Tlieuialaatsschaaktamnaai IJMUIDEN Folklore en bijgeloof van visschers Vele en eigenaardige gewoonten zijn •veral op de wereld verbonden aan het dageüjksch leven van den visscherman; zij beginnen bij de geboorte en eindigen met zijn dood, schrijft Peter F. Anson in zijn ,,The Fisherman and his Work". Ontelbare teekenen van bijgeloof in verband met de geboorte van een kind vindt men bij de Bretonsche visschers. Als een jongen wordt geboren terwijl de vader cp zee is en het water wassende is, zal hij opgroeien tot een bekwaam visscherman. Daarentegen zal hij het leven verliezen bij een schipbreuk, als het water vallende is tijdens zijn geboorte. In Bretanje worden de zuigelingen in visschersgezinnen dikwijls in vischman- 'den gelegd in plaats van in een wieg, om dat men gelooft, dat dit hun in het latere leven geluk zal brengen, wanneer zij naar zee gaan. Men doet ze banden van schel pen om den hals om dezelfde reden. Visschers van Groenland gelooven, dat om een goed zeeman van een kleinen jongen te maken, het noodig is, dat de vader een laars uittrekt en die onder de kom legt, waaruit het kind voedsel krijgt. Te Hull en Hartlepool was het vroeger de gewoonte, een kind een stuk brood en een ei te geven, wanneer het voor het eerst op bezoek bij een buur werd ge bracht. Het bijgeloof vervulde een groote plaats bij de beantwoording van de belangrijke vraag, wie de vrouw of de echtgenoot moest zijn. Te Le Pollet en Dieppe zoch ten de vissehersmeisjes naar een zekeren ■witten steen, dien zij den gelukssteen noemden en die, zoo geloofden zij, de macht bezat, haar een goeden man te be zorgen. De meisjes van de visschers- dorpen aan de kust bij Plougasnou en Tregastee in Bretanje hadden de gewoon te, een haar te leggen in het wijwater bakje van de kleine kapel te Saint-Jean- du-doigt als zij wilden trouwen voor het jaar om was. De meisjes in de buurt van Perros-Guïrec steken nog altijd spelden in het houten beeld van St. Guirec, dat in een kapel staat te Ploumanach, dicht bij de zee, om den heilige te bewegen, haar een echtgenoot te bezorgen. Het komt uiterst zelden voor, dat een visscherman een boerenmeisje trouwt, want een visschersvrouw moet haar echt genoot kunnen helpen met zijn werk. Te Chioggia bij Venetië was het vroeger de gewoonte, dat een jonge visscherman, die trouwplannen had, niet zelf aanzoek ging doen bij een meisje, maar het aan zijn moeder overliet, een passende vrouw voor hem te vinden, terwijl hij zich op zee bevond. De moeder zocht dan een ver loofde voor haar zoon, maakte alles in orde, kocht een ring en als de toekom stige bruidegom terugkeerde van de visch- vangst, werd hem zijn bruid aangeboden. Het huwelijk had dan plaats voordat de jongeman wederom naar zee ging. De „stuivers-huwelijken", die zoo ge noemd werden omdat iedere gast een zekere som voor de bekostiging van het feest moest bijdragen, waren een groote gebeurtenis op bijna elk visschersdorp op de Oostkust van Schotland. Op vele plaat sen werden zeven of acht huwelijken op denzelfden dag gesloten, meestal op Donderdag of Zaterdag, zoodat men het eind van de week nog had om de feesten voort te zetten, totdat de schepen op Maandagmorgen naar zee gingen. In de buurt van Aberdeen was het eenigen tijd de gewoonte, dat onmiddellijk na het hu welijk, de twee jongste leden van de be manning der boot, waartoe de bruidegom behoorde, een groote vlag in de kamer brachten, de bruid er in wikkelden en haar omhelsden! Ten opzichte van den uitzet van de bruid gebood het bijgeloof, dat die nooit op een Zaterdag mocht worden overge bracht; dat zou ongeluk brengen. Te Crovie, een afgelegen plaatsje aan de grens van Aberdeen en Banff wordt ver teld, dat eens de kist met den uitzet van een bruid met een wagen op een Zaterdag werd weggehaald. Toen men het ontdekte werd de kist in een boot naar Crovie te ruggeroeid. Te Rosehearty geloofde men, dat na het huwelijk van een visscherman een storm opsteekt. In vele visschersdorpen aan de Oostkust van Schotland had een bruide gom de gewoonte, een zilveren munt in zijn laars te stoppen als een voorbehoed middel tegen ongeluk. Scheveningsche haringjoggers gaan trawlen. De laatste nog op de haringvangst zijn de loggers zijn even voor Kerstmis te Scheveningen binnengeloopen. Het zijn de SCH. 14, K. Pronk, met 60 kantjes en de SCH. 325, A. Harteveld, met 100 kantjes haring. De geheele haringvloot is nu binnen en het is „behouden teelt". Er is te Sche veningen vreugde en ook dankbaarheid. Immers de geheele haringvloot is wer kelijk behouden binnen en geen enkel van deze schepen i6 door het mijnenge vaar verongelukt. De afgeloopen teelt is zeer goed ge weest. Flinke ladingen zijn aangebracht en goede besommingen zijn gemaakt. Het meerendeel der loggers zal voor trawlvisscherij in gereedheid gebracht worden. Ze zullen binnenkort weer naar 2ee vertrekken. Orgelconcert De organist Feike Asma geeft heden avond een orgelconcert In de Goede Her derkerk. i Kerstvacantïe-Kin'derfeest Het Kerstvacantie-Kinderfeest voor deelnemers aan de Kinderkerken, georga niseerd door de groep IJmuiden van de afdeeling Velswi van U.V.V. zal Donder dag 3 Januari a.s. des middags 2 uur in Thalia gehouden worden. De toegangskaarten kunnen Maandag 31 December aan het Kerkelijk Bureau, Goede Herderkerk gratis worden afge haald. Een goed begin De motortrawler Dirkje RO 53, die on langs voor zijn eerste reis na den oorlog naar zee was gegaan, was Maandag met een groote vangst aan den afslag. De trawler besomde bijna f 22000. Amerikaansch gereedschap voor onzen wederopbouw De Amerikaansche legerautoriteiten hebben circa 30 ton gereedschappen be schikbaar gesteld voor de automobiel- en garagebedrijven in ons land, die ten ge volge van de oorlogshandelingen of door plundering van den bezetter gedupeerd zijn. Hiermede wordt een belangrijk aandeel geleverd in den wederopbouw van het vervoerwezen in ons land, dat in hooge mate afhankelijk is van de outillage der garagebedrijven, waarvan een niet gering aantal in de afgeloopen jaren geheel is leeggeroofd. Uiteraard trok de komst van een zestal groote legerwagens vol gereedschappen aan 't secretariaat van den bond van auto mobielhouders B.O.V.A.G. te Amsterdam, welke met de verdeeling belast is, groote publieke belangstelling. Salvation Army helpt het Leger des Heils Het Leger des Heils, dat voor den oor log met zijn uitdeelingen steeds vele be- hoeftigen en vooral ouden van dagen een gelukkig Kerstfeest heeft bezorgd, kon in den bezettingstijd deze traditie niet in stand houden, maar dit jaar heeft men weer op ouderwetsche manier het Kerst mannetje kunnen laten rondgaan. Daartoe in staat gesteld door den groo- ten broer uit Engeland, de Salvation Ar my, die voor IJmuiden en andere plaatsen een vrachtauto vol verrassingen stuurde, werd Donderdag als slot van de Kerst feestviering ruim vijftig ouden van dagen een prettige middag bezorgd. Bij den verlichten kerstboom hebben de oudjes zich te goed gedaan aan allerlei versna peringen, die de laatste jaren een onge kende weelde waren. Na afloop van het feest kreeg elk der aanwezigen een pakket mee naar huis, in houdende allerlei versnaperingen en voorts levensmiddelen, als spek, boter, havermout enz. De zending was door eenige Engelsche heilszusters zelf naar ons land gebracht. Namens de gasten heeft de heer H. v. d. Wel een woord van dank gesproken. De Hoogovensacn-Schaskclub, welke 11 Februari 1946 haar tienjarig bestaan zal herdenken, heeft, evenals voorgaande jaren, behalve verleden jaar, ook na weer een grootscb schaaktournooi georganiseerd dat door deelname van een vijftal buiten landers een internationaal karakter zal dragen. Dit tournooi, dat van 5 tot en met 13 Januari 1946 in onze plaats wordt ge houden, en wel in het Kennemerhotel en het Kennemer Theater, zal ongetwijfeld de oogen van de geheele Nederlandsche schaakwereld op zich vestigen, maar zeker ook in het buitenland met aandacht wor den gevolgd. De leiding van het tournooi berust als voorheen bij den heer P. A. Veldheer, daarin bijgestaan door de heeren G. L. de Haas, wedstrijdleider en C. J. Mulder, penningmeester, die tevens de maaltijden organiseert. Hoewel het niet in het voornemen lag heeft de commissie twee hoofdgroepen voor den tienkamp gevormd, waartoe in de hoofdgroep A de buitenlandsche gas ten en de sterkste Nederlandsche spelers (met uitzondering van dr. Max Euwe, die door zijn deelname aan het tournooi te Hastings niet aanwezig kan zijn) zijn in gedeeld en bestaat uit: N. Cortlever, Am sterdam; H. Grob, Zwitserland; A. D. de Groot, Utrecht; W. Koomen, Amsterdam; H. Kramer, Leeuwarden; P. S. Milner Barry, Engeland: A. O'Kelly de Galway, België: Th. D. v. Scheltinga, Amsterdam: G. Stoltz, Zweden: W. Winter, Engeland. In hoofdgroep B spelen: J. Been, Am sterdam; C. B. v. d. Berg, Leiden; F. W. Henneberke, Amsterdam. K. D. Mulder v. Leens Dijkstra, Wier (Fr.); mr. A. H. Roose, Groningen: ir. H. J. v. Steenis, Utrecht: Th. P. v. d. Tol. Leeuwarden; J. Visser, Vreeswijk: Chr. Vlagsma, Rotter dam en W. J. Wolthuis, Amsterdam. De officieele opening van den tienkamp vindt plaats :r. het Kennemerhotel op 5 Januari "s middags 16.40 uur. Daarna zul len de acht-, zes- en vierkampen worden gehouden. Het totaal aantal deelnemers, die van heinde en ver komen en dat bij het laatste tournooi in 1944 met 234 al zeer hoog was, zal nu zeker ver overschreden worden, daar dit thans al ruim 215 bedraagt en de inschrijving voor de vierkampen eerst 9 Januari sluit. Damclub IJmuiden naar Jozeph Blankenaar De belangstelling van vele damliefheb bers gaat ongetwijfeld uit naar de ver richtingen van het eerste tiental van D.C.IJ. a.s. Zondag tegen de Amslerdam- sche club Jozeph Blankenaar, kampioen van Nederland, clubkampioen van de Noord-Hollandsche hoofdklasse-competi tie. De wedstrijd wordt gespeeld in het Schaakhuis, het clubgebouw van Jozeph Blankenaar. Hebben de IJmuidenaren kans te win nen? Jozeph Blankenaar heeft tot nu toe vijf wedstrijden gespeeld en alle wedstrijden met goede cijfers gewonnen. Ook D.C.IJ heeft haar vijf wedstrijden gewonnen, maar.... met de hakken over de sloot Het bordgemiddelde loopt dan ook zoo ver uiteen, dat geconstateerd mag worden, dat de Amsterdammers veel sterker zijn Op een overwinning onzer plaatsgenoo- ten mag dan ook niet gerekend worden ook al brengt IJmuiden een tiental op de been, dat in 1937 zelfs het kampioenschap van Nederland wist te behalen. Maar ver rassingen komen ook bij het damspel voor. Hieronder volgt de stand der drie lei dende clubs: gesp. gew. gel. verl. pt. v.t. Gezell. Samenzijn 5 5 0 0 10 89—11 Jozeph Blankenaar 5 5 0 0 10 7228 D.C.IJ. 5 5 0 0 10 59—41 De wedstrijd tegen Jozeph Blankenaar is de laatste uit-wedstrijd. Zondag 6 Januari komt Gezellig Samenzijn en Zon dag 13 Januari de Haarlemsche Damclub bij D.C.IJ. op bezoek. Met het volgende tiental trekt D.C.IJ. Zondag naar Amsterdam: 1. H. Laros, 2. B. Dukel, 3. C. Suyk. 4 T. Postma, 5. J. J. H. Mertens, 6 A. Ligt- hart. 7. H. v. d. Heijde, 8. J. A Dixhoorn, 9 F. Basstra, 10. G. Postma. Reserves zijn J. van Straten, J. Kramer, Vrijhof en J. Bal. Waterloo-Nieuws Het programma voor as. Zondag luidt als volgt: VVB 3—Waterloo 2 9.45 uur. Dit kan een spannende wedstrijd wor den, gezien de resultaten, die beide elf tallen in de competitie hebben bereikt. Waterloo, dat na Beverwijk 3 tweede op het ranglijstje is, heeft van de 9 wedstrij den 7 gewonnen en 2 gelijk gespeeld, VVB 3 als derde op het ranglijstje, speel de tot dusver vijfmaal waarvan 4 gewon nen en 1 verloren. Het aantal punten van beide elftallen is dus resp. 16 en 8. Waterloo 1 speelt op Nieuwjaarsdag te 2 uur vriendschappelijk tegen SVIJ 1. Naar Amsterdam De Utrecht is, na de visch gelost te heb ben, naar Amsterdam vertrokken voor het herstellen van een ernstige lekkage. Besommingen van Donderdag Stoomtrawlers: IJM 183 Vikingbank f 17.792, IJM 73 Utrecht f 32.195, IJM 48 Ewald f 18.220. De mogelijkheid bestaat zelfs en in zeer groote mate. dat de voorwedstrijden om het damesschaakkampioenschap van Ne derland .eveneens op dit tournooi plaats hebben. Waarschijnlijk zullen ook de be faamde schaaksters mevr. Roodhuis, oud kampioene, en mevr. Fanny Heemskerk inschrijven. Aan het tournooi zijn uiteraard vele voorzorgsmaatregelen verbonden voor de commissie. Tijdens dit voor de omgeving zeker be langrijke internationale tournooi heeft de tournooi-commissie ook eenige ontspan ningsavonden voor de deelnemenden ge organiseerd. Een bridge-drive wordt op 10 Januari gehouden, een vroolijke bonte avond op 11 Januari en een filmavond op 12 Januari. Vooruitloopende op den gang van dit tournooi, vermeiden wij nog, dat in 1944 de eerste prys in hoofdgroep A werd be haald door den hoofdstedelijken schaak meester Tli. D. v. Scheltinga en in groep B de Leidenaar C. B. v. d. Berg zich de sterkste toonde. H. P. Baard, wetenschappelijk assistent van het Rijksmuseum te Amsterdam, die tot directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem benoemd is. In Uitgeest is Donderdag plotseling overleden de heer D. de Ridder, oud-com missaris van politie te Velsen. Met den heer De Ridder is een man heengegaan, die gedurende een reeks van jaren een markante figuur in het open bare leven van Velsen, in het bijzonder van IJmuiden, was. Dinand De Ridder werd 3 October 1878 in Gorinchem geboren. Zijn oplajding voor de politie genoot hij in Breda en Den Haag. Op 1 April 1903 trad hij in dienst van de gemeente Velsen als buiten gewoon ambtenaar ter secretarie, belast met de functie van Inspecteur van Politie. Tevens werd hij benoemd tot waterschout en belast met de waarneming van het commissariaat van Rijkspolitie. Het ambt. waarmee de toen 25-jarige jongeman werd bekleed, was buitenge woon moeilijk. IJmuiden was in opkomst en werd druk bezocht door vreemde zee lieden, vooral visschers, die in de drank- gelegenheden van het havenkwartier het toen nog zwakke politiecorps jnet den hoer De Ridder aan het hoofd veel werk be zorgden. Het verschijnen van de kloeke figuur van den heer De Ridder was meestal voldoende om aan al het gekra keel een einde te maken. De aanwezigheid van zoo vele vreem delingen en het toenemende verkeer door de sluizen maakten het noodig, dat in IJmuiden een commissariaat werd ge- vestigd. Bij Kon. Besluit van 17 Nov. 1910 werd de heer De Ridder commissaris van Rijks- en Gemeentepolitie, welke functie hij 1 Januari 1911 aanvaardde. Hem zijn eenige hooge onderscheidin gen te beurt gevallen. In 1907 werd hij benoemd tot Ridder in de Kroonorde van Pruisen en in 1911 tot Officier de l'Etoile Noire. Voor zijn belangrijk werk. in den vorigen oorlog verricht, vooral ten be hoeve van de bemanning van de Duitsche torpedoboot V 69 werd hij in 1928 benoemd tot Ridder van het Duitsche Rooöe Kruis en Sn 1932 werd hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 1 Mei 1936 verliet de overledene den. dienst met pensioen, waarna hij zich spoe dig in Uitgeest ging vestigen. Korten tijd daarvoor had hij onder zeer groote be langstelling zijn zilveren jubileum als commissaris gevierd- De crematie geschiedt a.s. Maandag om 11.45 uur. Laatste voetbaldag 194-5 Het struikelen van H.F.C. tegen Bever wijk en van T.Y.B.B. tegen H.R.C. op 2cn Kerstdag dat Kinheim uitnemende dien sten bewees en deze club daardoor vaster op de bovenste plaats zette, moet de geel zwarten Zondag ongetwijfeld inspireeren. Zij krijgen T.Y.B.B. in Van Gelder's Sport park op bezoek en deze club heeft than6 8 pnt. uit 7 wedstrijden, terwijl Kinheim er 9 uit 5 ontmoetingen heeft. Het zal derhalve den geel-zwarten niet gemakke lijk worden de Haarlemmers te bedwin gen en een overwinning, zij het een kleine, uit het vuur te 6leepen, temeer daar T.Y. BB. vrij onberekenbaar is. Het belooft dus een spannende strijd te worden, daar hij voor beide partijen van groote betee- kenis is. Middenvoor Verhoofstad is ech ter terug en het elftal is compleet met C. Druyven; P. Rem en W. Groencveld; C de Boer, H J. v. d. Wateren en S. de Vries; P. de Boer, H. Prinsen, J. Verhoof stad. A. v. d. Steeg en O. Kuilenburg. Verder wordt te 12 uur gespeeld: D.E.M. IllKinheim III. Daar het Castricumsche Vitesse thans gelijk staat met I.E.V. en eerstgenoemde zeker de plaatselijke ontmoeting met C. S.V. wel zal wmnen, moeten de Vclsena- ren te Wijk aan Zee tegen V.V.E. het zekere voor het onzekere probeeren te bereiken en dit moet mogelijk zijn met: W. v. Tunen; J. v. d. Zon en W. Michel; J Wittebrood, P. v. d. Berghe en G. N. Oorthuis; J. Schavemaker, Th. Koek, G. Nieuwenhuizen, A. Stokman en P. Schoor 1. De Breesapers ontvangen op Watervliet Bergen, welke ploeg wel de meest zwakke is, zoodat V.V.B., waarvan de aanvalslinie weer eens gewijzigd is, geen zware opgaaf heeft met: N. Michel; C. P. v. d. Bosch en H. Lantsink; G. van 't Veld, M. de Boer en C. Hoen; J. Stek, W. Bakker, L. Spruit, C. Sturke en A, Duineveld. Internationaal

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 3