IJmuider Courant Russische eischen aan Turkije Zelf doen Jlacacfiutisten in ïBatavia «Oe Jaargang Xo. 18211 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Poereboom Vrijdag 21 December 194.1 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Burgemeester Reinaida is woens dag in den Haarlemschen Raad ge ïnstalleerd en Iheeft bij zijn ambtsaan vaarding dingen gezegd, die overdenking waard zijn en op enkele waarvan ik hier terugkom. De burgemeester heeft ge sproken over de erfenis van corruptie, nagelaten door de Duitschers, als een ge volg van de wetteloosheid en rechte loosheid hunnerzijds en de arbeidsweige- ring en wetsontduiking onzerzijds. Die erfenis uit zich hier en daar in omkoo- perij, onrechtmatige bevoordeeling, ver breiding van laster, onbetrouwbaarheid en andere vormen van verwilderde mo raal en plichtverzaking. Een aantal nor men schijnt verloren te zijn geraakt. Be wust van onze verantwoordelijkheid je gens de toekomst van ons volk. moeten wij de verbetering zelf ter hand nemen. Van deze gevolgen van den oorlog kunnen de geallieerden ons niet bevrijden; dit moet iedere Nederlander zelf doen. Dat is een waar wöord. Het klinkt heel eenvoudig, maar de eenvoudigste dingen worden juist zoo vaak verwaarloosd. Zelf doen! dat is een van de goede motto's voor dezen tijd. Wie critiek heeft op heer- Bchende misstanden moet zich tegelijker tijd afvragen: wat doe ik zelf om er ver betering in te brengen? en daarnaar han delen door zijn daden, zijn voorbeeld en zijn woord. Dat werkt meer uit dan cri tiek op anderen. Het is duidelijk, dat de blijmoedige verwachting van enkelen, dat na de Duitsche bezetting het geheele volk radicaal van houding jegens de overheid zou veranderen en onder eigen leiding de gemeenschapszin toonen, die Nederland bovenal behoeft, niet is bewaarheid. Een aantal menschen heeft wel aan deze tfarwachting beaptwoord. Gelukkig wel. Maar een ander gedeelte bleek te zwak in de schoenen te staan en te zeer de koers kwijt te zijn geraakt. Sommigen zijn inmiddels in die koers teruggekeerd. Anderen zullen volgen. Maar het is noo- dig dit proces te bespoedigen. Daarom heeft de burgemeester gelijk met ieder de vraag voor te leggen: Wat doet gij zelf? Die vraag moet naar mijn meening ook en vooral tot diegenen gericht worden, die zich maar laten gaan uit een soort lusteloosheid, zich maar liever van zelf- critiek onthouden en willoos blijven voort rollen in kwade praktijken. Terecht is, een paar weken geleden, weer in een mi- nisterieele rede gesproken over de onder velen heerschende apathie. Een vreemd verschijnsel is dat bij ons volk. Het is niet Nederlandseh. Wij zijn, om opnieuw bur gemeester Reinaida te citeeren, geen sta tisch maar een dynamisch volk. Bij een aantal onzer schijnt de dynamiek evenwel tijdelijk tot stilstand te zijn gekomen. Oorzaken daarvoor zijn niet moeilijk te vinden. Zij schuilen niet alleen in het slechte bewind van de Duitschers. Teleur stelling en ontgoocheling hebben er ook mee te maken. Die zijn veelal het gevolg van ondervonden tegenslagen en mate- rieele verliezen, ook van geschokt ver trouwen in anderen, op wie men staat meende te kunnen maken en die in dagen van beproeving faalden. Er is bij velen, die te eenzijdig oordeeldennen eigen er varingen ie zeer als maatstaf namen, in den oorlogstijd een menschenverachting ontstaan, die leidde tot d.it soort opvatting: „Wat kan het mij verdér schelen? Ik zal wel zien hoe ik mij er verder doorsla. Ik reken niet meer op medemenschen en het algemeen belang kan mij gestolen wor den." Vermoeidheid, afmatting, vaak, te leurstelling over het tempo van het her stel na de bevrijding, waarvan zij zich een al te groote voorstelling hadden ge maakt, omdat zij ge%n begrip hadden van de diepgaande ontwrichting van onze samenleving, zijn erbij gekomen. De menschenverachter is een ongeluk kig mensch, die op een dwaalspoor is be land. In bezettingstijd heeft hij eenzijdig geoordeeld en de lallooze prachtige be wijzen van rustigen moed zonder ophef, van dappere opgewektheid, taaie volhar ding en onuitputtelijke hulpvaardigheid niet gezien of gewaardeerd. Als lustélooze, als slachtoffer van apathie is 'hij iemand, die er behoefte aan heeft dat'men hem iets van eigen kracht en opgewektheid meedeelt en tot hem zegt: Wees een kerel en zet jè er tegenin! Pak aan en bedenk dat je medewerking noodig is inplaats van je sloome, zelfzuchtige tegenwerking! Wij Nederlanders moeten het zelf doen, zoo als wij het altijd zelf hebben moeten doen. De wereld verwacht dat van ons, vertrouwt op ons en is al onder den in druk van hetgeen wij sinds de bevrijding bereikt hebben. Maar daar hebben jij en andere lusteloozen niet aan meegedaan. Wij moeten verder. Wij moeten veel meer bereiken. Doe met ons mee! Knoei niet. Play the game! Dit is de moeilijkste wedstrijd dien wij ooit hebben moeten «pelen. Help hem winnen! Er zijn menschen, die zich in dezen tijd de opgaaf gesteld hebben om harder te werken en meer tot stand te brengen dan ooit tevoren, ook al hebben zij daar geen voordeel bij. Er zijn er die buiten liun beroep een massa moeilijk, vaak on dankbaar werk voor de openbare zaak verrichten, waaraan zij geen cent ver dienen. Zij achten dat hun plicht. Maar zij achten het ook de plicht van de lus teloozen, tenminste hun apathie te over winnen en van de corrupten, tenminste hun corruptie te staken. Zij hebben ge lijk. Het is goed deze tegenstellingen in Mol hot oog op de In het aansuiande voorjaar te houden Xederlandsehe «faarbcais word» te l'trerht in en bulten de Jaarbeursgebouwen hard ge werkt. De laatste overblijfselen van eeu door de Duitschers aan den ingang van de beurs opgetrokkeu bunker wórden met automatische breekijzers gesloopt. (1*.) Wapenstilstand in N.-Cliina? Door het hoofdkwartier van de Cen trale Chineesche regeering is bevestigd, dat de Chineesche communisten een on- voorwaardelijken wapenstilstand hébben voorgesteld, om de situatie in Noord- China te stabiliseeren. Hiroliito blijft gehandhaafd Generaal MacArthur heeft volgens een correspondent van de Daily Herald Dins dag j.l. verklaard, dat hij voorloopig Ja pan zal besturen met behulp van den kei zer en andere instanties. Tenzij hoogo autoriteiten dit bevelen, zal de generaal Hirohito niet op de lijst van oorlogsmis dadigers plaatsen, wat natuurlijk wel zal gebeuren wanneer het bewijs van zijn schuld blijkt. Hirohito verdedigde zich bij den generaal met de verklaring, dat hij onder de militairistische regeeringen geen andere keuze had dan den oorlog toe te laten. Wanneer de keizer en zijn nieuwe re geering de voordeelen der democratie onder de geallieerde bezetting gebruiken om voedsel en werk te verschaffen aan het Japansche volk, zal het keizerlijke be- wind voortduren. Voor Engelsch L.O. is geslaagd te Am sterdam mej. M C. v Helden te Heemstede en de heeren B. J. Bos te Haarlem eat S. Honterman te Santpoort. Ten bate van „Nederland helpt Indië1* zal Georgette Hagedoorn zingen op Zaterdag middag 29 December In den Stadsschouw burg te Haarlem. Britsch communiqué over Java. In het officieele communiqué van Don derdag wordt verklaard, dat Britsche troepen het „Isolahotel" tc Bandoeng heb ben bezet. De „resident" van Buitenzorg Barnas is blijkbaar de politieke situatie te Ban doeng niet meer meester. De stad is over het algemeen rustig. Woensdag heeft een bijeenkomst plaats gehad in het gebouw van de plaatselijke telefooncentrale tus- schen de plaatselijke Indonesische officie ren. Hieromtrent zijn .nog geen bijzonder heden bekend. Een deel van een Nederlandseh batal jon is zonder moeilijkheden te Tjimahi, 11 km. ten Westen van Bandoeng aange komen. In Semarang wordt nog steeds door de Indonesiërs brand gesticht. Men heeft ver klaard, dat de leiders van de bende bij de Britten bekend zijn. De operaties, die ten doel hebben de Pemoeda's uit het Ooste lijk deel van Semarang te verdrijven, maken voortgang. De watervoorziening is weer onderbroken, maar men: heeft een noodwatertoevoer in werking gesteld. 1800 leden van het Rapwi-personeel zijn op de „Amhurst Victory" naar Batavia vervoerd. Te Grissee, waar het leven normaal is. is een groote munitie-opslagplaats gevonden. Een deputatie van de aideeling Buiten- landsche Zaken van de Britsche Labour- party zou heden een bezoek brengen aan den Britschen onderstaatssecretaris Hec tor MacNeil, ten einde te spreken over den toestand in Ncd.-Indië. Waarschijnlijk zal de deputatie zich speciaal bezighouden met de menschelijke zyde van de Indone sische problemen en met het voorstel een conferentie buiten Ned.-Indië te houden, waar de nationalistische leiders als gelijk waardige party met de andere delegaties beschouwd zouden worden. Commissaris der Koningin in Gelderland. Jhr. di'. C. G. C. Quarle» van Ufford benoemd. Met igang van 1 Januari 1940 is benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford. Jhr Cypriaan Gerard Carel Quarles van Ufford werd geboren 3 December 1891 te Bennekom. In 1918 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap. Na een studiereis naar het Verre Oosten was hij van 1921 tot 1923 hoofdcommies ter Provinciale griffie van Overijsel. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot griffier der Staten te Utrecht, welk ambt hij be kleedde tot hij in 1934 tot burgemeester van Apeldoorn werd benoemd. Op 16 Juni 1941 werd hij door de bezet tende macht uit zijn ambt ontzet en hij heeft ongeveer 2 jaar van 4 Mei 1942 tot 21 April 1944 eerst in gevangenschap en vervolgens in een gijzelaarskamp doorge bracht. levenshouding eons duidelijk te doen spreken. Ik schrijf dit alles ofschoon in de aan gehaalde ministerieele rede werd gezegd, dat "pers en radio de apathie niet kunnen wegnemen. Die algemeenheid wekt een onjuisten indruk. Wij op ons zelf kunnen de apathie niet geheel wegnemen en dat matigen wij ons ook niet aan. Maar wij kunnen tot haar opheffing bijdragen, in samenwerking met de overheid. Daartoe strekt ook dit woorA R. P. De besprekingen in Engeland. In Londen verwacht men. dat van Mook in zijn besprekingen met Britsche autori teiten erop zal wijzen, dat als de orde op Java niet spoedig wordt hersteld, dit eiland op zal houden leverancier te wor den van vele grondstoffen, waaraan de wereld behoefte heeft. Ook houdt men rekening met de mogelijkheid, dat ge sproken zal worden met vertegenwoordi gers van. Britsche handelshuizen, welke belangen op Java hebberi. Parachutisten in Batavia. Volgens een Britschen woordvoerder bevindt zich nu de geheele 5de brigade parachutisten van het 6de luchtlandings- leger in Batavia, Nog meer moeilijkheden in Iran Het Agence France Presse meldt, dat volgens inlichtingen uit betrouwbare bron ook in de Iraansche provincie Gilan. aan de Kaspische Zee gelegen, woelingen zouden zijn ontstaan. Reeds eerder werd gewag gemaakt van een critieken toe stand in de provincie Chorasan. in het Noord-Oosten van Iran. Volgens andere berichten zou de stad Miandoab. ten Zuiden van Tebris, door Cacao, biscuit enz. In ons Kameroverzicht is Woensdag gemeld, dat versnaperingen, cacao, bis cuit enz. voortaan bonvrij zouden zijn. Dit is een fout geweest: deze artikelen zullen volgens mededeeling van den mi nister binn enkort zonder bon verkrijgbaar zijn. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen, «l»e werden getroffen bij het optakelen van de beroemde, bijna twee ton wegend* luidklok van de Nieuwe Kerk te" Delft, stortte liet gevaarte door onbckdKl* oorzaak van 15 nieter hoogte lutpr be neden. gelukkig zonder letsel te veroor zaken aan de werklieden. Wat er van de uit 1607 duteerende luidklok overbleef. (1*.) Bevin en Byrnes bestudeeren ze De eischeu, welke de Sovjet Unie heeft tegenover Turkye, vormden Donderdag de hoofdschotel in de Sovjet-Russische pers. Zoowel Bevin als Byrnes en hun delega ties hebben zich Donderdag met de bestu- decring ervan bezig gehouden. Het blykt, dat ditmaal de eischen van de Kaukasiscbe republiek Georgië, welke grenst aan Noord-Oost-Turkye, het geschil tusschen de Sovjct-Uale en Turkije wederom op den voorgrond hebben gebracht. De Geor gische eischen worden druk besproken in diplomatieke kringen en men beziet deze eischen in samenhang met de verklaring, eerder door Armenië omtrent de kwestie Kara afgelegd. (Kars behoorde tot het eind van den vorigen oorlog tot Rusland, maar was daarna door de Sovjet-regeering aan Tur kije afgestaan). Bij Stalin. De besprekingen, welke Bevin met Sta lin heeft gevoerd, en welke anderhalf uur duurden, wei-den beschreven als „open hartig en vriendschappelijk". Bevin was bij deze besprekingen vergezeld door Sir Alexander Cadogan. Byrnes en Bevin zijn de gasten geweest bij een overvloedige lunch, welke door Molotof was aangericht in het Siridonov- ka-paleis. Er eheerschte een uitstekende atmosfeer. IJMUIDEN Middensluis aangevaren Het Ned. s.s- „Stad Vlaardingen" komen de van Three Rivers met bestemming Am sterdam is bij het binnenloopen van do Middensluis uit zijn roer geloopen, waar bij het schip in aanraking kwam met do kademuur. Het schip kreeg hierdooi? schade aan stuurboordboeg boven de wa terlijn De sluis werd niet beschadigd. Het schip is naar Amsterdam gevaren. Wegen in de duinen ten Noorden van IJmuiden Naar het districtshoofd van de sectio oorlogsbuit van het Militair Gezag te Alkmaar aan den A.N.W.B meldt, worden alle wegen, aangelegd door de Duitschero in de duinen van IJmuiden-Noord 'ot Pet ten overgedragen aan den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland In dit verband wordt opgemerkt, dat o.a. de A.N.W.B. pogingen in het cwerk stelde genoemde paden voor het toerisme te behouden, hetgeen door deze over dracht bereikt zal zijn, als de Provinciale Waterstaat te zijner tijd tot openstelllns overgaat.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1