Jtcinses Juföxma Visscherij-Snufje opent Sanatorium en Cremerhuis Op het terrein van het Provinciaal Zie kenhuis is een groot paviljoen ingeruimd voor jonge menschcn, die, lijdende aan tuberculose, uit Duitschland terug zijn gekomen. Duin en Kruidberg, het land goed van de familie Cremer, is onder den naam „Cremcrhuis" als herstellingsoord voor uit Xed.-Indië gerepatrieerden inge richt. Beide instellingen, die getuigen van Nederlandsche offerzin en hulpvaardig heid werden Vrijdagmiddag door Prinses Juliana officieel geopend. In het Sanatorium. In den breeden corridor van het groote gebouw, dat zoo rustig in een fraaie om geving is gelegen, was een groot gezel schap. hoofdzakelijk bestaande uit genees kundigen bijeen, toen de hooge bezoekster door den heer C. H. E. Visser, voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis en tevens voorzitter van het regenten-college van het Sanatorium werd binnengeleid. Nadat allen aan de Prinses waren voorgesteld, hield H K.H. een korte toespraak, waarin zij o.a. zeide, dat het dagelijksch bestuur van het Roode Kruis gaarne gehoor had gegeven aan het ver zoek, medewerking te verleenen tot de inrichting van een gelegenheid, waar de vele tuberculose-patiëten onder de uit Duitschland teruggekomenen genezing zouden kannen vinden. In betrekkelijk korten tijd is het gebouw dat toen het door de Duitschers verlaten was. geheel vervallen was, gereed ge maakt. waaruit blijkt, dat snel en grondig gewerkt is. De Prinses bracht allen, die aan de inrichting hadden meegewerkt, dank, in het bijzonder aan het werkcomité onder leiding van dr De Ruiter. Met in stemming had de Prinses vernomen, dat de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis bereid was, het werk ter hand te nemen. Velen zullen hier genezing vinden; 200 patiënten kunnen worden opgenomen. Voorts ligt het in de bedoeling, aldus de Prinses, dat ook landgenooten, die uit Indië repatrieeren, hier opgenomen wor den Met de Oranje kunnen de eerste t.b.c.-patiënten verwacht worden. Met den wensch, dat de Inrichting haar taak goed mag vervullen, verklaarde H.K.H. het sanatorium voor geopend De heer Visser voerde daarna het woord. In het bijzonder wees spreker op het feit, dat het Provinciaal Ziekenhuis het gebouw in de toekomst weer noodig heeft. Er zal dan uitgemaakt moeten wor den. welke belangen dan het zwaarst wegen. Na deze plechtigheid heeft de Prinses de inrichting onder leiding van den ge neesheer-directeur dr. J. Muller bezich tigd. Onder de aanwezigen bevonden zich generaal Daubenton, tweede onder-voor zitter van het Roode Kruis, tevens In specteur van den geneeskundigen dienst van de Konklijke Landmacht; mr. Ket- wich Verschuur, directeur-generaal, het bestuur van de afdeeling Haarlem en jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, enz In het Cremerhuis. Vervolgens begaf de Prinses zich met haar gevolg naar het fraai ingerichte Cremerhuis. Het groote landhuis, dat zich toen men voor de inrichting stond, in een onbeschrijfelijken toestand bevond, is thans keurig ingericht. Tal van zalen zijn stijlvol gemeubileerd waardoor er een intieme en gezellige sfeer heerscht, zoo dat de toekomstige gasten er een werke lijk „tehuis" zullen vinden. Aanwezig waren o.a. generaal M Boer stra. oud-legercommandant in Ned.-Indië. de heeren A. Gransberg en dr. J H. Wa genaar. resp. voorzitter en vice-voorzitter van het Ned. Roode Kruis te Amsterdam, majoor Van Vliet, lid van het hoofdbe stuur. Herbert Cremer en mfevr. Cremer Van Marken, burgemeester en mevr. Kwint en vele anderen. H.K.H werd ontvangen door den heer Gransberg In de fraaie, door een kristal len luchter verlichte hal sprak de Prin ses ook hier het openingswoord. Zij her innerde er aan. dat in Augustus de eige naar zich bereid verklaarde het landgoed ter beschikking te stellen voor uit Indië gerepatrieerden. Na de doorgestane ellen de zullen velen naar een rustig tehuis verlangen De afdeeling Amsterdam van het Ned. Roode Kruis heeft de taak op zich genomen, het huis in orde te bren gen. Dit was geen gemakkelijke taak en over de wijze waarop het is geschied, kunnen wij ons aanstonds overtuigen. Er is een zoodanige oplossing gevonden, dat Belgische haringvisschers weer naar zee De Belgische haringvisschers. die sedert eenige dagen staakten, hebben besloten weer zee te kiezen. De staking werd ge houden om de regeering ertoe te dwingen haring uit te voeren, waardoor de vis- schers een loonenden prijs zouden ont vangen. Hoewel de staking opgehouden ie. beperken de visschers hun uitvaren nog steeds tot drie keer per week. Zij hebben tevens den minimum-prijs voor haring op 4 fr per kilo vastgesteld. Markt Scheveningen Met versche visch waren Vrijdagochtend •an de markt in Scheveningen de kust- visschers SCH 183 met 1000; SCH 71 met 800; SCH 24 met 200; SCH 173 met 3000; SCH 44 met 220; SCH 117 met 250 besomming een groot aantal patiënten opgenomen zal kunnen worden. De Prinses dankte allen, die het moeilijke werk lot stand hebben gebracht. Met den wensch. dat de inrich ting velen ten zegen mag zijn. verklaarde H.K.H. ook het Cremerhuis voor geopend. Haar toespraak werd beantwoord door den heer Gransberg, die zeide, dat er geen blijdschap is bij de opening van dif huis, maar wel dankbaarheid in de eerste plaats omdat H.K.H. de inrichting heeft willen openen, in de tweede plaats jegens den heer Cremer. omdat hij dit huis ter be schikking heeft gesteld. De heer Cremer had gezegd: „bedenk wel wat ge begint, alleen de vier muren staan er nog". Maar toen het werk vlotte, had hij er zooveel waardeering en belangstelling voor, dat hij steeds meer kunstschatten voor de in richting heeft laten opdelven en op hun oude plaats teruggebracht. Spreker prees ook het werk van den architect den heer C. J. Henke en dankte namens de afdee ling Amsterdam allen, die hun medewer king aan de totstandkoming hadden ver leend. Ook deze inrichting heeft H.K.H. met groote belangstelling bezichtigd. In een der zalen werd thee geserveerd, waarna de hooge bezoekster de terugreis aan vaardde. U.V.V. organiseert een Kerstfeest Naar het bestuur van de groep IJmui- den van de afdeeling Velsen der U.V.V. ons mededeelt, organiseert deze groep in de Kerstvacantie een feest voor 800 kin deren. Voor dit feest is veel werk te verrichten en hiervoor heeft het bestuur nog eenige helpsters noodig. Verder wordt een beroep gedaan op alle U.V.V.-leden voor de actie „Nederland helpt I/idië". Er moet zooveel hulp ver schaft worden, dat ieders medewerking dankbaar aanvaard wordt. Na de bevrijding zijn verschillende IJmuidenaren met Engelsche echtgenooten teruggekeerd. De U V.V wil gaarne hel pen, deze vrouwen met elkaar in contact te brengen, opdat zij zich in hun nieuwe vaderland beter kunnen aanpassen. Adres hen van deze vrouwen zal het bestuur gaarne vernemen Bij mevr. M. Milatz Milatz, Kennemerlaan 2 en mevr. S. Rut tenDe Bruijn, Paulus Potterstraat 25, kan men zich voor het een en ander op geven. Druk bezochte vergadering der vischknechts Vrijdagmiddag hield de vakgroep Visch knechts, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders In het ge bouw van het Leger des Heils een druk bezochte vergadering. De voorzitter, de heer D. Verbaan, wees er in zijn openings woord op, dat het voor het eerst in de ge schiedenis der IJmuidensche vakbewe ging is, dat ongeveer 220 vischknechts in één organisatie zijn vereenigd. Verder liet spreker het opbouwende werk, dat door de organisatie dit jaar is verricht, de revue passeeren. Vooral de' totstand koming van de arbeidsregeling voor het werk in de hal achtte spreker een belang rijke verbetering. Hiertoe heeft de vak groep Vischhandel uitstekend meege werkt. Daarna deelde de heer Verbaan mede dat voor de losse vischknechts van de A- lijst een wachtgeldregeling is ingevoerd, die als een voorloopster van een defini tieve oplossing voor de loonregeling van deze groep moet worden beschouwd. De verkiezing van een vakgroepbestuur had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren J Alders, J Kraaienoord, C. v. d. Pijl. J. Schaap en T. Tol en voor de groep der R.V.L. de heeren De Boer en Rens. D.C. „Stabiel" „Stabiel" speelde tegen H R K.D. uit Haarlem. „Stabiel" won met 15—5. De uitslag was als volgt: Stabiel—H. R. K. D. P. SmitC Heesakker20 E. ZuiderduynJ. Lucas 20 J. Oosterling—C Stijman 20 J. BakhuysF v. Wort 0—2 J. JanssenG Herben 20 F. BuyckA. Masteling 20 J. van BurenG. Hesselman 20 H. M. JanssenPater A Galama 02 N. ZonneveldW v. Wort 11 P. de Kort—L. E. v. Schie 2—0 15—5 Dank aan Zweden Dezer dagen werden op de verschil lende scholen aardige, kleurige kinder- kaarten aan de jeugd uitgereikt. Op deze kaarten stonden in het Zweedsch kleine gedichtjes, waarin dank werd gebracht voor alle goede gaven, welke wij van het Zweedsche volk mochten ontvangen. Het is de bedoeling, dat elk kind zijn kaart v-an naam en adres voorziet. Via Volksherstel worden deze kaarten dan naar Zweedsche burgemeesters gezon den, die ze op hun beurt aan de Zweed sche jeugd zullen overhandigen. Wel licht, dat hierdoor de wensch, welke op sommige kaarten staat afgedrukt, in vervulling gaat: Ur hand i hand fran strand itll strand, fran strand till strand, ett karleksband. (Uit hand tot hand van strand tot strand. Van land tot land een liefdeshand) De wedstrijden voor Zondag Als er één club het <ien vorlgen Zondag leelijk heeft laten liggen, dan is het V S.V wel geweest; 89 verloren van Hermes-D. V S.! In het verslag in ons blad heeft men kunnen lezen, dat het reeds 40 stond, toen de strijd nog maar 8 minuten oud was. 't Zou de moeite inderdaad waard zijn eens te on derzoeken. of hiermede geën record ge vestigd is. Met dit al heeft V.S.V. nog maar 2 winst punten uit 5 wedstrijden en dient er toch spoedig eens uit een ander vaatje te worden getapt. Wel heeft Xerxes nog geen enkel winstpunt, doch uit een verliespunten-oog- punt bekeken staan de Rotterdammers er gunstiger voor. Zij hebben n.l. „slechts" 6 verliespunten tegen V.S.V. 8. Morgen trekt V.S.V. naai D.O.S. Als we bedenken, dat de Utrechtenaren Zondag J.l. in Dordt met 4—1 van Emma wonne, dan wordt het ons eenigszlns angstig om 't hart. Of zorgt V.S.V. nu eens voor een aangename verrassing? Stormvogels heeft wederom een vrijen Zon dag. -zoodat de blauw-hemden in deze De cembermaand met haar 5 Zondagen op zijn hoogst 2 wedstrijden spelen voor de compe titie. We vinden dit jammer voor de Storm- pieten. want ze waren juist den laatsten tijd zoo aardig op dreef. In de 2de klas B slaagde Kennemers er niet ln op eigen terrein van RCH te winnen. Was drt voor ons een kleine teleurstelling, het gelijke spel van Velsen tegen Water graafsmeer was een pleister op de wonde, "t Was een kranig staaltje van de Velsenaren om in 20 minuten tijd een 30 achterstand ln te loopen. Zondag spelen de Kennemers wederom thuis. Ze ontvangen dan Watergr.meer. de club, welke nog steeds ongeslagen is. Ze zal dat naar onze meening Zondag a.s. nóg wel zijn! Velsen trekt naar het aloude Quick. Deze vlugge Hagenaars verspeelden tot dusver op eigen terrein nog geen enkel puntje. Toch hebben we er moed op, dat Velsen niet met leege handen huiswaarts keert. In de 3de klas C waren de 7—2 nederlaag van Terrasvogels tegen HFC en de 3—0 zege van Kinheim op Bloemendaal de meest op vallende resultaten. Kinheim nestelde zich doardoor weer vaster op de bovenste plaats, terwijl de Vogels DEM nog maar wat gezel schap bleven houden op de onderste plaats. De Beverwijksche derby eindigde in een 5—3 overwinning voor Beverwijk. Voor Zondag a.s. is Zandvoortmeeuwen— Kinheim uitgesteld, wat een interessanten wedstrijd minder beteekent. De beide Wijker 3de klassers komen echter in actie. Bever wijk tegen HFC en DEM tegen Bloemendaal. Naar onze meening zal Beverwijk al heel goed voor den dag moeten komen, wil zij al thans op één winstpunt beslag leggen, ter wijl we van DEM verwachten, dat ze beide punten aan de tegenpartij zal laten. Terrasvogels ontvangt ADp. Er is een tijd geweest, dat de Vogels de Heemskerkers niet vreesden. Thans zullen ze o.i. al heel blij mogen zijn, wanneer ze het tot een ge lijk spel brengen. IEV deed ln de 4de klas C tegen Alkmaar, wat van haar verwacht werd, doch VVB stel de haar supporters al wel heel erg teleur door met 21 vah Zeevogels te verliezen. Morgen ontvangt IEV het sterke Uit geest. VVB won destijds met 1—0 van deze club, dus ook IEV kèn van Uitgeest win nen, maar toch zou het ons niet verwonderen, als zij zich met een gelijk spel tevreden, zou moeten stellen. VVB komt tegenover den anderen Uitgees- ter vierde-klasser te staan en zal o.l. deze ontmoeting winnen. Als WE tegen CSV het tot een gelijk spel brengt, zijn we best tevreden. Stormvogels 2 ontvangt morgen op het EDO- terrein DWV 2, dat „niet voor de poes" blijkt te zijn. De Vogels-reserves behalen o.i. hoogstens een gelijk spel. VSV 2 heeft het tegen AFC 3 niet direct gemakkelijk, maar kan o.i. toch wel winnen. De reesrvés der Velsenaren maakten TYBB even met 10—0 in. 't Moet hun o.i. ook ge lukken Bloemendaal 2 er morgen onder te houden. Kennemers 3 legt tegen RCH op één puntje beslag. De P.T.T. tijdens de Feestdagen De P.T.T. dienst wordt tijdens de Kerst dagen en Nieuwjaarsdag geheel als op andere Zondagen uitgevoerd, behoudens dat op Nieuwjaarsdag één briefpostbestel ling zal worden verricht. Op 31 December a.s worden op de post inrichtingen belastingbetalingen slechts tot^ 15 uur aangenomen. Besommingen van Vrijdag Kustvisschers: UK266 f 100.—. SANTPOORT Vereeniging tot het houden van Nationale dagen De Vereeniging tot het houden van na tionale dagen Santpoort-Station, kort na de bevrijding opgericht en die thans reeds meer dan 500 leden telt, geeft eens per maand een cultureelen avond. Dat deze avonden in een behoefte voorzien moge blijken uit de meer dan groote belang stelling. Namens de vereeniging deelt men ons thans het volgende mede: Maandag 17 December j.l. had de ver eeniging voor haar leden een bonten avond georganiseerd, die buitengewoon goed is geslaagd. De conferencier van dien avond Jan Korver. opende met een liedje, waarin tot uiting kwam dat Santpoort-St een behoorlijk gebouw dient te hebben. Wat is namelijk het geval? Santpoort-St. bezit slechts één klein gebouwtje, name lijk „De Toorts", plaats biedende aan 75 personen. Bij groote uitvoeringen, zooals die. welke door bovengenoemde vereeniging worden gegeven, moet gebruik gemaakt worden van de Kegelbaan van het Stationskoffiehuis aan den Bloemen- daalschestraatweg. Een kegelbaan is ech ter uitermate ongeschikt voor dat doel. Het bestuur van de vereeniging en de eigenaar van het Stationskoffiehuis, doen echter steeds al het mogelijke om het een ieder naar den zin te maken. De behoefte aan een behoorlijk gebouw blijft echter bestaan en dient spoedig te worden opge lost De eigenaar van het „Stationskoffie- CDLXVI. Aanstaanden Zaterdag is het al weer 29 December en dien dag komt het laatste Visscherij-Snufje van 1945 in de krant. Dan staan wij op den drempel van het nieuwe jaar en dan is het de tijd om den blik vooruit te weipen, vooruit naar het nieuwe, naar den tijd die ons wacht, naar het werk. dat ons in dat nieuwe jaar zal bezighouden. Thans, bij het naderende Kerstfeest is het wel de geschiktste tijd, om eens achter ons te zien en eens in stil gepeins aan ons geestesoog te laten voorbijgaan, datgene, dat ons heeft be roerd, datgene, dat in onze herinnering is gegrift en opgeteekend om het te her lezen wanneer het goede ons verblijdt of het kwade ons ter nederdrukt. Want zoo wel bij vreugde als bij droefheid komen altijd de gedachten aan groote oogenblik- ken uit ons leven naar voren, klampen wij ons vast aan herinneringen aan vroe gere dagen. Het zijn veelbewogen dagen, die wij in 1945 hebben beleefd. Na vijf jaren van knechtschap kregen we onze vrijheid te rug, een gebeurtenis die aanleiding was tot een uitbundige vreugde in gansch het bevrijde gebied, een vreugde, die echter niet gedeeld werd in die tallooze gezin-r nen, waar een vader, een zoon of een broer ontbrak. Dan denk ik in de eerst© plaats aan hen die met een trawler of een ander visschersvaartuig naar zee gingen om niet meer terug te keeren. De IJmuider vloot leed ernstige ver liezen, alhoewel die gelukkig niet zoo groot waren als tijdens of kort na den vorigen oorlog. Al vóór de oorlog op 10 Mei 1940 begon, waren er slachtoffers te betreuren. De eerste was de Silvain IJM 116, die 18 November 1939 uitvoer en niet meer te rugkeerde. In 1940 gingen de Petten TJM 49 en de Protinus IJM 85 verloren, in 1941 vier, waarvan drie in de maand Augustus. Dit waren de Sumatra IJM 253 met elf slachtoffers, de Derika 5 IJM 418 met twee en de Raaf IJM 432 met tien slachtoffers. De vierde trawler, die in 1941 ten onder ging, was de Vios 4 IJM 96, welke ramp drie menschenlevens kostte. Verder werden in 1942 de Pene lope IJM 64 en dé Corrie IJM 21 het slacht offer van het oorlogsgeweld, waarbij resp. één en drie opvarenden den dood vonden. De motorlogger Sursum Corda IJM 4 vertrok 4 Augustus 1941 ter haringvis- scherij met 14 man aan boord. Er werd nooit meer iets varf het schip vernomen. De vijf kotters, die verloren gingen wa ren de Sursum Corda IJM 209, de Vier Gebroeders IJM 203, de Klaus IJM 224, de Volharding IJM 222 en de Guus IJM 263. Ook bij deze rampen viel een tien tal slachtoffers. Zoo zijn er als gevolg van den oorlog heel wat menschenlevens verloren gegaan. In de gezinnen van deze dappere mannen, die het gevaar trotseerden terwille van hun gezin en hun land, zal het Kerst feest, de tijd dat allen zoo gaarne bijeen zijn, met een leege plaats aan de tafel herdacht worden. IJmuiden kwam ook op economisch ge bied met diepe wonden uit den oorlog te voorschijn. Maar deze wonden genezen sneller dan die waarover ik zoojuist schreef. IJmuiden is thans reeds bezig zich te herstellen, langzaam, heel lang zaam. Geëvacueerden komen terug, het puin wordt opgeruimd, de visscherij is al aardig bezig zich te herstellen. Maar er mankeert nog zoo heel veel, we zijn nog zoo ver van het beeld van vóór den oor log, dat er nog lang geen reden is tot juichen. De vischhallen liggen voor een groot gedeelte in puin, rookerijen, ijs- - fabrieken, machinewerkplaatsen, koelhui zen en niet te vergeten de beide stations, dat alles is nog ontredderd en er zal veel moeten gebeuren voordat wat kapot is, weer heel is. Moed houden, mannen. We Atomen er toch! PIETERMAN. huis" is hiervan eveneens doordrongen en heeft grootsehe plannen om zijn zaak om te bouwen. Teekeningen, plannen, alles is gereed. Het wachten is alleen op de bouw vergunning. Hoelang zal dit duren? Zullen de Santpoort-stationners, wanneer zij weer normaal kunnen reizen, wederom naar Haarlem trekken? Zeker zal dit het geval zijn, als niet spoedig in de behoefte van een behoorlijke zaal* wordt voorzien. Wordt echter wel spoedig aan het verzoek tegemoet geko men. dan is de vereeniging tot het houden van Nationale Dagen er borg voor, dat er in Sartfpoort-St. een cultureel- en ont- spanningpentrum wordt gesticht, hetwelk de inwoners van Santpoort-St. aan hun eigen omgeving zal binden. De vermake lijkheidsbelasting in Velsen zal er we! bij varen. Moge de bouwvergunning spoedig worden verleend. Het woord of beter de daad is thans aan de bevoegde autoritei ten. Kerstcantate Ned. Herv. Kerk Op den eersten Kerstdag zal in de Ned. Hervormde Kerk een bijzondere dienst worden gehouden. In dezen dienst zal het kerkkoor een kerstcantate zingen. Dit ge schiedt tusschen de prediking door. zoo dat net gesproken woord wordt geïllus treerd door.het lied. Het woord zal be diend worden door den heer H. M. Stra- ting, hulpprediker te Haarlem Gladde wegen Vrijdagmorgen waren de-gladde we gen vooral in het Zuidelijk deei van ons dorp oorzaak, dat menige wielrijder op onzachte wijze met Moeder Aarde ken nis maakte en automobilisten de groot ste moeite hadden hun wagen de baas te blijven. Nabij de grens met Haarlem sloeg zelfs een auto over den kop.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 8