2)e op&owa van het Bevolkingsregister De vischomzet in 1945 Korf en bondig Van het oude was bijna niets meer over De levensmiddelenkaart werd, toen de rantsoenen nog klein waren, minder vaak aangesproken dan thans. Voorheen kon den wc meestal wel twee maanden met de bonnetjes toe, nu moeten we ons al eens per maand een gang naar het distri butielokaal getroosten, wat we natuurlijk gaarne doen. Juist gisteren is weer met het uitreiken van de kaarten voor een nieuwe periode begonnen.^ In Velsen ging de uitreiking steeds vrij*vlot; in andere gemeenten heb ben we dat wel anders gezien. Maar dit maal wordt het geduld der burgerij we! ©p een zware proef gesteld. Men mag er gerust een goed uurtje voor reserveeren. En toch mogen we niet mopperen, want, dat het ditmaal wat langer duurt vindt zijn oorzaak in de controle die tegelijker tijd op het bevolkingsregister wordt uit geoefend. Men had hiervoor ook wel een aparte „zitting" kunnen houden, maar dan waren er twee uitstapjes voor noo- dig geweest, zooals in de meeste andere gemeenten het geval was. Nu is men er in één keer af. Het bevolkingsregister bevond zich, toen het in Juni 1945 weer terugkwam, in een beklagenswaardigen toestand. Het was veel eerder een register van inwoners die er niet waren; die er wel waren, wa ren er weer niet of waren valsch, d.w.z. opzettelijk vervalscht. Van de registratie onzer bevolking, die voorheen klopte als een bus, was een ruïne overgebleven. De heer Van Zwieten, chef der afdee- ling Bevolking ter gemeentesecretarie heeft ons iets verteld van de geschiedenis van het Bevolkingsregister in oorlogstijd. In het najaar van 1942 begon de misère; door de evacuatie was het al spoedig niet meer „bij". En toen de Duitschers met hun menschenjacht begonnen, werd er lustig gesaboteerd. In het belang van de onderduikers werd het opzettelijk niet bijgehouden. Voorts werden vele kaarten van mannen, die in den gevaarlijken leef tijd waren, vervalscht. Toen kwam door de afbraakwoede der Duitschers in IJmuï- den en Velsen-Noord opnieuw een groote evacuatie. De mutaties waren eenvoudig niet meer bij te houden. En tenslotte werd cp 4 Januari 1945 het heele bevolkings register door de Duitschers weggehaald en naar Haarlem overgebracht. Vermoe delijk waren ze bevreesd voor een over val. Zoodoende konden na genoemden datum tot den terugkeer, hetgeen pas in Juni geschiedde, geen verhuizingen enz, meer in het register verwerkt worden. Toen in Juni de kaarten uit Haarlem terugkwamen, waven de gegevens vrijwel waardeloos. Alleen van geboorten enz. had men nog eenige deugdelijke gegevens; van de rest deugde er niet veel meer. Er wordt nu met „interne controle" gewerkt en ook door gebruik te maken van de ge gevens van het Evacuatie-bureau heeft men het weer zoover in orde gekregen, dat een controle met de distributie-stam kaarten gehouden kan worden. Er komen bij deze controle natuurlijk nog wel mu taties te voorschijn, maar de meeste ge gevens blijken toch te zijn verwerkt. Deze controle geschiedt in overleg met den leider van den Distributiedienst; zij is tevens een controle op de stamkaarten, want op deze manier komen ook de val- sche stamkaarten voor den dag, kunnen ze althans weggewerkt worden. De heer Van Zwieten vertelde ons nog, dat er in de oorlogsjaren met het bevol kingsregister heel wat gesaboteerd is. Toen in Januari de Duitschers het regis ter kwamen weghalen, had de heer Van Zwieten er juist 150 kaarten uit gehouden. Hij kreeg nog juist gelegenheid ze weg te werken en heeft ze later verbrand. De heer Van Zwieten verzocht ons nog de ingezetenen er op te wijzen, dat het beslist noodig is, dat men op den voor Gemeente Velsen telde 112 oorlogsslachtoffers Het aantal inwoners onzer gemeente dat In de jaren 19401945 viel als slachtoffer van het oorlogsgeweld bedroeg volgens de tot dusver beschikbare gegevens 112. Van dit aantal vond bijna de helft. n.l. 54 den dood in Duitschland hetzij in de concentratiekampen, hetzij door bombar dement. Als slachtoffers van bombarde menten binnen de gemeente kwamen 25 ingezetenen om het leven. De bombarde menten kostten veel meer slachtoffers, maar die waren buiten de gemeente woon achtig; deze cijfers hebben alleen betrek king op plaatsgenooten. Niet minder dan 19 mannen vielen voor het vuurpeloton. Op het slagveld sneuvel den er 14. waarvan 13 in de Meidagen van 1940, en één bij de bevrijding. In verhouding tot de cijfers voor het geheele land is onze gemeente ver be neden het algemeene percentage gebleven. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 4 Jan. de letters F tot en met H en Zaterdag 5 Jan. de letters I tot en met J. Alleen voor inwoners van IJmuidcn, Driehuis en Velsen-dorp. zijn letter aangegeven dag de levensmid delenkaarten komt afhalen, omdat alleen dien dag de kaarten van het bevolkings register van de aangegeven letters in het distributielokaal aanwezig zijn. Komt men op een anderen dag, dan komt men voor niets. Vischexport naar België en Luxemburg. Naar wij vernemen Ia dezer dagen een delegatie vertrokken naar België en Luxemburg, ten einde de mogelijkheid te onderzoeken van export van zeevisch naar deze landen. De vooruitzichten voor den uitvoer naar Frankrijk zijn niet gunstig. Dit schijnt verband te houden met het feit, dat het handelsverdrag NederlandFrankrijk nog niet is afgesloten. De vraag naar zeevisch is in Frankrijk zeer groot. Zeeschepen door de zeesluizen. Door de sluizen zijn gedurende de maand December 208 zeeschepen geschut, n.l. inkomend 104 en uitgaand eveneens 104. Haarlem is weer een openbaar vervoermiddel rijker! Op Oudejaarsdag vertrok de eerste feestelijk versierde bus van de Brockway Maatschappij naar Haarlem-N. IJMUIDEN De elf millioen gepasseerd De vischomzet in den Rijksvischafslag van Mei tot en met November was 10.033 909.In December bedroeg de omzet 1.115.835.zoodat de totale om zet sedert de bevrijding in Mei 1945 f 11.189.744.bedroeg. De hoeveelheid aan den afslag verkochte visch Decem ber niet meegerekend was 11480765 K.G. Ter vergelijking volgen hier de cijfers van dé drie laatste jaren vóór den oorlog: 1937 aangevoerd 58.786.191 K.G. ter waarde van 7.576.439; 1938 58.724 855 K.G. teT waarde van 7.463.072 en 1939: 39.983.044 KG. ter waarde van 6.356.026. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat de vischprijzen dit jaar een abnormale hoogte hebben bereikt. Tegen een kilo prijs van 14 16 ct. in de jaren 1937—1939 vinden we voor 1945 een kiloprijs van 87 cent of ongeveer zes maal zoo hoog. Van de „Oranje" op de „Atlantis" Nader vernemen wy, dat de ongeveer 1275 passagiers van het m.s. Oranje, waar van de aankomst in Southampton ver traagd is, met het Engelsche s.s. Atlantis naar Nederland vervoerd zullen worden, vermoedelijk in den loop van de volgende week. De Atlantis behoort, evenals de heden verwachte Almanzora aan de Royal Mail Lines te Londen. De Atlantis is een 3- schroefs stoomsohip van 15135 ton en werd gebouwd in 1913. Nog slechts vier trawlers op zee. 8 liggen er te Amsterdam Na gedurende de Kerstdagen binnen te zijn geweest, zijn Donderdag 27 December met de bedoeling een korte reis vóór Oudejaarsavond te maken, vertrokken de Poolzee, Irene, Dirkje, Prinses Beatrix en Maria. De trawlers troffen Vrijdag 28 December zeer slecht weer. Dit moet dan ook één der redenen zijn geweest dat de schepen besloten, om nu maar uit te blij ven. Alleen de Poolzee was Oudejaars avond met 120 manden visch aan de markt. Nog slechts 4 trawlers bevinden zich in zee en daar ook geen loggers of kust- visschers zijn te verwachten, zal het voor- loopig nog wel stil blijven in de vischhal. Mogelijk dat vandaag van de 12 traw lers, die in de Vissehershaven liggen, er twee gaan varen, n.l. de Ewald en de Vikingbank, doch bij de andere trawlers zit er nog geen schot in. De reeders hebben de dagen tussehen Kerstfeest en Nieuwjaar gebruikt om de trawlers naar Amsterdam te brengen voor reparaties, lekkages en schoonmaken in de Amsterdamsche dokken. Er liggen nu van de IJmuider vloot in Amsterdam de Christine, Utrecht, Clasina Luther, Oostzee, Perseus, Cornells en Rijn stroom. Verder nog de Gloria van de V.E. M., welk schip weer als visscherijschip wordt klaargemaakt. En dan ligt er nog een 10-tal loggers bij de Amsterdamsche Droogdokken en zoo is er dus voorloopig weinig visch te verwachten. Besommingen van Woensdag. J Stoomtrawler: IJM77 Fooizee f7645. Tusenius voor den rechter. De laatstelijk in Bloemendaal, doch voordien te Velsen en Driehuis woon achtige K. H. Tusenius zal zich a.s. Dins dag voor het Bijz. Hof te Amsterdam moe ten verantwoorden. De tenlastelegging be helst velerlei soorten hulp aan de bezet tingsoverheid, zooals opzettelijke mede- deelingen aan het Arbeidsbureau over ontslagen en overbodige arbeiders, het in 1942 storten van bijdragen uit de bedrijfs- kas van een Visscherijmaatschappij aan het Deutsche Winterhilfswerk en den Ned. Volksdienst en het in datzelfde jaar aandringen bij andere reeders tot het storten van een percentage van hun op brengsten op rekening van Winterhulp, en het van 1 Mei 1943 tot Jan. 1944 doen verrichten van werkzaamheden voor de Kriegsmarine. Als getuige treedt ojii. de N.S.B.-burgemeester van Velsen, Tj. v. d. Weide op. Tegen de doodstraf Ook in Haarlem en omstreken een sub-comité van actie Er is een sub-comité voor Haarlem en omstreken opgericht van het Landelijk Comité van Actie tegen de doodstraf. Dit landelijk comité werd opgericht op 17 September 1945 te Noordbroek, op den dag dat het juist 75 jaar geleden was. dat de doodstraf in ons land werd afge schaft. Er werd een manifest opgesteld en onderteekend door een groot aantal personen, waarin allen, één in hun af wijzing van de Nat. Soc. levens- en we reldbeschouwing, zich met den meesten nadruk tegen de wederinvoering van de doodstraf verzetten. Zij riepen hun land- genooten op, alles in het werk te stellen, opdat deze schande ons volk bespaard blijve. Tevens werd naar voren gebracht: 1. De gevolgen van de doodstraf zijn in geval van rechterlijke dwaling onherstel baar. 2. Een straf, die de mogelijkheid van bekeering uitsluit, is geen straf, maar een primitieve wraakoefening. 3. De doodstraf, die menschen tot beuls- diensten verlaagt, heeft een zedelijk ver ruwende uitwerking. Zij ondermijnt den eerbied voor het leven- 4. Wederinvoering van de doodstraf be- teekent de terugval tot een vroegere fase van onze cultuur. 5. Deze straf treft in de meeste gevallen de nabestaanden zwaarder dan de veroor deelden. 6. Gevreesd moet worden, dat na het dooden van een aantal Nationaal-Socia- listen, velen zullen verslappen in hun waakzaamheid tegenover den niettemin voortlevenden Nat. Soc. geest. 7. Voor zoover de ondergeteekenden leven uit een Christelijke levens- en we reldbeschouwing, kunnen zij hun bezwa ren hierin samenvatten, dat de doodstraf in strijd is met den geest van het Evan gelie van Jezus Christus. Het comité voor Haarlem en omgeving is als volgt samengesteld: Voorzitter: Ds. A. van Biernen, Haarlem. Secretaris: Jac. J. Keune, Postlaan 6 te Heemstede, telef. 29715. Penningm.: J. Vernhout, Zijlstraat 98, te Haarlem. Leden van Bijstand: Mevrouw Dr. H. BrouwerRobert, Haarlem. Ds. A. R. de Jong, Haarlem. Drs. J. J. van Luin, Heem stede. Dr. W. R. M. Noordhoff, Haarlem. Robert Peereboom, Heemstede. D. M. van Schouwenburg, Heemstede. Dr. C. Spoel- der, Haarlem. H. J. Voors, Heemstede. N. Vos, Heemstede. Het subcomité roept op grond van het bovenstaande alle sympathiseerenden op adhaesie te beluigen bij den secretaris en aangezien deze actie vanzelfsprekend j geld kost een financieele bijdrage te willen geven. Men kan storten op post rekening 336655 ten name van J. Vern hout, Haarlem, onder vermelding „tegen de doodstraf". BINNENLAND De Limburgsche mijnen. Thans Is be kend geworden, hoeveel steenkool de Lira- burgsche mijnen in de bezetting hebben ge produceerd. In '40 was dit 12.145.000 ton; In "41 13.356.000 ton; in 1942 12.300.000 ton. Tot de bevrijding in Sept. 1944 was de productie vrijwel normaal geweest. Daarna werd de mijnstreek frontgebied en werden practiscb geen kolen meer gedolven. Van de spoorbrug b(j Culemborg werd een baan voor spoorwegverkeer reeds in ge bruik genomen. Het andere gedeelte der brug zal vermoedelijk met Ingang van 18 Januari voor het wegverkeer worden opengesteld. De grensgelden, die nog steeds niet aan de gerepatrieerden zijn terugbetaald. 2ullen weldra worden gehonoreerd, zoo meldde een telegram van Minister Lieftinck als antwoord op een telegram van het hoofdbestuur var» het Nederlandsch verbond van Gerepatrieer den d.d. 19 December. Nijmegen herleeft. Dit blijkt ook uit hek feit, dat in Juli een groot muziekconcours gehouden zal worden. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde heeft haar jaarlijksche vergadering gehouden, de eerste na de bevrijding. Tot voorzitter werd benoemd prof. dr. A. w. Byvanck, tot secretaris drs. F. P. Huygens en ;ot penningmeester dr. C. C. Krieger. Le den van het bestuur werden prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken), mr F. Bordewijk, mr, P. J. Idenhurg, mej. dr. G. H. van Lessen, dr. Th. J. G. Locher. Van de nieuwbenoemde leden noemen wij de Haarlemmers de heeren M. A. Reinalda en dr. w. Banning en de oud-Haarlemmers ds. J. J. Buskes Jr., prof. dr. K. H. Miskotta en dr. j. c. Opstelten. Het Bureau Nationale Veiligheid afdee- ilng Noord Holland zal zich binnenkort uit sluitend met zijn eigenlijke taak bezig hou den Ook die verraadszaken, welke tot heden door dit bureau behandeld werden, zullen In de toekomst, evenals overal elders, aan den P.O.D. worden overgedragen zoo meldt het A. N. P. BUITENLAND De Amerlkaansche schrijver Theodore Dreiser is te Hollywood aan een hartaanval overleden. Hij bereikte den leeftijd van 74 jaar. In Italië is een wijdvertakte ondergrond- 5che fascistische organisatie ontdekt, die financieelen steun uit het buitenland, vooral uit Zwitserland, ontvangt, aldus meldt radio Moskou. Als spion voor Duitschers en Italianen ls schuldig bevonden aan negenvoudig ver raad de te Londen geboren Zwitser Schurch, die in Engelschen militairen dienst was. Hij zal morgen worden opgehangen. —De verkiezingen in de Sovjet-Unie zul len op 10 Februari gehouden worden. Gene ralissimo Stalin is condidaat gesteld In het kiesdistrict Staiin. De lijsten zijn niet beperkt tot communistische candidate.-.. Vijf van de tien onderzeebooten, die Duitschland aan de Sovjet-Unie heef; moeten afstaan tot het nemen van proeven, zijn door Britsche bemanningen te Libau afgeleverd, In de nieuw-gevormde provincie Hesse- N'assau is de macht aan het Duitsche burger lijke bestuur overgedragen. De voornaamste taak van het nieuwe bestuur zal zijn een vol ledige zuivering van alle Nazi-elementen in de provincie, onder Fransch oppertoezicht. Een Italiaansch-Nederlandsche handels overeenkomst, betrekking hebbende op eén goederenruil voor een totale waarde van 809.000 gulden, zal spoedig worden besproken, zoo meldt AFP. In een ziekenhuis te Birmingham is een baby van het vrouwelijk geslacht geboren die twee hoofden heeft en ongeveer 5 pond weegt. De hoofd verloskundige van het zie kenhuis zegt dat moeder en kind het goed maken. Hij vertelde dat het lijkt alsof het kind twee stel ademhalingsorganen heeft, daar de twee hoofden niet in het zelfde tempo ademhalen. Het eene hoofd is ruim een cen timeter grooter dan het andere, doch zij lijken volkomen op elkaar. De hoofden van de baby huilen niet gelijktijdig en worden ook op verschillende tijden gevoed. (UP). HAARLEM EN OMGEVING Vrijdag 4 Jan. zijn de letters C, D en B aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de ..Vleeschhal". n. Postma, hulpprediker te Nieuw Ven nep is beroepen bij de Ned. Hen/. Kerk te Angelo (toezegging). In Teyler's Museum te Haarlem wordt, na den terugkeer der kunstwerken, In het nieuw ingerichte museum, de eerste tijdelijke tentoonstelling gehouden. Uitgelegd wordt de teekeningen-collectie van Haarlemsche schilders in de 17e eeuw. ter eere van het 700-jarig bestaan der stad. Ook zijn teekenin- gen en grafisch werk van oude meesters ten toongesteld betreffende Kerstmis. „Door Zang Vriendschap", nét Haarlem sche Christelijk gemengd koor zal Donder dag 10 Januari een uitvoering geven in de Gemeentelijke Concertzaal met medewerking van To v. d. Sluys, sopraan. Lucien Lócman, bariton en Piet Halsema, orgel. De heer G. Kroese zal de pianobegeleiding verzorgen. Omgang met dieren. Op Maandag 7 Januari, Maandag 21 Jan. en Dinsdag 22 Jan, zal den heer A. F. J. Porüelje drie film- voordrachten houden over omgang met dieren en hun instinctief en intelligent gedrag. De avonden zullen gehouden worden in De Leeuwerik, Kruisstraat te Haarlem. Inwoner-aantal van Haarlem Aan de 150.000 ontbreken er eenige honderden Reeds een half jaar geleden werd aan genomen, dat Haarlem 150.000 inwoners had. De schatting in het laatst van 1945 liep zelfs tot 151.000. Zekerheid was er evenwel niet, want er was. zooals men weet, zooveel in de registers van den Bur gerlijken Stand geknoeid, dat elke vastig heid ontbrak en statistieken niet meer werden opgemaakt. Nu het bevolkingsre gister gereconstrueerd is, was het moge lijk vast te 6tellen hoeveel inwoners Haarlem heeft. Er waren er op 31 Decem ber 1945 ingeschreven 149.347. Aan de 150.000 ontbreken er dus nog 653. Maar eenige honderden menschen die hier ver blijven moeten nog geregistreerd worden, hetgeen in de komende weken geschiedt. Bovendien groeit de bevolking gestadig, zoodat het hoogstens een quaestic van eenige maanden wordt, voor de 150.000ste Haarlemmer officieel geregisteerd zal zijn»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3