£oo#t- w pxif&poiitiek Van QenecfUens Ahcheidsfolef, Prof. Dr. J. H. Thiel Avonturen van Wag en Warrel Een Erkenning van Schuld De volledige tekst van den brief, welke mr. R. van Genechten den griffier van bet Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage, voor hij zich van het leven beroof de, schreef in zijn cel in de gevangenis te Scheveningen, is door den president van dit Hof aan het A.N.P. ter publicatie overhandigd. De tekst van dezen 8 Dec. 1945 geda- teerden brief luidt: Naarmate ik in de eenzaamheid der cel de gebeurtenissen der laatste jaren over wogen heb, ben ik mij mijn schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. Het is alsof ik uit een droom ontwaakt ben. De houding, die de leidende Nederlandsche nationaal-socialisten tijdens den oorlog hebben ingenomen, werd ingegeven door de gedachte, dat zij beter dan de over- groote meerderheid der bevolking inzagen, waar het belang en de toekomst van het Nederlandsche volk lag. Zij werd bepaald door drie overwegingen: 1. Dat het nationaal-soclalisme bij de volkeren, waarin het doordrong, eigen schappen zou ontwikkelen, die hen sterker zouden maken en in staat stellen een krach tige en rijke cultuur te scheppen; 2. dat Duitschland, dat door dien geest gedragen werd, Europa zou leiden en dat het daarom een Nederlandsch belang was zich een vriend van Duitschland te too- ïien, en 3. dat, wanneer Duitschland ten onder ging in dezen strijd om de toekomst van Europa, dit onmiddellijk den ondergang ook van het Westen zou beteekenen. om dat zich dan een vernietigend bolsjewis me hiervan zou meester maken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de regeering en van de overgroote meerderheid van het volk afscheidden, toen Duitschland Nederland binnen viel. Geen van deze drie overwegingen is echter door de feiten bevestigd. Het nationaal-socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequenties geleid en sommige vooraanstaande Duitsche en ook Nederlandsche persoonlijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist datgene brachten, wat wij van het bolsje wisme duchtten en die huiveringwekken de gevolgen hadden. Duitschland heeft den oorlog niet gewonnen en het Westen is niet in bolsjewisme ten onder gegaan. De vergissingen, die wij begaan hebben, zijn dan ook te fundamenteel om door een beroep op goede trouw gedekt te wor den. Wanneer men zich in een zoo criti- schen tijd als het Nederlandsche volk heeft meegemaakt, afscheidt van de over groote meerderheid en van de politiek der wettige regeering, kan dit alleen veront schuldigd worden doordat men blijkt juist te hebben gezien. Daarbij komt in mijn persoonlijk geval, dat ik er mij bewust van berf geworden, dat ik door mijn optreden het Nederland sche volk ten diepste heb gegriefd, zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temidden er van te kunnen leven. De oorzaak van dit optreden ligt in een verbitterden verstandelijken hoogmoed. Dit alles is voor mij aanleiding mij bij de sententie van het Bijzonder Gerechts hof neer te leggen en ik trek dan ook bij dezen de aanteekening van hei beroep in cassatie tegen de sententie op 17 October 1945 tegen mij uitgesproken, in. Ik zal ook geen gratieverzoek aan H.A de Koningin richten, omdat een schuld bekentenis van zoo principieelen aard, als die, welke' ik hierboven doe, haar be- teekenis verliest, wanneer zij met een gratie-verzoek gepaard, gaat en omdat overigens mij de dood liever is dan het leven, dat mij bij verleening van gratie zou wachten en waarin ik wel nooit meer het besef zou kwijt raken, dat ik mij, ge dreven door een rampzaligen gedaehten- gang, heb laten leiden tot een houding, die ik nu ten zeerste veroordeelen moet. Begenadiging zou alleen voor mij betee- kenis hebben, wanneer de mogelijkheid hestond op een of andere wijze aan land Reëvacuatie van kleine bedrijven De uitvoering van de regeling voor re- evacuatie van kleine bedrijven, waarvan de eigenaars de uitoefening van hun werk zaamheden hebben moeten staken, omdat zij Joden waren, of omdat zij naar Duitschland werden gevoerd, dan wel hebben moeten evacueeren naar een an der stadsgedeelte of een andere plaats, is in handen gelegd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waar de on dernemer oorspronkelijk was gevestigd en waarheen hij wenscht te reëvacueeren. Belanghebbenden moeten zich zoo spoe dig mogelijk tot de betrokken Kamer wervden en wel vóór 23 Januari 1946. Voor zoover de oorspronkelijke ondernemer geen aanspraak maakt op hervatting van zijn bedrijf in die inrichting, zal in het algemeen aan den nieuwen ondernemer de gevraagde toestemming worden ver leend. Wenscht echter de eerste onderne mer naar zijn oude inrichting terug te keeren, dan geniet hij daarbij uiteraard voorrang. De nieuwe ondernemer is na aanzegging door de Kamer verplicht, de oude inrichting binnen 30 dagen te ont ruimen, maar krijgt de gelegenheid, zich in een ander perceel binnen dezelfde ge meente te vestigen. Degenen, wier bedrijf tijdens den oor log gedwongen is overgebracht naar een perceel, waarin geen bedrijf werd uitge oefend, dienen toch een goedkeuring aan te vragen, die over het algemeen wel zal worden verleend. en volk goed te maken, wat is misdaan en ik zie niet, hoe dit zou kunnen ge schieden. Ik heb gewacht op het arrest van den Raad van Cassatie in de zaak-Blokzijl, omdat de mogelijkheid bestond, dat deze Raad van meening zou zijn. dat inderdaad door de capitulatie de oorlogstoestand had opgehouden te bestaan immers is de oorlog met Duitschland en met Japan ook met een dergelijke capitulatie ge ëindigd of, dat het besluit bijzondere strafpleging onwettig zou zijn. Nu deze punten zijn beslist, is er ook juridisch geen reden meer om langer met de ver klaring te wachten. Het is mij echter tevens gebleken, dat, waar door mij geen gratie-verzoek wordt ingediend, dit door het Bijzonder Gerechts hof ambtshalve zou dienen te geschieden. Om een dergelijke mogelijkheid te onder vangen, heb ik besloten zelf het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te execu- teeren. Ik doe dit, omdat de gevolgen bij een langer in leven blijven voor mijn gezin nog rampzaliger zouden zijn dan reeds het geval is en omdat ik van meening ben, dat alleen werkelijke zoenoffers de heillooze verwijdering tusschen onze dui zenden volgelingen en het Nederlandsche volk kunnen doen verdwijnen. Het is mij duidelijk geworden, dat al leen de verdwijning van de leidende na tionaal-socialisten een werkelijke verzoe ning met de duizenden ongelukkigen, voor wier gedachtengang wij in hooge mate verantwoordelijk zijn, kan mogelijk maken De pogingen om deze diepgewortelde behoefte aan vergelding in een strafrech telijken vorm te gieten, heeft, geloof ik, alleen een aanzienlijke verergering van het leed voor alle betrokkenen tengevolge: van de volgelingen, van de leidende per soonlijkheden en van hen, die deze straf fen moeten hanteeren. Op deze wijze zal men deze tegenstellingen als een etteren de wonde in het volkslichaam blijven dragen, terwijl zij, door de bevrediging van de behoefte aan vergelding, zal ge- Ik dank God dat er tengevolge van mijn optreden niemand den dood heeft gevon den en dat ik niemand heb aangezet in het Duitsche lego* te dienen, maar meer deren daarvan heb weerhouden. Ik betuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haatdragende woorden, die ik tegen over de Joden heb gebruikt op een tijd, dat zij reeds zoo getroffen waren, al draag ik niet de minste schuld aan hun afslachting en heb ik die altijd huivering wekkend gevonden. Waar ik er een verzoenende werking van verwacht, hoop ik, dat u mijn schuld erkenning zult willen publiceeren en ik roep het mededoogen van het Nederland sche volk in voor mijn gezin. Hoogachtend, Uw (w. g.) R. v. GENECHTEN. Een rechtzetting. Naar aanleiding van dezen brief schrijft de president van het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag, mr. A. L. M, van Ber- ckel het A.N.P. Hetgeen van Genechten in de 9de alinea van zijn brief zegt, is niet juist. Geen en kel rechtscollege dus ook niet het Bijzonder Gerechtshof dient ambtshalve gratie-verzoeken in; het adviseert alleen op ingekomen gratie-verzoeken. in de Kamer besproken Minister Mansholt kondigt nog meer bonvrije artikelen aan Daar de minister-president de eerste dagen geen tijd zal hebben om in de Kamer op zijn post te zijn, begonnen we Dinsdag met het hoofdstuk „Loon- en Prijspolitiek" uit de Regeeringsnota, ter wijl terstond hierop het onderwerp „po litieke delinquenten" zal volgen, daar na tuurlijk ook minister Logemann zijn tijd aan dr. Van Mook heeft te wijden. Aan vankelijk was een groot deel van het ka binet aanwezig, doch allengs slonk het aantal bewindslieden, dat achter de groe ne tafel bleef zitten. De Kamer zelf was matig bezet. Nadat de heer Andriessen (R.K.), die de vraag had gesteld of wij ons niet met het prijs-peil geleidelijk moeten rich ten naar het Angel-Saksische niveau, o.a. nog betoogd had, dat in het bijzonder voor groote gezinnen de regeling ten aanzien van het distributie-pakket, ge zien het inkomen, onvoldoende is, brak de soc.-dem. Suurhof een lans voor een veel meer gelijke verdeeling over allen van het nationale inkomen. Spr. had vooral tegen de hoogere inkomens be zwaar. Met de loonpolitiek van de Re geering kon hij overigens op het oogen- blik wel vrede hebben, anders dan de hem voorafgegane spreker, die bijv. de verhooging voor salarissen met 25 zoo als de minister van Sociale Zaken als maximum oirbaar acht, te gering vindt en in dit verband verwees naar de advie zen van de Stichting van den Arbeid. De heer Schilthuis (V.D.) toonde aan. dat de loon-bepalingen van de Rijks bemiddelaars tengevolge hebben, dat de hoogst bezoldigde groepen uit de minder betalende groepen arbeidskrachten weg zuigen. Dr. Bi er erna (lib.) ontlokte aan minister Drees een interruptie, toen hij critïek uitoefende op wat er met den gedevalueerden gulden was gebeurd, waarop de Minister hem toevoegde, dat deze devaluatie al lang geleden haar be slag heeft gekregen, De heer S m e e n k (A.R.), die geen principieele aanmerkin gen te maken had, beperkte zich tot een paar detailpunten, waarna de Chr.-Dem. v. d. Burg zijn maidenspeech hield. In een zeer somberen toon zong spr. een .klaaglied over volgens hem allerlei be staande wanverhoudingen tusschen loonen en prijzen. De Regeering moest aldus spr. de verlaging van de staatsuitgaven niet in de eerste plaats zoeken in ver laging van de toeslagen voor de levens middelen, want dan zou voor de breede lagen onzer bevolking het distributie- pakket onbetaalbaar worden. Van de hooge prijzen hebben de ouden van dagen, de pensioentrekkers, de kleine spaarders het meest te lijden, want hun inkomsten bleven ondanks de toegenomen duurte ongewijzigd. De heer Schmall (C.H.) was de twee de, die zijn maidenspeech hield, waarin hij de bedachtzaamheid prees, die uit de Nota spreekt, gelijk hij het ook gelukkig noemde, dat we hier tenminste niet een crisis van onmacht doormaken. De Re geering toch weet, in groote lijnen, wat zij ten opzichte van de loonen wil. Gaar ne vernam spr. hoeveel loontrekkers al minder verdienen dan het minimum, noo- dig ter bestrijding van de allernoodzake lijkste uitgaven. Voor verhooging van het levenspeil, aldus is terecht opgemerkt in de Nota, is opvoering van de productie onontbeerlijk. Als no. 3 der maidenspeechers betrad de heer Goedhart (alias Pieter 't Hoen) de tribune om er voor op te komen, dat bij de loonvaststelling steeds zorg worde gedragen, dat de menschen wat nogal eens het geval is, daar de verhoo ging met 25 gemeenlijk eigenlijk niet voldoende te achten valt in elk geval genoeg verdienen om de minimum-kosten van levensonderhoud te kunnen bestrij den. Daar tot nu toe meer stedelijke dan landelijke klanken ten beste waren ge geven, hield de heer Ruiter (R.K.) en later de heer Weitkamp (C.H.) zich met de loonen in den landbouw bezig, alsook met de prijzen, welke de boeren maken en die niet tijdig genoeg verhoogd waren. Het betoog van 6pr. kwam in hoofdzaak neer op 'n pleidooi voor arbeid voor export, iets waarmee de heer Am el ink (A.R.) het roerend eens was. Het belangrijkste betoog van den dag hoorden we in de avondvergadering, want nadat o.m. nog de heeren S w e e n s (R. K.) en S 1 e e n (S.D.A.P.) voor verbete ring van ambtenarensalarissen gepleit hadden en voorts o.m. de loonregeling bij de D.U.W. ter sprake was gekomen, kwam minister Drees aan het woord. Het was een genot naar diens wel doorwrochte redevoering te luisteren. Hieruit sprak een volkomen beheersching van de stof. gepaard gaande met een degelijkheid, niet het laatst ook wat betreft het te voeren beleid, die algemeen een uitne- menden indruk maakte. Aangestipt zij, dat uit 's ministers betoog nog eens dui delijk bleek hoezeer de regeering er op uit is met haar loon- en prijspolitiek in hoofdzaak voor twee dingen te zorgen heeft: een rechtvaardiger verdeeling van het nationale inkomen en het met kracht waken tegen elk gevaar van inflatie. Verblijdend was de ministerieele aan kondiging die het gehoor zichtbaar deed likkebaarden omtrent het vrijgeven van een aantal artikelen die niet meer onder de distributie zullen vallen. Minister Mansholt n.l., die evenals zijn col lega Vos de laatste speciaal ook van wege productie-aangelegenheden een duit in het zakje deed over de loon- en prijspolitiek, kwam nog voor 's nachts 12 uur vertellen, dat peulvruchten, grutters waren, biscuit, koek, cacao, en verschil lende andere versnaperingen voortaan vrij zullen zijn en dat dit in de naaste toekomst wellicht met varkensvleesch te verwachten valt. E. v. R. Audiëntie Commissaris der Koningin De audiëntie van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland te Amsterdam op Zaterdag 22 December gaat niet door. Een aecoord in Limburg Tusschen de R.K.S.P. en de N.V.B. is na een bespreking tusschen een aantal leden van de Volksbeweging in Limburg en het dagelijksch bestuur van de Staats partij aldaar overeenstemming bereikt. Tijdens een vergadering van de R.K. Staatspartij, kring Limburg, is van dit aecoord melding gemaakt. Hoogleeraar te Utrecht Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht prof. dr. J. H. Thiel, thans bijzonder hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, wonende te Haarlem. Prof. Thiel werd 27 Ja nuari 1896 te Amsterdam ge- "boren. Hij ver huisde evenwel spoedig naar Haarlem. Zijn vader was Mr. J. H. Thiel, die indertijd een der bekendste Haarlemsche advocaten en wethouder van Haarlem was. Na het Gym nasium te Haarlem te hebben bezocht, studeerde de heer Thiel eerst aan de Am- sterdamsche Universiteit en daarna aan de universiteit te Berlijn. Ook maakte hij een studiereis naar Italië. In 1922 promo veerde hij cum laude te Amsterdam. Reeds in 1921 werd de heer Thiel benoemd tot leeraar in de oude talen aan het Gymna sium te Haarlem. In 1927 werd hij privaat docent aan de Leidsche Universiteit. In 1930 volgde zijn benoeming tot buitenge woon hoogleeraar vanwege het Leidsche universiteitsfonds. 10 K.G. thee en geen brand in de Vleeschhal De sergeant van de gezagstroepen G. B. werd aangehouden met 10 K.G. thee in zijn bezit, die hij beweerde in België ge kocht te hebben en in den zwarten handel te willen brengen. Gisteravond om 21.30 uur werd de Groote Markt opgeschrikt door den kreet „Brand in de Vleeschal". Met groote moeite werden de talrijke militaire en particuliere auto's die er geparkeerd stonden met de remmen vast, door de politie weggeduwd, om plaats te maken voor de brandweer. Na al dit werk bleek dat de gesignaleerde rook slechts stoom was, veroorzaakt door oververhitting van de centrale verwarmingsinstallatie. In Tuindorp Haarlem-West is een por tefeuille met 600.uit een vrachtauto ontvreemd naar men vermoedt door kinderen. Den ouders wordt dringend: verzocht, dit geld1 terug te bezorgen, aan gezien de eigenaar zeer gedupeerd is. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 17.00 Muziek voor de jeugd. 17.15 Trio Hof-« meester. 17.30 Volksherstel. 17.35 Gramuz. 10.00 Trio Hofmeester. 18.15 Cabaret „Zes en een kwart". 18.30 Het Rijk overzee. 18.45 Cowboyliedjes. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Benedict SLlberman en zijn Novelty Serenaders. 22.00 Nederland Herrijst. 20.15 Brief van onzen Londenschen corr. 20.30 Jan Corduwener. 21.00 Hoorspel. 22 15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15—23.30 Avondwijding. HILVERSUM n, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.15 Persoverzicht. 18.30 Gra- mofoonmuziek. 19,30 Voor de Neder!. Strijd-* krachten. 20.00 Omroeporkest o.l.v. Maiir.us van 't Woud. 21.00 De Patriot. 21.15 Orgelspel door Joop Walvis 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.2023.00 Dansmuziek. Agenda. WOENSDAG 19 DECEMBER. Gcb. Vrtfz. Hervormden, Jacobstraat: Volkse liederen Harry van Os, en Felix de Nobel. Rembrandt: De avonturierster, 14,30. :6.45, 19.15 en 21.30 uur (18 j.). Palace: De mannen in haar leven, 14. 16.1S, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Modern Times. 14. 16.1S, 19 en 21J5 uur (a. 1.). Frans Hals: Tropisch Nederland, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 20 DECEMBER. Stadsschouwburg: De schending van Lu- cretia, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Operette .Nieuw Volendam", 20 uur. Haarl. Kegel bond: Cab.-revue „Het gaat steeds beter"* 19.30 uur. Bioscopen: als Dinsdag. 9. Wag slaat driemaal met een eikeldop op zijn lessenaarwat Karei Krakebeen, de dikke hommel en timmerman van zijn beroep, doet zeggen: „Hé, Wag, niet zoo hard, anders zak je er door!" En dan speelt het Krekelorkest onder lei ding van Sjirp een mooi, hoog deuntje, waar ze allemaal stil van worden. Want als die Sjirp gaat fiedelen, dan vergeet je alles!

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2