Oudejaarsavond Batavia onder vollec Hitiers ige Britsche controle Veel artikelen bon-vrij De Oranje 60e Jaargang No. 18317 I I *1 y» y -y» yy X Maandag 31 December 1949 Bureaux: Kennemerlaan 154, JL'^^ XXX X ^y4 X X|_r# X V_fj X JL X Uitgave van de Stichting ÏJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal 4.— VAN alle stormachtige jaren, die wij hebben beleefd, is dit jaar 1945. waar van wij vanavond afscheid nemen, wei het meest bewogene geweest. Hel ving aan in de slechtste omstandigheden die wij onder de bezetting gekend hadden. Het Duitsche schrikbewind over ons land, verscherpt in de toenemende zekerheid van de Duitsche nederlaag, bereikte zijn hoogtepunt Terwijl het veroverde Zuiden van ons land het aanvalsgebied van onze naderende bevrijders was geworden, werd het Noorden gemarteld met deportaties, met. roof en moord en een toenemenden hongersnood. De slechtste omstandigheden, die wij sinds de bezetting gekend hadden, werden nog veel slechter in 1945. De inundatie van zooveel kostbare polders, die een climax bereikte in den door geen enkele „militaire noodzaak" gerechtvaar digden aanslag op den Wieringermeerpol- dcr en het wegvoeren van machines uit de fabrieken, bewezen dat de misdadigers van het Derde Rijk het op de vernieti ging van onze bestaansbronnen voorzien hadden. Intusschen trokken de eindelooze optochten van den honger met fietsen en handkarren door het geteisterde land, door storm en regen en in barre vrieskou en kwamen velen ellendig om. Dat ge beurde niet alleen langs de wegen maar ook in de steden, waar duizenden ten prooi vielen aan hongeroedeem of door uitputting aan andere ziekten bezweken. De nachtmerrie van dien winter zullen wij niet vergeten. Ook de herinnering aan het gemartel met geen of onvoldoende verlichting in de huizen en met het ge brek aan brandstof, dat noopte tot het kappen van boomen en het afbreken van hekken en schuttingen zal ons bijblijven. Maar ook het verzet tegen den Duit- scher bereikte het hoogtepunt in den winter van ellende. Het werd volgehou den tegen alle verdrukking in; het scheen zelfs aan kracht te winnen naarmate meer executies geschiedden en meedoo- genloozer werd opgetreden tegen wille keurig gegrepen gijzelaars. De geest van het Nederlandsche volk bleek niet te breken. En Goddank kwam do bevrijding nog bijtijds om een massale sterfte door den honger te voorkomen. De zware beproe vingen van den winter werden door de blijde verlossing van de Meidagen ge volgd. Nederland leefde op. En het groote, moeilijke werk van herstel en vernieu wing begon, eerst traag, omdat een toe stand van afmatting zich deed gevoelen, later in toenemend tempo. Met vele fou ten, maar ook met veel nieuwen onder nemingsgeest. Middenin die eerste groei periode brak de atoombom den weerstand van Japan, dat evenals Duitschland capi tuleerde en volgde de vertraagde bevrij ding van Indië, die helaas nog niet Vol tooid is en door misverstanden en de ge volgen van Japansche intriges tot de ellende zou leiden, waarin onze landge- nooten in het Verre Oosten nog steeds verkeeren. In ons land is inmiddels in materieelen zin veel hersteld, meer dan in andere zwaargetroffen gebieden in Europ^. Onze nieuwe regeering, eind Juni opgetreden en belast met de zwaar ste taak die ooit een Nederlandsch bewind ten deel viel, is met energie en moed er in geslaagd, in een volkomen chaos een zekere mate van orde te scheppen. Er moet nog ontzaglijk veel gedaan worden. Het parlementair-democratisch bewind, dat wij wenschen en welks volledige wer king wij behoeven om Nederland weer werkelijk op dreef te brengen, is nog maar ten deele verwezenlijkt. Naar den geest en de samenwerking, die vereischt wor den, hapert er ook nog veel in ons volk. Wij moeten geen wonderen verwachten van 1946. Het zal niet vanzelf komen Wij moeten ons op dezen Oudejaarsavond aangorden tot een moed en energie, die wij tenvolle noodig zullen hebben om het groote werk, dat pas begonnen is in 1946 een stuk verder te kunnen brengen. Als die moed en energie er zijn, als de samenwerking zich ontwikkelt en het eigenbelang niet overheerscht, als boven dien mededoogen en edelmoedigheid groeien jegens diegenen, die in bezettings tijd geen boosdoeners zijn geweest, maar alleen slapheid en gebrek aan moed ge toond hebben waarbij velen in zeer moeilijke dilemma's verkeerden en ge kweld werden door angst voor het lot van hun gezinnen dan alleen zal ons volk. met Gods hulp, kunnen slagen. Wij zijn er nog lang niet. Daar heerscht nog zooveel verwarring in de geesten, nog zooveel ontwrichting in de maat schappelijke en menschelijke verhoudin gen Wij moeten vooruitzien en samen werken. Allen, die van goeden wille zijn hebben elkaar noodig. Wij moeten het nieuwe bouwen dat sterk genoeg is om den duivel, die geheerscht heeft en die slechts, afgemat, is teruggeslagen maar loert op zijn volgende kans, te weerstaan. Ook in internationalen zin waarin wel iets begonnen maar nog weinig volbracht is, zal van Nederland een stimuleerende werking moeten uitgaan, die het aan zijn verleden verplicht is te geven en die voor zijn eigen toekomst vereischt wordt Want wij leven niet op een eiland temid den der volken. Wij zijn deel van het ge heel Toen de geallieerden ons uit den nood redden en ons voedsel zonden, toen het Enselsche volk bij onze bevrijding zon der morren toestemde in een verminde ring van zijn rantsoenen, om het vaste- I)e Britsche troepen in Batavia hebben thans alle openbare bedrijven overgenomen, zonder dat een schot gelost Is en onder volkomen samenwerking met de plaatse lijke technici. Kr i> in de kampongs by Batavia een zorgvuldig oiuler/.oek begon nen. De troepen willen echter een atmos feer van paniek onder de bevolking ver mijden, daarom gaan auto's met loud speakers aan de troepen vooruit die het doel van het onderzoek bekend maken. De dan volgende troepen hebben pamfletten met dezelfde mededeellng by zich. Om vier uur Zondagmiddag waren er 91 arrestaties verricht, waaronder die van zeven bekende terroristenleiders. Een aantal vroegere le llen van bet politiecorps werd ook gearres teerd op beschuldiging van samenwerking inet de terroristen. Te Buitenzorg namen de Britten de wa terleiding over, de watervoorziening was hier de laatste maanden onvoldoende ge weest. Ned. Indische soldaten, waaronder een officier, gingen Zondagmorgen SJarlrs wo ning binnen en namen zijn auto mede. die echter korten tijd later weer door de Ne derlandsche autoriteiten werd teruggege ven met de mededeellng dat door het Ne derlandsche opperbevel disciplinaire maat regelen genomen zouden worden. De Britsche autoriteiten ontkennen dat de Indonesische hoofdmoskee te Medan op Sumatra door dc Britten vernield zou zijn. Britsche troepen hadden het gebouw bezet, waaruit door Indonesiërs geschoten was. Onder de soldaten die het gebouw bezetten bevonden zich ook Indiërs, waaronder Mo hammedanen die later verklaarden dat niets in het gebouw er op wees. dat het als Moskee gebruikt was. Het gebouw werd ver nietigd door sappeurs. waarvan de com mandant zelft een Mohammedaan was. In het gebouw dat door de Indonesische pro paganda het grootste en mooiste van Indlë was genoemd, werd geen ammunitie ge vonden. Mariniers. Twee groote Nederlandsche schepen zjjn Zaterdagavond de haven van Tandjong- prlok blnnengeliiopen. Het eene de Xoordam had een in Amerika geoefend en van Ame- rlkaansclie uitrusting voorzien Neder landsch bataljon mariniers aan boord, naar schatting duizend man. Het tweede schip had een lading Anierlkaansclte en andere uitrusting aan boord. Naar verluidt zullen deze mariniers ile Hollandsche en Inlaml- sche troepen aflossen waarvan de laatstge noemden sedert Zaterdag buiten de hoofd stad geconcentreerd waren. Naar verluidt hebben de Britsche militaire autoriteiten er de Indonesische leiders van verwittigd dat de Nederlandsche marine troepen op Java nan land zou zelten. In totaal zouden 2909 man mariniers arrlveeren. Lord Wavell, de onderkoning van Br. In- Oudejaarsavond-rede van den Min ister-Pres iden t De Minister-President. Prof. Ir. W. Schermerhorn, zal heden, 31 December, des avonds om 10 uur, over de zenders Hilversum I en II. een Oudejaars avond-toespraak houden. laatste wil" Zaterdagavond is door den commandant van het derde Amerikaansche leger be kend gemaakt, dat Hitler's politieke testa ment, bestaande uit vier afzonderiyke do cumenten. in een landhuis gevonden is. Het testament is gedateerd 29 April 1945 en levert een overtuigend bewijs van den dood van Adolf Hitler. Het geeft een overzicht van Hitler'6 leven en ontzenuwt natuurlijk de „lasterlijke verklaringen", als zou Duitschland den oorlog gewild hebben. De schuld wordt geworpen op de Joden. Even wordt belicht, hoe hopeloos de toe stand te Berlijn was. voor Hitier en zijn vrouw Eva Braun zelfmoord pleegden en deze schildering wordt direct gevolgd door een opwekking, om den strijd in naam van Duitschland voort te zetten, ook na een eventueele capitulatie. Hitier besloot, voor zijn dood Goring en Himmler uit de party te stooten. omdat zy „onderhandeld hadden met den vy- and". Tegeiykertyd werd een nieuw kabi net gevormd, waarin ook Seyss-Inquart zitting zou hebben. Hieruit is het ongemo tiveerde vertrouwen in de Duitsche over winning. dat Hitler tot even voor zyn sterven bezat, te concludeeren. In een aanhangsel op het testament wordt de laatste verklaring van Göbbels bekend ge maakt. Dezfe dacht Duitschland een dienst te doen. wanneer hy tot het laatste mo ment by zijn ..Führer" bleef. Deze en andere documenten worden van groote beteekenis geacht in de krin gen van het Neurenbergsche tribunaal. land te kunnen helpen een der groote daden van 1945. die wij nimmer mogen vergeten toen werd een beeld gegeven van de samenleving der volken, zooals zij zal moeten worden om herhalingen van de rampen van 1914 en 1940 te voor komen. Oudejaarsavond-1945 moge goede voornemens brengenen het Nieuwe Jaar hun verwezenlijking! R. P. dié. zou gevraagd hebben de Br. Indische troepen van Java en elders terug te trekken Volgens het Pr. persbureau A. F P. zou de voormalige souschef van den Ned. In lichtingendienst te Batavia tot leider van het Indonesische volksleger aldaar zijn be noemd. De Br. lult, kol. H. C. G. Harding zal het bevel op zich nemen van de gereorga niseerde stedelijke politie. SJarlr over Ue Londensche besprekingen SJarlr heeft met betrekking tot de be sprekingen. die in Engeland tusschen Ne derlandsche en Britsche ministers zijn ge voerd, verklaard: „Wy zijn bereid alle voor stellen. die dr. van Mook mee terugneemt, te bespreken, mits zij gebaseerd zijn op.het algemeene principe van zelfbeschikking met ingang van 1 Januari Zooals onlangs door den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening in de Tweede Kamer werd aangekondigd, komen een groot aantal artikelen thans in aanmerking om zonder bon in vrijen verkoop te worden gebracht. Hiermede wordt de eerste stap gedaan op den weg naar geleidelijke liquidatie van de offieieele rantsoeneering en distri butie van levensmiddelen. Toch zal men er rekening mee dienen te houden, dat we nog maar aan het begin staan van een nieuwe periode en men mag zijn eischen bij gevolg niet te hoog stellen ten aanzien van de hoeveelheid van een begeerd artikel. Zeker zullen alle producten niet in onbeperkte mate ver krijgbaar zijn. want de industrie blijft voor een aantal artikelen aan toewijzin gen en grondstoffen gebonden Loyale medewerking van winkelier en klant aan deze nieuwe regeling is de beste waarborg voor het welslagen, waarmede beide par tijen het meest gebaat zullen zijn Op 1 Januari a s. zullen vrij komen Grutterswaren: gort en gortproducten, gemengd meel (z.g. pannekoekenmeel). havermout, aardappeltapioca, tarwegries- meel. Vermicelli-puddingpoeder- vermicelli, macaroni, spaghetti, puddingpoeder, vla poeder. maizena. aardappelmeel, aard- appelsago Peulvruchten, zout. Biscuits: biscuits, wafels, crackers, be schuit, toast (tot dusver op den bloem- bon), Paaschbrood: (matzes, tot dusver op den bloembon), paneermeel: (tot dusver op den bloembon). koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek, taai-taai Poffertjes, oliebollen, Parijsehe- en Hol landsche wafels zullen voortaan zonder inlevering van bloembon. maar nog wel op wisselbon voor boter, verkrijgbaar zijn. In afwijking van de eerste mededeelin- gen over deze vrijmaking van een aantal producten, zal dit dus niet in twee etap pes geschieden, maar zullen op 1 Januari alle aangekondigde artikelen tegelijk in vrijen verkoop komen, uitgezonderd ca caopoeder. dat nog distributiegoed blijft. Mijnenvegers in Britsch-lndië De Nederlandsche mijnenvegers, die in convooi op weg naar Indië zijn. hebben hun reis voor enkele weken onderbroken in Mandapam (Britsch Indië), waar zij voor reparatie liggen. Het laatste deel van de reis zal waarschijnlijk via Singapore worden afgelegd. Het einddoel is Java Vleeschbonnen pas op Maandag geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat men met ingang van 6 Januari op de nieuwe vleeschbonnen eerst mag koopen op Maandag, evenals dit met melk en aardappelen reeds het geval is. Weerbericht In de kuststrook des nachts lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. In het overige gedeelte van het land des nachts matige, overdag lichte vorst. Zwakke wind. Meest neve lig of licht bewolkt weèr. Algemeene vooruitzichten: Er mag ge rekend worden op aanhouden van de lichte tot matige vorst. ÏJMUIDEN Weer per autobus naar Haarlem Van a.s. Woensdag 2 Januari af zal de N.A.C.O. een geregelden autobusdienst ÏJmuidenHaarlem beginnen. Van beide eindstations vertrekt elk uur een bus en wel van 7.20 tot 20 20 uur en van Haarlem van 7.50 tot 20.50 uur af. Wegens den Nieuwjaarsdag verschijnt ons eerstvolgend nummer Woensdag 1 Hef woord is aan.... Dulresnes: Om in dc wereld te sla gen moet men de eigen liefde van anderen weten te ontzien en de zijne weten te verbergen. 4 Januari in Southampton De Almanzora met de eerste passagiers van de Nieuw Amsterdam vermoedelijk Woensdag in ÏJmuiden Omtrent den dag van aankomst van het ms. Oranje van de Mtj. Nederland kun nen wij thans mededeelen, dat dit schip 4 Januari in Southampton word: verwacht waar het de passagiers zal ontschepen. Er bevinden zich ongeveer 1275 repatriee- renden aan boord, waarvan een groot aantal ziek is. Op welke wijze de passa giers naar ons land zullen worden ver voerd, is nog niet bekend. Dc zieken zul len vermoedelijk met een hiervoor spe ciaal ingericht schip worden overgebracht. Eenige dagen vóór de Orame kan da Nieuw-Amsterdam met haar 3800 passa giers in Southampton verwacht worden, onvoorziene omstandigheden voorbehou den op den dag van heden Zooals reeds j.l Zaterdag werd gemeld, zullen de pas sagiers in genoemde Engelsche haven worden overgescheept op het Engelsche s.s. Almanzora. dat ongevec-r 2 Januari met de eerste helft in Amsterdam ver wacht kan worden. De Almanzora ver trekt dan weer naar Southampton om de tweede helft te halen De Almanzora van de Royal Mai! Lines Ltd te Londen, is een 3-schrOefs-stoom- schip, gebouwd in 1915 Het meet 15 550 bruto reg. ton en is dus iets kleiner dan het eenige maanden geleden verongelukte m-s. Christiaan Huijgens. dat ongeveer 16 300 ton groot was. Prachtige overwinning voor DCIJ Weinigen zullen verwacht hebben, dat het de damclub ÏJmuiden gelukken zou, haar wedstrijd te winnen van d- elub- kampioene van Nederland Joseph Blan kenaar. En toch is het D.C.Y gelukt een fraaie overwinning te behalen. Geheel onbedreigd en volkomen regel matig is de overwinning verkregen en het leek zelfs tijdens het verloop van den strijd, dat Joseph Blankenaar één der grootste nederlagen sinds jaren zou krij gen. Immers stond, toen 5 partijen waren beslist. D C.Y. met 91 voor. Zooals de spelers van de Amsterdam- sche club verklaarden, was zulk een ach terstand sinds jaren niet voorgekomen. Een kranige prestatie van D C Y., die door dezen uitslag de leiding in de afdeeling heeft genomen Hieronder volgt dc ge detailleerde uitslag: Joseph BlankenaarD. C. Y. 1 P. J. van DartelenH. La ros 02 2. R. C. Stahlberg—B Dukel 0—2 3. J. Berk—C. Suvk9—2 4. J. Muller—T Post ma 2—0 5. N. RiebeekJ J H. Mertens 02 6. J. MetzA. Ligthart20 7. P. GoezinnenJ. A Dixhoorn 11 6 O. J B v. SI eenH v.d Heijde 9—2 9 Jac. LoctosF. Basstra 11 10. A. den DoopG. Postma 2—0 Totaal 811 De stand der kopgroep van deze afdee- ling van negen clubs is: D C Y6 6 0 0 12 71 49 Gezellig Samenzijn 5 5 0 0 10 87 1§ Joseph Blankenaar 6 5 0 1 10 8" 33 Orgelbespeling in de Oude kerk Voor de tweede maal in December gaf Feike Asma in onze gemeente een orgel bespeling. thans in de Oude Kerk. Han del's Concerto in F-dur oorspronkelijk voor orgel met orkest hoorden we in een bewerking voor orgel alleen. Het 18da eeuwsche Italic was vertegenwoordigd door Paradisi en Pescetti, Engeland door William Rea en Nederland door Jat» Zwart en Feike Asma Feike Asma weet een bepaald deel van zyn gehoor te boeien door zijn handigheid en zijn vingervlugheid Deze organist houdt er een eigen manier van spelen op na. Is de melodie legato, we hooren stac cato-spel; begeeft de cantus firmus zicM b.v. in het ééngestreept octaaf, we hooreni haar een octaaf hooger of lager, al naar de bespeler verkiest Als laatste nummer werd een improvi satie over eenige bekende melodieën gfr- geven o.a. „Van U zijn alle dingen", ,.EéC- naam is onze hope", en ..Komt laat ontf voortgaan kinderen" Als toegift hoorden we Psalm 146 van Jan Zwart. Het verdient aanbeveling om bij voir gende orgelbespelingen ons wer^ medegedeeld dat er iedere maand één be speling zou zyn het tongwerk vooraf zuiver te laten stemmen.

IJmuider Courant | 1945 | | pagina 1