Kort en bondig IJMUIDEN Oudejaarsnacht 1945-'46 Bij het beleven van een bijzonderen dag, dien we mogen beschouwen als een mijlpaal in ons leven, komt steeds de gedachte in ons op: hoe was het verleden jaar? Zoo ook bij deze jaarswisseling. Hoe was het toen en hoe was het nu? Het verschil is groot. Denkt U zich maar eens terug aan de laatste oogen- blilcken van 1944 en de eerste van 1945.' Honger, ellende, verduistering, uiteen ge rukte gezinnen. De moffen schoten hun revolvers leegin de lucht, toen het nieuwe jaar was aangebroken. En de bur gerij? In mijn verbanningsoord in het Gelder- eche hebben de meeste burgers, voor zoo ver ze niet te bed lagen, een rustig oud- op-nieuw gevierd. Alleen wat jongens, die een kunstje hadden gevonden, om met behulp van wat carbid een knal te ver oorzaken, rumoerden wat rond hun huis. Maar daarmee was het uit. Oudejaarsnacht 19451946! Er was al weer veel van de oude stem ming en het oude lawaai-betoon terug. Er waren oliebollen, een sigaar of een siga ret. Verstrooide gezinnen waren weer bij elkaar. Druk was het buiten. Trawlers in de Visschershaven, booten bij Hoogovens en Papierfabriek verkondigden met stoom- fluit-geloei de komst van het nieuv/e jaar. Overal op straat was licht en er was zelfs iets, dat we voor den oorlog niet ken den: de lichtkogels. Rood en blauw en wit en van alles doorelkaar flitste door de donkere lucht; hel verlicht waren soms de straten. Ook onze radio stond weer op haar oude plaats in den hoek, heeft ons weer den geheelen avond beziggehouden. Het toestel is verborgen geweest in een hooiberg, op een zolderkamer, in een oud schuurtje, waar de Duitschers in- en uit liepen. Weer eens naar een anderen zol der. Het heeft er eenigé malen om ge spannen, maar het is er nog. S. B. Kennemerland bestaat 25 jaar Den llen Januari 1946 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de H.F.C. „Wilhelmina", thans „Kennemerland" geheeten, werd opgericht. Op zichzelf is het geen bijzon dere gebeurtenis wanneer een voetbal club een kwart eeuw bestaat, doch dit jubileum heeft toch wel een apart tintje, wanneer wij bedenken, dat het hier een vereeniging betreft, die zich ten doel stelt het spel niet op Zondag te beoefenen. De oprichter A. Heimig, jarenlang aanvoer der van het eerste elftal van A.F.C., Am sterdam, had tijdens' een wandeling in het Bloemendaalsche Bosch toevallig een troepje voetballende jongens ontdekt, die hem vertelden, dat hun ouders hun om principieele redenen verboden hadden in een club te gaan spelen, omdat alle clubs hun spel op Zondag beoefenden. De heer Heimig, die zelf verzot was op het spel, beloofde den jongens, dat hij hen zou heipen en hij heeft woord gehouden. Na enkele weken werd een voetbalclub op gericht, die op Zaterdag zou spelen. De toeloop was zeer groot, want al heel spoedig had men vijf elftallen op de been gebracht. Na 1930 heeft de club, door krachten als Herman Janssen, H. H. van Schoonhoven, H. Kroon, alsmede de heer Heimig na tuurlijk, een groote vlucht genomen. Zoo kwam de vereeniging in 1937-'38 zelfs met 7 seniores- en 3 adspiranten-elftallen uit! In totaal wist het eerste elftal vier maal het afdeelingskampioenschap te behalen. Dank zij de jeugdopleiding beschikt de vereeniging regelmatig over een aanvoeg van goede krachten. Het eerste elftal der laatste zes jaaT bestaat hoofdzakelijk uit spelers, die het spel in hun eigen club hebben geleerd. Nico van Dam, de beken de R.C.H.-speler uit vroeger jaren, heeft als trainer veel bijgedragen tot verhoo ging van het spelpeil. Thans wordt „Ken nemerland" ook in de wintermaanden getraind door den oefenmeester Jan Geutskens, eveneens oud-speler van R.C. H. Mede hierdoor zijn de vooruitzichten gunstig. Een merkwaardigheid is, dat het dage- lijksch bestuur Teeds 20 jaar onafgebro ken in functie is, n.l. de heer Heimig, voorzitter, 25 jaar; H. H. Janssen, 20 jaar secretaris en de heer H. H. van Schoon hoven 21 jaar penningmeester. Zij worden bijgestaan door de heeren Chr. Oolders, O. Bijker, mr. K. Heimig en G. Kramer. De receptie van 12 Januari a.s., die in het clubhuis „Roozendaal" te Overveen wordt gehouden, vormt de opening van een reeks feestelijkheden. Bevestiging Kerkbestuur In den middagdienst a.s. Zondag van de Chr. Gereformeerde gemeente zal het nieuw gekozen kerkbestuur bevestigd worden. Als ouderling werden gekozen de heeren J. Bakker, H. Slootweg en R. de Boer en als diaken de heeren J. H. Aangeembrug, A. Schaap, J. Schuurhuis en D. Ebbeling. De heeren A. ten Broeke, ouderling en H. Strijker, diaken hadden zich niet beschikbaar gesteld. Beroep ontvangen Ds. G. F. Callenbach, Ned. Herv. pre dikant alhier heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te Oegst- geest. Chr. Gereformeerden weer in eigen huis A.s. Zondagmorgen 10 uur zal het kerk gebouw der Chr. Gereformeerde gemeente weer in gebruik worden genomen. Na de Ned. Herv. Kerk in de Kanaalstraat en de Oud-Katholiebe Kerk ïs dus thans de derde kerk weer gereed om de gemeente naren te ontvangen. Zondag 31 Januari 1943 werd de laatste dienst in het kerkgebouw aan de Marconi straat gehouden. Na dien datum vergader den de achtergeblevenen der gemeente, zij die niet geëvacueerd waren, in het Ned. Herv. Vereenigingslokaal in de Kal- verstraat. Toen dit gebouw ook afgebro ken werd, werden de diensten gehouden in een nevenzaal van de Hervormde Goede Herderkerk. Door terugkeer van evacué's werd deze zaal te klein; de gemeente vond toen een vergaderplaats in de B.L. O.-school in de Houtmanstraat. Nu ook dit schoollokaal te klein geworden is, werd besloten, het kerkgebouw in gereed heid te brengen. Het interieur is eenigszins veranderd door vernieuwing van kansel en zitplaat sen. Geheel klaar is het echter nog niet. De predikant der gemeente, ds. A. Zwiep is na bijna drie jaar naar Fries land geëvacueerd te zijn, 23 October tot zijn gemeente teruggekeerd en hoopt den eersten dienst ui het kerkgebouw te lei den. De heer A. Peek met pensioen De heer A. Peek, administrateur-propa gandist van de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose heeft 1 Januari na welbestede jaren zijn taak neergelegd om met pensioen te gaan. De heer Peek heeft gedurende twintig jaren zijn beste krachten aan de vereeni ging gegeven, die tijdens zijn dienstjaren tot grooten bloei is gekomen, hetgeen ze ker ook voor een groot deel aan het pro pagandistische talent van den heer Peek te danken is, Op allerlei wijze wist hij het belang der vereeniging te dienen en vooral als het gold het winnen van nieuwe leden en het houden van collecten ten bate van de tuberculosebestrijding was de heer Peek op zijn post. In het thans onder sloopershanden ge vallen Consultatiebureau was de heer Peek een vraagbaak voor velen en heeft hij het bestuur en den consulteerenden geneesheer steeds met grooten ijver ter zijde gestaan. Tot zijn opvolger is benoemd de heer G. Wisman, voorheen in dienst bij Open bare Werken. Crematie D. de Ridder Op den laatsten dag des jaars werd in het crematorium op Westerveld het stof felijk overschot verascht van wijlen den heer D. de Ridder, oud-commissaris van Politie, die j.l. Donderdag in zijn woning te Uitgeest plotseling is overleden. De eenvoudige plechtigheid werd o.a. bijgewoond door dokter J. F. Bekker, den heer H. Roelofs, inspecteur van politie, verder door vele leden en oud-leden van het Velsensche politiecorps, zoodat een lange stoet de baar volgde toen deze naar het crematorium gedragen werd. De zoon van den overledene, de heer D. de Ridder sprak woorden van dank tot zijn vader, die zooveel voor zijn kin deren en kleinkinderen beteekende. Aan het eind der plechtigheid heeft hij de aanwezigen voor hun belangstelling bedankt. V.S.V.—STORMVOGELS. De vriendschappelijke wedstrijd tus- schen Stormvogels en V.S.V., welke gis teren in het Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk gehouden zou worden, is niet doorgegaan. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM91 Amstelstroom f14575, VL 68 Ajax f5982, KW6 Vertrou wen f5183; motorlogger: IJM 268 f3694; kustvisschers: IJM241 f1795, IJM249 f767, KW228 f279. SANTPOORT Cabaretavonden Onder het motto „Met volle kracht vooruit" geeft de ontspanningsgroep van de S.V. „Terrasvogels" op 5, 6, 32 en 13 Januari in „De Weyman" een viertal ca baretavonden. VELSEN Passagierslijsten van de „Almanzora" Het comité „Nederland helpt Indië" verzoekt ons te melden, dat de lijsten met de namen van de eerste groep uit Indië repatrieerende landgenooten, die zich aan boord van de „Almanzora" bevinden, teT inzage liggen op het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost en op den politie post Hoofdstraat, Santpoort. Crematorium na de bevrijding Het crematorium op Westerveld, dat gedurende geruimen tijd door het ontbre ken van brandstoffen buiten dienst moest worden gesteld, kon 25 October j.l. weer in bedrijf worden gesteld. Voordat weer met de verassching kon worden begonnen, werden de stoffelijke resten, die later ver ascht zouden moeten worden, voorloopig begraven. Het aantal verasschingen be droeg van 25 tot 31 October 19, in Novem ber 270. in December 303, totaal 592, waar van 392 voorloopig begraven, zoodat 200 normale crematies zijn geschied. „De Pekingmensch" Beenderen van den „Pekingmensch", die door het Japansche leger als oorlogsbuit gedurende de bezetting naar Japan waren ge voerd, zullen naar de Chineesche vereeniging voor nationale geographische inspectie wor den teruggezonden. Gemeld wordt, dat de universiteit van Tokio de zorg voor deze onschatbare beenderen, tezamen met pri mitief bewerkte juweelen van millioenen jaren ouderdom, aan de geallieerde autori teiten in Japan 'neeft overgedragen. Japan sche militaire geleerden hebben, na drie jaren zoeken, den „Pekingmensch" in Peiping gevonden en specialisten hebben toezicht gehouden bij het transport naar Tokio. Het blijkt dat de beenderen, gereedschappen, pesör^'Rjjjke sieraden, tabellen, of andere doiin-MSuen welke bij de erllquieën behoo- ren, in Japansche handen geen schade hebben ondervonden. „De Pekingmensch" werd in 1929 gevonden door Chineesche geleerden in samenwerking met Amerikaansche anthropologen van de Rockefeller Foundation. Eenigen tijd na de vondst rees de twistvraag of de „Peking mensch" dan wel de „Javamensoh" de oudste was. Tenslotte werden de geleerden het er over eens, dat de kaken van den „J'ava- .mensch", den pithecanthropus erectus, waar schijnlijk ouder waren, maar dat de „Pe kingmensch" van grooter beteekenis was voor de mensehelijke geschiedenis, omdat hij meer menschelijk is dan de Javamensch. Be kend is. dat Japansche geleerden nieuwe opgravingen bij Choukouten deden, waar de beenderen van den „Pekingmensch" ontdekt werden gedurende hun bezetting van Noord- China. maar zij slaagden er niet in nieuwe vondsten te doen. De „Pekingmensch" is de eerste van China's geroofde schatten, die terugkomt, maar ver schillende Chineesche patriottenorganisaties stellen pogingen in het werk om andere Chi neesche antiquiteiten en kunstwerken terug te krijgen, welke door de Japanners zijn weggeroofd. 40-]Jarige echtvereeniging Eén onzer meest bekende echtparen in Velsen-Noord, de heer en mevr. J. Smit Vons, wonende Koningsweg 43, hoopt 4 Januari zijn veertigjarig huwelijksfeest te herdenken. De heer Smit vooral is algemeen be kend door zijn vooraanstaande functie van fabrieksdirecteur bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken, waar hij 19 April 1899 als jongste bediende in dienst kwam en zich reeds op 36-jarigen leeftijd procuratie zag toegewezen om thans sedert vele jaren de algemeene lei ding van het groote bedrijf te Velsen uit te oefenen. Ook in het openbare leven, speciaal ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk. heeft de heer Smii meerdere leidende functies bekleed. Hoewel het voornemen bestaat om deze herdenking in intiemen kring te vieren, zullen ongetwijfeld velen van hun belang stelling voor dit bekende echtpaar blijk geven. Afhalen v. levensmiddenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt; Donderdag 3 Januari de letters C tot ën'mét E ën Vrij dag 4 Januari de letters F. tot en met H. Alleen voor inwoners van IJmuiden, Drie huis en Velsen (dorp). Het gebruik van schoollokalen De tekst van de „Regelen tot het geven van toestemming tot het gebruik van schoollokalen en een tarief der vergoe dingen voor het gebruik dezer lokalen", vastgesteld bij raadsbesluit van 30 Sep tember en 21 October 1930, is bij besluit van den burgemeester, waarnemende de taak van den gemeenteraad in den bezet tingstijd gewijzigd. Volgens het tarief is thans verschuldigd voor het gebruik van een gymnastiek lokaal met de daarin aanwezige toestellen of een gedeelte daarvan, gedurende 1 uur of gedeelte daarvan per week, voor één jaar f 60, voor elk volgend uur of gedeelte daarvan f 55: voor een gymnastieklokaal zonder de daarin aanv/ezige toestellen, gedurende 1 uur of gedeelte daarvan voor één jaar f 45, voor elk volgend uur of ge deelte daarvan f 40. Voor een gewoon leslokaal is verschuldigd resp. f 35 en f 30, voor een kamer in het schoolgebouw resp. f 25 en f 20 en voor een gewoon leslokaal voor een Zondagsschool resp. f 25 en f 20. IEV won in de laatste minuut In de ontmoeting tegen V.V.E. te Wijk aan Zee omzeilde I.E.V. een lastige klip door beide punten mee te nemen. Het winnende doelpunt werd wel eerst in de laatste minuut gescoord, doch in alle op zichten was dit ook verdiend. Vooral na de rust demonstreerde I.E.V. een groot veldoverwicht, doch de V.V.E.-verdedi- ging kon gevaar veelal bezweren. Na den aanvang ontwikkelde zich een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarin I. E.V. het eerst succes heeft Na 10 minu ten moet keeper De Blok door uitloopen redding brengen, de bal komt echter bij Koek terecht, die in eens vlak onder de lat scoort (01). V.V.E. maakte echter onmiddellijk gelijk. Schelvis, die een goede partij speelde, zet van links scherp voor en De Boer deponeer, den bal ach ter Van Tunen (11). Na 20 minuten na men de Wijk aan Zeeërs zelfs de leiding toen Van Tunen een bal via zijn vuist in het net zag verdwijnen (21). Stokman, de I.E.V.-linksbinnen, speelde een prima wedstrijd. Hij zorgde even later voor den gelijkmaker. Na goed spel gaf hij door aan Nieuwenhuizen, die kalm doelpuntte (22). Na de hervatting speelden de zenu wen bij beide partijen parten. De ver dedigingen hielden goed stand. Langzaam drong I.E.V. op. maar op een uitstekend spelenden rechtsback strandden alle aan vallen. Toen ieder dacht dat de stand ongewijzigd bleef, zag Koek echter kans in de laatste minuut het winnende doel punt te scoren <2—3). Groffe zege van VVB In een wedstrijd, die om zijn uitslag (10—0) zeer eenzijdig lijkt, doch dit zeker niet was, heeft V.V.B. bewezen over een uiterst schotvaardige aanvalslinie te be schikken. waartoe de steun van de mid- denlinie alles heeft bijgedragen. Hoewel het zwakke Bergen op Water vliet aanvankelijk pogingen aanwendde om het spel zoodanig te verplaatsen, dat de V.V.B.-achterhoede moest optreden, was het de Breesaapploeg, welke gelei delijk de bezoekers terugdrong door her haalde aanvallen. Het was Duineveld, dio de score opende na een kwartier spelen. V.V.B. bleef daarna domineeren met re sultaat, dat de achterhoede van Bergen niet kon verhinderen achtereenvolgens doelpunten van Hoen, Spruit en Bakker in het net te zien verdwijnen. Rust 40. Na de hervatting was Bergen sterk aanvallend maar wist niet te scoren. Dit duurde ongeveer 25 minuten, waarna V. V.B. het offensief overnam en door twee strafschoppen van Stek werd de stand 60. Later waren het wederom Spruit en Duineveld, die de score verhoogden (80). waarna Stek met nog twee doelpunten den hattrick verrichtte (100). Bergen trachtte nog wel de eer te redden, maar kreeg hiertoe geen kans meer. BINNENLAND De Rottcrdamsche haven herleeft. In 1945 kwamen binnen 1338 schepen met een lading van totaal 3.224.00 ton (stukgoed 1.198.000 ton. graan 928.000 ton, olie 535 000"ton, kolen 303.000 ton, hout 40.000 ton en salpeter- pyriet 210.000 ton). 56 schepen voerden 135.000 ton aan goederen uit. o.a. steenkolen, bloem bollen en pulp. De Koningin woonde op Oudejaarsavond de godsdienstoefening bij in de Bethlehem- kerk te 's Gravenhage. Voorganger was Ds. A. K. Straatsma. Een politieke moord is te Dordrecht ge pleegd op een in voorloopige vrijheid gestel den Welirmachtsleverancier. Er werd een bom of handgranaat in zijn slaapkamer ge worpen, die den man op slag doodde en zijn vrouw ernstig verwondde. De passagiers van de „Oranje" zullen waarschijnlijk niet voor 12 Jan. in Nederland kunnen zijn. Nijmegen en de storm. Door den hevigen storm, die in het afgeloopen weekeinde ook het Zuiden des lands teisterde, zijn de bouw vallen van het historische raadhuis te Nijme gen verder verwoest. De z.g. provinciale poort Is tot een puinhoop geworden. De grensgelden, die nog steeds niet aan de gerepatriee.-den zijn terugbetaald, zullen weldra worden gehonoreerd, zoo meldde een telegram van Minister Lieftinck als antwoord op een telegram van het hoofdbestuur van het Neöerlandsch verbond van Gerepatrieer- den d.d. 19 December. Prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman, em. predikant der Ned. Herv. Kerk en bij zonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, is op C7-jarigen leeftijd overleden. Minister van Kleffens, die voor herstel van gezondheid eenige weken in Lugano ver toefde, is in Den Haag teruggekeerd. BUITENLAND Negrin, de vroegere Spaansche republi- keinsche minister-president zal volgens de London Evening News aanwezig zijn bij de eerste zitting van de vergadering van de Or ganisatie der Vereenigde Volken. De Geal lieerde ambassadeurs te Madrid zouden tot agentschappen worden verlaagd. Tot natonalisatie der Hongaarsche mijnen zal binnenkort in Hongarije een wetsvoorstel worden Ingediend. De Amerikaansche burgerluchtvaart zal voortaan gebruik maken van alle in den oor log tot stand gekomen verbeteringen op technisch gebied, o.a. van Radar. De luchtlijn EngelandZald-Amerika, werd Dinsdag met een proefvlucht geopend. De Lancastrian, die ce vlucht maakte, steeg op van het in aanbouw zijnde vliegveld Heathrow bij Londen, dat dit iaar gereed zal komen en als de beste luchthaven ter wereld wordt beschouwd. Meer dan 280.060 Fransche krijgsgevan genen en gedeporteerden zijn nog vermist cn worden als overleden beschouwd. Een spoorwegongeluk te Lichfield in Engeland kostte op Nieuwjaarsdag aan 16 personen het leven. Terzelfderfljd botsten bij Northwood Hills in Middlesex twee electri- sche treinen op elkaar, waarbij drie menschen werden gedood. De Rioe-Kioe eilanden zijn niet Japansch, zeggen de Amerikanen, die van. meening zijn dat het Japansche grondgebied ophoudt bij den 30sten breedtegraad. Bij een dagenlang gevecht tusschen SicL liaansche separatisten en een groep Italiaan- sche soldaten werden tachtig separatisten gedood en eenige honderden gearresteerd. Te Neurenberg zijn de regeer! ngs-dele- gaties van Polen en Tsjecho-Slowakije aan gekomen, die verslag over den loop van het proces moeten uitbrengen. De verkiez.ingcn in Britsch-Indië brach ten een vergrooting van het aantal zetels voor de Congrespartij (56) en de Mohamme- daansche Liga (30). In totaal zijn er 142 zetels, waarvan 40 van benoemde oarlementsleden. Groote beroering in Japan Is verwekt door de besluiten van de conferentie var* Moskou, zoo heeft gen. MacArthur verklaard, „Booze interpretatie" van het Moskousche communiqué heeft volgens AFP onlusten uitgelokt in Korea. Een Nieuwjaarsboodschap van Churchill waarschuwde het Engelsche volk voor een te gemakkelijke triomf en verleiding door val- sche beloften, waardoor het gevaar loopt een deel van de vruchten der overwinning weer te verliezen. „Er bestaat geen gemakkelijke weg naar de welvaart", zeide Churchill. HAARLEM EN OMGEVING. „Door Zang Vriendschap", net Haarlem- sche Christelijk gemengd koor zal Donder dag 10 Januari een uitvoering geven in de Gemeentelijke Concertzaal met medewerking van To v. d. Sluys, sopraan, Lxicien Louman, bariton en Piet Halsema, orgel. De heer G. Kroese zal de pianobegeleiding verzorgen. De heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gemeente Gasbedrijf te Haarlem, nam afscheid van het personeel, nu hij zijn func tie met pensioen verlaat. Zeer waardeerende woorden werden daarbij gesproken door den onder-directeur, Dr. den Hollander, den oud administrateur, den heer "W. J. de Mik. en anderen, waarna de directeur allen dankte voor de hem aangeboden souvenirs, bestaan de uit eenige boekwerken en een oorkonde.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3