Kort eri bondig IJMUIDEN Voetballers op >t '^oneel Voetbalver. V.VJJ. met "11 Wespennest Voor een geheel bezette zaal gaf de Voetbalver. V.V.Y. Vrijdagavond een too- neelavond in Thalia, waarbij de voetbal lers hebben bewezen, dat ze op de plan- ken evengoed thuis zijn als op het voet- balterrem. Opgevoerd werd het overbe kende blijspel in 3 bedrijven van J. W. van der Heiden en Henk Bakker, dat zeer terecht een „vroolijk spel van vacantie- geneugten" wordt genoemd. Regisseur was de heer F. Hunsche De inhoud van het stuk is de geschie denis van een jong paar, dat pensiongas ten gaat houden om zijn financieele po sitie te verbeteren. Dit althans was de opzet van mevrouw. In werkelijkheid is de positie van meneer Verduin heelemaal niet ongunstig. Hij heeft geen tijd om vacantie te houden, mevrouw denkt, dat hij daarvoor geen geld heeft en meneer laat haar in dien waan. Voordat het pen sion geopend wordt, komt een vriend, Hans Nijhoff, in „Het Zwaluwennest" op bezoek, die bij een ontmoeting met een meisje had verteld, dat hij op het Zwa luwennest woonde, waarheen heel toe vallig het meisje op weg is om daar te gaan logeeren. En Verduin wordt Nijhoff en Nijhoff wordt Verduin en nu komen er verwikkelingen en wordt het Zaluwen- nest een wespennest. Gerrit Koeman, die met z'n vrouw en kroost eveneens in het pension komen logeeren, maken het nog wat erger en zoo wordt het stuk een aan eenschakeling van allerlei van de aller malste scènes. Er werd uitstekend gespeeld, vooral door de familie Koeman. Maar ook in de andere rollen waren uitblinkers. Vooral de kleine rollen waren in goede handen. Het is voor V.V.Y. een goede avond geweest en zonder twijfel zullen de voor stellingen, die nog op het programma «taan. eveneens een succes worden. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waarvoor fraaie en lekkere prijzen beschikbaar waren. Damclub Haarlem sterker dan D.C.I3. 2 Voor de eerste klasse competitie werd de wedstrijd gespeeld tusscihen de ex- hoofdklasse club Damclub Haarlem en IJmuiden II, welke wedstrijd door het late uur nog niet geheel was beëindigd, doch die voor de D.C Y.-reserves door de ongunstig staande partijen verloren wordt geacht. De uitslag luidt als volgt: Damclub HaarlemIJmuiden II 1 H. J. RozijnG. Postma 11 2. F. Mollema—F. Dukel 2—0 3. G. F. RoetJ. Vrijthof afgebr. 4. C. F. VisseJ. Smit afgebr. 5. C. v. d. WerffJ. v. Stralen 20 6. G. P. Heck—J. Kramer 1—1 7. P. HollemaL. Koetsier afgebr. 8. H. Berghuis—G. Bal 02 9. H. A. van AbsD. Ottafgebr. 10. J. v. BerkumC. Schol 11 7—5 voor Damclub Haarlem. F. Dukel verloor op de klok, terwijl v. Stralen materiaalwinst nam, wat strate gisch verlies beteekende. J. Smit staat gewonnen afgebroken tegen den sterken veteraan Visse. Het wordt 128 of 119 voor Haarlem. Stormvogels heeft rust Op 2 December j.l. speelde Stormvogels voor het laatst voor de competitie en zij zal pas weer voor het eerst in 't veld komenop 30 December. Dit vindt z'n oorzaak in diverse omstandigheden. Den 9en December werd, zooals bekend het H.F.C.-terrein voor deh wedstrijd tegen Haarlem afgekeurd, op 16 Dec. kon door gebrek aan medewerking van E.D.O. zijde de wedstrijd tegen D.F.C. niet door gaan en Zondag a.s. heeft Stormvogels haar „vrijen Zondag". Pas op 30 Dec. komt zij in het Stadion uit tegen Blauw-Wit. Besommingen van Donderdag ÏJM117 Prinses Beatrix 17.370; loggers KW129 5260. Libra en Uiver komen terug Naar wij vernemen, kunnen de stoom trawlers Libra en Uiver binnenkort uit Engeland terug verwacht worden. Invoer van kreeften dreigt te mislukken Eenigen tijd geleden werd medegedeeld dat de Tegeering van Noorwegen 100.000 kreeften had gekocht. De invoer van deze kreeften dreigt te mislukken, als gevolg van transportmoeilijkheden. Een deel van de partij is afgezonden, maar heeft het dusver niet verder kunnen brengen dan tot Bremen. Wanneer de kreeften niet spoedig doorgezonden worden, zullen ze bederven, tenzij ze spoedig gekookt wor den. De Pieter Goedkoop terug De sleepboot Pieter Goedkoop van de Sleepbootreederij voorh. Gebr. Goedkoop te Amsterdam, is alhier uit Hamburg ge arriveerd. Ook dit vaartuig bevond zich. toen het in Duitschland teruggevonden werd, in een zeer slechten toestand. Schip in nood Van het Belgische. 7000 ton metende echip „Belgische Zeiler" zijn S O.S.-seinen opgevangen. Het schip bevindt zich met averij aan het roer in het Noorden van den Atlantischen Oceaan. Agenda voor Velsen VRIJDAG 21 DECEMBER. Bioscoop de Pont: Millioenen-erfenis met Eddi Cantor, 8 uur. ZATERDAG 22 DECEMBER: Bioscoop De Pont: Ala Vrijdag. Belgische vfsschers staken ijle-haringvisscherij Prijs gedaald tot 1.50 fres per kilo De Belgische visschers op ijle haring hebben het bijltje er bij neergelegd. De prijs, die aanvankelijk zeer hoog was, zelfs tot 40 fr per kg. daalde naarmate de aan voer steeg. Dezè aanvoer bedroeg in de week, die eindigde Woensdag 12 Decem ber ongeveer 750.000 Kg., een hoeveelheid, die veel te groot was om tegen redelijke prijzen door de locale markt te worden opgenomen. Daardoor liep de prijs zelfs terug tot 1.50 fr per Kg., een prijs waar tegen onder de huidige omstandigheden niet meer loonend gewerkt kan worden. De visschers verlangen een minimumprijs van 3 fr. en toen de prijs hier beneden kwam zün ze niet meer uitgevaren. Ofschoon reeds gedurende meer dan drie maanden over een mogelijken uitvoer onderhandeld wordt, schijnt er nog weinig uitzicht daarop te zijn. In Duitschland en Frankrijk kunnen groote» hoeveelheden geplaatst worden en ook uit Zwitserland is een bestelling van 2 milllioen Kg. ont vangen. In regeeringskringen schijnt de zaak echter nog niet in kruiken en kan nen te zijn, voornamelijk doordat door de afnemende landen een garantie geweigerd werd voor het betalen der groote bedra gen, die bij een eventueelen export te vor deren zijn. Nu ook motortrawlers in Engeland? Eengeland is een van de landen, die het langst gewacht hebben met het uitrusten van visschersvaartuigen met motoren. De voorkeur, die door de Engelsche reeders aan stoommachines wordt gegeven, werd wel eens toegeschreven aan het feit, dat c"2 directies van vele reederijen belangen hebben bij den mijnbouw of den handel in kolen. Nu onder den drang der regeering naar middelen wordt gezocht om de vloot te moderniseeren, schijnt de motor een goede kans te maken. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat nieuwe principes in toe passing gebracht zullen worden. Er is sprake van een betrekkelijk lichten motor met een hoog toerental, die op het dek ge plaatst zou kunnen worden, waardoor on der dek veel meer ruimte beschikbaar komt. Van de ondervinding in den oorlog, met landingsvaartuigen opgedaan, schijnt men thans bij de visschefij gebruik te willen maken. Ver. van Vrijz. Hervormden In de ontyangzaal van het Crematorium hield bovengenoemde vereeniging een bij eenkomst voor leden en belangstellenden. Deze bijeenkomst, welke onder leiding van Dr A J v. Leusen stond, en de eerste was na de bevrijding, droeg een informa- torisch karakter. Uit de besprekingen, welke werden gehouden en de mededee- lingen. welke werden gedaan, stippen we aan, dat naar eenig contact was gezocht met de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse en dat het bestuur in dit opzicht -ijn werkzaamheden zou uitbreiden. Ver der dient te worden gememoreerd, dat de vereeniging met Oudejaarsavond in een lokaal van de Nijverheidsschool een spe- cialen dienst belegt en Ds. Van Bïemen uit Haarlem in 1946 eenige voordrachten komt houden. Voorts hoopt Mevrouw Cal- Ijoen haar catechisatie-lessen weer te her vatten. Op deze eerste bijeenkomst werd nog geeen bestuursverkiezing gehouden. Dit zal op een volgende bijeenkomst geschie den. De tegenwoordige bestuursleden zul len dan hun mandaat „ter beschikking" stellen. Waterloo-Nieuws Het programma voor Zondag a s. luidt: Waterloo IVelsen III 12 uur; Waterloo IITerrasvogels III 2 uur; V.V.B. IV Waterloo III 9.45 uur; Stormvogels V Waterloo IV 9 45 uur. (Terrein Terras- vogels). Woensdag 26 Dec. (2en Kerstdag): I.E. V. Ill—Waterloo II 2 uur (Terrein Wa terloo). Dinsdag J.l. heeft de V.V. Waterloo een aanvang gemaakt met de indoortraining ln de R.K. school aan de Schaepmanlaan te Driehuis. Verder staat er voor 19 Jan. a.s. een feestavond op het programma. Vergadering van havenarbeiders De havenarbeiders, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders hielden gistermiddag onder leiding van den heer D. Verbaan een vergadering in het gebouw van het Leger des Heils, waar verschillende aangelegenheden besproken werden. Geklaagd werd over den langzamen gang van zaken met betrekking tot het totstandkomen van een regeling voor het lossen van de loggers. Verder werd het een bezwaar geacht, dat de ambtenaar, belast met de losregeling van de trawlers geen vischbriefje krijgt, hetgeen voor het tijdig samenstellen der lesploegen ten zeerste gewenscht is. Deze ambtenaar, de heer J. v. d. Veer, heeft nog de praktijk van de vischlosregeling uiteengezet. In het bestuur van de vakgroep haven arbeiders werden gekozen de heeren H. Belfroid, C. Boeter, J. Kok, T. van Sloo- ten, K. Vastenhouw, A. Verduin en M. Verheij. De vergadering was druk bezocht. Deken der Oud-Kath. kerk benoemd In de onlangs gehouden vergadering van de geestelijkheid in het bisdom Haarlem der Oud-Katholieke kerk van Nederland onder leiding van Mgr. J. v. d. Oord is tot deken van dit bisdom verko zen de Zeereerw. heer C. F. Nieuwen- huyzen, pastoor van de Haarlemsche Oud- Kath. gemeente. VELSEN Kerstfeest O.L. school No. 7 In zeer korten tijd hebben het personeel en de oudercommissie van de openb. lage re school no. 7 voorbereidingen getroffen voor het houden van een Kerstfeest voor alle leerlingen van de school. Door de spontane wijze, waarop allen hebben samengewerkt, niet het minst de ouders van de leerlingen, die het mogelijk maakten een prachtig versierden en met echte kaarsen getooiden kerstboom te kunnen plaatsen, is dit Kerstfeest, dat Woensdagavond in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corvers- laan is gehouden, buitengewoon geslaagd. Het feest, dat door een groot aantal ouders werd bijgewoond, stond onder lei ding van den heer J. v. d. Graaff, hoofd der school. Deze opende, en verwelkomde allen. Hij herinnerde aan den donkeren tijd, die achter oud en jong ligt en zeide, dat de blijdschap van de kinderen ook die van de ouders is. Daarom, aldus spr., mocht een gevoel van dankbaarheid niet achter wege blijven tot welker besef het Kerst feest 1945 mocht bijdragen. Voorts schetste de heer v d. Graaff hoe vroeger het Mid winterfeest werd gevierd, waaraan ons huidige Kerstfeest is verwant. Met orgelbegeleiding van den heer v. Leusden zongen leerlingen van hoogere klassen onder leiding van het schoolhoofd op voortreffelijke wijze enkele Kerstliede ren. Het beweeglijke licht van den kerst boom, dat alleen brandde, gaf een juiste stemmingsvolle sfeer. Nadat de heer v. d. Graaff het al<^yde ..Kerstverhaal" had verteld zongen eerst de grooteren stemmig, daarna de klein tjes met fijne stemmetjes kerstliederen. Een verhaal, waarin de kerstgedachte was verwerkt, boeide zoowel jong als oud. Ook op dezen avond ontbraken de ver snaperingen niet en zelfs werd (kn kinde ren anijsmelk geschonken. Aan het slot van deze mooie kerstwijding sprak de heer P Krabbendam namens de ouder commissie woorden van dank en voor het voorrecht tevens, dat kinderen en ouders, personeel en commissie dit feest gezamen lijk mochten yieren. Nederland helpt Indie Het bestuur van de afd. Velsen-IJmui- den verzocht ons te melden, dat het Co mité „Nederland helpt Indië". Neder- landsch Volksherstel en het Ned. Roode Kruis besloten hebben, gezamenlijk een inzameling te zullen houden. De reeds door de afdeeling Velsen-IJmuiden van het Ned. Roode Kruis ontvangen gelden zul len worden afgedragen aan het plaatse lijk comité Velsen. Sluiting Bureau „Huisvesting" De directeur van het Districtsbureau voor de verzorging van Oorlogsslachtof fers te Haarlem verzoekt ons te melden, dat het bijkantoor te Velsen (..Huisvesting gem. Velsen Meervlietstraat 4 op 24, 27, 28. 29 en 31 December voor het publiek gesloten is. Geref. Kerk Beroepen is tot predikant bij de Ge reformeerde Kerk van Velsen Ds. A. C. van Nood te Ouderkerk aan den AmsteL SANTPOORT Ned. Herv. Kerk Naar we vernemen, zal op 28 December a.s. het kiescollege der Ned. Herv. Kerk bijeenkomen ter verkiezing van 4 leden van den kerkeraad, zulks wegens bedan ken van de heeren Van Wort, Van der Klift en Schippers en het vertrek van den heer Dunnebier. Te veel van het goede Terrasvogels krijgt in de komende 8 dagen een zeer zwaar programma af te werken. Zondag 23 December speelt zij tegen ADO, op Tweeden Kerstdag tegen DTS, terwijl op 30 December voor haar is vastgesteld de ontmoeting tegen Zand- voortmeeuwen. Ons lijkt dit wel wat te veel van het goede. Tegen ADO komt Terrasvogels uit als volgt; Douma. Rusman, N. N., Kraak, Dordtmunt. Heilig. Tabernal, de Jonge Jr., Zaal. de Jonge Sr., Goedhart. QuickVelsen Velsen trekt naar den Haag met de vol gende spelers: Demmers; Tromp Jr., Kuy- pers; Gerrits, Maarschalk. Wijker; Tromp Sr.. v. d. Pol. Bakkum, Hirsch, Ninaber. BINNENLAND De torpedobootjager „Evertsen" zal uit Engeland vertrekken en wordt Zaterdag avond of Zondagmorgen te Amsterdam ver wacht. BU een 104-Jarige vrouw Jn Rotterdam kwam de P. O. D. onderzoeken of zij poli tiek betrouwbaar was. Het Kamerlid mevr. Wttewaal van Stoetwegen (C. H.) heeft dit geval Woensdag ln de Tweede Kamer te berde gebracht en de opmerking gemaakt, dat men een vrouw van dien leeftijd toch moeilijk kan beschouwen als een blijvend gevaar voor onze samenleving. 500.00» leden telt het N. R. K Deze snelle groei van het Nederlandsche Roode Kruis werd te Den Haag gevierd tijdens een bijeen komst. waar ook Prinses Juliana aanwezig was. Het lid, dat het half miïlloew vol maak te. de weduwe G. W. Vleeming uit Arnhem, werd gehuldigd en zij ontving uit de handen van de Prinses een groot pakket. Limburg krijgt een eigen omroep. 24 De cember wordt begonnen met de uitzendingen uit een mobiele studio. Voorloopig zal slechts een uur zendtijd verzorgd worden, op een golflengte van 425 meter en met een wer kingsfeer van 100 km. De reden van het In stellen van' dezen regionalen omroep is het slecht doorkomen van radio Hilversum in het heuvelachtige Limburgsche landschap. Ferdinand Helmann. eerste concertmees ter van het Concertgebouworkest, is Don derdagavond bij een concert te Amsterdam, gehuldigd bij gelegenheid van zijn 60sten ver jaardag. Aan het einde van het seizoen gaat hü het orkest verlaten. Namens het bestuur werd hem een zilveren medaille en een cou vert met Inhoud aangeboden. Verschillend* sprekers huldigcen Helmann. o.a. de dirigent E. van Belnum. De leden van het orkest boden een schemerlamp aan Tusschen Rotterdam en Gouda zal op 23 December de Dieseltreinverbinding hersteld zijn. Door een ongeval was deze gedurende een week vervangen door een stoomt ractie- verbinding. Dc K. N. A. C. heeft zich tot den minister van Ppenb Werken en Wederopbouw ge wend met het verzoek, tot aanleg en verbe tering van wegen volgens het Rijkswegen»» plan-1939 over te gaan volgens nieuwe ui>» gentie- en financieringsplannen. Hierin moet het belang van een goed wegennet tot uit drukking worden gebracht. Aan wegen lus» schen AmsterdamUtrecht, Amsterdam—» Rotterdam en Arnhem—Nijmegen bestaat een groote behoefte, alsmede aan fietspaden langs vele rijkswegen. BUITENLAND De brooddistributie in Frankrijk zal nog niet direct ingaan, hoewel te Parijs weer broodkaarten zijn uitgereikt. In Marseille wordt brood slechts op den bon verkocht. Do schaarschte wordt veroorzaakt door het tijd— roovende graantransport uit Amerika; de Straat van Panama wordt niet gebruikt we gen de hooge kosten. De Belgische kerken collecteeren voor Kerstgeschenken aan Nederlandsche ktnee- ren. naar aanleiding van een oproep van den kardinaal-aartsbisschop van Roey. Zeven Duitsche oorlogsmisdadigers wer den te Smolensk in tegenwoordigheid van ruim 50.000 menschen ter dood gebracht door ophanging. Dr. Karl Renner, premier van de voor- looplge Oostenrljksche regeering, is door bel de kamers van het parlement tot president van de republiek Oostenrijk gekozen. HAARLEM EN OMGEVING In de Groote of St. Bavokerk wordt Zondagmiddag een Kerstaandacht gehouden voor Padvinders (voortrekkers, verkenners, leidster en leiders). Dr. E. Emmen za". den dienst lelden Organist is de hesr Egbert Vos. Examens. Bij de te Den Haag gehouden examens van het N. R. G. slaagden var. de Radio Technische School den den KI. Hout weg te Haarlem onze stadgenooten G. H. Kok, P. v. d. Werff, J. Vijlbrief J.. Kok en J. J. Hoogervorst voor het diploma radio monteur. Zaterdagmorgen heeft na-uitreiking van nieuwe bonkaarten plaats ln de Vleeschhal. Onze stadgenoot de heer P. C. Fuhri Snethlage is aan de Utrechtsche Universiteit geslaagd voor zijn doctoraal examen in d« rechten,

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3