Onze plantsoenen^ Tïlaedig# zeelieden^ onderscheiden Helpt mee. ze te beschermen Bemanning der Neeltje Jacoba Vrijdagmiddag werden in „Spoor- zicht" acht leden der bemanning van de Neeltje Jacoba met een medaille van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij onderscheiden. De voorzitter der plaatselijke com missie der N. Z. H. R. M. dr. R. Rutten heeft de medailles na een toespraak uitgereikt. Hij zeide, zeer verheugd te zijn. dat allen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Spreker herinnerde er aan, dat het vijf jaren geleden was dat in de Willem Barendsz de laatste me dailles waren uitgereikt en aan de ope ning, negen jaar geleden van het boot huis in de duinen. Het materiaal is steeds verbeterd en hierdoor werd het gevaar voor de bemanning kleiner. Doch in de vijf oorlogsjaren waren de gevaren zooveel te grooter: mijnen, aanvallen uit de lucht, beschieting, kort om bij de natuurlijke gevaren kwamen de vele oorlogsgevaren. De bemanning heeft zich echter kra nig gehouden en presteerde het 40 maal uit te varen. De commissie is haar hier zeer erkentelijk voor. Er werd door het hoofdbestuur besloten, aan allen die 4 of meer keeren zijn uitgevaren, een me daille te overhandigen. Spreker gaf een overzicht van de af geloopen moeilijke oorlogsjaren. De Reddingsmaatschappij werd in het Roo- de Kruiswerk ingeschakeld. Gelukkig is verder door de bezettingsautoriteiten geen pressie uitgeoefend om ander dan Roode Kruiswerk te doen. Men is dan ook zeelieden, die in gevaar waren, zonder onderscheid des persoons, te hulp gesneld en heeft zoodoende zijn naastenplicht gedaan. Een speciaal Voetbal van Zondag a.s. VSV boekte tegen DOS haar 5de nederlaag, zoodat zij na 6 wedstrijden nog maar 2 pun ten rijk is. Gelukkig voor de rood witten echter verloor EDO ook. Bovendien verloren zij hun eigen wedstrijd niet direct met hope. looze cijfers en mag zelfs verwacht worden, dat met wat minder pech en bij volledig uitkomen één punt naar IJmulden was mee gegaan. En nu komt Zondag a.s. 't Gooi op bezoek. X>e Hilversummers hebben 4 winstpunten uit 5 wedstrijden, niet direct een respectabel aantal, maar toch lijken zij ons over een vrij behoorlijk elftal te beschikken, dat slechts op het nippertje (32) van RFC verloor en onverdiend met 42 tegen ADO ten onder ging. De VSV'ers zullen dan ook goed voor den dag moeten komen, willen zij 't tot een gelijk spel brengen. Na een rustpoos van 4 weken wel wat te veel van het goede komt Stormvogels morgen in actie tegen Blauw Wit. We zijn nieuwsgierig, of de Vogels den goeden vorm. waarin zij den Iaatsten keer tegen HBS speelden, hebben weten te bewaren. Om het tot een behoorlijk resultaat te brengen, zal dit absoluut noodzakelijk zijn; in de eerste plaats, omdat Blauw Wit over een vrij sterk elftal beschikt en voorts, omdat de Amster dammers, die uit hun 3 thuiswedstrijden slechts 1 winstpunt distilleerden tegen 5 uit hun 3 uitwedstrijden! nu eindelijk hun eigen publiek wel eens een overwinning zul len willen voorzetten. De Velsenaren leden Zondag j.l tegen Quick een zware nederlaag, n.l. 70 De Ha genaars speelden een buitengewoon goede partij voetbal, waartegen Velsen weinig vermocht in te brengen. Bakkum c.s. bleken echter uit deze nederlaag de noodige leering getrokken te hebben, want Tweeden Kerst dag klopten zij het sterke VIOS kansloos met 3—0. Voor morgen is nu voor hen geen wed strijd vastgesteld. De Kennemers verrasten hun aanhang Zon dag j.l. door het sterke Watergnafsmeer met 2X te kloppen, aldus den Amsterdammers hun eerste nederlaag toebrengend. Als je zulke uitslagen leest: Kennemers—Quick 2—1, Kennemers—Watergraafsmeer 2—1, begrijp je niet, dat de rood zwarten met 6—1 van VIOS konden verliezen en moet je wel tot de conclusie komen, dat ze morgen van het niet al te sterke Spartaan, dat 1 winstpunt uit 5 wedstrijden behaalde, zullen winnen. In de 3de klas C vielen den vorigen Zon dag eenige verrassingen te noteeren. Zoo versloeg Beverwijk, dat zelf o.a. al eens met 7—van TYBB verloren had. het sterke HFC maar even met 60, klopte. ÖEM. dat nog geen enkel winstpuntje had, Bloemendaal met 4—1 en wist het eveneens nog puntlooze Terrasvogels er ADO. de eenige club. die tot dusverre Kinhelm een punt afhandig wist te maken, met 2—0 onder te houden. Beverwijk maakt het uitstapje naar den Helder, waarmede vrijwel de geheele Zon dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gemoeid zal zijn. Of ze er veel pieizier van zal beleven? Laten we afspreken, dat we een gelijk spel geen slecht resultaat zouden vinden. De Terrasvogels krijgen Zand voortmeeu wen op bezoek. Na hun fraaie succes in de bekerwedstrijden hebben de Zandvoorters tot dusver in de competitie nog niet aan de in hen gestelde verwachting beantwoord. De Santpoorters boekten Zondag J.l. hun eerste overwinning. O.l. maken zij een kansje op een gelijk spel. IEV trekt naar WE. Ze is ongetwijfeld sterker dan haar tegenpartij die echter niet Onderschat mag worden. Daarvan zouden de WB'ers kunnen meepraten! Zondag komen al onze Reserve 2de klassers in actie. Kennemers 2 trekt naar DWV 2 en zal daar in Nieuwendam wel verliezen. Stormvogels 2 speelt ..op eigen terrein" den uitwedstrijd tegen EDO 2. Hierin ligt voor de Vogels een gelijk spelletje. VSV 2 tenslotte ontvangt RCH 2 en kan o.l. winnen. De Velsen-reserves ontmoeten ln Heemstede HBC 2 en moeten daar even op hun qulvive rijn. VSVStormvogels Op Nieuwjaarsdag spelen VSV en Stormvogels in het gemeentelijk sport- £ark te Beverwijk een vriendschappe- ken wedstrijd. ontvangt een medaille woord van hulde werd gericht aan de vrouwen der bemanning, die ook op de zen middag waren uitgenoodigd. Zij hebben in de afgeloopen jaren vele angsten moeten doorstaan, gezien de bijzondere omstandigheden. Een extra woord van dank werd ook gericht tot den secretaris, den heer C. Oud, die alle slagen op moest vangen, indien er verschil van meening heersch- te met de bezettende macht. Vooral aan zijn tact is het te danken geweest, dat alles nog in tamelijk goede harmonie is kunnen verloopen. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking der medailles, allereerst aan schipper J. v. d. Meulen, die door de oorlogsomstandigheden (hij was in zijn been geschoten) korten tijd niet in staat was, zijn medewerking te verlee- nen. Als tweede werd de medaille uitge reikt aan den stuurman G. Stam. Hij had de borst reeds zoo vol hangen, dat het moeilijk was nog een plaatsje voor deze medaille te vinden. Vervolgens kwam de motorist F. Varkevisser aan de beurt. Na deze kreeg IJ. A. Kramer, die ook al rijk met medailles getooid was, een onderscheiding. Voor hem was het tevens het afscheid van het red dingswezen, aangezien hij met pensioen gaat. Deze stoere zeeman nam reeds 38 jaar geleden aan zijn eerste redding deel, n.l. in 1907 bij de hulpverleening aan het bij den Helder in nood verkee- - rende s.s. Lillian Patton. Op hem ,den kleinzoon van Dorus Rijkers werd een driewerf hoera uitgebracht. Achtereen volgens werden nog onderscheiden de opstappers D. de Koning, C. Smit, K. Veldman en T. van der Plas. De laat ste was niet aanwezig; zijn vrouw nam voor hem de medaille in ontvangst. Na afloop der plechtigheid werd een dronk uitgebracht op deze wakkere redders, waar Nederland trotsch op mag zijn. Jubileumtentoonstelling van „De Snelvlieger" De door de Postduivenvereeniging ,,De Snelvlieger" gehouden jubileumtentoon stelling is ondanks dat deze zoo kort na de bevrijding gehouden werd, uitstekend geslaagd. De onderstaande prijzen werden toegekend: Oude doffers: C. Cornelisse le prijs, te vens beste en mooiste vogel in 't alge meen; 2e prijs: E. Gorter-Inia, 3e prijs: A. de Weers Jr. Oude duiven: le prijs: A. Weeda, 2e prijs: H. Boon, 3e prijs: idem. Jonge doffers (uitgeruid): le prijs: A. Weeda, 2e prijs: C. Cornelisse, 3e prijs: A. Weeda. Jonge duiven (uitgeruid): le prijs: H. Boon, 2e prijs: A. de Weers Sr., 3e prijs: J. Koorn. Jonge doffers met oude pennen: le prijs: E. Gorter-Inia, 2e prijs: P. Druiven, 3e prijs: F. de Boer. Jonge duiven met oude pennen: le prijs: C. Cornelisse, 2e prijs: A. de Weers Jr., 3e prijs: A. Weeda. Op den feestavond heeft de voorzitter de heer C. Metselaar den heer J. Heer schap dank gebracht voor zijn accuraat en moeilijk werk. Vervolgens bracht hij hulde aan de tentoonstellingscommissie en de heer Van der Kolk kreeg een com plimentje voor de voorstelling, die hij ge maakt had van het heden en het ver leden in de duivensport. Den heer H. Boon werd een schemerlamp aangeboden uit dankbaarheid voor het vele, dat hij voor de duivensport in deze gemeente heeft gedaan. Het verdere gedeelte van den avond werd op een intieme en gezellige wijze doorgebracht, waarbij het dansorkest The Milano's het muzikale gedeelte verzorg den. „Submi" behaalde mooie overwinning te Rotterdam De H.A.V. Suomi is te Rotterdam tij dens de handicap-race van de A. V. Mi nerva als eerste geëindigd, een goed einde van het jaar 1M5. Aan dezen loop werd deelgenomen door A-, B-. C- en D-klassers. De handicap bestond uit een opeenvolgenden start, waartoe eerst D van honk ging. io sec. later C. weer 20 sec. later B en ten slotte na 15 sec. de A-klasse. Het zwaarste werk in deze race heeft ongetwijfeld het Suomi-Iid Gé Winkel gehad. Deze nam direct de leiding en wist deze te behouden tot op 50 M. voor de finish, waar Broekman van A.V.V. '36 uit Alphen aan den Rijn, hem op dat moment passeerde. De overige Suomi-deelnemers wisten zich in den zwaren strijd flink op te wer ken tijdens het 3600 M. lange parcours, dat uiterst moeilijk was en waarop niet minder dan 180 deelnemers uitkwamen. De resultaten van de Suomi-leden wa ren: 2. Gé Winkel, 12 min. 38.2 sec.; 5. S. de Boer 12 min. 51.2 sec.; 10. J. Weenink, 12 min. 59.8 sec.; 19. J. van Wijngaarden; 53. B. Beentjes; 78. F. L. v. d Ree; 88. R. Hoffmanns; 111 R. van Aalst en 112. H. Huisman. Voor de vereeniging met de 5 best ge plaatste loopers waren prijzen beschikbaar Het resultaat was: 1. Suomi Velsen 71 p.; 2. G.A.C. (Hilversum) 73 p.; 3. Zaanland (Zaandam) 121 p.; 4. D.O.S. (Rotterdam) 123 p.; 5. Minerva (R'dam) 160 p.; 6. Por- tugaal (R'dam) 167 p.; 7. D.E.M. (Bever wijk) 169 p.; 8. Blauw-Wit (A'dam) 191 p.; 9. A.V. '40 (Delft) 206 p. Op Nieuwjaarsdag krijgt Suomi bezoek van de A.V. Zaanland uit Zaandam en hoewel op dezen dag geen sprake is van atletiekwedstrijden, zullen de leden dezer beide vereenigingen elkander toch bekam pen. Voor de dames-leden is een handbal- wedstrijd vastgesteld, die te 1 uur begint en voor de heeren een voetbalontmoeting, welke te 2 uur begint. Des avonds is er I een gezellig samenzijn in het veilingge- I bouw Kennemerland te Beverwijk. Bij een wandeling door onze zwaar getroffen gemeente zien wij, dat overal aan den wederopbouw gewerkt wordt. Het geschiedt misschien niet in een tem po, zooals wij graag wilden, doch wij mogen de moeilijke situatie in verband met materialen, vervoer enz., met ver geten. Vooral moeten wij denken aan wat wij hebben gewonnen bij de afge loopen jaren. Jaren, waaraan we met verbittering terugdenken; waarin veel wat ons dierbaar was, verloren ging. De dagen van afbraak zijn gelukkig voor bij. We kunnen nu weer in vrijheid bouwen aan onze toekomst, de toekomst van ons land. Laten wij goede bouwers zijn! Elke bouwer en dat zijn wij toch allen moet zijn verantwoorde lijkheid ten opzichte van het groote ge heel kennen. U zult zeggen: Ja, maar een goed bouwer, moet goed gewaar deerd worden en daar hapert nog wel eens wat aan. Inderdaad heeft U ge lijk, doch dat neemt niet weg, dat U een goed bouwer moet blijven. EN NU ONZE PLANTSOENEN. Hoe hebben zij in de afgeloopen jaren geleden! Verschillende werden ver woest. andere zwaar beschadigd. Ook de straatbeplanting had het hier en daar zwaar te verduren. Dit laatste kunnen wij begrijpen, gezien den benarden tijd van den afgeloopen winter. Verkeerden de plantsoenen bij de be vrijding dus in een troosteloozen toe stand, nu is dat reeds geheel anders. 4 4 B V. „Schulpen" vierde Oudejaarsavond De Buurtvereenlging .Schulpen" heeft Vrijdag voor haar leden een zeer goed geslaagde Oudejaarsavondviering in het Kennemer Theater te Beverwijk gehou den. Van het oorspronkelijke programma moest ten deele worden afgeweken, daar Han Verne als conferencier en zijn vrouw Wilma Willany als danseres ontbraken. Met een korte inleiding opende de heer P. Kee, voorzitter, waarbij hij gewaagde van den slechten kasstand. De avond werd geopend met een klucht spel van G. Nielen: De truc van Tinus, ter. tooneele gebracht door de tooneel- club van de vereeniging. Op kostelijke wijze werd dit stuk opgevoerd. Zoowel Tinus als zijn vrouw bleken van het goe de tooneelhout gesneden en waren buiten gewoon in hun rollen. Hoewel zij slechts korten tijd van voor bereiding hadden, bleken de vijf vroolijke vagebonden onder leiding van J. Stannius over groote muzikale begaafdheid te be schikken. De voordracht van Felix Timmermans' „De eeuwige Stilte" door mevr. Scher- penhuijzen keurig voorgedragen en vol overgave declameerde zij het treffende verhaal. Ook mej. Beentjes muntte uit in haar zang bij de gitaar met enkele be kende liedjes. De Harmoniekapel „De Eendracht" o.l. van den heer H. Amse mocht ondanks de langdurige onderduik-periode en haar kleine bezetting groote waardeering oog sten met enkele vlot en goed gespeelde marschen. Nol van Dijk zorgde voor een praatje en een liedje in samenwerking met Willy Ret. De aanwezigen werden in de pauze aan genaam verrast door de aanbieding van oliebollen. Aan het slot van clezen geslaagden avond bracht de heer Kee alle medewer kenden dank. waarna een geanimeerd bal een groote schare Schulpenbewoners nog eenige uren bijeen hield. Agenda voor Velsen ZATERDAG 29 DECEMBER Bioscoop De Pont: De Butler van mijn vrouw, 8 uur. ZONDAG 30 DECEMBER 2,30, 5 en 8 uur Zelfde film. Hoewel niet geheel klaar, kon begin October j.l. het Park Velserbeek her opend worden. U hebt onlangs in de courant kunnen lezen, dat de in het park niet thuishoorende leelijke beton weg in de Lindenlaan opgebroken werd. De tennisliefhebbers zullen met vreugde vernemen, dat met den aanlag van een tweede tennisbaan een begin is gemaakt, beplantingen, wegen en paden zullen zoo spoedig mogelijk vernieuwd worden. Twee pas gearriveerde zwanen verle vendigen de vijvers om de hertenkamp weer. Weldra zal het park in zijn oude glorie hersteld zijn. Bezoekt op uw Zon- dagsche wandeling het park eens. Leer de natuur kennen en liefhebben, zij brengt u zooveel dichter bij het echte leven. En daarenboven zal de rust, die van de natuur uitgaat, u menigmaal goed doen. De kleinere plantsoenen en de straat- beplanting hebben eveneens de volle aandacht. Van de plantsoentjes worden verschillende verbeterd, andere opnieuw aangelegd. Hier en daar komt een geheel nieuwe aanleg. Aan de overlast van de straatbeplanting zal tegemoet gekomen worden door sterk snoeien en uitdunnen. Uit bovengenoemde zien wij, dat door de zorg aan onze plantsoenen mede alles gedaan wordt om onze gemeente weer een fraai aanzien te geven. Wij doen nu een beroep op alle in woners. om de plantsoenen te willen ontzien. Wie weet een aardig plantsoen niet te waardeeren! Wat zou onze ge meente zonder parken, zonder plantsoe nen en zonder straatbeplanting zijn? Kunt u zich dat beeld voorstellen? Wel aan. help dan ook, dat zij niet bescha digd worden. Wij willen in het bijzon der de medewerking vragen van ouders, onderwijzers e.d., om de jeugd bij te brengen de plantsoenen niet als speel plaats te gebruiken en de beplantingen te sparen. Zouden wij er zelfs onze buurtver- eenigingen er niet in kunnen betrekken om de verantwoording op zich te nemen voor het plantsoentje in hun buurt? En zou ook onze politie mee willen wer ken? Gij allen zoudt in dezen zooveel kunnen doen! Wij willen hopen, dat dit artikel in tweeërlei zin zijn doel mag bereiken. Ten eerste, dat de vernielingen zullen afnemen, en ten tweede, dat meer in woners oog voor onze plantsoenen krij gen. Dat wij allen goede bouwers mogen zijn! Aan de bewoners van de Leeuweri kenlaan nog een speciaal verzoek, geen afval meer op de gedempte spoorsloot te werpen. Hier komt een nieuw plant soen en reeds gauw wordt met de be planting begonnen. In Velserbeek is een tiental eiken door ..moordenaarshand" gevallen. Dit zijn ia dezen winter de eerste slachtoffers. Zul len er meer volgen? Wat hier in een paar minuten vernield is. is in geen jaren te herstellen. Naar wij vernemen, zal een scherp toezicht op den hout- opstand gehouden worden. Over bet dieptepunt heen. Onvergetelijk en diep ontroerend voor de hongerende bevolking der Westelijke provincies was hot moment, waarop de Geallieerde vliegtuigen tienduizenden voedsel pakketten afwierpen, waardoor de ergste nood eenlgszins gelenigd kon «-orden. Met laaiend enthousiasme wuifde men de bemanningen der laag- ▼liegende toestellen toe, (P.J

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 6