IJmuider Courant Moskou cege ook: Patton Balkan, Japan en China •O© JnM'tfrtUtf So, 18215 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 .To Haarlem: Or. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ij<lag 2» Deeemlier 194.7 ''i'.gave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4 IS" J A den eersten wereldoorlog trok ge- durende langen tijd een ware parade van roemrijke generaals langs het front der publieke belangstelling. De geallieer den pronkten met hun groote militaire aanvoerders. Vooral de Franschen, die er het rijkst in gesorteerd waren, deden dat. Na den wapenstilstand op 11 Novem ber 1918 werd de groep maarschalken van Frankrijk nog met eenige promoties van generaals vermeerderd en een nieuwe „Napoleonide" scheen te ontstaan, die zich niet beperkte tot den gestrengen op perbevelhebber Foch en den gemoede- lijk-uitzienden Joffre, die eigenlijk weinig tot de publieke verbeelding spraken, maar zich juist uitbreidde tot meer romantische figuren zooals Fayolle. den gebaarden Gouraud. de Castelnau. Mangin en den merkwaardigen generaal Pau. die maar één arm had omdat hij de andere in den oorlog van 1870 had verspeeld. Ook de maarschalk Pétain behoorde tot de ver eerden en het is triest daaraan te herin neren. Bij het pralende overwinningsfeest, dat in Juli 1919 Ln Parijs gevierd werd, trokken al deze vermaardheden in hun gala-uniformen, te paard, aan het hoofd van hun keurtroepen langs menschen- massa's die hen met bloemen bestrooi den. Daar waren niet alleen de Franschen maar ook de Engelsche maarschalken Sir John French (later Lord Ypres) en Dou glas Haig, Lord Byng of Vimy en dc Amerikaansche legeraanvoerder, de grim mige generaal Pershing. Na den tweeden wereldoorlog is het alles veel soberder. Van schilderachtig heid en romantiek van legeraanvoerders is niet veel meer te merken. De wereld schijnt nu te beseffen dat de oorlog een strijd van productiemiddelen en organi satie, van machines en efficiency, van macht en berekening is geworden. De gala-uniform en zelfs het paard hebben afgedaan: een generaal is iemand in een achtelooze, losse uniform, die lijkt op zijn soldaten en evenals zij een helm draagt of, zooals Montgomery, een scheeve béret Het zijn geen Fransche maarschalken meer, die den strijd in het Westen heb ben gewonnen, maar Amerikaansche ge neraals. Dc Russische maarschalken krij gen wij niet te zien en „Monty" is de eenige drager van den romantischen titel, aan ons vertoond. Hij en de Amerikaan Patton zijn de twee figuren geweest, die als bevrijders van West-Europa nog het meest tot de publieke verbeelding heb ben gesproken. Nu is George Patton dood, gestorven aan de gevolgen van een gewoon auto mobiel-ongeluk, nadat hij onlangs door zijn opperbevelhebber, generaal Eisenho wer, van zijn commando van het Derde Amerikaansche leger was ontheven en op een schijn-post geplaatst, omdat hij niet doortastend genoeg was opgetreden bij de „denazificatie" van Beieren. Dit ingewikkelde woord wil eigenlijk zeggen: de opruiming van den natïonaal-socialis- tischen invloed. Blijkbaar was de gene raal, zooals meer generaals, niet in zijn element als hij toezicht moest houden op. het burgerlijk bestuur. Patton was de man van de groote door braak bij Coutances en Avranches. die de ingesloten positie van de gealliëerae landingslegers aan de Normandische kust in de bliksemsnelle verovering van Frankrijk en geheel België deed verkee- 'ren. Hij deed later ook den geslaagden tegenaanval op de Zuidelijke flank van Von Rundstedt's leger na het Duitsche offensief in de Ardennen, nu een jaar geleden. H-ij deed meer in den jaren- langen strijd. Van hem gold het woord, dat hij nog nooit een veldslag had verlo ren. Hij eischte zeer veel bij de opleiding van zijn troepen en was een stormachtige figuur, ruw in zijn optreden en zonder ling in zijn eigenaardigheden. Want deze man gedroeg zich. hetgeen wij ons moei lijk van een Amerikaan kunnen voorstel len. als een dandy. Hij droeg pistolen, waarvan de kolven met parelmoer inge legd waren en een sierlijken Franschen degen. Hij trok overal en voortdurend de aandacht en was steeds het mikpunt van publiciteit en van critiek. De Obser ver heeft hem genoemd „een ongeloof e- lijk efficiënten beroepssoldaat in een le ger met veel voortreffelijke amateurs", die zeer gezien bij zijn soldaten was. Maar de Daily Herald heeft eraan herin nerd dat hij op Sicilië, in een slechte bui verkeerend, een soldaat, die in een hos pitaal was opgenomen wegens shell- shock. een oorveeg gaf. aDt bezorgde hem een ernstige berisping van Eisenhower en het had een generaal van minder be- teekenis zijn commando kunnen kosten. Toen George Patton na den oorlog een bezoek aan Amerika bracht en in Boston, aan een officieclen maaltijd, met een ova tie werd ontvangen, barstte de emotio- neele generaal in tranen uit. Een merkwaardige figuur- een man met een brillant intellect en een vurig, wild, romantisch karakter. Zoo wordt hij be schreven. Een generaal uit het verleden, in den modernen oorlog. Bij zijn soldaten had hij den bijnaam „Old blood and gut v. die onvertaalbaar is. R. P. Kardinaal de Jon» Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben hedenmorgen een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden kardinaal mgr. De Jong om hem geluk te wenschen met xijn benoeming. Tiet communiqué over de Moskousche conferentie is verschenen en er blijkt uit, dat voor het Verre Oosten een Advies^ commissie zal worden ingesteld en een Geallieerde Raad. De functie van de Adviescommissie, welke wordt gevormd door vertegenwoor digers van Rusland, Engeland, de Ver. Staten, China, Frankrijk, Nederland, Ca nada. Australië. N. Zeeland. Br. Indië en de Philippijnen, zal zijn: het formuleeren van de politieke beginselen en maatsta ven. volgens welke Japan zijn verplichtin gen krachtens de wapenstilstandsvoor waarden dient na te komen. Zij zal de bestuursmachinerie, met inbegrip van de commando-verbindingen tusschen de re geering der Ver. Staten en het opperbevel der bezettingsmacht, eerbiedigen. Washing ton zal richtlijnen voorbereiden in over eenstemming met de politieke beslissingen der commissie en zal deze aan den opper bevelhebber overbrengen. De commissie heeft haar hoofdkwartier te Washington en kan. wanneer de omstandigheden dit vereischen, ook op andere plaatsen bij eenkomen. Zij kan handelen ook bij ge brek aan eenstemmigheid, mits er ten minste een meerderheid van stemmen is bij alle afgevaardigden, met inbegrip van de volgende mogendheden: Ver. Staten. Engeland. Sovjet-Unie en China Geallieerde Raad. De Geallieerde Raad zal zijn zetel te Tokio hebben, onder voorzitterschap van den opperbevelhebber, optredend voor de Geallieerde mogendheden, met het doel den opperbevelhebber te raadplegen en van advies te dienen met betrekking tot het nakomen der voorwaarden van over gave, bezetting en bestuur van Japan en van de richtlijnen, die daaraan toegevoegd zijn en met het doel, het bestuursgezag, dat daarbij wordt verleend, uit te oefenen. De Raad zal minstens eenmaal in de twee weken bijeenkomen. De opperbevelhebber zal de eenige uitvoerende autoriteit voor de Geallieerde mogendheden in Japan zijn. Wanneer er ten aanzien van de za ken. welke betrekking hebben op funda- menteele veranderingen in de Japansche constitutioneele structuur en verandering van de Japansche regeering als geheel, verschil van mcening bestaat tusschen den opperbevelhebber en een lid van den Raad, dan zal de opperbevelhebber het uitvoeren van het bevel opschorten, zoo lang er in de commissie voor het Verre Oosten dienaangaande geen overeenstem ming is bereikt. Korea en China. Er zal een voorloopige democratische Koreaansche regcering worden gevormd. Voor het bespreken van dringende pro blemen zal binnen 14 dagen een conferen tie worden gehouden tusschen vertegen woordigers van het Amerikaansche en Russische opperbevel in Korea. De minis ters van buitenlandsche zaken hernieuw den hun verzekering, dat zij een politiek wenschten van niet-inmenging in de in terne aangelegenheden van China. Molo- tof en Byrnes waren het volkomen met elkaar eens inzake de wenschelvjkheid van terugtrekking der Sovjet- en Ameri kaansche troepen uit China op een zoo spoedig mogeiyk practisch bereikbaar oogenblik als overeenkomt met het zich kwijten van hun verplichtingen en ver antwoordelijkheden. Balkan. De drie regeeringen zijn bereid aan Koning Michael advies te verstrekken waarom deze heeft gevraagd in zijn brief van 21 Aug. j.L aangaande de uitbreiding Gunstige reacties Frankrijk: „Bevin is de strijdbare be hoeder geweest van onze belangen op de conferentie van Moskou door de bespre king te weigeren van Duitsche vraagstuk ken bij onze afwezigheid. Daarvoor zijn wij hem dankbaar". Bevin: „De conferentie beteekende een stap vooruit. De overeenkomsten moeten in een geest van geduld, verdraagzaam heid. begrip en vertrouwen in elkanders eerlijkheid worden uitgewerkt. In dezen geest zijn wij bijeen geweest en het is in dezen geest, hoop ik, dat wij hetgeen be sloten werd. zullen ten uitvoer brengen." Italië: „Bitter teleurgesteld. Inspannin gen en offers in den oorlog der bevrijding niet voldoende gewaardeerd." Londen: Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de drie ministers het uiterste bereikt hebben. De instelling van een commissie voor het Verre Oosten wordt gezien als een besnoeiing van Mac Arthur's bevoegdheden. De genomen be sluiten worden over het geheel als „even wichtig" beschouwd, hoewel men te Lon den doet uitkomen, dat Sovjet-Rusland er iets gunstiger is afgekomen dan Engeland en Amerika Ankara heeft de berichten uit Moskou over het algemeen met voldoening ont vangen. hoewel eenige ongerustheid valt op te merken met betrekking tot de be handeling der kwesties aangaande den Balkan, het Midden-Oosten en in het bij zonder Turkije zelf. De eerste permanente oeververbinding over den IJscl Is te Kampen tot stand jrebraeht. Het plaatsen Aan de laatste overspanning, waarbij verschillende autoriteiten aanwezig watten. Het ligt in de iKMloeling de brug op 3 Januari 1946 voor hot vorkeer open te stellen, (P.) van de Roemeensche regeering. Aan den Koning zal worden geadviseerd om een lid van de Nationale Boerenpartij en een lid van de Liberale Partij in de regeering op te nemen. De hiernagenoemde commis sie zal zich er van overtuigen: a. dat deze leden werkelijk representatieve leden zijn van de nog niet in de regeering vertegen woordigde partijen; b. dat het geschikte personen zijn die op loyale wijze met de regeering willen samenwerken. De drie regeeringen nemen er nota van, dat de aldus gereorganiseerde Roemeen sche regeering moet verklaren, dat zoo spoedig mogelijk vrjje verkiezingen zul len worden gehouden op de basis van al gemeen en geheim kiesrecht. Alle demo cratische en anti-fascistische partijen zul len het recht hebben aan deze verkiezin gen deel te nemen en candidaten in te dienen. De gereorganiseerde regeering moet verzekeringen geven wat betreft het toestaan van persvrijheid, vrijheid van godsdienst, van het woord en van ver- ecniging. Wysjinski, Harriman en Sir Archibald Clark Kerr worden gemachtigd als com missie onmiddellijk naar Boekarest te gaan, teneinde met Koning Michael en de leden der huidige regeering besprekingen te voeren over de uitvoering van boven genoemde opgaven. Zoodra deze taken zullen zijn volbracht en de vereischte ver zekeringen zijn ontvangen zal de regee ring van Roemenië, waarmede de Sovjet- regeering diplomatieke betrekkingen on derhoudt, worden erkend door de regee ring van de Ver. Staten en door de re geering van Engeland. Ten aanzien van Boelgarije is gekomen, dat de Sovjet-regeering op vriendschappelijke wijze aan Sofia advies zal verstrekken tot uitbreiding van de Boelgaarsche regeering met 2 vertegen woordigers van andere democratische groepeeringen dan het Vaderlandsch Front Atoomenergie. Het communiqué vermeldt over de kwestie der atoomenergie nog boven het gisteren reeds gepubliceerde, dat uit de nationale bewapeningen ook alle andere wapens zullen worden verwijderd, welke gebruikt kunnen worden voor massale vernietiging. Iran: geen overeenstemming. De Iraansche problemen zijn wel uit voerig besproken, maar er werd geen de finitieve overeenstemming bereikt. Over deze aangelegenheid worden de bespre kingen langs de diplomatieke kanalen voortgezet. De verdragsdatum van 2 Maart 1946 voor het terugtrekken der troepen blijft gehandhaafd. Vrede in China De Reutercorrespondent in Tsjoengking meldt, dat genraal Tsjow heeft mede gedeeld, dat de communistische partij een „officieel en schriftelijk vastgelegd" voor stel voor onvoorwaardelijke wapenstil stand zou overleggen, indien de regee- ringspartij de Kwomintang en de commu nisten na een onderbreking van vijf we ken de onderhandelingen officieel weer hervatten. „Wij wenschen onmiddellijk den strijd te staken, hetgeen belangrijker is. dan alle andere dingen", zei generaal Tsjow. Hij voegde hier aan toe. dat hij van den voorzitter van de Chineesche communistische partij generaal Mau Tse Toeng toestemming had gekregen dit voorstel te doen. Het woord is aan.. Shakespeare: Al wat is wordt met meer geestdrift nagestreefd dan genoten. De besprekingen te Londen De Engelsch-Nederlandschc besprekin gen over de Indonesische problemen wer den Donderdagmiddag en Donderdagavond voortgezet in Chequers-Court, het buiten verblijf van minister-president Attlee. Wanneer de besprekingen, zooals men ver wacht, hedenochtend beëindigd zullen zün, zal de Nederlandsche delegatie heden tegen den avond naar Den Haag terug gaan. Naar men gelooft zou de Nederland sche regeering een zekeren vorm van auto nomie aan de Indonesiërs voorstellen, wel ker bestudeering het doel zou uitmaken van een bijzondere conferentie. De diplomatieke correspondent van do Evening News zeide dai bij de onderhan delingen van Donderdag van Britsche zijde de nadruk op de volgende punten zou worden gelegd: 1. Britsche en Nederlandsche militaire actie ter herstel van de orde in Indonesië. 2. Het geheel in handen der Nederlan ders leggen van deze taak en het terug trekken van de Britsche troepen zoodra dit practisch uitvoerbaar is. 3 Liberaliseering van het Nederland sche bestuur en zoo ver mogelijk tege moetkomen aan de rechtmatige Indone sische eischen binnen het kader van het Nederlandsche rijk, Nederlandsche gezinnen hereenigd Ontroerende tooneelen te Bangkok Tijdens de Kerstdagen zijn ongeveer 3000 Nederlandsche evacués uit Indië met Britsche troepentransportschepen in Bangkok aangekomen. Meer dan de helft van hen waren jonge kinderen In totaal worden er ongeveer 4500 geëvacueerden m Thailand verwacht, voor wie hotels en kampen in gereedheid zijn gebracht. Het zijn de vrouwen en kinderen van Nederlandsche militairen, die nog steeds vertoeven in de omgeving, waar zij een jarenlange Japansche krijgsgevangenschap hebben ondergaan Tallooze gezinnen zijn door deze evacuatie weer vereenigd. Op de havenkaden speelden zich bij de aan komst der geëvacueerden ontroerende tooneelen af. Vaders beleefden de eersta ontmoeting met hun in 1942 geboren kin deren. Vermagerde, vermoeide en ver waarloosde vrouwen wierpen zich me* hartstochtelijke blijdschap in de armen van hun echtgenooten en zoons. Het ligt in de bedoeling, de gezinnen zooveel mogelijk tezamen te brengen en voor de kinderen scholen en leergangen in te richten. Het is rustig in Thailand, de bevolking heeft weinig van den oorlog geleden en biedt den van alles berooiden Nederlanders bereidwillig de helpende hand. Het is niet bekend, hoe lang deze ballingschap voor onze landgenooten zal duren. Maar voorloopig beteekent zij voor velen een verheugende oplossing. Aanslagen in Palestina Minstens elf dooden In Jeruzalem, Jaffa en TeUAviv hebben. Joodsche terroristen aanslagen gepleegd, waarbij minstens elf personen werden ge dood en verscheidene gewond. Zoo zijn, zeven bommen ontploft in het hoofdbureau van het Criminal Investigation Depart ment te Jeruzalem, waarbij een dikke muur instortte, die slachtoffers onder zich bedolf. Met mortieren werd geschoten op het hoofdbureau van politie te Jaffa, waarbij een vuurgevecht ontstond. Do stad Tel Aviv werd door twee zware ex plosies geschokt Er zijn geen berichten ontvangen over troebelen in andere cen tra van Palestina. In een desbetreffend officieel communi que wordt gezegd, dat het hoofdbureau van politie te Jeruzalem door Joden, ge wapend met automatische wapens, hevig werd aangevallen, dat eenige zware ont ploffingen werden vernomen en dat groote schade werd aangericht. Voor zoover kon worden nagegaan, zijn ook aan de zijde van de aanvallers slachtoffers gevallen. Nadere bijzonderheden worden afgewacht. Met ingang van Donderdagavond geldt voor alle hoofdzakelijk joodsche wijken in Jeruzalem vanaf 10 uur een uitgaans verbod. Volgens een joodschen zegsman zou de aanslag op het hoofdbureau te Jeruzalem gepleegd kunnen zijn door de extremistische groep „Irgun zvei leumi", die zich in dergelijke overvallen speciali seert Hij schreef den aanslag toe aan het bericht van de vorige week. volgens het welk de joodsche immigratie in Palestina was stopgezet.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1