Visscherij-Snufje Tildi: i yli J. F. Bekker ,.T>cuk erom, razzia's!" Veie malen hebben wij elkander op deze wijze gewaarschuwd, als de bezetters weer op 't pad waren, om ons van onze rijwielen, die wij zoo dringend noodig hadden, te berooven. Velen konden dikwijls de opgezette vallen niet meer ontwijken en moesten op smadelijke wijze afstand doen van hun vehikel. (P.) CDLXVU. Zoo stappen we dan straks vol goeden moed over den drempel van het Nieuwe Jaar en dan denken we daarbij onge twijfeld, hoe veel beter deze wisseling des jaars is dan de vorige. We kunnen nu weer onzen geest bezielen mei ver wachtingen en met plannen voor de toe komst, waarvan verleden jaar geen sprake was; er is weer levensmoed en levensblijheid, het leven heeft weel waarde, want er is arbeid, nuttige arbeid voor gezin en maatschappij. Er is reden voor een gematigd opti misme, gematigd door de vele moeilijk heden, die nog overwonnen dienen te word en- Hoe staan de zaken thans, in het vis- 6Cherijbedrijf? Er is een levendige, zij het door de overheidsbemoeiingen aan banden ge legde binnenlandsche handeL Het wach ten is nu allereerst op het tijdstip, waar op die min of meer knellende banden verbroken zullen worden en me dunkt, dat dit tijdstip niet zoo heel ver meer kan zijn. Een belangrijke vermeerdering van den aanvoer mag in de komende maanden verwacht worden, immers er komen geleidelijk meer trawlers in de vaart, de loggers, die zich gedurende eenige maanden niet of slechts spora disch in IJmuïden vertoond hebben, komen binnenkort weer terug en dan zij er nog die tientallen kleine kustvisschers die geen quantité négligeable zijn op de markt en waarvan verwacht mag worden, dat ze ook in 1£46 het hunne er toe zullen bijdragen, dat de markt behoorlijk van visch wordt voorzien. Nu ook het vervoer geleidelijk beter binnen het bereik van de versche zee- wordt, komen steeds meer gebieden visch, zoodat niet alleen een toenemen de aanvoer, maar ook een toenemende waag zich zal voordoen. Reeders en vis- schers behoeven daarom, wanneer de regeeringsmaatregelen afgeschaft wor den, geen groote prijsdaling te duchten en zoodoende kan men er van overtuigd zijn. dat er met een handelsverkeer bij een behoorlijke toeneming van den aan voer. meer leven in de brouwerij zal komen dan wanneer het bedrijf bekneld blijft in het pantser der van Den Haag uit geleide coördinatie. Maar nu de export. Deze lijkt mij thans verder dan ooit, in hoofdzaak door de tuimeling, die de Fi-ansche franc heeft vemaakt. De franc- jes zijn nu tegen den gulden geen. 2 \'2 cent meer waard en rekent u nu maar eens uit hoeveel in de nieuwe Fransche valuta een kilo tong in Parijs moet op brengen, wil men hier aan den prijs komen. Bij den thans vastgestelden maximumprijs komen we ergens in de buurt van 175 fr. terecht. Zullen de Pa- rijzenaars zulk een bedrag voor een kilo tong kunnen besteden? Neen, wat den export betreft, zie ik de toekomst donker in. Duitschland en Engeland komen voorloopig ook niet in aanmerking en dan blijft er alleen Bel gië over, dat ook met een franc zit, die niet bepaald 18 karaats is. Hier zijn de transportmoeilijkheden wel te overwin nen, maar het staat te bezien of er in IJmuiden binnen afzienbaren tijd een eenïgszins behoorlijke hoeveelheid voor export naar België geschikte visch op de markt is. Wat tong zouden we wel kunnen missen, maar België is geen tongafnemer; daarvoor hebben we Frankrijk noodig. Was de toestand zoo, dat elke exporteur zijn gang kon gaan. dan zou de ondernemingsgeest wel over onze Belgische exporteurs vaardig wor den. Maar u weet het. de exporteur mag zelf niets ondernemen. Zoo staan de zaken aan de Noordzijde van de Visschersnaven. Aan de Zuid zijde is het met het bedrijfsleven treu rig gesteld. De grootste reparatie-in- riching en machinefabriek, de Hera. ligt in puin, het grootste koudebedrijf kreeg eveneens een gevoeligen tik en ook andere vitale bedrijven leden groote verliezen. Het gebrek aan materiaal of grondstoffen werkt zeer belemmerend <.p den gang van zaken in het industrie kwartier, dat zoo nauw samenhangt met de visscherij. En in de Visschersnaven liggen nog steeds de vele wrakken op opruiming te wachten. Waar blijft de bok om- ze er int te halen? PIETERMAN. Duitsche „priizen" naar Britsche havens Volgens een correspondent van The News Chronicle zijn de eerste schepen, van de Duitsche vloot, welke volgens de overeenkomst van Potsdam aan Engeland moeten worden afgestaan, in de Scho:- sche Firth of Forth aangekomen. Het be- Irof hier twee torpedojagers, waarvan de bemanning werd gevormd door Duit- schers onder Britsche commando en es corte. De Duitsche officieren leken het niet erg eens te zijn met het overgeven van de schepen en zij moesten dan ook streng in het oog worden gehouden. Binnenkort zullen de „Prinz Eugen" en de „Nürnberg" in een Sovjethaven arri- veeren. Broodrantsoeneering in Frankrijk Op 1 Januari zal in Frankrijk het brood weer gerantsoeneerd worden. Het dage- Üjksch rantsoen zal dan 300 gram bedra gen voor den normalen gebruiker. Men is tot dezen maatregel moeten overgaan om dat in den vrijen verkoop het brood ge bruik abnormaal gestegen is, terwijl de invoer beneden de verwachtingen bleef. Nederland en Neurenberg De vertegenwoordiger der Nederland- sche belangen bij het proces te Neuren berg, mr. A. M. baron Van Tuyll van Se- roo6kerken, heeft tijdens een kort verblijf in ons land medegedeeld, dat begin Januari de Fransche aanklager Menthon aan het woord zal komen, die ook het Nederlandsche aandeel in de processtuk ken ter sprake zal brengen. O.a. zal hij een „vertrouwelijk rapport van Seyss- Inquart aan Hitier" overleggen, waarin de Nazi-landvoogd den toestand in Neder land gedurende de periode van 29 Mei tot 19 Juli 1940 beschrijft. Zeer belangwek kend is daarin de passage, waarin het aandeel van de N.S.B.'ers in den strijd tegen Duitschland wordt beschreven. Woordelijk zegt Seyss-Inquart: ..Er zijn concrete bewijzen aanwezig, dat N.S.B.'ers in de uniform van Nederlandsche soldaten ten gunste van de binnenrukkende Duit sche troepen hebben ingegrepen." Nieuw-Amsterdam komt terug Tn de eerste dagen van Januari komt de Nleuw-Amsterdam met ca. 3800 repatrieeren- den in Southampton aan, van welke haven 1900 direct en de rest na enkele dagen met het s.s. Almanzora naar Amsterdam overge bracht worden. Het schip zal aanleggen bij de fruitloods van de KNSM in de Hiettuinen. Binnen enkele dagen zullen bij de dagblad- bureaux de passagierslijsten ter inzage liggen. Aan hen die geen adres van bestemming hebben, zal voorloopig onderdak verleend worden. De idenst der repatrieering doet zijn uiterste best om alles zoo vlot mogelijk te laten verloopen. VELSEN Nederland helpt Indië De groote inzamelingsactie van het Comité „Nederland helpt Indië" in de gemeente Velsen zal in samenwerking met de plaatselijke organisaties van Ned. Volksherstel. Roode Kruis, U.V.V. en H. A.R.K. worden gehouden in de week van 712 Januari a.s. Er worden collectanten voor deze collecte opgeroepen. SANTPOORT Geslaagd voor tandarts De heer J. van Ipenburg alhier, is in Utrecht geslaagd voor het tandarts examen. De heer Ipenburg bezat reeds een Indisch diploma, waaraan hij thans het Nederlandsche diploma heeft toe gevoegd. Ned. Herv. Gemeente Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente benoemde in zijn gisteren ge houden vergadering tot ouderlingen de heeren P. v. Meurs, A. P. F. Bijtelaar en C. Bankert. Tot diakenen werden aan gewezen de heeren J. H. Göbel en W. Schipper. Officieele publicatie. mSTRÏBUTIEDIENST VELSEN In het tijdvak van 2 t.m. 19 Januari 1946 zullen nieuwe levensmiddelenkaarten wor den verstrekt. De uitreiking zal geschieden aan de bewo ners van IJmuiden. Driehuis en Velsen (dorp) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg op: Woensdag 2 Januari: letters A t.m. B. Donderdag 3 Januari: letters C t.m. E Vrijdag 4 Januari: letters F t.m. H Zaterdag 5 Januari: letters I t.m. J Maandag 1 Januari letters K t.m. M Dinsdag 8 Januari: letters N tun. Q Woensdag 9 Januari letters R t.m. S Donderdag 10 Januari: letters T t.m. V Vrijdag 11 Januari: letters W t.m. Z Aan de bewoners van Velsen (Noord) in het Ontspanningslokaal van de Java-Deurenfa- briek aan den Wijkerstraatweg op: Maandag 14 Januari: letters A t.m. K Dinsdag 15 Jaunari: letters L t.m. Z Aan de bewoners van Santpoort in het Bad. huis aan de Wüstelaan op: Woensdag 16 Januari: letters A t.m. G Donderdag 17 Januari: letters H t.m. M Vrijdag 18 Januari: letters N t.m. T Zaterdag 19 Januari: letters V t.m. Z Regeling voor zelfverzorgers. De zelfverzorgers mogen bij de gewone uit reiking geen bonkaarten afhalen. Bij deze uitreiking van levensmiddelenkaar ten heeft tegelijkertijd plaats een contróle van de tweede distributie-stamkaarten en het bevolkingsregister. Hiertoe moeten naast de tweede distributie stamkaarten nog worden overgelegd de oude distlbutiestamkaarten. het trouwboekje Of andere huwelijkspapieren, persoonsbewijzen, geboortebewijzen, paspoorten, dan wel an dere Identiteitsbewijzen. Na controle zullen de tweede distributie- stamkaarten van een zegel en stempel wor den voorzien. Zonder dit zegel en stempel zullen na Januari 1946 op deze stamkaarten geen levensmiddelenkaarten meer worden verstrekt. Een ieder Is verplicht de kaarten af te ha len op den voor zün letter aangegeven dag. De lokalen zijn geopend van 9—12.30 uur en van 2—1 uur. op Zaterdag alleen van 9—12 u, Stabiele toestand in Hongarije Bank bil jettencireu la tie ingekrompen In de Hongaarsche bladen is de uit voerige uiteenzetting gepubliceerd, welke door den Hongaarschen minister-president Tildi tijdens een persconferentie is ge geven over den huidigen toestand in Hongarije. De minister-president wees op het groote belang van de coalitie-regee ring voor het land en verklaarde, dat de intrekking van een gedeelte van de bank- biljettencirculatie tot doel had het voor komen van een economische en financieele ramp. Vanwe de noodzakelijkheid over te gaan tot een wijziging van de grond wet zullen door vooraanstaande rechts kundigen de vereischte wijzigingen van de grondwet worden nagegaan, waarna desbetreffende voorstellen in de nationale vergadering aanhangig kunnen worden gemaakt. Getracht zal worden aan het land een grondwet te geven, welke reke ning houdt met de eischen, welke voort vloeien uit het verleden en die van den huidigen tijd. Wat de buitenlandsche politiek betreft, verklaarde de minister-president, dat Hongarije in de eerste plaats met de Sovjet-Unie de beste en meest vriend- shcappelijke betrekkingen wenscht te on derhouden, hetgeen men ook hoopt te be reiken met het Britsche Tijk en de Ver. Staten. De Hongaarsche regeering wenscht voorts diplomatieke en cultureele betrek kingen aan te koonpen met Frankrijk. Het tweede fundament der Hongaarsche buitenlandsche politiek bestaat uit nauwe politieke en economische samenwerking met de nabuurlanden. Tildi wees er op, dat het vraagstuk van de uitwisseling van bevolking tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije tamelijk moeilijk en nog niet opgelost is. Gewagmakend van de door de sociaal-democraten voorgestane nationa lisatie-plannen, verklaarde Tildi, dat de regeering deze plannen in discussie zou nemen, indien zij als voorstel zouden worden ingediend. De minister-president noemde den binnenlandschen politieker toestand zeer stabiel en wees er tenslotte nog op, dat de coalitieregeering gevormd was, ter oplossing van de vraagstukken van den overgangstijd, welke naar de meening van Tildi echter waarschijnlijk enkele jaren zou duTen, zoodat ook het voortbestaan van de huidige coalitie regeering voor jaren verzekerd lijkt. Geallieerde commissie naar Boekarest Naar radio Moskou meldt, is de geal lieerde commissie, bestaande uit Wvsjin- ski, Harriman en Sir Archibald Clark Kerr Vrijdagavond naar Boekarest ver trokken, teneinde aldaar de taak op zich te nemen, welke door de conferentie van Moskou aan deze commissie is opgedra gen. Voorts wordt nog gemeld, dat de ambassadeurs in Moskou eveneens uit Moskou naar Boekarest zijn vertrokken. Ceen sensationeele ontwikkeling in Indië Arnold Vaz Dias schrijft: Drie belang* rijke gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt na de besprekingen op Chequers, die volgens allen die daarbij betrokken waren, over het algemeen een bevredii gend verloop hebben gehad. In de eerste plaats kan worden gecon stateerd. dat de Engelsche zoowel als de Nederlandsche regeering erkent, dat een toestand van veiligheid in Ned. Indië een dringende noodzaak is, De aanwezigheid van den chef van den imperialen genera- len staf, Lord Allanbrooke. bij de be sprekingen is een duidelijk bewijs voor het belang, dat men hecht aan de maat regelen tot het herstel van wet en orde* In de tweede plaats blijkt er een weder- zijdsch begrip te bestaan voor elkanders positie en moeilijkheden en voor de be perkingen en reserves, welke daarvan een mogelijk gevolg zijn. In de derde plaats is, als gevolg van deze groote mate van gelijkheid van in zicht, waarmede beide regeeringen de In donesische vraagstukken benaderen, de mogelijkheid van overeenstemming met de Indonesiërs aanzienlijk toegenomen. De Indonesiërs zullen nu moeten toonen, of zij bereid en in staat zijn tot een con structieve samenwerking. De onderhandelingen met de Indone siërs zullen na den terugkeer van dr. van Mook naar Batavia weldra in eert nieuwe faze komen, doch sensationeele ontwikkelingen kunnen daarbij nauwe lijks verwacht worden. Niettemin be staat het rustige vertrouwen, dat er in de naaste toekomst voorwaarden zullen worden geschapen, die een basis opleve ren, waarop een constructieve politiek kan worden gebouwd. In dit stadium zou het zuiver specula tief zijn, gedetailleerde voorspellingen te doen omtrent het plan dat bij de komen de bespreking te Batavia waarschijnlijk: ter tafel zal worden gebracht. Maar ver klaard is, dat tijdens van Mooks bezoek' aan den Haag een plan voor con6titu- tioneele hervormingen is besproken. Wanneer Van Mook naar Batavia te rugkeert, weet hij, volgens welke richt lijnen hij met de Indonesische leiders moet spreken. PREDIKBEURTEN SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel (in de Kerk) 10: Ds. H. Bartlems, van Heemstede. Maandag 7: H. M. Strating, hulppred. Kapel Maandag 7: Dr. H. v. d. Loos. Geref. Kerk In H. V. 10: A. C, Reuijl, van. Bentveld. Maandag 8: W. A. Duijs, van Haarlem. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30: Ds. L. A. Bodaan, vlootpredikant te Amsterdam. 5.30: Ds. L. Lagerwelj. Maan dag 7 en Dinsdag 10.30: Ds. L. Lagerwelj. Goede Herderkerk 10.30 en Maandag 8: Ds. G. F. Callenbach. CUr. Geref. Kerk (School Houtmanstraat) 10 en 4: Ds. A. Zwiep. Maandag 7 en Dinsdag 10: Ds. A. Zwiep. Oud-Katholieke Kerk 10. Maandag 7 en Dinsdag 10: Dienst. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Dijkhuis van Haarlem. l ;-A JM JT.K.1I. Prinses Juliana in gesprek niet generaal Simonds, commandant van het Canadeesche leger in Nederland, tijdens het diner, dat Vrijdagavond te Amster dam vvenl gegeven ter gelegenheid van het vertrek van generaal Simonds. (P.) Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon MEI NE DIRK M. Tand J. Tand—v. d. Schreur Afrikanenplein 53 I Amsterdam, 23 Dec. 1945. Hiermede geven wij U kennis, dat de herbegra fenis van onze lieve Moe der. Behuwd- en Groot moeder DIRKJE GOUDA— geb. DEKKER overleden den Isten No vember 1944. te Ermelo. zal plaats vinden op 31 December a.s. op de Bij zondere Begraafplaats te IJmuiden, des namiddags om 1 uur. Namens de familie L. Gouda. IJmuiden, 29 Dec. 1945. Kennemerlaan 2 C. TANDARTS BIEWINCA AFWEZIG TOT 7 JANUARI. Den 2en Kerstdag over leed te Ermelo na een korte ongesteldheid onze geliefde Oom, de Heer JOHANNES HENDRIKUS EGERS in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam P. F. van der Plas IJmuiden. 29 Dec. 1945. Kennemerlaan 2 C. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 31 Dec. a.s. des namiddags om 1 uur op de Bijzondere Begraafplaats te IJmuiden Flink meisje gevraagd. J. Prins, Stations koffiehuis, IJmuiden. Cevraagd meisje voor de morgenuren of werkster. Allan, P. C. Hooft- laan 36, Driehuis. Gevr. wegens teleurstelling een nette HULP in de huis houding of werkster van 9-5 u. Zondags vrij. Geen wasch. Iepenlaan 55, Bloemenaaal. Arts Wilhelmin&kadc 77 A Vanaf Maandag 31 Dec* spreekuur eiken werkdag vatf 8-9 uur v.m. en volgens af spraak. Boodschappen vóór 9 u. v.m. VERLOREN. 27 Dec. 1945 gaande van Oos- terduinplein IJmuiden naar Velsen Noord via de Pont, een paar zwarte KINDERSCHOENTJES m. 26. Tegen hooge bel. ter. te bez. Watervlietstraat 48, Velsen-N. DE YEREENIG1NG VAN VRIJZ. HERVORMDEN (VelsenIJmuiden Oo6t) Oudejaarsavond herdenking op MAANDAG 31 DEC. a.s. 's avonds 7 uur in een der lokalen v. d. Nijverheids school, Brihiostraac. IJmui den Oost. Het Bestiiur.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 2