Kort en bondig Visscherij-Snufje VELSEN Stichting Wederopbouw Velsen-IJmuiden opgericht" In een Vrijdagmiddag in het Patro- naatsgebouw te IJmuiden-Oost gehouden vergadering van vooraanstaande ingeze tenen in onze gemeente, waaronder ver tegenwoordigers van Hoogovenbedrjjf, Papierfabriek Van Gelder Zonen, ys- industrie, reederij, vischhande! enz. is op gericht de Stichting „Wederopbouw Vel sen-IJmuiden". Doel der Stichting is. bij den komenden •wederopbouw der gemeente, een schakel te zijn tusschen de verschillende belang hebbenden bij den wederopbouw en in stanties, die zich met den wederopbouw belasten, als Rijk, gemeentebestuur en Rijkswaterstaat. Bekend is, dat van de zijde der autori teiten een dergelijke instelling op prijs wordt gesteld. De bedoeling is om, voor zoover dit mogelijk mocht blijken, in het verleden gebleken misstanden uit den weg te ruimen. Er is een bestuur gevormd, bestaande uit de heeren W. A. Dolleman, voorzitter, Mr. A. W. Hellema, secretaris en J. H. Levenkamp, penningmeester. Voorts is er een technische commissie gevormd, waar in verschillende ingenieurs en zakenlie den uit onze gemeente zitting hebben, die zich voorstellen, bij de meer technische aangelegenheden, die zich bij den weder opbouw zullen voordoen, belangrijk en nuttig werk te kunnen verrichten. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw zijn aan de beurt: Maandag 7 Januari de letters K tot en met M en Dinsdag 8 Januari de letters N tot en met Q. Geslaagde Suomi-sportdag. Teneinde de verbroedering tusschen verschillende vereenigingen te bevorde ren en daarmede tevens het hechter ma ken van de vriendschapsbanden was ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag door de feestcommissie van de Athletiekver-' eeniging „Suon>i" een sportdag op Wa- tervliet georganiseerd, waarbij de A.V. „Zaanland" als tegenpartij fungeerde. In plaats van athletiekbeoefening was er voor de dames een handbal- en voor de heeren een voetbalwedstrijd gearran geerd. De dames van beide vereenigingen betraden eerst, het sportveld om elkander in een prettige ontmoeting, die aan span ning niet te wenschen overliet, de eer te betwisten. De ruststand was 11, waarbij mevr. v. d. ReeKlein voor het Velser doelpunt zorgde; ondanks hevige wisselende aan vallen bleef deze stand ongewijzigd. Straf worpen beslisten tenslotte in het voordeel van Zaanland. De voetbalwedstrijd tusschen de hee- renploegen, waarin aan beide zijden en kele bekende spelers waren opgenomen, verliep eveneens spannend, hoewel Suomi met de rust met 21 leidde. P Bakker en H. Huisman zorgden voor de Velser score, maar Zaanland wist er voor de rust een doelpunt tegenover te stellen. Na de hervatting slaagden de gaster er in spoedig gelijk te maken en hoewel een flinke strijd om de zege ontstond, bleef het bij 22. Ook in de verlenging bleef het gelijk, daar Bakker voor Suomi scoorde en Zaanland op het nippertje den voorsprong te niet deed. Opnieuw waren het strafschoppen, die ten gunste.van Zaanland de overwinning brachten, zoo dat de door den Suomi-trainer Roelofs beschikbaar gestelde beker naar de Zaan streek ging. Ten slotte werd voor Suo- mianen en Zaanlanders des avonds een uitstekend geslaagde feestavond in de veilingzaal Kennemerland gehouden, waarvan het programma geheel door eigen krachten was verzorgd. IJMUIDEN Brltsch Visscherij-onderzoek. Het Britsche comité voor na-oorlogsch visscherijonderzoek heeft van de regee ring opdracht gekregen, een volledig pro gramma samen te stellen van datgene. dat ten behoeve van de visscherij gedaan kan worden, alsmede van de hulp, die van de Internationale Commissie voor Zeeonder- zoek verwacht kan worden. Het Comité, waarin naast de leiders der laboratoria voor zeeonderzoek ook verte genwoordigers van hoogescholen en voor aanstaande reeders zitting hebben, heeft vastgesteld, dat er thans een groot ge brek bestaat aan geschoolde specialisten om het onderzoek ter hand te nemen en voorts, dat er thans een groot tekort be staat aan moderne onderzoekingsvaarui- gen. alsook dat vele vernielde laboratoria opnieuw op- en ingericht moeten worden. Besommingen van Zaterdag. Kustvisschers: IJM237 f21, IJM251 f53, IJM255 f 9, IJM208 f 15, KW29 f 138, KW190 f73, UK39 f23. UK266 f62, KW12S f3, KW 61 f309. KW199 f322,' Agenda voor Velsen. ZATERDAG 5 JANUARI Bioscoop de Pont: Joe Brown, de kracht patser, 8 uur. ZONDAG 6 JANUARI Bioscoop de Pont: Joe Brown, de kracht patser, 14.30, 17 en 20 uur. MAANDAG 7 JANUARI Bioscoop de Pont: Zelfde film, 8 uur. Van appelen en een vechtpartij. Twee IJmuidenaren waren in den herfst langs een tuin geWandeld, waar een ap pelaar stond, die rijk met vruchten ge zegend was. Deze verleiding was te sterk en onder het motto „Eet Meer Fruit',' werd de boom vakkundig van zijn appelen ont daan. De liefhebbers werden echter ge snapt toen zij de oogst ruim 140 pond wilden meenemen, en dus stonden zij thans voor den Politierechter terecht we gens diefstal. De Officier schilderde in treffende bewoordingen de teleurstelling, die de eigenaar moest hebben overvallen bij het aanschouwen van den deerlijk ge- havenden boom en eischte tegen ieder der verdachten 40.boete of 24 dagen. „U heeft het laatste woord", merkte de Po litierechter op, waarop een der boosdoe ners zei, dat het maar een kwajongens streek was geweest. Het vonnis werd, streek of geen streek, conform den eisch uitgesproken. Een boerenknecht had woorden gehad met een veel jongeren collega en na eenig uittarten was er een vechtpartijtje ont staan, waarbij over en weer de noodige klapper vielen. De jongste moest tenslotte mei een blauw oog de aftocht blazen. De oudere stond nu in het bankje wegens mishandeling en gaf een uitvoerig exposé van de zijns inziens juiste toedracht, doch hij was niet te bewegen tot de erkenning van de vijandelijkheden te hebben ge opend, Hij staat in zijn omgeving bekend als een zeer opvliegend persoon en vol gens den beschadigden jongeman waren vele menschen bang voor hem. De Offi cier eischte een boete van 60, maar de Politierechter wilde hem liever eventjes opgesloten zien en vèroordeelde hem tot 4 dagen gevangenisstraf. Uittocht van trawlers. De laatste dagen is er een ware uit tocht van trawlers geweest. Van Donder dag tot heden zijn vertrokken de Poolzee, Zwarte Zee, Ewald, Beatrice, Vikingbank, Maria Elisabeth, Bruinvisch, Dolfijn, Isa bel. Amstelstroom. Neptunus, Katwijk II en Utrecht. Laatstgenoemde trawler was, na in Am sterdam gerepareerd te zijn. Vrijdagmid dag in de Vissehershaven gearriveerd. De Corneïis wordt de volgende week uit Am sterdam verwacht om weer aan de vis scherij deel te nemen. Heerenafdeeling Gratia-Plato De gymnastiekvereeniging Gratio-Plato heeft besloten een heerenafdeeling op te richten. A.e. Dinsdagavond zullen de oefe-' ningen in het turnlokaal van de U.L.O.- school aan de Platqpenstraat beginnen. De Almanzora weer naar zee. Het s-s. Almanzora is Vrijdagmiddag weer naar zee vertrokken om het tweede contingent repatrieerenden uit Southamp ton te halen. Vischomzet in Ostende. De vischomzet in Ostende gedurende de week van 21 tot en met 26 December be droeg 4.185.000 francs. De aangevoerde hoeveelheid visch was ongeveer .122.000 K.G. De Noord-Hollandsche hoofd- klasse-damcompetitie. Het programma voor a.s. Zondag van de Noörd-Hollandsche hoofdklasse-dam- competitie luidt: Amsterdam: Joseph BlankenaarHet Oosten; Damclub ZaandamHaarl. Dam club; Oostzaan: „Oostzaar»"C.D.A.; IJmuiden: D.C.Y.Gezellig Samenzijn. Laatstgenoemde wedstrijd begint" te half elf in Café Royal. Op 5 Jan. 1945 werd door ondergrond- sehe werkers de Spieghel-School tc Am. sterdam, een der adressen, waar de man nen zich op Duitsch bevel moesten mei-' den, om naar DuitechJand getranspor teerd te worden, in brand gestoken, waarhij de gegevens van de administra tie betreffende deze actie verloren gingen. Bij wijze van represaille wei-den eenïge arrestanten uit liet Huls van Bewaring door de Dnitschers voor het- schoolge bouw neergeschoten. Aan den gevel hangen kransen als Ruide aan de ver zetslieden. (P.) BEVERWIJK De raadhuis-quaestie Een tijdelijke oplossing Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft besloten, behoudens de vereischte goedkeuring van hoogerhand, de buiten plaats Scheijbeeck met aanhoorigheden voor een aantal jaren te huren. Het ligt in de bedoeling om het huis met bijge bouwen tijdelijk te bestemmen tot ge meentehuis. Op een definitieve oplossing van het raadhuisvraagstuk in de toekomst wenscht het gemeentebestuur hiermede echter in geen qnkel opzicht vooruit te loopen. PREDIKBEURTEN ZONDAG 6 JANUARI SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk en Kapel. (In de Kerk) 10: Ds. M. G Blauw, van O verveen. Kapel: Ds. G. W. van Deth. van Haarlem. Geref. Kerk In H. V. 10: W. A. Duijs, van Haarlem. IJMUIDEN; Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. L. Lagerweij. Voorber. H. Av. 5.30: Dezelfde. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. -G. P. Callenbach. Chr. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. A. Zwiep. Oud Kath. Kerk. 10: H. Dienst, 7: Vesper. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Bronsgeest. Brïtscli voetbal in 1945 De»sport die nog steeds in Groot-Brittannië op de eerste plaats staat, is ongetwijfeld voetbal, hoewel het seizoen dat achter den rug ligt, niet met gulden letters in de anna len zal worden opgeteekend. Immers van Zwitserland werd verloren en tegen Frank rijk kon men het niet verder brengen dan een gelijk spel. Verder bleek tijdens het be zoek van de Moskousche club Dynamo wel duidelijk de zwakheid van het Britsche spel en wil men de uitstekende plaats in het Euro. peesche voetbal behouden, dan zal het spel aanzienlijk moeten verbeteren en vooral nieuw bloed in het spel worden gebracht. Het Engelsche spel was over -iet algemeen beter dan dat van Schotland of Wales en men kan gerust zeggen, dat het spelpeil in Schot land nog nooit zoo laag is geweest als thans. Wat de Glasgow Rangers tegen Dynamo ver toonden. tegen welke club zij gelijk speel den, was geen schaduw van het spel van voor den oorlog. Toch was de belangstelling in Groot-Brit- tannië voor de wedstrijden over het algemeen zeer groot en uit financieel oogpunt be schouwd hebben de meeste clubs een uit stekend jaar gehad. De beste club in Engeland is op het oogen- blik waarschijnlijk Aston Villa uit Blrming-' ham, doch in de toekomst zal dit Chelsea moeten worden, want deze club heeft den laatsten tijd vow het overnemen van spelers van andere clubs reeds meer dan 30.000 pond sterling betaald. Arsenal, dat de machtigste club voor den oorlog was en zelfs een keer zeven man voor het Engelsche nationale elf tal heeft geleverd, is niet meer te vergelijken met den vooroorlogschen tijd. De club is thans een van de slechtste der League teams uit de hoogste regionen en er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat de vorm van 1938 opnieuw is bereikt. Immigratie in de Ver. St. Maar op beperkte sclianl President Truman heeft vastgesteld, dat de immigratie in de Ver. Staten van Europeesche vluchtelingen binnen de vastgestelde quota van ongeveer 39.000 per jaar zal worden gehouden. De meeste immigranten zullen uit Centraal en Oost- Europa komen. Naar aanleiding van de normale hervatting van het immigratie- quotum zeide Truman: „hierin bestaat een gelegenheid voor Amerika om aan de rest van de wereld een voorbeeld van medewerking tot verlichting van men- schelijk leed te geven." BINNENLAND. Over verzoeken tot na-inlevering van papiergeld die voor 1 Jan. in Den Haag ont vangen zijn, zal nog een beslissing genomen worden. Verdere verzoeken hebben geen zin. De handelsovereenkomst Nederland— Italië houdt in dat Nederland zal leveren pootaardappelen. suikerbietenzaad en Fhi- llps-artikelen. Nederland krijgt o.a. zilver- uienzaad. Een militaire auto verongelukte op den hoek van de Strevelsweg te Rotterdam. In groote vaart werd tegen een muur gereden. De 5 inzittende militairen werden zwaar ge wond. Een hunner, de 34-jarige chauffeur J. de Jonge overleed iater. Nederlandsche aankoopen in Amerika houden o.a. in bouwmaterialen tot een bedrag van 685,965 dollar. Daaronder zijn: 1,000.000 voet ijzerdraad en henneptouw, 4.000.000 pond spijkers, 22.550 zagen. Verder vijlen, staaldraad, enz. O'. Hans, een bekend journalist, hoofd redacteur van de Telex te 's Gravenhage, en oud-voorzitter van den Nederlandschen Jour nalistenkring, is op 63-jarigen leeftijd over leden. Een wedstrijd met modelvliegtuigen wordt Zondag 6 Januari om 14 uur georgani seerd door de afd. Modelvliegsport der Haarl. Luchrv. Club in het duinterrein naast de manege te Bentveld. BUITENLAND Generaal Morgan, de directeur van de UNNRA-werkzaamheden in Europa, ls uit zijn functie ontslagen. Stakingen dreigen overal in de Ver. Sta ten. In 2 fabrieken in New Jersey zijn daden van geweld gepleegd. Botsingen deden zich voor bij de Western Electric Co. en bij de General Motors te Detroit. Een nieuwe sta king dreigt bij de Intel-national Harvester en bij Goodyar; terwijl over 10 dagen 200.000 arbeiders in de vleescheonservenindustrle het werk zullen neerleggen. Een revolutiepoging in centraal-Mexico, ondernomen door de 2-echtsche beweging der „Sinarquists" kostte 23 personen het leven. De opstand is nog niet onderdrukt en in het betreffende gebied is de staat van oorlog af gekondigd. Straatincidenten in Bnenos Aires tus schen partijgenooten en tegenstanders van den fascist Peron worden veelvuldiger£ CDLXVIII. Het zijn kalme dagen geweest, de laat ste dagen van het oude jaar, wat we trou wens in ons IJmuidensch visscherijwe- reldje wel gewend zijn. Nog meer dan in andere jaren ging het er bij de zeelieden om den sprong van het oude in het nieu we jaar in den schoot der familie door te brengen, want vele visschers hebben de zen intiemen familieavond zoovele jaren moeteft missen. Toen waren ze ver van huis, de meesten in Engeland en nu ze weer voor hun eigen land varen, moesten en zouden ze den Sylvesteravond thuis zijn. Het gevolg was natuurlijk een stagnatie in den aanvoer, met enkele dagen een kleine opeenhooping, alhoewel dat geen moeilijkheden veroorzaakte doordat er nog niet zoo heel erg druk gevischt wordt. Onze lezers hebben deze week een in teressant berichtje in de IJmuider Cou rant kunnen lezen; ik bedoel dat, waarin de besommingen van eenige „top-scorers" zijn vermeld. We zijn tegenwoordig aan groote cijfers gewend, maar deze cijfers zullen toch voor velen een verrassing zijn. De Utrecht staat bovenaan met ongeveer 4-J4 ton! Dat Ls het resultaat van een half jaar visschen. Het is prettig voor degenen, die er bij geïnteresseerd zijn, maar het is te hoog om mooi te zijn, want het geeft ons de wetenschap, dat het publiek zijn visclimaaltijden duur heeft moeten beta len. Er is veel voor noodig om een boot in de vaart te krijgen en te houden en er zijn hooge besommingen noodig om wat over te houden en ook om den opvaren den een goed loon te waarborgen, maar dit is wel wal al te erg. Het is nagenoeg vijfmaal zoo hoog als een behoorlijke vóór-oorlogsche besomming. Met den verkoop van visch naar gene zijde van de landsgrenzen vlot het nog niet erg, hier niet en in België ook niet. Vooral voor België is dit een strop, om dat onze Zuidelijke buren met een groot overschot aan haring zitten, tengevolge waarvan de visscherij wordt lamgelegd. Het scheen ginds in orde te zijn, maar het ontbreken van handelsovereenkomsten met <te landen, die als afnemers in aan merking komen heeft een spaak in het wiel gestoken. En het gevolg daarvan is een sterk gedaalde markt. De prijs liep tot beneden 4 francs per Kilo, de laagste prijs waarvoor de visschers wilden gaan visschen. Onlangs werd op één dag (JOO.OOO K.G. haring aangevoerd; 180.000 K.G. kon den tegen 4 francs geen koopers vinden, om welke reden ze werden opgehouden. Tenslotte werd de geheele partij aan de vi6chmeelfabrieken verkocht voor fr. 0.50 per K.G.! Het rommelt trouwens erg in de Belgi sche visscherijwereld. Men verwacht daar, dat binnenkort de grenzen open zullen gaan, ecqfer niet voor den u i tvoer maar voor den i n voer en hiertegen komen de Belgische visschers in opstand. In Ostende is op Maandag vóór de Kerstdagen tarbot verkocht voor 200 fr. en tong voor 134 fr. per K.G. en de Belgische visschers schij nen het er op toe te leggen, de prijzen hoog te houden, met het gevolg, dat in arbeidersgezinnen een vischje even zeld zaam is als een banaan. En hoe staat het met onzen uitvoer? Feitelijk zitten we in hetzelfde schuitje, echter met dit verschil, dat we ons hier, voorloopig althans, niet bang behoeven te maken, dat we met een overschot blij ven zitten. Wanneer de grens inderdaad mocht opengaan, zullen we nog niet veel kunnen uitvoeren. Vóórdat het eerste mandje visch de grens over gaat, zal er nog veel moeten gebeuren. PIETERMAN. De eerste groep Duitsche geleerden en technici, die in wetenschappelijke labora toria voor de Britsche regeering zullen wor den tewerk gesteld, ls per schip in Engeland aangekomen. De demobilisatie van de Am. troepen zal worden vertraagd, aangezien de recrutee- ring onvoldoende is. Dc kroon van den Duitschen ex-kelzer en 15 snuifdoozen van Frederik den Grooten zijn door Britsche officieren op het platte land bij Hannover onder een kerk ingemet seld gevonden. HAARLEM EN OMGEVING, De leiding van den P.O.D. te Amsterdam komt in handen van den heer P. Weyma, voorheen hoofd van den P.O.D. te Haarlem. Beroepen ls als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Oegstgeest ds. G. P. Callenbach te IJmuiden-Oost. Op 10 Februari hoopt ds. G. H. van der Woord de tweede predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Spaarndam, na in Spaarndam-Oost bevestigd te zijn, des mid dags in Spaarndam-West zijn intrede te doen. Als bevestiger zal optreden Ds. H. J. Plag- gemans. De heeren A. Vcrhoeff en A. Verhoeff Jr. te Haarlem (vader en zoon) slaagden te Am sterdam voor het examen Engelsch M. O. A. De Wagnervereenlglng hoopt spoedig haar werkzaamheden - onder voorzitterschap van mr. dr. J. P. van Tlenlhoven te hervat ten. De Instelling ls den oorlog goed door gekomen en haar bezittingen zijn In onge schonden toestand bewaard gebleven. De leden, die onder druk van den vijand voor hun lidmaatschap hebben moeten bedanken, zijn steeds als lid beschouwd en het contact met hen en ook de andere leden zal zoo spoe dig mogelijk hervat worden. Maandag 7 Januari zijn de letter» F, G en de H t.m. Harte aan de beurt om nieuwe bonkaarten af te halen In de „Vleeschhal". Ir. J. C. D. Duyster te Haarlem is be noemd tot secretaris van de onlangs inge stelde studiecommissie voor luchtvaardig- lieidsvoorschriftep van de vakafdeeüng der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Het secre- taraat is gevestigd Spaarnelaan 17 te H'lem. Fietsers op het trottoir ziet men herhaal delijk op den Verspronekweg. Dat is een uiterst ongewenschte toestand, nu worden de wandelaars soms naar den rijweg gechfcveï^ waar zij niet hooren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3