Qt as daq. is aaac&if, ÜH Avonturen van Wag en Warrel Sport in het Kort maar de vrede wil nog niet komen-.." Redevoeringen van den Minister-President Het hoofdthema van de rede die de mi nister-president prof. ir. W. Schermer- horn op Oudejaarsavond voor de Nedei-- landsche luisteraars hield was: bezinning. Het is, zoo zei hij, een Oudejaarsavond die voor ons allen zwaar geladen is en die voor duizenden in ons volk de herinne ring oproept aan angst en smart, aan lijden en rouw. Honderdduizenden staren naar een ledige plaats in den familiekring. Zooveel mogelijk moet balsem op de won den gelegd worden. Ook denken wij aan de velen die berooid uit de Duitsche con centratiekampen terugkwamen. Het Ne derlandsche volk heeft nog wat goed te maken jegens die slachtoffers. Ook moe ten wij al het mogelijke doen om het leed dat Ln Indië veroorzaakt is, te verzachten. De terugkeerenden uit Insulinde moeten wij met open armen ontvangen. Opbouw en herstel vragen groote offers. De taak waarvoor ons volk staat, is on eindig zwaar, terwijl de draagkracht tot een minimum verminderd is. Spreker gevoelde behoefte uit naam van en over het hoofd van het Nederlandsche volk heen, het woord te richten tot de Koningin. Moge het Uwe Majesteit ge geven zijn op Hare hooge en eenzame post, ook in het komende jaar bij te dra gen tot en .getuige te zijn van het samen brengen van alle nationale krachten om deze op te voeren tot de hoogste geeste lijke potentie, die noodzakelijk is om van 1946 het jaar te maken, dat aan ons volks leven de beslissende stoot in den koers ten goede zal geven. „De oorlog is voorbij, maar zoo ver volgde de minister-president de vrede wil nog niet komen. De stuiptrekkingen, die wij aanschouwen, zijn in den grond de barensweeën van een nieuwe wereld, die in vrede leven kan, of zijn zij nieuwe uitingen van denzelfden geest, die eens den tweeden wereldoorlog deed ontbranden? De menschheid houdt den adem in bij de bepaling van het lot van ons oude wereld deel. Zal men dezelfde fout maken van 1918, n.l. door het te vroeg verschaffen van zelfbestuur aan Duitschland, met gebruik van de weinige beschikbare werkelijke democratische elementen? Onnieuw zullen dan alle na-oorlog- schc catastrofen door een verblind volk op de rekening der ïtathenau's en Stresemann's worden geschreven, zoo dat nog eens de democratie in het hart van Europa in discrediet wordt ge bracht. Daar ligt in wezen een der allergrootste vragen, op welker be antwoording wij helaas niet zeer ge rust zyn. Na 1800 dagen afbraak is in 180 dagen herstel in ons land reeds veel bereikt. Dit stemt tot dankbaarheid. 1946 moet voor het grootste deel der bevolking uit- Den Haag opgeschrikt door een geweldige ontploffing Vuurwerk op Oudejaarsavond is tradi tie geworden, maar de Scheveningers en Hagenaars hebben wel iets te veel van het goede genoten. Op den middag van den Sisten Decem ber vloog een opslagplaats van munitie in de Scheveningsche duinen de lucht in met als gevolg een groote glasschade, een krater van 45 meter doorsnede en 25 meter diep en een gewonde, n.l. een jongeman, die wonder boven wonder niet ernstig ge kwetst raakte aan den schouder. Vermoe delijk hebben kinderen in de omgeving van de kazemat met vuur gespeeld. De Tavage in de omgeving is geweldig en het is dan ook aan het duinterrein, waarin de bunker gebouwd was. te danken, dat zich geen ernstige ongelukken hebben voor gedaan, alhoewel men nog ten aanzien van de kinderen, die in de naaste omge ving van de ontploffing speelden, in het onzekere verkeert. De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Orgelmuziek. 18.15 Cabaret, 18.30 Het Rijk Oveiv.ee. 10.45 Sonate voor twee piano's. 19.00 Nieuws. 19.15 P.eportage. 19.30 Bac'npro- gramma, 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 Lon- densche Brief. 20.30 Eddy walis. 21.00 Hoor spel „Kon. Victoria". 22.00 Gram.muz. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Componist v. d. week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM H, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Syl vest re-trio. 19.00 Alexander Wertinsky. 19.10 Gedichten van Poesjkin. 19.15 Sonate voor twee piano's 19.30 Progr, v. d. Ned. Strijdkrachten, 20.00 Opera La Bohème. 21.00 De Patriot. 21.15 Nina Dolce. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Ted Powder. Agenda WOENSDAG 2 JANUARI Kennemerplein Foto-ten toonstelling Duitsche Concentratiekampen 10—18 uur. Stadsschouwburg: Papa is verloofd, 20 uur. Rembrandt: De dag van morgen (18 j.). 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: In het Vreem delingenlegioen (14 j.), 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Modem Times (15 met gel.}, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht OH j.), 14, 16.15, 19 en 21.15 uur DONDERDAG 3 JANUARI. Stadsschouwburg: Thérèse Raquin, 20 uur. Muziekzaal Brinltmann: Dr, A. v. d. Boom. 20 uur. Concertgebouw. Jan de Man, 20 uur. Bioscopen als Woensdag. komst brengen wat het tekort aan schoei sel en textiel betreft. Onze samenleving is zwaar belast met twee gevolgen van de bezetting: de poli tieke delinquenten en de zuivering. Dat de definitieve oplossing hiervan nog niet gevonden is, ligt in een conflict der geesten. Dit werkt belemmerend en ver troebelt helaas de geesten verder. Tenslotte w=o* de minister-president er op, dat in ons volk een roepingsbewust- zijn wakker geroepen moet worden. Tenslotte gaat het in het menschen- leven om de vraag van de menschelijke persoonlijkheid in haar verhouding tot God en niet om de vraag of wij arm of rijk, verslagen of overwinnaar zijn. Al leen tegen den achtergrond van deze vraag kunnen wij in laatste instantie als zonen van één volk naast elkander de schouders zetten onder de zware taak die ons wacht. 's Middags had de minister-president voor de radio-luisteraars in de overzee- sche gebieden gesproken. Daarbij deelde hij mede, dat berekend is dat 220.000 Nederlanders in de jaren van druk en nood het leven lieten. De Indische kwestie Breedvoerig besprak prof. Schermer- horn de Indische quaestie. Hij betoogde dat het overal geldt, ook in Indonesië, dat geen samenleving buiten gezag kan bestaan. De gezagscrisis, die vooral op Java ontstaan is, zal niet overwonnen worden, noch haar gevolgen voorkomen, voor en aleer het gelukt, algemeene er kenning te vinden voor een nieuwen vorm van gezag, dat zichzelf weet te handhaven, niet alleen door geweld en macht; doch ook door" de rede, zooals die niet in de eerste plaats in de groote meerderheid, maar in het bijzonder in de leidende laag der bevolking werkt. Deze herbouw van het gezag is de groote zorg en de groote verantwoordelijkheid van de Nederland sche regeering. Daarvoor zijn naar onze overtuiging alle elementen der Indonesi sche samenleving noodig, voor wie een goed bestuur waaTde heeft. Daarvoor zijn ook zij noodig, die thans gelooven, dit gezag uitsluitend te kunnen doen dra gen door een Indonesische onafhankelijk heidsbeweging. De tijd die komt zal lee- ren op welke pijlers en in welke verhou ding het noodzakelijk gezag in het nieuwe Indonesië zal kunnen worden gebouwd. Ook hierbij gaat het echter bij ieder der betrokken volksgroepen niet alleen om woorden, maar in de allereerste plaats om daden. De komende weken kunnen van beslissende beteekenis voor den gang van zaken zijn, Duizenden, ja millioenen verlangen naar vrede, naar recht, naar zekerheid in hun leven, naar meer wel vaart en naar een beetje gewoon men sch eliik geluk. Een voor mij onbekend gedeelte van de Indonesische bevolking acht voor dit laatste zelfstandigheid meer vrijheid een integreerend bestand deel. Dat is hun recht, waarmee op zeer ernstige wijze door hen, die thans ver antwoordelijkheid dragen, rekening dient te worden gehouden. H.M. de Koningin heeft op 7 December 1942 duidelijk uit gesproken, dat geen politieke eenheid of nationale band kan blijven bestaan, w neer deze niet vrijwillig wordt aanvaard en gesteund door het vertrouwen van het overgroote deel der burgers, dit is geen politieke belofte, maar slechts het con- stateéren van een waarheid, die in de moderne wereld tot politieke consequen ties voert en die daarom bij den nieuw bouw van het gezag in Indië niet uit het oog maf worden verloren. De Nederlandsche regeering heeft de vaste overtuiging, dat het mogelijk zal zijn zoodanige vormen te schep pen voor het bestuur van het konink rijk en van de onderscheiden gebieds- deelen, dat in beginsel dit doel zal knnnen worden bereikt. Ditzelfde geldt voor Suriname en Cu racao. Die oplossing draagt in zich de kiemen voor de vereeniging in vrijheid der onderdeden met hun samenhang in het koninkrijk. Wij vertrouwen binnen kort dezen weg te kunnen betreden. Dan pas zullen velen in Nederland zoowel als overzee zich misschien realiseeren dat de herbouw van het economisch en sociale leven en de versterking van het cultu- reele leven, zoowel in Nederland als in Indonesië als in de West enorme offers van alle betrokkenen en in de eerste plaats van Nederland zal vergen. Kinderen van employé's der Ned. Spoorwegen in Engeland. Tijdens de bezetting lazen de Engelsehe spoorwegarbeiders met groote bewondering en waardeering de berichten over de spoorwegstaking in Nederland. Na de bevrijding noodigden zij 250 kinderen van hun Nederlandsche collega's uit voor een vaeantie van vier maanden in Engeland. De eerste helft van deze vaeantie brengen de kinderen door in een speciaal kinder tehuis te Woodlands Hostel bij Doneaster. De laatste twee maanden zullen zij ln de gezinnen der Engelsehe spoorwegarbeiders worden op genomen. In het kindertehuis zijn de jeugdige Nederlandsche gasten l>este maatjes met de Engelsehe kokkin. Voor etenstijd mogen ze even proeven. (P.) De Moerdijkbrug weer in dienst Het oude jaar is voor ons land goed ge ëindigd. Hiermede doelen we op ce open stelling van de Moerdijkbrug over het Hol lands Diep. Het hijschen van de driekleur vormde het hoogtepunt van de sobere plechtigheid die den 31en December om streeks drie uur plaats hac. en waarbij een aantal ingenieurs van Waterstaat, de Neder landsche Spoorwegen, en een vertegenwoor diger van het Belgische ministerie van open bare werken aanwezig waren. Den zelfden middag richtte de minister van Openbare Werken en Verkeer over Her rijzend Nedex-land het woord tot ons volk om zijn vreugde uit te spreken over het herstel van de Moerdijkbrug. Ook hij memo reerde den noesten arbeid, die het totstandko men van de verbinding ten zeerste had be spoedigd en wees op de groote beteekenis van een korte verbinding met België, Scholieren danken Amerika Leerlingen van de H.B.S.-B aan het Santpoorterplein hebben op initiatief en onder leiding van hun teekenleeraar een aantal kalenders vervaardigd, die betrek king hebben op de bevrijding en eenige onderwerpen die den Amerikanen inte resseeren zullen. Deze kalenders zijn be stemd voor leerlingen in Amerika, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de inzameling van reliefgoederen voor ons land. Dit is nog slechts een van de weinige uitingen van onze waardeering voor wat de Ver. Staten deden, enkele officieele dankbetuigingen daargelaten, die nooit zoo tot de verbeelding van de massa spreken. Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam De Zandvoorter die de Duitschers begunstigde Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde den Zandvoorter R. van Deurzen, die het Noorderbad te Zand- voort, en na de sluiting daarvan het R.K. Patronaatsgebouw in Zandvoort exploi teerde als weermachtslokaal en de Duit schers in veel begunstigde, tot 6 jaar ge vangenisstraf, waarvan 3 jaar door te brengen in een rijkswerkinrichting. (De eisch was 8 jaar.) Een spionne. Katharina Thonus, die te Amsterdam werkzaam geweest was als typiste bij den S. D. en Nederlanders bespionneerd had, die op het arrestatielijstje van den S. D. stonden, werd veroordeeld tot 15 jaar, waarvan 10 jaar in een rijkswerkinrich ting. Er was de doodstraf tegen haar ge- eisdht. 18.Pi's oranje stipjes worden wel'n beet je donkerder van kleur en hij veegt haastig het stof van de band van het boek af en geeft het aan Wag. O, wat is dat een zwaar boek! Wag legt het maar gauw op den grond en vraagt aan Pi; „Waar staat het zoowat?" Bladzij 2164 Wag" antwoord Pi, Vlug bladert Wag in het boek. Ja, daar heeft hij het. Blad zij 2164. En nog niet eens op de helft! Jonge, jonge, zoo'n dik boek had onze vriend nog nooit gezien. Oud- en Nieuwjaar te Hastings Van de oudejaarsronde in het meester- tournooi op het schaakbord is weinig op merkelijks te melden. Voor Nederland is van belang, dat Prins voor de derde maal won. Dit keer was Thomas het slachtoffer. Opvallend is wel, dat zwart in het alge meent wint van wit. Overigens was men Maandag eenigszins in spanning door de aankondiging van de komst der Russen, die geduchte spelers zijn. Zij zullen nu te Londen hun krachten ontplooien, voor dit tournooi zijnij zij te laat. Het nieuwe jaar is voor de Nederland sche topspelers niet bijster goed begon nen. Sir George Thomas nam wraak voor zijn nederlaag tegen Prins en versloeg Euwe. De Nederlandsche kampioen stond er in het begin niet slecht voor, maar de fortuin was zeer wisselvallig; na een on gemotiveerd pion-offer ging het snel bergafwaarts. Prins moest dezen dag zijn partij tegen den Amerikaan Denker in een ongunstige positie afbreken. Aan het einde van de vierde ronde is de stand nu als volgt: Prins, Ekstroem en Steiner 3 pi, Euwe, Denker en Christoffel 2!/2 pt-> A it- ken 2 pt., Tartakower 2 pt. en een afgebr, partij, Thomas en Mieses 1 pt., Devos pt. en een afgebr. partij en Sergeant 0 pt. H.F.C.—Oud-Internationals Vente slecht, doch scoort 3 x. Het door de vorst harde en gladde terrein van HFC aan de Spanjaardslaan liet zich op Nieuwsjaarsdag wees eens voor den gebrui- kelijken wedstrijd tusschen de gastheer-club en een elftal van oud-internationals bespelen. Ondanks dat de spelers zich niet snel wenden konden is het een aardig, spelletje, geworden, waarin de jonge HFC-ers direct het heft in handen namen. Het uitstekende backstel Cal- denhove (die weer menig staaltje voor de tribune weergaf) en Pienter bezwoer echter langen tijd het gevaarlijke enthousiasme van de Winter-tweelingen en rechtsbuiten Groot; het feit, dat de Haarlemmers als gewoonlijk links teekenen van. vleugellamheid vertoon den, maakte dit gemakkelijker. Keeper Kei zer moest na ruim een half uur zwichten voor Höck en even daarna voor den goed spelenden Hans Winter. Vlak voor de rust scoorde Vente, die overigens in het veld niefc veel presteerde, het eerste punt voor de „oudjes". In de tweede helft maakte hij ge lijk, doch de HFC-ers hadden spoedig daarna weer reden tot Juichen door Bijleveld. Toen echter Vente weer gelijk maakte, begonnen, de zenuwen hun steun te verleenen aan de internationals. Pellikaan, die de ster van het veld was en zoowel verdediging als aanval goed steunde, drong iets meer op, zoodat het laatste kwartier op de Haarlemsche helft doorgebracht werd met het bestoken van Heyting's doel. Deze werd twee maal het slachtoffer van Lagendaal, die overigens sterk den indruk wekte, voor spek en boo- nen mee te spelen. Het was jammer voor den HFC-keeper na zich zoo goed geweerd te heb. ben, twee maal te moeten zwichten door een zwak oogenblik van de verdediging. In den stand kwam geen wijziging meer, deze bleef dus 3—5. De Zwaluwen sloegen Rotterdam met 20 in een wedstrijd die eenige veelbeloven de spelers aan het werk heeft gezet. De Zwa luwen-doelman Van der Vliet (ODS) heeft een groot gedeelte van het succes op zijn naam staan, evenals dé rechtsbinnen Wels (bzroer van den oud-international), die reeds voor de rust het tweede doelpunt maakte. Middenvoor Ehlen (Sittardsche Boys), op wien veler hoop is gevestigd voor de leiding van den aanval in het nieuwe nationale elf tal beschaamde de verwachtingen niet. Bij de Rootterdammers was de HDVS-er Bor- rani de beste man. Het Kon, Ned. Gymnastiek Verbond is gezuiverd. Het Ned. Chr. Gymn. Verbond had een motie van afkeuring t.a.v. de hou ding van het Bondsbestuur ingediend, die in middels door de Commissie voor de zuiver ring der Sport is onderzocht. Deze commis sie is tit de conclusie gekomen dat het K. N. G. V.-bestuur geen laakbare feiten vanwege zijn houding tijdens de bezetting ten laste kunnen worden gelegd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2