Kort en bondig IJMUIDEN A rheidsconflict bij Walserij-Oost Wilde staking van 12 Ovenisten Twaalf ovenisten van de Walserij-Oost (voorheen Walsbedrijf Van Leer) waren dezer dagen in staking gegaan, omdat zij van meening waren, dat het uurloon, dat zij ontvangen, lager was dan waarop zij Techt meenden te hebben. Bedoelde arbeiders, allen werkzaam aan den z.g. blokoven, waren van oordeel, zoo vernamen wij van werknemerszijde, dat zij recht hadden op een uurloon van 90 ct. Zij baseerden hun berekening op het uur loon van 1942, dat 54 ct. bedroeg; hierbij komt 9 ct. functiepremie als ovenist, 12 ct. productiepremie, totaal 75 ct. Op dit uur loon was 1 November in overleg met den rijksbemiddelaar 15 verhooging toege staan, terwijl zij voorts recht hebben op de landelijke verhooging van 4 ct. Hun uurloon zou dus 90 ct. moeten bedragen. Na besprekingen tusschen vertegenwoor digers der directie en de nieuwe Kern heeft de directie deze functie opnieuw gewaardeerd op 80 ct. per uur, wat voor de betrokken arbeiders aanleiding was om in „wilde" staking te gaan, dus zon der overleg met het bestuur hunner or ganisatie te hebben gepleegd. De Kern heeft er de betrokkenen, waarvan 11 in de E.V.C. en 1 R.K. georganiseerd zijn, op gewezen, dat zij eerst met hun bestuur hadden moeten spreken. Later hebben de stakers de E.V.C. in den arm genomen, die adviseerde, het geval in handen hun ner organisatie te geven en weer aan het werk te gaan. Dit is geschied, echter op voorwaarde, dat de kwestie niet op de lange baan geschoven zou worden. Op voorstel van het bestuur der E.V.C. is daarop aan de directie van het Hoogoven- bedrijf een onderhoud aangevraagd, waar op vóór a.s. Woensdagmiddag 12 uur ant woord gevraagd werd. Wanneer de direc tie op haar standpunt blijft staan, aldus de brief, dan komen de gevolgen voor haar rekening. A-s. Woensdagmiddag 2 uur zullen de arbeiders naar gelang van het antwoord hun houding nader bepalen. Het geschil betreft dus alleen de arbei ders van den blokoven. Een staking van deze arbeiders, die de blokken staal voor de walserij tot gloeihitte verhitten voor de verdere bewerking, zou tot gevolg hebben, dat binnen eenige weken de walserij stop gezet zou moeten worden. Nieuws van Damclub IJmuiden Laatste competitie wedstrijd Zondag a.s. zal het D.C.Y.-tiental haar laatsten competitie-wedstrijd spelen in het clubgebouw Café Royal te IJmuiden, waar de club van Van Dartelen op bezoek zal komen. De Haarlemsche Damclub be zet de vierde plaats in deze competitie. D.C.Y. moet dezen wedstrijd winnen en dan het resultaat afwachten van den wed strijd G. S—Joseph Blankenaar. Zooals bekend, kunnen alle drie clubs het tour- nooi gelijk beëindigen, wanneer Joseph Blankenaar van G. S. wint. Hier volgt de opstelling van het D.C.Y.- tiental: I. H. Laros, 2. B. Dukel, 3. C. Suyk 4. T. Postma, 5. J. H. H. Mertens, 6. A. Ligthart. 7. J. A. Dixhoorn, 8. H. v. d. Heijde, 0. F. Basstra, 10. T. Dukel; reser ves: J, Smit en J. Kramer. Dinsdag a.s. zal het tweede tiental spe len tegen H.D.C. II. De opstelling van het tweede tiental is als volgt: 1. T. Dukel, 2. J. Vrijhof, 3. J. Smit, 4. J. van Straten, 5. J. Kramer, 6. L. Koetsier, 7. G. Bal, 8. W. Koelemij, 9. J. Waal, 10. P. Swier, De uitslagen van-de onderlinge compe titie van D.C-X-. gehouden op Dinsdag j.l. luiden: J. HaverA. Ligthart 02; B. DukelP. Swier 20, Roselaar—J. Nanne 11, P. Riedeman—P. v. d. Velde uitge steld; J. WaalNieuwenhuizen 20, T. PostmaKoper 20, J. A. DixhoornC. Suyk afgebr., D. OttH. Koelemij 02. G. PostmaP. Beets 1I, VooysT. Dukel 02. J. SmitL. Koetsier 20, J. Kramer v. d. Bosse 20, C. KaanJ. Vrijhof 02, BalLigthart 02, RoselaarJ. Ha ver 02. NanneRiedeman 02. Motorgroep Kennemerland De Motorgroep Kennemerland hield deze week haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. In zijn openingswoord deelde de voor zitter de heer R. Glesberts mede, dat jhr. Van Tuyll van Serooskerken het eere lidmaatschap der vereeniging heeft aan vaard, dat hem wegens de beschikbaar etelling van de Heerenduinen voor de motorsport was aangeboden. Belangrijke punten der agenda waren o.a. de komende training en wedstrijden en het half Februari te houden gemaskerd bal. Het bestuur werd uitgebreid met de heeren Chr. Pointl en L. E. Gouda, resp. als 2e voorzitter en 2e secretaris. A.s. Dinsdagavond zal opnieuw worden vergaderd in gebouw van der Lem. Haarlemsche Rechtbank. De IJmuidenaar J. M. A. ontvreemde in het begin van 1945 een aantal fietsen en goederen uit leegstaande huizen. Daar deze man zeer ongunstig bekend staat, eischte de Officier van Justitie 10 maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis tegen hem. J. V., uit Beverwijk, bewoog zich even eens op het duistere pad der fietsendieven. Het slot van het liedje was, dat hij 6 maanden gevangenisstraf tegen zich hoor de eischen. Uitspraak 24 Januari. Besommingen van Donöerdag Motorlogger: KW24 f15.874; kustvis- schers: KW10 f7998, IJM241 f666, IJM213 f2020, KW210 f241. 'n Wespennest bij het V.V.D.-Tooneel Reeds eenmaal heeft het V.V.Y -Tooneel met groot succes een opvoering gegeven van het blijspel ,,'n Wespennest". De tweede opvoering heeft plaats Donderdag 17 Jan. Deze avond is echter al uitver kocht, maar Donderdag 24 Jan. heeft de. derde opvoering plaats, evenals de vorige in Thalia. Hiervoor zijn reeds kaarten bij de bekende adressen verkrijgbaar. SANTPOORT Gereformeerde gemeente Tot predikant bij de Gereformeerde ge meente is beroepen ds. Verschoor te St. Pancras. Zooals werd medegedeeld zou ds. H. J. ten Brink op Zondag 27 Januari a.s. zijn afscheidspredikatie houden. Thans verne men wij, dat dit nog niet definitief is. Het vertrek van ds. ten Brink is afhan kelijk van het woningvraagstuk. Zoodra er in de nieuwe gemeente een woning be schikbaar is, zal ds. ten Brink afscheid van Santpoort nemén. Het 20-jarig jubileum van T.V.S. Ter gelegenheid van het 20-jarig jubi leum van de Turnvereeniging Santpoort zal a.s. Zaterdagavond in Zomerlust voor leden, donateurs en genoodigden een ju bileumfeestavond gegeven worden. Het cabaretgezelschap „De Lachsprinters" uit Haarlem zal dien avond het programma verzorgen. De avond wordt met een bal besloten. Van 19-20 uur is er receptie, eveneens in Zomerlust. Voor de jeugdafdeelingen wordt Zater dag 19 Januari a.s. in het Jeugdgebouw aan de Burgemeester Enschedélaan een feestavond georganiseerd. De 20e jaarvergadering zal in Maart ge houden worden. BEVERWIJK De buitenlanders leiden in groep A Spanning in het H.O.S.C.- Schaaktournooi In de 6e ronde van de hoofdgroepen A en B van het internationale schaaktour- nooi van H.O.S.C. werd weer fel gestre den. In A hebben de beide buitenlandsche deelnemers, de Belg O'Kelly en de Zweed Stoltz de leiding genomen, die ze wel niet meer zullen verliezen. De partij Stoltz Vlagsma werd afgebroken in een zeer in gewikkelde stelling met betere kansen voor Stoltz. O'Kelly bezet door zijn over winning op Koomen thans de eerste plaats. De uitslagen der 8e ronde van groep A waren StoltzVlagsma afgebr., Van Schel- tingaVan den Tol afgebr.. Kramerde Groot 10, O'KellyKoomen 10, Cort- leverIr. van Steenis 10. De stand is thans: O'Kelly 4*/^ P-, Stoltz 4 p. en één afgebr., Cortlever 3]A p.; Ir. van Steenis 3 p. en één afgebr., de Groot en Kramer ieder 2% p., Van Scheltinga 2 p., Vlagsma VA p. en één afgebr., Koo men l1/^ p. In B zal Mulder van Leens Dijkstra ver moedelijk door den jeugdigen Henneberke van de eerste plaats verdrongen worden, daar de afgebroken partij tusschen deze spelers vrij zeker door Henneberke ge wonnen zal worden. De uitslagen in deze groep waren: Vis serv. d. Zande 0I. PlinsingaBeen af gebr., HenneberkeMulder afgebr., v. d. BergMarwitz 01, Van DonkWolthuis 0—1. De stand luidt thans: Mulder en Henne berke 3V2 P en één afgebr., v. d. Berg P-. Wolthuis en Been 3 p. en één af gebr., Plinsinga 2% en één afgebr., Mar witz 2y2 en één afgebr.. Van Donk iy2 P- en één afgebr., Visser en v. d. Zande lV£ P- Aan de bridgedrive, die gisteravond ge houden werd, namen 30 schakers deel. VELSEN 5 tra wberries-Nieuws Drukke Zondag: op Jachtlust Voor a.s. Zondag zijn niet minder dan zeven thuiswedstrijden voor de Strawber ries vastgesteld. Strawberries I ontmoet het sterke Haag- sche H.H.Y.C. II. Deze wedstrijd begint om half twee. Dit belooft een spannende en fraaie strijd te zullen worden. De Velse- naren komen volledig uit in de volgende opstelling: Van der Bliek, Ferment, Huis- kes, Van Overeem, Minderhoud, Duinker, Van Randtwijk, H. Bruinink, Maters, J. Bruinink, Otto. Het tweede heeren-elftal bindt om 14.45 uur den strijd aan tegen Alliance I uit Heemstede. Deze laatste club heeft de leiding in haar afdeeling, zoodat we ook deze ontmoeting met spanning tegemoet zien. De Strawberries-dames trekken naar Heemstede, om aldaar Rood-Wit III te be kampen. De verwachting is, dat de aard beien-dames met beide punten terug zul len keeren; zij staan namelijk stevig bo ven aan de ranglijst. Dit elftal komt als volgt uit: Van Ronkel, Bus. v. d. Hoff, Bruinink, Brandhoff, Eriks, Nijssen, Straa- kenbroek, Van Overeem, Groeper, Poel. Scheveningen gaat, voor het eerst na den oorlog, weer haring es por toeren. Het inpakken van oen groot© partij zeebanket, welke bestemd is voor Luxemburg. Door deze export komen meer deviezen vrij en vinden vele handen werk. „Nederland helpt Indië" Het comité „Nederland helpt Indië" ver zoekt ons er aan te herinneren, dat a.s. Zaterdag een groote straatcollecte wordt gehouden ten bate van de oorlogsslacht offers uit Ned. Oost-Indië. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Ontspaninngslokaal van de Java-Deurenfabriek te Velsen-Noord, zijn aan de beurt: Maandag 14 Jan. de letters A tot en met K. Agenda voor Velsen Vrijdag 11 Jan.: Bioscoop De Pont: „Moordend Staal", 8 uur. Zaterdag 12 Jan.: Bioscoop De Pont: „Moordend Staal", 8 uur. Een inboedel en een diefachtige „Schout bij Nacht" De P.O.D. had bij een zekeren S., in woner van de Haarlemmermeer een serie begeerenswaardige artikelen in beslag genomen, die volgens den verdachte zijn eigendom waren. Een getuige, Mr. J. Jansonius uit Hoofddorp, had de goede ren, die aan een Rijksduitsche dame, die op Dollen Dinsdag een goed heenkomen had gezocht, onder zijn beheer gekregen en sprak ter zitting zijn twijfel uit over de rechtmatigheid van S. daad. De officier sloot zich bij de getuigen aan en eischte 8 maanden met aftrek, maar de raadsvrouwe van verdachte, Mr. M. van Beek, ontdekte een aantal tegenstrijdig heden in de getuigenverklaringen, op welken grond zij vrijspraak bepleitte. De Amsterdammer N. J. T. fietste in het holst van den nacht door de Zaan streek, behangen met ordeteekenen, die medailles van de „Vierdaagsche" bleken te zijn en uitgedost in Battle-dress. Deze en andere requisieten, zooals een sier- sabel en een met hout opgevuld pistool- foudraal moesten kracht bijzetten aan de beweringen van T., dat hij „kolonel van de Marine" was. Hoewel een IJmuiden- sche juffrouw, waarmee hij betrekkingen had aangeknoopt, er grif was ingevlogen, vond de Zaansche politie het zaakje ver dacht en gelastte den „hoogen officier" af te stappen, waarna bleek, dat hij een aantal kippen vervoerde en in het bezit was van een gestolen fiets. De officier van Justitie merkte op, dat T. zich beter „Schout bij Nacht" had kunnen noemen, deze qualificatie ware passender geweest dan de kolonelspositie, die hij zich had aangemeten. De Officier, mr. W. M. Paardekooper Overman, beschouwde hem als een ge vaar voor de maatschappij, weshalve hij hem anderhalf jaar geëlimineerd wenschte te zien. Uitspraak over veertien dagen. Minder bonkaarten De heer Japikse, onderdirecteur van het Centraal Distributiekantoor in den Haag, heeft aan de pers medegedeeld, dat na de bevrijding in ons land 25.000 distributie kaarten minder werden uitgegeven, omdat toen de clandestiene verstrekking van kaarten aan onderduikers verviel. Verder zei hij, dat eerst over een half jaar begonnen kan worden met de gelei delijke vermindering van het Distributie- personeel, omdat dan de meeste artikelen wel vrij zullen zijn. Bij de plaatselijke diensten zal dit snel in zijn werk kunnen gaan, maar hij meende, dat het nog wel 3 tot 4 jaar zal duren voor het C.D.K. ge heel zal geliquideerd zijn. De directeur van het Haarlemsche Dis tributiekantoor deelde ons mede. dat ook te Haarlem het aantal uitgereikte bon kaarten na de bevrijding vrij belangrijk gedaald is. Met belangstelling wordt te Haarlem uitgezien naar het resultaat van de bon kaarten-uitreiking die thans aan den gang is, omdat dit de eerste is na de zuivering van het Bevolkingsregister. Dan zal blij ken, of de veronderstelling juist is, dat op onrechtmatige wijze vele menschen dub bele kaarten wisten machtig te worden. Nu zijn er niet meer stamkaarten in omloop dan er personen in het Bevolkingsregister zijn ingeschreven, zoodat knoeien daar mee thans is uitgesloten. BINNENLAND Tusschen de N.V. Frits Diepen Vlieg tuigen te Tilburg en de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam zijn besprekingen gaande over den bouw van een belangrijk aantal zakenvllegtuigen. De doodstraf werd geëischt voor bet bij zonder gerechtshof te 's Gravenhage tegep H. F. K. Bal uit Den Haag. die aan de Duit- schers had verraden dat zijn oom een radio toestel had. De heele familie werd gearres teerd. de vrouw .en twee zoons zijn in Duitschland overleden, de oom zelf ontkwam ter nauwernood aan vergassing. Voor liet bijzonder gerechtshof re Utrecht werd de doodstraf geëischt tegen W. v. d. Loos té Utrecht, die vrijwillig in Duitschland in dienst getreden is en tegen de Russen ge vochten heeft. De fusiebesprekingen tusschen N.V.V. en E.V.C. hebben overeenstemming gegeven over de noodzakelijkheid van permanente samenwerking. De conclusie was dat het ont werp wet op de bedrijfschappen uitgangs punt kan zijn voor een geleide economie. Op 22 Januari worden de besprekingen hervat. Op den Roode Kruis-luisterwedstr(jd door Koos Koen op Nieuwjaarsdag zijn 300.000 antwoorden ingekomen. Op Zondag 13 Januari om 5 uur wordt de uitzending nog eens her haald. De termijn van inzending is verlengd tot 19 Januari. 3000 Nederlandsche Joodsche kinderen naar Palestina? De mogelijkheid om dit plan uit te voeren wordt thans onderzocht door een officieele Nederlandsche commissie die een bezoek aan Palestina brengt. Het zijn kinderen, wier ouders door de Duitschers werden gedeporteerd. De kinderen bevinden zich thans bij Nederlandsche Christelijke families. woningbouwvereenigingen kunnen over geblokkeerd geld beschikken voor betalingen aan publiekrechtelijke lichamen, Over geblokkeerd geld kan beschikt wor den voor hypotheken én in bepaalde geval len ook voor belastingen en zekerheidstel ling voor belastingen. Het geheele opgevraag de bedrag moet daarvoor op bepaalde reke ningen worden overgeschreven. Congres Communisten. Op het te Am sterdam voortgezette congres der Commu nisten is er over geklaagd, dat 4000 tot 5000 arbeiders (waaronder 160 uit Haarlemmer meer) niet in de mijnen konden gaan wer ken, omdat de directie bevreesd was voor hun politieke overtuiging. Na het congres legden de congressisten een krans bij het kruis op het Wetering- plantsoen voor de tijdens de bezetting ge vallen illegale strijders. Nog een keer boter. De aanvoer van melk is den laaUten tijd meegevallen. Daar om wordt in de periode 20 Januari2 Februari ook aan personen boven de 4 iaar nog een keer 125 gram boter verstrekt. De veehouders krijgen in die periode ook boter op hun margarinebonnen. Zoo mogelijk krijgen de veehouders voor hun betoonde medewerking, op latere bonner. ook boter. BUITENLAND De Engelsche politie te Hamburg heeft Donderdag een aantal personen gearresteerd, die met den eveneens gearresteerden gene raal van Below in contact stonden. Below zou één der onderteekenaars zijn van Hitler's testament. De Spaansche troonpretendent zou met zijn vliegtuig, waarin hij naar Portugal reist, zijn geland te Barcelona. Ontstemming over het beleid van Van Acker, die zonder medeweten van de Kamer een verklaring heeft afgelegd over vrouwen kiesrecht. de koningskwestie en een aantal financieele problemen, heeft aanleiding ge geven tot een vergadering van rechtsche parlementsfracties. Een spoorwagen-telling zal in Februari en Maart over het geheele Europeesche con tinent gehouden worden met uitzondering van het Iberische schiereiland, waarna tot een herverdeeling van het beschikbare ma teriaal zal worden overgegaan. De bekende fllmkomiek Harold Lloyd treedt na een rustpoos van 8 Jaar weer voor de film op. Zijn jongste product h-#t „De zonde van Harold Diddlebock". Oostenrijksche kranten van velerlei richting klagen steen en been over het feit dat de Nazi's overal weer de baantjes krijgen: Een SS-man is benoemd tot inspecteur bij de douane aan de Tsjechoslowaaksche grens; aan de Weensche universiteit worden Nazi professoren in hun functie hersteld: 15 Ge- stapo-agenten en SS-mannen 2ijn eenige da gen geleden door de Oostenrijksche autori teiten vrijgelaten. Churchill heeft een stierekop gekregen van een Spaanschen matador, die het beestje op VJ-dag in 'n gevecht gedood heeft. De ge prepareerde kop draagt een wit v-teeken boven den neus. HAARLEM EN OMGEVING. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van IJmuiden Oost heeft besloten zoo spoedig mogelijk stappen te doen, dat in IJmuiden Oost een tweede predikantsplaats komt. In den Raad van Arbeid te Haarlem zijn benoemd tot leden-werkgevers de heeren P- J. Kapteyn en S. L. Hoes. tot arbeiders-leden de heeren A. Mars en A. v. d. Veldt, tot plaatsvervangers de heeren E. Luikman to IJmuiden en J. M. Bonfrer.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3