2Je schaemn-misète 5-wee vevtassinqeit- te Hastings Sport in het Kort Nu begint de normale distributie Onze lezers herinneren zich de cij fers. In Haarlem waren in De cember 50.000 menschen die al één of zelfs twee jaar geleden een schoenen bon hebben aangevraagd maar nog steeds wachten op de vervulling hun ner wenschen. De oude aanvragen voor kinderen waren begin October afge werkt. maar sindsdien kwamen weer 17.000 nieuwe aanvragen voor kinde ren in. .ntussehen is de toewijzing voor de maand Januari gekomen. De wnd.- directeur had geen vrijheid van zijn kant het totaal aantal der bonnen mede te deelen wij hoorden intusschen van andere zijde, dat het er ongeveer 8000 zijn maar wel kon hij zeggen, dat de bonnen voor kinderschoenen nog geen 10 pCt. bedragen van het aantal dat noodig is om aan de aanvragen te vol doen. :n Heemstede waren in De cember 3000 aanvragen van 1 of 2 jaar oud en 13.500 van de laatste maanden van dit jaar. De toewijzing voor Januari ïs onge veer 1000 bonnen. Bennebroek moet daarvan meedeelen. Mededeelingen van het Centraal Distributie Kantoor Wij hadden een onderhoud met den hoofdambtenaar van het Centraal Dis tributie Kantoor in den Haag, die de schoenendistributie in ons land behar tigt. Hij verklaarde: Het zou onjuist zijn te meenen ,dat in andere gemeen ten de schoenen-misère minder erg is dan in Haarlem en Heemstede. Ik zou verschillende gemeenten kunnen noe men, waar de toestand nóg ongunstiger is. Wij doen wat wij kunnen om zoo goed en zoo snel mogelijk te helpen, maar wij zijn daarbij gebonden aan on ze productie-middelen. De fabrieken zitten ook met tegenslagen. Er is, dat is algemeen bekend, een tekort aan kolen en nu dreigen er bovendien moeilijkhe den met de stiksters. Toch blijkt, dat de productiecijfers der fabrieken gere geld naar boven gaan. Verder dan 3 maanden vooruitzien kunnen wij niet. Ik kan verzekeren, dat alle gemeenten (ook Haarlem en Heemstede) voor Fe bruari en Maart een behoorlijke toewij zing aan bonnen zullen ontvangen. Het is jammer dat vele menschen schoenenbonnen hebben aangevraagd, terwijl zij die niet noodig hadden. Zulke menschen doen dit alleen om een reser ve voor de toekomst te hebben. Maar daarvoor is thans geen reden meer. Het is natuurlijk ondoenlijk in alle gevallen een onderzoek in te stellen, maar er zijn steekproeven genomen en die brachten verrassende dingen aan het licht. Aanstaande moeders kunnen, als zij die noodig hebben, schoenen aan vragen. Nu bleek het dat de helft van de a.s. moeders die nieuwe schoenen aangevraagd hadden, die niet noodig hadden. Waarom doet men zooiets? Men bereikt er alleen mee, dat men schen die wel schoenen noodig hebben, ze niet krijgen! De normale schoenenproductie is nu pas begonnen. Kort na de bevrijding van ons land waren de 11 provincies in 5 districten verdeeld. Elk district kreeg één keer een belangrijke toewijzing. Haarlem en omgeving kreeg in Septem ber de toewijzing. Het gevolg was even wel, dat er van September tot Januari Strenge Heeren regeeren niet lang De storm woedde over ons land Vrijdagmiddag wakkerde de wind meer en meer aan, en wie op de buitenwegen tegen den vliegenden storm heeft moeten optornen zal bij menigen vlaag aan een orkaan gedacht hebben. Omstreeks vijf uur rinkelden de tele foons op de redactiebureaux van het A N.P. onophoudelijk. Hilversum zou heb ben uitgezonden, dat om zes uur een cy cloon boven Nederland ging woeden. In formaties werden ingewonnen en de tijd verliep naar het fatale oogenblik. De ver bindingen waren slecht en de onrust steeg. Niet alleen buiten, maar ook in de harten van vele Nederlanders dreigde een cy cloon. Deze laatste luwde, toen na het nieuws van zes uur de Bilt een laconiek weerbericht bekend maakte. „Meest mati ge wind tusschen Zuid en West." Maar toch heeft de korte, hevige storm heel wat schade veroorzaakt. Vliegende dakpannen en kletterende ruiten, ont wortelde boomen en beschadigde dijken, zwoegende voorbijgangers, hoe goed kent Nederland de beelden van een onstuimi- gen dag. In de haven van Rotterdam raakten niet minder dan tien zeeschepen op drift. De wind trok aan de kabels en van tien ge boeiden werden de kluisters verbroken. Zij dartelden door de Maas- en Petro leumhaven maar met sleepbootassistentie was men den toestand spoedig meester. Kynologenclub „Kennemerland" De traditioneele Kerstmatch van de Kyno logenclub „Kennemerland" is op 25 Decem ber j.l. te Haarlem gehouden. Twintig ver schillende rassen waren vertegenwoordigd dooi 46 honden, waaronder eenige opvallend goede exemplaren. geen schoenenbonnen naar Haarlem konden worden gestuurd .Maar nu is de schoenenproductie zóó toegenomen, dat met een normale distributie kan worden begonnen. Nu krijgt elk Distri butie-kantoor elke maand een toewij zing. Van te voren moest gemaakt worden dat in de schoenenwinkels een behoor lijke voorraad was, want er moet keu ze zijn. Het is niet onze gewoonte om cijfers over toewijzingen aan de verschillende gemeenten openbaar te maken, maal ais ik de staten bekijk ,kan ik niet an ders doen dan concludeeren, dat men in Haarlem en Heemstede geen reden tot klagen kan hebben. Zij hebben zeker gehad waarop zij aanspraak konden maken. Het is de bedoeling zoo vervolgde deze hoofdambtenaar van het C. D. K. dat zoo snel mogelijk de schoenen- aanvragen, die één of twee jaar oud zijn worden afgewerkt. Gemeenten die ver houdingsgewijs met veel oude aanvra gen zitten, zullen zoo mogelijk een extra toewijzing krijgen. En als die oude aan vragen zyn afgewerkt, komen de nieu we aan de beurt, want er wordt alles op gezet om te bereiken, dat de toezegging ingelost wordt, dat ieder in 1946 een paar nieuwe schoenen krijgt. Tot zoover de mededeelingen van het C. D. K. De schoenenproductie in ons land bedraagt thans 350.000 paar per maand. Haarlem telt 1 60 deel van het aantal inwoners van Nederland, zoodat het aanspraak zou kunnen maken op 1 60 deel van de 350.000 paar schoenen, maar Haarlem kreeg zelfs nog iets meer. Ook Heemstede en Bennebroek (die 25.500 inwoners tellen) kunnen niet meer verlangen dan 1000 schoenen bonnen. De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. 15.30 Engelsche les gevoede!den. 16.00 Resi dentie Kamer-orkest. 16 45 Boekbespreking. 17 00 Musette 17.30 Ted Powder. 18.00 Ensem ble Nina Dolce. 18.30 Het rijk overzee. 19.00 Nieuws 19.15 Reportaee. 19.30 Solistencon- cert. 20.00 Nederland Herrijst. 20.25 Drs. L. de Jong 20 30 Het Aether-Restaurant. 21.30 Hoor spel. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. 23.30—24.00 Gram.muz. HILVERSUM II. 415 M. 15.00 Gram.muz, 16.00 De Engelsche cosmo- poliet. 16.15 Gram.muz. 17.00 Kinderhoorspcl. 17.30 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18 15 Pers overzicht. 18.30 Gevraagde platen 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Eddy Walls. 20.30 Sportpraatje. 20.45 Omroeporkest o.l.v. Marlnus van 't Woud. 21.45 Avondwijding. 22 00 Nieuws. 22.20—23.00 Gram.muz. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8 30 Ds. F. M. Kooyman. 9.00 Nieuws 9 20 Gitaarsoli. 9.30 Waterstanden. 9.35 Sympho- nie No. 93. 10.00 Ned. Herv. Kerkd. 11.30 Bach Cantate. 12.00 Lichte ork.- en zangpla ten. 13.00 INeuws. 13.20 Ted Powder. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Wereldprogramma. 14.30 Russisch programma, 15.30 Hoorspel, 16,00 Janine Andrade en Theo van der Pas. 16.30 Ned. Herv. Studiodienst. Voorganger Prof. Dr. M C. van Mourik Broekman, Amersfoort. 17.30 Gewijde muziek. 18.00 Twee Nocturnes van Chopln. 18.15 West-Europ. me. lodieën. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Twee Motetten van Bach. 1 Jesu meine Freu- de: 2. Lobet den Herm. alle Heiden. 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 De wederopbouw van ons land in 1945. 20.45 Jetty Cantor. 21.15 Brief uit Lonoen. 21.30 Gevarieerd solisten- conc. 22.15 Mensch en Maatschappij 22.30 Op de drempel van den nacht. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 8 00 Nieuws 8.20 Instrumentaal ochtend concert 9.00 Micheletti en Albert Sandler. 9.30 Gedichten van de maand. 9 45 Klassieke kamermuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Nieuws. 12.20 Juan Petri. 13.00 Kamermuziek, 13 30 Jo- han Jong. orgel. 14 00 Radio-strijk-trio. 14.30 Volksliederenprogramma. :5 oo Radiodebat. 15.30 Operettemuziek. 16 00 Filmpraatje. 16.15 „Thé Complet17.00 Albert Dana en George van Renesse. 17.30 Oome Keesje. 18 00 Nieuws. 18.20 Jan Corduwener. 18.45 Denksport. 19.00 Sylvestre-trio 19.30 Cabaret. 20.00 Serge Rachmaninoff.. 20.15 Radio-Phïlh. ork. Pauze, 20.55 Bela Bartok-causerie. 2145 Avondwij- cing. 22,00 Nieuws. 22.20 „Sweet en Swing". De liongrerwInter van 1945. Be bcvolkimr lil liet Weeten t an ons land doorleefde de moeilijkste pcri«>de uit den bezettingstijd. Duizenden vielen als slachtoffers van honger en koude. Zoo stonden ze langs den mck. vrouwen, meisjes, kinderen: verkleumd en uitgeput, nauwelijks in staat het weinige voedsel, dat /Jj zich met ontzaggelijke moeite bij boeren hadden weten te verwerven, te vervoeren. Het lijden onder dc bezetters had zijn hoogtepunt bereikt. (P.) De Russen verschijnen niet en Denker verliest van Ekström Dr. M. Euwe seint ons: De eerste verrassing is er al voor het begin van den wedstrijd, en eigenlijk geen aangename: de Russen komen niet. Tot het laatste toe verkeerde het comité in het onzekere, daar het geen bericht had ontvangen na de toezegging van de Rus sische ambassade ongeveer veertien dagen geleden dat Botwinnik en Smyslov zouden komen. Thans, enkele uren voor het be gin van den wedstrijd staat het vast, dat Rusland niet te Hastings vertegenwoor digd zal zijn. Men meene nu echter niet. dat daar mede Hastings tot een tweede-rangstour- nooi zou zijn gedegradeerd, want het co mité heeft voor goede plaatsvervangers zorg gedragen en van de twaalf deelne mers zijn er toch in ieder geval al zes. die den kampioenstitel van "nun land dra gen. te weten: Denker (Amerika) Christof- fel (Zwitserland). Ekström (Zweden), Ait- ken (Schotland), Devos (België) en Euwe (Nederland). Er is nog een tweede reden, waarom we speciaal in Nederland deze wijziging niet al te tragisch behoeven op te nemen. Op grond van de groote belangstelling, welke ons land steeds toonde voor de congres sen te Hastings, heeft namelijk het tour- nooicomité bij wijze van speciale attentie een tweeden Nederlandschen vertegen woordiger voor bet preflaier-tournooi aan gewezen in de persoon van L. Prins, een onzer vooraanstaande spelers. Wij zijn zeer benieuwd hoe Prins zich in deze nieuwe omgeving zal houden Daar zijn vorm en speelsterkte nogal va riabel zijn en sterk afhangen van zijn ambitie, kan men er zeker van zijn dat Prins ditmaal zijn beste beentje zal voor zetten. De tweede verrassing is Denker's neder laag tegen Ekström. De Amerikaansche kampioen had een minder gunstige va riant van het damegambiet gekozen en kwam weldra in moeilijkheden. Om tegen spel te krijgen offerde hij een stuk. waar na wilde stellingen ontstonden. Dc Zweed liet zich echter niet van de wjjs brengen, bleef den toestand volkomen meester en won door een fraaie combinatie, Dc partij Aitken tegen Euwe was een Spanjaard, die spoedig leidde tot een stel ling waarin Euwe het positioneele voor deel van de pionnenmeerderheid op den damevlcugel bezat. Na een aaiital verwik kelingen wist hU een pion te winnen en daarmede was het pleit beslecht. De tachtigjarige Miesec hield zich aan vankelijk kranig tegen zijn vindingrijken tegenstander Tartakower, die steeds iets nieuws wist te verzinnen om zijn tegen stander in moeilijkheden te brengen. Te gen het einde van de zitting werd het Mieses blijkbaar te machtig. Volkomen verrast door gen schaak van zijn tegen- VOOR ONS CRICKET. Een comité van bekende Engelsche crickeiei-s onder voorzit terschap van Sir Pelham Warner, die nu 7S Jaar oud is („Plum" Warner trok zich in 1920 uit eerste klasse cricket terug, na langen tUd Middlesex aangevoerd te hebben) is gevormd om de Nederiandsche cricketers aan spel materiaal te helpen. De bedoeling is. nieuwe en tweede handsch crlcketbenoodlgdhcden in Engeland te veizamelen en de suggestieve naam van deze hulpvaardige onderneming is „Save Dutch Cricket-Fund". ROYAL NAVY XI IN ONS LAND? De Engelsche Football Association beraamt ver scheidene plannen voor voetbal-reizen in de eerste helft van 1946 Een elftal van de Engelsche vloot zou in de maand Maai t wed strijden in ons land komen spelen. Terwijl de Royai Navy naar Nederland trekt zal de Army voetballen in Frankrijk en Luxemburg. De R A F. zal in den voorzomer een elftal naar Noorwegen, Denemarken en Zweden zenden. KORFBAL. Programma Haarl. Korfbal- bond voor a.s. Zondag: Eerste klasse: Animo Ready 1-—Haarlem 2; Nieuw Flora 1Oost hoek 1: Watervliet 2—Aurora 2, Oosterkwar tier 3—THB 2. Tweede klasse: Watervliet 3 —Onder Ons: Animo Ready 2—Aurora 4; GYMNASTIEK. De straks 35-jarige Ken- nemer Turnkring gaat een belangrijk jaar tegemoet, gedeeltelijk in samenwerking met de Haarlemsehe vereenigingen Concordia, Bato en Tumlust, die in 1946 resp haar 80, 50 en 40 jarig bestaan vieren, Dit gezamen lijk jubileum vindt zijn bekroning vermoe delijk ter gelegenheid van de Haarlemsehe sportweek en wel met een Bondsultvoerlng, die verzorgd zal worden door de beste Ne deriandsche tumvereenigingen en met een landenwedstrijd» waarbij het persoonlijk werk op den voorgrond staat. Zoo mogelijk zal voor dezen wedstrijd België de tegen stander zijn van ons land. Voor wat het pro gramma van den Kennemer Turnkring af zonderlijk aangaat, staat ce nationale invl- tatre-wedstrijd op den voorgrond. Hiervoor worden uitgenoodigd de beste turners(sters) uit het geheele land, voorzoover zij niet be- hooren tot de K. N. G. V keurkorpsen. Be langrijk is ook een wedstrijd van den K T. K tegen den turnkring Alkmaar e.o. en den Zaanschen Turnkring. De training daarvoor begint voor den K T. K. in Januari met zijn dan te vormen keurkorpsen, ook in zuiver kringverband worden door den kring verschillende gebeurtenissen georganiseerd, zooals vereenigingswedstrijden. persoonlijke wedstrijden, vaardigheidsproeven en demon straties op openbare pleinen. Op athletiek- gebied vinden eveneens wedstrijden plaats, ken gedeelte van het programma is voor adspiranten bestemd. De spoi tuitwisseling door wederkeerige adopteering van Engelsche en Nederiandsche steden, een prachtig middel om zoo de be kendheid van eikaars land en de vriendschap te vestigen en verhoögen. neemt steeds uit gebreider vormen aan. Alle steden van eenlg belang hebben reeds een Engelsche pleeg- broer of -zus. behalve Venlo en Tilburg, De volgende koppels hebben zich o m. gevormd: CroydonArnhem, HuilRotterdam, Wool- wicli—Maastricht. Liverpool-Amsterdam, Der by—Haarlem, Bath—Alkmaar en Birmingham —Den Haag. Op Pinksteren zal de uitwisse ling Amsterdam—Liverpool beginnen met een voetbalwedstrijd in het Amsterdamsche Stadion. Vertegenwoordigende ploegen, schoolclubs, demonstraties-teams, zij zullen uitgewisseld worden en ondergebracht bij de burgerbe volking en zoo wezenlijk bijdragen tot weder- zijdsche waardeering in gelijke positie, zon der dat de een tegenover den ander staat als de bevrijder met sigaretten en de be- of gevrijde zonder dat begeerenswaaidige ge notmiddel. Onder hen die het beschermheerschap van dit grootsche sportplan van den heer A. Mil- hado hebben aanvaard, bevinden zich mm. E. N. van Kleffens. min. Ernest Bevln en gen. Alexander, gouv.-gen. van Canada. Veevoeder bekjesmaat Met het uitbreiden van den veestapel zal voorzichtigheid voorloopig nog wel het waeh- woord blijven, daar anders ;n het tijdperk tusschen de laatste maai dorschen en het beschikbaar komen van de nieuwe oogst een tekort zal ontstaan. Door de uitmergeling van den grond en door oorlogshandelingen is de binnenlandsehe graanproductle gehal veerd. zoodat mede door den geringen aan voer van buitenlandsche voedergranen. het bedrijf ze'.f het grondrantsoen zal moeten leveren. De fokbedrijven zullen echter van voldoende toewijzingen voorzien worden. stander gaf hij op in een stelling welke bij goed spel wel eens remise had kunnen worden. Steiner offerde tegen Devos een tweetal pionnen en won reeds na zestien 2etten, toen zijn tegenstander verlies van do dame over het hoofd zag. De partij Prins- Sergeant en die tusschen Christoffel en Thomas werd afgebroken. Prins heeft een pion meer en Thomas staat de kwaliteit achter. De partij tusschen Aitken en dr. Euwe had het volgende verloop- Wit Aitken; zwart dr. Euwe. Spaansche partij. 1. e2e4 e7e5 8. d4>'e5 Lc8e€ 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lboa4 Pg8—f6 5. 0—0 PfBXek 6. d2d4 b7b5 7. La4b3 d7—d5 c2c3 Lf8c5 10. Ddl—e2 0—0 11. Lel—e3 Le5Xe3 12. De2 v e3 Pc6—e7 13. Pf3d4 c7c5 14. Pd4 e6 17-<c6 Zwart heeft nu een belangrijk voordeel verkregen: de pionnenmeerderheid op den damevleuge! 15. Pbld2; ook op 15. f3 was 15Pb5 gevolgd: 1 5Pe7—f5 19. Tal—dl dS—d4 16 De3e2 Pe4Xd2 20. Lc2 - f5 T18f 5 17. De2Xd2 DÖ8—b6 21. Tfl—el Tf5—f 7 18. Lb3c2 Ta8d8 22. Tel—c3 Tf7—d7 Verleidelijk was hier 22Tf2. maar na 23. Df2:. De3: 24. T<38: schaak, Dd8: 25. De3: heeft zwart slechts een gering overwicht. 23. Te3d3 Db6a5 verovert minstens een pion. Cr d4 Da5Xa2 27. TdlXd2 Td8> d2 c5c4 8. Kgl— 19. Kil—el i. Te6:, c3 is wit'6 25 Td3a3 Td7 - 04 26 Ta3Xa2 Td4Xd2 Ook na 29. Ta6:, Tb2: positie hopeloos. 29c4c3 3< Wit geeft het op. Het programma voor de tweede ronde luidt: Euwe—Mieses; Thomas—Tartako wer: DevosAitken; EkströmSteiner; Sergeant—Denker en ChrifitofXel—Prins, i. Ta2Xa6 c3Xb2

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 5