IJmuiden herleeft IJMUIDEN Duitschers onder de bewaking van Stoottroepen Overbrenging naar barakken gewenscht "Wij hadden een dezer dagen een onder houd met luitenant Beekman, comman dant der Stoottroepen, die balast zijn met de bewaking der hier nog aanwezige Duit schers. De commandant vertelde ons, dat toen hij en zijn troep van ruim 100 man in het kamp de leiding overnam, er groote wantoestanden heerschten. De moffen leidden een waar heerenleven. Aan niets ontbrak het hun, en zij waanden zich nog zoo ongeveer heer en meester. Het kamp commando heeft onmiddellijk maatrege len genomen, dat aan dit luie leventje ra dicaal een einde werd gemaakt. Het mee- rendeel der gevangenen bestaat uit nazi's, die nog maar niet willen inzien, dat hun rijk voorgoed ten einde is. Slechts enkele anti-nazi's zijn er in het kamp, doch die wordt door de anderen het leven zoo zuur mogelijk gemaakt. Het feampcommando acht het den hoog ste» lyd, dat er voor de gevangenen ba rakken komen, opdat de hnizen, waarin zij nu nog bïvakkeeren, ontruimd kunnen worden voor de burgers, die er uit ver dreven zijn. Wij hebben on6 kunnen overtuigen van den goeden geest, die er heerscht onder onze Stoottroepen. Officieren, onderoffi cieren en manschappen gaan in prettige kameraadschap met elkaar om. Wat hier door bereikt wordt, hebben wij kunnen aanschouwen in het kamp zelf. Deze 100 man presteeren het, de Duitschers, diee achter het prikkeldraad zitten, volkomen in hun macht Jte hebben. Hei heerenleven van het „Herrenvolk" is uit. Het hoognoodige, zooals tafel, stoel, bed en verwarming hebben zij nog, doch alle luxe is verdwenen. De Duitschers zijn hier zeer slecht over te spreken. Voor het huidige commando hier kwam, was het kamp in tweeën ver deeld, Het eene deel moest hard werken en had soms in hun kamer niet eens een 6toel om op te zitten, terwijl het andere gedeelte zijn tijd zoek bracht met luieren, sigaretten rooken en een overvloed had aan iuxe, zooals club-fauteuils e.d. Hier aan is natuurlijk een einde' gemaakt. Hoe wel wij ons er van overtuigd hebben, dat de slaapgelegenheid voldoende is, vinden sommigen het bepaald noodig hierover te klagen. Zij liggen niet warm genoeg, of 200 tochtig, kortom er ontbreekt volgens deze „slachtoffers" nog al het een en ander aan. De kans is echter groot, dat deze voor haar taak ten volle berekende bewakfngs- troep, binnenkort weer overgeplaatst zal worden. Hoogere marine-autoriteiten stel len het echter zeer op prijs, deze Stoot troepen hier te laten. Het is te hopen dat dit Inderdaad ge beurt, want als dit commando hier blijft, kunnen de IJmuidenaren er van verze kerd zijn, dat alle pogingen in het werk gesteld zullen worden, dat de huizen ont ruimd zullen „worden en weer voor de burgers beschikbaar gesteld. De gevolgen der evacuatie voor het visscherijbedrijf Toen een deel van IJmuiden einde 1942 moest evacueeren, werdgn uit den aard der zaak ook vele arbtider6, werkzaam in hèt visscherijbedrijf genoodzaakt een andere woonplaats op te zoeken. Velen vonden deze in de omgeving, vooral in Bloemendaal, dat door de vestiging van zoovele IJmuidenai-en een soort depen dance voor onze vischstad werd. Langzamerhand zijn velen van hen weer in hun vorige woonplaats teruggekomen, die voor een groot deel hun oude woning konden betrekken. Maar anderen en dat waren in de eerste plaats zij, wier wo ning gesloopt of door bommen vernield was, moesten noodgedwongen langer dan hun lief was, in hun nieuwe woonplaats blijven. Deze wonen nu al meer dan drie jaar ver van de plaats, waar zij hun dagelijksche werkzaamheden moeten ver richten, hetgeen v.oor hen natuurlijk een groot ongemak is. Maar niet alleen voor henzelf, ook voor het visscherijbedrijf is dit een handicap, want de thans nog in Bloemendaal en el ders wonende arbeiders kunnen niet op tijd in IJmuiden aankomen. Met bet los sen der trawlers wordt veel later begon nen dan voor een goeden gang van zaken gewenscht is. Bij de betrekkelijke geringe hoeveelheid visch dié thans wordt aange voerd zou bij een normalen gang van zaken de geheele aanv«er des morgens half negen of 9 uur verkocht kunnen zijn, maar het gebeurt thans dikwijls dat men om half elf nog niet gereed is. Van verschillende zijden zijn reeds po gingen in het werk gesteld om woningen voor de nog elders wonende visscherij- arbeiders beschikbaar te krijgen, maar dit heeft tot dusver nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Daar deze aange legenheid van groot belang is voor een goeden gang van zaéen bij de vischvoor- ziening van het binnenland, Is het te hopen, dat alsnog zoo spoedig mogelijk woningen ter beschikking van vischlossers en vischknechts worden gesteld. Besommingen van Woensdag Motortrawler: R053 Dirkje f19607; stoomtrawlers: IJM117 Prinses Beatrix f21.464, KW6 Vertrouwen f8119; kustvis- schers: IJM249 f663, UK119 f 200; motor- logger: KW89 f1087. Waar blijft de ingevoerde visch? Het is al sinds eenige weken zeer zuinig met den aanvoer van zeevisch, hetgeen bij de distributie duidelijk merkbaar is. Door de feestdagen is er eenige stagnatie in de trawlvisscherij gekomen, de loggers heb ben weliswaar de haringvisscherij beëin digd, maar voordat er weer geregeld aan voer van de loggers komt, zullen nog wel eenige weken verloopen. En de kleine kustvisschers worden gehandicapt door het slechte weer, zoodat ook de schuitjes en de kleine kottertjes weinig visch aan voeren. Het is thans de beste tijd om het tekort aan teNvullen met de geïmporteerde visch, maar waar blijft deze? Er is stokvisch, zoutevisch en bevroren kabeljauw inge voerd, maar nog steeds is hiervan niets gedistribueerd en wanneer deze ingevoerde visch niet spoedig in consumptie wordt gebracht, kan het niet anders of men blijft er mee zitten, temeer omdat de hier voor gestelde prijzen veel te hoog zijn. Een en ander geldt vooral voor de bevro ren kabeljauw, waarover we reeds eerder schreven. De winstmarge voor den klein handel is buitengewoon laag, zoodat de vischwinkeliers en de venters er toch al weinig voor zullen voelen, dit artikel op te nemen. Deze visch is goed, zoolang ze in de koelhuizen ligt opgeslagen, maar wanneer ze in de winkels komt en dan niet vlug afgezet kan worden, is ze on verkoopbaar, vooral wanneer de tempera tuur gaat stijgen. Zoutevisch en stokvisch zijn wel houdbaarder, maar wanneer er weer een ruimere aanvoer van versche visch komt, laat het publiek deze „ver duurzaamde" visch links liggen. Men zal ze alléén nog maar kwijt kunnen in plaat sen, die nog buiten het voor versche visch bereikbare gebied- liggen, welk gebied door het steeds beter wordende vervoer :.oe langer hoe kleiner wordt. Dan is er nog visch in blik, maar de daarvan beschikbare voorraden schijnen niet groot te zijn. En dan moet nog wor den afgewacht, hoe de kwaliteit is en tegen welke prijzen de blikjes verkocht zullen worden. Een massa-artikel zal het wel niet worden en ondanks dat deze blik jes, naar wij vernamen, zonder bon ver kocht zullen worden, zullen er ongetwij feld weinig menschen van kunnen profi teered Wanneer men wil voorkomen, dat het met deze geïmporteerde vischsoorten op een débacle uitloopt, zai met den verkoop spoedig begonnen moeten worden. De Poolsche visschers weer thuis De IJmuidensche visschers, die begin November naar Engeland zijn gegaan om op den Poolschen trawler Adam te gaan varen, zijn onverwacht thuisgekomen- Volgens de zeelieden is het schip sinds den oorlog zeer verslechterd en liep het nog maar acht mijl. Daardoor zijn de re sultaten ver beneden de verwachtingen gebleven. De trawler moet in Engeland een grondige machine- en ketelreparatie ondergaan. Verder was de gemengde be manning een groot bezwaar. Deze bestond uit Polen, Engelschen, Holl^iders en Bel gen. De Hollanders hebben thans voorge steld, een geheele Hollandsche bemanning samen te stellen, waarmede de reederij accoord ging. Over twee weken vertrekken de IJmui densche visschers opnieuw naar Engeland, om in de Poolsche haven Gdynia te gaan markten. Zwarte handelaar gepakt Woensdagmorgen hebben twee ambte naren van den C.C.D. in den Rijksvisch- afslag een man aangehouden, die Belgi sche shag te koop aanbood. De man werd in arrest gesteld. Hoe de haringvisscherij er voor staat Het ministerie van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening deelt mede: In de afgeloopen maanden heeft ook de haringvisscherij zich moeten ontworstelen aan de gevolgen van de bezettingsjaren, gevolgen, die in dit geval wel heel zwaar zijn geweest. De haringvloot is vermin derd tot nauwelijks 25 pet. van haar vroe- geren omvang. 2 IJmuidensche loggers be- hooren ertoe. Intusschen is nog steeds een commissie aan het werk om te trachten de wegge voerde haring- en andere visscherssche- pen naar Nederland terug te brengen. Hierdoor zijn gedurende de laatste maan den vele schepen aan de vloot toegevoegd en verwacht wordt, dat er nog meer zul len volgen. De toestand, waarin deze sche pen verkeeren, h.eeft echter een algeheéle herziening noodzakelijk gemaakt, omdat de meeste door de Duitschers als marine schepen waren ingericht. Er zijn thans nog een veertigtal haringloggers in repa ratie. 150 zijn nog zoek. Voor den bouw van nieuwe visschersschepen worden en kele typen ontworpen die onder toezicht van de regeering binnenkort op stapel zullen worden gezet. Als voorbeeld van hetgeen in dit sei zoen door de haringvisscherij gepresteerd werd, diene, dat een der loggers sinds 1 Augustus twaalf reizen maakte met een totaal-besomming van bijna f 300.000. Na jaren van tegenspoed opende de afgeloo pen periode voor dit bedrijf weer een gunstig perspectief! De z.g. Engelsche wal- visscherij leverde bovendien weer de hieste kwaliteit haring. Ten spijt van de moeilijkheden, waar voor de haringvisscherij als bedrijfstak in zijn geheel zich geplaatst zag, kan niette min worden vastgesteld, dat de resultaten tot tevredenheid stemmen en een niet te verwaarloozen bijdrage tot de voedsel voorziening hebben gevormd. Wie in eenige maanden een bezoek beeft gebraclrc aan de trieste overblijfse len van IJmuiden zal, wanneer hij nu eens een kijkje komt nemen, vele veranderin gen ontdekken. Wat het allereerst in het oog valt, is, dat er ruimte is gekomen, doordat het puin grootendeels verdwenen is. Er is de laat ste maanden hard gewerkt en daarvan zijn de resultaten duidelijk zichtbaar. En niet alleen het puin is verdwenen, ook de huizen, die onherstelbaar vernield wer den, zijn verdwenen en ook daarvan is het puin grootendeels opgeruimd. Daar waar huizenblokken door bom inslagen getroffen werden, gapen nu open vlakten en hoe ruimer het wordt, des te beter verkrijgt men een overzich^ van de vernielingen, die tengevolge hadden, dat heele straten verdwenen zijn. Wanneer men van de spoorwegtunnel IJmuiden binnenkomt, ontmoet men tot het Velser- duïnplein niet meer overeindstaande per- ceelen dan men op de vingers van één hand kan tellen. En links en rechts zijn zijstraten geheel verdwenen, evenals in de omgeving van het Kennemerplein. In Oud- IJmuiden heeft men thans van het Wil lemsplein een vrij gezicht op de Zuider- sluis en op het gebouw voor Christelijke Belangen, thans interneeringskamp. De oude hoofdstraat van IJmuiden, de Oranje straat, is nagenoeg geheel verdwenen, evenals de Kanaalstraat, de Annastraat, de Adrianastraat en de Carolinastraat, ter wijl er vooral hier vele huizen ernstig beschadigd zijn. Even hard als er gewerkt is aan het opruimen van het puin wordt er gewerkt aan het bewoonbaar maken van die wo ningen, die niet onherstelbaar beschadigd werden. Tientallen huizen, die eenige maanden geieden nog geen aanspraak op den naam van woning konden maken, zijn weer door de vorige of door nieuwe bewoners betrokken. Men woont er weer, maar een ideale behuizing leveren deze woningen geenszins op, vooral doordat er zeer weinig glas beschikbaar is. In vele wohingen heeft men aan den voorkant hoogstens de helft der kozijnen met glas of kunstglas dicht kunnen maken, de andere helft is dichtgemaakt met planken, triplex of carton. En dit zijn nog de ge- iukkigsten, want er zijn ook vele wonin gen, waar het „zicht" zich beperkt tot eenige kleine ruitjes. Winkelpanden die hun spiegelruiten missen, hebben daar voor in de plaats ruiten in allerlei varia ties teruggekregen, zoodat de etalages ge deeltelijk achter schotten verloren liggen, een systeem, dat trouwens vele winkeliers vrijwillig hebben toegepast, omdat er toch nog weinig te etaleeren valt. In sommige straten hebben de Duit schers de klinkers uit de bestrating ge haald, hetgeen het stadsbeeld nog triester maakt. Maar tot ons genoegen zagen we, dat in de Pres. Krugerstraat de gemeente al weer bezig is een nieuwe bestrating aan te brengen", wat ook al weer een be langrijke schrede in de goede richting beteekent. Met spanning worden de plannen voor den wederopbouw, waaraan, naar we uit goede bron vernamen, hard wordt gewerkt tegemoet gezien. BEVERWIJK Nieuws uit het Schaakdorado De Groot verliest van Koomen en van Steenis In de beide tienkampen van het inter nationale schaaktournooi van H.O.S.C. begint nu eenige teekening te komen. De verrassing van gisteren was de beide ne derlagen van De Groot. Deze verloor eerst tegen alle verwachtingen in zijn afgebro ken partij uit de vierde ronde tegen Koo men en vervolgens in de vijfde ronde zijn partij tc-gen ir. Van Steenis. De uitslagen der gisteren in de A-groep gespeelde partijen luiden: Van den Tol Cortlever 9—1, Van Scheltinga—Kramer afgebr., Stoltz—O'Kelly remise, Vlagsma Koomen 10, De Groot—ir. Van Steenis 01. De stand na de vijfde ronde luidt: O'Kelly en Cortlever ieder 3V2 p., Stoltz 3 p. en 1 afgebr., ir. Van Steenis 3 p. en 1 afgebr., De Groot 2J/2 p., Kramer 2 p. en 1 afgebr., Van Scheltinga 1V2 P- cn 1 afgebr., Koomen en Vlagsma IV2 p., v. d. Tol 1 p. en 1 afgebr. Groep B. In deze groep is de span ning zeer groot. Henneberke en v. d. Berg leiden met ZV2 P-. °P <^en voet gevolgd door Mulder van Leer.s Dijkstra, Been en Wolthuis ieder met 3 p., terwijl Plinsinga met 2V2 p. en 1 afgebr. ook nog wel een woordje zal meespreken in den eindstrijd. De uitslag der 5e ronde van de B-groep is: PlinsingaMulder remise, Van Donk v. d. Zande 10, MarwitzHenneberke 01, v. d. BergWolthuis 10, Been Visser 10- Stand na de 5e ronde: Henneberke en v. d. Berg ieder 3'/i p.. Mulder, Been en Wolthuis ieder 3 p., Plin singa 2,/£ p. en 1 afgebr., Marwitz ll/s en 1 afgebr.. Visser en Van Donk IV2 p., v. d. Zande P- Opening der zeskampen. Gisteren had de opening der zeskampen plaats, hetgeen geschiedde door mr. A. Moens, voorzitter van de Vereenïging voor Vreemdelingenverkeer te Beverwijk, na een woord van welkom van den heer Veldheer. Aan den zeskamp nemen 7 groe pen deel, of totaal 42 schakers, zoodat gisteren reeds 134 schakers in het Kenne- mer Theater achter de borden zaten. A.s. Zaterdag bereikt dit grootsche sehaakfestijn zijn hoogtepunt, wanneer ook de vierkampen van wal steken. In dezen vierkamp zullen 45 a 50 groeDen gevormd worden door 180 a 200 schakers, zoodat dien dag ongeveer 330 deelnemers aan het tournooi den gang van meer dan 10.000 schaakstukken zullen moeten leiden. VELSEN Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg zijn aan de beurt: Vrijdag 11 Jan. dë'letters W tot en met Z. Aliéén voor .in woners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Aan de inwoners van Velsen-Noord be gint de uitreiking in het Ontspannings lokaal van de Java-Deurenfabriek Maan dag 14 Januari. Dien eersten dag zijn aan de beurt de letters A tot en met K. P. van Twisk overleden Naar wij vernemen is op 4 Januari j.I. overleden de heer P. van Twisk, directeur van de bioscoop de Pont. De overledene was een bekend figuur in de bioscoopwereld. Hij exploiteerde ge durende tal van jaren eenige bioscopen in den Helder en sedert eenige jaren ook de bioscoop de Pont, die hij reeds eenige maanden geleden weer voor het publiek openstelde. Omtrent het overlijden van den heer v. Twisk vernemen wij nader, dat ook hij het slachtoffer is geworden van de Duit- sche terreur. Tijdens de bezetting was de heer v. Twisk, terwijl hij in zijn wonjng in de bovenverdieping van het bioscoop- gebouw. dat door de Ortskommandantur in beslag was genomen, naar den Engel schen zender luisterde, door de Duitschers gesnapt. Hij werd r.aar Amersfoort over gebracht en daar op de beSende Duitsche manier behandeld Hij heeft o a. een dub bele breuk opgeloopen. Kort voor de bevrijding werd hij uit het kamp ontslagen. Eenigen tijd geleden kreeg hij een lichten aanval van typhus. Zijn verzwakt lichaam was daartegen niet meer bestand en spoedig daarna is hij overleden. Vooral voor Den Helder is het heen gaan van dezen energieken bioscoop directeur een groot verlies. Verlenging pachtovereenkomst gemeentelijke volkstuinen Ons wordt verzocht te vermelden, dat verlenging van pachtovereenkomsten voor gemeentelijke volkstuinen vóór 1 Februari a.s. ten gemeentehuize 4e afdeeling kan worden aangevraagd. Volkstuinen, gelegen aan den IJmuider- straatweg en het Tiberiusplein te IJmui den en aan de Wüstelaan te Santpoort, zullen niet weer verhuurd worden. Burgerlijke Stand Geboren: R. J. Jung, z., Kennemerlaan 87, IJmuiden. A. W. M. Koone, d., Tussen- beeksweg 28, IJmuiden. C. T. Donkers, d., Wüstelaan 83, Santpoort. J. C. Dammers, d., Huygensstraat 67, IJmuiden. C. W van Rijn, z., Acaciastraat 6, IJmuiden. C. G. Hoogzaene, z„ Hoofdstraat 43. Santpoort. Overleden: G. Zwart, 70 j., echtgen. van M. E. Hoogerwerf, Lagersstraat 3, IJm. C.A.O. in liet Bloembollen- bedrijf opgezegd. Het Collectief Arbeids Contract voor het Bloembollenbedrljf Is met wederzijdse!» goed vinden van werknemers en werkgevers op gezegd. Men vei-waeht in werkgeverskringen in het algemeen wel tot vaststelling van een nieuw contract te komen. Naar wij van die zijde vernemen, vloeide de opzegging hoofd zakelijk voort uit den wensch een verandering in de pensioenregeling te brengen. Vóór den eersten Maart moet#>et nieuwe contract ge reed zijn, daar op dien datum de nieuwe C.A.O. ingaat. Er za'. tevoren nog onderling overleg worden gepleegd over den definitie- ven vorm. waartoe een aantal vergaderingen van belanghebbende organisaties zijn uit geschreven. 40 jaar N.V.V. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan heeft het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen Dinsdag te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Onder de genoodigden bevond zich o a. ir H. V06, minister van Handel en Nijver heid. In zijn herdenkingsrede gaf de voor zitter van het N.V.V.de heer E. Kupers, een overzicht van hetgeen het Verbond in de afgeloopen veertig jaren voor de ar beiders in Nederland gedaan heeft. Het ledental van het N.V.V. is thans 7 maanden na de bevrijding reeds tot 240.000 gestegen. Het ziet er naar uit, dat het Verbond voor het einde van 1946 zijn oude ledental van meer dan 300.000 weer zal. bezitten. „Wij moeten ook bereiken" aldus be sloot de heer Kupers zijn rede „wat de Engelsche vakbeweging heeft bereikt. In dat land kan bijna geen enkele belangrijke maatregel meer tot stand komen, zonder dat daarover eerst de vakbeweging is ge raadpleegd". Namens de regeering hield vervolgens de minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, die zelf jarenlang lid is geweest van hel N.V.V., een korte toespraak, waar in hij waardeerende woorden over het werk van het N.V.V. sprak en de passage uit de rede van den heer Kupers Óver de economische taak van de vakvereeniging onderstreepte.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3