Kwestie der politieke delinquenten DeMinister-President Ook Nederlandsché Sport in het Kort De nieuwe bonnen Avonturen van Wag era Warrel over verschillende zezzenschaa nog met afgehandeld Tweede Kamer De heer Goedhart (oude verzets groep) gat in overweging niet-poiitieke gevangenen hun straf kwijt te schelden om plaats te maken voor politieke delin quenten en zeide, dat het gevolgde stelsel van vrijlating zonder voorafgaande, al of niet buitengerechtelijke „berechting" er toe zou leiden, dat in Mei '46 ongeveer 50.000 N.S.B.'ers het 6temrecht zullen kunnen uitcefenen. Mr. Van Maarseveen (R.K.) be toogde, dat bij de berechting de christe lijke gedachte op den voorgrond moet staan. Deze afgevaardigde bepleitte ver der invoering van het Belgische stelsel, dat allen politieken delinquenten levens lang de staatkundige rechten ontneemt. Mr. Terpstra (A.R.), die de over neming van de taak van den P.O.D. toe juichte, zag in de doodstraf een recht vaardige vergelding. Evenals de heer Wagenaar (Comm.), meende mr. Truyen, dat de Staten-Generaal zich niet meer met de doodstrafregeling van Londen moeten bezig houden. Nu er al een concreet geval in den vorm van een eindvonnis is, zou de wetgever dit onder werp niet meer in een zuivere onpersoon lijke sfeer kunnen behandelen, meende deze afgevaardigde. Minister Kolfschoten schetste diepte en omvang van wat de geweten- looze bezettende macht hier had gedaan en ontwricht. Tegen dezen afgrond moet men z.i. zien, hetgeen er ,bij arrestaties, berechting enz. aan misslagen is voorge vallen. Met den heer Posthuma achtte de Minister het noodig er nog eens even aan te herinneren, dat niet wij, doch de po litieke misdadigers in de eerste plaats de nu besproken moeilijkheden veroorzaakt hebben. Aan dien achtergrond hadden z.i. verschillende sprekers niet voldoende aandacht besteed. De problemen nu, die zich bij de be rechting van politieke delinquenten voor doen zijn ojn. van technischen aard, er zijn gebouwen, meubels, enz. noodig. Snelle afdoening, met inachtneming van een zorgvuldige berechting is zeer zeker geboden. Alle Tribunalen, uitgezonderd dat van Alkmaar, zijn thans in het leven geroepen. Uit 's Ministers rede zij nog op gediept. dat hij alles voelt voor zeer spoe dig afdoen van de lichte gevallen, waar aan dan ook met man en macht gewerkt wordt, dat het inzien van de dossiers door de raadslieden zijn voortdurende aandacht geniet overigens voelde hij niet voor verdere inschakeling van de balie dat de Regeering voornemens is zich ten aan zien van interneeringen aan de adviezen der Tribunalen te houden, dat het ondoen lijk ware nog vóór Kerstmis alle dossiers door te nemen, noodig om massale am nestie af te kondigen en dat de Militaire Commissaris te Haarlem den raad kreeg omtrent invrijheidstelling overleg te ple gen met den ,proc.-fiscaal te Amsterdam. Morgen gaat de.Minister verder met zijn rede. Volksgezondheid. De heilige Bureaucratius is wel een heel oude taaie. Zelfs een zoo energiek man als minister Drees ondervindt de last van hem, want dat hij het land heeft aan el het tergend langzame ambtenaren- gedoe en de paperasserij bleek ojd. duide lijk toen hij het had over het probleem van de auto's voor de dokters. Evenals mr. Korthals (Lib) warme hulde had gebracht aan onze artsen wegens hun schitterend voorbeeld van een juist ver- zetsoptreden en van plichtsbetrachting, zwaaide de minister den medici lof toe. Maar aan auto's kan hij nog altijd, hoe gaarne hij ook wil een aantal hunner niet onmiddellijk helpen; enfin, van de 1500 die ze noodig hebben, kunnen ten minste 600 zidh in toewijzingen verheugen. Toeneming van sterftecijfers, van t.b.c., van besmettelijke ziekten, bedenkelijke woningnood, alsmede het verpleegsters probleem behoorden tot de punten door mevr. De Vries Bruins (S.D.), den heer Baas (A.R), v. d. Burg (C.D.U.) en anderen besproken. Jhr. mr. R u y s de Beerenbrouck (R.K.) bleek voor- clander van een gezondheidsplan. Ook hoorden we nog de instelling van een af zonderlijk ministerie van volksgezond heid bepleiten. Minister Drees wist het teveel van een dergelijk afzonderlijk de partement aan te toonen. Met betrekking tot het verpleegsters-vraagstuk kon hij erop wijzen, dat thans de toeloop van leerlingverpleegsters gunstige vooruitzich ten voorspelt. Het tekort aan ervaren krachten geeft echter nog te denken. Meer nog dan aar. de arbeidsvoorwaarden schrijft de minister het toe aan onvol doende beschikbaar zijn van kleeding en cchoeisel. Gelukkig is nu preferentie voor deze artikelen verkregen. Naar aan leiding van een eveneens nog in de Ka- De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 341 M. 17.00 Ensemble Nina Dolce. 17.45 Het Rijk overzee. 18 00 Piano-duo Scherpenhuyzen en de Groot. 18.15 Gramo oonmuziek. 18.30 De schoolmeester presenteert. 19.oo Nieuws. 19.30 Orkest Lex van Spall. 20.00 Builenl. week overzicht. 20.15 Gevar. progr. 21,00 Op de brug. 21.15 Jo Vincent (gr.). 21.30 Radio Philh. orkest o.l.v. Albert van Raalte, Tij dens de pauze. 22.15 Mensch en Maatschappij 23.00 Nieuws. 23.15—23.30 Avondwijding. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. 18,00 Nieuws. 14.15 Persoverzicht. 14.30 Jan Corduwener. 18.50 Voor je slapen gaat 19.00 Gramofoonmuzlek. 39.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Omroeporkest met solisten. 21.00 Op de brug. 21.15 Gram.muz. 21.45 Avor.dwijding. 22 00 Nieuws. 2220—23.00 uur Gramjnuz. 22.58 Sluiting en Wilhelmus. mer gevoerd pleidooi voor herleving van vacantie-kolonies enz., gaf minister Drees :e verstaan, het huiten kijf te achten, dat dit spoedig moet komen, vooral daar nu de kinderuitzendingen naar England van wege de kosten moeten worden stopgezet. E. v. R. De schending van Lucretia Wij hebben dit seizoen meer dan één acteur of actrice gehoord, die als naklank van het clandestiene optreden onder de be zetting een heel gedicht of tooneelstuk voor droeg. Meestal kozen deze declamatoren hierbij den vorm van dramatlseeren. Bij de vertooning van ..De Schending van Lucretia" heb ik mij afgevraagd, of een dergelijke één- mans-behandeling "t gedicht van Shakespeare niet beter tot zijn reebt zou doen komen dan de bewerking van Obey, wiens procédé een mengsel is van allerlei genres en stijlen. Hij moet aan de Gneksche tragedie gedacht hebben met zijn koren, hier door een voor lezer en voorlezeres belichaamd, wier klas sieke gestalten en uitspraken gepopulariseerd worden herhaald in,het bedtendenpersoneel, waarvan wij niet recht weten, of het mid- deleeuwsch dan wel anno 1900 gedacht is, maar in elk geval, uitgenomen Lucretia's „mald", bij Shakespeare niet voorkomt. En dan is er nog de handeling zelf, waarbij de dramatis personae nu eens als tableaux vivants over het tooneel waren en dan weer reëel tooneelspelen. Van Dalsum, die indertijd ook Obey's Noach hier heeft geïntroduceerd, heeft door een knappe regie dit hybridische stuk tot een aesthetisch schouwspel gemaakt, hierbij ge steund door Marie Sternheim als costumière, Arnold Juda als componist, Jacques Snoek als decorateur en door een verdienstelijke staf acteurs, waai van Loudy Nijhoff als Lu cretia, Johan Schmitz als Tarquinius en Nell Knoop als de voorlezeres met Van Dalsum zelf als voorlezer de hoofdrollen vervulden. H. G. CANNEGIETER Een fantastisch verhaal De Haarl. Rechtbank behandelde Don derdag een oplichtingszaak tegen iemand uit Heemstede. Verd., die na de be vrijding eenigen tijd aan het M. G. ver bonden was geweest, had naar zijn zeg gen een oud-schoolvriend ontmoet, die nu als officier in het Australische leger diende. Deze laatste zou hem voorgespie geld hebben een functie te kunnen krijgen bij den wederopbou\fr van de bevrijde ge bieden in !het Oosten, en wel direct in de kwaliteit van luitenant-kolonel. Deze gunstige vooruitzichten had hij in wijden kring verder verteld, waarbij hij den ge tuige v. d. E. ook een goede baan had beloofd. Get. had 'hem daarop ongevraagd regelmatig geld gegeven tot. een bedrag van 1200.—, oa. voor reiskosten enz maar ondanks allerlei grootsche visioenen kwam er van een aanstelling niets Dr. A. Verjaal, zenuwarts te Heemstede, verklaarde als getuige, dat verd. leed aan geestelijke stoornissen. Zijn veelvuldige fantasieën kwamen voort uit vlagen van verminderde toerekeningsvatbaarheid. De Officier achtte oplichting bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk. Volgens den verdediger was hier van oplichting niets gebleken. De naïvieteit van get. v. d. E. had hem tot slachtoffer gemaakt; aan geen der andere ingewijden had verd. ooit geld gevraagd. Pleiter con cludeerde daarom tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak op 3 Januari a.s. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 20 December 1945 BEVALT,EN: 16 Dec.. F. M. J. van de Kuit Ikink, z.\ 19 Dec C. G. Venneker—Roobeek, d.: F. van der Lugt—Pies. z.; E. M. E. Vo gelzangPllester, z.; M. J. B. van Dam— Bos, z. OVERLEDEN: 16 Dec., W. Suman. 67 j., Ambachtstraat; C. S. Kroon—Kuipers. 68 j., Lambracht van Dalelaan; E. L. Mock—van Lennep, 66 Stolbergstraat; C. Visser, 79 j., Santpoorterstraat; H. W. Swaalf—Eder., 69 j., Tempeliersstraat; W. R 1 d., z. van J. Verhagen, Kamperlaan: 19 Dec., C., 9 j.. z. van W. J. Limbach, Leidschevaart; D. Wiech- mann, 84 J., Nieuwe Gracht; J. Meijer, 51 j-, Hazepa terslaan. ONDERTROUWD: 20 Dec., W. H. Kaptein en G. H. Pijnacker; J. Onderweegs en F. van <Jer Ven; P. H. van der Ven en A. J. Dijk- mans; A. Keulen en M. G. van Brederode. GEHUWD: 20 Dec J. H. de Groot en M. Mooij; J. P. van Sikkelerus en M. H. E. Timmer: F. J. van den Aardweg en D. van der Heijden; A. Bakker en J. G. Jouvenaar; W. F. van der Blom en H. Mejjers; W. C. Meijer en G. H. Jansen; C. Schol te en E. Horeman; J. Witte en P. L. van Ros; T. van HoesenKÖrndorffer en C. P. Visser; J. de Vries en S. Prinsen; M. J. Hubregtse en G. van Hierden; N. Klerk en G. M. Bakker; J. P. A. Flolet en J. Cordes: J. H. Gaartman en E. Moerwijk; C. A. Baars en H. M. T. Dijkhoff; C. M. van der Beek en L. J. H. D. van Kraahngen. over verschillende onderwerpen De minister-president prof. ir. W. Scher- merhorn hield in Den Haag een rede voor de Nederlandsche Volksbeweging. Hij zei in de inleiding dat ons volk door den oor log zwaarder geschonden is, dan wij ons zelf willen bekennen. De wil is er om ons er uit te werken. Van de absolute chaos hebben wij ons al opgewerkt tot de betrekkelijke chaos. Om te kunnen invoeren moeten wij ook uitvoeren. Daarvoor is arbeid noodig. Voor den oorlog telde ons volk vele werkloozen, binnen een half jaar zal ons nu blijken, dat wij handen tekort zullen komen. Dat -is een verheugend verschijn sel. Wij zijn totaal verarmd. De technische kansen zijn evenwel zoo groot, dat binnen 5 jaar het tekort, dat op het oogenblik heerscht, zal zijn aangevuld. In laatste instantie is de eenige reëele rijkdom van een volk zijn arbeid, mits die rijkdom het volk in zijn geheel ten goede komt. Spreker is niet blind voor de bezwaren der bureaucratie; hij weet hoe ons volk daaronder gebukt gaat. Het binnenkort vrijgeven van verschil lende goederen bekrimpt het ambtenaren corps van het departement voor de Voed selvoorziening met 4000 mensch en. Voor dien was dit alreeds ingekrompen met eveneens 4000 ambtenaren. Dat maakt samen 8000 en wij gaan op dezen weg voort. De bureaucratie zal steeds kleiner worden. Sprekende over Indië zei de minister president: „de strijd van een volk om zijn vrijheid lijkt altijd juist. Maar dit is niet altijd synoniem met het begrip ge rechtigheid. Ik denk aan de tienduizen den, die thans in nood verkeeren en op ons woord vertrouwen. In dezen strijd zal helaas ook de macht zich moeten laten gelden om het evenwicht te herstellen, dat de gerechtigheid van ons verlangt: Van ons wordt gevraagd een oplossing van het probleem om de verschillende volkeren in Indië duidelijk te maken, dat zij gezamenlijk moeten leven zonder dat er een groep in de knoei komt." N.S.B.-leiders staan terecht Voor het Amsterdamsche bijzonder ge rechtshof zullen binnenkort terecht staan Mr. Zondervan, de leider van de W.A., J. van Geelkerken, de plaatsvervangend lei der van de N.S.B. en Ir. Huygen, de se cretaris-generaal van de N.S.B. Agenda VRIJDAG 21 DECEMBER Gem. Concertzaal: H. O. V. o.l.v. Arend Koole m.ni.v. Henrifette Bosmans, 20 uur. Rembrandt: Oké, Mr. Deeds, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Jij wordt mijn man, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor. Modern Times, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit ln de lucht, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 22 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Het betooverde prin sesje", (Aerdenh. Kindertooneel), y.15 uur. „Prof. Klenow" (Comedia), 20 uur| Begijn hofkapel: 2e avond Wonderen der Kunst, 20.15 uur. Bioscopen: als Vrijdag. zeggenschap over Duitsche mijnen? Reuter meldt over de aanstaande ont eigening van de mijnen in het Ituhrgcbied dat de Britten, volgens het betreffende plan. zuilen optreden als „bewaarders" van deze steenkoolmijnen, totdat een ge combineerd Britsch-Amerikaansch-Rus- sisch-Fransch bestuurslichaam voor het „Rijndal" in werking zal kunnen treden. Het zou voorts als waarschijnlijk wor den beschouwd, dat ook Nederland. België en Luxemburg zeggenschap zouden krijgen in de controle over dit gebied. Schoolvoetbal in de Kerstvacantie Onder de leus ..De schooljeugd in de Kerst vacantie van de straat" en met de medewer king van de V. V. „Bloemendaal" wordt ln de Kerstvacantie een voetbaltournooi gehou den voor elftallen van middelbare scholen en lagere scholen uit Bloemendaal. In totaai zullen elf schoolelftallen in de hoofdafdeelingen uitkomen. De indeeltng ia als volgt: Afd. A: Kennemer Lyceum; Triniteits- lyceum, Chr. Lyceum, le H.B.S. b; H.B.S. a; Afd. B: Gymnasium; 2e H.B.S. b; Chr. Ly ceum 2; Triniteitslyceum 2; Triniteitsly- ceum 3 en de Hartenlustschool. Lagere scholen: Julianaschool; Beatrix* school-, Bornwaterschool. Bovendien wordt uit leerlingen, die regel* matig op de voetbalvelden zwerven een z.g. Zwerversploeg samengesteld, die ook eenige wedstrijden zal spelen. Nog in dit jaar zullen enkele wedstrijden worden gespeeld en wel: Vrijdag 28 Dec.: Triniteitslyc. 1Chr. Lyceum 1 (aanvang 2.39 uur); Triniteitslyc. 2—Chr. Lyceum 2 (aan vang 2.30 uur); Zaterdag 29 De.:.: Juliana school—Beatrixschool (aanvang 10 30 uur). Alle wedstrijden worden gespeeld op de Bloemendaal-velden. De V.V. Bloemendaal heeft namelijk voor dit doel haar velden en materiaal beschikbaar gesteld. Programma afd. Haarlem voor Zater dag A: JohezSIZO; K'land—ETO; VEW— 2e Jeugd; TelefoniaIJmulden; B: SIZO 2 RCH; Halfweg—VVB. Idem Zondag Ia: DEM 2B'wijk 2; SpaamdamKinfceim 2; Stormv. 3DEK; WaterlooVelsen 3; Ib: Hillinen 2Haar lem 3a; Hoofdd. BoysOG 2; RCH 4 Schoten 2; Concordia —EDO 4; Ie: Geel Wit—TYBB 3; RCH 5—EDO 3; H'lem 4— Z'meeuwen 4; Halfweg 2HFC 3. SCHAKEN. Clubkampioenschap van Haarlem: Bloemendaalsche Schaakclub—S. Kennemerland 12'.4—7 Vi. ZWEMMEN. De zwemcompetitic van kring Haarlem werd voortgezet met de derde ontmoeting. Deze werd door HPC georgani seerd. De wedstrijden hadden onder leiding van den heer Braam een vlot verloop. De uitslagen waren: 66 2/3 m. rugslag heeren Nieuwelingen: 1. G. Vermey (Zo. Haarlem) 51.4 sec.; 2. F. Roozekrans (Watertrappers); 3. H. Vermey (Zc. Haarlem). 100 m. borst- crawl dames: 1. Mevr. R. Thuisv. Veen (DWtR) 1 m. 14.2 sec.; 2. I. Smit (HPC) 1 m. 21.8 sec.; 3. C. Gonlag (HVGB). 100 m. borst- crawl heeren nieuwelingen: 1. G. Vermey (Zc. Haarlem) 1 m. 11.4 sec.; 2. J. Overcem (HPC); 3. A. Strang (Zc. Haarlem). 3 x 66 2/3 m. wisselslag dames: 1. DWR in 2 m. 46 3 sec 2. De Watertrappers 2 m. 52 sec.; 3. HVGB 2 m. 54 sec. (Voor de eerste helft van de le periode 23 December5 Januari.) Bonkaarten Ka, Kb, Kc 691: 500 t.m. 506 800 gram brood 507 508 200 gram bloem 509 500 gram suiker 510 100 gram koffie 511 100 gram cacao 512 125 gram boter 513 250 gram margarine 514 100 gram vet 515 100 gram kaas 516 517 518 519 100 gram vleesch 520 2 K.G. aardappelen 521 1 K.G. aardappelen D 41 b 42 400 gram brood a 43 l'yfe Liter melk b43 c43 3 Liter- melk b 44 1 K.G. aardappelen Bonkaarten Kd, Ke 601: 600 601 800 gram brood 602 603 200 gram bloem 604 250 gram rijst of kinder meel 605 600 gram suiker 606 100 gram cacao 11. Warrel Web is 'n dikke spin, de beste vriend van Wag. Hij lust dolgraag vlte- gen en muggen, en dat kan hij natuür- lijk niet helpen, maar de vliegen en mugoen, die hij eet. vinden het niets prettig. De muggen hebben daarorr^ge- vraagd, of hij er niets aan kon aoen, want eiken dag vielen er meer slachtof fers onder de vliegende families. Wag heeft toen besloten, een vergadering te beleggen, en te vragen, of iemand er misschien ook raad op wist. Zie je. daarom zijn vanavond al die beestjes naar de Bolle Berg getrokken. 607 250 gram boter 608 125 gram margarine 609 100 gram kaas 610 5 Liter melk 611 612 613 614 100 gram vleesch 615 1 K.G. aardappelen d 41 d 42 400 gram brood e41 250 gram rijst of kinder meel Tabakskaarten enz.: T05 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-cigaretten) V 05 100 gram chocolade of suikerwerken X 05 2 rantsoenen tabaksart. (geen import-cigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met .Zaterdag 29 Dec. De bonnen voor vleesch zullen in den vervolge gedurende twee weken geldig zijn. De bonnen 516, 517, 518, 519, 611, 612, 613, 614 zijn derhalve geldig tot en met 5 Januari. Op de suikerbonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gram suiker meer verstrekt. Deze 100 gram suiker wordt beschikbaar gesteld als een extra rantsoen ter gele genheid van Kerstmis en Nieuwjaar. Voor de week van 30 December—5 Jan. zullen nog bonnen werden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruchten, tabak, versnaperingen, zeep en lucifers. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Dec. van 12 uur des middags af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 24 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moet de bon 520 voor aardappelen worden Ingeleverd. In de week van 30 December5 Januari moet bij de centrale keuken bon 516 of 611 worden ingeleverd voor vleesch. De brandstoffen Nieuwe bonnen Medegedeeld wordt dat de volgende bonaanwijzing voor brandstoffen om streeks Nieuwjaar zal plaats vinden.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2