Vi jf jaar gevangenisstraf geëischt De zaak tegen K. H. Tasetiius voor het Bijzondere Hof Bij de voortgezette behandeling dpor het Bijz.Gerechtshof te Amsterdam van de zaak tegen K. H. Tusenius verklaarde get. J. R. de Jong, dat get. Erenst door de B. S. is gearresteerd en weer is vrijge laten voordat de P.O.D. in Velsen aan het werk ging. G. F. Kallee, die werkzaam is geweest bij de koelhuizen, zeide in Dec. 1944 door de Duitschers te zijn opgehaald. Zij had den een briefje met zijn naam erop. Hem is verklaard, dat er een lijst met namen van overtollig personeel was, maar hij heeft die zelf niét gezien. Bij een poging van get.'s vrouw om via verd. wat voor haar man te bereiken, zou verd. zich ach ter een voorwendsel hebben verschuild, dat de Spermuur gesloten was. Get. ont kende voor de razzia gewaarschuwd te zijn door verd. Get. P. G. Baart, werkzaam bij het Ar beidsbureau, verklaarde, dat vei'd. de eeriige werkgever in IJmuiden was die opgave deed van ontslagen personeel. Dit waren dan personen die aan een of ander feit' schuldig waren, bijv. diefstal. J. Brandse, bedrijfsleider, heeft erbij gezeten, dat verd. telefonisch personeel aan het Arbeidsbureau opgaf, omdat ze overbodig waren. Dit waren dan men- schen, die gestolen hadden. Verd. zei eèns: ..Ik heb weer.twee klanten voor je. Geef ze maar een goed plaatsje". Verd. ontkende deze woorden gebruikt te hebben. Get. zeide nog, dat verd. indirect ar beiders met uitzending naar Duitschland heeft bedreigd en zeer pro-Duitsch was. Hij ontkende voor de politie verklaard te hebben, dat T. herhaalde malen den Hit lergroet had gebracht. De oud-burgemeester van Velsen, Tj. v. d. Weide, begon met te ontkennen ooit eenige medewerking te hebben verleend f an uitzending van arbeiders naar Duitsch- and. Toen verd. bij hem kwam heeft deze gezegd geen menschen te kunnen missen. De lijst, waarop de namen stonden, was zeer waarschijnlijk niet afkomstig van verd., maar van een Duitsche instantie. De heer W. G. Meyboom vertelde, dat verd. op een feedersvergadering waar schuwingen had laten hooren om een be paald percentage der besommingen aan Winterhulp af te staan, omdat anders de schepen zouden worden gevorderd. Ook telefonisch heeft verd. nog dergelijke waai-schuwingen via hem gegeven aan den feeder Kramer. Verd. ontkende na deze vergadering, welke volgens de ten laste legging in Maart 1942 zou zijn gehouden, opgebeld te hebben over het geval-Kramer. Volgens hem is dat in 1941 geschied. De get. kon zich slechts een vergadering van eind 1941 herinneren, in elk geval was het kort voor het beëindigen der vis- echerij. Een brandkast die niet open kan. Bij navraag naar de notulen van deze vergadering blijken déze verloren te zijn geraakt. De financieele administratie zit in een brandkast, welke niet open kan, in een IJmuider kluis. Adv. fiscaal: Is er al iemand bij ge weest? Ik bedoel geen beroepsinbreker. Get.: Het wachten is nog op een des kundige. Get. W. Kramer verklaarde zeer positief dat de vergadering in Maart 1942 is ge houden en dat hy toen weigerde aan Win- terhulp^by te dragen. Den dag na de vergadering belde Tuse- nius op, dat hij bjj niet geven het schip van Kramer zou nemen en het aan een ander in exploitatie zou géven. Verd.: „Positief niet waar." Get.: Ik sta verbaasd, mqn compagnon, die by het telefoongesprek heeft meege luisterd, kan het bevestigen, 't Is perti nent gezegd." Een rechter; „Nam u de bedreiging als ernst op?" Get. „Zeer zeker, want we wisten allen wie Tusenius was." Get. zeide nog op de xeedersvergadering gezegd te hebben het niet ernstig te vin den een schip voor het vaderland kwijt te raken. F. F. Erenst verklaarde geen enkel initiatief te hebben genomen voor de gif ten aan het Winterhilfswerk en den Ned. Volksdienst. Dat ging uit van verd. Toen get. een opmerking maakte, dat de arbei ders beter het geld konden krijgen dan de Volksdienst gaf verd. daarop een hoonend antwoord. Verd. heeft alles zelf in deze zaak gedaan. Bij een debat tussehen pres. en verd. concludeerde de pres., dat verd. het initiatief tot deze giften had genomen. Hierna kwam de kwestie van den Ned. Zeereddingsdienst ter sprake,' waarbij verd. erkende een advertentie voor het aanwerven van volk te hebben geplaatst. Ook heeft hy gezorgd, dat Erenst en Wei- mar, waarvan hij pres.-commissaris was, werk voor dezen dienst kreeg. Get. ver telde, dat T. later ook pogingen heeft ge daan om werk van de Kriegsmarine te krijgen. Verd. bemoeide zich intensief met de zaken en greep herhaaldelijk in. Get.: ,,Ais ik sprak over mijn geld, zei Tusenius, wat jouw geld? 't is mijn geld." De middagzitting. In de middagzitting werden een groot aantal getuigen a décharge gehoord, die den verd. schetsten als een figuur die een heel goed werkgever was, dat hij nooit iemand verraden heeft en dat men zonder eenig gevaar antï-Duitsche gedachten legen hem kon uiten. Dr. ,W. R. M. Noord- hoff typeerde hem als een man m^t groote energie en dadendrang, met een opbrui send temperament, tact missend, maar wiens daden voortkwamen uit liefde tot de menschen. De pres. vroeg nog o.m. waarom verd. in Mei '43 lid van de Ned. Duitsche Cul tuurgemeenschap was geworden, die hij beantwoordde met de mededeeling, dat hij in moeilijkheden zat. Verder haalde de pres. nog een enthousiaste uitlating over den arbeidsdienst aan en een brief aan zijn zoon om studenten aan te raden de bekende verklaring te teekenen. Ook werd" geciteerd een uitlating over de dokters, die, naar verd.'s oordeel, „erom gesmeekt hebben" om naar Duitschland te worden gezonden én een brief, waarin om uïtnoo- digingen voor Duitsche bijeenkomsten werd gevraagd. Requisitoir en pleidooi. De adv. fiscaal mr. B. J. Besier zeide, dat het uiterst moeilijk is van een verd. met zulk een politiek verleden een goede bèoordeeling te geven. Indien er twijfel bestaat of iemand wel beslist anti-Duitsch was, is het voor spr. vrijwel volkomen zeker, dat hij mis is. Geen der getuigen a décharge heeft ook maar iets kunnen verklaren over gedachten van verd. ten aanzien van de verzetsbeweging. Dus het anti-Duitsche van verd. zat niet erg diep. De adv. fiscaal achtte niet bewezen, dat verd. de namen van overtollig personeel aan den burgemeester van Velsen had ver strekt. De overige punten achtte spr. wel bewezen met uitzondering van de bedrei ging ter reedersvergadering, waarbij hij speciale aandacht vroeg voor de verhou ding tussehen Tusenius en Op ter Heide, een der gevaarlijkste N.S.B.'ers in de ge meente Velsen. Verdachte heeft aan den vijand hulp verleend en spr. eischte 5 jaar gevangenisstraf, eventueel door te bren gen in een werkinrichting of een bijzon dere gevangenis en 10 jaar ontzegging. Mr. Bakhuizen v. d. Brink wees erop, dat verd. zeer sterk geïmponeerd is ge weest door het Duitsche machtsvertoon en' door de vrees, dat het Nederland econo misch slecht zou gaan als het Duitsche achterland zou wegvallen. Anderzijds vestigde de verdediger de aandacht erop, dat verd. in de kringen die hem kenden zeer gezien was, waarvan ook de brieven en gelukwcnschen bij zijn 25-jarig jubi leum in 1942 getuigen. Daarnevens moet zijn succes in zaken hem veel vijanden hebben bezorgd. In het algemeen kan men niet zeggen, dat verd. niet goed was. Verd. had geen relaties of contact met Duit schers en N.S.B'.ers. Ook was hij geen nat.-socialist. De Duitschers hebben zelfs vijfmaal getracht hem te arresteeren. Spr. wees voorts op de bedrijfsnoodzaak van een goede verhouding tussehen de Ver. Koelhuizen en het Arbeidsbureau, welke tengevolge heeft gehad, dat practisch nie mand der arbeiders naar Duitschland is vertrokken. Van eenigen opzet tot weg werking van arbeiders over de grenzen is geen sprake geweest. Pleiter concludeer de, dat de ten laste legging op geen enkel punt bewezen is. Wat door verd. is gedaan kan misschien laakbaar zftn, maar is niet stTafoaar. Het Hof verklaarde zich onbevoegd een beslissing te nemen op een doerf den ver dediger gedaan verzoek om den verd. on middellijk vanwege zijn gezondheid in vrij heid te stellen en bepaalde de uitspraak op 15 Januari a.s. Afhalen van levensmiddelen kaarten. Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Donderdag 10 Januari de letters T tot en met V en Vrij dag 11 Januari de letters W tot en met Z. Alleen voor IJmuiden, Driehuis en Vel sen (dorp). De „Atlantis" heden in IJmuiden. De afd. Pers en Publiciteit van de Re- patrieeringsdienst deelt mede, dat het s.s. „Atlantis" Dinsdagochtend uit Southamp ton is vertrokken met 699 repatrieerenden van de „Oranje", te verdeelen in 295 lig gende zieken, 65 loopende patiënten en^ 339 gezonde personen. Bovendien zijn er 4 dooden en 100 ton bagage aan boord. De „Atlantis" zou naar schatting heden Woensdag om ongeveer 14 uur in IJmui den aankomen. De Almanzora weer vertrokken. De Almanzora, die Maandagmiddag- in IJmuiden arriveerde, is gistermiddag weer naar zee vertrokken. De Atlantis wordt 6poedig weer in IJmuiden verwacht. Euphonie herrezen. Van het bestuur van het Symphonïe- orkest Euphonie vernemen wij, dat het orkest weer met de repetities zal begin nen en wel op Maandag 14 Januari a.s. in het Patronaatsgebouw en vervolgens iederen Maandag. Als dirigent in plaats van den helaas te vroeg gestorven heer Kerkhof, waaraan Euphonie zooveel te danken heeft, zal optreden de heer W. Rettich uit Haarlem. Nieuwe leden zijn natuurlijk van harte welkom. "Groote be hoefte is er nog aan cellisten hoboïsten en fagottisten. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: Vos, Driehuizerkerkweg 42, voorzitter, de Geus, Duinweg 31, penningmeester en Brassinga, Zeeweg 296, secretaris Euphonie zal er naar streven, zoo spoe dig mogelijk in het publiek op te treden. VELSEN Suomi-prestaties in 1945. Het blijkt uit de algemeene gegevens van den technischen leider van de Kon. Ned. Athletiek Unie, den heer J. H. Moerman, dat onze plaatselijke ahtletiekvereeniging de H. A. V. „Suomi" onder de Nederlandsche ath- leten 'n alleszins eervolle plaats heeft weten te bereiken. De betreffende gegevens over 1945 zijn op genomen tot September van het vorig jaar en houden verband met de 25 beste prestaties op elk nummer gemaakt. Deze zijn: 1500 M. U. v. Wijngaarden no. 23, 4 m. 27,7 sec.; 3000 M. J. Weenink no. 24, 9 m. 54.5 sec.; hoogspringen: T. v. d. Werf no. 23-33. 1.65 M.; discuswerpen: K. Groen no. 14, 36.40 M.; Olympische estafette: Suomi. no. 5, 3 m. 52.7 sec.; 80 M. Jun. A: J. Lejeune no. 11-19, 9.9 sec.: 100 M. Jun.: J. Lejeunb no. 7-17, 12 sec.; 800 M. Jun.: H. v. Willigen no. 4, 2 m. 13 sec.; Verspringen Jun.: J. Lejeune no. 20-21, 5.51 M.; Hoogspringen Jun.: A. Los no. 5-7, 1.60 M.; Speerwerpen Jun.: L. Wolzak no. 13, 33.52 M. en J. Lejeune no. 23, 35.23 M.; Discuswerpen Jun.: J. Lejeune no. 16. 31.49 M.; Kogelstooten Jun.: J. Lejeune no. 4. 12,27 M.; 4 x 100 M estaf. Jun.: Suomi no. 12. 50.7 sec. Meisjes: 60 M. B: A. P. v. d. Werf no. 2-3, 8.3 sec.; 80 M.: A. P. v. d. Werf no. 5-8, 60.9 sec.; Verspringen: A. P. v. d. Werf no. 14-16, 4.50 M.; Hoogspringen: A. P. v. d. Werf no. 7, 1.36 M.; Kogelstooten: F. Hartog no. 3, 9.42'6 M. en A. Klinkenberg no. 6. 9.02 M.; 4 x 80 M. estaf.: Suomi no. 12-14, 46.7 sec. Wanneer aangegeven is no. 12-14 beteekent dit, dat nog 2 andere athletendezelfde prestatie verrichtten. Opvallend is uit deze opgave, dat de jeug dige Suomi-athleten zulke mooie resultaten bereikten en dus straks een flinke steun voor hun vereeniging zullen gaan vormen. Buurtvereeniging „Wijkeroog". De Buurtvereeniging „Wijkeroog" houdt voor haar leden twee amusementsavonden in bioscoop „De Pont" op Woensdag- en Donderdagavond a.s. Het bekende tooneelstuk van Nono „Arme Rijken" zal worden opgevoerd en verschillende radio-schetsen worden ten tooneele gebracht. Voorts zullen "muziek en zang het geheel aanvullen. Een accor deon-kwartet varleent verder medewer king op deze avonden. Huldiging M. Versluis. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig arbeidsjubileum in dienst bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken is den heer M. Versluis, cellulosemaker, een har telijke huldiging bereid. Maandagmorgen werd hij op het direc- ti-kantoor ontvangen, waar de heer ir. A. J. Al Jan in tegenwoordigheid van de hee ren J. M. de Muinclt Keizer en A. Koene, resp. bedrijfsingenieur en chef van de Cellulosefabrieken den jubilaris toesprak. Hij getuigde met warme waardeering van de goede verdiensten, gedurende deze veertig jaren voor het bedrijf. Dit ging gepaard met de aanbieding van het ver- eerend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, terwijl tevens de gebruikelijke enveloppe werd overhandigd. Daarna vond een huldiging plaats door het personeel der Cellulosefabrieken in het schaftlokaal van de kapperij. De heer L. Eckhard, kookmeester vertolkte hier de waardeering voor de kameraadschap en overhandigde een schilderij. Te zijnen huize aan de Zuiderdovpslraat mocht de jubilaris behalve veel bloemen ook groote persoonlijke belangstelling ontvangen. BEVERWIJK Het Beverwij'ksche Schaaktournooi Spannende ronde van hoofdgroep A. Gisteren werden de vierde ronden ge speeld van de hoofdgroepen A en B der tienkampen. Er werden eenige spannende partijen gespeeld; dit waren vooral de partijen CortleverStoltz en Koomende Groot, welke werden afgebroken, evenals de minder belangrijke partijen Van Stee nis—v. d. Tol en KramerVlagsma Deze eindigden in remise. De Belg O'Kelly won van Van Scheltinga. Laastgenoemde had blijkbaar een kleine inzinking. In hoofdgroep B waren de uitslagen: v. d. ZandeBeen 01, VisserMulder van Leens Dijkstra 01, PlinsingaMar- witz afgebroken; HenneberkeWolthuis t/y2t v. d. Berg—van Donk 10. Ongeval door ontploffing Nog steeds liggen in de omgeving van den Westerhoutweg te Beverwijk in bun kers of opslagplaatsen projectielen, af komstig van de Duitsche Wehrmacht en ondanks de vele ongelukken, -die door het omgaan met dit gevaarlijke goedje zijn veroorzaakt, kunnen de kinderen het toch niet laten, deze gevaarlijke dingen steeds weer als speelgoed te gebruiken. Zoo ook weer Maandagmiddag, toen een paar jon gens een projectiel vonden en daarmee gingen experimenteeren. Met een hamer en een spijker sloegen zij op het slaghoedje met het resultaat, dat het ding ontplofte. De gevolgen waren ernstig. Een van hen kreeg een scherf in het oog, dat geheel verloren ging. Een andere jongen kreeg een scherf in den rug en liep een bloe dende, doch niet ernstige verwonding op. In verschillende scholen heeft het on derwijzend personeel nogmaals ernstig ge waarschuwd tegen het spelen rnet vuur werk, projectielen, enz. Niet de Stadsleelijkerd! Het herstel betreft een anderen Gashouder Wij hebben medegedeeld, dat B. en W. van Haarlem een Crediet van f 50.000 aan den noodraad hebben gevraagd voor de herstelling van een gashouder. Eenige bladen hebben naar aanleiding daarvan, medegedeeld, dat de „Stads leelijkerd" (in de oorlogsjaren belangrijk .verlaagd) hersteld zal worden. Ter gerust stelling van beminners van landschaps- schoon kunnen wij evenwel verzekeren, dat het hier niet de „Stadsleelijkerd" geldt, maar een der kleine lagere gashou ders. Siertuinen in het Stedeschoon Een taak i>oor de jongeren In een artikel over onze plantsoenen werd onlangs de medewerking van de in woners gevraagd, deze te helpen bescher men. Inderdaad verdienen ze de gevraag de bescherming en wij willen hopen, dat deze oproep niet tevergeefsch is. Velsena- ren toont uw goede zijde! Wij willen het ditmaal eens niet hebben over onze plantsoenen, doch over de plaats van onze siertuinen in het stedeschoon. Wat verstaan wij onder stedeschoon? Dit is de totale indruk van ligging, gebouwen, straten, pleinen, groenstrooken, waterpar tijen enz. van een plaats. Velsen zoowel als IJmuiden zijn nooit een harmonisch geheel geweest. Thans, na de zinlooze af braak van heele bouwcomplexen door de Duitschers, in het geneeTniet. Het lijkt of een hevige storm erin huisgehouden heeft en hier en daar een plukje huizen liet staan. Wat we echter voorheen niet had den, kan nu werkelijkheid worden. Vel sen is een gemeente met toekomst. In de zen geest wordt ook aan haar opbouw ge werkt. Bekende architecten hebben de opdracht een nieuw bouwplan te ontwer pen. Naar wij hopen, weten zij een har monisch geheel te scheppen. Wij moeten echter niet alles aan hen overlaten en maar rustig afwachten. Wij allen moeten ook meehelpen, Velsen als een mooiere plaats te doen herrijzen. Wij staan nu aan 't begin; laten wij dus met zorg en over leg te werk gaan. Naast de plantsoenen nemen onze sier tuinen een niet minder voorname plaats in in ons 6tedeschoon. Tijdens de bezet ting zijn ze in de verdrukking gekomen. Vele werden noodgedwongen ingescha keld in onze voedselvoorziening. Boven dien ontbrak het de meeste menschen aan animo. Er waren toen dingen, die meer aandacht vroegen. Het waren dagen van verval, tegen onzen wil. Hoe stond het over 't algemeen met onze siertuinen? Wij moeten dan tot onze spijt opmerken, dat slechts weinige boven het middelmatige uitkwamen. Dit kan anders! Met weinig moeite en kosten kunnen velen er meer van maken dan voorheen. Het spreekt vanzelf, dat er menige factor is, zooüls ligging, aard van den bodem, groot te, die het slagen van een aanleg bepalen. Maar met eenige zorg en met vakkundig advies in verband met plantenmateriaal enz. valt altijd iets te bereiken. Dikwijls zijn onverzorgde tuintjes te wijten aan te weinig ambitie. Het is nu juist onze bedoeling, de liefheberij voor uw sier- tuin, vooral in verband met uw taak in ons plaatselijk stedeschoon, aan te wak keren. Maak wat werk van uw tuin! Ver hoog de aantrekkelijkheid van uw om geving, van uw plaats. L zelf heeft daar de meeste voldoening van. Niet alleen ia de verzorging van uw tuin een aardige en sportieve bezigheid, maar ook zullen uw vrienden en kennissen u met een prach- tigen tuin benijden. In de vernieuwing (wij willen het zoo noemen) van onze siertuinen zouden de buurtvereenigingen flinken steun kunen verleenen. Door 't organïseeren van wed strijden: wie den mooisten tuin heeft en aan de winnaars prijzen toe te kennen, zouden wij dit doel kunnen bereiken. Welke buurtvereeniging wil hier eens een aanvang mee maken? De jury zou kunnen bestaan uit vakmenschen in eigen plaats, waarvan er zich altijd wel eenige beschik baar willen stellen. De vereeniging be hoeft er niet enkel één van ontspanning te zijn; zij kan zich ook, zooals hier ge vraagd, op ander terrein begeven en zich nuttig maken. In een volgend artikel willen wij eens nader uiteenzetten, hoe u van uw lapje grond voor of achter uw huis een goeden siertuin kunt maken. Er is veel werk. Zoowel geestelijk al6 materieel ging in den bezettingstijd veel verloren. Dat vooral jong Nederland zijn schouders er onder zette, om hc-t verlorene te herwinnen. Wij hebben jonge, frissche ideeën noodig, op elk gebied en ook de stuwende kracht, die van jonge menschen uit kan gaan: De jongeren moeten het als een voorrecht beschouwen mee te mogen helpen aan den wederopbouw van hun land. Laten ze dit voor ernst nemen en ons land zal de moeilijkheden van than* boven komen,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3