Deitien dooden hecdacht IJMUIDEN Boomtrawl, voorlooper van den Ottertrawl Toen omstreeks 70 jaar geleden de stoomtrawler (in Engeland) zijn intrede deed, kwam er een geheele omwenteling in de visscherijtechniek tot stand. Want met den stoomtrawler deed de Ottertrawl zijn intrede, het net dat ook nu nog door de stoomtrawler begezigd wordt, waarin men een bewijs mag zien, dat dit net, dat zich al die jaren in ongewijzigden vorm heeft kunnen handhaven, in alle opzichten voldoet. Het V.D. net (Vigneron-Dahl) dat omstreeks de twintiger jaren werd inge voerd, is slechts een variatie op den Ot tertrawl. Waarmee vischte men dan voordat de Ottertrawl achter de stoomtrawlers werd voortgesleept? Deze vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden, want het aantal vang- methoden was haast even talrijk als het aantal types vaartuigen, waarmede de visscherïj werd uitgeoefend. Maar de het meest in zwang zijnde methode, althans op de Noordzee en in gebruik bij Engelsche, Fransche, Belgische en Nederlandsche visschers was het vis- 6chen met den b o om t r a w 1. Het net had groote overeenstemming met den Ottertrawl, was uiteraard veel kleiner, omdat het door zeilvaartuigen voortgesleept moest worden. Het verschil met den Ottertrawl lag in hoofdzaak in de wijze, waarop het opengehouden werd. Dit geschiedt bij den Ottertrawl met be hulp van scheerborden. bij den boom trawl had men daarvoor natuurlijk een boom. Deze boom was 12 a 15 M. lang, al thans op de Engelsche smakken (smacks). Ze werden meest gemaakt van iepen-, esschen- of beukenhout en bestonden veelal uit twee of drie door ijzeren ban den verbonden deelen, omdat het moeilijk was, rechte einden van de vereischte lengte uit één stuk te krijgen. De boven kant van het net was verbonden aan den boom. de onderkant sleepte over den zee bodem. De boom werd op de vereischte hoogte van den bodem gehouden met be hulp van een zwaren ijzeren beugel, 6tevig bevestigd aan de beide uiteinden van den boom. Het horizontale ondereinde van den beugel, de zool, die over den bodem sleepte was dubbel zoo dik als het overige deel. Van den boomtrawl kwamen vele va riaties voor. Vooral de lengte van den boom en de vorm van den beugel liep zeer uiteen. Zilveren jubileum bij de Hoogovens In de cantine van Walserij Oost werd mejuffrouw Helena Brandenburg, chef van het archief, gehuldigd ter eere van het feit, dat zij 25 jaar in dienst was van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Mej. Brandenburg is de eerste vrouw, die dezen langdurigen staat van dienst bij de Hoogovens op haar naam heeft. Dr. M. W. Holtrop, die de gebruikelijke envelop en de geschenken der directie overhandigde, prees zich en de Maatschap pij gelukkig, dat mej. Brandenburg steeds begrip heeft van hetgeen van een leidster van het archief wordt vereischt. De heer G. H. Surink overhandigde de jubilaresse de cadeaux van de collega's, waarna Mej. H. Smeenk, die vóór de ju bilaresse de staf over het archief zwaaide en thans buiten het bedrijf op hare lauwe ren rust, woorden van waardeering en vriendschap sprak. Mevr. Imanse voerde namens de collega's het woord. De voorzitter van de Gieteling, de heer van Eyk, herdacht den tijd dat mej. Bran denburg deel uitmaakte van het bestuur dier vereeniging en overhandigde haar een boekwerk als blijvend aandenken aan de waardeering voor haar werk in de ver eeniging. Onderlinge competitie D.C.I1 De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Damclub „ÏJmuiden" zijn als volgt: KaanSchol 11, J. SmitVrijhof 11, B. DukelJ. Kramer 0—2, Dixhoorn Koelemij 20, C. Suijk—T. Postma 02, LigthartKaan 2—0, F. DukelG. Postma 02, BosseKoetsier 0—2, KoperVooijs 02, RiedemanKoper 20. In deze competitie gaat Ligthart met 7 gewonnen uit 7 gespeelde partijen aan den kop. Opmerkelijk is het falen van B. Dukel en Suijk. Alleen T. Postma vormt nog een ernstige bedreiging. Opvallend is de over winning van Riedeman op Koper. Eerst genoemde heeft tot dusver in deze compe titie een behoorlijk resultaat geboekt. De Ghesellen van den Spele komen weer De Ghesellen van den Spele. die reeds eerder voor Volksherstel en H.A.R.K. een uitvoering in Thalia gaven, treden a.s. Zaterdagmiddag opnieuw in denzelfden schouwburg voor het voetlicht met hun cabaret-revue „Hoog van den Toren". Mede zijn geëngageerd de 2 Serclo's, Sascha Tamaninof en de 17-jarige compo nist-accordeonist Henny Hageman. Deze voorstelling vervangt die, welke in Zomerlust te Santpoort gegeven zou wor den. Liturgische Kerstdienst Op Tweeden Kerstdag, des avonds 8 uur. zal in de Goede Herderkerk aan den Velserduinweg te IJmuiden-Oost een li turgische Kerkdienst gehouden worden. Medewerking wordt o.m. verleend door een koor, samengesteld uit leden der Ge reformeerde Jeugdvereenigingen, die dezen avond tevens organiseeren. Belang stellenden. zijn hartelijk wèlkom. Noorsche haring naar Duitschland Noorwegen is met de Britsche bezet tingsautoriteiten in contact getreden voor de levering van ongeveer 200.000 ton haring. Men hoopt hier hoofdzakelijk kolen voor terug te ontvagen. „ÏJmuiden" op het tooneel De voetbal vereeniging „ÏJmuiden" geeft hedenavond een feestavond in Thalia. Op gevoerd zal worden het tooneelstuk 'n Wespennest onder regie van den heer F. Hunsche. Kanaal onbevaarbaar door orkaan Reuter meldde Woensdag, dat de Brit sche kust al twee dagen door een orkaan geteisterd wordt. Gisteren was de wind sterkte 60 70 mijl per uur, waardoor de scheepvaart in het Kanaal practisch tot stilstand werd gebracht. Het kuststadje Sandgate werd zwaar beschadigd. In an dere kustplaatsen aan het Kanaal werden pieren weggeslagen en booten losgerukt. Kustwegen werden voor het verkeer ge sloten. Besprekingen over den vischexport Uit den vischhandel van ÏJmuiden is een commissie gevormd, die o.a. voorbe reidende werkzaamheden den export van visch betreffende, in behandeling heeft. Deze aangelegenheid is thans zoover ge vorderd. dat binnenkort resultaten ver wacht kunnen worden. Verschillende zaken, zooals het transport, de uit te voe ren soorten en de prijzen, dienen echter nog geregeld te worden. Markt Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen binnen de loggers SCH 246, M. den Heyer, met 14 last, SCH402, C. IJspelder (geen vangst) SCH 169, B. Korving, met 25 last en SCH 87, W. Pronk, met 12 last haring. SANTPOORT GESLAAGD. Voor het examen Engelsch L.O. is ge slaagd mej. M. Slothouwer, alhier. De ronde aufa van de begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem was Woens dagmorgen gevuld met een groote schare familieleden en vrienden van de dertien mannen, die in 1943 hun verbeten verzet tegen de Duitsche lyrannie met het kost bare leven bekochten. Dertien jonge en oudere mannen werden in die Fcbruari- maand neergeschoten op een stille plek van de Soesterbergschc heide, nadat een aantal onbevoegde Nazi-„rechters" hen des doods schuldig had bevonden, omdat zg meehielpen het illegale Parool te ver spreiden. Terwijl het orgel zacht murmelde, gle den onze gedachten terug naar December *.942, toen een schok van ontroering door ons land ging, bij het vernemen van het bloedig betalen van rechtvaardige opstan digheid. Dertien dooden. Hun namen zullen blijven in de geschiedenis van de be zetting als dergenen, die het spit durf den afbijten en voor een geheel volk stierven: J. Melkman, R. Douma. W. A. de Tello, J. C. Zwanenberg, L. C. Rima, J. B. Varwijk, A. J. v. Leeuwen. N. Snijders. F. Robbe. W. S. Lans, W. F. Gerrese. H. J. Mcinardi en K. Breur, het geheele land zal zich uwer gedenken met droefheid, maar ook met trots, over de daad, maar ook met stellen tegenover het lugubere drijven van den Nazi-geesel. De plechtigheid in de aula. Terwijl de kleine stemmige ruimte van de aula zich vulde met familie en oud medestrijders van de slachtoffers, terwijl het orgel zacht improviseerde, schoof het gordijn voor de rouwkamer open en onder een weelde van bloemen lag daar opge baard het stoffelijk overschot van Wybo Lans, de oudste onder de gefusilleerden, VELSEN Goed nieuws voor de tennissport De tennisbaan in Velserbeek heeft in den bezettingstijd heel veel schade opge- loopen, zoodat ze volkomen onbespeelbaar was geworden. De baan was gedeeltelijk vernield. Deze schade is inmiddels her steld, zoodat tennisliefhebbers hun hart weer kunnen ophalen. Verder is een begin gemaakt met den aanleg van een tweede baan, die even eens aan alle eischen zal voldoen. Nederland helpt indië De penningmeester van het plaatselijk comité „Nederland helpt Indië" ontving als eerste gift een bedrag van ruim f 3.700 van het I.K.O. (Interkerkelijk Overleg) te Velsen. Een prachtbegin; wie volgt? Bedragen, ook uit geblokkeerde reke ningen, kunnen worden overgeschreven op girorekening no. 18905, ten name van den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te IJmuiden- Oost. Burgerlijke Stand HAARLEM. 20 Dec. '45 Bevallen: 17 Dec.: J. C. J. Wentink-van de Vrande, z„ P. A. Nleuwendijk-van He- mert, d.. C. H. van Parera-van der Veek, d 18 Dec.: H. Zulver-Scholten, d., L. A. M. van den Endc-Hendrickz, z. Overleden: 15 Dec.: S. van Bommel-Bou- man. 74 J.. Leidschevaart: 16 Dec.: A. Knik ker. 77 J.. Gaelstraat: 17 Dec.: H. A. Meijer. 62 j., Kenaupark; W. G, J. van Horlck, 26 Leldschestraat; A. Tonggronde. 77 j.. Leïd- scheplein: 18 Dec.: J. J. Mulder. 21 j., Kweektuinstraat: C. Hoek. 70 j., Koningstr. Ondertrouwd: 19 Dec.: C. Calandt en A. Twisk: A. Bouma en H. van Oye; M. J. Duijndam en E. Taran; A. Romeijn en J. W. van der Wal; K. H. K. L. Heuer en C M. Putker: P. A. Heijerman en J. P. Kaptijn, P. W. Haasbeek en M. A. de Boer; H. Bult man en J. van 't Lindenhout; W. Azier en C. C. E. M. Eekliof; E. J. Zwaanswijk en G. Sikkes; M. Lubert en H. W. de Wit; P. de Wilde en D. Sijm Gehuwd: 19 Dec.: A. Stolwijk en C. Schouten; P. J. Heijerman en J. Webster. P. C. de Ligt en A. van Hedel: A. W. de Ruig en M. E. Bon; D. L. van Wanrooi) en J. E. van Wooning: T. van Baar en H. M. Heker: D. W. Treffers en M. Baars: A. T. Switser en C. C. P. Voordouw; H. J. Haan en J. Keur; N. Otte en N. Draijer: A. M. Lijs en H. Troost: A. Vooren en J. Schuur; S. A. Tukker en A. C. Verhallen; M. van Wijk en G. J. Herselenberg; C. Molenaar en C. Weiland. wiens ontzielde lichaam de overige geval lenen symboliseerde. Als eerste sprak de heer F. Goedhart, in zijn woorden eveneens herdenkende de niet-formeel ter dood veroordeelden, die naar een Duitsch „Vernichlungslager" werden gezonden en daar bijna zeker den dood vonden. De sterke band, die de concentratie kamp- en celbewoners tezamenbond was gelegd door den gezamenlijken wil, de Duitsche overheersehing te breken. De belofte, in het aangezicht van den dood gedaan, om het leed van de nabestaanden zooveel mogelijk te verzachten, is ten volle ingelost. Sombere herinneringen aan de ver schrikkingen in het kamp te Amersfoort, aan de laatste uren voor de executie wer den aangeroerd en de spreker wijdde nog enkele woorden aan de vlam van het ver zet. die tot het laatste moment in de voor het vuurpeloton voorbeschikten oplaaide en de steunende kameraadschap, die levend bleef ook in die laatste dagen Het inzicht, dat het Duitsche regime in strijd met alle humanitaire opvattingen was. maakte het geestelijk en militair ver zet tot een unanieme daad hoe gegra dueerd ook de wijze was, waarop dit ver zet beleefd werd. Dit onderstreepte de heer K Vorrink nogmaals, die het groot- sche karakter van de moedigen, strijders voor de vrijheid van Nederland schetste De eenige balsem op de wond, die de dood van deze dertien dapperen reet, is het besef van hun snerken geest en de we tenschap. dat hun deod niet doelloos was maar offer voor een vrij Nederland. Ds. J. J. Buskes uit Amsterdam las ten slotte eenige regels uit de Openbaringen van Johannes voor en wees op de ver antwoordelijkheid die door de gesneuvel den is overgedragen op de gemeenschap De weekstaat van de Ned. Bank De kaspositie van het Rijk De toestand op de geldmarkt blijft vrij» wel stationnair. Dat geen bijzondere span ningen bestaan, kan we! hieruit worden afgeleid, dat voor zoover van buiten af te beoordeelen valt, het afloopende schat kistpapier in de afgeloopen week volledig is hernieuwd. De schatkist ontvangt nog geregeld flinke sommen uit hoofde van belastingen, zekerheidsstellingen en der gelijke, maar desniettemin is het gewone tegoed van het Rijk bij de Nederlandsche Bank. volgens de verkorte balans opge maakt per 17 December, met ruim 103.000.000 verminderd tot 2.417.145.595. Daaruit blijkt dat de Staat groote beta lingen heeft moeten doen. Het is echter niet na te gaan waarop die betalingen betrekking hebben. Onder de diverse sal do's bij de Nederlandsche Bank hebben zich weer verschuivingen voorgedaan, die op hun werkelijke draagwijdte niet zijn te taxeeren. De geblokkeerde saldo's zijn met circa 72.000.000 opgeloopen tot 563.574.737. Dienaangaande kan moeilijk een juiste omschrijving worden gegeven evenmin als van de afneming van de sal do's waarover alleen door overschrijving kan worden beschikt met ruim 20.000.000 tot J 30.972.991. De andere saldo's zijn met omstreeks 7.000.000 achteruit gegaan tot 373.337.012 hetgeen, evenals de ver meerdering van de beleeningen met circa 5 500.000 tot 143.841.576 wijst op be perkte incidenteele geldbehoeften. De diverse rekeningen aan de debetzijde van de balans zijn met ongeveer 15.000.000 verminderd tot 57.658.295. Overigens komen geen mutaties van beteekenis voor. Het totaal der vorderingen op het buiten land is niet veel veranderd en beioopt op het oogenblik 4.539.691.932. De voor raden munt en muntmateriaal zijn met 713.790.593 vrijwel ongewijzigd. De in omloop zijnde bankbiljetten der oude uit gifte zijn met 9.000,000 achteruit geloo- pen tot 335.479.735. Daar met de admini stratie dezer biljetten, naar kan worden aangenomen, het eindpunt is bereikt, doet deze vermindering vermoeden, dat nog voor genoemd bedrag oude bankbiljetten zijn geaccepteerd. De circulatie van de bankbiljetten der nieuwe uitgifte geeft een aanwas te zien van ruim 57.000.000 tot 1.219,683.935, welke vermeerdering, rekening houdende met hier boven ge noemde betalingen door de schatkist, niet groot is. De duisternis eischte een slachtoffer In de Delft is het lijk gevonden van een vrouw, die door de duisternis misleid, ter hoogte van den Orionweg te Haarlem in het water geloopen en verdronken is. Bij de identificatie bleek, dat hel de 60- jange mevrouw J. P. uit Haarlem-Noord betrof, die onderweg was naar Bloemen- daal. Van borrelen kwam stelen Het was zoo gezellig aan de borreltafel lu een café. dut het feest na slul:;ngstljd nog een poosje werd voortgezet ln de huls kamer. Er verdween echter uit deze kamer een taschje met i 500, dat door een der feestvierenden ln een onbewaakt oogen blik was ontvreemd. Het geld werd echter spoedig achterhaald. Een zwerver sta! een jas van een em ployé bij Stork-Hljsch; hij kon worden ge arresteerd. Een onbeteekenend brandje bij een Haarlemschen schoenwinkel werd gebluscht met een straal op de waterleiding. van thans. Wellicht onbewust zijn zij de stem van een hoogere macht gevolgd en daarom ligt over het stuk geschiedenis, dat deze mannen met hun bloed schreven, het schijnsel der eeuwigheid. Met een troostwoord tot de nabestaan den besloot Ds. Buskes zijn ontroerende toespraak. Met Handel's Largo werd deze indruk wekkende plechtigheid besloten Onder de aanwezigen was jhr J. P W. van Doorn, burgemeester van Heemstede en het bestuur dier gemeente. Tegen twee uur kwam Woensdagmiddag dc lange stoet achter de met kransen en het Nederlandsche dundoek bedekte kist van Wybo Lans op de eerebegraafplaats te Ovcrvccn aan. Op de schouders van een vijf-en-twintig tal leden van de Gezagstroepen werd het stoffelijk overschot van Lans de heuvel opgedragen, waar het perk met de vele honderden graven onder de grijze lucht van den herfstdag wachtte om ook deze dertien resten van dappere strijders op te nemen. Vele deputaties waren gekomen om hun vrienden en wapenbroeders de laatste eer te bewijzen en verschillende meege dragen vaandels neigden ten groet, toen onder suizelende stilte de kist in de blon de aarde neergelaten werd, naast de twaalf andere bruine kisten, waar een enkele witte bloem als een traan het on peilbare leed door den bezetter toege bracht. symboliseerde Namens de nabestaanden 6prak de va der van een der slachtoffers, de heer H. Snijders, zijn dank uit voor het warme eerbetoon en de vele gevoelige woorden aan de dertien dierbaren gewijd. Na mevr J. Addricks de Vries sprak ds. J. J. Buskes. die ook in de aula reeds een sympathiek woord had gesproken, eenigo zinnen vol eerbied en dankbaarheid ter nagedachtenis aan de vrijheidsstrijders. Met het Onze Vader besloot hij zijn kort* grafrede. i Prinses Juliana heeft Woensdagavond de eerste opvoering van het Kerstspel bijgewoond. De Prinses arriveert in de kerk begeleid door Ds. Heyn. (P.) Plechtigheid aan den Vergierdeweg

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3