lc-iding te nemen. Hierna is Storm vogels over 't geheel genomen het meest in den aanval geweest. Vooral in de twee de helft was zij vaak voor het Kinheim- doel niet weg te slaan, doch hier weerde de keeper zich buitengewoon goed, al dient gememoreerd, dat het houtwerk hem een paar maal assistentie verleende. Meyer bracht de partijen op gelijken voet en Blinkhof gaf zijn club een voorsprong, welke Groeneveld 9 minuten voor rust teniet deed. In de tweede helft domineerde, zooals gezegd. Stormvogels, doch de Kinheim- uitvallen waren gevaarlijk Groeneveld bracht den stand op 32, doch 5 minuten voor het einde scoorde Blinkhoff den ge lijkmaker. Velsen 2—TYBB 2 10—0 Velsen II stevent regelrecht op het kam pioenschap af en het moet o.i. al een club „van goeden huize" zijn, die het sterke Velsen-reserve-elftal in dien opmarsch zal stuiten. Gisteren moest TYBB 2 er met niet min der dan 100 aan gelooven en wanneer het elftal der Nijssens de middenlinie werd gevormd door 3 spelers van dien naam zich werkelijk geheel gegeven had, dan was de overwinning nóg spre kender geweest Kinheim won van Bloemendaal (3-0) De geel-zwarten hebben hun bovenste plaats op de ranglijst door een 30 over winning op Bloemendaal gehandhaafd, hoewel de „witten" danig tegenstand bo den. Kinheim trok echter aan 't langste eind door goed open spel, waartoe de spil v. d. Wateren door zijn uitstekende partij zeker alles heeft bijgedragen. Maar ook de nieuwe middenvoor voldeed aardig en nog wat meer routine zal hem zeker ten goede komen. De Bloemendaalsche ach terhoede was bij de voortdurende en snel opeenvolgende K-aanvallen echter op haar plaats, maar ondanks dit alles kon den geen van beide partijen doelpunten. Het K.-overwicht bleef aanhouden maar 't juiste schot ontbrak, hoewel eenige malen het B.-doel ternauwernood aan een doorboring ontsnapte. Bloemendaal vond met de enkele uitvallen een hechte K.-ver- dediging. Met blanken stand kwam de rust Hierna zette Kinheim alles op alles om toch maar succes te hebben, zonder echter de verdediging voor de nu ingespeelde gasten te verwaarloozen. Reeds na enkele minuten kreeg rechtsbuiten De Boer goed vrij gespeeld, zette keurig voor en Kuilen burg doelpuntte in eens (10) Na den af trap trok B. direct ten aanval, maar de stugge verdediging van K. met den spil aan 't hoofd, gaf geen kamp. Toch scheel de het weinig of B. maakte gelijk doch De Boer redde schitterend door den bal uit den doelmond weg te koppen. De nu on dernomen K aanvallen konden niet zon der resultaat blijven. Een schermutseling voor het B. doel bezorgde den gastheeren een goedkoop doelpunt, daar een B -back, die het leer niet kon wegkrijgen, in eigen doel schoot (20). De „witten" zakten nu af en daarvan maakte Kinheim dankbaar gebruik door aanval op aanval te ontkete nen. Enkele minuten voor het einde was het opnieuw rechtsbuiten De Boer. die goed werk leverde, mooi voorzette en v d. Steeg in dc gelegenheid stelde om er met een fraai schot 30 van te maken, met welken stand het einde kwam en K. steviger boven aan de ranglijst plaatste. St. Nicolaas-veldloopen H.A.V. „Suomï" Ondanks het feit, dat de weergoden niet medewerkten, was er voor de onder linge veldloopen van de H.A.V. Suomi ter gelegenheid van St. Nicolaas 1945 groote belangstelling op het sportterrein Water vliet. Alle deelnemers(sters) hadden voor een surprise gezorgd, zoodat dus ieder van de ongeveer vijftig deelnemenden voor een verrassing in aanmerking kwam. De wedstrijden hadden een sportief verloop. De uitslagen waren: Heeren A 3000 M.: 1. J. van Wijngaar den, 9 min. 48 sec.; 2. U. van Wijngaar den 10 min. 3 sec. 3. F. v. d. Ree, 10 min. 47 sec. Heeren B 1500 M.: 1. J. v. d. Heide 5 min 4 sec. 2. A. Schenk 5 min. 13.3 sec., 3- N. de Graaff, 5 min 13.4 sec. Junioren 1000 M.: 1. W. Vrenegoor 4 min. 15 sec.; 2. F. Lubbers 4 min. 23 sec 3. J. Zoon. 4 min. 53.5 6ec. Dames 800 M.: 1. A. P v. d. Werff 2 min 32,5 sec - 2. A. E. van Eek, 2 min. 33,3 sec.: 3 T. Frenay, 2 min. 41 sec. Meisjes 500 M.; 1. A. Stevens 2 min 26,8 sec 2. N. van Aalst 2 min. 27 sec 3. B. Velden 2 min. 30 sec. Des avonds werd in het clubgebouw Watervliet een gezellige avond gehouden, waarbij een vlot programma van tooneel- stukjes werd uitgevoerd. Sint Nicolaas. die nog tegenwoordig was. reikte den prijswinnaars hun des morgens veroverde surprises uit. hetgeen uiteraard de noo- dige vroolijkheid teweeg bracht. SANTPOORT Prins Ping Pang Pong in Zomerlust De commissie voor geestelijken en mo- reelen steun organiseerde Zaterdagmid dag in Zomerlust een uitvoering voor de jeugd, zooals die reeds in IJmuiden ge geven werd. Door een gezelschap artisten in den dop werd het spel Prins Ping Pang Pong opgevoerd. Het vlotte spel van de ïongens en meisjes, die geen van allen last van plankenkoorts bleken te hebben, viel ook nu weer op en ze oogstten daar voor grooten bijval. Om de vele grappige tooneeltjes werd braaf gelachen. In de pauze heeft kapelaan H. C. de Graaf Sn het kort het doel van dezen middag uiteengezet Hij wekte de jongens en meisjes op, zich bij een der jeugdorga nisaties in deze gemeente aan te sluiten. Tusschen de bedrijven door speelde de heer A. W Steenpoorte vaderlandsche liederen, die uit volle borst door de kin deren werden meegezongen. De heer W Doevendans sloot den middag met een woord van dank tot de medewerkenden. Er werd nog medegedeeld, dat de com missie van plan is, in de maanden Januari en Februari filmvoorstellingen voor de rijpere jeugd te geven. Kerstwijdingsdienst Maandag 24 December wordt in de Ned Herv. Kapel een Kerstwijdingsdienst ge houden. Hieraan zullen medewerking verleenen het Christelijk Vrouwenkoor onder leiding van mevr. J. de Koeijer en Gijs Beths, eerste concertmeester van de Haarlemsche Orkestvereeniging. Als spre ker zal optreden ds. H. J. Plaggemans van Spaarndam. 3an van Dommelen voert op: „Een huis vol herrie" Een stampvolle zaal woonde Zaterdag* avond in „De Weyman" de opvoering van de klucht „Een huis vol herrie" door da tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" bij In zijn openingswoord memoreerda de tweede voorzitter, de heer A. J. Voogt, het feit, dat de vereeniging destijds niet tot de Kultuurkamer had willen* toetre den. reden waarom zij was „ondergedo ken". Tevens bracht de heer Voogt het verscheiden van den regisseur der ver eeniging. den heer J. van Dommelen, aan wien de leden veel dank verschuldigd zijn, in herinnering. „Een huis vol herrie" bracht inderdaad wat de titel beloofde: Herrie in allerlei vormen en toonaarden en tusschen allo leden van de familie, die op een gegeven oogenblik de villa, welke, naar haar naam te oordeelen. juist een huis des vredes had moeten zijn, bevolkte. Het eene mis verstand volgde «op het andere en maakte het aantal verwikkelingen steeds grooter, zoodat de dolste situaties ontstonden. Het publiek leefde met een en ander ten volle mede, zoodat. om den afgezaagden term nog maar weer eens te gebruiken, de lach niet uit de zaal was. „Jan van Dommelen" heeft met dit eer ste optreden een goede beurt gemaakt en den indruk gevestigd, dat èn leden èn regisseur de zaken ernstig aanpakken. Tegenover het verlies van oude krachten staat de aanwinst van enkele nieuwe dames en heeren, van wie vooral mevr. Dortmunt—Nol en de heer Heeris belof ten voor de toekomst zijn. Van de oude krachten viel vooral het spel van mevr. Kruisman wat een feeks van een schoonmoeder was dat! op en verder mevr. TabernalHam. die mèt den heer De Jonge blijk gaf, dat van een kleine rol óok iets goeds te maken is De heer Dortmunt zou zijn schoonmoeder iets duidelijker kunnen toonen, dat hij althans niet bang voor haar is. Zaterdag a s. volgt de tweede opvoering van deze klucht. HEEMSKERK De nieuwe burgemeester De nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, de heer Nielen, zal in een buiten gewone vergadering van den gemeenteraad worden geïnstalleerd op Vrijdag 21 Dec. a.s. ces voormiddags te 10 uur. Voor corporaties en Ingezetenen der gemeente zal er des na middags van 15.00 tot 16.00 uur ten gemeente huize gelegenheid zijn den burgemeester hun opwachting te komen maken. VELSEN Laat bezoek van Sint Nicolaas Bij van Gelders kinderfeest Het Sint Nicolaasfeest (de oude bisschop vertoefde nog in Velsen) dat de directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. aan de kinderen van haar personeel Zaterdagmiddag in bioscoop De Pont aan bood, is een buitengewoon succes gewor den. Niet minder dan ruim 400 kinderen van den leeftijd van 512 jaar vulden de zaal toen de heer C. Pels. chef de bureau bij het Velser bedrijf, namens de directie op vlotte wijze opende en den kinderen mededeelde, dat Sint autopech had. Het pas herrezen muziekgezelschap van de Harmoniekapel De Eendracht hield Sn kleine bezetting de jongelui bezig met aardige wijsjes en Sinterklaasliedjes De vertoonde films van Felix de Kate: en Mickey Mouse sloegen geweldig in. Met zang en muziek werden Sint en zijn knecht ontvangen, doch de voorzitter der commissie kreeg een reprimande daar Sint. reeds op weg naar 't Zuiden, was teruggeroepen. De bisschop liet vervol gens enkele kinderen bij zich komen. Schattig was het versje, door de 5-jarigo Elly Mulder voor Sint opgezegd, terwijl één van de Renkumsche oorlogsslachtof fertjes, die thans in Velsen vertoeven, een liedje zong Een poppenkast hield de jeugdige schare vervolgens bezig Groot succes oogstte het tooneelstukje van den vermageringsspecialist „dokter Pilleboks" De verrassing van de directie voor de kinderen was verwerkt in een leuk en vlot gespeeld tooneelstukje „Olleke Ka- bolleke", waarbij Sint mocht kiezen uit drie zakken, welke bevatten goud. gezond heid en vroolijkheid. De laatste kiezende wilde Sint zich ook niet onbetuigd laten, doch wist niet wat te geven. Olleke ech ter kwam te hulp en met zijn kornuiten fabriceerde hij vlug ruim400 paar viltpantoffeltjes. Dit werkelijk fraaie, stevige en zeer welkome schoeisel kwam in een grooten koffer op het tooneoi. wat een uitbundig gejuich ontlokte. Een en ander was keurig geënsceneerd. Natuur lijk ontbraken ook de versnaperingen niet tijdens dit feest, dat ruim 3'/» uur duur de. Onder luide toejuichingen nam Sint afscheid, waarna de kinderen allen hun mooie naar maat gemaakte pantoffeltjes in ontvangst namen, alsmede een taai- pop en een teeken-bloc Van Gelder's directie heeft ongetwijfeld niet alleen kinderen, maar ook ouders blij verrast. Afhalen levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Badhuis aan de Wiiste- laan zijn a3n de beurt: Dinsdag 18 Dec. de letters T tot en met Z. Voor Velsen-Noord in het ontspannings- iokaal van de Ja va-Deuren fabriek: Woens dag 19 Dec. de letters A tot en met K. Agenda voor Velsen MAANDAG 17 DECEMBER. Bioscoop De Pont: Dorpsdetective, met Joe Brown. 8 uur. DINSDAG 18 DECEMBER Bioscoop De Pont; Als Maandag. _£l

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3