Amsterdamsche Beurs weer open Sport in het Kort Vraag grooter dan aanbod Nadat op 4 September 1844 op de Am- Bterdamsche Beurs voor het laatst zaken ■was gedaan, was Maandag de effecten beurs weer voor den handel opengesteld, Daar deze handel aan beperkende bepa lingen is gebonden, omdat voor het ver- koopen van fondsen verkoopvergunningen noodig zijn en de gekochte stukken alleen kunnen worden betaald uit geblokkeerde rekening, lag het voor de hand, dat de handel niet veel te beteekenen zou heb ben. Van affaire in den vroeger gebruilce- 1 ijken zin, kon dan ook niet gesproken worden, maar dit nam niet weg dat. door óe beursbezoekers voor de effecten, waar in thans handel mag worden gedreven, groote belangstelling aan den dag werd gelegd. Het was niet gemakkelijk om no teeringen te verkrijgen, omdat de transac ties zich hadden geconcentreerd bij de ïioeklieden, die moesten nagaan hoe de verhouding tusschen aanbod en vraag was Naar het schijnt waren Maandag in totaal -ongeveer 160 verkoopvergunningen afge geven, betrekkinghebbende op een totaal bedrag van ongeveer 800.000 nominaal, waarvan circa 700.000 staatsleeningen. De advieskoersen, welke aanvankelijk werden afgegeven berustten in hoofdzaak op schatting en bij het einde van den beurstijd, om half drie, waren de hoek- lieden nog druk doende om hun notee ringen vast te stellen, welke noteeringen in verband met de thans geldende voor schriften het fiat behoeven van den com missaris van de noteering. Over het alge meen kan worden gezegd dat de notee ringen niet tegenvielen. De 4 pCt. staats- leenningen werden geadviseerd tegen 103 a 104. De 3l/> pCt. Nederlandsche leeningen 1941, 1942 en 1843 waren ongeveer 104. De oude 3 pCt. schuld werd getaxeerd op 99, terwijl de spoor weg-drieën golden circa 102, terwijl ook de 3 pCt, obligatiën 1938, de z.g. gestaf felde leening" circa 102 bedong. De 2l/z pCt. oude schuld werd tegen 84 genoemd. "Wat. de hypotheekpandbrieven aangaat, werden enkele soorten gedaan tegen 103. Jn verscheidene dezer stukken kon geen moteering tot stand komen, maar daarbij bleek dat. voor 103 geboden werd. In de gemeentelijke- en provinciale obligatiën was weinig te doen. Enkele specialiteiten, eooals 3i/2 pCt. obligatiën Utrecht, wer- Doodstraf tegen echtpaar geëischt Voor de Rotterdamsche kamer van het bijzonder gerechtshof is de doodstraf ge- eischt tegen den 41-jarigen J. de Jong en diens 25-jarige vrouw J. A. Vermeulen. Op vermoeden dat een zekere C. Schou wenburg de inhouding van hun steunuit- keering op zijn geweten had, waren zij naar den Sicherheitsdienst geloopen en hadden daar verraden, dat Schouwenburg 's avonds "op Woudensteyn kabels wilde laten doorsnijden, een revolver droeg, teekeningen had gemaakt van olietanks te Pornis en met plannen rondliep voor <het geven van spiegelseinen aan vliegtui gen. De man was op het laatste oogenblik voor het verraad teruggedeinsd, maar had toch niets gedaan om zijn vrouw te weer houden. Schouwenburg was later door een Duitsche rechtbank ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De verdedigers wezen er op, d.at Schou wenburg niet voor deze daden van sabo tage, maar voor een buiten dit geval jstaande spionnage-.affaire ter dood veroor deeld was, waarop de procureur-fiscaal repliceerde, dat het hier alleen ging om het feit van het verraad. Vereeniging voor Internationale Rechtsorde Te 's-Gravenhage is, voornamelijk' uit de kringen dergenen, die hebben behoord tot de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede'', opgericht de „Vereeniging voor Internationale Rechtsorde". Zij stelt zich ten doel: 1. Het bevorderen van vrede en veilig heid op den grondslag der internationale rechtsorde; 2. bevorderen van de versterking van <len rechtsgrondslag der vereenigde naties; 3. wekken van belangstelling voor vraagstukken van internationale staat kunde. Als leden van het voorloopig hoofdbe stuur treden op de heeren P. J. S. Ser- xarens, voorzitter, Bilthoven; K. Vorrink, 'Amsterdam en mevr. Ba kit erVan Bosse te 's-Gravenhage, ondervoorzitters; mr. N. J. C. M. Kappeyne v. d. Coppello te Am sterdam, penningmeester; H. Ch. C. J. van der.Mandere te 's-Gravenhage, alge meen secretaris; mr. A. M, Joekes 's Gra- venhage; mej. mr. G. J. H. van der Mo- len te Aerdenhout; R. Peereboom te Haar lem en G. J. de Voogd te 's-Gravenhage. Handel Nederland-T sjecho-Slowakije Er is een overeenkomst gesloten tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije. Neder land levert pootaardappelen, groenten- en bloemzaden, vlaslint, evenals ijzer- en «taalwaren en Philipsproducten, Tsjecho-Slowakije levert hout, ijzer- en staalwaren, machinerieën, werktuigen en gereedschappen, automobielen en rij wielen, textielproducten, porseleinaarde, liotelporcelein, vloertegels, glaswerk, vuur vaste steen, mout, hop, klaverzaad en ftenige chemische producten. den verhandeld tegen 102*4, terwijl de 3Vs pCt. obligatiën Gem, Crediet eveneens tegen dien prijs werden verhandeld. Van de industrie-obligatiën was onder beurs tijd over het algemeen nog geen betrouw bare notèering te verkrijgen. Alles bijeen genomen kon worden vastgesteld dat de vraag grooter was dan het aanbod. Ver scheidene houders van geblokkeerde re keningen wenschen blijkbaar een ge deelte dezer rekeningen om te zetten in fondsen, waardoor de betreffende gelden rentegevend worden. Opvolger v. mgr. L. 3. Willenborg Tot opvolger van den enkele weken ge leden overleden mgr. L. J. Willenborg, is benoemd tot pastoor van de parochie der Allerheiligste Dcieeenheid te Bloemen- daal, de Zeereerw. heer L. A. J. M. Beune, die eerst kapelaan van de parochie de Liefde te Amsterdam en van de Liduina- kerk te Haarlem is geweest. In 1933 werd hij benoemd tot* rector van bet St. Lidui- nahuis te Leiden en verbondsmoderator van de katholieke jonge mïddenstahdsver- eenigingen in Nederland. Voof den Economischén Rechter te Haarlem. De Politierechter, belast met Economi sche Zaken, had Maandag een drukken middag met een waschlijstje van de ge bruikelijke economische delicten. Twee mannen hadden sintelcokes verhandeld, een derde persoon had 5 mud gekocht voor persoonlijk gebruik. De handelaren werden gestraft met 1 en 2 maanden, de kocper kreeg 200 boete subs. 60 dagen hechtenis. Een Haarlemsche winkelier in gordijnen en artikelen- voor woninginrichting had na de bevrijding slechts drievierde van zijn voorraad aan het Distex-bureau opge geven. Opzet tot zwarten handel bleek niet, zoodat hij een boete van 200 moést betalen; de in beslag genomen goederen, die niet waren opgegeven, ter waarde van 1000 werden verbeurd verklaard. Een Zaandammer, die beweerde 8 K.G. shag voor eigen gebruik te hebben ge kocht, werd veroordeeld tot 3 mnd. met onmiddellijke gevangenneming. Over twee andere Tookliefhebbers, die in het troebele water van Baarle-Nassau hadden gevischt naar zwarte shag, werd een nader rap port gevraagd. De koop van 240 liter zwarte benzine door een expediteur werd gehonoreerd met 100 boete en 3 mnd. voorw. gevangenisstraf. Oud-Spanje-strijders In verband met het voornemen der re geering zoo spoedig mogelijk een oplos sing te brengen voor de oud-Spanje- strijders worden alle Oud-Spanje-strijders uitgenoodigd hun naam en voornamen, zoo mogelijk in blok]etters, geboorte datum en woonplaats binnen veertien dagen op te geven aan het departement van Justitie. De weduwen van oud-Spanje strijders, die nog niet door een verklaring hun Nederlanderschap hebben terug ge kregen, worden eveneens uitgenoodigd hun naam, voornamen, geboortedatum en woonplaats aan het departement van Justitie binnen veertien dagen op te geven. Bureau van Consultatie Uit het verslag over 1945 van het Bureau voor Consultatie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem blijkt, dat in C61 zaken kostelooze rechtsbijstand is verleend (in 1944: 517). Daar onder waren 514 zaken betreffende echt- scheldingen. Toevoeging van rechtsbijstand tegen half tarief wegens minvermogen geschiedde in 31 gevallen. De raad van rechtsbijstand In strafzaken gaf in 4 gevallen een toegevoegd advocaat. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Carlo Carcassola. 18.30 Engelsehe les. 19.00 Neiuws. 19.15 Reportage. 19.30 Jetty Cantor. 20.00 Departementen spreken. 20.15 „Bravour en Charme". 21.00 Hoorspel. 21.30 BBC Symphonie (gr.). 22.15 Mensch en Maat schappij. 22.30 De componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM IT, 415 M. 18.00 Nieuws. '18.30 Gramofoonmuziek. 18.50 Voor je slapen gaat19.00 Juan Petri. 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Piano recital. 20.30 Voor de werkende vrouw. 20.45 Italiaansche stemmen (gr.). 21.15 Eddy Walls. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgel. concert. De Ziekenhuisruimte te Haarlem Vermeerdering is noodig Reeds eenige.jaren wordt met een te kort aan ziekenhuisruimte te Haarlem geworsteld. De wachtlijst van patiënten waarvoor opneming gevraagd wordt, was opgeloopen tot over de 800. Toen is van wege den Geneeskundigen Dienst een on derzoek ingesteld, om te weten, te komen, of voor alle menschen die op de lijst ston den, nog opneming noodzakelijk geacht was. Sommigen waren inmiddels overle den, anderen waren elders geholpen, enz. Daardoor is de lijst wel iets geslonken, maar nu staan er toch nog meer dan 600 op. Er moet soms hêel wat „gepast en ge meten" worden, om voor de spoedgeval len plaats te maken. Dit is te verklaren als wij, als voorbeeld, het feit noemen, dat er Dinsdag voor 28 patiënten plaats in een ziekenhuis werd gevraagd, terwijl ér dien dag slechts drie bedden vrij gekomen waren. Dit plaatsgebrek heeft er toe ge leid, dat breukoperaties alleen nog wor den uitgevoerd als er van beklemming sprake 'is. Geregeld zijn alle bedden in ziekenhui zen bezet. Alleen in het St. Elisabeth's Gasthuis zijn twee kleine zalen, die plaats zouden bieden voor 16 patiënten, gesloten, omdat er nog steeds een. tekort aan gedi plomeerde verpleegsters is. Zoo deze 16 bedden ook in exploitatie waren, zou er wel eenige verruiming komen, maar aldus verklaarde ons dr. W. B. Smit, direc teur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem daarmee zou het vraagstuk van de ziekenhuisruimte niet zijn opge lost. Het is noodig dat er meer bedden be schikbaar komen. De eenvoudigste op lossing zou zijn een noodziekenhuis te stichten, dat als aanhangsel van een be staand' ziekenhuis geëxploiteerd werd, Daar zouden dan de patiënten opgenomen kunnen worden die nog niet naar huis gestuurd kunnen worden, maar die toch geen bijzondere verpleging meer behoe ven. Het „moedérziekenhuis" zou moeten zorgen voor de keuken, terwijl ook de medische staf in het filiaal kan werken. Als op die manier over 50 of 60 bedden etflra beschikt zou kunnen worden, zou het tekort- na eenigen tijd wel weggewerkt zijn. Er zijn evenwel twee bezwaren die de verwezenlijking van dit plan vertra gen, namelijk het tekort aan verpleegsters en de moeilijkheid een geschikt gebouw te vinden. In den oorlogstijd had men voor noodziekenhuizen de beschikking oveT schoolgebouwen, maar die kunnen thans niet meer aan het onderwijs ont trokken worden. Het St. Elisabeths Gasthuis heeft al een filiaal. Toen in de oorlogsjaren het aantal t.b.c.-patienten steeg, was het noodig voorzieningen te treffen. Het Gasthuis kreeg de beschikking over de groote villa „Eikengaarde" aan de Westerlaan in Aer denhout, die geheel "gerestaureerd is en ingericht voor de verpleging van lijders aan tuberculose. De 40 bedden zijn gere geld bezet. R.K. Onderwijs te Haarlem Een eeuwfeest De zusters van de congregatie van Onze Lieve Vrouwe van Barmhartigheid heb ben herdacht dat leden dezer congregatie 100 jaar geleden begonnen zijn met het geven van r.k. onderwijs te Haarlem. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft ter gelegenheid 'van dit feit in de Spaarnekerk een pontificale H. Mis op gedragen en een predikatie gehoüden naar aanleiding van de woorden: „Sta op, wordt verlicht Jeruzalem, wént üw licht komt en de heerlijkheid des heeren gaat over u op." Deken J. ,C. van der Wiel woonde do plechtigheid bij. Na de Mis bezocht de bisschop de zusters in het Veronica- gesticht, waar later een druk bezochte receptie werd gehouden. Agenda DINSDAG 8 JANUARI, Jacob straat G: Advent-kerk, lezing 20 uur. Gein. Concertzaal: Feestavond „Caeeilia", 20 uur. Rembrandt: De Parijsche ondeugd, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Het dubbele paspoort, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Luxor: Golcwyn Follaes, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: 't Zit in de lucht, (14 j.). WOENSDAG S JANUARI Wat Volksherstel te Haarlem deed Uit het verslag over 1945 blijkt bij ver* nieuwing dat Nederlands Volksherstel ook te Haarlem veel nuttig en mooi werk deed. Ongeveer 7200 repatrieerenden, in hoofd- zaak uit Duitschland, passeerden het Ad viesbureau. Op 25 na, die weigerden, wer den allen medisch onderzocht. De inzamelingen van geld en goederen hadden veel succes. Totaal werd aan geld ontvangen f 464.000. In Haarlem werd aan oorlogsslachtoffers f 143.550 uitbetaald, f 48.451 werd uitgekeerd aan menschen die piet in staat waren goederen te koopen op hun toewijzingen die zij van de Distri butie ontvingen. Aan vereenigingen en in stellingen, die door den oorlog gedupeerd waren, werd f 28.750 gegeven. In totaal werd in Haarlem dus uitgekeerd f 220.000. Onder de Haarlemsche bevolking wer den 57.000 stuks goederen verdeeld. Aan Nijmegen en Venray werd,in sa menwerking met andere gemeenten in Zuid-Kennemerland, veel afgedragen. Nij megen kreeg 4250 Ion goederen en 6000 M2 glas, Venray 1950 ton goederen en 3000 M2 glas. Verder genoten 300 moeders een week rust in het vacantiehuis te Bloemendaal. De sociale colonnes brachten hulp in vele huisgezinnen; moeders die rust behoeven kregen verpleging in het rusthuis voor moeders; het sociaal voorlichtingsbureau werd bezocht door 30.000 menschen; ten slotte werd de aandacht geWijd aan ex- politieke gevangenen na hun terugkomst uit concentratiekampen. Het vacantieoord van C3ir. studenten te> Auscerlit/, Is ingericht voor repatriceren- do leden van het Kon. Ned. Indische Leger en omgedoopt in rèpatrieerings- eentrum „Herrijzend Nederland". De be woners zijn dezer dagen per sa. „Almon- zora" in Nederland gearriveerd. Het re— patrieeringscentrum biedt plaats aan 275 personen. Uit het magazijn kannen 1000 personen van de noodige kleedingstuk- ken worden voorzien. Eén hoekje van de ruim voorziene bibliotheek, waar de meeste boeken bijeen zijn gebracht die door liet Nederlandsche volk zijn ge schonken. (P.) 23. Toen Weg het verhaal van 't boek en van de vlek. waar het kruid te vinden was, had verteld, klaarde Warrel's dgn- keré gezicht een beetje op. „Zou-je dén ken Wag, dat het echt waar is?" *>Nou, dat boek van Pi-Li zag er nogal be- trouwbaar uit, zou ik zoo zeggen. Een heel dik boek, roet wel honderdduizend bladzijden. SPORTJUB1LEAOp 15 Januari herdenkt de Voetbalvereen. ,;Droste" baar 25-jarig be staan; bet bestuur zal Zaterdag 13 Jan. een receptie houden in Brlnkmann van 3—5 uur 's middags. Voorts zal een jubileum-wedstrijd plaats hebben, namelijk Droste-Veteranen tegen Kennemerland-veteranen welke wed strijd a.s. Zaterdag op het Droste-terrgin bij de Buitenrustbrug wordt gespeéld; helaas kunnen door een besluit van den Ned. Voet bal Bond de voorgestelde wedstrijden tegeh D.C.O.-ploegen niet doorgaan. De herden king zal worden bestoten met een feestavond op Zaterdag 26 Januari in de recreatiezaal van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, waar een cabaretgezelschap zal optreden en tot besluit een bal zal zijn. De voetbalver. Ripperda viert 2 Febr. a.s. haar 25-jarig jubileum met een receptie in de koffiekamer van het Gem. Concertgebouw, des middags van 35 uur. Zondag 3 Februari wordt er in de groote zaal een feestavond georganiseerd. DAMMEN. Het 10-jarig bestaan van de Damclub „Oosterkwartier", dat door omstan digheden niet eerder kon worden herdacht zal nu gevierd worden met een gongwedstrijd op Woensdag 23 Jan. in haar clublokaal in Het Hof van Holland op de Groote Markt, des avonds om half acht, GYMNASTIEK. Zondag werd in Utrecht de 18e Technische Bondsvergadering van het K. N. G. V. gehouden. Uit mededeelingeii in de ochtend-bijeenikomst bleek o.a., dat het ledental 60van het Verbond grooter is ge worden, zoodat dit. nu ruim 100,000 bedraagt, dat de wedstrijd tegen België in laatst genoemd land zal plaats hebben en dat in het najaar een Zwitsersche afdeeiing onder auspiciën van het K. N. G. V. in. verschil lende Nederlandsche plaatsen zal cemon- streeren. Een Bondskeurwedstrijd wordt 22 April iii, Amsterdam gehouden, en een districts-kamploenswedsirijd op een nader te bepalen datum in Koog aan de Zaan. 's Middags werd een demonstratie van de nieuwe serie voor het a.s. Bondsfeest in Arn hem gegeven. De samenstelling daarvan bleek in denzelfden vorm gegoten te zijn als de^. beide vorige series, maar de oefeningen zijn iets eenvoudiger. De deelneming aan dit Bondsfeest wordt geschal op minstens 11.000 ledea* -

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2