De eamamische beteekenis van de Walvischvaart Zooals men weet, is in ons land de op richting aanstaande van een Nederland sche maatschappij die zich zal bezighou den met de walvischvaart in de Antarc tische wateren. Reeds is een tankschip aangekocht, dat als fabriekschip zal wor den ingericht, met welk fabriekschip in het seizoen 1945—1946 vier vangschepen de visscherij ergens in de nabijheid van de Zuidpool zullen uitvoeren. In een artikel in Economisch Statisti sche Berichten is onlangs de economische beteekenis van dit nieuwe bedrijf voor ons land uiteengezet, die inderdaad groot blijkt te zijn. Het entrepótverkeer in ons land bedroeg niet minder dan 150.000 ton per jaar, de invoer 70 a 80.000 ton per jaar, ter waar de van ongeveer 10 millioen gulden. Het binnenlandsch verbruik bedroeg ongeveer 30.000 ton per jaar, ter waarde van bijna 4 millioen gulden. Voorts werden niet on belangrijke inkomsten verkregen voor het harden van traan ten behoeve van uit voer naar Engeland. De economische beteekenis van een Nederlandsche walvischvaart is in het bijzonder gelegen in de mogelijkheid van het sparen van deviezen en zelfs voor het verkrijgen van deviezen. Immers indien men er van uitgaat, dat de relatieve positie van de traan niet in grijpend zal gaan afwijken van de situatie van voor 1940, dan zal er jaarlijks weer ongeveer 30.000 ton traan noodig zijn voor de Nederlandsche margarine-industrie. Tegen den huidigen prijs van 45. per ton zou daarvoor niet minder dan ruim 13.500.000.aan deviezen noodig zijn. In de komende jaren zal de traanprijs ongetwijfeld dalen, doch alleen reeds ter voorziening in de binnenlandsche behoef te zouden er elk jaar millioenen guldens aan deviezen noodig zijn. Bovendien moet dan ons aandeel in den internationalen traanhandel nog gefinancierd worden. 's Lands toestand is thans echter zoo danig, dat elke invoer, welke kan worden vermeden, niet dient plaats te hebben. Ten opzichte van de traan doet zich zulk een situatie voor. De moderne walvischvaart in den Ant- arctis is een tak van bedrijf, welke zeer zeker met 6ucces door Nederland kan worden uitgeoefend. Zooals wij reeds eerder schreven, zou Nederland met vier expedities aan de walvischvaart kunnen deelnemen om dan ongeveer 80.000 ton traan per jaar aan te voeren, hetgeen slechts 20 van de totale traanproductie zou zijn. Het Noorsche visscherijbedrijf leed enorme schade De schade, toegebracht aan de Noorsche visscherij gedurende den oorlog is enorm, aldus Ec. Nws. In de eerste plaats zijn in verschillende districten, zooals Finmar ken. de bedrijven geheel lamgelegd. Daar bij komen nog de verliezen van de vls- schersvloot en de moeilijkheden bij het vernieuwen en aanschaffen van vischtuig, machines, gereedschappen, enz. Aan den anderen kant hebben de Noren te kam pen met het exportprobleem. Het be langrijkste afzetgebied, Duitschland, is verloren gegaan. Een volledig overzicht van de verliezen van de visschersvloot heeft men nog niet. Evenwel moet men er rekening mee houden, dat de opbouw van de visschersvloot zes a zeven jaren zal duren, ten minste wanneer men met eigen middelen zal moeten werken en geen valuta wordt gebruikt voor den bouw van visschersschepen in het buiten land. Hierbij zal de steun van den Staat met kunnen worden gemist. Ten einde de kosten zoo laag mogelijk te houden zal men seriebouw van vaartuigen en moto ren moeten toepassen. Tegelijkertijd die nen de vaartuigen ook uit technisch oog punt gezien zoo volmaakt mogelijk te zijn In verband hiermede worden op het «ogenblik reeds proeven genomen met vier nieuwe typen van visschersvaartui- gen. Een ander probleem, dat met den we deropbouw van de vloot ten nauwste samenhangt, is dat van afzetmogelijkheid voor de visscherijproducten. Zal er weer geëxporteerd kunnen worden naar de vroegere markten? Hoe zullen de prijzen worden? Bestaat er een mogelijkheid voor het vinden van nieuwe afzetgebieden? Dit zijn alle vragen, die zoo spoedig mogelijk tot een oplossing zullen moeten komen. Daartoe zullen handelsovereenkomsten moeten worden gesloten en zal de buiten- landsche markt moeten worden bewerkt. Vóór den oorlog bedroeg de exportwaarde van visch en haring ongeveer 1/5 van de totale exportwaarde en leverde hier mede een belangrijke bijdrage voor de handelsbalans. 3e moet er wat voor over hebben We spraken een scheidsrechter uit deze omgeving, die Zondag a.s. in Den Helder een competitie-wedstrijd voor den N.V.B. moest fluiten. Voor dit uitstapje ging hij 's morgens om 9 uur op pad en hoopte 'e avonds om half 12 weer thuis te wezen. Blauw WitStormvogels Stormvogels komt Zondag a.s. als volgt uit: Kraak, Van Dongen, Dekker; Snoeks. Zwemmer, Goedhart; Roelofs, Van Gem er; .Van Pel, De Boer, Opbergen. De helft van den aanvoer zou voor bin nenlandsch verbruik zijn en de rest voor de veredelingsindustrie ter verwerking voor export. Vele millioenen guldens aan deviezen behoeven dan niet voor invoer van traan ter beschikking te worden gesteld, ter wijl eveneens vele millioenen guldens aan deviezen zullen worden ontvangen uit hoofde van uitvoer van geharde traan. Onze verdere handel in traan op de internationale traanmarkt zou dan als voorheen uit de Noorsche productie die nen te geschieden. De thans bestaande plannen om in het seizoen 1946'47 met één Nederlandsche expeditie te beginnen, is ongetwijfeld een stap in de goede richting. Een vergeefsche reis Gisteren maakte DTS uit Oudkarspel een vergeefsche reis naar het Terrasvo- gels-terrein. "Wat toch was het geval? Voor Terrasvogels waren op 23, 26 en 30 December competitie-wedstrijden vastge steld. De Vdgels maakten hiertegen o.i. terecht bezwaar en vestigden op een en ander de aandacht van den heer Kruyver, voorzitter van het bestuur van afdeeling I. Deze kon de bezwaren van het Terrasvogels-bestuur begrijpen en zegde toe, dat de wedstrijd Terrasvogels D.T.S zou worden uitgesteld. Nu bestaan er 2 mogelijkheden: Of de heer Kruyver heeft van zijn beslissing geen melding ge maakt aan het Bondsbureau, óf dit heeft het bericht wel ontvangen, doch verzuimd de vereemgmg D.T.S. op de hoogte te brengen. Hoe het ook zij, voor de D.T. S.'ers was het een zeer onaangename ge schiedenis, want je maakt in dezen tijd nu niet bepaald voor je genoegen een reis van Oudkarspel naar Santpoort. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM111 Olympia f 11.044, TJM2 Christine f 17.688, IJM89 Irene f17.447, IJM118 Beatrice f27.619, R053 Dirkje f 20.110, KW134 Katwijk III f 15 522, KW1 Vier Gezusters f 2349, KW6 Vertrou wen f5293, KW4 Zeearend f840 haring, VL68 Pan f6283; motorloggers: KW91 f4745, KW 108 f3811, KW107 f2461, KW97 f 2282, KW45 f2871, KW175 f 2242, KW22 f2436, KW162 f7104, KW24 f3760, KW52 f3375, KW33 f2853, KW104 f271; kust- visschers: HD18 f3507, KW10 f 3624. Kerstwijdingsavond „D.G.S." De Oud-Katholieke Jongeliedenvereeni- ging D.G.S., welke na de evacuatie van IJmuiden nog enkele bijeenkomsten te Santpoort en Haarlem heeft gehouden, is, evenals andere vereenigingen, ook in haar plaats teruggekeerd om opnieuw in eigen omgeving haar bijeenkomsten te houden. Dit is mogelijk, daar het O. K. Vereeni- gingsgebouw, dat langen tijd als luchtbe schermingspost dienst heeft gedaan, nu weer in gebruik kan worden genomen, hoewel aan het gebouw nog kostbare re paraties en herstelwerkzaamheden noodig zijn. Het bestuur van D.G.S welker leden zich inmiddels voor het meerendeel op nieuw in de omgeving hebben gevestigd, wilde de gelegenheid niet voorbij laten gaan en zelf een Kerstwijdingsavond hou den op Vrijdag 28 December De omstan digheden zijn echter oorzaak, dat de op zet bescheiden is. Een koortje o.l.v. den heer K. Gouda, organist der Oud-Kath. kerk, zal meerstemmige liederen ten ge- hoore brengen, terwijl voorts de heeren Gouda, orgel en C. Tol (viool) muzikale medewerking verleenen. Pastoor Th. Mo- leman zal een kerstverhaal vertellen. D.G.S. zal met deze wijdingsstonde de eerste der Oud-Kath. vereenigingen zijn, welke het Vereenigingsgebouw opnieuw gebruiken gaat. Daar ook de overige ver eenigingen langzamerhand hun oude leven gaan hervatten, zal dit centrum spoedig even druk zijn als vroeger. VELSEN Oudejaarsavondviering B.V. „Schulpen" De Buurtvereeniging „Schulpen", welke reeds heeft bewezen door verschillende avonden het contact en de saamhoorig- heid van de buurtbewoners te bevorderen, heeft een uitgebreid winterprogramma vastgesteld. Zoo zullen in de komende maanden film vertooningen voor volwassenen en kin deren worden gegeven, terwijl verder een bonte avond en een Vastenavondbal op het programma staan. Voor Vrijdag 28 December is er voor de volwassen leden in het Kennemer Thea ter te Beverwijk een Oudejaarsavondvie ring met een zeer aantrekkelijk program- Dit wordt geopend met een kluchtspel in twee bedrijven van G. Nielen, waarna optreden Han Verne als humorist-confé rencier, de Vijf Vrooüjke Vagebonden in een muzikaal intermezzo, Wilma Willany met model- en acrobatische dansen. Mevr. Scherpenhuyzen declameert „De eeuwige Stilte" en na een vijfjarig onderduiken zal de Harmoniekapel „De Eendracht" medewerking verleenen. Er zal bal na zijn. „Nederland helpt Indië" Tweede verantwoording. Binnengekomen bij de Afdeeling IJmui- den-Velsen van hei Ned. Roode Kruis: Melkinr. G. B. f 200, T. S. f 100, Crem. f 25. Agent. Handel Mij f 50. W. A. D. f 10, M. H. S. L. f 50, V. S. f 50, v. D.—E. f 500, M. K. f J0, D. P. L. f 25. Oprichting van een timmerfabriek Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van W. A. de Bruyn te IJmuiden-Oost, Rembrandtlaan 25, om vergunning voor het oprichten van een timmerfabriek op/in het perceel kadastraal bekend. Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, no. 5723, gelegen aan de Tuindersstraat no. 78 te IJmuiden-Oost, waarin zullen worden geplaatst een cirkelzaak, een vlakbank. een lintzaag, een langgatboor en een slijp steen, respectievelijk aangedreven door een electro-motor van 3, 3, l'/>, en P K. Op Zaterdag 5 Januari 1946, des voor middags elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovenvermelde tijdstip ter secre tarie der gemeente (IVe afdeeling) kennis nemen van de terzake ingekomen schrif turen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Hinderwet De beslissing op het verzoek van H. Oudshoorn Azn., Kerkweg 28 te Velsen om vergunning tot het oprichten van een constructiewerkplaats in het perceel ge legen aan de Middendorpstraat no. IA te Velsen, en van Th. C. Böhm, Hoofdstraat 144 te Santpoort om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel, gelegen aan de Hoofdstraat no. 144 te Santpoort, is door burgemeester en wethouders verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is. dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Nieuwjaarsreceptie personeel V.G.Z. Een novum in het bedrijfsleven van Velsen-Noord is ongetwijfeld een receptie door directie en Bedrijfsunie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken, welke op Nieuwjaarsdag 's middags van 3 tot 4 uur in gebouw Concordia zal wor den gehouden. De bedoeling van deze receptie is, naar wordt medegedeeld, dat voor het geheele personeel met hun dames gelegenheid zal zijn elkander op dezen dag goede wen- schen over te brengen, waarbij de heeren J. Ph. Juckere, voorzitter van de Bedrijfs unie en J. Smit. fabrieksdirecteur, korte toespraken zuilen houden. Afhalen van levensmiddelenkaarten Mot irontróle op stamkaarten tm bevolkingsregister In het tijdvak van 2 tot en met 19 Jan. a.s. zullen nieuwe levensmiddelenkaarten worden uitgereikt. De uitreiking zal geschieden in de be kende uitreikingslokalen. Bij deze uit reiking heeft tegelijkertijd een controle van de tweede distributiestamkaarten en het bevolkingsregister plaats. Hiertoe moeten naast de tweede distri butiestamkaarten nog worden overgelegd de oude stamkaarten, het trouwboekje of andere huwelijkspapieren, persoonsbe wijzen, paspoorten dan wel andere identi teitsbewijzen. Na controle zullen de tweede distribu tiestamkaarten van een zege! en een stem pel worden voorzien. Zonder dit zege! en dit stempel zullen na Januari 1946 op deze stamkaarten geen levensmiddelen kaarten meer worden verstrekt. SANTPOORT Velsen—VIOS 3—0 Van stonde af aan was het merkbaar, dat den Velsenaren de 70 nederlaag van Zondag j.l. hoog zat en dat zij alle pogin gen in het werk zouden stellen zich op den anderen Haagschen 2de-klasser te wreken. In dit voornemen zijn zij volledig ge slaagd en de 30 nederlaag mag voor de VlOS-menschen nog geflatteerd heeten: Twee Velsen-doelpunten wegens buiten spel afgekeurd en tot viermaal toe be werkten Bakkum c.s. het houtwerk, toen de Haagsche doelman reeds geslagen was. De Hagenaars begonnen in een hoog tempo, zoodat de strijd zich aanvankelijk Voor het doel der thuisclub afspeelde. Het waren vooral de rappe Haagsche rechts buiten en de midvoor die de aandacht van de Velser verdediging vroegen. Langzaam maar zeker echter verplaat ste Velsen het spel en weldra ketsten twee vliegende schoten van Bakkum en Ninaber tegen de lat. Maar hierbij zou het niet blijven! Toen Ninaber n.l. op de juiste wijze een hoekschop nam, schoot Kramer den bal netjes in het net (10). En nog voor de rost bekroonde Bakkum met een goed schot een langdurige Velser veldmeerderheld. Rust 20. Na de rust trachtte VIOS den achter stand nog op te halen. De Haagsche aan val. goed gesteund door den spil, zat eenigen tijd stevig op den bal. De Velser verdediging gaf echter geen krimp, hoe wel dient erkend, dat het een paar maal geducht spande voor de Velser veste. Eens kopte Kuypers den ba! uit het door Dom mere verlaten doel. Hierna kwam Velsen weer meer in den aanval. Nadat doelpun ten van Ninaber en Bakkum waren ge annuleerd, zorgde Ninaber voor een gel dig doelpunt, zoodat Velsen met 3—0 won. Kerstspel in de Ned. Herv. Kerk Maandagavond heeft de Vrijz Christe lijke Jongerenbond in de Ned. Hervormde Kerk een vertooning gegeven van een Kerstspel. Het kerkgebouw was overvoL Het spel werd door den heer H M. Stra- ting met een kort woord ingeleid. De vertooning van het Kerstspel is voor de uitvoerenden een succes gewor den. Op duidelijke wijze werd het verhaal van de geboorte van Jezus, zooals het be schreven is in Lucas 2 vertolkt Het ge sproken en het gezongen woord kwamen duidelijk tot de toehoorders en toen deze in de stilte van den Kerstnacht huiswaarts keerden, namen zij de herinnering aan een mooien avond met zich mee. Terrasvogels-Nieuws De op Tweeden Kerstdag gespeelde wed strijden hadden het volgend resultaat: Stormvogels IVTerras vogels II 26; S.V.Y. II—Terrasvogels IV 4—9. I.E.T. Jun.Terrasvogels Juru 48. BEVERWIJK De klok komt terug Bij het gemeentebestuur is bericht in gekomen, dat de monumentale klok uit den gemeentetoren van de Ned. Herv. kerk is teruggevonden. De klok was des tijds door de Duitschers uit den toren weggehaald, niettegenstaande een met hen getroffen overeenkomst, dat zij zou worden gespaard. Met vele andere ge roofde klokken was zó in een schip gela den om naar Duitschland te worden ver voerd Dit schip heeft echter Duitschland nooit bereikt, maar is nabij Urk gezon ken. Door de zorgen van den Rijkswater staat zijn deze klokken thans uit de Zui derzee gelicht. Binnen afzienbaren tijd zal de klok door de bemoeiingen van de Rijksinspectie voor de Kunstbescherming, na zoo noodig te zijn hersteld, naar Be verwijk worden teruggebracht en weder in den toren worden opgehangen. Waarom Sanatorium verpleging Dr. H. Vos geeft een antwoord Dr. Herman Vos. geneesheer-direc teur van het Volkssanatorium te Hel- lendoorn, hield een radiovoordracht, waarin hij zeide, dat bij velen een on juiste opvatting bestaat omtrent de be teekenis van het sanatorium voor de behandeling der long-tuberculose. Nog slechts enkele tientallen jaren geleden was deze behandeling uiterst eenvoudig en bestond vrijwel uitslui tend in rust, goede voeding en frissche lucht. Deze maatregelen hadden slechts ten doel het weerstandsvermogen van den patient tegen de tuberkelbacil te verhoogen. Bij een deel der patiënten, vooral bij de lichtere gevallen, leidde deze behandeling inderdaad d.kwijls tot volkomen genezing; doch bij de ernstiger patiënten leverde zij in dat regel geen merkbaar resultaat op. Men stond daarom nogal sceptisch tegen over het opnemen van de zwaardere patiënten in de sanatoria, daar slechts de lichtere gevallen er baat bij vonden. In de laatste twintig jaar is deze toe stand echter geheel anders geworden. De grondslag Van de behandeling, rust, goede voeding en frissche lucht, is nog steeds hetzelfde. Vooral rust wordt nog veel rigoureuzer en langer toegepast dan vroeger. Maar daarnaast hebben andere behandelingsmethoden ingang gevonden, die een directen aanval doen op het plaatselijk ziekteproces, de zoogenaamde chirurgische behandeling van longtuberculose. Bij een van de methodes bijvoorbeeld, wordt het mid denrif verlamd en de borstkas ver nauwd, door het wegnemen van stuk ken rib, waardoor dikwijls uitstekende resultaten worden behaald, met uit zondering van de ernstigste gevallen, die niet meer voor eenige behandeling toegankelijk zijn. In tegenstelling met vroeger, vindt men tegenwoordig in de sanatoria veel patiënten, die langdurig te bed moeten worden verpleegd, en aan allerlei spe ciale behandelingswijzen worden on derworpen. Het sanatorium is gewor den tot een tuberculose-ziekenhuis. De behandeling moet geschieden on der deskundige leiding en in modern geoutilleerde inrichtingen, zoodat het minder wenschelijk is, dat de patiënten thuis worden verpleegd. Ook tegen over gewone ziekenhuisbehandeling staan de meeste sanatorium-artsen nog al afwijzend, daar men hier over het algemeen niet op dergelijke patiënten is ingesteld, en de medici de jarenlange ervaring op dit gebied missen. Boven den moet er gelegenheid zijn de pa- tienten te laten wandelen. Aan een be paalde streek, bosschen bijvoorbeeld, geeft men geen voorkeur meer. De vraag: waarom sanatorium-ver- pleging?. achtte spreker zich gerech tigd aldus te beantwoorden: omdat ner gens beter, dan in het sanatorium aan de speciale eischen welke de behande ling van patiënten met longtubercu lose stelt, wordt voldaan.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3