Een boer wordt gehuldigd In Enschedé 120.000 M3 puin Plannen voor den herbouw Bij de meer den 30 bomb aide inenten van eemge beteekenis. welke Enschede te verduren heeft gehad, werden onge veer 1250 panden totaal verwoest, 100 panden zeer zwaar, 150 panden middel zwaar en 6500 panden licht beschadigd. Bovendien gingen 24 fabrieken en werk plaatsen pracüsch gesproken geheel ver loren, terwijl 25 fabrieken en werk plaatsen zware schade opliepen. In to taal hebben de bombardementen naar schatting 120.000 m3 puin veroorzaakt. Van de 8000 beschadigde en vernie tigde panden waren ongeveer 7200 stuks woningen. Van deze zijn er rond 6000 licht en middel-zwaar beschadigde be houdens de glasschade, hersteld. Er zijn nog wat nakomers, die nog niet klaar zijn, doch het is een kwestie van tijd en ook deze zullen weer in bewoonbaren staat zijn gebracht. Binnenkort zal het totaal van de in herbouw zijnde zeer zwaar beschadigde en nagenoeg totaal verwoeste woningen 100 bedragen. Volgend jaar zal de her bouw van omstreeks 300 totaal verwoes te arbeiderswoningen met kracht ter hand worden genomen, indien de mate riaal-toewijzingen dit althans toelaten, hetgeen wel verwacht wordt. Naast de woningbouw vraagt de we deropbouw der geteisterde industrie groote aandacht. Het is reeds gelukt en kele noodvoorzieningen en herstellingen van geringen omvang aan te brengen. Indien men echter weet, dat de hoeveel heid materiaal, noodig om de industrie die verwoest is weer te herbouwen. 2 Vfe a 3 keer zoo groot is. als de hoeveelheid, noodig voor den herbouw van de 1200 verwoeste woningen en winkels, zal men begrijpen, dat herstel van eenigen om vang nog niet mogelijk is. Er is thans een plan voor den bouw van 300 noodwoningen gereed. De hoofdinspectie van de volkshuisvesting in Den Haag heeft dit plan in beginsel aanvaard. Dit plan voorziet in den bouw van woningen, welke uit twee woonlagen boven elkaar bestaan, zoodanig dat de beide gezinnen geen hinder hebben van elkaar. Een en ander is zoo ontworpen, dat bij verruiming van de woningmarkt door eenvoudige verbrekingen, van twee boven elkaar gelegen noodwoningen, een volwaardige arbeiderswoning kan wor den verkregen. Het „plannenbureau" van den weder- opbouwdienst heeft thans het stede bouwkundig aspect van de textielstad in oogenschouw genomen. Ten aanzien van de ontwikkeling van het verkeer te land en te water in de toekomst, zal een speciaal advies worden uitgebracht door ir. Witteveen uit Rotterdam. Thans reeds kan worden meegedeeld, dat in het plan „binnenstad" een markt terrein is opgenomen van omstreeks 10.000 vierk.meter oppervlakte. Daar naast wordt een hoofdweg getraceerd naar het hart van de stad uit de rich ting Glanerbrug, aansluitend op den hoofdweg naar Hengelo. Voor een te bouwen schouwburg is een goede plaats vrij gehouden met voldoende ruimte rondom haar inrichting van parkeer ruimten. Ook het monument ter eere en nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers in de gemeente Enschede, is in dit plan op fraaie wijze verwerkt. Verder heeft men gedacht aan plaatsing van diverse belangrijke gebouwen en gebouwen complexen. Zoo is bijvoorbeeld rekening gehouden met een te stichten gebouw waarin de middelbaar technische school zal kunnen worden gehuisvest. Baby-pakketten Zooals bekend is komen alle baby 's die op of na 1 Januari 1945 zijn geboren en die nog geen baby-pakket hebben ontvangen, alsnog in aanmerking voor een dergelijk pakket, bestaande uit: 500 gram breigarens en 6 luiers. Daar thans alle jonge moeders, die voor October j.L niet geholpen konden worden van de geboden gelegenheid ge bruik willen maken, dient erop te wor den gewezen, dat het vanzelfsprekend niet mogelijk is, alle pakketten gelijk tijdig uit te reiken. Er worden in totaal voor geheel Ne derland minstens 120.000 aanvragen ver wacht, hetgeen beteekent, dat 60.000 kg breigarens en 720000 luiers moeten wor den verzonden. Hoewel alles voorbereid was, om een dergelijken stroom te verwerken, is het te begrijpen, dat de geheele afwikkeling niet in enkele dagen kan plaats hebben. Op de jonge moeders, die reeds zoo lang geduld moesten oefenen, wordt dus een beroep gedaan, om thans het geduld niet te verliezen. In ieder geval ontvan gen zij zoo spoedig mogelijk het lang verwachte pakje. Kerk in Servië voor scheiding van Kerk en Staat De synode van de Servische Ortho- doce kerk heeft de Joego-Slavische re geering meegedeeld, dat zij zich niet zal verzetten tegen de scheiding van de kerk en staat in overeenstemming met de nieuwe Joego-Slavische grondwet. Tegelijkertijd heeft de kerk de consti- tueerende vergadering verzocht aan dacht te besteden aan de kerkelijke wenschen aangaande huwelijk, gods dienstonderwijs, kerkelijke rechtban ken en godshuizen. Belgisch-Nederlaiidsche samenwerking In zijn uiteenzetting over de financi- ëele regelingen van Bretton Woods, ver klaarde minister Spaak voor den Belgi schen senaat het volgende: „Door de accoorden van Bretton Woods zyn twee belangrijke instellingen gegrondvest: een internationaal munt- fonds eenerzijds en een internationale bank anderzijds. Het beheer van het fonds bestaat uit twee organen: een college van gouver neurs, waarin elk deelnemend land een lid mag tellen en een uitvoerend comité bestaande uit 20 directeuren, waarvan vijf benoemd zijn door de landen, die het hoogste quorum hebben, en die in werkelijkheid de vijf grootste naties zijn, twee door de Amerikaansdie repu blieken en vijf buiten deze zeven. Wij zijn er zeker van, dat wij, door een overeenkomst te sluiten met de Neder landers, altijd een gemeenschappelijken vertegenwoordiger zullen kunnen heb ben. hetzij in het internationaal munt- fonds, hetzij in de internationale bank. Wanneer de Nederlanders in het inter nationale muntfonds zullen zetelen, zul len wij in de bank zetelen en omgekeeiv* Bijgevolg zullen wij door ons quotum en onze stemrechten altijd een vertegen woordiger hebben in de leidende orga nen van het fonds en van de bank." Vrouw verried haar echtgenoot en vriend Tegen mevr. M. BloemersTurnhout, aan wie ten laste wordt gelegd, dat zij tijdens de bezetting, zoowel haar echt genoot als haar Joodschen vriend bij de Duitschers heeft aangegeven en boven dien een muziekhandelaar te Amster dam met de Gestapo heeft bedreigd, in dien hij haar het geld niet wilde uit- keeren voor een viool, waarop haar reeds gearresteerde man een gedeelte had afbetaald, eischte de procureur- fis caal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam 20 jaar gevangenisstraf. De verdedigster hield een uitvoerig pleidooi, waarin zij een vriendin van verdachte van 't verraad beschuldigde. Nederlandscli-Amerikaaiiscli Instituut Doel: goede betrekkingen met Ver. Sl. bevorderen. Onlangs is te Amsterdam opgericht het NederlandAmerika Instituut. Op richters waren de heeren Herbert Cre- mer (voorzitter), mr. dr. J. P. van Tien hoven, G. A. Dumlop, mr. E. H. von Baumhauer en J. L. Westerouen van Meeteren (secretaris). Het doel van dit nieuwe instituut is de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Nederland te bevorderen in den wijd- sten zin des woord, in samenwerking met alle bestaande of nog op te rich ten organisaties, welke dit zelfde doel beoogen. Er zal een centrum te Am sterdam ingericht worden voor de voor lichting en ontvangst van Amerikanen, die Nederland bezoeken, waarbij men speciaal de zorg voor Amerikaansche publicisten op het oog heeft. Door de vestiging van plaatselijke af- deelingen of vertegenwoordigers van het Nederland-Amerika Instituut door het geheele land wil men den Ameri- kaanschen bezoeker overal in den lande een vriendelijke ontvangst bereiden. Zoolang het home van het centrum te Amsterdam nog niet is ingericht, is het Nederland-Amerika-Instituut gevestigd aan de Keizersgracht 210 te Amsterdam. Zweedsche medici verleenen hulp Zweden heeft de stad Leningrad uit rustingstukken voor negen ziekenhui zen geschonken. Sven Arvidsson, lid van het Zweedsche comité voor inter nationale hulp, deelt mede, dat men in Zweden thans de verzending van uit rustingsstukken en medicijnen naar Polen voorbereidt en dat Zweedsche doktoren en ziekenhuispersoneel naar Polen zullen vertrekken. Terugkeer geëvacueerde middenstandsbedrijven Iedere ondernemer, die de wettige uitoefening van zijn bedrijf tijdens de bezetting als gevolg van een door of vanwege den bezetter getroffen maat regel heeft moeten staken, kan aan de Kamer van Koophandel, binnen welker gebied hij op dat oogenblik gevestigd was, goedkeuring vragen, weer in het oorspronkelijke pand zijn bedrijf uit te oefenen. Als naar het oordeel der Ka mer van Koophandel dit pand niet meer geschikt of beschikbaar is, kan hij deze goedkeuring krijgen voor een ander pand in dezelfde gemeente. Ten aan zien van ondernemingen zonder daar voor benoodigde „inrichting", betreft de goedkeuring alleen de hernieuwde ves tiging van de onderneming; deze moet aangevraagd worden aan de Kamer van het district, waar de onderneming gevestigd zal worden. De ondernemin gen moeten deze goedkeuring vragen vóór 22 Januari 1946. Ten aanzien van de hervatting van de uitoefening van het bedrijf, waar voor de bovenbedoelde goedkeuring is verkregen, blijven de bepalingen van de Vestigingswet Kleinbedrijf en het Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbedrijf buiten werking. Men be hoeft dus niet een vergunning te ver krijgen en ook niet te voldoen aan de vestigingseischen ,die daarvoor zijn ge steld. De ondernemers, die hun bedrijf weer uitoefenen in een inrichting, waarin zij tijdens de bezetting werkzaam waren en deze door de bezettingsmaatregelen moesten beëindigen, moeten eveneens vóór 22 Januari, indien zij hun bedrijf verder willen voortzetten, goedkeuring vragen aan de Kamer van Koophandel in het rayon waarin de inrichting is ge legen. Een zelfde goedkeuring moet men krijgen-voor voortzetting van een be drijf in een andere inrichting. Voor het verplaatsen van een inrichting binnen een zelfde gemeente behoeft men even eens de goedkeuring van de Kamer van Koophandel. De Luchtvaartopleiding. Plannen voor centralisatie en uitbreiding. In den oorlog zijn er een aantal plan nen uitgewerkt, waardoor de opleiding van verkeerspiloten radicale veranderin gen zal ondergaan. Deze plannen zijn on langs bekrachtigd in een bijeenkomst der departementen van Oorlog, Marine en Verkeer en Energie. De uitvoering ervan wordt met groote belangstelling tegemoet gezien, niet het minst door de K.L.M. Do heer De Lange, verbonden aan den Rijks luchtvaartdienst verklaarde, dat de K L. M. omstreeks 1948 behoefte zou hebben aan 300 verkeerspiloten! Er zal een rijksschool voor burger luchtvaart worden gevestigd in Deelen (N.Br.), waar de grondslagen zullen wor den gelegd, zoowel voor civiele als voor militaire adspiranten, wat betreft de elementaire kennis van licht, eenmotorig materiaal. Vervolgens wordt het studie terrein verlegd naar een door de Lucht strijdkrachten op te richten militaire school te Gilze-Rijen. Hier wordt gewerkt voor het verkrijgen van het militaire vliegbrevet. Wanneer dit verkregen is, gaan allen terug naar de civiele school om ervaring op te doen met de techniek van meermotorige vliegtuigen, vereischk voor transport-, verkennings- en bom- bardementsvluchten. De opleiding wordt voltooid met het behalen van het ver- keersvliegbrevet. Het nauwe contact, dat hier gelegd wordt tusschen de militaire en de burger luchtvaart, zal naar beide zijden gunstig werken. Een raad van toezicht zal de aanneming van candidaten regelen in ver band met de bestaande behoeften. Beide scholen zullen in de overgangsperiode te Gilze-Rijen zijn gevestigd. O.a. zal het vliegveld Ypenburg als lesterrein dienst doen. Soesterberg komt als opleidings kamp geheel te vervallen. In Febr. en Aug. 1946 zullen twee groepen van eik 60 man met de lessen beginnen; men schat, dat de aanvangscursus ongeveer anderhalf jaar zal duren. Tegen Febr. zullen 12 Tiger Moths en 12 z.g. Harvards ter be schikking staan. Acht tweemotorige Beechcrafts zijn in bestelling. Om de ad- spirant-piloten aan de sfeer van een groot vliegveld te wennen, zal Gilze-Rijen op dezelfde wijze als Schiphol worden inge richt. De volgende eischen worden aan de leerlingen gesteld: leeftijd van 17 tot en met 25 jaar, diploma 5-j. H.B.S.-B of Mulo-B met voldoende cijfers voor wis- en natuurk., lichamelijk geschikt voor da luchtvaart. Duur van de opleiding resp. 2 en 3 jaar in verband met het genoten middelbaar onderwijs. De kosten zullen ongeveer 1000.per jaar bedragen, waarvoor men tevens huisvesting, voeding en verzorging ontvangt. Deze kosten, mogen echter geen beletsel vormen voor de aanmelding. Er is daarom een rijks- voorschotregelSng ontworpen, waardoor aan geschikte candidaten een studievoor schot kan worden verstrekt. Ook boordmecaniciens en Tadiotelegra- fisten zullen aan deze scholen opgeleid kunnen worden, die voor sportvliegenier* en instructeurs wordt nog overwogen. Alle verdere inlichtingen verstrekt het aanmeldingsbureau der Rijksluchtvaart dienst, Binnenhof 4 te 's-Gravenhage. Het lagere personeel bij de landmacht Den laatsten tijd bereikten den minis ter van Oorlog verschillende verzoeken om de positie van de beroepsmilitairen beneden den rang van tweeden luitenant te herzien en wel meer in het bijzonder in het licht van een intrekking van het in 1940 verleende ontslag uit den dienst on der toekenning van wachtgeld of pen sioen. De minister heeft daarin aanleiding gevonden opdracht te geven om na te gaan in hoeverre het mogelijk is aan dat verlangen tegemoet te komen. Uit den aard der zaak komen daarbij verschil lende vraagstukken aan de orde, bijv. be zoldiging gedurende den bezettingstijd, overgang in burgerlijken overheidsdienst, verbintenissen, enz., waarvoor een aan vaardbare oplossing moet worden gevon den. Zoodra de te onderzoeken maatregelen vasten vorm hebben aangenomen, zullen deze onverwijld ter kennis van de Kon. Landmacht worden gebracht. Er zijn in den afgcloopen winter verscheidene boeren „over de tong" gegaan, maar wanueer G. Kijken. IJweg 37S to Zwanenburg ter sprake kwam, was het steeds in gunstIgen zin. Hij stond altijd klaar om de hongerlgen te spijzen en de dankbaarheid van zijn „klanten" is ook nu nog groot. Dit kwam tot uiting bij do huldiging, dlo het echtpaar Eijkcn ter gelegenheid van zijn 12'/t-jarig huwelijks feest van een aantal oud-afneemsters moest „ondergaan". De herinnering aan de hongertochten werd weer lovend, toen de vrouwen cn kinderen voor het lick hun opwachting maakten om dcu boer en zijn vrouw oen blijk van dankbaarheid overhandigen. Een schemerlamp en een bloemenhulde worden Kijken (rechte met hoed) aangeboden.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 8