Verbitterde gevechten bij Buitenzorg De Nazigeest 900 Jaargang So. 1SÏ0» I I 1 Tl y* ✓"V y» ^ÊP A Woensdag ie Deo. 1911 Bureaux: Kennemerlaan 154, 1 E. M 111 1. M I w. M I M Ijl 1 -J 1 I I Uitgave van de Stichting Umuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur - Hoofd rcdnoten rKobert Peereboom per kwartaal 4. l»r. van Mook. de Luitenant-Gonverneur-Geiierual van Ned.-Iudië. arri veerde Dinsdagmiddag per vliegtuig in ons land. I>r. van Mook na zijn aankomst op Schiphol. (P.) Welke bedoeling heeft de reis der Nationalistische leiders ELF massa-moordenaars van de kam pen Bergen-Belsen en Auschwitz, waarbij drie vrouwen, zijn door den En- geUchen beul Pierrepoint te Hameln op gehangen. De kampcommandant Josef Kramer was erbij, de kamp-dokter Fritz Klein, die slachtoffers koos voor de gas kamers en ook stierven Irma Grese en de 26-jarige Elisabeth Volkenrath, leidster van de gevangenbewaarsters van de S.S. in Belsen. Dit is pas het begin. Straks zullen er' nog veel meer dood straffen in Duitschland uitgesproken en ten uitvoer gebracht worden. Pierrepoint zal druk werk krijgen. Ook de twintig 'beschuldigden in Neurenberg zullen, mis schien op een enkele na die levenslang krijgt, wel in handen van ,,the hangman" vallen. Mr. E. Elias heeft in dit blad zijn ge waarwordingen in Neurenberg beschreven en er den nadruk op gelegd, dat daar in de eerste plaats het Nazi-régime terecht staat, welks misdaden men voor de histo rie tracht vast te leggen. De beschuldig den komen pas in de tweede plaats. Zij zijn van minder belang. De journalist heeft geschetst hoe onbelangrijk zij, ont daan van hun uniformen en versierselen en vooral: van hun macht, hem voor kwamen. Het was een groep gewone bur germannen, die daar in de verdachten- bank zat. Dit verschil tusschen het Nazi-régime, da-, men vooral ter verantwoording roept en de twintig levende beschuldigden, die er uitvoerders van geweest zijn, heeft meer beteekenis dan het vastleggen van bepaalde opvattingen voor de historie. Wij allen moeten begrijpen dat wij in de eerste plaats met het Nazi-régime moeten afrekenen. En ermee afrekenen eischt meer, dan het mondeling en schriftelijk te verguizen en met feiten te bewijzen, hoe ontzettend onheil het over de wereld heeft gebracht en hoezeer het van den duivel bezeten is. Ermee afrekenen is alleen mogelijk als, bezield door Hooger Macht, een sterk democratisch bewind in Europa en de wereld tot stand komt, dat den terugkeer van den Nazigeest onmoge lijk maakt. Die wordt natuurlijk niet be paald door de term nationaal-socialisme. Als de Nazi-geest er opnieuw in slaagde, ergens de macht te verwerven, zou dat zeker onder andere namen en in elk ge val door toedoen van andere menschen geschieden. Behalve het etiket zou ook de .gebruiksaanwijzing er anders uitzien. Men kan een politiek program op zooveel verschillende wijzen formuleeren. Maar de kwade geest zou dezelfde zijn. Dien moet de wereld overwinnen en dat is veel belangrijker dan alle bestraf fingen van personen. Met hun opruiming, hetzij door executie of door levenslange opsluiting, is de menschheid niet var. den Nazigeest af. Het zou wel gemakkelijk zijn, maar het is niet zoo. De taak is veel zwaarder. Er moet groot opbouwend werk gedaan worden, hetgeen oneindig moei lijker en veeleischender is dan het ver nietigen van een aantal individuen. Dai laatste is eenvoudig genoeg. Het wordt overgelaten aan Pierrepoint en enkele andere lieden en de gemiddelde burger griezelt hoogstens even als hij aan het beulsvak denkt en zou het niet graag zelf uitoefenen. Dit overdenkend, schakelt hij over op aangenamer gedachten. Maar laat hij niet meenen dat als straks de Kramers, Greses, Volkenraths, Goerings, Franks en Seyss-Inquarts allemaal door de Pierrepoints opgehangen zijn, daar mee de kwade Nazi-geest zal zijn uitge roeid. In ons land is de doodstraf wel uitge sproken, maar nog niet ten uitvoer gebracht. Velen zijn er principieele te genstanders van en willen haar door een andere vorm van rechtspleging, door ge vangenis of deportatie, vervangen. Er is weer een discussie over de doodstraf ont staan en het wordt nuttig geacht dat de Staten-Generaal, al zijn zij nu nog maar belichaamd in een Noodparlement, er een uitspraak over doen. Het vergeldings motief maakt niet zoo heel veel indruk, omdat levenslange opsluiting voor de meeste menschen een zwaarder vergel ding lijkt dan de doodstraf. Anderen stel len hier het argument tegenover, dat zij de zekerheid willen hebben dat deze ver oordeelden nooit meer vrij kunnen komen en kwaad stichten. Zij vergeten daarbij, dat de overlevenden na vijftien of twin tig jaar opsluiting geen gevaar meer zul len opleveren. Maar van meer belang is hun verkeerde meening, dat het van deze lieden afhangt. Er is, dat zij herhaald, meer noodig om den Nazigeest voorgoed uit te roeien dan zijn dragers onschade lijk te maken. Dat in te zien brengt mee, dat men zich laat bezielen door hooger streven en den durf ontwikkelt om nieuwe vormen, nieuw inzicht tot ver wezenlijking te helpen brengen. Het vergt een gansch andere houding dan de ver moeide, sceptische, die de plannen van moedige hervormers alleen met de op somming van bezwaren beantwoordt en er steevast van overtuigd is. dat hetgeen in andere werelddeelen denkbaar zou zijn in Europa onuitvoerbaar geacht moet worden. Als deze opvatting gemeengoed werd, zou zij inderdaad het doodvonnis voor Europa beteekenen. Gelukkig zijn er verschijnselen genoeg die bewijzen, dat ook in het oude werelddeel geesten leven die het dictum van Spengler's Onder gang van het Avondland niet wenschen te aanvaarden. Zij zullen moeten over winnen. R. p. Buitenzorg was Maandag het tooneel van verbitterde gevechten van man tegen man tusschen Indonesiërs en een sterke JBritsche troepenmacht, die ten Westen van het interneeringskamp van Kota Pa ris opereerde. Dit kamp moet namelijk ontruimd worden vanwege de herhaalde aanvallen der extremisten. De Engelschen stuitten hier en daar op sterken tegen stand en er ontstonden harde gevechten, waaraan meer dan 300 met geweren, hand granaten en messen en minstens één mid delzwaar machinegeweer gewapende In donesiërs deelnamen. Tijdens de gevech ten werden in elk geval 80 hunner gedood doch het is waarschijnlijk dat hun verlie zen nog grooter zijn en meer dan 100 man bedragen. Verscheidene Indonesiërs wer den gewond. Op den terugweg naar hun basis raak ten de Engelschen opnieuw in een gevecht gewikkeld door ingegraven Indonesiërs, twee leden van een Britsche tankbeman ning werden gewond en een vrachtauto chauffeur werd gedood. Drie Britsch-In- dische soldaten sneuvelden en 29 werden gewond. Gevangenissen ontruimd De Engelschen hebben alle gevangenis sen van Batavia ontruimd. De gevange nen werden overgebracht naar het eiland Onrust even ten Noorden van de kust voor Batavia gelegen. Britsche militaire politie overviel de gevangenis van Tjipinang in Mr. Corne- lis en bevrijdde daar 15 Indo-Europeanen. De spoorlijn naar Batavia is thans on der Britsche controle, hetgeen onmiddel lijk een verlaging der zwarte prijzen ten gevolge heeft gehad, hoewel een liter rijst nog altijd zes Japansche guldens kost. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat een aantal Indonesiërs zich geconcentreerd heeft in Krijan, een bekend Indonesisch bastion; waarheen de meeste Indonesische troepen uit Soerabaja terugtrokken. Vele veronderstellingen Un. Press meldt uit Batavia, dat be voegde waarnemers wijzen op het feit, dat thans te Buitenzorg nieuwe gevechten zijn uitgebroken vanwaar Soekarno en Hatta juist zjjn teruggekeerd na een tocht door het Bantam-gebied. Men vraagt zich in dat verband tevens af wat zal ge beuren in Midden- en Oost-Java waar op het oogenblik de meeste rcpublikcinsche leiders rondtrekken. Vele veronderstellin gen doen de ronde over hetgeen werkelijk achter de uittocht van zoo vele leidende republikeinen uit de hoofdstad zit. Er wordt op gewezen dat de tour volgde op Van Mooks vertrek naar Nederland. Drvan Mook is gearriveerd Met een „Skymaster", onder gezagvoer der Both, is dr. H. J van Mook. luit.- Gouverneur-Generaal Dinsdagmiddag op Schiphol aangekomen, waar hij werd ont vangen door een aantal autoriteiten, o w. prof. dr. J H. A. Logemann. met echt- genoote, generaal J. C. J. Bongers, luit - kol. A. Baars en den heer A. Plesman, voorts een delegatie van de Vereeniging NederlandIndonesië en eenige afgevaar digden van de Perhimpoenan Indonesia, die dr. Van Mook een gesloten brief aan boden. Voor de radio sprak dr. Van Mook de hoop uit. dat zijn verblijf in Nederland van korten duur mocht zijn en voor ons land en hef Koninkrijk de gewenschte gevolgen mocht hebben. De vraag wordt thans gesteld of de republikeinen zijn gaan spreken met de leiders elders op Java, die duidelijk extre- mistischer zijn, teneinde ze te kalmeeren. Een ander doel van de tocht zou fusie tusschen de T.K.R. en meer of minder re gulaire Indonesische strijdkrachten zijn. De algemeene aandacht voor de republi- keinsche activiteit is tijdelijk naar het Midden-Oosten van Java verschoven, ter wijl de stormcentra van de extremistische activiteit van het eene deel van het eiland .naar het andere vliegen. Na het terug trekken van de Britsche troepen uit Be- kasi dat platgebrand werd, hebben terug- keerende inwoners zware vergeldings maatregelen genomen tegen de Chinee- sche burgers, wier huizen door de Engel schen gespaard waren. Borneo en Celebes laten Soekarno los Volgens berichten uit Nederlandsche bronnen, zoo meldt Un. Press, hebben de Indonesiërs in de Buitengewesten, zooals Bornea en Celebes zich over het algemeen van Soekarno afgewend. Hoewel ook daar incidenten voorkomen, is ontdekt dat vele incidenten op Borneo door agitatoren uit Java zijn uitgelokt. Volgens dezelfde be richten lijkt het, dat de politieke partijen op Celebes. die eerst de zijde van Soe karno hadden gekozen, thans tot de over tuiging zijn gekomen dat samenwerking met de Nederlanders het beste voor de Archipel is. De leider van de Indonesische jeugdbeweging op Celebes bijvoorbeeld trad als zoodanig af en propageert thans steun aan de Nederlanders onder zijn volgelingen. Twee leden van Sjarir's „kabinet", de ministers van financiën en economische zaken, zijn afgetreden. De piloot van de neergestorte Thunder bolt is nog niet gevonden. De Duitsche plundertactiek 26.000 Wagonladingen Hoe de Nazis de overwonnen Westelijke gebieden uitkamden en plunderden bleek uit de documenten die de aanklagers Dins dag naar voren brachten. 26,984 wagonla dingen huishoudelijke artikelen, meer dan elf mlllloen Reichsmark betaalmiddelen en fondsen, ruim 22.000 kunstvoorwerpen van alle soorten, hadden zij er tegen Juli '44 uitgesleept. In een rapport wordt gesproken over 120 kisten kleerenhangers. 30 kisten flesschen. 240 balen samengeperste vodden. Over de confiscatie van de 38.000 Joodsche Inboe dels te Parijs wordt gezegd: het transport van de inboedels werd voltooid met de hulp van het geheele wagenpark van den Bond van Parijsche verhuizers. die dagelijks voor 150 vrachtwagens en 1500 arbeiders heeft gezorgd. (U. P.) Seid einig, einig, einig! Uit geheime documenten blijkt de liqui datie van twee Nazi-helden, nl. den be kenden oorlogsvlleger Mölders die 125 keer in de lucht de overwinning behaalde en der. duikbootkapitein Prlen. de bekende hoofdpersoon van Scapa Flow, waar de Royal Oak vernietigd werd door een stout- moedlgen overval van een Duitsche duik boot. Ook over het complot tegen Hitier kwamen bijzonderheden aan het licht, en wel dat Hlmmler er zelf aan meegeholpen heeft, maar zich te elfder ure terugtrok tïit vrees voor mislukking. Zelfs GÖrlng was tegen het einde van het Duitsche avontuur niet meer In de gunst, op 22 April 1945 beval Hitier. dat zijn medewerker uit den weg moest worden ge ruimd.' maar de valschermjagers van Her mann redden hem op het laatste moment. I Hef woord is aan.... Anonymus: Het is een wijs man die er voor zorgt, nooit zijn hoofd te stooten tegen het plafond van zijn kundig heden. Stalins terugkeer van veel belang geacht Voor welslagen van Moskousche Conferentie Op het Witte Huis is medegedeeld, dat Truman dagelijks door middel van tele grammen in contact blijft met Byrnes te Moskou. Aan den terugkeer van Stalin naar Moskou op dit oogenblik wordt groot ge wicht gehecht. Volgens een autoriteit te Washington zou dit feit de kans op een betrekkelijk succes van de conferentie met minstens vijftig procent verhoogen. De Sovjet-delegatie zal nu, indien dit noodig is. snel met Stalin ruggespraak kunnen houden. De besprekingen van het plan voor de controle op de atoom-energie zou volgens binnengekomen aanwijzingen niet veel tijd vergen. Men verwacht, dat de Sovjet- Unie. ofschoon zonder veel enthousiasme, zich met bet plan zal vereenigen. Boodschap van de E.A.M. De E.A.M.-coalitie van 6 Grieksche link- sche partijen, heeft een boodschap aan da drie ministers van buitenlandsche zaken te Moskou, gezonden, waarin gevraagd wordt om te helpen bij de vorming van een Grieksch kabinet, waarin de E.A.M. zou zijn vertegenwoordigd, en de Griek sche regeering van Sofoelis van de hand wordt gewezen als niet in staat om do Grieksche problemen op democra'ischo wijze op te lossen. De boodschap voegde hieraan toe: „de aanwezigheid van vreem de troepen in Griekenland wordt met den dag meer ongewenscht." Men verwacht in welingelichte kringen te Washington, dat het einde van de con ferentie te Moskou zal worden afgewacht alvorens Engeland en de Ver Staten hun beslissing inzake hun betrekkingen tot Franco-Spanje zullen nemen. Mutaties in Trumans kabinet Het Witte Huis heeft geweigerd een be richt in de Baltimore Sun te bevestigen of te ontkennen, volgens hetwelk vier vooraanstaande leden van president Tru man's kabinet t.w. Wallace, Ickes. For- restal en Schwellenbach zouden aftreden. In bevoegde kringen acht men het be richt zeer waarschijnlijk en zegt men. dat Truman groote moeite zal hebben om deze vier belangrijke figuren te vervangen. Belgische hulp gevraagd voor Nederland In de Mechelsche parochiekerken is Zondag j.l. een oproep voorgelezen van de Nederlandsche bisschoppen, gericht tot kardinaal van Roey, waarin aan de Bel gische geloovigen hulp wordt gevraagd, inzonderheid voor de noodlijdenden uit Ned. Limburg en Noord-Brabant. In een toevoeging herinnert de Belgische primaat aan de hulp, die de Belgen in 1914 van wege de Nederlanders mochten genieten en drukt hij de hoop uit, dat thans zijn landgenooten op hun beurt Nederland grootmoedig zullen helpen. SANTPOORT Opening Sanatorium en Cremerhuis Vrijdagmiddag door Prinses Juliana In een der groote paviljoens van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort is eenigen tijd geleden een sanatorium In gebruik genomen voor nit Duitsch land teruggekeerde jongemannen die lijdende zjjn aan tuberculose. Voorts is het landgoed Duin en Kruidbcrg van de familie Cremer als Cremerhuis In gericht als herstellingsoord voor ge- repatrieerden uit Ned. Oost-Indië. Beide instellingen, die beheerd wor den door de afdeeling Amsterdam van het Ned. Roode Kruis zullen a.s. Vrij dagmiddag door Prinses Juliana offi cieel geopend worden. J

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1