Qeeii piaimm^ tot Staatssocialisme Avonturen Begrooting 1946 tegen Maart te verwachten De gróote rede in de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag werd ge houden door prof. Schermerhorn, die de kwestie van de kabinetsformatie behan delde. De A.R. wenschten in de regeering geen zitting te nemen zonder wederge boorte van de St. Gen. van 1937 en de medewerking der communisten stuitte af op de hunnerzijds gestelde eischen over de bezetting van bepaalde ministerieele zetels. Intusschen is het gereformeerde volksdeel in hert kabinet toch door een geloofsgenoot, mr. Meijnen, vertegen woordigd. Maar al moge de combinatie niet nationaal heeten, zij wil zich richten op verwezenlijking van verlangens in ge heel het volk levende. Met klem waarschuwde de minister president tegen een herleving van de tegenstelling christelijkniet-christelijk. Dat men goed christelijk kan zijn zonder dit epitheton in den politieken strijd te aanvaarden of als uitgangspunt te nemen, staat voor den premier vast, die zich hier toe ook beriep uitlatingen van dr. Colijn. Of het kabinet extra-parlementair moet worden genoemd, laat den minister be trekkelijk koud, belangrijker noemde hjj het als straks de verkiezingen tot resul taat hebben, dat een regeering kan wor den gevormd, steunend op een hechte par lementaire meerderheid. Tegen het optreden nu en dan van ex- illegalen op een in een democratischen staat onaanvaardbare wijze waarschuwde prof. Schermerhorn. Behoorlijke sociale zorg voor de oud-verzetsmenschen is noo- dig, maar voor een politiek van de ex- illegaliteit als zoodanig is geen plaats. Over het regeeringsbeleid merkte de minister-president nog op, dat het Neder- iandsche volk na de bevrijding meer dan ooit behoefte had aan een wijd perspec tief. Daarom kon de regeering zich niet beperken tot puinruimen en herbouw". Psychologisch was tevens noodig een mi nisterie, dat een impuls tot activiteit gaf. Als men nu vragen stelt naar socialisa- tie-plannen van het kabinet, kan daarop worden geantwoord, dat er geen plannen zijn tot socialisatie van den grond even min als tot staatssocialisme, omdat door dit laatste de menschelijke persoonlijkheid niet voldoende tot ontplooiing kan komen. Voor de vorming en ontwikkeling van de menschelijke persoonlijkheid wordt hand having van het particulier bezit goed ge acht. Dat wil echter niet zeggen, dat alles in particulier bezit moet blijven. Welke productiemiddelen aan de gemeenschap moeten komen, zal van geval tot geval moeten worden uitgemaakt. Over het voor ontwerp-Vos inzake bedrijfsorganisatie verklaarde spr., dat het vooral moet neer komen op toezicht van de overheid zonder recht om de ontwikkeling om te buigen. Het kabinet verwerpt zoowel het indivi dualisme als het staatssocialisme, maar voelt voor een vorm van socialisme, waar in ernst wordt gemaakt met het beginsel, dat ontplooiing van de menschelijke per soonlijkheid het hoogste goed is in dit aardsche leven. Dit socialisme, dat een evenwicht is taisschen enkeling en gemeen schap, staat de nieuwe Partij van den Arbeid voor. Na dit algemeen politiek gedeelte deel de de minister mede, dat het memorandum Gerbrandy gereed is. maar dat hij hier over nog met zijn „Londensche" collega's eenig overleg wil plegen. De regeering zou het ren zeerste toejuichen als de Kamer de meest effectieve wijze zou vin den b.v. enquête ter behandeling van het beleid van het bewind-Gerbrandy, van het optreden van De Geer en datgene wat samenhangt met de wisseling in het op perbevel in 1940. Tot slot verklaarde prof. Schermerhorn, dat de regeering zich in staat acht de bureaucratie te beteugelen, in de mate als met het herstel van zaken vereenigbaar is. De begrooting voor 1946 kan tegen Maart worden verwacht. De; minister van Justitie meende, dat legalisatie van de wetsbesluiten achterwege kan blijven, al is hij bereid voor de tus- schen 10 Mei 1940 en 25 Nov. 1945 vastge stelde wetsbesluiten een tegemoetkomende houding aan te nemen. Voorts staat hij niet afwijzend tegenover benoeming eener De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Carlo Carcassola. 18 30 Gramofoonmu- zlek. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Ensemble „Cantare". 20.00 Buitenl. week overzicht. 20.15 Zangrecital. 21.00 Op de brug. 21.15 Sonates van Scarlatti (gr.). 21.30 Kamer muziek. 22,15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Eddy Walls. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.50 Voor je slapen gaat19.00 Concert. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Op de brug. 21.45 Opera- en balletmu ziek (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Dansmuziek. Agenda VRIJDAG II JANUARI Stadsschouwburg: Nieuwjaarsvoorstelling, 20.15 uur. Rembrandt: De Voerman. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur (18 J.). Palace: When you are in love, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (15 j.). Luxor: Be Roode Pimpernel, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur (14 j.). Frans Hals: *t Ztt In de lucht (14 j.). Moviac: Bij ons brandt de kachel, 7.30 en 9.30 uur. ZATERDAG 12 JANUARI Begijnhofkapel: Sweelinck-kwartet, 20 uur Stadsschouwburg: 2 Franschen en een Rus! 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. commissie, die zal onderzoeken welke on derdeden in de noodwetgeving dienen te worden gewijzigd. Mr. Donker (S. D.) en mr. Joekes (V.D.) waren niet tevreden met deze toezegging en dienden beiden een motie in om deze besluiten door de St. Gen. te doen be krachtigen. Mr. Kortenhorst (R.K.) sprak in hoffe lijke, maar ook eenigszins ironische woor den de verwachting uit, dat het de R.K. mogelijk zal zijn op vriendschappelijken voet met de nieuwe Partij van den Arbeid om te gaan. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat de regeering de nationalisatie van <^e mijnen niet vóór de verkiezingen aan de orde zal stellen, dat minister Beel zeide bij de be noeming van burgemeesters op de be kwaamheid en de in den bezettingstijd getoonde karaktervastheid te letten en de aanwijzing van „burgermoeders" in concreto te overwegen. De minister van Justitie liet de dochteren Eva's ook aan bod komen door te verklaren, dat zij krachtens de bepalingen reeds tot kinder rechter kunnen worden benoemd en dat in studie is of het noodig is de mogelijk heid te scheppen de dames ook verderen toegang tot de xechterlijke macht te verleenen. „Stichting Vogelenzang" Weer baas in eigen huis In de kleine nederzetting te Bennebroek op het terrein, dat vroeger den naam „Lok horster Duin" droeg, rooken de schoorstee- nen van de paviljoens weer, gonst weer het teven, na een afwezigheid van meer dan 2',-i Jaar. Den 24en Maart 1943 vertrokken de laatste patiënten van de psychiatrische inrichtjng op last van den bezetter per trein en met schepen naar de vluchtoorden" Ermelo en Franeker, Eerst op den 29en November 1945 \vhren de patiënten terug, alhoewel een hon derdtal van hen tijdens de evacuatie door overlijden of mutaties was uitgevallen. Gedurende het tijdvak, dat de gebouwen te Bennebroek leeg stonden, trokken de heeren Duitschers er in en, de traditie getrouw, vernielden zij veel van hetgeen sinds 1923 was opgebouwd. Gelukkig had men de ma chines en het meubilair in veiligheid kun nen brengen, zoodat de onwelkome gasten dit niet onder hun hoede kregen. Even voor de capitulatie veroorzaakten bombardementen op de spoorlijn bij het dorp Vogelenzang, waarlangs de V-l stellingen alcaar van projectielen werden voorzien, aan zienlijke schade aan de paviljoens en ook van het gebruik al$ krijgsgevangenkamp hadden de gebouwen veel te lijden. Maar dit is alles gelukkig geschiedenis ge worden en toen men eenigen tijd geleden met autobussen en brancards uit Ermelo en Franeker terug kwam werden de handen uit de mouwen gestoken, zoodat de paviljoens hun oude aanzicht bijna hebben herkregen, mede dank zij het onvermoeibare werken van den betrokken aannemer en de mede werking van overheidsinstanties. Sinds 4 October 1945, toen het terrein door de Cana- deezen werd vrijgegeven, ls veel werk verzet. Wij vroegen den geneesheer-directeur dr. H. Bouman iets over de vooruitzichten. Alhoewel 8 van de 13 paviljoens weer In gebruik genomen zijn, is personeelgebrck de voornaamste oorzaak van de onmogelijkheid, nieuwe patiënten op te nemen, alhoewel een uitzonderinig gemaakt wordt voor ernstige gevallen. De inrichting biedt plaats aan 803 personen, momenteel zijn 532 patiënten'opge nomen, gescheiden naar den aard hunner ziekte. Dank zij de geldsaneering, de toene mende animo en de vele teleurstellingen bij uitzendingen naar het buitenland, is de toe vloed van nieuw personeel bevredigend, het gebrek aan gediplomeerde verpleegsters is echter nog een geduchte handicap. Het ligt in de bedoeling, ter gelegenheid van de heropening van de Stichting „Voge lenzang" den 6en Februari een besloten feestdag te organiseeren. Haarl. Middenstandscentrale Voor het jaar 1946 zijn de functies in het bestuur van de Haarlemsche Midden stands Centrale als volgt verdeeld: Voor zitter, de heer L. Lam (voorzitter afdee- ling Haarlem van de Christelijke Midden- standsvereeniging); Secretaris, de heer B. W. Lasschuit (Voorzitter van de Haarlem sche Handelsvereeniging); Penningmees ter, de heer S. J. Warmer (voorzitter af- deeling Haarlem van de R.K. Midden- standsvereeniging). Het Haarlemsche Tribunaal Begint over 6 weken te werken De voorbereidende werkzaamheden voor het Haarlemsche Tribunaal zijn nu zoo ver gevorderd, dat het waarschijnlijk is, dat over 6 weken de zittingen van één kamer zullen beginnen. Er is nog geen zekerheid over de huis vesting. Aanvankelijk is gedacht over hotel Den Hout, maar men heeft ook nog eenige andere gebouwen op het oog. Bin nenkort valt in deze aangelegenheid de De reorganisatie der Politie Ook Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort houden Gemeente-Politie Bij de reorganisatie van de politie die hangende is, was de opzet de politie in de kleinere gemeenten tot rijkspolitie te maken. Wij vernemen thans evenwel dat onze omliggende gemeenten Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort hun gemeente politie zullen behouden. Een punt van overweging maakt nog uit de vraag, of het gewensthd is van hoogerhand ec-n samenwerking vast te leggen met de Haar lemsche politie. Reeds thans bestaat die zonder da'; zij is voorgeschreven. Kunstmatige nier Nederlandsche geleerden hebben een kunstmatige nier uitgevonden, die vergif tigd bloed uit het menschelijk lichaam pompt, het zuivert en het weer terugvoert in het lichaam. De uitvinders zijn de Ne derlandsche doktoren J. L. Verschure en dr. A. C. Lips, die door de Nederlandsche regeering zijn aangesteld om de medische ontwikkeling in de Ver. Staten te bestu- deeren. (Un. Press). De bonlooze koekjes en taartjes Aan een regeling wordt gewerkt Koek en gebak van den bon af het was voor de meeste bakkers een even groote verrassing als voor het publiek en zij hebben deze verrassing met gemengde gevoelens ondergaan. De ministerieele blijde boodschap plaatste hen voor niet geringe moeilijkheden. Niet iedereen zal erop gereageerd hebben als de dame, die den eejsten bonloozen dag bij ihaar bak ker een taart en een paar pond koekjes meende te kunnen bestellen, toch zullen er in vele breinen visioenen van smul partijen zonder de gehate beperkingen zijn opgekomen. De bakkers hebben nog 6teeds matige toewijzingen voor grondstoffen. In deze toewijzingen wordt geen rekening gehou den met de eischen, die door de zoo ver schillende recepten aan de grondstoffen- verhouding worden gesteld: zij zijn niet in evenwicht De hoeveelheid vet in plaats van de door velen vroeger gebi%iikte boter blijft achter bij die van meel en suiker. De bakkers moeten hiervan dus het beste zien te maken, ieder op zijn manier. Het groote probleem is nu: hoe dit alles op een eerlijke wijze onder het publiek te verdeelen? Het initiatief daartoe ligt bij den producent en binnenkort zal men in Haarlemsche vakkringen zoo werd ons van bestuurszijde medegedeeld tot een onderlinge afspraak zien te komen. Het systeem van klantenkaarten vergt een enorme administratie en een hoop extra- werk; het maakt althans een redelijke verdeeling mogelijk voor wie zoo'n kaait heeft dan natuurlijk. Verscheidene banketbakkers, die wij naar hun plannen vroegen, hadden over een inleverings systeem op fifty-fifty-basis gedacht, d.w.z. de cliënt levert grondstoffen in voor een hoeveelheid gebak en hij krijgt daarop tweemaal zooveel; de bakker vult uit zijn toewijzing het ontbrekende aan. Bovendien zouden zij daarbij nog een kwantum ge bakjes fabriceeren voor iedereen, zoo lang de voorraad strekt. Er wordt in ieder geval aan een Tege- ling gewerkt; binnenkort hopen wij meer over deze aangelegenheid te kunnen be richten. 26. Wag had allebei zijn handen voor het stuur noodig en kon dus bijna niets tegen Warrel zeggen. Die keek nog een beetje slaperig en hield angstvallig zijn hoedje vastdat af dreigde te schokken en te waaien. De beide vrienden hebben rugzakken omgegespt, die van Warrel is niet nieuw meer, maar hij is nog mooi genoeg, heeft Wag gezegd en dan zal het wel waar zijn. De bon-vrije artikelen Klantenbinding officieel ongewenscht geacht Met 1 Januari zijn, zooals men weet, verschillende artikelen van den bon ge gaan. Er werd meteen bij gezegd, dat men nu niet moest denken, dat die waren nu in eens in groote hoeveelheden te koop zouden zijn, want de winkelier kreeg er nog slechts beperkten voorraad van. Het is te begrijpen, dat na den Nieuw jaarsdag vele huismoeders er op uittrok ken, pm van de waren, die zij tot nu toe slechts op den bon hadden kunnen koo- pen, wat machtig te worden. Er zijn ver schillende winkeliers die nu zelf een di stributie-op-eigen-hand hebben ingevoerd, door op een klantenkaart aan te teekenen wie al wat gehad heeft. Deze klantenkaar ten vindt men niet alleen bij den kruide nier, maar ook bij den banketbakker. Het is zoo zei de directeur van het Distributie-kantoor te Haarlem, de heer A. van Driel ons in principe ver keerd. Het Centraal Distributie Kantoor heeft de bedoelde waren vrij gegeven. Het is dus niet juist, dat de winkeliers nu zelf gaan distribueeren, want dat werkt her stel van de normale verhoudingen tegen. Ik kan mij evenwel indenken, hoe de win keliers er toegekomen zijn. Er is op dit oogenblik van die waren nog slechts een beperkte hoeveelheid, zoodat het streven van den winkelier, om wat hij zelf krijgt rechtvaardig over al zijn klanten te ver deelen, niet af te keuren is. Maar princi pieel mag het niet. Er is voor het bedrijf van den kruidenier en den banketbakker geen klantenbinding. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat het Centraal Distribu tie Kantoor het oog op deze quaestie houdt en ongetwijfeld maatregelen zal nemen als het euvel een te grooten om vang gaat aannemen. Wij moeten zoo gauw mogelijk tot normale toestanden komen. In dezen overgangstijd moeten wij ook weer niet te snel optreden. Niet on mogelijk is, dat er spoedig zooveel voor raad komt dat er geen Teden meer is al leen aan klanten te verkoopen. Maar aan de klantenkaarten zit ook nog iets anders vast. De winkelier voert die niet alleen in ten gunste van de klanten, maar ook voor zich zelf. om de koopers aan zijn zaak te binden. Hier komt, vooral in het kruide- niersbedrijf, de strijd die er is tusschen de grootbedrijven en de kleine zaken om den hoek kijken. Het is goed dat winkeliers er tegen wa ken, dat sommige menschen zouden willen „hamsteren". Voor „hamsteren" is trou wens geen reden meer. Voorraad maken behoeft een huismoeder immers niet meer, want eiken dag wordt het beter. Maar de winkeliers, moeten aan den anderen kant ook er tegen waken, dat een deel van het publiek de dupe zou worden van hun sy steem van alleen aan klanten te verkoo pen. Waar moeten dan menschen koopen die geen vasten leverancier hebben, bij voorbeeld die pas van elders komen. Ver der schippers en anderen zonder vaste woonplaats. Er zijn bijvoorbeeld maag- patienten die veel beschuit moeten eten, als zij van hun eigen leverancier een beperkte hoeveelheid krijgen, kunnen zij in een anderen winkel niets koopen ter aanvulling. De gezonde menschen eten dan de beschuit op, terwijl de zieken er naast grijpen. Onze Groente vooruitzichten Productie van 1945 kleiner dan in 1944 De voorziening van groenten laat zoo deelt het A.N.P. mede te wenschen over, maar waar niet is, verliest de keizer zijn recht en dat is hier het geval. Vele omstan digheden en factoren hebben geleid tot het groote tekort, waar wij nu dagelijks onder lijcen. Reeds in 1943 begonnen de tuinders de groenteteelt te wijzigen in die van granen en aardappelen, mede in verband met de zelf verzorgingsregeling. Gebrek aan kunstmest stoffen en bestrijdingsmiddelen en ongunstig weer deden de rest. Dezen winter kwam over het totaal een-derde gedeelte minder groente voor winterbewaring beschikbaar dan in het toch al weinig rooskleurige seizoen 1944. Slechts bieten, peen en spruitjes zijn er ver gelijkenderwijs meer dan voorheen, doch hoofdelijk omgeslagen is het nog niet veel. Zuurkool is er weinig door het mislukken, van den kooloogst. Door een groote boonen productie kon een blikkenreserve van S mil- lioen stuks gevormd worden, waarvan een gedeelte voor ziekenhuizen enz. gereserveerd moet blijven. Gezouten andijvie en boonen zijn bestemd voor de centrale keukens, het leger en de kampen. Met de thans vrijgeko men peulvruchten zal het echter niet tot een noodtoestand behoeven te komen. Tot besluit een optimistisch geluid: men verwacht voor het komende jaar een enorme productiestijging, zelfs zoodanig dat export mogelijk zal zijn. Tot zoolang zullen we dus geduld moeten oefenen. „Klanten voor Veenhuizen" in den Vijfhoek te Haarlem Donderdag hebben een aantal recher cheurs van de Economische Politie den Vijfhoek „uitgekamd". Eenige personen werden opgepakt en vele perceelen door zocht. De buit. bestond hoofdzakelijk uit sigaretten en aanvérwante artikelen. Prijsvraag Koos Koen Heruitzending De Roode Kruis-prijsvraag van Koos Koen zal worden heruitgezonden op Zon dag 13 Januari in het programma van Hilversum 2 van 15.00—15.35 uur.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2