niet doet K. H. Tusenius Kort en bondig Dr. v. d. Eist weer Rector J. Veldman Luidsprekers flinke verkooper Aankomende Bediende Huurincasso Heropening Slagerij P. van Eek voor het Bijzonder Gerechtshof te Adam Hedenmorgen werd voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak be handeld tegen den 57-jarigen K. H. Tu senius, wien o.m. ten laste is gelegd, dat hij in 1944 als dir. der Ver. Koelhuizen te IJmuiden een lijst heeft verschaft van in zijn bedrijf overtollig personeel, me- cledeelingen aan het Arbeidsbureau heeft gedaan wanneer hij personeel ontslagen had. Voorts vermeldde de dagvaarding giften aan Winterhïlfswerk en Vólks- dienst, het uitoefenen van aandrang op reeders om aan Winterhulp schenkingen te doen en als verantwoordelijk leider der Reparatie-inr. Erenst en Weimar die inrichting opzettelijk herstelwerkzaamhe den heeft doen verrichten aan vaartuigen van den Ned. Zeereddingsdienst en de Kriegsmarine. Het Hof werd gepresideerd door prof. mr. v. Hamel. Mr. B. J. Besier was proc. fiscaal. Verdediger was mr. Bakhuizen v. d. Brink. Bij het verhoor deelde verd. mede 6inds 1917 directeur der Ver. Koelhuizen te IJmuiden te zijn geworden. In 1933 is hij lid der N. S. B. geworden, werd kring leider in Velsen, later in Amsterdam en vervolgens Gewestelijk Commissaris. In die functie is hij geschorst en begin 1935 werd de relatie met de N. S. B. ver broken. In April 1940 trad hij toe tot Nationaal Front, en is lid gebleven tot opheffing daarvan door de Duitschers. Met den leider van dit front Arnold Meyer is hij in contact gebleven. Een ontkenning Vera, ontkende een lijst met personeels- namen aan den burgemeester van Velsen te hebben verstrekt. Bij een onderhoud met dien functionaris op een Z'aterdag bleek de burgemeester een lijst met na men te bezitten, die van de Ausweisstelle afkomstig kan zijn geweest. Op een vraag van den burgemeester v. d. Weide wei gerde verd. volgens zijn zeggen namen van overtollig personeel op te geven, daar hij, naar hij zich bij dat gesprek verdedigde, geen arbeiders kon missen? Daarop zou de burgemeester een aantal namen hebben aangestreept. Vera, zeide toen nog een aantal menschen te hebben gewaarschuwd. Later is er weer een on derhoud bij den burgemeester geweest, ook toen zou hij geen enkele medewer king hebben verleend en de menschen weer hebben gewaarschuwd. Beide ma len is na dit gesprek een razzia gehou den en zijn enkele arbeiders gegrepen. En een gedeeltelijke bekenning Het tweede deel der ten laste legging, erkende verd. „zeer gedeeltelijk". In een uitvoerige uiteenzetting vertelde hij, dat er in de groep losse arbeiders een zeer groot verloop was; in de oorlogsjaren ging er 370 maal een arbeider weg. Dit geschiedde, dus onizaglijk vaak. Toen verd, het Arbeidsbureau om nieuwe werkkrachten vroeg, zeide dit: „je hebt toch voldoende arbeiders. Als ze weg gaan moet je dat opgeven". Er zijn zeer vele losse krachten weggegaan, die vera, niet heeft opgegeven. Verd. vertelde ook van diefstallen door de arbeiders. De pres.: „En u schreef Van Vaste- nouw aan het Arbeidsbureau, dat hij een dienstweigeraar was en dat het jammer zou zijn als hij ertusschen doorglipte, Verd.: „Vastenouw was een opruier en met dat „doorglippen" werd bedoeld, dat hij zich maar niet zoo aan de tewerkstel ling bij mij onttrok". Verd. zeide, dat Op ten Heide, de dir. van liet arbeidsbureau, en Raadsen be loofd hadden van het vaste personeel nie- mandjte zullen weghalen en dat ook nooit gedtflm hebben. Het groote verloop van het losse personeel werd voor een belang rijk deel veroorzaakt door de hooge loo- nen, bij de weermachtswerken betaald. Pres:. „Hebt u ooit op uitzending naar Duitschland gezinspeeld?" Verd.: „Nooit". De pres. legt een verklaring voor, voor de recherche afgelegd, waarin Iets anders wordt gezegd. Weer een ontkenning. De uitbetaling aan het Winterhïlfswerk noemde vei-d. een omkoopsom, om uitstel te verkrijgen van vordering van een vaar tuig. Verd'. uitte ernstige beschuldigingen tegen zekeren Jan V. Ook het aan den Volksdienst geschonken bedrag van f 1.000 noenjde hij een afgesproken som. Ook ontkende verd. zich ooit met re paratiewerkzaamheden bij Erenst en Weimar te hebben bemoeid. Wie ze be taalde wist hij niet. Adv. fiscaal: „Er zijn Duitsche kwitan ties in het dossier." Pres.: „Er is een brief, op uw kantoor getikt, waarin verwondering wordt uit gesproken, dat er geen opdrachten van de Kriegsmarine meer kwamen. Het getuigenverhoor. Hierna begon het getuigenverhoor met den rechercheur van den P.O.D., K. H, Haak, die zeide, dat de chèque voor den Volksdienst geen verzamelchèque was. De verded. vroeg of get. Erenst na de bevrijding door den P.O.D. tijdelijk in arrest is gesteld. Get. erkende dit. De verd. opperde de mogelijkheid, dat deze get. de schuld op verd. zal trachten af te wentelen. (De zitting duurt vtort). Uitspraken Bijz. Gerechtshof Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde heden: M. Tjepkeiha werd wegens opzettelijke beleedtging van de Koningin veroordeeld tot 2 mnd. gevangenisstraf en 6 jaar ont zegging der kiesrechten; geen recht van oassatie. P. Appel, wegens opzettelijke hulpver leening aan den vijand tot 3 jaar in een bijz. werkinr. door te brengen: geen recht, van cassatie. M. v. Verseveld wegens opzettelijk !n gevaar brengen van andermans vrijheid tot 2 jaar in een Rijkswerkinr. door te brengen; geen recht van cassatie. M. Bergsma, wegens het opzettelijk in gevaar brengen van andermans vrijheid tot 1 jaar gev.str., in een rijkswerkinr. door te brengen en 6 jaar ontz. van kies rechten, geen recht van cassatie. S. H. Bijster werd vrijgesproken van het haar ten laste gelegde. BINNENLAND Een brand te Ede verwoestte de opslag plaats van de firma Bruil. een groote voor raad benzine, petroleum, teer, alsmede ma chines, een tractor, twee walsen, een partij autobandén en eenige fietsen gingen verloren. De firma is bij het opbouwwerk betrokken, vertraging van dit werk is thans te ver wachten. Er zijn nog 55 tollen in ons land. De K. N. A. C. heeft aan de regeering verzocht die zoo spoedig mogelijk op te heffen. Bü het omverhalen van een muur van een verwoest pand in het Bezuidenhout- kwartier te 's Gravenhage, werd de 35-jarige ongehuwde .arbeider van Es door het neer stortende puin bedolven en op 'slag gedood. Een projectiel eischte weer een slacht offer. Een 12-jarig zoontje van de familie Petie te Steenbergen speelde in een Duit- schen bunker. Het kind vond daar een zwa- ren mitrailleurkogel, waarmee het ging spelen. Het projectiel ontplofte, met 't nood lottig gevolg dat van den kleine een armpje werd afgerukt. Toen omwonenden te hulp snelden, bleek het jongetje reeds aan bloed verlies te zijn bezweken. Een nieuwe interlocale telefoongids zal vermoedelijk over 3 maanden uitkomen. Omtrent de aankomst van de Oranje in Southampton j.1. Zaterdag vernemen wij na der, dat de helft van de 1271 repatrieerenden, die zicli aan boord bevinden ziek is De zie ken. lijden hoofdzakelijk aan typische kamp- ziekten als hongeroedeem. De medische ver zorging was uitstekend en over het algemeen hacden de passagiers een goede reis. De stemming aan boord is goed. Tijdens de reis van Indië naar Engeland zijn 14 zieken overleden. Vrijdag werd pater van Puyk uit Dongen in zee oijgezet. Zater dag overleed een kapitein, de Vries geheeten. BUITENLAND Na 15 jaar zullen er in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland weer vrije verkiezingen worden gehouden, en wel op 27 Januari. Het ziet er naar uit, dat de Chris- tel ijk-Socialen de meerderheid zullen ver werven. Anderhalf millioen werkloozen zullen de V. S. eind Januari tellen, wanneer voor dien geen bevredigerfde oplossing ten aan zien van de stakingen is gevonden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken Byrnes naar Londen is vertrokken. Hij zou een nieuw voorstel bij zich hebben ter regeling van het vraagstuk der Darda nelles De voedselsituatie in Hongarije wordt met den dag slechter. Personeel van de drie grootste machinefabrieken is in staking gegaan en demonstreerde tegen communis tische leiders die hen lot werken trachtten te bewegen. Volgens den hoofdofficier van gezondheid te Boedapest dreigen alie inwo ners dezen winter van honger om" te komen, lenzij er hulp uit het buitenland komt. Het Zweeösche Roode Kruis heeft -eeds 30 vracht wagens met voedsel ter beschikking van de autoriteiten gesteld. Een afschuwelijk misdrijf is Ie Chicago gepleegd. Een zesjarig kind werd ontvoerd cn van den vader werd een losprijs van 20.000 dollars geëischt. Hoewel deze toezegde, het bedrag te zullen betalen en den misdadigers per radio verzocht, zijn kind geen letsel toe te brengen, hebben deze onmenschen de kleine Suzanne Degnan vermoord en haar hoofdje is in een riool gevonden. Truman heeft zich accoorö verklaard met de erkenning van de Oostenrijksche re- geertng, van welke beslissing de president telegrafisch kennis heeft gegeven aan den Oostenrijksohen premier Renner. De nationale Itoemeensche boerenpartij zal in de regeering van dat land vertegen woordigd worden door Emil Latieganoe. Geruchten over oorlog tusschen Turkije en Rusland, die door het Pransche blad „Paris Matin" verspreid zijn. zijn door het Russische persagentschap categorisch en met den meesten nadruk tegengesproken en als „leugenachtig en lakenswaardig" gequalifi- ceerd. In BoelgarUe zijn de onderhandelingen tusschen de regeering en de oppositie, inzake opneming van leden dier oppositie in het kabinet vastgeloopen. By een treinongeluk in Engeland zijn 10 personen om het leven gekomen. van het Christelijk Lyceum Het schoolbestuur heeft hedenmorgen de herbenoeming van dr. J. v. d. Eist tot Rector van het Chr. Lyceum te Haarlem in een besloten bijeenkomst bekend ge maakt. In de aula van het Lyceum brach ten de 750 leerlingen hun teruggekeerden rector een klinkende ovatie. Er werd een extra-nummer van het schoolblad uitge geven, waarin de scholieren dr. v. d. Eist welkom heeten. „Wij hopen met geheel ons hart, dat de geest van onrust, die -ge durende uw aanwezigheid ons vaak be- heerschte, nu moge veranderen in een geest van hechte eenheid. Een eenheid, zooals wij die nog niet gekend hebben, opdat uw naam onveranderlijk verbonden zal blijven met het meest bloeiende tijd perk in de geschiedenis van onze school." De Rector antwoordt hierop met: „Har telijk dank ik alle leerlingen van onze school voor de talrijke spontane blijken van daadwerkelijke belangstelling. Moge het ons allen, ouderen en jongeren, een voorrecht zijn, met elkander de grondsla gen van onze schoolgemeenschap te ver diepen en te verbreeden, zoodat een nieu we geest moge doorbreken." Morgen 2ullen de lessen aan het Lyceum worden hervats Euwe en Prins deelen samen een punt De negende ronde te Hastings leverde weinig nieuwe mogelijkheden op. Het is duidelijk dat er tegen het einde van het tournooi geen sensationeele gebeurtenis- •«sen te verwachten zijn, aangezien de ver schillende spelers'nu met vrij groote ze kerheid kunnen uitrekenen hoe de volg orde zal zijn. Tartakower blijft favoriet. In de gisteren gespeelde partij tegen Den ker wist hij met het. onmisbare geluk en hard werk de overwinning te behalen. Ekström^die hem dicht, op de hielen zit, won van'Sergeant, die zich aanvankelijk zeer goed verdedigde. Mieses trok aan het kortste einde toen hij tegen Steiner in het veld kwam. „The battle of England" 'tus schen Aitken en Sir George Thomas werd gewonnen door den eerste. Devos, die de aanvalslcansen van zijn tegenstander on derschatte, moest daarvoor met een ne derlaag boeten. De twee Nederlandsche kampvechters hielden elkaar zoo stevig omklemd, dat er van een bepaald over wicht niet gesproken kon worden; Euwe stond gemiddeld iets voordeeliger, doch begon te vroeg met afwikkelen van de partij hetgeen na een dame-eindspel re mise opleverde. De Nederlandex-s in de lagere klassen houden zich kranig. In de premier reserve B maakt Sandifort met GV2 pnt uit 7 par tijen een goede kans op de eerste plaats. Premier reserve C: Muhring 8 uit 9; de tweede en derde plaats in deze klasse zijn ook door Nederlanders bezet. De stand na de negende ronde luidt: Tartakower 7V2 pt., Ekström 7 pnt.. Stei ner Gl4 pt., Euwe 6 pt., Denker 5V2 pt.. Aitken 5 pt., Prins 5 pt., Christoffel Zl/2 pt., Mieses 3 pt., Thomas 2y2 pt., Devos lV2.pt- en Sergeant 1 pt. Officieêle publicatie- NUMMERTOEWIJZINGEN VOOB DETAILLISTEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat de plaatselijke distributiediensten in de weel- van G t.m. IS Januari a.s. voor de vol-, gende artikelen toewijzingen zullen uitrei ken, voorzien van de daarachter vermeld© nummers: versnaperingen 566. 567; suiker 5G8; cacao 563; koffie 563; thee 572, 591; brood 573 (Am. bloem). 574 (inl. bloem), 575 (reduc tie); bloem 576, 577, 578; rijst 579; boter 580; margarine 581, 582; kaas 583 584; eieren art. 37 melk 585, 586; vleesch ontvangstbewijs met vleesehzegels; vleeschwaren art. 52; aardap pelen 587, 588; tabak 509, 590. De toewijzingen voor margarine en thee worden uitgereikt op basis van twee maal het aantal ingelever de rantsoenen, &e toewijzingen voor boter op basis van een kwart maal het aantal in geleverde rantsoenen. De toeslag bedraagt voor de artikelen cacao, koffie, thee, vleesch waren, melk en tabak 10 procent, voor de artikelen versnaperingen, suiker, bloem, rijst, en kaas 50 procent. Bovenstaande toe wijzingen met uitzondering van die voor melk en aardappelen zijn geldig voor detail listen van 13 t.m. 26 Januari, voor grossiers van 13 Januari t.m. 9 Februari. De toewij zingen 573 t.m. 575 zijn reeds in de week van 0 t.m. 12 Januari geldig. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 13 t.m. 19 Januari. Grossiers in lucifers ontvangen toewijzingen G 31 of G 32 op basis van een maal het. aantal ingeleverde coupures 520 en 521 vermeerderd met 10 procent. Detaillisten In thee moeten opgeven, hoeveel rantsoe nen zij als voox-schot van hun leveranciers hebben ontvangen gesplitst per leverancier. Voor dit aantal rantsoenen worden uilgë- reikt: toewijzingen 570 of 571. Deze coupures geven geen recht op herbevoonading. doch moeten worden gebruikt voor aflossing van de ontvangen voorschotten. De coClpures 572 en 591, welke worden uitgereikt op basis van twee maal het aantal ingeleverde rantsoe nen van de bonnen 347 zijn wel bestemd voor herbevoorrading. TOEWIJZINGEN WASCHPOEDER Het C.D.K. deelt mede, dat de toewijzingen 560, welke van 30 December t.m. 5 Januari uitgereikt worden voor waschpoeder, voorloopig geldig blijven. De waschpoeder zal n.l, niet overal direct verkrijgbaar zijn. TELEFOON RIJKSPAPJER, Het rijksbureau voor papier is thans te be reiken voor afd. bedrijfsverg. en afd. be heer (p. i. (papier en papierverwerkende in dustrie. im- en export) 99261, alle overige afd. 99266. De directie is onder beide no's te be reiken. Eenige en Algemecnc Kennisgeving. Heden overleed plotseling onze beste Man en Vader ARNOLDUS MARYNISSE iri den ouderdom van 72 jaar. Th. E. Marynisse de Leeuw Th. E. Wel boren Eggevaat C. Welboren A. Eggeraat C. Eggeraat B. EggeraatPirovano J. A. Eggeraat en Kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dagmiddag 9 Jan om 2.15 uur op de Bijzondere Be graafplaats te IJmuiden. Vertrek sterfhuis 1.30 uur. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder MARIA NIEBORG Wed. van J. H. Martens, in den ouderdom van ruim 89 jaar. Namens de fam. Martens. Condolatie-adres Cruquiusweg 148 Heemstede. De teraardebestelling vindt plaats op Donderdag 10 Januari 1946, op de be graafplaats „de Biezen" te 2.30 uur. WONINGRTJIL. Kleiner voor grooter huis omgeving Kennemerl. Br. L 244 bur. v. d. bl. RUILEN heerensch. z.g.a. 11. m. 44 voor damessch. of laarzen m. 37. Tuindershofje 13, IJm. O. Z.g.a.n. bl. D.J1ANTEL o. kw. m. 44 agb. of ruilen voor vloerkleed. Gevr. nette da mesmantel m. 48, ook ruilen voor kolenbon. Br. L 245 bur. d. bl. Gezocht 2 ongem. KAMERS met gebfuik van keuken voor dame alleen. Br. L 246 bur 1. blad. Te koop nw. MANCHES TER PAK, fl. postuur. Br. L. 248 bur. v. d. blad. NET MEISJE gevraagd voor de morgen uren. Vrijdags den geheelen dag. Maison Anny, Zeeweg WEGGELOOPEN jonge her der, luisterend naar den naam Peter. Tegen belooning ter. te bezorgen Kluyskens- laan 30, Santpoort. v. Linschotenstraat 1 IJmuiden is en blijft het adres voor alle soorten FLESSCHEN, LOM PEN EN METALEN. Gevr. flinke WERKSTER 1 dag per w., fl. loon; of meisje voor de morgenuren, erg jong geen bezwaar. Aan melden Kortenaerstr. 14 rood NET MEISJE gevr. van 8.303 uur. Vrijdags geheele dag. Mevr. Glas, Zeeweg IJm. O. STAAT TER DEKKING 1 witte VI. reus 4 X G. 16 pond en 1 gr. Chinchillia 4 X lste G A.D.D. Lfdo. W. Ba- rendszstraat 15, IJm. Te koop gevr. gr. HAARD KACHEL of haard ook gene gen te ruilen voor gr. wit k.fornuis. Leeuiyeriklaan 32. TE KOOP keeshondje 8 m. oud, z.g.a.n 3 pits petr. stel f 7.50; 2 pr. k.kousen en 1 k.direct. samen f 4 en wat bankwerkersgereedsch. Leeu weriklaan 32, IJm. O. TE KOOP waschtafel, nachtkastje, trapje, bl.tafels. gastafel, eiken hui.sk. tafel, luidspreker en wringerbox. Visser, Kievitl. 4. IJm. O. Te koop* crème KINDER WAGEN. Zeeweg 361. Drie huis. Te koop ELECTR. FIETS- LAMP compl. Visser. Terras- weg 15, Santp. ALBERT HEIJN DRT15Tï/ÜZERICRRKWEC 93, DRIEHUIS Ooode vooruitzichten. VAN GELDER ZONEN N.V. ICON. PAPIERFABR. T33 VELSEN vragen voor directe indiensttreding een. leeftijd 20-23 jaar. Bekend met boekhouden en kostprijsadministratie. Alleen schriftelijke sollicitaties worden ingewacht. Wij belasten ons met het BEHEER en de HUURINCASSO van uw PERCEELEN. Vraagt inlichtingen: CORN. JANUS ZN. STATIONSWEG 81, VELSEN, TELEFOON 5504 Voorhoen Oranjestraat Anno 189 0 OP DINSDAG 8 JANUARI Neptunesstraat 30, achter Thalia Beleefd aanbevelend WEGENS STERFGEVAL gaan de DANS. LESSEN op DONDERDAG 10 JANUARI '46 R. MARTENS, Edisonplein 1 H.rirU. I» waar Aladiti rerschynt wane Aladin hergeeft Uw haren huo oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis brochure. Overal verkrijgbaar. Prijs l 2.25 per flacon. HOOFDDÉPÖT AIAD1N - HAVENSTRAAT'Ï83 - ROTTERDAM

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4