IJmuider Courant Kerstfeest. r\ flOe Jaargang No. 1821S Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 24 December 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal 4.— M, 1 ORG EN zullen wij Kerstmis vie ren, het groote feest der Bevrij ding van den mensch en het feest van den Vrede. Zullen wij zijn luister ten volle verstaan? Er zal, wellicht meer naar gestreefd worden dan vroeger. Niet alleen omdat de jaren van zware beproeving tot verhoogden levensernst en verdieping van gevoelens hebben geleid. Maar ook omdat wij, bij dit eer ste Kerstfeest na den wreedsten oor log, die ooit ter wereld woedde, wel moeten welen hoe klein wij zijn in ons denken en streven, bezien in het licht van het geweldig mysterie der Godde lijke genade. Dit Kerstfeest komt in een wereld die armelijk en huiverend is, armelijk vooral naar den geest en huiverend van schrik over haar ver wording en ontwrichting: een men- schenwereld die hunkert naar bezie ling tot waarlijk groote en goede da den, die smacht naar Hoogere Leiding. Zij is niet zelfgenoegzaam meer, zoo als de wereld der overwinnaars van 1918, die weergalmde van glorie en zegepraal en het overwinningsfeest ging voorbereiden, dat zes maanden na ihet Kerstfeest in Parijs gevierd zou worden Deze wereld spreekt niet van een overwinningsfeest en denkt niet aan pompeuze defilé's. Zij praalt niet met een Volkenbond, waarvan zij won deren verwacht. De brallende redevoe ringen van 1918 zijn verstomd, de ver standelijke hoogmoed is verdwenen, de nieuwste wonderen der techniek wor den niet meer met de zelfvoldoe ning van een menschheid, die meent steeds vooruit te kunnen gaan, maar met twijfel en onzekerheid beschouwd. De wereld van het overwinningsjaar 1945 is uit de diepten der ontzetting verrezen en heeft zich ontwaard zooals zij is: verscheurd en ontwricht, vervuld van achterdocht en wraakzucht, van jacht op klein eigenbelang en wanbe grip. Maar ook van verwondering te genover de groote geheimen, die zij weet niet te verstaan. Daar is een me nigte die ter kerke zal trekken en een vuriger, inniger gebed tot den Aller hoogste richten dan ooit tevoren, om dat zij zich bewust is hoezeer het haar ontbreekt aan de liefde, die alleen tot vrede kan voeren. Dit is immers nog geen vrede, dien wij beleven. Omdat wij dat, diep in ons hart, allen weten zal het Kerstfeest ons meer kunnen brengen dan in jaren is geschied. Het zal, nu de mensch zich zooveel kleiner weet, een grooter en zuiverder feest zijn dan in 1918, bij 't einde van den „Oorlog om den Oorlog te beëindigen". .the War to end War. Er zijn er die begeerig uitzien naar het nieuws uit Moskou, waar Bevin, Byrnes en Molotof bijeen zijn. Hoop niet op hen. Hoop op den invloed van dit Kerstfeest, die wellicht ook de drie mannen, die de grootste en machtigste staten van het oogenblik vertegen woordigen, beroeren zal. Maar ver wacht niet al klinkt het als een schoone droom dien gij u misschien al eerder voorgetooverd hebt, dat uit den Kerst nacht plotseling een andere wereld ontwaken zal, bezield met nieuwe kracht ten goede efïi verlost van den duivel, die zulke triomfen heeft gevierd en die slechts moede is geworden, maar haar niet heeft losgelaten. Daar zal meer toe noodig zijn. Het Kerstfeest van dit jaar zou het kunnen inluiden. Er zijn zooveel menschen, die het vroeger slechts naar den vorm vierden: met den Kerstboom en de lichtjes en de hulst, met cadeautjes en een feest maal en wellicht ook met den kerkgang die er nu eenmaal bij hoorde. Misschien zullen die nu, bijna allen, tot overden king komen en willen weten en door leven wat zij doen, opdat zij worden verrijkt in hun ziel en waarlijk kunnen meebouwen aan een betere wereld. Daartoe moet ook gestreefd worden naar al hetgeen vereent. Er is in oor logstijd sterke toenadering ontstaan tusschen Nederlanders van verschillen de geloofsrichting. Zij hebben elkaar ontdekt. Gezamenlijk hebben zij den strijd van het verzet gevoerd, geza menlijk hebben zij in kampen en ge vangenissen den moed erin gehouden, het lijden gedragen en getoond dat de geest hier niet te breken was. Weder- zijdsche eerbied en vriendschap zijn in die jaren gegroeid. Dat is een winst uit den oorlogstijd. Een berg van voor oordeel en misverstand is opgeruimd. En, die dat zelf doorleefd hebben, zijn niet in gebreke gebleven: zij hebben het aan anderen doorgegeven. Dit is niet zonder verdere uitwerking gebleven: ook niet in de verhouding der Kerken. Wij hebben een samen werking zien ontstaan zooals wij nim mer tevoren gekend hadden: in het Inter Kerkelijk Overleg en ook in zul ke diep ontroerende herdenkingen van de gevallen strijders uit den bezet tingstijd, als wij in Haarlems grootste kerkgebouwen hebben beleefd. Zij zijn verleden week gevolgd door een ander aangrijpend samengaan: in de opvoe ringen van het Kerstspel, dat duizen den ter kerke heeft gevoerd en diep heeft aangegrepen. De Kerken, ook elk op haar eigen arbeidsveld, staan voor een groote, II.M. de Koningin tijdens liet uitspreken van Haar Kerstboodschap tot alle land- en rijksgenoot en over den zender van „Herrijzend Nederland" (P.) Devaluatie van Franschen franc In een buitengewone bijeenkomst zijn de leden van het Fransche kabinet het eens geworden over de devaluatie van den franc, aldus verneemt Reuter uit be trouwbare bron. De nieuwe wisselkoers zal, naar men verneemt, heden bij decreet door den minister van Financiën, Kené Pleven, worden bekend gemaakt. Vervolgens zal een korte wet betref fende de herschatting van den goudvoor raad van de Banque de France aan de nationale vergadering worden voorgelegd. De Frarische communisten blijken van meening te zijn. dat Engeland en de Ver. Staten Frankrijk wilden dwingen den franc meer dan noodig is te devalueeren. Engeland en V. S. erkennen Joego-Slavische republiek Engeland heeft het afzetten der chie en de instelling der federatieve volks republiek van Joego-Slavic erkend. De Ver. Staten hebben de republiek er kend. mits deze de overeenkomsten met de Ver. Staten erkent. Kerstboomen in Moskou De bijeenkomst der drie ministers te Moskou zal tot na Kerstmis duren, zoo wordt uit Washington gemeld. Formeele en informeele besprekingen wisselen el kaar af in een „ware menschelijke sfeer", die haar hoogtepunt vindt in drie gezel lige samenkomsten bij den Kerstboom, waarvan de eerste gisteravond in de Fran- sche ambassade plaats had. Hoewel Stalin zich achteraf houdt, is de algemeene in druk dat zijn aanwezigheid in Moskou tot het scheppen van een sfeer van optimisme rond de conferentie heeft bijgedragen. Na zijn onderhoud met Bevin heeft de Maar schalk thans ook den Amerikaanschen minister Byrnes ontvangen, waarbij Mo- lotov en Harriman aanwezig waren. De Engelsche minister van Buitenland- sche zaken en zijn Amerikaansche collega hebben haast, want in Januari begint te Londen de" algemeene vergadering van de Organisatie van de Vereenigde Naties, waarvan de voorbereidingen nun activi teit opeischen. Het welslagen van de Mos- kousche conferentie zal ook voor deze al gemeene vergadering van groot belang zijn. Zetel der U.N.O. in 't Oosten van Amerika De zetel van de organisatie der Ver. Naties zal gekozen worden in het Oosten van Amerika. Tegenover het Westen be haalde het Oosten een meerderheid van twee-derden. De omvang van dit blad De IJmuider Courant is op Zaterdag 22 dezer met acht kleine pagina's versche nen. Vandaag geschiedt dit opnieuw en op Zaterdag 29 dezer zal het weer gebeu ren. Dit is een gevolg van een besluit van de met de papiervoorziening belaste auto riteiten, waarbij aan alle Nederlandsche dagbladen de gelegenheid wordt gegeven om de niet-verschijning op de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag op andere dagen, binnen een gestelden korten ter mijn, in te halen. maar tevens grootsche taak. Dit Kerst feest moge de blijde inleiding zijn van een welslagen, bezield met de rustige, sterke overtuiging dat de velden wit zijn om te oogsten. R. P. De onderwijsvernieuwing Kees Boeke aan het woord Te Leiden is een zeer druk bezochte regionale onderwijsconferentie gehouden, welke zich bezig hield met de vernieu wing van het onderwijs. De heer Kees Boeke. leider van de werkgemeenschap te Bilthoven, hield een rede over de ver nieuwing van het onderwijs. Hij begon met er op te wijzen, dat wij ons voor een geweldig probleem geplaatst zien wanneer we spreken over onderwijs vernieuwing. Allerwege openbaren zich de vruchten van de achter ons liggende jaren. Voor een deel zijn dit goede vruch ten, als daar zijn de bereidheid tol het offer, de moed, de volharding en het uithoudingsvermogen van zeer velen. Daarnaast openbaart zich een sterke de moralisatie. De jeugd, en ook vele oude ren, hebben geen geestelijken achtergrond, geen geestelijke vulling meer. Deze men schen weten met hun vrijen tijd geen raad en voelen zich gelukkig bij dancing, jazz. bioscoop en voetbalwedstrijd. Heel diep voelen wij, dat er met de vorming van onze generatie iets niet in orde is. Wij zullen dan ook'naar een re medie moeten zoeken welke zich uitstrekt over het terrein van den geheelen mensch. Daarbij hebben wij allereerst zorg te dragen, dat er komt een cosmische kijk op het leven. Vele menschen hebben een kleinen horizon, welke zich beperkt tot eigen partij, kerk of land. Wij hebben er echter naar te streven, dat de mensch naast een goed burger van eigen land ook een goed wereldburger is. Deze cosmische kijk zullen wij ook tot kinderharten laten doordringen. Daarnaast zullen wij ze ook een artistieken kijk bij brengen. Zij zullen de schoonheid van klanken en de kleurenrijkdom op zich in laten werken. Hiervoor komen alle kin deren tot op zekere hoogte in aanmerking. Vervolgens wees de heer Boeke erop, dat wij de kinderen ook een socialer» kijk op het leven moeten bijbrengen. Een der eerste dingen welke wij ze moeten geven, is een waar gevoel voor gemeenschaps besef; zij moeten weten, dat zij ook op het sociaal terrein een taak te vervullen hebben. Uitvoerig weidde spr. verder uit over het religieuse vraagstuk, hetgeen hij een der moeilijke aspecten van het probleem noemde. Een der dingen, welke spr. het meest smart, is dat de menschen op reli gieus terrein in vele groepen gescheiden worden. De scherpste scheidingen bestaan juist op dit terrein. Hier bestaan kloven welke niet gemakkelijk kunnen worden overbrugd. In dit verband bracht spr. in herinnering, dat Jezus weende over Jeru zalem, waar bij zegt. „Ik heb u bijeen willen vergaderen, gelijk een hen hare kiekens, maar gij hebt niet gewild." Spr. gelooft dan ook. dat een wezenlijke vernieuwing van het onderwijs alleen dan mogelijk zal zijn indien de religieuse scheiding verdwijnt. Op het gebied van het onderwijs be staat in ons land op dit terrein een schei ding, welke de kinderen doet opgroeien als afzonderlijke volksgroepen. Dit zou niet noodig zijn indien wij den nadruk leggen op hetgeen ons allen verbindt: een geest van onderling vertrouwen en daarbij eerbiediging van elkanders geloof. De heer Boeke eindigde met er op te wijzen, dat wij het kind de mogelijkheid moeten geven van scheppende activiteit, waardoor de latente krachten tot ont plooiing kunnen komen In dit verband deed hij enkele interessante mededeelin- gen van de in dit opzicht bereikte resul taten in de werkplaats" te Bilthoven. Het nieuw geboren kind Oud-Nederlandsch lied. Komt, verwondert U hier menschen, Ziet, hoe dat U God bemint. Ziet vervuld der zielen wenschen, Ziet dit nieuwgeboren Kind. Ziet, die 't Woord is zonder spreken; Ziet, die vorst is zonder pracht, Ziet die 'f al is in gebreken; Ziet, die 't licht is in den nacht. Ziet, die 't goed is, dat zoo zoet is, Wordt verstooten, wordt veracht. Zie, hoe dat men met Hem handelt, Hoe men Hem in doeken bindt. Die met Zijne Godheid wandelt Op de vleugels van den wind: Ziet, hoe ligt Hij hier in lijden, Zonder teeken van verstand. Die den hemel moet verblijden. Die de kroon der wijsheid spant. Ziet, hoe teere is de Heere, Die 't al draagt in Zijnen hand. O Heer Jesu, God -en mensche, Die aanvaard hebt dezen staat. Geef mij dat ik door U wensche, Geef mij door Uw kindsheid raad. Sterk mij door Uw teere handen. Maak mij door Uw kleinheid groot, Maak mij vrij door Uwe banden. Maak mij rijk door Uwen nood. Maak mij blijde door Uw lijden. Maak mij levend door Uw dood. V Nederland lieeft weer een kardinaal Gisteren is dc samenstelling van het nieuwe college van kardinalen bij den Heiligen Stoel bekend gemaakt. Eeo extra editie van de Osscrvatore Komano publiceerde de namen der 32 nieuwe kar dinalen. De V. S. zullen met vier. Frank rijk. Duitschland en Spanje met drie, Brazilië met twee en Italië met vier kar dinalen in het college vertegenwoordigd zijn. Ook Nederland zal zyn afgezant zen den in de persoon van mgr. dr. J. de Jong. aartsbisschop van Utrecht. Dit is sinds vier eeuwen het grootst aantal nieuwe benoemingen van kardi nalen. die een paus heeft verricht. Nederland zag zich sedert den dood van kardinaal Van Rossum niet meer ver tegenwoordigd In het kardinaals-college. Mgr. De Jong. Mgr. dr. J. de Jong werd den lOen Sep tember 1885 in Nes (Ameland) géboren, studeerde aan de seminaries te Culem- borg en Rijsenburg en ontving in 190® zijn priesterwijding. Zijn theologische en philosophisc'ne studies te Rome werden in 1911 met zijn promotie afgesloten. Na Wegens 't Kerstfeest verschijnt het eerstvolgend nummer der IJmuider Courant Donderdag Mgr. de Jong een aantal hooge posten in het Katholieke leven van Nederland te hebben bekleed, werd hij in 1935 titulair aartsbisschop van Rusio. coadjutor en opvolger van den toenmaligen aartsbisschop van Utrecht, mgr. Jansen. Na zijn bisschopswijding in September van hetzelfde jaar nam mgr. De Jong in 1936 bezit van den bisschop- pelijken troon. Wij herinneren eraan, dat de Aartsbis schop van Utrecht, die van afkomst en naar den aard een stoere Fries is. in de bezettingsjaren een belangrijk aandeel heeft genomen in het verzet der Kerken. Zijn houding heeft ook bij andersdenken den diep respect geoogst. Het was die van een voortreffelijk Nederlander.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1