Wilziging. dec kUswzt Een man van gewicht Avonturen van Wag en Warrel Een antwoord aan de Ver. Staten De regeering wil: Stemplicht laten vervallen. Kiesrecht op 23 jaar. Een gemeenteraad voor 3 jaar. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het door de regeering toegezegde wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. Zooals de toelichting aangeeft, heeft het ontwerp tweeërlei strekking, te weten in de genoemde wetten een aantal ver eenvoudigingen aan te brengen, in eenige in de praktijk naar voren gekomen leem ten te voorzien en daarnaast bijzondere .voorzieningen te treffen, welke uitsluitend gelden voor de in 1946 te houden verkie zingen en waarbij rekening is gehouden «net de buitengewone omstandigheden, waaronder deze verkiezingen zullen plaats vinden. Er is aansluiting gezocht bij het wets ontwerp, dat indertijd door de Commissie tot vereenvoudiging van de gemeentelijke administratie aan de regeering was aan geboden. De voorgestelde wyziging van art. 1 heelt ten doel, den leeftyd voor het aetief kiesrecht tot 23 jaar te verlagen. De omstandigheid, dat gedurende de bezetting is gebleken, dat velen van de hierbedoelde groep de eischen van het staatsburgerschap verstaan, versterkt de xegeering in de opvatting, dat er geen aanleiding bestaat de 23- tot 25-jarigen uitsluitend op grond van hun leeftijd, voor wat het actief kiesrecht betreft, bij ide ouderen achter te stellen. Het tweede lid van art. 4a geeft de be voegdheid, bij volmacht te stemmen, al leen aan de vrouw, die gehuwd is „met een kiezer". Is de man niet-kiezer, dan kan haar verzoek niet ingewilligd wor den. Thans is in deze leemte voorzien, Het wetsontwerp stelt voor in het ver volg de leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van den raad te doen be noemen door burgemeester en wethouders in stede van door den gemeenteraad zelf. Dc verdere wijzigingen beoogen de stemplicht te doen vervallen! hetgeen voor de gemeentebesturen een verlichting van de administratieve bemoeiingen be- teekent en overigens naar de meening van het kabinet zonder bezwaar kan ge schieden, aangezien eenerzijds de gestel de sanctie niet het, daarvan verwachte effect heeft gehad, anderzijds met grond vertrouwd mag worden, dat onder de huidige omstandigheden het politieke ver antwoordelijkheidsbesef van het Neder landsche volk van dien aard is, dat ook zonder dwang aan de verkiezingen zal worden deelgenomen In de „tijdelijke afdeeling" van dit wets ontwerp wordt voorgesteld ten aanzien van de daarvoor in aanmerking komende artikelen van de Kieswet welker naleving onder de bestaande omstandigheden rede lijkerwijze niet mogelijk is, een bijzonde re voorziening te treffen. Tevens wordt voorgesteld de daarvoor in aanmerking komende in de Kieswet, de Provinciale wet of de Gemeentewet gestelde termij nen zooveel mogelijk te bekorten, opdat de vertegenwoordigende lichamen spoedig tot stand kunnen komen. Maatregelen zijn getroffen, opdat de militairen bij de zee- en landmacht, zoo mede de gezagvoerders en de leden der bemanningen van Nederlandsche zee schepen, die buiten-*s rijks grenzen hun vaderlandsche plicht vervullen, in de ge legenheid zuilen zijn aan de verkiezing voor de Tweede Kamer deel te nemen. Teneinde den kring der betrokkenen zoo ruim mogelijk te doen zijn, is als cri terium gesteld, dat de betrokkenen op 10 Mei 1940 werkelijke woonplaats in het R.K. Staatspartij Besluiten van den partijraad De partijraad der R.K. Staatspartij ver gaderde te Utrecht. De waarnemend voorzitter, mr. dr. P. 3. Witteman, zei o.a.: „De R.K. Staats partij begeert geen isolement, wel een principieel programma, een grondige wij ziging van de partij, die niet den aanhang ien de belangstelling doet verliezen, die «ij altijd gehad heeft. Met de samenwer king met andere partijen zijn wij er nog niet. De Ned. Volksbeweging had onze sympathie, de ontwikkeling van de nieuwe partij van den arbeid moeten wij afwach ten. In enkele gevallen blijven wij tot samenwerking bereid. Wat de toekomst betreft willen wij ons aandeel bijdragen 'tot de vele nog op te lossen problemen, als daar zijn b.v. Ned.-Indië, annexatie, zuivering enz. De aanstaande verkiezin gen zullen een vuurproef zijn voor onze verjongde partij." De vaststelling van het urgentiepro gramma werd uitgesteld tot de volgende vergadering van den partijraad in Januari cf Februari. .Met 78 tegen 26 stemmen werd de vol gende resolutie aangenomen. 1. Dat het lidmaatschap van de partij ook voor niet-katholieken behoort te wor den opengesteld; 2. dat de canöidaten der partij voor de Staten-Generaal haar program moeten onderschrijven en de doorvoering daarvan voorwerp van overleg moei zijn tusschen partij cn fracties: 3. dat reeds vóór de verkiezingen dient te worden gestreefd naar een gemeen schappelijk urgentie-program tusschen de daarvoor in aanmerking komende partijen 4. dat de naam der partij gewijzigd .worde in Katholieke Volkspartij. rijk hadden. Dc gccvacucerdcn. Tengevolge van de wonlngschaarschte is het voor tal van geëvacueerden, die niet aan het arbeidsproces deelpemen, nog niet mogelijk naar de vroegere gemeente terug te keeren. Hoewel deze personen opgenomen zijn in het bevolkingsregister van de vluchtoord-gemeente, zijn in ver schillende gevallen de banden met eerst bedoelde gemeente nog niet verbroken en blijven de betrokkenen zich inwoners van die gemeente gevoelen. Het lijkt dan ook billijk hen, die daartoe den wensch te kennen geven, in de gelegenheid te stel len in 1946 in stede van in de vluchtoord gemeente, in de oorspronkelijke gemeente deel te nemen aan de verkiezing van den gemeenteraad. Voorts is ook het passief kiesrecht voor den raad der oorspronkelijke gemeente aan deze personen toegekend. Met betrekking tot de verkiezing voor Een Nijmegen-Venray kalender Straks zullen de klokken een nieuw jaar van opbouw en vrede inluiden en Neder lands Volksherstel is niet te scheiden van deze beide Nieuwjaarsgedachten: Vrede, Opbouw. Het komende jaar zal moeten bewijzen, of Neerland.s kracht in staat is het ge teisterde vaderland uit de puinen te laten verrijzen en dan denken wij allereerst aan de beide steden Nijmegen en Venray. N.V.H. heeft een smaakvolle kalender laten drukken, waarvan de opbrengst ten goede komt aan onze beide petekinderen. Wij hopen, dat deze wandversiering, die het nuttige aan den offerzin bindt, den wand van vele Haarlemsehe huiskamers zal sieren, als een dagelijksche herinne ring aan den duren plicht van ons volk, om degenen, die have en goed veil had den voor de bevrijding van Nederland, daadwerkelijk te steunen. Herbegrafenis Ds. Montijn Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van ds. A. J. Montijn, die in het voorjaar 1945 te Utrecht is over leden en die vele jaren de Ned. Herv. Kerk te Haarlem heeft gediend, werd veel belangstelling betoond uit de kringen der drankbestrijders. Als eenige spreker voer de ds. P. Veen uit Utrecht het woord. Deze deelde mede, dat mevr. Montijn door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. teekende den overledene als een man die in de kerk en m de drankbestrij derswereld een zeer bijzondere plaats had ingenomen. Spr. besloot met het voor lezen van een Schriftgedeelte. Mr. Montijn uit Winschoten, zoon van den overledene, wijdde zijn vader nog eenige gevoelvolle woorden en dankte voor de betoonde belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. nog op ds. Blauw, die vroeger predikant is geweest bij de Ned. Herv. Gem. van Schoten, tot welker totstandkoming wij len ds. Montijn veel heeft bijgedragen. 13. IVag vertelt aan de luisteraars,dat Pi- Lï een dik boek van zijn ouders heeft geëerfd, en in dat boek kunnen ze mis schien een vervangingsmiddel voor vlie gen en muggen vinden, zoodat Warrel niet altijd levende diertjes behoeft te eten. „Hoera" roept Jochem Schuifel en de Provinciale Staten wordt een analoge regeling voorgesteid. Teneinde de verkiezing voor de gemeen teraden zooveel mogelijk tot haar recht te doen komen, verdient het aanbeveling haar niet te gelijk met die voor de Twee de Kamer en de Prov. Staten te houden. In verband hiermede wordt voorgesteld als dan ter candidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de gemeente raden aan te wijzen den tweeden Dins dag van Juni 1&46. De regeering wil bevorderen, dat de stemming voor de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Prov. Staten, indien eenigszins mogelijk, op één dag plaats vindt. Teneinde inmiddels te voorkomen, dat over vier jaar opnieuw de ver schillende verkiezingen in hetzelfde jaar zullen plaats vinden, wordt voor gesteld voor de thans te verkiezen ge meenteraden den zittingsduur tot drie jaar te verkorten. Een overeenkomstige voorziening zal getroffen moeten worden voor de thans te verkiezen Prov. Staten, zoodra bij de in uitzicht gestelde Grondwetsherziening het beletsel, dat art. 130 der Grondwet thans tegen het treffen van 2ulk een voor ziening vormt, zal zijn weggenomen. De rechtspositie van de gemeente politie De minister van Binnenlandsche Zaken .heeft ter tijdelijke voorziening wat be treft de rechtspositie, (met inbegrip van de bezoldiging en de tucht) van de ambte naren van politie in gemeenten waar de politie uit gemeentepolitie bestaat, be paald, dat de bepalingen van het alge meen rijksambtenarenreglement en de verordening bezoldiging politie 1943, op hen van overeenkomstige toepassing zijn. Spoedig aparte proef Hoofdred. De Nederlandsche regeering heeft Za terdag een antwoord gegeven op de ver klaring van 19 December j.l. van het departement van Staat der Vereenigde Staten. Zij zegt hierin o.m.: Met waardeering cn oprechte erkente lijkheid kennis te hebben genomen van de verklaring van 19 December j.l. van het departement van Staat over den hul digen toestand in Ned.-Indië. Zij heeft volledig begrip voor de moeilijkheden, welke met de uitvoering van de taak van Z.O. Azië commando gepaard gaan, doch zij moet blijven aandringen, dat deze taak en met name het ontwapenen en evacueeren van het Japansche leger, het zich in bezit stellen van Japansche wapenen en het in veiligheid brengen van de krijgsgevange nen en geïnterneerden, niettegenstaande deze moeilijkheden, vervnld zal worden. Het levensgevaar, waarin velen als ge volg van niet te verontschuldigen uitspat tingen van extremistische zijde, nog ver- keeren, mag haar in het licht doen stel- hij slaat zoo hard op zijn buik, dat zijn vrouw, die naast hem staat, bang is, dat hij er straks een gat in zal slaan. Wag heeft Pi gevraagd, of hij het boek even wilde halen, maar Pi zegt, dat het vree- selijk ver is, heelemaal bij de Ruige Boom. Ziet hem! Midden in het stadsgewoel staat hij als een eenzame klip in de on rustige zee. Hij voelt zijn gewicht, niet alleen letterlijk, want zijn schoenen zijn niet berekend op een mensch van zijn postuur, maar ook figuurlijk. Alhoewel zijn verantwoordelijke positie slechts da teert van eenige maanden her, heeft hij zich gezag weten te veroveren en hij maakt daar kwistig gebruik van. Zijn kleedij draagt het hare er toe bij, de mar- tialiteit van zijn onwankelbare gestalte te verhoogen. Natuurlijk hebt ge reeds lang begrepen, wie in mijn onderwerp (of lijdend voor werp?) geteekend is. Zijn handen hebben de mystieke gave, een langen stroom, die dreigend aanstormt, met een licht gebaar te keeren en anderzijds vermag hij de krachten van een wachtende energiebron te ontketenen. Twijfelt ge nog tusschen den directeur van de electriciteitsfabriek. Uw trambestuurder en een verkeers agent? Laat varen dien twijfel, ik bedoel den laatsten. Het is een vreugde hem te zien staan in zijn laarzen en zijn lange jas. Alhoewel hij het woordje „hulp" moet voegen voor zijn titel, hetgeen den volke wordt getoond door een gestreepte band om den rechterarm, is zijn stilzwijgend en door armgebaren ondersteund prestige een grondig, gezien het feit dat zij fundeert in een primair instinct van den modernen mensch: Zijn angst voor een bekeuring. Op het kruispunt staat hij en langs hem vloeit net reppende leven, zonder hem te raken. Hij slaat slechts en gebaart den stroom tot stilstand naar zijn believen. Kinderen en dienstmeisjes kijken vol ont zag naar zijn glimmende knoopen en zijn begin van snor en een hond loopt dwars tegen het verkeer in om te ontkomen aan zijn vermanenden blik tegen een revolu tionaire daad als daar is het dierlijk ne- geeren van een stoplicht. In den stroom beweegt zich, schaverdij nend op zijn wrakke fiets, een man van den leeftijd der allersterksten. Hij be weegt zich langzaam maar zeker. In de richting van den verkeersdisciplinator. Diens blikken veroorzaken in het brein van den ouden wielrenner een opeenhoo- ping van tegenstrijdige voornemens, welke schommelen tusschen afstappen en den Cerberus in het midden aanrijden. Hij kiest den wijsten weg en slaat rechts af. Rechtsaf is echter verboden blijkens een bordje met een pijl en een roode streep erdoor, welke hiëroglyphische teekening geacht wordt duidelijk te zijn voor oude inenschen op wrakke fietsen met zwerven de voornemens. Maar dan schiet de zwartgejaste opzich ter van 's lands veiligheid uit zijn slof en naar den ouden man, grijpt hem in den kraag en brult over het kruispunt, ten aanhoore van de Haarlemsehe verkeer- bedrijvende burgerij: „Seg, ouwe, je mot goed uit je doppe kaalte, went anders slinger ik je sebiet op de bon". Waarna de oude confuus met zijn velocipède verder wandelt en onder- geteekende met een leegte in zijn hart, waar eens de kinderlijke vereering voor verkeersagenten breeduit zetelde, be droefd zijn weg vindt naar de rustige be slotenheid van de Leeszaal om zijn ver driet te verdrinken in Erasmus' „Lof der Zotheid". J. F. len, dat een spoedige bereiking van do Geallieerde doeleinden om redenen van menschelijkheid uiterst wenschelijk voor komt. Het is de vurige wensch der Nederland sche regeering om harerzijds, met allé middelen, hiertoe mede bij te dragen met name door het vinden in gemeenschappe lijk overleg met de Indonesiërs van een vreedzame oplossing, opdat ten spoedig ste aan het onnoodig bloedvergieten, waarvan zoovele vredelievende Nederlan ders, Indonesiërs, Chineezen en anderen het slachtoffer zijn of dreigen te worden, een einde wordt gemaakt. De Nederlandsche regeering is zich van haar verantwoordelijkheid tegenover de vele bevolkingsgroepen in het koninkrijk ten volle bewust en zij aanvaardt deze gelegenheid met dankbaarheid om cate gorisch te verklaren, dat zij niet zal nalaten om een oplossing van het Indo nesische vraagstuk te bevorderen, over eenkomstig de beginselen van het Hand vest der Ver. Naties, dat, in het bijzon der voor wat de niet onafhankelijke ge bieden betreft, mede dank zij het ijveren van de Nederlandsche delegatie te San Francisco, een liberalen en vooruitstre- venöen geest ademt. In dit verband merkt de Nederlandsche regeering nog op, dat de besprekingen, welke met de Indonesi sche leiders worden gevoerd, niet zijn onderbroken, met name ook niet door de overkomst van dr. Van Mook naar Neder land. Die besprekingen zijn van de zijde der Nederlandsche regeering gericht door welomlijnde plannen, die in overeenstem ming zijn met de even genoemde beginse len. Ook de Nederlandsche regeering is bezield door den uitsluitenden wensch om een voor alle betrokkenen bevredi gende regeling te kunnen bereiken, welke zoowel de weivaart en het geluk van Indonesië als de stabiliteit van dit deel van de wereld zal bevorderen. Naar het A.N.P. verneemt, kon de re geering niet eerder antwoorden op de in bovenstaand bericht bedoelde verklaring, daar de officieele tekst van de verklaring van 19 December de regeering eerst op 21 December des namiddags 2 uur heeft bereikt. „Nederlandsche regeering wenscht vurig een vreedzame oplossing te vinden".

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 6