9ietr Christendom Een Cemis Omustiye sfeec m Jtedan- «Oe Jaargang No. 18208 I I yy> 1 T "1 /"N V* 1 T f "1^ 4" ",nsda« ,ft Doo<^lbor 1945 X\J XXI LX X LX w X LX LX X LX X X u,tgave van de siici,ting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboon» per kwartaal 4. Te Haarlem: G, Houtstr. 93 Kennemer Editie Van Haarlems Dagblad Abo»„.m,„,e„. p „eek 3. et. OFSCHOON de vorige week zoo vrucht baar is geweest in regeerings-publi- caties en redevoeringen is toch een gemis blijven bestaan. Dat geldt het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Het is altijd het zwijgzaamste aller departemen ten geweest eh men kan dat gemakkelijk verklaren door te zeggen, dat in de bui tenlandsche politiek nu eenmaal niet alles gezegd kan worden. De actie, na den eer sten wereldoorlog in Europa gevoerd, om open kaart te spelen in de buitenlandsche verhoudingen is toen op een volkomen mislukking uitgeloopen en wie met de di plomatie, beschouwd uit het oogpunt van eigen landsbelangen, in aanraking is ge weest heeft veelal de neiging om het hoofd te schudden en te zeggen: die dingen kun nen ook niet openbaar gemaakt worden. Er is evenwel een verschil tusschen alles en niets, of bijna niets. Er is ook een be schouwing, die niet de ontwikkeling van specifieke verhoudingen met bepaalde landen betreft, maar die de algemeene koers van het buitenlandsch beleid geldt. Welke richting volgt het beleid van het Plein? Wat is het doel. waarnaar in alge- meenen zin gestreefd wordt? Het Neder- lahdsche volk verkeert tot dusver in het duister omtrent de bedoelingen van mi nisters van Kleffens en minister van Hoyen. Het weet dat Nederland is toege treden tot de organisatie van de Vereenig- de Volken, ook wel eens aangeduid als „de 'nieuwe Volkenbond". Het heeft uit het Kamerdebat over die toetreding en uit de perscommentaren begrepen, dat dit ge schied is zonder groote geestdrift en lang niet zonder bezwaren, maar dat het Hand vest de mogelijkheid biedt tot de schep ping van regionale samenwerking en dat er dus nog veel uit kan voortvloeien. In elk geval heeft Den Haag zich op het standpunt gesteld, dat wij hieraan moes ten medewerken en onze verplichtingen getrouwelijk nakomen. Daar blijft het bij. Meer weten wij niet omtrent het nieuwe buitenlandsche beleid. Het is wel erg wei nig en het geeft niet den indruk dat et- veel veranderd is, nadat met zooveel op hef en in zoo velerlei toonaard was aan gekondigd dat wij nu een actieve buiten landsche politiek zouden voeren en dat het volk- zich voor buitenlandsche vraag stukken zou moeten gaan interesseeren. Dat de neutraliteitspolitiek niet meer be staat is duidelijk. Maar wat er voor in de plaats is gekomen is het niet. Het Plein maakt een even geheimzinnigen indruk als vroeger. Het betrekt de openbare mee ning niet in zijn beleid, zooals dat in zoo veel andere landen, die sinds lange jaren een actieve buitenlandsche politiek voe ren of dat altijd gedaan hebben, gebrui kelijk is. Als men de Engelsche dagbladen geregeld leest is de tegenstelling wel heel schril. Het Britsche „Foreign Office", het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat in de eigen landelijke verhoudingen ook altijd een reputatie van zwijgzaamheid heeft gehad en dat ook nu met veel meer complicaties in de heele wereld te maken moet hebben dan het onze, is niettemin omtrent de groote lijnen van zijn beleid openhartig genoeg en streeft ernaar, de openbare meening daarin te doen mee spreken. Minister Bevin is, evenals zijn voorgangers, een man die zich veelvuldig In het Lagerhuis doet hooren en zijn be leid behoort tot de meest voorkomende onderwerpen van gedachten wisseling in het openbaar Wij missen zulke openbaar heid bijna geheel. Dat dit niet zoo kan voortduren, omdat de koers van ons buitenlandsch beleid ons aller toekomst ten nauwste raakt, komt ook tot uiting in een artikel in het orgaan van de Volksbeweging, Je Maintiendrai. De schrijver herinnert eraan, dat minister van Kleffens een maand geleden nog er kend heeft, dat. onze zelfstandigheidspoli- tiek tot het verleden behoort en dat de minister-president in de regeeringsver- klaring mededeelde, dat de buitenland sche politiek meer dan ooit de aandacht der regeering had. Dat is een half jaar ge leden en wij wachten nog op een nieuwe conceptie van ons buitenlandsch- beleid voor nu en in de naaste toekomst, op een positieve formuleering van wat de regee ring voor oogen staat. De schrijver van deze beschouwing twij felt blijkbaar aan het bestaan van een groote lijn in ons buitenlandsch beleid. Hij verklaart ten minste dat „de min of meer geslaagde improvisatie, die het tij dens de oorlogsjaren wel moest kenmer ken. is vportgezet",De groote lijn, de visie op de plaats van ons volk in de we reld heeft ontbroken. Zij is althans niet duidelijk geworden"Buitenlandsche politiek het wordt wel eens vergeten en de straf volgt dan op de zonde moet door een volk begrepen en gesteund wor den Terecht merkt de schrijver van deze crïtische beschouwing op, dat ons volk open staat voor een nieuwe koers in onze buitenlandsche politiek en dat de kansen op vernieuwing hier wellicht grooter zijn dan op het terrein der binnenlandsche verhoudingen. Willen zij tenvolle te baat genomen worden, dan zijn voorlichting en leiding noodig. En hoe staat het met de hervorming van onzen buitenlandschen dienst? Deze opmerkingen en vragen onder schrijf ik van ganscher harte De tijd eischt een nieuw buitenlandsch beleid en eiseht ook de deelneming van het volk daarin. Het verwacht die. Waar blijft zij? R. P. Keu scène uit het Kerstspel, dat door de samenwerkende Chr. Jeugdorganisaties in de Groote Kerk te Haarlem wordt vertoond. Jozef en Maria bij de Kribbe. zocht zich te laten inschrijven voor even- tueelen militairen dienst. Er wordt echter verklaard, dat zij functies als het onder dak brengen van de duizenden evacués uit Centraal Java en werk voor de Rapwi zullen krijgen. IJMUIDEN „Nederland helpt Indlë" i Het woord is aan.... Woodrow Wilson: De geschiedenis van de Vrijheid is de geschiedenis van de beperkingen der re- geeringsmacht. Veiligheidsmaatregelen genomen De onrust van Java dreigt naar Suma tra over te slaan. In Medan hebben ex tremisten het restaurant Termeulen in brand gestoken, toen bekend was gewor den. dat Britsche troepen dit van de na tionalisten wilden overnemen. Tegelijker tijd hebben in de nabijheid van het sta tion te Medan schietpartijen plaats gehad, waarbij uniform gekleede z.g. Indone sische soldaten op voorbijgangers vuur den. Britsche militairen hielden trucks met Indonesiërs in uniform aan. die schiet- ken steekwapens bij zich hadden en boven dien twee zakken handgranaten bij zich hadden. Alles werd in beslag genomen. Toen de Britten het gebouw van de Oranje-bioscoop van de nationalisten wil den overnemen, verklaarden deze, dat dit slechts „over hun lijk" zou geschieden. Toen soldaten arriveerden, werd het ge bouw toch ontruimd. Er werden slechts enkele schoten gelost. Op de hoofdwegen oefenen de inheem- sche hulpsoldaten der Jappen, de z.g. heiho's een ware terreur uit, waarvan voornamelijk de Chincezen het slachtof fer zijn. Twee Br.-Indische soldaten zijn echter ook op gruwelijke wijze afgeslacht. Gevreesd wordt, dat Atjehers naar de Oostkust zullen oprukken om hun geloofs fanatisme tegen de blanken bot te vieren. Bijzondere veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Artillerie en tanks staan opge steld en vijf Spitfires zijn voor verken ningsvluchten gearriveerd. Te Padang zijn Britsche soldaten door Indonesiërs aangevallen. De leiders op Sumatra zyn over het algemeen gematigd, maar zij hebben niet voldoende gezag over de heiho's en de jeugdige heethoofden. OP JAVA. In het gebied van Soerabaja is een Thunderbolt neergeschoten. De vlieger is uit zijn toestel gesprongen, maar door In donesiërs naar een huis meegesleurd. Een vliegende colonne is uitgezonden. Britsche vliegers hebben verklaard, dat de accura tesse der Indonesische luchtdoelartillerie ongeveer gelijk staat met die van de Duit- 6chers. In Batavia is het Zaterdag en Zondag tamelijk onrustig geweest. Er is verschil lende malen geschoten bü incidenten tus schen Nederlanders en Indonesiërs. Soekarno en Sjarir samen op reis Soekarno. Sjarir en Sjarifoedin zyn uit Batavia vertrokken voor een tocht tot het herstellen van orde en rust op Midden- en Oost-Java. In een radiotoespraak voor zijn vertrek heeft Sjarir gezegd: „Onze strijd ontwikkelt zich op het oogenblik in een atmosfeer, die de geest ervan in een verkeerd daglicht stelt. Het probleem, waarvoor de Indonesiërs staan, is dat van de veiligheid, waaronder alleen het ver trouwen kan terugkeeren. Wy moeten menschelyk blijven." Economisch herstel achtte hjj noodzakelijk en hy verklaarde, dat zoowel de buitenlanders als de Indo nesiërs getroffen zijn door de wreedheden en gewelddaden van het Indonesische volk. Huis van Sjarifoedin binnengedrongen Twee leden van«het Ned. Indische leger, vermoedelijk Indo-Europeanen, zijn het huis van Sjarifoedin binnengedrongen en hebben hem gedwongen het contactsleu teltje van een voor zijn deur staande Roode Kruis auto af te geven. Later is dit sleuteltje tegenover zijn woning op het bureau van het Roode Kruis afgegeven. Een onderzoek wordt ingesteld Contact De Un. Press-corr. te Batavia seint, dat v. Mook via den Indonesischen kolonel van het Kon. Ned. Ind. leger Abdoel Kadir contact met de republikeinsche lei ders heeft gehad. In. Batavia meent men volgens dezen corrdat van Mook in zijn taak heeft gefaald. Gener. majoor N. L. M. van Straten is afgetreden als leider van de Allied Mili tary Administration Civil Affairs voor West- en Midden-Java. Hij wordt opge volgd door dr. Abbenhuis. Over het aftreden van den heer v. d. Plas wordt meegedeeld, dat hij voor zijn terugkeer naar Indië reeds verklaard had van meening te zijn, dat de oudere gene ratie plaats moest maken voor de jongere. Inschrijving van alle mannen De Nederlandsche autoriteiten hebben alle mannen tusschen 16 en 40 jaar ver- „Het is thans geen vraag meer of het kan of niet kan, het moet, dat is het moeten van een heilig willen. Daarom.. steunt de actie welke thans begint met de overtuiging geen zaak beter te kunnen dienen dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat wij, onze oogen niet behoe ven neer te slaan in het gevoel onze plicht niet te hebben ge daan." H.K.H. Prinses Juliana. _De Afdeeling IJmuiden-Velsen van Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat de volgende bedragen reeds binnen gekomen of toegezegd zijn: le verantwoording- Wed. J. B. f 50. G. C. B. f 50, E. Br. Zn. f 25. L. B. f 25, J. Br. Gzn. f 25, A. Br. f 10, C Br. Ezn. f 10, P. v. Cr. f 25, G. D. f 50, D v. K. f 50, A. de D. f 25, J. v. d. D. f 25. J. M. v. D. f 25, Gebr. d. D. f 10, W. v. G. f 25. J. de Gr. f 25, A. C». f 50, J. G. f 50, G. G1 f 20. C. Gr. f 25, H. G. Co. N.V. f 50, G. v. d. V. f 50, H. G f 25, P. G. N.V. f 25. ,T. L. F. G Co. f 25, Y. G. f -5, N. V. H. 50, P. H.. f 25, II. M. f 25, I. f 75, Gebr. de J, f 50, P. J. f 50, J. de J. f 25, J. K. Zn. f 50. C. W. K, f 10, H. de Kr. f 25, K. D. f 15, E. J. K f 25, J. Kr. f 50. ,T. K. f 10. N. V. K. f 10. J. de K. f 50, J. K. f 10. H. K. f 50, K. Vischh. f 10, Th, L. f 40, H. L. f 25, .T. L. f 25, H. M.—K. f 25, A. M. t 50. A. v. d. M f 25. S. H M. f 25. C. v. d M. t 25, J. M. f 10. B. M. f 10, J. M. f 10, A. v. N. Co. f 100. H. J. N f 25. N. V N. f 25. O Co. f 75. H. A O f 50, H. F O. f 25, N.V. F. F. O. f 15. E. P. f 100. A P. f 50, Gebr. P. f 15, J. P. f 25. C. P f 50, N.V. K. v. P. f 25. H. P. f 15. A. R. Azn. f 75, A. R Co. f 50, J. R. f 15. P. R. f 100. A. R. f 10. B. G. v. R f 25, G. S. f 100. Gebr. S. f 25. N. S. f 10. H S. f 50. J. S. f 25, J v. S. f 15. J. S. f 25. H. S f 10. J. S. f 5, N.V E. T. f 25. A. P T. t 5. C. T. f 5. J T. f 5. J. V. C. f 40. V. f 75. N. V. f 25. P. v. d. V. f 25. C. v. d V. f 50. A V. f 25. J. V. f 10, N. V. J. f 10. N. V. C. i 10. W. f 100. N.V. K. W. f 50. P W. f 10. J. v. d. Z. f 15. L, Z. f 25. A. B f 25. M L. L. f 10. M. v. K f 10, W. V f 10, L G. 5. de M. f 100. N. bank f 500. G. f 5. A B. f 10, P. B f 10. A. J. v. L. f 10. P B f 40. H. f 10. J. J. v. M. f 25, P H. f 10. A f 5. B. D f 25. A. H. Centr. f 50. R.bank f 50, Gebr. B f 10. J. S. f 25. v. d B. f 25. A. T. f 100, G. P. M. P. f 100, C W. B. f 25, J. P. L. f 25. U kunt Uw bijdrage storten look van Uw geblokkeerde rekening) bij de Rotter- damsche Bankver. Kerkstraat. IJmuïden, op de rekening van de Afdeeling IJmui- den-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis. Wij rekenen op U. [Neurenberg! moest worden vernietigd J ^P.tapaqanda en ceatiteit Neurenberg gaat snel het Kerstreces te gemoet en het laat zich aanzien, dat de resteerende tyd geen opzienbarende ont hullingen zal brengen. Een zeer uitvoerig gedocumenteerd betoog over de zware schuld van het N'azi-leiders-corps door den Amerikaanschen aanklager voorge dragen vermocht de aandacht van het ge ringe gehoor niet te boeien, daar geen nieuwe feiten aan den dag traden en het betoog geheel in juridiscben trant gehou den was. Er werden alom bekende argu menten ter tafel gebracht, in de meeste gevallen ontleend aan redevoeringen, krantenberichten en andere publicaties, die glashelder de ver-doorgevoerde coö peratie tusschen staat en Party in Duitsch- land aantoonden. De door den staat begane misdaden ko nen dus ten laste van zijn leiders en deze zijn in eerste instantie verantwoordelijk voor de .Todenvervolgingen, de vertrap ping der Kerk en het barbaarsche optre den van de gehate organisaties SS, SA, SD i en Gestapo. In de drie dagen, die voor het Kerstreces nog beschikbaar zijn, zullen deze afzonderlijk behandeld worden. Christendom en Nat. Socialisme. De leidende NSDAP figuren hadden plannen bet godsdienstonderwijs op de Duitsche scholen te vervangen door on derricht in de leer van het Xationaal- SociaHsme. Hei heidendom ging zelfs zoo ver, dat overwogen werd, een Nazi-cathe- chisnuis in te voeren. Deze was reeds ge deeltelijk ontworpen door Bormann en zou onder meer ..de wet van de dapper heid" en „het gebod om het bloed zuiver te houden" als voornaamste leerstellingen hebben. Dat de Berlijnsche demagogen de anti these tusschen Nazidom en de Christelijke leer als niet te overbruggen beschouwden, blijkt uit éen brief van Bormann, waarin hij zegt: Kerken kunnen niet worden overwonnen door een compromis maar alleen door een geheel nieuwe ideologie, die gijzelf (Rosenberg) hebt aagekondigd. De ontwerpers van dezen „godsdienst" beseften dat het Christendom een moei lijk te overwinnen vesting was en dezelf de Bormann schreef verder, dat het Gods dienstonderwijs niet kon worden afge schaft, zonder er iets voor in de plaats te stellen. De tien .geboden waren namelijk nog steeds de voornaamste moreele richt lijnen voor het volk. De jeugd van straks Wanneer de opvoeding en het onder wijs dan grondig met de nieuwe leer zou zijn geïnfiltreerd, wanneer de jeugd ver giftigd zou zijn met de waandenkbeelden, die aan het decadente brein van een aan tal heidenen was ontsproten, zou de jeugd later zelf moeten beslissen, of ze wilde vasthouden aan de „inferieure leer" van het Christendom. Verbijsterende plannen met Rusland Nogmaals komt de aanklacht te Neuren berg terug op de behandeling, die de Duit- schors Rusland hadden toegedacht, wan neer het liMl-offensief tot de overwinning had geleid. Het volk moest stelselmatig worden uitgehongerd door middel van het onthouden van graan, dat alleer. ten bate van Duitschland zou worden aangewend. Moedertje Rusland zou een aardsch para dijs voor de Nazi's worden, natuurlbk met volledig voorbijzien van alle primaire rechten der oorspronkelijke bevolking, j

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1