Nieuwjaars-Schaaktournooi Atlantis met ruim 600 passagiers gearriveerd van H.O.S.C. geopend Grootst tournooi dat ooit in Nederland werd gehouden De „upper ten." uit de Nederlandsche schaakwereld was Zaterdagmiddag in het Kennemer.. Hotel te Beverwijk aanwezig toen de heer P. A. Veldheer, algemeen leider van het tournooi de aanwezigen het welkom toeriep. De deelnemers blaak ten klaarblijkelijk van strijdlust, want zoodra de tournooihelden elkaar in de zaal in het oog kregen, werden de stukken op gesteld en begon een niet-officieele ver kenning van eikaars krachten. En menige ingewikkelde combinatie was al geboren en uitgewerkt, voordat de gongslag de opening van het tournooi aankondigde. De heer Veldheer wees er in zijn woord van welkom op, dat dit tournooi als het eerste internationale tournooi van Hoog oven Schaakclub beschouwd moet wor den. Hij hoopte, op een volgend tournooi meer internationale schakers te mogen, zien. De Zwitser H. Grob en de Engelsch- man P. S. Milner Barry zijn afwezig en ook de komst van den Engelschman W. Winter is dubieus, maar het deed spreker genoegen, den Zweed G. Stoltz en den Belg A. O'Kelly de Galway welkom te mogen heeten. Spreker zette verder uit een, hoe de financieele moeilijkheden wa ren opgelost. Hij hoopte, nog eens met Hastings te kunnen samenwerken. Hier over is reeds met Hastings gecorrespon deerd. Hij dankte allen, die hun mede werking aan de voorbereiding en de tot standkoming hebben verleend en hoopte, dat het tournooi, ondanks de afwezigheid van drie internationale schakers mag slagen. Het aantal, deelnemers is een record. A.s. Zaterdag kunnen 315 schakers in Beverwijk aanwezig zijn. Spreker richtte zich ten slotte in het Engelsch tot de buitenlandsche gasten, in het bijzon der tot den Zweed G. Stoltz, waarbij hij herinnerde aan de hulp, door het Zweed- eche Roode Kruis aan ons land verleend. Hierop volgde een hartelijk applaus. De heer G. W. J. Zittersteyn, voorzitter van den Kon. Nederl. Schaakbond kreeg daarna, gelegenheid, het tournooi te ope nen. Het tournooi der H.O.S.C. is bijna wereldberoemd, aldus de heer Zittersteyn. Het heeft spreker verwonderd, dat men ook in den oorlog nog in staat is geweest, een groot tournooi te organiseeren. Zelfs dat van 1943- is nog goed geslaagd. Hij had niet gedacht, dat H.O.S.C. in staat kou zijn, zoo kort na den oorlog al wegr een tournooi en dan nog wel een internatio naal tournooi te kunnen organiseeren. Dit is nu het achtste; hij zeide, zich nog goed het eerste te herinneren, toen alleen spe lers uit de omgeving er aan deelnamen Met dit tournooi heeft' H.O.S.C. bewezen, tot groote dingen in staat te zijn, wat vooral te danken is aan de wijze, waarop de deelnemers ontvangen worden. De heer Zittersteyn gaf als zijn meening te ken nen, dat H.O.S.C. heel goed in staat zftl zijn jaarlijks een tournooi te organiseeren. Dit is speciaal aan den heer Veldheer te danken. Na deze woorden verklaarde spreker het tournooi voor geopend. Hierna geschiedde de loting voor de tienkampen der hoofdgroepen A en B, waarna het spel kon beginnen. Uitslag le ronde hoofdgroep A: (In deze groep zijn nog ingedeeld ter aanvulling wegens de afwezigheid der drie buiten landers: Ir. H. J. van Steenis Utrecht, Chr. Vlagsma, Rotterdam en Th P v. d. Tol, Leeuwarden). Van Steenis, Utrecht 1Vlagsma, Rotter dam 0. W. Koomen, Amsterdam y2N. Cortlever, A'dam A. D. de Groot, Utrecht 1O'Kelly, België 0. V. d. Tol, Leeuwarden 0H. Kramer, Leeuwarden 1 G. Stoltz, Zweden 1II. D. van Scheltinga A'dam 0. le ronde hoofdgroep B: v. d. Zande Prinsenga, uitgesteld. F. W. Henneberke, A'dam 0J. Visser, Vreeswijk 1. O. B. v. d. Berg, Leiden 1J- Been, A'dam 0. Van Donk VzH. D. Mulder van Léens Dijk stra, Wier (Fr.) y2. W. J. Wolthuis, A'dam Marwitz, Haarlem-afgebr. Zondag werd de tweede ronde dezer tienkampen gespeeld. De uitslag was: Hoofdgroep A: Vlagsma 0van Scheltin ga 1, Kramer -/2Stoltz Yz, O'Kelly 1 v. d. Tol 0, Cortlever Yzde Groot y2, Ir. v. Stgenis 1Koomen 0. Hoofdgroep B: Henneberke 1v. d. Berg 0, Visser.0Wolthuis 1, Been Yz Marwitz Yz, Mulder van L. Dijkstra 1 v. d. Zande 0, Prinsenga 1Van Donk 0. De stand na 2 ronden luidt: Hoofdgroep A: Ir. van Steenis 2 p., De Scheveningsche haringteelt - 1945 Gedurende de Scheveningsche haring teelt 1945, welke duurde van 24 Juli tot 27 December, werd aangevoerd 7972 last pekel- en steurharing, aangevoerd door 36 motorloggers in 282 reizen of gemiddeld 28 last haring per reis. In het haringsoi- zoen 1939, dat 25 Mei begon en 18 Decem ber eindigde, maakte de Scheveningsche haringvloot 406 reizen en bedroeg de to- taie vangst 7192 last pekel- en steurharing of gemiddeld 17'/s last per reis. Ondanks dat de teelt 1945 veel korter duurde en veel minder schepen werden ingezet, was_ deze teelt dus nog productiever dan die* van 1939. Besommingen van Zaterdag Stoomtrawlers: IJM89" Irene f 23790; motorloggers: KW91 f4533, KW33 f743, Jcustvisschers: IJM202 f 1627, IJM241 f1135 IJM252 f 1047, IJM149 f 2215, UK9 f 9. UK34 11147, UK119 f871, UK172 f 392, UK279 f21 HD18 f 2235, HA96 f 13, EH9 f 1729, KW210 1241. Stoltz, de Groot en Kramer 1 y2 p., Van Scheltinga, O'Kelly en Cortlever 1 p., Koomen y2 p., v. d. Tol en Vlagsma 0 p. Hoofdgroep B: Mulder van L. Dijkstra 1 y3 p., Prinsenga 1 p. (één partij gesp.), Hen neberke 1 p., v. d. Berg 1 p., Wolthuis 1 p. (één afgebr. partij), Been Yz P-> Van Donk y2 p., Marwitz Yz P- (an één afgebr. partij), Visser 0 p., v. d. Zande 0 p. (één partij gesp.). Het tournooi wordt heden voortgezet. Zilveren jubilea bij de Hoogovens Het nieuwe jaar zag reeds twee zil veren jubilarissen op het huldigings podium van de Hoogovens verschijnen. De heer H. J, Lips, thans werkzaam op de afdeeling Inkoop van het bedrijf, werd Donderdag j.L en met hem zijn echtgenoote en zes kinderen, door direc teur ir. A. H. Ingen Housz, als eerste feestredenaar, toegesproken. De heer Ingen Housz overhandigde hem de ge bruikelijke gratificatie en de geschenken der directie. De héér G. H. Sur ink, algemeen pro curatiehouder bood het cadeau van de collega's aan, bestaande uit een schrijf bureau met bureaustoel. De heer Warmelink, chef van de af deeling Inkoop, richtte tot mevrouw Lips het woord en bracht haar hulde voor haar trouwen staat van dienst, waardoor het den jubilaris in de afge- loopen kwart eeuw mogelijk was ge weest, zijn werkzaamheden zoo getrouw te vervullen. Hij schonk haar een mand voor j aarsbloemen. De heer van Eyk, voorzitter van de Gieteling, feliciteerde tot slot den ju bilaris uit naam van het bestuur van de Gieteling. In de ruime electrotechnische werk plaats van de Hoogovens vond 's mid dags de huldiging plaats van den heer H. E. Veenstra, storingsmonteur. Uit de toespraken directeur ir. A. H. Ingen Housz, ir. Michielsen, chef van de elec trotechnische afdeeling, bedrijfsdirec teur Spies en de onmiddelijke chef van den jubilaris, de heer van Heyst, voer den het woord bleek, dat de heer Veenstra als veertienjarige jongen zijn werkzaamheden was begonnen. De heer Veenstra was vergezeld van zijn vrouw en zijn zoon, die van deze huldiging van man en vader minstens evenveel genoegen smaakten als de ju bilaris. De Rotterdamsche, motortrawlers Van de vier Rotterdamsche motortraw lers, de Antje, Betje, Claesje en Dirkje, van de Visscherij Mij. 'Piscator, en welke trawlers van IJmuiden uit de visscherij uitoefenden, waren de laatstgenoemde twee booten bij het uitbreken van den oorlog naar Engeland uitgeweken. Zij hebben voor de geallieerden dienst ge daan in. Curacao. Beide schepen zijn in middels weer in de vaart, nadat ze bij „De Schelde" in Vlissingen weer voor de visscherij waren gereed gemaakt. De Antje viel in handen van de Duitschers, doch is inmiddels in ons land terugge keerd. Het schip, wordt in Alblasserdam weer klaargemaakt. De Betje werd in 1941 door de Duit schers gevorderd. Deze trawler werd naar Den Helder overgebracht. Er werd nooit meer iets van vernomen, zoodat hij ver moedelijk verloren zal zijn gegaan. Ter harlngvisscherij in het Kanaal De loggers KW15 en KW37 zijn van hier uit ter haringvisscherij in het Engelsehe Kanaal vertrokken. D.C.IJ. verliest met 8-12 van Gezellig Samenzijn Laros verliest van Keiler In een van haar best gespeelde wed strijden heeft de Damclub IJmuiden het Amsterdamsche Gezellig Samenzijn als haar meerdere moeten erkennen. Stuk voor stuk hebben de tien IJmuidenaren gevochten om het damkampioenschap van Noord-Holland te veroveren, echter te vergeefs. Gezellig Samenzijn heeft onge twijfeld het beste tiental dezer afdeeling en heeft op regelmatige wijze een vol komen verdiende overwinning behaald op het nog ongeslagen D.C.Y. De nederlaag van D.C.Y. is ongetwijfeld te wijten aan het gebrek aan reserves, die voldoende capaciteiten bezitten voor een dergelijk zwaar tournooi, terwijl de beide andere leidende clubs, Gezellig Samen zijn en Joseph Blankenaar, over uitmun tend reserve-materiaal beschikken. Deze handicap is D.C.Y. tegen Joseph Blankenaar bijna en tegen G. S. beslist noodlottig geworden. Heeft het IJmuider tiental nog kansen? Inderdaad, alle drie tientallen kunnen ge lijk komen als de wedstrijd G. S.Joseph Blankenaar op 17 Januari door laatstge noemde club wordt gewonnen. D.C.Y. moet nog één wedstrijd spelen, n.l. tegen Haarlemsche Damclub, G. S. moet nog tegen Zaandam en Joseph Blankenaar uit komen en Joseph Blankenaar tegen Het Oosten en G. S. Hieronder volgt de uit slag van den wedstrijd: IJmuiden—Gezellig Samenzijn 1. H. Laros—R. C. Keiler0—2 2. B. Dukel—J. Bedolla 2—0 3. C. Suyk—J. J. de Wit 0—2 4. T. Postma—J. H. Vos20 5. J. J. -H. MèrtensJ. Steenhuis 20 6. A. LigthartW. Rustenburg 20 7. J. A. Dixhoorn—C. de Goover 02 8. H. v. d. HeijdeJ. J. Kwaad 02 9. T. Basstra—H. C. Willems 0—2 10. K. de Jong—J. Blaauw0—2 Totaal 8—12 De stand der kopgroep dezer afdeeling luidt: G. S6 6 0 0 12 IJmuiden7 6 0 1 12 Joseph Blankenaar 6 5 0 1 10 De wedstrijd De Amsterdamsche club had twee in vallers voor bord 4: P. G. v. Hout en bord 8: I. J. de Jong waarvoor zij de spelers Kwaad en Willems had opgesteld. De belangstelling van het talrijk opgekomen publiek ging voornamelijk uit naar de partij aan boord 1: LarosKeiler. Ook de partij MertensSteenhuis trok de be langstelling, omdat de D.C.Y.'er in de laatste wedstrijden op fraaie wijze zijn partijen had beslist, terwijl ook de ver richtingen van T. Postma tegen J. H. Vos zeven maal kampioen van Nederland, met belangstelling werden gevolgd. De eerste twee uur ging de strijd vrij wel gelijk op; alleen Basstra was door een listig zetje van Willems een schijf achter gekomen. Het eerste verlies voor D.C.Y. ontstond doordat De Jong, aan bord 10, van Blaauw verloor. Dukel bracht de partijen op gelijken voet door den ge- duchten Bedolla, „dood" te combineeren. Toen nam G. S. opnieuw de leiding, door dat Basstra capituleerde. Laros' verlies. Langzaam maar zeker nam Keiler tegen Laros het initiatief. Toen Laros dan ook in het middenspel minder scherp voort zette en de tijdnood, waarin hij geraakte mee ging spreken, had Keiler geen moeite onbedreigd te winnen. Laros miste nog de wedstrijdroutine, om tegen een speler van zoo'n formaat afdoend op te treden. Voor de verrassing van den dag zorgde Postma. In een iets betere positie in het eindspel maakte hij het Vos zoo moeilijk, dat deze op de klok verloor. De stand was toen 46. Toen had Ligthart legen Rustenburg een schijf gewonnen en in het D.C.Y.-kamp was men nog hoopvol gestemd, vooral toen Mertens tegen den ex-kampioen van Gro ningen in een voordeelig eindspel wa« beland. Het keerpunt. Toen kwam het keerpunt. Dixhoorn was in een nadeelig eindspel geraakt. Men hoopte echter op remise. Op geniale wijze wist De Gooijer echter te v/innen. Toen ook v. d. Heijde een grove posiiieblunder maakte, was de stand 104 voor G. S. Mertens, van wien bekend is, dat hij zeer sterk in het eindspel is, wist gedecideerd van Steenhuis te winnen. Ligthart won van meester Rustenburg en de stand was toen 108 voor G. S. Suyk speelde het laatst. Remise was niet voldoende, dus speelde Suijk op winst. Dit bracht risico met zich mede en het gevolg was, dat hij zelf het slachtoffer werd. Suijk gaf op en G. S. had met 128 gewonnen. Vandaag weer de Almanzora Het s.s. Almanzora wordt vanmiddag in IJmuiden verwacht met repatrïëe- renden van de N. Amsterdam en de Oranje, welk laatste schip Zaterdag met 1271 passagiers in Southampton is aan gekomen. verblijf in Holland op; ze was geboren en getogen in Indië en had behalve een warme jurk en een zomermantel, geen kleeren om zich tegen de Hollandsche winterkoude te beschutten. Maar deson danks verklaarde zij, nooit meer naar Indië terug te willen, want wat ze tij dens de bezetting van de Japanners en daarna van de inlanders te verduren heeft gehad, was niet te beschrijven. Vier jaren had ze in een Nippohkamp doorgebracht, maar daarna kwam nog het ergste. Ze heeft het meegemaakt, dat inlanders met speren gewapend de hui zen binnendrongen en de bewoners af maaktenVoor de Hollanders op Java was het wel het ergste, dat de Ja- vaansche bedienden, waarmee ze steeds goed overweg konden, hun ergste vijan den werden. Ook vertelde zij, wat dr. Van Mook in zijn radiorede opmerkte, dat de Japanners van jeugdige inlanders een soort Hitler-Jugend hadden ge vormd en deze Hitler-Jugend was tot alles in staat. De verhoudingen kunnen nooit weer zoo worden als -vroeger, meende zij. Van andere passagiers vernamen wij nog, dat vele repatriëerenden zich in Kandy op Ceylon bevinden, na in Co lombo te zijn ontscheept. Na een klein uurtje oponthoud waren de noodige formaliteiten vervuld. Een paar krachtige stooten op de fluit, lang zaam zetten de sleepbooten zich in be- wegihg en de Atlantis vervolgde haar reis naar Amsterdam. Zondagmiddag is de Atlantis weer vertrokken om een nieuw contingent repatriëerenden uit Southampton te halen. Binnenkomst was een verrassing Eerder dan verwacht werd, kwam Za terdagmorgen half twaalf de Atlantis de haven van IJmuiden binnenstoomen. Het fraaie, wit geschilderde stoomschip voerde de kenteekens van het Roode Kruis. Aan den voortop, waar de Al manzora de Nederlandsche driekleur voerde, was de Roode Kruisvlag gehe- schen en op den romp is op eenige plaatsen een rood kruis geschilderd. Er stond een stevige bries uit het Zuid-Westen, die het manoeuvreeren in de haven bemoeilijkte. Het schip ver toonde neigipgen, uit zijn roer te wil len loopen. Het kwam eenigszins afdrij vende voor de Middensluis aan en het behouden binnenvaren van deze sluis, stelde hooge eischen aan de vaardig heid van de kapiteins der beide sleep booten die assistentie verleenden. Prach tig hebben de sleepbooten hun moeilijke taak verricht en na even gestopt te zijn, lag de Atlantis spoedig veilig in de sluis die klein genoeg is voor een dergelijk zeekasteel. Aan de haven en ook %'an de gemeente gebouwen wapperde de driekleur. Maar zoo onverwacht was de komst van de Atlantis, dat het doek met het ..Wel kom!'- er op niet op tijd aan de op. het sluisboofd geplaatste masten bevestigd kon worden. Geen nood, er werden vijf stevige knapen gerequireerd en deze hielden het uitgespreid, voor de paar honderd valide passagiers van de At lantis die op de promenadedekken, dicht op elkaar gedrongen, de sensatie van de terugkeer in het moederland beleefden. Dit waren meest jonge vrouwen en on danks dat van vele dezer vrouwen één of meer kinderen aan boord ziek lagen (er waren ongeveer 400 zieken aan boord), was de stemming opgewekt. Toen de Atlantis de sluis invoer, volg de een hartelijke begroeting van den kant van dè familieleden op den wal, gevolgd door een ovatie, waaraan allen die het schip langs zich zagen glijden, deelnamen. Kwinkslagen volgden over en weer. Een der passagiers, die na de zeereis zeker trek had in iets hartigs, informeerde belangstellend of er nog Hollandsche Nieuwe was. Onder degenen, die den kouden tocht naar de sluis hadden aangedurfd, zagen we onder anderen kol. B. S. van Os van Delden, hoofd van den Repatriëerings- dienst en kap. G. M. Meppelink, ieider van de ontvangst in IJmuiden. Het ge meentebestuur van Velsen was verte genwoordigd door wethouder J. P. Nijs- sen en den heer W. Chr. Suwermk, loco- 6ecretaris. Toen de Atlantis aan den sluiswal vast lag, waren we in de gelegenheid, een gesprek te voeren met eeri der vrou welijke passagiers. Zij vertelde ons, dat haar beide kinderen aan boord ziek aan de mazelen lagen. Ze zag zeer tegen het

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3