Korf en bondig Sport in het Kort „voor ocu rantsoen brandstof moeien onze mijnen de volle productie van een week leveren", zei de de minister. Er is eel iter no# meer noodle dan voor onze eigen kachel. Onze industrie, de electrische eentrales en water werken hebben enorme hoeveelheden kolen noodfc. In de Liinburgsehe mijnen wordt echter hard gewerkt, een mijnwerker met zijn pneumatische boor aan den arlieid. (P.) IJMUIDEN Ligging van magnetische pool vastgesteld Een piloot van een Lancaster bommen werper van de R.A.F., welke gebruikt werd voor experimenteele vluchten ter bestudeering van de magnetische pool, heeft aan het Kon. Geografische Genoot schap te Londen medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk verdere vluchten zullen worden ondernomen. De piloot, McKinley, zeide, dat een volledig verslag van meer dan 30.000 waarnemingen bijna gereed was. Uit deze waarnemingen blijkt, dat de magnetische pool ongeveer 480 K.M. ten N.N.W. van de vermeende ligging in het schiereiland Boothia (Noordelijkst schier eiland van Noord-Amerika) ligt. Volgens McKinley moeten nog aanzienlijk meer waarnemingen verricht worden, alvorens het magnetische veld van de Noordpool nauwkeurig in kaart gebracht kan wor den. Het toestel, waarmede McKinley zijn waarnemingen deed, heeft 16.000 km bin nen den Noordpoolcirkel gevlogen. Volgens Reuter was een der voornaam ste redenen voor de onderzoekingsvluch- t.en door leden van de vliegeniersschool van de R.A.F. de poging om het magneti sche kompas uit te schakelen. De oude methode van het gebruik van het magnetische kompas is gedurende den oorlog vervangen door radar en astrale navigatie, navigatie, oriëntatie door mid del van hemellichamen, ter bepaling van de positie en het richten van de giro kompassen. Tentoonstelling van postduiven De Postduivenvereniging „De Snel- vlieger viert 23 December a.s. haar 10- jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan het bestuur heeft besloten een vereeni- gingstentoonstelling te houden en wel in de bovenzaal van Café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg. De opening der ten toonstelling geschiedt Zaterdag 22 Dec. des middags 5 uur, de sluiting Zondag middag 23 December te 5 uur. Voor deze tentoonstelling werden reeds 100 duiven ingeschreven, een verrassend groot aan tal zoo kort na den oorlog. Immers, op last van de Duitsehers moesten alle dui ven gedood worden. Onder de voor de tentoonstelling ingezonden duiven bevin den zich tal van onderduikers, die de eigenaars gedurende de oorlogsjaren met zeer veel moeite en zorgen in het leven hebben gehouden. Verschillende winke liers in de gemeente hebben voor deze tentoonstelling fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Daar de duivensport in onze gemeente de laatste jaren voor den oorlog een groote belangstelling heeft genoten, zul len ongetwijfeld velen naar dezen „terug keer der snelvliegers" komen kijken. Indoortraining Suomi Het bestuur van de Hoogoven Athletiek vereeniging Suomi verzoekt ons te mel den, dat hedenavond de indoortraining niet door kan gaan, omdat de school in de Van Langeveldstraat niet beschikbaar is. De Kerstpotten van het Leger des Heils Eenige jaren hebben we ze moeten mis sen, de bekende Kerstpotten van het Le ger des Heils, maar dit jaar zullen ze er weer zijn en zal men weer in de ge legenheid zijn een bijdrage voor het be kende doel te schenken- Morgen en Zater dag worden de potten weer te voorschijn gehaald om op verschillende plaatsen in de gemeente te worden geplaatst, als be kende en vertrouwde voorboden van het naderende Kerstfeest. Vischaanvoer in Ostende De vischaanvoer in Ostende in de week van 30 November tot en met 6 December bedroeg 171500 K.G. met een opbrengst van 5.273.000 francs. Bovendien werd 180.000 K.G. ijle haring aangevoerd. De prijzen daalden in deze week van 23 tot 5 fr. per K.G. Besommingen van Dinsdag Stoomtrawlers: IJM97 Bruinvisch f 10006 IJM14 Isabel f 18054. Postbestellingen en buslichtingen Het gaat bij P.T.T. als bij vele andere openbare instellingen in ons land: lang zaam maar zeker vooruit. Het is natuur lijk nog lang niet als voorheen. Zoo is het verzenden van postpaketten nog niet mogelijk. Wel kunnen briefpaketten ver zonden worden tot een gewicht van 2 K.G. Aangeteekende briefpaketten worden aan genomen tot een maximum-gewicht van 500 gram. Postbestellingen geschieden tweemaal daags, één in den vóór- en één in den na middag. De brievenbussen worden drie maal per dag gelicht. De beambten, die de bussen lichten gaan uit te 8 uur, 12 uur en 18.30. Deze laatste lichting wordt echter eerst den volgenden morgen ter verzending gebracht. Het m.s. Oranje Volgens het reisplan van het ms. Oranje wordt het 6chip Dinsdag 25 December in Suez verwacht en zal het Woensdag 26 December van Port Said met vermoede lijke bestemming Southampton vertrek ken, waar het 3 Januari verwacht wordt. Vergadering Centrale Bond A.s. Donderdag zullen in het gebouw van het Leger des Heils vergaderingen wor den gehouden van den Centralen Bond van Transportarbeiders voor de vakgroe pen Havenarbeiders en Vischknechts. De havenarbeiders vergaderen des mor gens, de vischknechts des middags. Op het programma staat de verkiezing van een algemeen bestuur en tal van andere punten. De „Knikker" weer naar zee De „Knikker" IJM 1 is na zes weken uit de vaart te zijn -eest, weer naar zee vertrokken. De .rawier gaat eerst naar Rotterdam voor demagnetiseerïng en vertrekt vandaar ter visscherij. Competitie Hoogoven-Schaakclub De competitie-uitslagen van H.O.S.C. zijn: Groep A: J. KroonP. Lanser 01 B. WulmsG. L. de Haas0—1 H. AarsenB. Wulms 01 J. KroonG. Paardekooper 10 P. LanserA. de Bruin 10 Groep B: A. SlingsT. Tol 10 J. HillecampW. Steeman VaVz R. VisserJ. A. Stals10 J. A. StalsJ. C. de Haas 10 J. de HaasJ. A. Stals01 Groep C: J. PlugboerM. Spuls 01 A. A. Schelvis—W. Duider 1—0 J. VerschoorA. v. Niekerken 10 G. Schouten—H. Spuls afgebr. J. de VriesJ. Ringers 10 Groep D: J. HoograadH. Buchi VzVa H. BuchiA. Kistemaker 01 B. StalsA. Schelvis afgebr. Groep E: P. ScheurkogelB. Stek 10 E. SuikmanL. Verschoor 01 H.O.S.C. wint te Den Helder De H.O.S.C. heeft op uitnoodiging van de Schaakclub „Schaakmat" in Den Hel der aldaar een massakamp gespeeld.waar aan 24 spelers deelnamen. De Velsenaren wonnen met 186. VELSEN Indiening vorderingen wegens dienstverrichtingen in Duitschland Wij vestigen de aandacht op de gelegen heid die er bestaat voor personen, die in Duitschland arbeid verricht hebben, om vorderingen wegens dienstverrichtingen (derhalve ook loon voor genoemden ar beid) in te dienen bij het Nederlandsch Clearinginstituut, Kamers van Koophan del, bankinstellingen en dergelijke. Bij de Kamer van Koophandel te Haarlem of bij een bankinstelling kan men een toelich ting betreffende de aangifte aanvragen. De vorderingen kunnen worden aange geven uiterlijk tot en met 22 Decem ber a.s. Burgerlijke Stand Geboren: A. Kok. z., Kluijskenslaan 15, Santpoort; N. J. M. Alles, d., Duinvliet- straat 94, Velsen-N. C. van Eeken, d.. Hagelingerweg 7, Santpoort; A. de Vries, d., Westerwijkstraat 2, Velsen-N. C. Kuy- pers, z., Voorplaats 32. Santpoort: C. Schriel, z.. Kluijskenslaan 2, Santpoort; F. A. Daalhuizen, d„ De Weerdstraat 21, IJmuiden. Overleden: B. Tieleman, 59 j., echtg. van B. H. Westerwal, Koningstraat 3. IJmuiden; C. C. M. Kleinman, 2 mnd., dr. van K. Kleinman en H. Olivier, Fr. Naereboutstraat 20, IJmuiden: C. Graman, 74 j., echtg. van J. Boon, De Genestetlaan 6. Driehuis-Velsen: M. C. Heijsteh. 79 j., echtg. van J. van Eeken, Hagelingerweg 33, Santpoort; M. A. Willems, 1 j., dr. van K. L. Willems en A. C. Schouten, Driehui- zerkerkweg 44, Driehuis-Vel6en. Sluiting gemeentelijke kantoren Naar ons bericht wordt zullen de ge meentelijke kantoren vanwege de komen de feestdagen op de Maandagen 24 en 31 December a.e. voor het publiek gesloten zijn. Comité „Nederland helpt Indië" Straat- en huiscollecte in Januari Zogals wij reeds in één onzer vorige nummers hebben vermeld, is ook in onze gemeente een comité voor hulpverleening aan onze getroffenen in Indië opgericht, in welk comité zijn ingeschakeld verte genwoordigers der bestaande plaatselijke organisaties van Volksherstel, H.A.R.K., U.V.V. en Roode Kruis. Op deze wijze is een hechte samenwer king gewaarborgd en wordt tevens voor komen, dat verschillende instanties langs elkaar heen werken. De voornaamste taken van het comité zullen zijn de verzorging en huisvesting der gerepatrieerden uit Indië, het inza melen van gelden, voedsel, kleeding, huis raad enz. en de sociale verzorging in Indië. De huisvesting van gerepatrieerden in onze gemeente zal ongetwijfeld groote moeilijkheden opleveren in verband met het nijpend gebrek aan woonruimte. Voorts is er een groote behoefte aan geld, om onze van alle have en goed be roofde landgenooten te kunnen steunen, zoowel financieel, als in den vorm van de verstrekking van kleeding, huisraad en andere noodzakelijke goederen. Er zal daarom in het begin van Januari een groote straat- en huiscollecfe worden georganiseerd. Er wordt een beroep ge daan op onze plaatsgenooten om deze in zameling tot een groot succes te maken, opdat degenen, die de laatste jaren in Indië in groote ellende hebben moeten doorbrengen, in hun land de verzorging zullen ontvangen, waar zij recht op heb ben. Wij brengen de woorden van Prinses Juliana in herinnering, welke Zij op 7 December heeft gesproken en waarin werd herinnerd aan de spontane wijze, waar mede Indië na den overval op Nederland als één man opstond en een bedrag van bijna 300 millioen gulden bijeen bracht. Zou ons land dan niet in staat zijn het benoodigde bedrag van 10 millioen gul den bijeen te brengen. Het is voor ons een eereplicht hierin ons aandeel bij te dra gen. Zij, die uit geblokkeerde rekeningen of op andere wijze gelden willen overmaken, kunnen dit reeds thans doen door stor ting of overschrijving op postgirorekening no. 18905 ten name van den directeur van den gemeentelijken dienst van Sociale Zaken te IJmuiden-O. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het ontspanningslokaal van de Java-Deurenfabriek te Velsen-Noord zijn aan de beurt: Donderdag 20 Decem ber de letters L tot en met Z. Na-uitreiking aan degenen, die door bij zondere omstandigheden niet in de gele genheid waren op den aangewezen dag te komen, heeft plaats op Vrijdag 21 Decem ber te Santpoort en Zaterdag 22 December te IJmuiden-Oost. Agenda voor Velsen WOENSDAG 19 DECEMBER. Bioscoop de Pont: Dorpsdetective met Joe Brown, 8 uur. Ontvangstzaal Crematorium: Vergade ring Ver. v. Vrijzinnig Hervormden 7.30 uur. Vernietiging van Duitsche duikbooten Naar de Times meldt is de R.A.F. be gonnen met de uitvoering van een ver nietigingsprogramma van Duitsche duikbooten. Engeland is thans in het bezit van 110 Duitsche duikbooten waar van er 36 bestemd zijn om gebruikt te worden als doelen voor luchtaanvallen, waarbij verschillende nieuwe wapens zullen worden beproefd. De vernietiging van deze duikbooten geschiedt op 120 mijl Noord-Noord-West van de Iersche kust. BINNENLAND. Minister Drees heeft in een redevoering te Enschede medegedeeld, dat een alomvat tende volksverzekering in voorbereiding is, welke in geval van invaliditeit en ouderdom afdoende is Een wetsontwerp zal worden gemaakt, dat deskundige contröle op rekenpllchtige gemeenteambtenaren voorschrijft De opvoering van de Opera Tosca door de Amsterdamsche Opera in den Stads schouwburg te Amsterdam heeft Dinsdf >- avond tot veel incidenten aanleiding gege ven. De bezetting was dezelfde als tijde.is den oorlog. De optredenden zijn evenwel door den Eereraad zuiver bevonden. In de zaal werd herhaaldelijk geroepen: „Wij dulden geen Frontzorgspelers ln den schouwbuprg". De politie verwijderde verschillende rustver stoorders. 11 werden er naar het bureau ge bracht. Bulten de zaal werd druk met pro testpapieren gewerkt. Bloemen die voor de artlsten werden bezorgd werden vertrapt. De politie heeft het plein voor den schouwburg schoongeveegd. Hel laatste obstakel in het Noordzee- kanaal. het 9000 ton metende casco, is Dins dagmiddag door 4 sleepbooten naar de Ned. Dok Maatschappij versleept. Er liggen nog de wrakstukken van een 3000 tonner, die na In stukken te zijn geschoten, op der. wal ge zet zullen worden. BUITENLAND Een speciale gezant van Franco zou te Lausanne zijn aangekomen met nieuwe voor steilen voor den Spaanschen troonpreten dent Don Juan teneinde een oplossing voor het Spaansche probleem te bewerkstelligen. De Fransche regeering zal de strengste maatregelen legen den zwarten handel ne men; in ernstige gevallen kan deze zelfs met den dood gestraft worden. De Belgische ministerraad heef! een wetsbesluit goedgekeurd tot afschaffing van de Belga. Te Boedapest is het proces begonnen te gen Jaross. Endre. en Baky, drie van de meest gehate Hongaarsche ooriogsmis- dadigers. De bekende clown Grock word», binnen kort Jn Parijs verwacht. HAARLEM EN OMGEVING. K. J. Schuhman, opzichter bij het gas bedrijf te Haarlem, aid. distributie, vierde zijn «Harig jublle. Hij werd hartelijk gehul digd cn toegesproken door de heeren J. A. A. Ochtman. directeur, J. H. F Baars, chef der afdeeling. J. H. Martens, collega en J. J. v. Houten namens het Jubileumfonds. De laatste overhandigde een haardstoel en bloemen. Een Liturgische Kerstwijdingsdienst wordt gehouden in de Immanuelkerk aan de van Egmondstraat op a.s. Zondag om 7 uur n.m. Medewerking zal worden verleend door het kerkkoor; voorganger as. H. v. d. Loos. Op den Eersten Kerstdag zal er in samen werking met het Leger des Heils een kerk dienst plaats hebben 's morgens om 6 uur. Voorganger ds. v. d. Loos en kapt, van Oord. Het kerkkoor en het koor van het Leger des Heils zullen zingen. Haarlems Gemend Koor zal in Februari 1946 zijn zilveren jubileum vieren. Voor deze gelegenheid zal Victor d' Indy's „La chant de la cloche" worden uitgevoerd, hetgeen een evenement op muziekgebied belooft te worden. J. Deul te Heemstede is door dc Haar lemsche Rechtbank beëedlgd als makelaar in onroerende goederen. Goede prestatie van onze Ijshockeyers Een Canadeesche ploeg geslagen De Nederlandsche bondsploeg. die in de Apoilohal te Amsterdam een Canadeesch iishockey-team partij gaf. heeft zich bijzon der geweerd. Het spelpeil der Nederlanders bereikte een tot dusver ongekende hoogte. Vooral het team-work viel te loven. Span ning was er in overvloed. De Nederlandsche ijshockeyers begonnen prachtig en kwamen zelfs voor met 5—2. door van Heeswljk (2 doelpunten). Suurbeek, Mooienijzer en Ta conis. Dit lieten de Canadeezer. niet op zich zitten en inderdaad wisten zij gelijk te ma ken en. vier minuten voor tijd de leiding te nemen. Een prachtige eindspurt leverde den Nederlanders nog twee doelpunten op (door van Heeswijk en Sehrikker) zoodat de bonds ploeg met 7—6 won. Een fraaie prestatie, ook al zonden de Canadeezen niet hun sterkste vertegenwoordigers. De Nederlandsche ploeg was als volgt sa mengesteld: Oosthoek, Taconis. Van Hees- wijk. Everwijn. Sehrikker, Dietz, Van den Baumen (allen Den Haag), Klots. Benjamins, Groenteman, Suurbeek. (aanvoerder), Moo- lenijzer, Wassenberg (allen Amsterdam). VOETBAL. Bij den Zondag le Helmond gespeelden eerste-klasse-wedstrijd Helmond —Willem n haalde scheidsrechter Van Hout zich hel misnoegen van het publiek op den hals. Direct na het eindsignaal renden tal van personen het veld op. klaarblijkelijk met de bedoeling den fluitist aan den lijve te laten voelen, dat zij het met zijn beslissing niet eens waren. De politie moest den arbi ter in bescherming nemen. Het bleek ook noodig hem onder politiegeleide naar de stad te brengen. BOKSEN. Jo de Groot won door k. o. van den Belg Jean Louis. Keijzer op punten van Michiels, Staf Jacmin moes: den strijd tegen onzen landgenoot Doorenbosch op geven. De Haarlemsche bokser van Goor won te Hilversum op punten van den Amster dammer J. Kanon. De Haarlemsche Damclub heeft haar vijfde oveiwinnlg n successie behaald toen zij met 13—7 van Oostzaan won. De damclub IJmuiden boekte eer. zelfde resultaat, zij het wat moeizamer, door met 11—9 Zaandam te verslaan. Vierkamp H.V.G.B. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub H. V. G. B. organiseerde in Stoop's-bad te Over- vecn een nationalen vierkamp zwemmen en waterpolo, waarvan het eindresultaat luidde: 1. Merwede (Dordrecht) 2046.2 pn:.; 2 H. V. G. B. (Haarlem) 2033,3 pnt., 3: Aegtr (Eind hoven 2163.4 pnt; 4. De Alkmaarsche Water ratten 2194,G pnt. Bij het waterpolotournooi won H. V. G. B* en ontving een extra prijs.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3