De A£mau<zota liet weer op zich wachten Nieuwjaars-Schaaktournooi H.O.S.C. Enorme belangstelling op de Middensluis IJMUIDEN ï)e Stormvogels tveer in eigen nest Op de plaats, waar eenmaal de mooie voetbalterreinen van Stormvogels en V.S.V. lagen, is nu één groote vlakte, be groeid met gras, onkruid en wat dies meer zij. Op deze vlakte heeft V.S.V. al ëinds geruimen tijd een speelveld voor de lagere elftallen uitgezet en het dient ge zegd, dat het er niet kwaad uitziet. Zelfs zijn de roodwitten er in geslaagd beslag op een partijtje hout te leggen en hebben daarvan een kleedhok gemaakt. De Stormvogels volgen nu het voor beeld van hun buren. Eén speelveld voor juniores en adspiranten is reeds uitgezet en de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat ook voor een paar seniores- elftallen nog een terrein beschikbaar komt. k Onderlinge F Damcompetitie D.C.IJ. De onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. is, doordat vele leden in de ver schillende clubcompetities uitkwamen, wat opgehouden. Toch is ook deze onderlinge competitie van belang. Er zij aan herin nerd, dat alle deelnemers in één klas spelen. En er wordt fel gespeeld, omdat bij het opstellen der tientallen in het sei zoen 1946-1947 terdege rekening wordt gehouden met de in deze onderlinge com petitie behaalde resultaten. Hieronder volgt de stand: A. Ligthart 7 gesp. 14 p., T. Postma 5 gesp. 10 p., J. Dixhoorn 6 gesp. 10 p., J. Vrijhof, 6 gesp. 30 p., J. Waal 7 gesp. 9 p., G. Bal 5 gesp. 6 p., B. Dukel 5 gesp. 6 p., J. Kramer 5 gesp. 6 p., J. Smit, 6 gesp. 6 p., D. Ott 6 gesp. 6 p., L. Koetsier 6 gesp. 6 p., C Schol 7 gesp. 6 p., C. Suyk 4 gesp. 5 p., P. v. d. Velde 4 gesp. 5 p., G. Postma 3 gesp. 4 p., F. Dukel 5 gesp. 4 p., L. Vooys 6 gesp. 4 p., G. Koper 8 gesp. 4 p., H. Koele- meij 4 gesp. 3 p., H. Riedeman 5 gesp 3 p., H. Nieuwenhuizen 6 gesp. 3 p., P. Beets 6 gesp. 3 p., P. v. d. Bos 7 gesp. 3 p., H. de Boer 2 gesp. 2 p., H. Lichtendahl 4 gesp. 2 p., C. Kaan 7 gesp. 2 p., P. Swier 4 gesp. 2 punten. Een enorme menschenmenigte wacht te Maandagmiddag aan de Middensluis op de komst van de Alm^izora, die om 3 uur met 1360 repatriëerenden uit Southampton zou arriveeren. Om kwart voor vier kwam er een boot in zicht, doch dit was niet de verwachte, maar de Amerikaanse he vrachtboot „Anson Mills". Pas even vijf uur kwam de „Alxnan- zora" binnen. Toen het stoomschip de sluis invoer bracht het Harmonie-orkest „Wilhelmina" het Wilhelmus ten ge- hoore, hetgeen door de opvarenden met ontroering werd aangehoord. Na het Wilhelmus klonk een daverend „hoera" over de kade. Vanaf het schip af ont dekte men tusschen de duizendkoppige menigte steeds v^er familie en beken den, hetgeen dan blijde uitroepen ten gevolge had. Men kon zien dat de opva renden blij waren, weer op vaderland- schen bodem te zijn aangekomen. De Almanzora heeft ook nu weer ge- ruimen tijd buitengaats liggen wachten, waardoor zij veel later in Amsterdam aankwam dan was aangekondigd. Opvarenden van het Amerikaansche Libertyschip Anson Mills, die even vóór de Almanzora binnenkwam zagen met Eiigelsche visscliers willen visschen 'In visscherij kringen in Engeland heerscht ernstige ontevredenheid over de houding der „Admiralty". Deze wei gert eenige motorbooten ter beschikking te stellen van gedemobiliseerde vis- schers. die hierdoor werkeloos in de ha vens moeten rondloopen. Wel wil de „Admiralty" de opgeëischte drifters vrijgeven, doch deze worden ongeschikt geacht. Met motorbooten kunnen ver schillende visscherij en uitgeoefend wor den, doch de drifters zijn enkel geschikt voor de voorbijgaande drijfnetvisscherij. Wel worden door de regeering thans toelagen en leeningen verstrekt voor den aanbouw van visschersvaartuigen, van hoogstens 70 voet en 50 B.T., maar de aanbouw van nieuwe schepen vraagt veel tijd en intusschen gaan de gunstige tijden der visscherij voorbij, terwijl de Admiralty een aantal geschikte booten in haar bezit houdt, waarvan men het nut niet inziet. Ledenvergadering „Nederland en Oranje" De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" belegt hedenavond een le denvergadering in de Marnixschool. Spreker is ds. E. C. van Teijlingen, die zal spreken over het onderwerp: „Is het stellen van de antithese noodzakelijk?" SANTPOORT Postduivententoonstelling De postduivensport, die tijdens den oor log door het uitroeien van de duiven niet meer beoefend kon worden, begint ook in Santpoort te herleven. As. Zaterdag en Zondag organiseert de Santpoortsche post duivenvereniging „De Luchtpost" een tentoonstelling in Spaarnberg aan de Wüs- telaan. Voor deze tentoonstelling zijn reeds 105 vogels ingeschreven, waaronder de eerste-prijswinnaars van de Haarlem- sche tentoonstelling. Keurmeester is de heer L. W. Veen uit den Haag. Cabaret-avond In zijn slotwoord, waarin hij den leden van de ontspanningsgroep dank bracht voor wat zij voor de sportvereniging door hun optreden deden, deelde de voorzitter van „Terrasvogels", de heer F. M. v. Vliet, den bezoekers van den tweeden cabaret avond mede, dat de eerste avond beter was geslaagd. "We willen dit op zijn gezag gaarne aannemen en daarom om in voetbaltaal te blijven veronderstellen, dat de Vogels ditmaal niet zoo op dreef waren en tot het leveren van betere pres taties in staat zijn. Het haperde hier en daar met de rolkennis, óók in de ope ning-zangnummers en de finale deed wat rommelig aan. Bovendien zou het o.i. het programma ten goede komen, wan neer het genre „vergissingen" of „elkaar verkeerd begrijpen" wat minder rijk ver tegenwoordigd was. Thans kwamen we dit „euvel" tegen.in 4 van de 10 nummers. Tot het best geslaagde rekenen we „Bank biljet no. 10" en „Carmen". Een buiten gewoon 6ucces oogstte de heer Nuyen met z'n nummer-buiten-het-programma-om „De kleine man". Zaterdag en Zondag as. wordt hetzelf de programma nogmaals opgevoerd. Terrasvogels-Nieuws Dé „Terrasvogel6" houden op 18 Januari a.s. een buitengewone ledenvergadering. Op deze bijeenkomst zal de heer J. J. E. yan Baarsel causerie houden. verwondering naar de drukte op de sluis. Ook hen heeft „Wilhelmina" met muziek ontvangen. Als tegenprestatie werd van het Amerikaansche schip rij kelijk met reepen chocolade naar den wal gestrooid. Bij handenvol vloog de chocolade door de lucht en om het bezit van een reepje werd soms vinnig ge kampt. Haringexport naar Luxemburg Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen voor het eerst na den oorlog een partij Hollandsche haring worden geëx porteerd. De haring, die bestemd is voor Luxemburg, zal worden gepakt in Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk en IJmuiden en worden geëxporteerd door de Stichting „Export van Visch". Niet alleen komen hierdoor deviezen vrij, maar deze export geeft ook meer arbeid aan haringpakkers erv kuipers, zoodat deze eerste buitenlandsche order onge twijfeld hier en elders met vreugde zal worden begroet. Het Nieuwjaars-Schaaktoumooi van H. O. S. C. werd Maandag voortgezet met de derde ronden der hoofdgroepen A en B en voorts heeft des middags burgemeester M. Scholtens het tournooi der achtkampen geopend, waarbij hij de schakers een wel kom in Beverwijk toeriep. Er werd thans gespeeld in de groote zaal van het Kennemer Theater. De acht kampen tellen 72 deelnemers, daarbij kwa men nog 20 tienkampers, zoodat al bijna 100 schakers bijeen waren. De uitslagen in de beide hoofdgroepen waren: Hoofdgroep A: De GrootVlagsma 10; v. d. Tol—Koomen 1—0; Stoltz—5r. Van Steenis 10; Van ScheltingaCortlever VzVzl Kramer—O'Kelly 0—1. De stand in deze groep na drie ronden is: Stoltz 2l/2. De Groot 2l/s, ir. Van Stee- «ïis 2, O'Kelly 2, Cortlever 1'/2, Kramer IV2, Van Scheltinga IV2, v. d. Tol 1, Koo men V2, Vlagsma 0. Hoofdgroep B: v. d. Zandev. d. Berg afgebr., Van DonkHenneberke 01, WolthuisPlinsinga 10, MarwitzVisser afgebr., Mulder van Leens DijkstraBeen Vt-rVz. De stand in deze groep na drie ronden is: Wolthuis 2 en 1 afgebr., Mulder van L. Dijkstra 2. Henneberke 2, Visser 1 en 1 afgebr., Plinsinga 1 en 1 afgebr., v. d. Berg 1 en 1 afgebr., Been 1, Marwitz 1!t en 2 afgebr., Van Donk l/z, v. d. Zande 0 en 2 afgebr. Ontspanning voor de schakers Zelfs een schaker kan niet alleen bij schaken leven; ook hij heeft ontspanning na inspanning noodig. Het bestuur der H.O.S.C. heeft daarom voor eenige afwis seling gezorgd. Donderdagavond wordt in het Kennemer Theater een bridgedrive De woonruimte te Haarlem Zoo billijk mogelijk verdeelen Als gevolg van de oorlogsomstandig heden is ook in Haarlem een schrikbarend tekort aan woonruimte ontstaan, nog ver groot door aanwezigheid van 11.000 eva- cué's. Ook zal nog een aantal inwoners uit Velsen hier ondergebracht moéten worden. Het verdient volgens B. en W. geen aan beveling de moeilijkheden, die zich op dit terrein voordoen, steeds tot oplossing te brengen door toepassing van het ingrij pende Vorderïngsbesluit Woonruimte. In zeer veel gevallen kan langs anderen weg evenzeer een aannemelijke oplossing wor den bereikt. Anderzijds is gebleken, dat de niet-noodzakelijke vestigingen en ver huizingen in de gemeente door enkele toepassing van het zoogenaamde Vesti- gingsbesluit in de praktijk niet worden tegengehouden. B. en W. stellen aan den Noodraad voor van gemeentewege een verordening vast te stellen, waarin aan de verhuurders van huizen de verplichting wordt opgelegd binnen 24 uur kennis te geven als een huis vrij komt. B. en W. moeten een schrifte lijke toestemming geven voor de verhuur van woningen. B. en W. hopen op die ma niet een zoo billijk mogelijke verdeeling van de beschikbare woonruimte te kun nen bereiken. GENERAAL TANS TERRITORIAAL BEVELHEBBER NEDERLAND. Met ingang van 1 Januari j.l. is be noemd tot territoriaal bevelhebber Ne derland kolonel ir. N. Tans, die daarbij tevens tijdelijk is benoemd tot generaal- ma joor, Ernstige storing in het treinverkeer Tengevolge van een defect aan de machine is hedenmorgen op de lijn Haar lemAmsterdam, een goederentrein blij ven steken, waardoor een ernstige ver traging in het verkeer, vooral op de ver bindingen van en naar Haarlem ontstond. De trein voor Beverwijk was juist achter den gestranden goederentrein, zoodal deze- niet verder kon. Met de machine van de zen trein werd de goederentrein doorge reden. Een en ander had tot gevolg, dat eenige diensten op Beverwijk niet gereden konden worden Om de in Beverwijk wachtenden op weg te helpen werden deze met een autobus naar het station Velsen IJmuiden-Oost gebracht. Ook de reizigers van en naar IJmuiden en naar het Zuiden ondervonden de gevolgen van deze storing. Sommigen hadden minstens 2 uur opont houd. Om half tien was de lijn weer vrij. Hinderwet De beslissing op het verzoek van J. Meesters. Schaepmanlaan 1 te Driehuis, om vergunning tot het oprichten, van een timmerfabriek in het perceel gelegen aan den Zeeweg no. 236 te IJmuiden-Oost, Ls door B. en W. verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslis sing kan worden genomen. GESLAAGD VOOR ENGELSCII L. O. Voor het in Amsterdam gehouden examen Engelsch L. O. is geslaagd de heer J. A. Winter alhier. gehouden, Vrijdagmorgen staat een ex cursie naar het Hoogovenbedrijf op het programma en Vrijdagavond is er een „bonte avond" in het Kennemer Theater. Duurder gas te Haarlem 2 cent per M3 De begrooting van het Haarlemsche gas bedrijf voor 1946 geeft een verlies aan van f 685.438. Dit verlies is in hoofdzaak toe te schrijven aan de mindere gasafle- vering als gevolg van de rantsoeneering, ae verhoogde grondstofprijzen, de ver hoogde loonen en het duurdere en groo- tere onderhoud van het bedrijf tijdens de oorlogsjaren. De gasprijsformuleA aangegeven door de prijsbeheersching, laat een verhooging toe van 2 cent per M3^ Het komt B. en W. gewenscht voor zoo schrijven zij aan den Noodraad om deze verhooging te doen ingaan bij de eerste meteropneming na 15 Januari 1946. De prijs voor het gas, geleverd over de gewone- en muntmeters, zou dan be dragen 11 \'z cent per M3. De prijs van het gas. geleverd volgens vastrechttarief A, zou dan bedragen 9'/% cent per M3. met 60 cent per maand vastrecht, die van het gas, geleverd volgens vastrechttarief B, 7Vz cent per M3. met f 2 p. maand vastrecht. Het verwarmingstarief voor woningen zou dan worden 6V2 cent per M3„ voor winkels, kantoren enz. 7 cent per M3. Nederlandsche walvischvaart Aan de te Londen gehouden internatio nale walvischconferentie namen voor het eerst ook gedelegeerden van de Nedcyr- laridsche regeering deel. Dit houdt ver band met de plannen van particuliere zij de om de walvischvaart te gaan uitoefe nen. Op deze conferentie is o.m. besloten den duur van het seizoen 1946-'47.vast te stel len op vier maanden, nl. van 8 December 1946 tot 7 April 1947. Voor den oorlog was het seizoen beperkt tot drie maanden. In verband met de dringende behoeften aan vet en door de omstandigheid, dat in het volgende seizoen nog geen voldoend aan tal schepen zal kunnen uitvaren, is een verlenging van het seizoen met een maand gerechtvaardigd. Teneinde den walvisch tegen uitroeiing te beschermen werd tevens bepaald, dat niet meer dan 16.000 blue whale units mogen worden verwerkt, wat neerkomt op een traanproductie van ruim 400.000 ton per seizoen. Daartoe zul len de expedities wekelijks hun vangsten seinen naar het „International bureau of whaling statistics" te Oslo. Er bestaan plannen om in het seizoen 1946-'47 een Nederlandsche eenheid to laten uitvaren en dit aantal in de toe komst tot vier uit te breiden. Smokkelarij uit de Britsche zone De Britsche militaire politie heeft aan de Westelijke grens van de Britsche zone in Duitschland vele goederen in beslag genomen, die bestemd waren voor de zwarte markt in Engeland en andere West-Europeesche landen. Eén keur van de meest verschillende artikelen wordt zoowel door enkele per sonen als door georganiseerde groepen over de grens gesmokkeld. Er zijn een groot aantal arrestaties verricht, waarbij bleek, dat er ook een aantal officieren bij deze smokkelarij betrokken waren. De laatsten zijn voor den krijgsraad ge bracht en werden tot zware 6traffen ver oordeeld. Onder de in beslag genomen goederen zijn wagonladingen gereedschap pen, medische instrumenten, kunstschat ten, camera's, sportauto's, vleugelpiano's en vele andere luxe- en gebruiksvoorwer pen. Tot dusver kon voor een waarde van ruim 1 millioen pond worden achterhaald, - v Belgische regeeringssteuri aan visscherij Te Ostendc Wordt vernomen, dat de regeering er mede instemt voor 50 tegemoet te komen in de kosten van het herstel of van de nieuwe instal laties van de Belgische sloepen en traw Iers voor de vischvangst die tijdens den oorlog verschillende opdrachten voor de Royal Navy hebben verricht. V_ Reorganisatie Vakgroep Groothandel in Visch Omtrent de plannen tot reorganisatie van de Vakgroep Groothandel in Visch e. a., meldt'de Visscherij wereld, dat het bestuur van de genoemde Vakgroep op het standpunt staat, dat de verkiezingen der sectie-bestuursleden op democrati sche wijze dient te geschieden, door de leden van de secties. De moeilijkheid is echter, dat de vakgroep niet precies weet wie haar leden zijn. Wel beschikt zij over een kaartsysteem, cloch dit is zeer onvolledig. Het ls daarom nog niet mogelijk de besturen van' de ondervak groepen en van de vakgroep te doen verkiezen als in het- reorganisatieplan bedoeld is. Men verwacht echter dat eind 1946 de bestuursverkiezing op ge heel democratische wijze mogelijk zal zijn. Hoewel de democratiseering dus niet plaats kan vinden zooals het vak groepbestuur dat wenschelijk acht, dient men er rekening mede te houden dat de zittende functionarissen in de besturen van de ondervakgroepen en de vakgroep aan het einde van het jaar dienen af te treden, zoodat een nieuwe benoeming moet plaats hebben. Aangezien dus nor male verkiezingen nog niet mogelijk zijn zal men nu een referendum houden on der de leden. De leden zullen een stem biljet ontvangen, waarop de namen der zittende bestuursleden van de onder vakgroepen en de vakgroep zijn ver meld. (Allen zijn herkiesbaar). Door tenminste tien leden kan een tegen- candidaat worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat alleen een tegen-candidaat benoemd kan worden uit dezelfde groep van handelaren, als waaruit de zittende candidaat benoemd is. Weer in de vaart Begin November was de stoomtrawler Cornelis voor belangrijke machinerepa raties naar Amsterdam gegaan. Maan dagmorgen is de trawler bedrijfsklaar in de Visschershaven gearriveerd. Deze week zal de Cornelis weer ter visscherij uitvaren. De Zeehond, die alhier wordt hersteld, zal over 14 dagen weer in bedrijf ko men. Zóoals men zich zal herinneren was de Zeehond in November, terwijl bij aan de Trawlerkade lag, gezonken. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM 95 Maria f 14091, VL 68 Pax f 3584, KW 1 Zes Gezusters 1 3538, KW 129 Bali f 4224. Motorloggens: KW 52 f 3715. KW 108 t 4195, KW 97 f 3329, KW 89 t 4276, Stoltz en de Groot leiden in de A-groep

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3