IJmuider Courant Een Vooruitzicht Waarschuwing tegen represailles De „Nieuw-Amsterdam" in Southampton Jaatfgang No. 18218 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr, 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag: 2 .Januari 1944 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal 4. ER is een vooruitzicht in dit Nieuwe Jaar, dat ons met groote verwachting moet vervullen. Ik bedoel het volledig herstel van de parlementaire democratie, tengevolge van de a.s. verkiezingen in de maand Mei. Dat zal een gebeurtenis van het grootste belang zijn en ik moet daar in het eerste nummer van dit blad dat in 1946 verschijnt, nog eens extra nadruk op leggen. Want ik heb het gevoel dat som mige menschen de beteekenis van het feit niet geheel doorzien. Wellicht zijn zij ge neigd, te veel op uiterlijke vormen af te gaan. Er is nu toch een parlement, zeg gen zij, al heet 'het dan ook Noodparle- ment omdat het niet door het volk ge kozen is. En dit parlement heeft volledige bevoegdheden. Dat is waar, maar het bezit niet het gezag, dat een wettig gekozen parlement draagt. Het is zich daar zelf van bewust. Dat kan niet anders, want het weet dat het er niet krachtens een uitspraak van het Nederlandsche volk van dezen tijd zit.Het moet wel twijfelen aan zichzelf, aan zijn samenstelling en aan den indruk dien zijn woord en zijn beslissingen bul ten zijn vergaderzaal maken. In hoeverre geeft de sterkte-verhouding van zijn fracties een verkeerd beeld van de op vattingen en wenschen, die thans in het volk leven? Niemand kan dat precies zeggen, te minder omdat pogingen tot concentratie en herziening van partijen aan den gang zijn en al met een zekere mate van succes bekroond. Maar dat het een verkeerd beeld is staat vast. Dit maakt de positie van het parlement uiterst moeilijk als liet tegenover be slissingen van groote beteekenis gezet wordt. Het zal op zoo'n oogenblik in een nog moeilijker positie verkeeren dan de regeering, die het aanhangige wetsvoor stel heeft gedaan en die heeft moeten pogen, daarin het volksbelang naar haar beste inzicht tot uiting te brengen. Want het parlement treedt op als volksverte genwoordiging en dient als zoodanig uit spraak te doen. Voor of tegen kunnen beide van beslissende beteekenis voor de toekomst van ons volk zijn, omdat het besluiten kan gelden die geen uitstel ge- doogen en welker uitwerking later niet meer teniet kan worden gedaan. Dit kan to* zeer moeilijke situaties leiden. Onder degenen die geneigd zijn. de in grijpende beteekenis van het volledig herstel der parlementaire democratie te onderschatten, zyn er die sombere her inneringen hebben aan de vooroorlog- sche tekortkomingen. Tot hen zou ik wil len zeggen: de fout lag niet bij de demo cratie, maar bij fouten in haar toepas sing. Als wij ons daar maar bewust van zijn en blijven, zullen wij haar beter toe passen. Gij hebt gezien wat het alterna tief is. Gij hebt aan den lijve ondervon den hoe de autocratie werkt en welke de misstanden zijn die de dictatuur met zich sleept. Verkeerde toepassing van de de mocratie levert ook haar nadeelen óp. zooals verkeerde toepassing van ieder stelsel dat doet. Maar zij zijn niet te ver gelijken met de willekeur, het onrecht, de wandaden en de verwildering die de dictaUiur met zich 6leept en waarvan de Dui'sche editie een voorbeeld heeft ge geven. dat aanhangers van het simpele begrip ..de sterke man" voorgoed gene zen moet hebben. De Duitschers hebben niet nagelaten een jarenlange verdachtmaking en leu gencampagne tegen de vooroorlogsche toestanden in ons land te voeren, die sommigen huns ondanks misleid heeft. Zeker, er waren fouten. Er waren groote tekortkomingen. Wij kunnen niet dan met droefheid denken aan het falen ten opzichte van de algemeene bestrijding der werkloosheidom het voornaamste voorbeeld te noemen. Maar wat heeft het Derde Rijk in ruil aangeboden? Het Derde Rijk heeft van zijn eigen rechteloosheid en misdaden steeds zijn politieke tegenstanders beticht. Het heeft ons misstanden aangewreven, d*e nooit in ons land bestaan hebben. Het heeft bevolkingsgroepen en personen met zijn leugens bestookt en het waren niet meer dan leugens. Soms merk ik met verwon dering. dat er nog menschen zijn die ze napraten en zich er blijkbaar niet be wust van zijn, door wie zij zijn besmet. Gelukkig is de groote meerderheid voor deze propaganda immuun gebleken. Ge lukkig is de overgroote meerderheid van ons volk zich bewust van het feit, dat zij de parlementaire democratie wenscht. Zij dient tevens te begrijpen dat het aan vaarden van een stelsel dat bovendien het moeilijkste stelsel is en dus de mees te toewijding en zorg en gevoel voor het algemeen belang eiseht niet voldoen de is. Met stelsels en partijprogramma's alleen komen wij er niet. Het is de toe passing die onze volle aandacht eischt, om er een succes van te maken. De voor oorlogsche fout lag in de verslapping van die aandacht en in het op de spits drijven van de tegenstellingen. Volksrcgeering beteekent toewijding, zorg, wil tot sa menwerking. verdraagzaamheid, begrip, eerbied voor de menschelijke persoonlijk heid. Ons volk heeft iets geleerd, al heeft het ook anderzijds veel verloren. Als het dat geleerde in toepassing brengt, zullen wij beter slagen met de democratie dan voor den oorlog, toen het aan waarschu wingen al niet ontbroken heeft. Ik heb daar goede verwachtingen van. En daar- Re laatste maar niet onbelangrijkste gebeurtenis ln de opbouw werk zaam heden in ons land vormde de opening: van de Moerdijkbrug op SI Deo. j.l. De plechtigheid werd verricht door den directeur-generaal van Rijkswaterstaat, den heer J. W. H. lïarmsen. Xn afloop maakten alle aanwezigen per anto een rit over de nienwe bnig. (P.) Dreigende aanval op Semarang Van Amerikaansche zeide werd den Un. Press correspondent verklaard dat de In donesiërs zich meer en meer realisecren dat een compromis de eenige weg uit de moeilijkheden is en zooals Sjarir het zei- de, de republikeinen zyn bereid elk nieuw voorstel te overwegen dat Van Mook uit Nederland mee zou brengen, vooropgesteld dat het gebaseerd is op zelfbeschikking. Vele waarnemers beamen dit. Op Sumatra vordert de concentratie der Japanners in de havens goed en wordt de militaire situatie voortdurend beter. Op Java hebben de Britten op het Westelijk deel van het eiland de Japanners voor zich aan het werk gezet. Op Midden- en Oost-Java echter hebben zij deze nog al tijd niet onder oogeh gekregen. De onderhandelingen met de Indone siërs over de vrijlating der Japanners verloopen echter gunstig. De veiligheid der vrouwen en kinderen wordt dage lijks grooter. Den Britten wacht echter nog een zware taak, zoodat de data die in de buitenlandsche pers genoemd zijn voor het terugtrekken der Britsche troe pen uit Indië zuiver op gissingen berus ten. Admiraal Mountbatten. opperbevelheb ber van het Z. O. Azië commando, heeft in een dagorder, gedateerd 1 Jan. 1946, het volgende gezegd: ,,Gij die dienst doet In Ned. Oost-Indië had een zelfs moeilijker en ondankbaar der taak dan de troepen die onder het Z. O. Azië commando elders zyn ingezet, maar gij hebt er u met hetzelfde geduld en dezelfde moed die gy ook gedurende den oorlog hebt getoond, van gekweten. Duizenden geïnterneerden, waaronder vrouwen en kinderen, hebben hun leven aan u te danken en zijn er u dankbaar voor. Als gij het dragen van deze ver antwoordelijkheid verder doorzet, zorgt er dan voor. dat uw goede naam door niets aangetast wordt. Hoe groot de aansporing ook moge zijn, laat u niet tot represaille maatregelen verleiden: wraak zou slechts haat en woede entgevolge hebben, die uw reputatie schade zouden doen. Slechts door uw zelfbeheersching en verdraag zaamheid kunnen de voorwaarden worden geschapen, waarin de Nederlanders en de Indonesiërs hun wedcrzijdsche doelstel lingen kunnen bespreken en tot overeen stemming kunnen geraken." De Nieuwjaarsdag is in Batavia rustig verloopen. Op 31 Dec. was er bij Sema rang extremistische activiteit en werd het vliegveld met 75 mm. kanonnen be schoten. Men houdt rekening met een aanval op de stad. waartoe blijkbaar voor bereidingen worden getroffen. Het dra gen van vuurwapens is in Batavia ver boden. Luit.-adm. Helfrich zal naar Den Haag terugkeer en om zich te wijden aan de functie van commandant der marine- strijdkrachten. zoodra de reorganisatie in Batavia, noodig door het opheffen van de functie van alle Nederlandsche strijd krachten in het Oosten, gereed zal zijn. om acht ik het vooruitzicht van de ver kiezingen groot en verheugend. Eenmaal tenvolle hersteld, zal de parlementaire democratie haar heilzame werking in ons geheele volksbestel doen gevoelen. En het gezag zal alleen en uitsluitend gecon centreerd zijn op de plaats, waar het be hoort te zijn. Dat zal ook de rechtszeker heid in ons land herstellen. R. P- De Deensche evangelist Egon Ostrom is nabij Medan met 5 hem vergezellende Ja panners vermoord, hoewel hij een vrijge leide van den nationalistischen gouver neur had. Een Japansche troepenmacht heeft represailles genomen. Volgens Un. Press moet Yamamo'to trachten de vrijlating te verkrijgen van een groot aantal Japanners, dat op Mid den- en O. Java door de Indonesiërs wordt gevangen gehouden. Verder zou hij trachten de moeilijkheden uit den weg te ruimen, veroorzaakt door de weigering van Japansch marinepersoneel om Brit sche orders te gehoorzamen. Het woord is aan.... Wjjnaendts Francken: Aan de werken van een goed schrijver bespeurt men nooit de moeitedie eraan ten koste werd gelegd. De Gaulle dreigde met aftreden Generaal De Gaulle heeft Dinsdagmid dag in de Nationale Vergadering gedreigd af te treden, indien een socialistische mo tie, die voorstelt de uitgaven van het leger met 20 pCt. te verminderen, werd aange nomen. Hij verklaarde, dat de door de regeering gevraagde credieten noodzake lijk zijn om de overgangsperiode, die aan de reorganisatie van het leger voorafgaat, te dekken. Tenslotte kwam men toch tot overeenstemming, want de vermindering zal pas na 15 Februari a.s. in werking tre den en alleen dan, wanneer de regeering vóór dien datum geen wet tot reorganisa tie van het leger heeft ingediend. Deze toevoeging is zoowel door de regeering als door de socialisten goedgekeurd. De laatste uren van Hitler Naar Reuter meldt, heeft men den gang van zaken tijdens de laatste uren van Hitier nu vrij nauwkeurig kunnen vast stellen. Op den avond van 28 April kwam Hitler tot de conclusie, dat het einde in zicht en er voor het belegerde Berlijn geen hulp meer mogelijk was. Op 29 April om 2 of 3 uur 's nachts trad hij in het huwelijk met Eva Braun; om vier uur 's nachts dicteerde hij zijn testament Om 10 uur trof Hitier maatregelen om de ver zending der documenten te waarborgen: een boodschapper ging naar admiraal Dönitz, oen tweede naar veldmaarschalk Schörner, een derde stel documenten bleef in reserve achter. De boodschappers hebben hun doel niet bereik* en vertrok ken naar huis. Inmiddels had Dönitz een telegram ontvangen van Bormann. waar in deze hem mededeelde, dat Hitier Dö nitz tot zijn opvolger had benoemd. Op 1 Mei telegrafeerden Göbbe'-; er: Bom nn aan Dönitz. dat Hitler dood was cn de „regeering" van Dönitz door Hitler was benoemd. Naar men gelooft weigerde Dönitz om „smerige nozis" in zijn kabi net op te nemen. Opgeruimde stemming ondanks geleden ellende Het A.N.P. meldt: Op Nieuwjaarsdag kwam de „Nieuw-Amsterdam" met 3800 repatrieerende Nederlanders en 600 ver lofgangers van het Britsch-Indische leger in Southampton aan. Deze geëvacueerden kwamen na lange barre jaren ln Europa terug, maar dit woord „geëvacueerden" klinkt niet erg preettig. als deze uit een deel van het eigen rijk komen. Onze landgenooten hadden een goede reis gehad met prachtig weer en een gladde zee. In Suez werd winterkleeding verstrekt door het Roode Kruis en de plaatselijke autoriteiten. Door tijdsgebrek kon niet iedereen geholpen worden, maar van door de Engelschen beschikbaar ge stelde dekens kon men toen, in de eerste plaats voor de kinderen, kleeren maken. De gezondheidstoestand aan boord was slecht. Door zwakte werkte het tempera tuursverschil. vooral voor de jongeren, zeer nadeeelig. Het aantal lijders aan in fluenza en mazelen was dan ook groot. Tijdens de overtocht is echter geen enkele ernstige ziekte voorgekomen en er zUn geen sterfgevallen te betreuren. Over het eten was men algemeen zeer tevreden. Het viel den verslaggever echter op, dat er nog steeds onderscheid bestond tusschen passagiers, die in de „officers mess" mochten eten. en de vele anderen, die dit recht niet hadden. Er was een groote verscheidenheid on der dit groote aantal reizigers, wat zich laat begrijpen. Men ontmoette er o.a. den sultan van Johore met zijn gemalin. Uit verschillende deelen van Indië kwamen vier Katholieke priesters, vijf broeders en tien zusters na een zwaren tijd terug, die een en ander wisten te vertellen over de behandeling van geestelijken door de Ja panners. De sportkamploere zwemmen en schoonspringen van Indië Kieki Heck was ook aan boord. Hans 'en Houten, skiffeur en Olympisch roeier, die sergeant was bij de capitulatie, ontsnapte aan de Thailand- sche kampen, maar werd uitgezonden naar Ceram. waar een vliegveld moest worden aangelegd. Dit geschiedde onder de slecht ste omstandigheden, die maar in te den ken waren Door mishandeling en totaal onvoldoende voeding vermagerden de mannen tot geraamten. Na zes maanden volgde hun overplaatsing naar een ander kamp. waar het zoo mógelijk nog erger was. In de drie maanden, dat ten Houten daar was zag hij twnp-derde der 1701 ge vangenen sterven. HM doo-^ond het ch- ter. zelfs het (nnnsternrhtjee naar Ratavia in Rent. waar h'ï hft* door ziln lengte bijzonder moes' onlgel den, daar de Japanners zich in zijn nabij heid dubbel ..onder de maat" vonden. Bij een later transport naar Sumatra werd een der schepen van zijn convooi door ge allieerde vliegtuigen tot zinken gebracht, waarbij 1300 Nederlandsche en Engelscne krijgsgevangenen en 2200 geronselde In dische koelies verdronken. De stemming aan boord was prachtig. Natuurlijk is men blij weer in Europa te zijn. In den familiekring teruggekeerd, wil men ln de eerste plaats rust en een plaatsje voor zichzelf hebben, waar men eens op zijn verhaal kan komen. Men kan zich niet voorstellen wat onze landgenoo ten hebben doorgemaakt, doch men kan zich hun gemoedsgesteldheid wel eenigs- zins indenken na deze barre jaren, waarin zij bovendien al hun bezittingen kwijt raakten. Laat hen daarom praten en stelt geen onnoodige vragen. Zij moeten eerst op hun verhaal kunnen komen in den kring van familie of vrienden. Zij hebben veel ellende doorgemaakt, wel meer mis schien dan onze landgenooten in de Duit- sche concentratiekamper., aldus de A.N.P.- verslaggever. De mogelijkheid hestaai. dat ile ..Alman- zora" morgen omstreeks 12 uur bij de fruit- Joods van de K.N.S.M. aan de Rietlanden arriveert en op 6 of Januari met de overlga passagiers van de .N*. Amsterdam. De Utrecht aan den top In 9 reizen bijna half millioen gulden - Volgens de voorloopige cijfers der be sommingen is de Utrecht ÏJM 73 van De Vem, schipper R. Groen, dc recordhouder voor 1945. Alleen reeds voor de IJraui- densche reizen na de bevrijding heeft dit schip in 9 reizen 476905 bcsomd. Onmiddellijk op de Utrecht voigt de Vikingbank IJM 183. schipper L. Grave- maker van de N V. Stoomvisscherij Mij. Mercurius met 339113 in 9 reizen. De Ewald IJM 48 besomde in 10 reizen 315505. de Prinses Beatrix IJM 117 in 10 reizen 311956 en de Cornelis IJM 15 in 7 reizen 288920. Wanneer we deze cijfers vergelijken met de resultaten van 1939 zien we het vol gende: De Utrecht maakte toen 22 reizen en besomde 68443, de Vikingbank 20 rei zen 106233, de Ewald 22 reizen f 58537, dc Prir. r.es Beatrix 22 reizen 62756 ert jr rvv 21 reizen 65438. waaronder bedragen, die dit jaar in één reis verkre gen werden. _,_i

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1