cJtaatieM-cKetsuiciac en tecug) Han van Meegeren Avonturen van en Warrel Sport in het Kort Lotgevallen van twee verpleegsters Eigenlijk moesten wij ons schamen, wij Nederlanders, dat wij het zélf niet doen. Maar de Denen weten wat haar toekomt, de verpleegsters in onze ziekenhuizen, die zwaar en vermoeiend werk verrichten, toch altijd opgewekt moeten zijn en waar lijk niet op vorstelijke wijze voor haar diensten worden betaald. De Bond van Deensché verpleegsters heeft reeds eenige ma!en een aantal Nederlandsche collega's uitgenoodigd naar Denemarken te komen, waar zij gedurende een paar weken op de meest uitbundige manier worden ver troeteld. Om het haar mogelijk te maken, ondanks het heerschende tekort aan ver pleegsters een poosje haar post te verla ten, zijn een twintigtal Deensche zusters eenigen tijd na de bevrijding in ons land gearriveerd, die in de verschillende zie kenhuizen de tijdelijk opengevallen plaat sen innemen. Men ziet, de organisatie klopt schitterend! Ook te Haarlem zijn eenige verpleeg sters de uitverkorenen geweest en wij hadden het genoegen van twee van haar eenige bijzonderheden over hun welver diende extra-vacantietrip te mogen ver nemen. Zij belandden in het aardige oude stadje Helsingör, waar zij in het plaatse lijke ziekenhuis op overstelpend gastvrije en gulle wijze werden ontvangen. Ieder kregen zij een gezellige kamer en 'smor- gens bracht men haar ontbijt op bed: brood, pap, melk, koffie, een zachtgekookt' eitje, kaas, worst en jam, dat alles be hoorde tot één ontbijt en een uur later werd hun een soortgelijk „tweede ontbijt" gebracht, hoewel zij nog buiten adem waren van het vorige. De Denen zijn zonder uitzondering vurig enthousiast voor al wat Hollandsch is en hun medeleven met onze oorlogsslachtof fers is buitengewoon groot. Zij spreken «elfs van een plicht, die op haar- volk, dat nagenoeg ongeschaad en ongeschonden uit oorlog en bezetting te voorschijn is ge komen, rust om minder fortuinlijke lot- genooten zoo veel mogelijk behulpzaam "te zijn. Denemarken produceert genoeg, maar het exporteert zooveel tot leniging van anderer nood, dat primaire levens middelen als brood, boter en suiker er nog op de bon zijn. Vleesch is vrij en in overvloed aanwezig. Textiel is nog zeer schaarsch en ook tabak, die bovendien een soort eigen teelt blijkt te zijn, is streng gerantsoeneerd. Een Tantaluskwelling. Een ware Tantalus-kwelling was voor onze beide verpleegsters hun ééndaagsch uitstapje naar Zweden. In Helsingborg zagen zij in de winkels een geheel voor- oorlogschen overvloed van alle denkbare artikelen: fietsen, radio's, bananen, aman delen en vooral: kousen en allerliefste jurken van soepele zijde, van echt katoen, van zachte wol! Alles zonder bonnen of punten, maar, aangezien de Zweden wel nobel doch niet dwaas zijn, tegen inwis seling van het vereischte aantal Kronen. En daar wrong onze zustertjes de schoen. In Denemarken kan men met. geen moge lijkheid Zweedsch geld machtig worden; In Zweden kan men geen Deensch of Ne- derlandsch geld omwisselen. De heerlijk heden en begeerlijkheden in de winkels zijn dus Alleen Voor Zweden. Zelfs de Hollandsche zilveren munten, op welker wisselwaarde de verpleegsters haar hoop hadden gevestigd, bleken voor den ver wenden Zweed geen aantrekkingskracht te bezitten. Zoo trokken zij hongerig langs de zoo nabije onbereikbaarheden van Hel singborg en klopten ten einde raad bij den Hollandschen consul aan, die niet thuis bleek te zijn. En niemand'die haar taal verstond, niemand ook die Engelsch sprak. Steeds hongeriger sjokten zij voort, spraken in wanhoop een weelderig uitge- Schoolvacanties verlengd Wegens brandstoffenschaarschte In verband met de brandstoffen schaarschte hebben B. en W. van Haar lem de vacanties der openbare lagere scholen verlengd, zoodat de lessen aan vangen voor: de Dagopenluchtschool, de school „Buitenrust" en de Dr. Huetschool op Dinsdag 8 Januari. De overige scholen voor gewoon lager onderwijs, voor voortgezet gewoon lager onderwijs en voor voorbereidend lager onderwijs, op Dinsdag 15 Januari 1946. De lessen aan het Gymnasium, de Hoo- gere Burgerscholen en de Scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs, beginnen op Maandag 7 Januari Geldkaarten A en B Uitbetaling van het restant *B. en W. van Haarlem deelen mede, dat in het tijdvak van 7 tot 19 Januari tegen overlegging van de geldkaart A of B 'met de daarbij behoorende distributiestamkaart, door de kantor-en van inlevering bet nog open staande bedrag in betaalmiddelen zal worden terugbetaald. De betaalkantoren zullen geopend zijn van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 16 uur. voor hen, wier naam aanvangt met één der letters: Maandag 7 Januari: A; Dinsdag S Januari: B; Woensdag 9 Januari: C, D. E en F: Donder dag 10 Januari: G en H; VrUd3g 11 Januari: I, J en K; Maandag 14 Januari: L en M Dinsdag 15 Januari: N, O. P. Q en K; Woens dag 16 Januari: S; Donderdag 17 Januari: T, TJ, V en W; Vrijdag 18 Januari: X, IJ en Z pn na-uitbetaling. dosten Zweed aan, die schouderophalend zijn weg vervolgde. Hiervan was echter een glazenwasscher getuige, die met zeem en wisscher op haar toetrad en in vloeiend Engelsch informeerde, of er perikelen waren? „Wij moeten met de tram mee en hebben geen geldMet een breed gebaar trok de man zijn beurs en over handigde het verbijsterde tweetal een glanzende Kroon. Een korte dankstame- .ing en zij holden weg, keken even vérder schichtig om of de goede glazenwasscher haar nog naoogde enschoten een taartjeswinkel binnen. In record-tgd verdeenscht. Ze zijn beiden ruim tien pond aange komen, de thans weergekeerde gasten van het gulle Denemarken. Ze hebben nieuwe krachten opgedaan om het zware werk van eiken dag met een opgeruimd gezicht te verrichten. Nóg eten zij Deensche boter en Deensche kaas en onder elkaar babbe len ze al een aardig mondje Deensch. En toen uw verslaggever haar een sigaret offreerde, schudden zij vriendelijk het hoofd en staken, naar de gewoonte der Deensche vrouwen, een dikke sigaar op.. Het schoolgeld te Haarlem Over het efgeloopen jaar geen heffing voor het L.O. Ingevolge een mededeeling uit Den Haag zal de gemeente Haarlem over het afge- loopen schooljaar geen schoolgeld voor het lager onderwijs heffen, omdat de scho len voor een groot deel van dat jaar ge sloten waren. Hét wekt verwondering, dat in Den Haag geen besluit genomen is voor een gedeeltelijke ontheffing van de verplich ting tot betaling van het schoolgeld voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, daar deze scholen toch ook gedurende den laatsten cursus gedeeltelijk gesloten zijn geweest. Uit Den Haag is bij het gemeentebe stuur van Haarlem de mededeeling ont vangen, dat de noodlijdende gemeenten het schoolgeld voor den nu loopenden cursus moeten verhoogen. Het maximum (dat voor Haarlem 100 per kind is) mag evenwel nfet verhoogd worden. De nieuwe regeling is nog niet vastgesteld, maar het schoolgeld was thans laag. De gemeente besturen hebben de bevoegdheid gekregen zelf de nieuwe tarieven vafet te stellen, maar de opbrengst moet meer bedragen. Als maatstaf werd aangegeven een ver- dtibbeling der bestaande tarieven met handhaving van het minimum van 1.50 en het maximum van 100 per jaar. Canadeesche officieren gearresteerd. Van officieele Canadeesche zijde wordt medegedeeld, dat gebleken is, dat zich bij de „Canadian Army Amenities Con trol" onregelmatigheden hebben voorge daan. Op grond van tot dusver verkregen bewijsmateriaal zijn drie officieren in hechtenis genomen, in verband met de tegen hen ingebrachte beschuldigingen aangaande de beweerde onrechtmatige verscheping van drie automobielen van Rotterdam naar New York. Het is even eens noodzakelijk geweest om bepaalde andere hoogere officieren in hun functie te schorsen, gedurende den tijd, dat het onderzoek gaande is. Als het onderzoek afgeloopen is zullen volledige bijzonderheden gepubliceerd worden. Agencfè ZATERDAG 5 JANUARI Begijnhofkapel: Sweelinck kwartet, 20 uur. Stadsschouwburg: Ik zie. ik zie. wat jij niet ziet, 20 uur. Rembrandt: De Parljsche on deugd: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Het dubbele paspoort, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Goldwyn Folies, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht en The Maunakea's. Rembrandt: Nachtvoorstelling ten bate van de stichting 1940"45, 24 uur ZONDAG 6 JANUARI Geb. Lange Heerenstraat: Ds. J. v. d. Schors, 10 en 19.30 uur. Stadsschouwburg: Comedia: Past op de stille waters, 14 en 20 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderfeest 14.30; The Ramblers, 20 u. Bioscopen als Zaterdag. MAANDAG 7 JANUARI Hotel De Leeuwerik: A. F. J. Portielje, Omgang met dieren (film), 20 uur. Stads schouwburg: Toontje heeft een paard getee- kend, 20 uur. Bioscopen als Zaterdag. had nobelen voorganger Zooals wij reeds in ons blad van Vrij dag vermeldden, wordt er op het oogen- blik een tentoonstelling van teekeningen uit de 17e eeuw van Haarlemsche mees ters in Teyler's museum gehouden. Temidden van de verzameling is een curieuse gravure geëxposeerd, die een nadere beschouwing ten volle waard is. We hebben hier namelijk te doen met een analogie van de recente Vermeer-falsifi catie. Zooals onze lezers, zal blijken, was de opzet echter totaal verschillend, de 17e eeuwsche variatie op het thema ver- valsching miste het element' egoïsme, dal in de van Meegeren-affaire zoo sterk naar den voorgrond drong: er was slechts sprake van een kostelijke grap en een vergenoegde knipoog naar het publiek: „Ze zijn er ingeloopen". Hendrik Goltzius, een graveur uit de 17e eeuw, die bovendien een knap schil der en teekenaar was en geruimen tijd in Haarlem verbleef, maakte naar aan leiding van een gebeurtenis uit het Nieuwe Testament een gravure, waarin hij zijn zelfportret verwerkte in de groep om standers. Deze gravure vertoonde een frappante gelijkenis met het werk van Albrecht Dürer, de Neurenbérgsche groot meester der graveerkunst. Uit een aantal afdrukken van de gra vure brandde hij zijn portret en de signa tuur en „de plaat berookende en toe- maakende" zooals Karei van Mander in zijn Schilderboek vertelt, zond hij haar daarna de wereld in. De prent werd met verwondering ont vangen en de liefhebbers „waren ver blijd zulk een stuk van den kunstigen Neurenberger bekomen te hebben". Golt zius kon het, volgens de kenners, onmoge lijk op zijn geweten hebben „hij zou het van zijn leven niet zoo goed hebben kun nen doen." Bovendien „was dit het beste, wat» ooit van Dürer gezien was." De grap was gelukt, de kunstwereld dier dagen was verstomd, de lof die men den nieuwen „Dürer" toezwaaide deed Ofoltzius en zijn vrienden in hun vuistje lachen. „Wanneer dan eindelijk een versche af druk het licht zag, en den lieden onder het o<% kwam, stonden ze beschaamd en met lange neuzen te kijken", verhaalt van Mandér verder en .wij zien zijn glim lach, wanneer hij zegt, „dat de critici onthutst staan wegens hun waanwijsheid". Van Meegeren, de meesterlijke Vermeer imitator, kan dus terugzien op een even meesterlijken voorganger, maar het groo- te verschil ligt in het ontbreken van het raffinement bij Goltzius, welk element de zaak van Meegeren een notoire oplich ters-bijsmaak heeft gegeven. J. F. Geknoei met bonnen. Twee ambtenaren van den Distributie- dienst te Amsterdam waren veroordeeld tot 1*4 en 1 jaar gevangenisstraf, omdat zij een deel der bonkaarten, die zij weg namen voor onderduikers, ten eigen bate hadden verkocht. De hoofddader had zich op die manier met 500 kaarten verrijkt, die hem f 100.000 opbrachten. Hij had ef fecten, gouden munten en briljanten ge kocht, die nu evenwel in beslag genomen zijn. In hooger beroep werd voor het Am- 6terdamsehe hof bevestiging van de von nissen gevraagd. De procureur-generaal achtte de daad onyergeeflijk, ook al had den de verdachten in'ander opzicht goed illegaal werk gedaan. De verdediger betoogde, dat de verdach ten niet strafbaar zijn omdat zij geen echte bonkaarten verkocht hadden maar valsche, die zij van illegalen kant ont vangen hadden om aan onderduikers te geven. 9.voor een borrel. De eigenaresse van „de Groote Slok" te Amsterdam stónd voor den economischen rechter terecht omdat zij een borreltje verkocht had voor f 9. Een duur 6lokje! De eisch was f 300 boete. Nico Hoogerwerf jubileert Dinsdag~8 Januari zal de heer N. Hoo gerwerf zijn 25-jarig drrigentschap van het mannenkoor Caecilia vieren. Ter ge legenheid van dit feit wordt dien dag in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een feestconcert gegeven, waaraan Rosa Spier (harp) en Willem Ravelli (bariton) hun medewerking zullen verleenen. 21. Je kunt veel beter Warrel meenemen die heeft niets dan wat hij aan heeft en jullie zijn altijd goeie vrienden geweest". Wag begreep Pi niet heelemaal, maar hij snapte er ook wel zooveel van, dat Pi niet mee wou of durfde en dut hij dus ook niet langer aan hoefde te drin gen. Pi liet hem de voordeur van zijn denne-appel uit. Daar stond het wagen tje en Wag stoof naar zijn vriend War rel, die hij in diep gepeircs en met inge vallen wangen voor de kachel aantrof. De medewerkers van Mussert Zullen te Amsterdam terechtstaan De Volkskrant meldt, dat de stukken; betreffende de zaken tegen Van Geelker ken, Ir. Huygen en Mr. Zondervan klaar zijn. Over enkele weken zullen zij voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. Van Geelkerken, plaatsver vangend leider, was de verbindingsmam van Mussert bij het Rijkscommissariaat, Ir. Huygen secretaris-generaal van de N.S.B., en Mr. Zondervan leider der W.A. De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. 18.00 George Frank. 18.30 Het Rijk Overzee. 18.45 Janie Bron. 19.00 Nieuws. 19.15 Repor tage. 19.30 Radio Film Show. 20.00 Pater Henri de Greve. 20.15 I-Iavanaise. 20.35 Rede van. Drs. de Jong. 20.30 „Aether Restaurant". 21.45 Hoorspel. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Componist v. d. week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. 23.30 Aan het haardvuur. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Gevraagde platen. 19.30 Propgr. v. d. Ned. Strijdkrachten. 20.00 Jetty Cantor. 20.30 Sportpraatje. 20.45 Omroeporkest. 21.45 Avondwijding. 22,00 Nieuws. 22.20 Gra- mofoonmuziek. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van Man tot Man. 9.00 Nieuws. 9.35 Morgenconcert (gr.). 10-00 Geref. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek (gr.). 12.00 Het B.B.C. symphonie ork. 12.30 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13,20 Sylvestre trio. 13,50 De spoor wegen spreken. 14.00 Wereldprogramma. 14.30 Het Concertgeb. orkest. 15.25 Hoorspel. 15.50 Het Concertgeb. ork. 16.45 Koorconcert (gr.). 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 18.00 Gramo- foonmuziek. 18.15 Broadway melody (gr.). 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Drieko ningen-Cantate. 20.00 JJed. Herrijst. 20.15 Métropole ork. 20.45 De Wederopbouw. 20.52 Eddy Walis. 21.30 Indië-hoorspel. 22.00 „The Kentucky Miinstrels" (gr.). 22.15 Mensch en. Maatschappij. 22.30 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM n, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Fred Hartley (gr.). 9.30 Gedichten. 9.45 Spaan- sche pianomuziek (gr.). 10.00 Hoogmis. 11.30 Bach Cantate. 12.00 Nieuws. 12.20 Piet Coo- mans. 13.00 Strijkkwartet (gr.). 13.50 „Les Cloches de Cornevflle" (gr.). 15.00 Dr. E. D; Spelberg. 15.30 Solisten-concert. 16.00 Film praatje. 16.15 „Thé Complet". 16.35 ,,'s We relds Hoofdsteden spreken". 17.00 Solisten concert. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws^ 18.20 Novelty Serenaders. 18.45 Denksport. 19.00 Cantabilé Septet. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Radio Philh. Ork. 20.55 Brief uit Londen. 21.20 Vervolg concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 "Wieuws. 22.15 Dans muziek (gr.). Prins maakt remise tegen Mieses Onze Nederlandsche kampioen dr. M. Euwe is Vrijdag niet in het worstelperk te Hastings verschenen, aangezien hij zijn, zuster, die 4 jaar op Java heeft vertoefd, op de „Nieuw-Amsterdam" in Southamp ton ging opzoeken. Zijn hangpartij tegen Ekström en zijn gisteren te spelen partij tegen Sergeant zullen a.s. Zondag aan de beurt komen. Prins werd in een zwaren strijd gewik keld tegen Mieses. Deze twee hielden el kaar in 108 zetten bezig met allerlei com binaties en matdreigingen. De senior gaf het niet op en Prins verzuimde door tijd nood de winnende zet te doen, waarna het eindspel zich nog 50 zetten lang ver geefs voortsleepte met remise als resul taat. Tartakower bleef aan de spits door de overwinning op Christoffel te behalen. Ait- ken en Denker eindigden na 28 zetten met remise. Thomas verloor na 23 zetten van Steiner, die een gevaarlijke -fout zonder ernstige gevolgen maakte; Devos van Ek ström, die nu gevaarlijk begint te worden. De stand .^ia de zevende ronde is: Tar takower 5Vz pnt.; Denker, Steiner en Prins 4V2 pnt.; Ekström 4 met 1 afgebr. partij; Aitken 4 pnt.; Euwe S*/a pnt met 2 afgebr. partijen; Mieses 3 pnt.; Christoffel en Thomas 2Vz pnt.; Devos 1 pnt. en Sergeant Vs pnt. met 1 afgebr. partij. ALLE WEDSTRIJDEN van de afd. Haar lem van den Ned. Voetbalbond voor heden en morgen z(m afgelast, het uitgestelde pro gramma wordt verschoven naar 12 en 13 Jan. De uitslagen van de wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Warmenhuizen lulden a!s volgt: 500 M. 1. en 2. Jonker en Roos (beiden Am sterdam) 491/10 sec.. 1 1500 M. 1. Keyzer (De Lier Z.-H.) 2 min. 39 4/10 sec.; 2. Buyen (Amsterdam) 2 min. 40 sec. 3000 M. 1. Keyzer, 5 min. 36 7/10 sec.; 2. Strijbis (Harenkarspel) 5 min. 47 3/10 sec. Alle handbalwedstrijden zijn afgelast. Ook de trainingsbijeenkomst te Deventer is uitgesteld. De Belgische voetbalploeg die op 19 Januari te Wembley het Engelsche elftal zal ontmoeten, is als volgt samengesteld: Doel: Deanen; achter: Paverick en Pan- naye; midden: Futtaert, Vercammen eti Devos; vóór: Lemberechts, Coppens, Decleyn.' Mermans en Sei-mon. Invallers: Meert, Ber^ loo. De Buck, Chaves en Vaillant. Deze ploeg is van jeugdigen leeftijd. Al leen aanvoerder Bob Paverick, zeer bekend ook in Nederland, is van ouderen leeftijd, n.l. 33 jaar en spant met 36 internationale wedstrijden de kroon. Alle andere spelers hebben een, twee of ten hoogste drie inter nationale ontmoetingen gespeeld, De Belgen weten heel goed, dat zij het Engelsche elftal op eigen grond niet kunnen slaan, maar zij 2ijn vast van plan om er een goeden wedstrijd van te maken, hetgeen zeer goed mogelijk is. gezien de ontmoeting tegen Frankrijk, onlangs te Brussel gespoeld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2