De nieuwe hunnen Avonturen van g en Warrel Sport in het Kort Weer 50 gram Thee (Voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 van 6 tot en met 19 Januari). Bonkaarten KA, KB, SC 601 535541 800 gram brood 542, 543 200 gram bloem 544 400 gram suiker 545 50 gram thee 546 125 gram boter 547 250 gram margarine 548 100 gram vet 549 100 gram kaas 550, 551, 552 100 gram vleesch 553 2 kg aardappelen B 51, B 52 400 gram biood A 53 V/2 liter melk B 53, C 53 3 liter melk B 54 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 635, 636 800 gram brood 637, 638 200 gram bloem 639 250 gram rijst of kindermeel 640 500 gram suiker 641 250 gram boter 642 125 gram margarine 643 100 gram kaas 644 5 liter melk 645, 646, 647 100 gram vleesch 648 1 kg aardappelen D 51, D 52 400 gram brood E 51 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T07 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 07 100 gram suikerwerken X 07 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Groentckaart G03 periode van 20 Januari16 Februari 1946. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 12 Januari. Bon G 03 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 12 Januari bij een groente handelaar worden ingeleverd. Voor de week van 13 t.m. 19 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk. aardappelen, jam, tabak en versnaperingen. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20-}- kaas en voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) worden ge leverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Januari van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 6 Januari mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 550 of 645 voor vleesch en 553 voor aardappe len worden ingeleverd. In de week van 12 Januari19 Januari De belastingen Plannen der regeering Bij de Kamers is een wetsontwerp in gediend. houdende bestendiging van op- centenheffing op verscheidene heffingen. In de toelichting zegt de minister van Financiën o.m.: „Wat de successierechten betreft, wordt opgemerkt, dat bij een in voorbereiding zijnd ontwerp van wet, houdende eeni ur- genfie-plan-bélastingen, een verhooging der tarieven is voorzien: het is uiteraard wenschelijk tot aan die verhooging de bestaande tarieven, met de daarop ge heven opcenten, te handhaven. Het urgentieplan houdt o.a. in verschil lende verminderingen van belastingen, welke op het bedrijfsleven rusten. De hiervoor bedoelde opcenten," welke groo- tendeels reeds jarenlang geheven zijn en eenigermate zijn „ingeburgerd" zijn niet van zoo drukkenden aard, dat zij ook nog voor afschaffing of vermindering in aan merking zouden komen. De inkomsten van den staat zouden anders te zeer wor den verminderd. Landverrader Die hij Arnhem vocht Donderdag stond voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht terecht een 29- jarige slager uit Lopik, die in April 1941 te Maarsseveen bij de Waffen-SS in dienst was getreden. De procureur-fiscaal mr. M. H. Geeling hield een scherp requisitoir, waarin hij in herinnering bracht, dat beklaagde bij de actie te Arnhem is ingezet en daardoor de geallieerde plannen op dit punt heeft hel pen mislukken. Dit is voor een groot deel oorzaak geweest van de ellende in het laatste deel van den oorlog. Beklaagde heeft de wapens tegen zijn land opgeno men en den eed op den Führer afgelegd. De eisch was de doodstraf. Uitspraak over veertien dagen. De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. 38.00 Lex van Spall. 18.30 De Schoolmeester presenteert. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Pianorecital. 20.00 Weekoverzicht. 20.15 Omroeporkest, 2d .00 Op de brug. 21.15 Instr. en vocaal progr. 22.15 Mensch en maatschap pij. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Avond'wijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18,30 Eddy Walis. 18.50 Voor Je slapen gaat. 19.00 Juan Petri. 19,30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.02 Bela Bar- iok. 21.00 Als Hilversum 1. 21.15 Grem.muz. 81.45 Avondwijding. 22.00 NJeuws. 22.20 Dolf y. d. Linden. moet bij de centrale keukens bon 551 of 646 worden ingeleverd voor vleasch. Ter aanvulling van het tijdelijk vermin derde aardappelrantsoen kan 1 kg uit den bij de consumenten gevormden voorraad worden genomen. De bonvrije artikelen Nog slechts in beperkte mate te koop De vakgroep brood- en banketbakkerij deelt mede: Tengevolge van de bekendmaking om trent het van 1 Januari af zonder bon ver krijgbaar zijn van o.a. gebak, koek, bis cuits en beschuit, is bij het publiek eenig misverstand gerezen. Men is blijkbaar van meening, dat bedoelde artikelen nu in vrijwel onbeperkte mate in de winkels verkrijgbaar zijn. Dit is echter geenszins het geval. De producenten van deze arti kelen (zoowel fabrieken als ambachtsbe- drijven) ontvangen slechts beperkte hoe veelheden grondstoffen die een klein per centage bedragen van hetgeen voor den oorlog verwerkt werd. In feite ontvangen deze bedrijven na 1 Januari geen grootere toewijzing grondstoffen dan in de maan den November en December 1945. Hetgeen dus op het moment voor het publiek be schikbaar is. komt derhalve ongeveer overeen met de hoeveelheden, welke voor 1 Januari j.l. op de bonnen werden ver strekt. Voor gebak was dit 75 gram per persoon per maand, voor koek 210 gram, voor biscuits 125 gram, voor beschuit 70 gram. Het publiek mag er niet op reke nen reeds aanstonds meer te ontvangen dan bedoelde hoeveelheden. Er kan bijv. geen sprake van zijn, dat nu bij de banketbakkers maar gebakjes, taarten enz. zonder bon verkrijgbaar zijn. Meestal zal men wat gebak aangaat voorloopig ge noegen moeten nemen met koekjes en dgl. en dan nog niet in onbeperkte mate. Eerst zoodra de toewijzingen grondstoffen voor de producenten verhoogd worden, zal men ook weer meer van zijn leverancier kun nen betrekken. In verband met een en ander wordt er nog op gewezen, dat men goed doet de bedoelde artikelen te betrek ken van dien leverancier van wien men in de afgeloopen maanden regelmatig op bon afnam. Alleen dan kan men er op reke nen ook nu regelmatig een zekere hoeveel heid van deze artikelen te ontvangen. Petroleum. Bezitters van kaarten voor petroleum voor kook- en verlichtingsdoeleinden krij gen op de bonnen 1720 van de kaarten Ua 510, 17 en 19 van de kaarten Ub, 65 van de kaarten Uc 510 en 517 en 518 van de kaarten Ud 510 gedurende Januari 4 L. petroleum. Belangrijk voor Benzinestationhouders. Artikel 14 der Hinderwet bepaalt o.m., dat, om een inrichting welke vier jaar heeft stilgestaan, opnieuw in werking te brengen een nieuwe vergunning noodig is. Thans is een ontwerp van wet inge diend, waarin de minister van sociale za ken zegt: „Een groot aantal inrichtingen, waar onder een belangrijk deel van de plm. 12.000 in ons land aanwezige benzine pompinstallaties en -opslagplaatsen, heeft door al de omstandigheden vier jaar of langer stilgestaan. Al deze inrichtingen zouden derhalve een nieuwe Hinderwet vergunning behoeven om opnieuw in ge bruik te worden gesteld. Aangezien het uitreiken van nieuwe vergunningen voor deze inrichtingen geruimen tijd zou vor deren, is bij koninklijk besluit van 22 Juli 1945 tot tijdelijke afwijking van artikel 14, onder 2o der Hinderwet, een bijzondere voorziening getroffen. Deze voorziening is echter beperkt tot de gevallen, waarin de stopgezette inrichting opnieuw in wer king wordt gebracht vóór 1 Januari 1946. Thans blijkt, dat door verschillende om standigheden, o.a. gebrek aan materialen en arbeidskrachten, een niet onbelangrijk deel van de inrichtingen, die vier jaar hebben stilgestaan, eerst in den loop van het jaar 1946 in gebruik zal kunnen wor den gesteld, met het oog hierop komt het den minister gewenscht voor dat een na dere voorziening getroffen wordt, waar door de duur van de tijdelijke afwijking van artikel 14 onder 2o der Hinderwet practisch met een jaar verlengd wordt. Relletjes bij het optreden der Ramblers Nadat het optreden van het dansorkest The Ramblers in Utrecht aanleiding had gegeven tot een actie van oud-K.P.ei's, die den bezoekers bij den ingang pamfletten in de hand gaven, waarop een foto van het orkest stond afgedrukt, zooals het een Frontzorg-feest opluisterde onder een enormen wolfsangel, is ook hun eerste op treden in het Concertgebouw te Amster dam allerminst rustig verloopen. Bij de ingangen bracht een groepje oud-K.P.ers den bezoekers den Hitlergroet onder het roepen van „Sieg Heil!" Het geheele op treden van het orkest ging in een onafge broken rumoer verloren. Er werden fles- schen met traangas stukgeworpen, waar door het verblijf in de zaal welhaast on mogelijk werd. De talrijk aanwezige po litie verwijderde een 30-tal personen, het geen telkens gepaard ging met applaus, gejoel en luid geschreeuw van de omzit- tenden. Er werden geen wapens gebruikt. Een manifest over Indië. De Vereeniging NederlandIndonesië heeft het initiatief genomen tot een ma nifest aan het Nederlandsche volk, waarin men pleit voor het Indonesische volk, dat zijn strijd beschouwt als een voor vrijheid en Techt. De onverantwoordelijke elementen aan beide zijden zoo gaat het in den tekst verder maken rust en veiligheid in In- dië twee geheel onzekere elementen. Rust en orde moeten hersteld worden en het conflict kan slechts worden opgelost, als van beide zijden, in plaats van wapenge weld, overleg wordt gebruikt. Grondslag hiertoe moet zijn een vertegenwoordiging van het Indonesische volk door van Ja- pansche invloeden vrije leiders. De onder teekenaars wijzen op de zeer groote ver antwoordelijkheid van de betrokkenen wat betreft de verdere ontwikkeling van zaken in Z. O. Azië. Ten slotte richten zij zich tot de Engelsche regeering met het verzoek, haar verantwoordelijkheid als vrijheidlievend lid der Ver. Volken onder oogen te zien. Een spoedige oplos sing zal voor Nederland en Indonesië in de nieuwe verhouding een toekomst bren gen, die grootscher, eervoller en rijker aan belaften is, dan in welke machtsver houding ook. De oorlogs-gevolgen Een onderzoek te Haarlem Tot op dit oogenblik zijn ongeveer 7600 Haarlemmers na den oorlog uit het bui tenland teruggekeerd. De meesten kwa men natuurlijk uit Duitschland. De groote toevloed is nu afgeloopen, maar er arri- veeren er den laatsten tijd toch nog wel 30 in de week. Nu zijn er ook gerepatrieer- den uit Indië gekomen en het is zeker dat in de naaste toekomst nog zeer velen zullen volgen. De Geneeskundige Dienst te Haarlem is thans een onderzoek begonnen naar den gezondheidstoestand van de teruggekeer den, om op deze wijze gegevens te ver krijgen om, met meer zekerheid dan men thans heeft, te kunnen vaststellen boe groot de oorlogsgevolgen in dit opzicht zijn. Tot nu toe varieeren, om een voor beeld te noemen, de schattingen over het aantal t.b.c.-aandoeningen van uit Duitsch land teruggekeerden tusschen de 2 en de 4 wat een ruime marge is, terwijl het toch van belang is de juiste cijfers te weten. Zoo is het ook wat geslachtsziek ten en andere kwalen betreft. Dc nationale volkszang wordt ter hand genomen door het Nationaal Instituut. Door het houden van cursussen hoopt men een kader van 1200 man te vormen. Agenda VRIJDAG 4 JANUARI. Begijnhofkapel: Wonderen der Kunst. 20.15 uur, Stadsschouwburg: Haarl. Tooneelclub, „De Bruiloft van Kloris en Roosje" en Har lequinade", 20 uur. Concertzaal: H. O. V. 'Le denconcert, 20 uur. Tuinzaal: Albert Vogel Jr., 20 uur. Rembrandt: De Parijsche On deugd, 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Palace: Het dubbele Paspoort, 14, 16.15 19 en 21.15 (13 j.). Luxor: Goldners Follies, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: 't Zit in de lucht, 1'4, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 J ZATERDAG 5 JANUARI Rembrandt Theater. Buitengewone nacht- voorstelling ten bate v. d. stichting 19401945: „Het begon met Eva", 24 uur. Begijnhofka pel: Sweelinck Kwartet, 20 uur. Stadsschouw burg: Comedia, Ik zie ik zie, wat jij niet ziet, 20 uur. Bioscopen als Vrijdag. sr 20. En weer buigt Wag zich over 't ver geelde papier. ,JDat cruyt, genaemd Ahalaflia is oock seer goed als vlieghen of mughen te gebruyeken. Men kan het koockenMaar Wag leest al niet eens meer. Hij kijkt Pi aan en zegt: „Dat goedje moeten we hebbenPi! Ca je mee 'het zoeken?" „Ik zou wel graag met je mee willen naar die Verloren Velden en weet ik hoe het daar allemaal heet, maar ik durf mijn boeken en zoo (en bij „en zoo" wees Pi naar de rommel om zich heen) niet alleen te laten. Een Avonturier In Nedcrlaniï voor millioenen gezwendeld Het A.N.P. meldt, dat te Brussel de Pool Siegfried Wrescynski gearresteerd is. Dit is een man die Nederlanders voor vele millioenen heeft opgelicht. Vijf jaar voor het uitbreken van den oorlog kwam hij voor het eerst te Am sterdam. Daar vond hij met zijn geslepen brein een goed operatieterrein. Hij deed zich voor als een voornaam zakenman, zijn dure Meeding, grijzend haar, Clark Gable-snorretje en zijn donkere wenk» brauwen imponeerden, evenals het feit, dat hij een stortvloed van uitdrukkingen in alle moderne talen over de menschen uitstortte. In 1937 werd zooals men ziels herinneren zal een bankinstelling te Amsterdam voor 10 millioen gulden het slachtoffer van zijn praktijken. Zijn schuld kon evenwel niet overtuigend bewezen worden, zoodat het met een sisser voor hem afliep. Daarna deed hij zich voor als manager van een filmfabriek en lichtte tallooze meisjes op, die hoopten op een uitzending naar de lokkende filmstad. Wrescynski trok toen naar Amerika, maar daar kon hij het niet langer dan een jaar uithouden. Hij werd uitgewezen en keerde naar Nederland terug. Hier» waren intusschen zooveel aanklachten te gen hem gekomen, dat hij twee jaar in de gevangenis werd opgesloten. Toen kwam de oorlog. Wrescynski werd in het Oranjehotel te Scheveningen opgesloten, maar werd, zeer raadselachtig, door d© Duitschers vrijgelaten. Hij zwaaide met papieren vol Duitsche stempels en be loofde menschen die de Duitschers ge vangen bielden, vrij te maken, mits 3000 a 5000 werd betaald. Het staat niet vast of de Duitschers in dit spel meespeelden. Wel staat vast, dat de Pool veel geldi inde, maar dat geen enkele gevangene vrij kwam. Wrescynski werd onverwacht door de Duitschers naar Westerbork gebracht, maar weer wist hij vrij te komen, nadat hij zich daar eerst al van een aparte kamer en speciale diners had verzekerd. Toen hij vrij was bood hij Joodsche Ne derlanders de vrijheid aan als hij 50.000 kreeg. Door zijn bemiddeling zouden 9 gevangenen hun vrijheid krijgen, Het re sultaat was, dat 8 hunner werden dood geschoten. De Pool diende zich in dien tijd aan als „onderkruiper", die werkte onder den naam van dr. Hans. Na 8 Mei deed Wrescynski zaken met groote zwarte handelaars. Hij zou zwart geld ,,-wit" maken. Van het hem gegeven geld maakte hij goede sier, kocht er een auto van 18.000 van. In Juli trok hij naar België om daar nieuwe plannen uit te voeren. Hij werd evenwel onlangs ge grepen en zit nu in de gevangenis van Brussel wegens overtreding der deviezen- verordening. Bij een huiszoeking vond men bij hem enorme bedragen aan En gelsche ponden. Als Wrescynski in België zijn straf heeft uitgezeten, zal hij aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd. De hoofd commissaris van politie te Amsterdam verzoekt thans allen die door Wrescynski of „dr. Hans" zijn opgelicht, daarvan aan gifte te doen. De zesde ronde in het Meesterschaaktournooi Tartakower thans aan de spits De „3%-scorei's" hebben het moeilijk ge-' had tegen hun mededingers met 3 gewonnen partijen. De Amerikaan Steiner vond in zijn landgenoot Denker een taaien tegenstander, die op een gegeven oogenblik zijn kans schoon zag en doodelijk toesloeg. Prins stond! in den aanvang gunstig tegen Aitken, maar de fortuin wisselde gedurig en thans was remise het resultaat. Euwe. die gezien den stand, op winst speelde tegen Ekström, ver meed in te gaan op een vierpaardenspel- variatie, die bij goede voortzetting op eeuwig schaak uitloopt. In 't eindspel beging hij een kleine onnauwkeurigheid, maar op het einde van den speeldag was het pleit nog niet beslecht. Tartakower als vierde topscorer had het niet gemakkelijk met Sergeant, doch na een belangwekkend eindspel moest de Engelsch- man het opgeven, zoodat Tartakower met 4',-j pnt. aan de spits staat. De tachtigjarige Mieses speelde een fraaie partij tegen den Zwitser Christoffel en kon door een goede mat-comblnatle zijn eerste winstpunt boeken. „Een speler met toekomst", schertste een. Engelsch reporter. De stand na de zesde ronde is als volgt: Tartakower 4Mi pnt.; Denker en Prins 4 pnt.; Luwe 3% pnt. en 1 afgebr. partij; Aitken en Steiner 3Vi pnt.; Ekström 3 pt. en 1 afgebr. partij; Mieses. Christoffel en Thomas 2% pnt.; Devos 1 pnt. en Sergeant. 'A pnt. Da Engelsche ploeg, welke 19 Januari tegen België uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Swift (Manchester City); achter: Scott (Arsenal) en Hardwich (Middles brough); midden: Soo (Leicester), Franklin (Stoke) en Mercer (Everton) (captain); vóór: Matthews (Stoke), Brown (Charlton), Law- ton (Chelsea), Wright (Wolves) en Mullen (Wolves). Alle korf bal wedstrijden van den Kon. Ned. Korfbalbond voor a.s. Zaterdag en Zon dag zijn afgelast. De jaarlijksche Korfbalwedstrijd Noord —Zuid wordt op 30 Mei (Hemelvaartsdag) te Zaandam gespeeld. Nederland—België (korfbal) wox-dt op 19 Mei gespeeld. De wedstrijden van den Ned. Voetb.bond. voor Zondag zijn afgelast. In de districten 1, 2, 3 en 5 wordt het programma voor Zon dag a.s. op Zondag 13 Januari gespeeld, voor de districten 4 en 6 volgen nadere mededee- lirvgen. Ook de hockeywedstrijden zijn afgelast»

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2