ÏJmuider Courant r:r::i Londen en Den Haag Overeenstemming. Canada met Indonesiërs zeer waarschijnlijk A T-™- Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad „eek 3, c. Direetéur-HoofdredactcurRobert l'eereboom per kwartaal 4.— i60a JaarffHiiir No. 18216 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. zijn het eens over te volgen gedragslijn Streven naar overeenstemming tusschen Nederlanders en Nationalisten Veiligheid voor geïnterneerden Over de besprekingen in Londen tus schen de. Nederlandsche delegatie en leden van de Britsche regeering, waarbij de chef van den imperialen generalen staf, is een communiqué uitgegeven, waar in wordt gezegd: De bespreking betrof den toestand op Java, die in den Iaatsten tijd is achteruit gegaan en de meest doelmatige wijze om rust en orde te herstellen. In den loop van deze besprekingen, die een bevredi gend resultaat hadden, werd de Britsche regccring volledig op de hoogte gesteld van de consequente en vooruitstrevende politieke gedragslijn, welke de Nederland sche regeering gevolgd heeft en voor nemens is te volgen met betrekking tot het Indonesische vraagstuk. De Britsche regeering bevestigde haar verplichting jegens haar Nederlandsche Geallieerden om zonder uitstel een toestand van veilig heid te scheppen waarin het voor de re geering van Ned.-Indië mogelijk zal zijn besprekingen met representatieve Indo nesiërs voort te zetten. De respectieve regeeringen waren het er over eens. dat een oplossing van het politieke conflict beschouwd moet wor den als een essentieele bijdrage tot de succesvolle vervulling van de taak door het oppercommando van de geallieerde megevdheden toevertrouwd aan Groot neemt afscheid Nadat generaal Guy Simonds, bevelheb ber van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland, Vrijdagmiddag een bronzen plaquette op de Berlagebrug te Amster dam aan burgemeester de Boer had over gedragen als een blijvende herinnering aan den intocht der Canadeesche troepen in Mei van dit jaar, zaten ruim 200 pro minente Nederlandsche en Canadeesche gasten aan tijdens een officieel afscheids diner in het Amstel-hotel. Onder de gasten bevonden zich Prinses Juliana en Prins Bernhard, luit-gen. H. J. Kruis, dr H. Brugmans. talrijke burge meester en Commissarissen der Koningin, de ambassadeurs van Canada en de Ver. Staten in Nederland en vele hooge Ca nadeesche officieren. Gen. Simonds hield een uitvoerige rede waarin de geschiedenis van het Cana deesche leger in dezen oorlog werd ge schetst. Over Nederland sprekend zei de generaal: ..Wij beseften ten volle, toen wij hier kwamen, dat Nederland van alle West-Europeesche staten het meest van dezen oorlog had geleden en dat het voor dit land zeer bezwaarlijk zou zijn. wan neer een zoo groot leger na de capitulatie in dit dichtbevolkt land zou worden on dergebracht. Toch was het ons onmogelijk, onze troe pen in het zwaar gehavende en reeds overbevolkte Duitschland onder te bren gen. Er was geen andere oplossing moge lijk. dan de Canadeezen in Nederland te huisvesten, totdat ze zouden kunnen re patrieeren. Mijn taak was het ervoor te zorgen, dat de repatrieering zoo snel mo gelijk geschieden zou. Een taak, die mij onmogelijk zou zijn gevallen, wanneer Ne derland mij hierbij niet geholpen had, door zijn begrip voor onze moeilijkheden en door zijn onvolprezen gastvrijheid. Ik ben er zeker van. namens alle Canadeesche soldaten te spreken wanneer ik zeg, dat het ons werkelijk spijt, afscheid van Ne derland en van de vele vrienden, die wij hier maakten, te moeten nemen." De generaal gaf vervolgens een boeiend overzicht van den veldtocht in West- Europa, waarin het door Canada gelever de aandeel duidelijk naar voren kwam. Hij besloot met een hartelijk woord van dank aan de Nederl. regeering. het En tertainment Committee en burg. de Boer. Prins Bernhard, gen Kruis en de Com missaris der Koningin in Noord-Holland, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, beantwoordden de rede van gen Simonds in korte hartelijke speeches. Het diner werd met een bal besloten, waaraan nog talrijke gasten deelnamen. Vele arrestaties in Palestina Alle telefoonverbindingen met Pales tina zijn om veiligheidsredenen verbro ken. De politie, bijgestaan door het le er. gaat over tot de arrestatie van hon- erden verdachte personen van alle landen. In Tel Aviv en Jeruzalem wordt streng de hand gehouden aan het uit gaansverbod. Britsche troepen, verge zeld van tanlcs en automatische mitrail leurs komen in grooten getale in Tel Aviv aan. Brittannië om de Japansche bezetting van deze gebieden te liquideeren en dat voor wat dit betreft, dit een gemeenschappe lijke zaak is van de Britsche en Neder landsche regeeringen en van het Indo nesische volk. De Britsche en Nederlandsche regee ringen zqn het daarom eens over de ge dragslijn oin te bevorderen, dat de leiders van de nationalistische beweging tot over eenstemming komen mei de Nederland sche autoriteiten. Middelerwijl zullen onmiddellijk verde re stappen worden genomen om zooveel als mogelijk is. de veiligheid te verzeke ren van de krijgsgevangenen en geïnter neerden in Indonesië, die bedreigd wor den door geweld der extremisten. Van Mook: „Nooit verschil van meening met regeering geweest" „De besprekingen met de Britten leid den tot bevredigende overeenstemming tusschen het Britsche en Nederlandsche gezichtspunt, bevredigende resultaten werden bereikt", aldus zei dr. Van Mook op een persconferentie na de besprekin gen in Londen en legde er den nadruk op. dat er tusschen hem en de Neder landsche regeering nooit verschil van mcening was geweest, en dat hij nooit tevoren een zoo groote overeenstemming in politiek gezichtspunt had meege maakt". „Het kabinet en ik zijn één voor wat gedaan zou moeten worden en kan wor den". Van Mook zei verder: „Ik denk niet dat het lang zal duren eer iets meer bepaalds kan worden gezegd na de aan staande hernieuwde besprekingen met Indonesische politie in Batavia ontwapend De geheele Indonesische burgerlijke po litie te Batavia is door generaal Christi- son ontbonden. Alle leden van de politie, officieren en manschappen, zyn ontwa pend en in hun hoofdkwartieren opgeslo ten. Het dragen van uniformen is verbo den. Een grootscheepsche overval door de Britsche militaire politie op de Indonesi sche politie-hoofdkwartieren had geen volledig succes, daar vele Indonesische politiemanschappen niet aanwezig waren. Er zyn aanwijzingen, dat zU een „tip" hadden gekregen omtrent de Britsche voornemens. Er zal een gemengde politie worden ge vormd uit Britsche en Britsch-Indische leden van de militaire politie en uit Ne derlanders en Indonesiërs. Ook zou de stad worden verdeeld in een Britsche zone en Nederlandsche en Indonesische wijken. Iedereen moet 's avonds om 10 uur binnen zijn. Ene aanval op de Nederlandsche kazer ne van Kemajoran is afgeslagen. In Medan zijn nieuwe Britsche troepen aan land gezet. In Soerabaja is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Karmo-kazerne. Franco-kringen opgelucht Het communiqué van de conferentie le Moskou is in officieele kringen te Madrid met opluchting ontvangen. Men vreesde, dat de Anglo-Amerikanen tot een collectieve breuk met de Spaansche regeering zouden besluiten en men con stateert met voldoening dat dit niet is geschied. Deze officieele kringen reke nen hiermede op een nieuw uitstel, ge durende hetwelk naar zij hopen de we reld hoor interesse voor Spanje zal ver liezen, een hoop, die wel eens ij del kan blijken. De Turksche vrijheidszin Nadat uit Turkije de kreet was ver nomen, dat „het geheele Turksche volk bereid is zich voor elke duimbreeds gronds in den strijd te werpen", heeft de minister-president Saradjogloe Vrij dag voor het parlement het volgende over de Turksche buitenlandschc poli tiek gezegd: „Het pad, dat wij in de buitenlandsche politiek volgen, is dat, wat wij sinds onzen onafhankelijkheids oorlog hebben gevolgd: het pad van vrij heid en onafhankelijkheid van ons eigen volk, het pad van eer, dat het Turksche volk in geval van nood zal blijven vol gen". de Indonesiërs, daar ik van meening ben, dat een overeenstemming niet al leen zeer wel mogelijk, maar zelfs waar schijnlijk is. Wij erkennen, dat de natio nalistische aspiraties in Azië vasten wor tel hebben geschoten en op realistische wijze bevredigd zouden moeten worden". Dr. van Mook zeide o.m. dat de eer ste stappen, die gedaan werden op den weg naar verzoening en overeenstem- min, zeer bemoeilijkt werden door het terrorisme der extremisten, bij de ver dere ontwikkeling werd de eerste re- publikeinsche groep min of meer ver vangen door die van Sjarir die het beste deel der nationalistische beweging ver tegenwoordigt. Deze groep vertegen woordigt de groote meerderheid der in- tellectueelen en het gevoel van millioe- nen, die een eind willen zien komen aan de chaos en het bloedvergieten en die verlangen naar terugkeer van een be hoorlijke regeering. Met deze groep werden besprekingen gevoerd, waarin de rede van de Koningin op liberale en op opbouwende wijze werd uitgewerkt. Maar, zoo waarschuwde dr. van Mook. wij moeten de realiteit niet uit het oog verliezen. Indonesië heeft mate- rieelen steun hard noodig en die kan al leen gegeven worden door samenwer king. De luit. gouv. gen. verklaarde, dat hij uit het Oosten was overgekomen, om het contact weer op te nemen, en dat hij niet anders kon zeggen, dan dat zijn bezoek zeer vruchtbaar was geweest. Hij was van meening dat hij zou kunnen te ruggaan naar Indië met de verzekering dat de politiek die gevoerd zal worden, in overeenstemming zou zijn met de re devoering van de Koningin in 1942. In antwoord op verschillende vragen, zeide dr. van Mook, dat hij de ontvangst die de Indonesiërs deze voorstellen zouden bereiden, met optimisme tegemoet zag. Op Borneo, Celebes en de Moluklcen waren de goede betrekkingen met de Nederlanders hersteld, op basis van ge lijkheid, tenslotte zeide dr. van Mook, dat de nieuwe grondwet die zal worden voorgesteld, betrekking zal hebben op geheel Ned. Oost-Indië, dat een soort van gemeenebest zal worden met plaat selijke besturen, aangepast aan den aard en de bijzondere omstandigheden van het betreffende gebied. Een voorbereidende conferentie zou de definitieve conferentie, waarop de nieuwe regeeringsvorm uitgewerkt zal worden kunnen voorafgaan. Dr. van Mook is van plan, op 5 Januari naar Ned.-Indië terug te keeren. I Hef woord is aan.... George Washington: Het denkende deel der menschheïd vormt zijn oor deel niet naar de uitkomst', zijn billijkheid zal even grooten roem toekennen aan daden, die succes verdienen als aan daden, die met suc ces worden bekroond. Sjarir over Britsch-lndonesische samenwerking Sjarir heeft verklaard dat hij in prin cipe accoord ging met de voorstellen die door generaal Christison gedaan zijn. maar dat de bijzonderheden nog bespro ken moesten worden tusschen de Brit ten en de Indonesiërs. DOEN OF LATEN. Met het oog op deze verklaring van Sjarir, herhalen Britsche militaire krin gen. dat generaal Christison's voorstel aan den Indonesiërs om samen te wer ken een kwesjie is van „doen of laten", daar geen voorwaarden voor zulk een samenwerking in overweging zullen worden genomen. Britsche militaire kringen leggen uit sluitend de nadruk op het militaire ka rakter van het voorstel van generaal Christison. Zij weigeren om verwikkeld te worden in, of zelfs maar in verband gebracht te worden met eenige politieke ge vol gtr ekk ingen Nederlandsche Natuur Historische Vereeniging Dezer dagen hield de Nederlandsche Natuur Historische Vereeniging haar eer ste landelijke bijeenkomst na de bevrij ding in Artis te Amsterdam. In verband met de tijdsomstandigheden werd van het gebruikelijke congres afgezien en werden de afdeelingen in de gelegenheid gesteld enkele afgevaardigden te zenden Van H M, de Koningin, Beschermvrou we der vereeniging, was een dankbrief ingekomen op de door het hoofdbestuur aan H M. gezonden gelukwenschen bij haar terugkeer in het vaderland. Besloten werd o.a. de contributie te verhoogen tot f 5 per jaar, meer subsidie te verleenen aan de contactcommissie voor natuurbescherming, het maandblad Natura op hooger peil te brengen, een uit gave „Wetenschappelijke Mededeelingen" te verzorgen en het hoofdbestuur te re- orrganiseeren en uit te breiden In het hoofdbestuur zullen o.m. zitting hebben: Dr. Joh. H. van Burkom (alg. voorzitter), J. Nijkamp (alg. secr.), F. Rui nen (alg. penningm Het eiland der grijze Monniken Een verheugend feit, waarop na de bevrijding nog weinig de aandacht is gevallen, is de terugkeer in Neder- landschen eigendom van het eiland Schiermonnikoog, het „eiland der grijze monniken" (Skiermüntseach), zooals het eertijds werd genoemd. Het eiland was hetgeen niet ieder geweten zal hebben Duitsch bezit. Tot ongeveer het midden der zestiende eeuw had het eiland sinds menschenheugenis toebe hoord aan het klooster Claerkamp. Da bewoners van dit klooster, de Claer- kampster monniken, grijze of schiere monniken, zijn de oudste eigenaars, die bekend zijn. Zij gaven aan het eiland zijn naam en wij zien in het wapen van Schiermonnikoog nog altijd haar beel tenis. Toen in 1580 de Friesche kloos tergoederen in beslag genomen werden, werd het eiland provinciaal domein. De staten van Friesland kregen echter in 1638 geldgebrek en verkochten een deel der domeinen, waaronder ook het ge heele eiland, dat later van hand tot hand ging, toen het in 1858 voor f 98.000 ge kocht werd door Mr. E. J. Banck te 's-Gravenhage, die het eiland in 1892 overdeed aan een Duitschen graaf, in 1903 opgevolgd door zijn zoon, G. E. A. graf von Bernstorff. Krachtens artikel 3 van het besluit vijandelijk vermogen, volgens hetwelk vermogen toebehoorende aan een vijan delijken staat of aan een vijandelijken onderdaan van rechtswege in eigendom, overgaat aan den staat, is Schiermon nikoog nu weder Nederlandsch bezit geworden. 1

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1