Uliuistec fötxes Kort en bondig Avonturen en Warrel over Indië, den woningbouw en de loonpolitiek Minister Drees sprak Vrijdagavond voor 'de afd. Scheveningen der S.D.A.P. "cn van de problemen voor de regeering is -ederlandsch-Indië. Het staat voor ons vast. aldus spreker, dat het streven van c Indonesiërs naar zelfstandigheid een uurlijk verlangen is. Maar aan den 'eren kant zijn wij overtuigd, dat het - - Nederland en Indië beide van be- f is, dat met beider vrijwillige samen- ;ing een band gehandhaafd blijft. Er rschte, toen er in den verzetstijd met Indonesiërs over dit probleem gespro ken werd, ook bij hen volkomen eensge zindheid. Wij waren het toen eens over »?en zelfstandig Indonesië, voor wat be treft de binnenlandsche aangelegenheden, echter binnen het rijksverband. Er is toen een verklaring opgesteld, waarin de nadruk werd gelegd op dat vrijwillig sa mengaan. Het is anders geloopen, doordat Japan capituleerde toen er geen troepen waren. Jarenlang is in Indië de haat tegen al wat Europeaan was door de Japanners aangewakkerd. Wij hebben den plicht, de Nederlanders, Europeanen en Chineezen te beschermen en de vele duizenden ge- interneerden te beveiligen. Het is uitge sloten, dat men de terreur kan laten voortwoeden. Het is onmogelijk dit te Öoen zonder troepen te sturen. Men ver- gete ook niet, dat zich nog eenige lOO.OOen Japanners in Nederlandsch-Indië bevin den. Spreker is echter niet zonder goede hoop: er is kans op een gunstige ontwik keling. Ook in andere opzichten staat de regee ring voor een ontzaglijk moeilijke taak. Er is een tekort van enkele lOO.OOOen wo ningen. Veel moet er nog opgebouwd worden. Spreker heeft de Betuwe en Noord-Lim burg gezien Hij zag o.a. een plaatijzeren hut. waar'i drie gezinnen huisden, name lijk zes vo'wassenen en elf kinderen. In normale tijden werden in Nederland per jaar 35000 nieuwe woningen gebouwd. Voorloopig en vermoedelijk ook nog in 1946, zullen we ons alleen met het herstel van beschadigde woningen moeten bezig houden. Maar daar achter liggen plannen voor den bouw van 40 000 woningen per jaar. Deze plannen zullen zoo worden ingericht, ook wat de prijzen en loonen betreft, dat de bouwvakarbeiders niet, ïoof s na 1918 gebeurde, na eenigen tijd met werkloosheid worden bedreigd. Wij zijn ook wat de loonpolitiek betreft, met een vast systeem bezig. Sinds Octo ber zijn loonregelingen voor 24 bedrijfs takken vastgesteld; zoo bijv. in de bouw en metaalnijverheid en voor de landarbei ders. Voor de laatsten beteekende dit on geveer een verdubbeling van het loon, om dat zij een der laagst betaalde groepen Wat de voedselvoorziening betreft, her innerde spreker er aan, hoe reeds in April 1945. dus nog tijdens de bezetting, het col lege van vertrouwensmannen, waarvan «preker deel uitmaakte, met de Duitschers onderhandelde over het doorlaten van voedseltransporten, omdat Nederland ver hongerde. Toen de geallieerden hun plan nen kenbaar maakten om voedsel boven de groote steden af te werpen, verzoch ten de Duitschers, dit liever boven be paalde terreinen buiten de steden te doen. Spoedshalve verzochten de Duitschers het college van vertrouwensmannen, van welks bestaan zij op de hoogte waren, dat verzoek over den* geheimen zender van dit college aan de geallieerden over te brengen, aan welk verzoek het college voldeed met de uitdrukkelijke voorwaar de. dat er dien nacht niet gepeild zou worden. Het regiment Luchtvaarttroepen Oproep Bij het op 1 Mei 1946 op te richten regi ment Luchtvaarttroepen zijn vacatures voor Instructie-officiers- en onderofficierska der. In verband met de te verrichten dien sten is de leeftijdsgrens voor officieren bepaald op 30 jaar. voor onderofficieren op 60 jaar Ter herscholing van dit kader wordt een officiers- en onderofftciers-instructie- eursus gehouden van twee maanden, aan vangende 15 Januari 1946 Gegadigden hier voor kunnen zich melden op 2 Januari 1946 te 14 uur op het opkomstdepot lucht strijdkrachten. vliegveld Ypenburg, kamp b. Brasserskade, Delft. Kamerverkiezingen Groslijst van de S.D.A.P. De Partyraad van de S. D. A. P. heeft de groslijsten voor de verkiezingen samenge steld. Als lijstaanvoerders zijn aangewezen in de kieskringen I. II XII en XVIII (Til burg, Den Bosch. Middelburg, Maastricht) C. van Liendeu; kieskring V (Rotterdam) mr. L. A. Donker, kieskringen V en VII (Den Haag. Leiden) W. Drees; kieskring VIII (Dordrecht) mr. J Burger: kieskring VIII (Amsterdam) J. J Vorrinb: kieskringen XIII en XV (Utrecht, Zwolle) lr. H. Vos: kieskring XIV (Leeuwarden) J. J. Vorrlnk: kieskring XVI (Groningen) wordt nader bekend gemaakt: Arnhem, Nijmegen: mr. M van der Goes van Natere. Assenir. H Vos. Voor de kieskringen XI en X (Haarlem, Den Helder) zyn op de groslijst geplaatst: 1. S. L. Mansholt: 2. L. N. Palar. 3. E. Ver meer. 4. N Stufkens. 5. H. de Dreu. 6. P. v. d. Vaart: 7 L Bouma. 8. mr. H. Scholten. 8 C. Schoone. 10 J Meijer. 11. Dr. J. Was zink. 12. H. van Hulst. De regeering heeft zich nu nog bezig te houden met de dagelijksche moeilijkheden van het heden, maar daar overheen lig gen de plannen voor een planmatige or dening van onze welvaart in de toekomst. Het voorontwerp van de bedrijfsorgani satie en andere maatregelen zijn de eerste stappen daartoe Bij de geldzuivering heeft men gebroken met heilige huisjes Het bankgeheim is opgeheven, de safes moesten geopend worden. Nu kunnen de vermogens vastgesteld worden en een vermogensaanwasbelasting zal onrecht matige verrijking gedurende de bezetting teniet doen. Dit ministerie is geen socialistisch ka binet, maar het is bezield met den wil een vernieuwing onder het Nederlandsche volk tot stand te brengen met een her stelde welvaart en een grooter sociale rechtvaardigheid. Machines voor onzen wederopbouw uit Engeland Ter waarde van 3 millioen gulden In een spoedvergadering van de vakgroep Groothandel in Metaal- en Houtbewerkings machines te Amsterdam werd medegedeeld, dat de Nederlandsche machinehandelaren ln de gelegenheid worden gesteld om voor Nederlandsche rekening in Engeland be stelde werktuigmachines over re nemen van de officieele Instanties. Er was groote be langstelling voor de vergadering en vele handelaren, die hun unieke kans om bij te dragen tot den opbouw van ons land beseften, schreven voor een aanzienlijk be drag ln. Van de machines zijn reeds 10 stuks in Nederland aangekomen. Het geheel het betreft in totaal 400 stuks, waaronder re- volverbanken, schaafbanken, boor- en fraismachines voor een gezamenlijke waar de van 3 millioen gulden moet in 1947 zijn afgeleverd. Ik bevrijder van Nederland, veldmaarschalk Montgomery, werd tijdens zijn bezoek aan Amsterdam in Augustus op de meest, enthou siaste wijze ontvangen. Zijn tocht door de stad werd een ware triomf tocht. Aan de grens der gemeente werd „Monty" verwelkomd door burgemeester de Boer, Naast den veldmaarschalk minister-president Nchermerhom. p. Dank aan onze buitenlandsche vrienden De Nationale Hulpactie Roode Kruis ont vangt dagelijks vele briefjes, bevestigd aan in Engeland ten behoeve van onze getroffen landgenooten verzamelde goederen, waaruit een warm medeleven spreekt met den Ne- derlandschen burger. Ook de Engelsche jeugd laat zich niet onbetuigd in het uiten van haar sympathie. Vooral zij zou het zeker op hoo- gen prijs stellen, als zij door briefjes uit Nederland eens hoorde, hoe blij wij hier zijn met de vele goede gaven. Het is volstrekt geen bezwaar deze bedankbriefjes in het Ne-. derlandsch te schrijven: wanneer deze naar de H.A.R.K. worden opgezonden zorgt die voor een Engelsche vertaling. Om een eenvoudige wijze van bedanken mogelijk te maken heeft, de H.A.R.K. een groot aantal gekleurde briefkaarten laten drukken. Deze fleurige kaarten met de af beeldingen van een tulpenveld, een molentje en een groote witte wolk in een blauwe lucht, waarop in rooce letters „Many thanks for your gifts gedrukt staat, zullen gelijk met de gaven overhandigd worden. Men kan dan zijn naam eventueel met eenige persoonlijke woorden van dank, op het kaartje schrijven en de HARK zorgt voor verzending naar Engeland of Amerika. Laat men toch vooral bedenken dat men op deze wijze een prettig contact tusschen schenkers en ontvangers kan leggen. Kanker- en malariabestrijding De vele proeven die ln Engeland ver richt werden in den strijd tegen de kan ker. die daar Jaarlijks 75.000 slachtoffers elscht, hebben nog geen direct resultaat afgeworpen. Men houdt zich hiermede ln- tensiel bezig en men heeft getracht de natuurlijke hormonenwerking te herstellen of aan te vullen door gebruik van synthe tische hormonen. Het allernieuwste is ech ter het experiment met atoomenergie. Men weet dat in lichte gevallen effect te ver krijgen is door bestraling met Röntgen stralen. Er zullen nu ook proeven genomen worden met een serum dat bereid wordt uit bestraalde gezwellen. Een nieuw geneesmiddel voor malaria, paludrlne genaamd, zal stellig door alle lijders aan deze afmattende ziekte met ge juich begroet worden. Dit medicijn is door de Brltsche chemische industrie uilgevon den en zal zoowel preventief als bestrij dend met succes kunnen worden gebruikt; ln 1947 zal preparaat algemeen verkrijg baar worden gesteld. E. W. van Popta f Te Bloemendaal Is In den oud-irdom van 74 jaar overleden de heer E. W. van Popta. oud gezagvoerder der K. N. S. M. De overledene, die kapitein ls geweest op de groote schepen dezer Stoomvaart .Mij., stond bij de directie ln hoog aanzien. Meermalen werden hem eervolle opdrachten verleend. Nadat hij met pensioen was gegaan heeft de overledene een aantal functies in het openbare leven be kleed. Zoo is hij geweest bestuurslid van de Vereeniging van Gezagvoerders, bestuurslid der Antirev. Kiesvereeniglng te Bloemen daal. De teraardebestelling heeft plaats op Maandag 31 December des namiddags te twee uur op de algemeene begraafplaats te Bloe mendaal, Historische tentoonstelling te Haarlem verlengd In verband met de nog steeds onver minderde belangstelling voor de histori sche tentoonstelling „Haarlem 700 Jaar Stad", in het Frans Halsmuseum te Haar- lerii, is besloten deze tot einde Januari 1946 te verlengen. Het publiek, dat tegelijk met de histo rische Tentoonstelling ook het weer keu rig in ouden doen teruggebracht Frans Hals museum kan bezichtigen, blijkt zooals herhaaldelijk valt te constateeren toch wel zeer dankbaar, dat Haarlem niets van deze kunstschatten heeft behoeven te ver liezen. Georgette Hagedoorn bezingt het leven „Chansons mimées" vermelde het pro gramma Vrijdagavond, toen Georgette Hage doorn in den stadsschouwburg te Haarlem optrad onder auspiciën van de vereeniging „Geloof en Wetenschap". Wij hebben op deze plaats reeds waardeerende woorden, gewijd aan het eerste deel van haar pro gramma: de zuivere, raak getypeerde en goed voorgedragen Fransche chansons en de kos telijke paraphrase op de kunstgevoelens van een aantal „moderne" museumbezoekers zijn evenzoovele gave interpretaties van kleinkunst met een kapitale K. Na de pauze bracht Georgette een aantal Kerstliederen, waarin zij blijk gaf van de meer innige kan ten van haar talent. Alhoewel hier en daar een gemis aan doorleefdneid viel op te mer ken. werd de devote sfeer, gekleurd met de puntige details, die het Fransche liedje geeft, in een fijn gebarenspel en we zouden haast willen zeggen: een subtiele choreografie ge bracht. Hel Nederlandsch voerde den boven toon en dat was goed gezien, immers in de simpele, klare woorden van „Maria tot haar kind" wordt de Kerstmys'iek ons nader ge bracht dan in de nooit aflatende piquanterie van den Franschman. Het „Chantons tous k la naissance" was een juweeltje vol vervoe ring en innigheid en de stormachtige bijval van het dankbare publiek vormde een waar dige belooning voor deze talentvolle kunste. BINNENLAND Maarschalk Montgomery zal op 17 Januari naar Den Haag komen om Britsche onder scheidingen uit te reiken aan Nederlandsche militairen. De „Nieuw-Anisterdam" met zijn 3800 repatrieerenden urt Indië aan boord maakt een vlotte ie:s. De algemeene gezondheids toestand der passagiers is bevredigend. Te Suez zijn zij hartelijk ontvangen en daar werd hun warme kleeding en schoeisel uit gereikt. De boot zal vermoedelijk 1 Januari te Southampton aankomen Nieuwe bruggen. De K. N. A. C. deelt mede. dat wordt verwacht, dat de in aan bouw zijnde nieuwe verkeersbruggen bij Zutphen en Kampen, zoomede de nieuwe noodbrug bij Roermond reeds ln den loop van de volgende maand zullen kunnen wor den in gebruik genomen. BUITENLAND Fransche socialistische en communisti sche partijleiders conlereeren vandaag op verzoek van de socialisten, die beu zijn van de „toenemende heftige aanvallen der com munisten" op hun partij. Er dreigt een split sing in de partij zelf tuschen rechts en links. De Amerikaansche rubberindustrie ver wacht een van 6 millioen rutobanden voor het jaar 1947. i Een bende valsche munters inet vele ver takkingen in Milaan. Turijn en Rome is in Oostenrijk gearresteerd. Zij fabriceerde ponden, dollars en Fransche francs, tevens hield zij zich bezig met handel in cocaine In een OostenrUksche nota aan de Geal lieerden maakt de regeering voor Oostenrijk aanspraak op het Duitsch sprekende Noor delijke gedeelte van Zuid-Tyrol. Volgens deze nota komt het resteerende deel. Trentino, Italië toe. Chequers Court. Wij hebben vermeld dat de Engelsch-Nederlandsche besprekingen van de Indonesische vraagstukken Donderdag op Chequers Court, het buitenverblijf van den Britschen minister-president Attlec, zijn ge houden. Die mededeehng vereischteenige toelichting. Want Chequers Court is niet het eigendom van Attlee, maar wel het landgoed van een minister-president. Ongeveer 25 jaar geleden is het aan den Staat geschonken met de bepaling, dat het steeds ter beschikking zou moeten staan van den regeerenden Premier. Zoo hebben verscheidene minister presidenten het al bewoond, voorzoover zij niet vertoefden in de veelbesproken Londen, sche ambtswoning van den Britschen Prime Minister: Downing Street 10, vlak bij de groote departementen en de Houses of Par liament. Ook Chequers Court is dus een „ambtswoning". Het Sovjet-Instituut voor medische para sitologie heeft volgens berichten uit Moskou een nieuw geneesmiddel, streptotycine, ver vaardigd ter bestrijding van bacteriën, die tot dusver door geen enkel middel te ver nietigen waren. De verzegelde archieven van de Duitsch® ambassade en consulaten in Turkije zullen binnenkort door een geallieerde commissie worden geopend. Tusschen Engeland en Australië is een nieuwe scheepvaartverbinding in voorbeiel- ding, die de zeereis met acht dagen zal ver korten vergeleken bij 1939. Inzake nationalisatie van electriciteits- bedrijven wordt binnenkort in Frankrijk een wetsvoorstel verwacht. Een Amerlka»nsche regeeringsnieuws- dlenst zal in 62 landen worden gevestigd. In 60 landen zullen Amerikaansche bibliotheken worden geopend. De UNRRA krijgt levensmiddelen en andere goederen ter waarde van bijna 10 millioen dollar uit Columbia, Cuba en de Dominic, republiek. HAARLEM EN OMGEVING Kommandant en Mevrouw Durman, die Kommandant Vlas ln de leiding van het Leger des Heils in Nederland hebben opge volgd, zullen Zondag 30 Dec. in het gebouw Schagchelstraat te Haarlem ontvangen worden. Een jubilaris b(j Heringa Wuthrich. 6 Jan. zal het 40 jaar geleden zijn dat de mon- teur-electricien A. L. van Veldhuysen bij voornoemde firma in dienst trad en geduren de dien tijd daar onafgebroken werkzaam is gewest. Hij heeft zich sindsdien een goeden naam in Haarlemsche industriekringen ver worven. De volgende R.K. geestelijken zuilen in 1946 hun 12'i-Jarig jubileum vieren: Rector S. J. de Bot. de Kapelaans J. P. van Beu kering, J. Oudshoorn en C. A. Tijnsen en de leeraren J. P. de Jong. A. V. M. Eyckelhof en T'n. H. J. Zwartkruis van het Seminarl Hageveld te Heemstede. De heer J. G. Pel hoopt 3 Januari van het volgend jaar den dag te herdenken, waar op hij 25 jaar geleden als concierge bij het Stedelijk Gymnasium werd aangesteld. Agenda ZATERDAG 29 DECEMBER. Stadsschouwburg: Georgette Hagedoorn, 14.30 uur. Gravin Maritza, 20 uur. Gem. Con certgebouw: Film Kleur en Glorie onzer Tropen, 14.30 uur. Kerstconcert, 20 uur. Rem brandt: De dag van morgen. 14. 16.15, 39 en 21.15 uur. Cinema Palace: Het Vreemdelin genlegioen, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur Luxor: Modern Times, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. ZONDAG 30 DECEMBER. Gem. Concertgebouw: Kinderfeest, Pietje Bell, 14.30 uur. Het Biechtgeheim, 20 uur. Stadsschouwburg: Hoe laat gaat de trein, 14 en 20 uur. Bioscopen: als Zondag. MAANDAG 31 DECEMBER. Bioscopen: als Zaterdag, doch slechts één avondvoorstelling om 19 uur. 16.De twee vrienden stappen in'i wagen tje, dat geduldig onder de varen staat te wachten en slaan den weg naar Pi's huis in. Ze zijn er direct en Wag volgt Pi naar binnen. Pi woont tijdelijk in een afgevallen denne-appel, want zijn vroe ger huis, een boschanamoon heeft hem de huur opgezegdomdat hij zoo'n rom mel maakte.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 4