Ook in Londen geen Russische Schakers Sport in het Kort Avonturen van Wag en Warrel Generaal Christiansen weer in ons land Formulieren die vernietigd moesten zijn De Postchèque- en Girodienst gebruikt voor de beperkte aanvraag van nieuwe rekeningen oude formulieren- Nu is het goed, dat er zuinigheid betracht wordt met papier, maar in dit geval verdient het strenge afkeuring. De formulieren zijn gemaakt in den Duitschen tijd toen aanvragers moesten verklaren, dat zij geen Jood waren. Die papieren had men na de bevrijding natuurlijk onmiddel lijk moeten vernietigen. Het is toch te dwaas, dat zoo'n verklaring nu nog aan de menschen ter teekening wordt voorgelegd! Dit had nooit mogen plaats hebben. In afwachting van het drukken van nieuwe formulieren had men in elk geval de ge hate passage kunnen schrappen. Er zijn toch nog wel blauwe potlooden in den Haag? Hef gevaarlijke „Banier"-bakmeel Ook te Haarlem een ziektegeval Aan den Keuringsdienst van Waren te Haarlem is gebleken, dat zich te Haarlem een ziektegeval heeft voorgedaan, ten ge volge van het gebruik van zelfrijzend bak meel merk Banier, hoewel hiervoor ge waarschuwd is. De Directeur van genoemden dienst waarschuwt daarom dit meel van ge noemd merk niet te gebruiken indien het pak (inhoudende 400 gr.) gekocht is na 17 Dec. j.l. Winkeliers (of grossiers) die nog voor raad hebben welke na dezen datum ont vangen is, mogen deze niet meer verkoo- pen, daar mogelijk deze van een ondeug delijke partij is; zooveel mogelijk zijn de verkoopers reeds gewaarschuwd. Even- tueele klachten kunnen ingediend worden aan den Keuringsdienst Nieuwe Gracht 3, Haarlem. Onregelmatigheden in Zeeuwsch werkkamp In een werkkamp bij Aardenburg in Z. Vlaanderen zijn vrij omvangrijke onre gelmatigheden ontdekt in de distributie van levensmiddelen. Er werd op vrij groote schaal geknoeid en gestolen. Vier Haarlemmers, die dezer dagen uit die buurt thuis kwamen met een welvoorziene bagage van allerlei levensmiddelen bij zich, werden naar aanleiding van deze zaak gearresteerd. Een flinke sorteering van allerlei waren werd in beslag ge nomen. Een vrouw, die uit het interneerings- kamp Kruithuis te Halfweg was ontslagen en zich naar haar huis begaf, ontdekte dat verschillende eigendommen waren ge stolen; o.a. was de linnenkast geplunderd. Vanwege het verdwijnen van een partij aluminium bij de wagenmakerij van de firma Beijnes werden twee mannen uit Amsterdam aangehouden en een aantal platen aluminium in beslag genomen. Bij onderzoek kwam echter vast te staan, dat dit metaal afkomstig was van een diefstal van de Duitsche Wehrmacht in Amster dam, dus zijn deze personen weer los gelaten. Aan de deur kregen zij echter hun platen niet mee. De Radio geeft vanavond; 17.00 Ted Powder. 17.30 „Nederland helpt Indië". 17.35 Gram.muz. 18.00 „Het meisje van m"n firoomen" (gr.). 18.30 Engelsche les begin nelingen. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Willem Vogel, orgel; 20.00 Departementen spreken. 20.15 Omroeporkest o.l.v. Benedict Silbermann. 21.00 Hoorspel. 21.30 Jetty Cantor. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Salonmuziek (gr.). 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Jo Meeuwse, viool en Felix de Nobel, piano. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Cabaret Nelson, 20.30 De wer kende vrouw. 20.45 Kamermuziek (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Sem Nij- veen's Swing kwartet. 22.40 Om het haard vuur (gr.). Het eenmaal zoo trotsche Casino te Zand voort, eenzame overlevende in een barre woestenij, gaat thans den weg van zijn vroegere nabnren. Sloopers aan den arbeid. De eerste vrachtauto met visch voor België wordt geladen. Bij den wagen bet bestuur van de Vakgroep de lieeren C. Koster, A. Goldbohiu en P. Jongejans („The big Three") en de heer P. Krab, administrateur. Schilderkunst Korte notities Belgische Meesters in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Sedert enkele dagen is en blijft tot 20 Januari geopend een zeer belangrijke tentoonstelling van over de negentig schilderijen van zeven Bel gische kunstenaars, wier namen alleen reeds genoeg zeggen en wier hier aan wezige werken stuk voor stuk tot het beste behooren, dat zij geproduceerd heb ben. Zoodat het een tekortkoming zou zijn wanneer daar niet met een paar woorden melding van gemaakt werd. De namen omspannen een reeks van groote figuren van de laatste halve eeuw: Jacob Smits, Ensor, Evenepoel, Gustave de Smet, Rik Wouters, Fritz van den Berghe en Con stant Permeke. De werken zijn door het Ministerie van openbaar onderwijs van België saamgebracht uit de groote musea en bekende particuliere collecties daar te lande. Er is inderdaad niets mindersoor- tigs bij en de expositie is een bezoek meer dan waard. Daarbij komt dat de keuze allerminst eenzijdig geweest is en van Jacob Smits, die van hetzelfde geboorte jaar is als onze Breitner, en toevallig ook uit Rotterdam afkomstig was, tot den uit- bundigen Permeke, die nog leeft en nog geen zestig is, een zevental prominente kunstenaars vrijwel compleet aan ons worden voorgesteld. De modernismen van een Permeke, de Smet of Van den Berghe komen gelijkberechtigd met een Evene poel, die jong stierf en naar ik durf be weren bij het Hollandsch publiek volsla gen onbekend is, of bij geestelijk en pic turaal geraffineerder typen als Ensor en Rik Wouters volkomen tot hun recht. Van Evenepoel, Fransch georiënteerd en met een Alfred Stevens verwant kan men thans volledig kennis maken; de groote doeken uit de musea van Luik en Brussel kwamen mee naar Amsterdam, maar het zou mij niet verwonderen zoo ook de an dere kleine werken de bewondering der Hollandsche fijnproevers verwierven. Deze tentoonstelling is, ook in breeder verband gezien, van belang. Ze toont hoe in België, anders dan bij ons na den bloei der Haag- sche 6chool, gereageerd is op nieuwe stroo mingen en inzichten, hoe daar een opener en veelkantiger contact met het buiten land weer belangrijke zelfstandigheden deed opbloeien. Er zou naar aanleiding van deze expositie nog veel te overdenken zijn. Doch men verzuime alvast niet er het genot van het zien te gaan koopen. J. H. DE BOIS. Biddag voor Ned. Oost-lndië Zondag is in de R.K. kerken een oproep voorgelezen tot het houden van een alge- meenen biddag op Zondag 20 Januari, om door gezamenlijk gebed van God te ver krijgen, dat verder wapengeweld en bloed vergieten in Indië voorkomen wordt, dat rust en orde wederkeeren en dat ook de zwaar beproefde missie zich herstelle Een nieuwe Nederlandsche film: „Samen op weg", vervaardigd onder auspiciën van Volksherstel, zal binnen enkele weken haar première beleven. Afzegging later dan „het laatste oogenbiik" Nu als oorlogsmisdadiger Omstreeks vijf uur Maandagmiddag ver scheen plotseling voor het departement van justitie te den Haag een auto van den Nederlandschen dienst tot opsporing van oorlogsmisdadigers met als passagier generaal Christiansen, tijdens de bezetting Duitsch militair bevelhebber in Neder land, de man, die verantwoordelijk wordt geacht voor het vreeselijke drama van Putten. Hel moet voor Christiansen een vreemde gewaarwording zijn geweest plotseling weer op enkele passen afstand te staan van het gebouw het dep. van oorlog vanwaar uit hij geruimen tijd zijn beve len gaf. Dit maal stonden er geen stram me schildwachten die bij zijn komst prompt in de houding sprongen, integen deel, er was een goedmoedige parket wacht en al spoedig een opdringend pu bliek, dat zijn minachting en haat voor dezen Duitschen onderdrukker niet ver borg. Christiansen werd onmiddellijk na dat de Nederlandsche autoriteiten zijn aanwezigheid hadden geregistreerd, over gebracht naar een auto van de parket wacht om te worden vervoerd naar de strafgevangenis te Arnhem, waar hij zal Verblijven totdat hij vermoedelijk voor het bijzonder gerechtshof te Arnhem zal terechtstaan. Christiansen was van allen luister van eertijds ontdaan. Hij maakte een zeer poo- veren indruk in een oude legerregenjas en een pet zonder versierselen. Een oude gebroken man, die, zooals hij zeide, zich maar niet kan indenken, waarom het Ne derlandsche volk iets tegen hem heeft. „Niet ik, maar Seyss Inquart en diens booze geest Born zijn verantwoordelijk". Het oude liedje! Waardigheid en opstand. Een tentoonstelling van het verzet Onder auspiciën van de Groote Advies Com missie der illegaliteit is een tentoonstelling In voort>ereidlng, die hopetyk eind Februari gereed zal zijn. De lndividueele Nederlander heeft meestal slechts een deel van het verzet gezien en beleefd, daarom is het zoo nuttig het Neder landsche volk den grooten vrijheidsstrijd in zijn geheel te toonen, daar het in alle lagen de groote waarde van democratie en recht heeft leeren beseffen. Het thema van het ondergrondsche werk zal worden belichaamd in een lang verhaal, dat op de bedoelde expositie spectaculair zal worden voorgesteld. Dit beeld moet zoo ob jectief mogelijk worden, de organisaties, die hun deel hebben bijgedragen zullen naamloos gerubriceerd worden onder ,.Persver2et", „Gewapend verzet" e.d. De accentueering van den geest, die gedurende de bezetting onder de Nederlanders leefde, verbiedt het naar voren schuiven van bepaalde personen of groepen. Ook daarom zal de tentoonstel ling gehouden worden in het hart van Ne derland. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar de aderen van den Nederlandschen opstand tegen willekeur en verdrukking zullen samenkomen in een warm kloppend orgaan, een beeld van Neerlands strijd voor de vrijheid. Een tiental schilders is verzocht in een picturale beleving van den verzetsgeest te getuigen, een wandschildering moet de his torie van het illegale werk in beeld brengen, zooals deze gevoeld en meegemaakt werd ln een Nederlandsch gezin. De baten van deze tentoonstelling zullen aan diegenen ten goede komen, die hun ge zondheid en hun leven veil hadden voor onze vrijheid, voor welke oud-strijders de Stichting l940-"43 naar buiten treedt. Het „scenario" van de expositie, de draad die er door loopt, is geschreven door H. M. van Randwijk, hoofdredacteur van „Vrij Nederland" en de technische verzorging be rust bij den architect G J. Rietveld. Ir. van Hulst en jhr. w. J H E. Sandberg. directeur van het Stedelijk Museum te Am sterdam, zoodat een aesthetisch verantwoord geheel gewaarborgd is. Niet alleen de hoofd stad zal deze tentoonstelling zien, maar men hoopt haar door ons geheele land te laten reizen en ook het buitenland, waar groote belangstelling bestaat voor een dergelijke manifestatie, zoo zei men ons, zal deze ex positie getoond worden. Nederlandsche uitvoer naar Engeland Vooral groente, bloemen en bloembollen Volgens de Daily Herald zullen spoedig besprekingen worden gehouden tusschen het Engelsche ministerie voor de voedsel voorziening en de Nederlandsche regee- Ting. welke betrekking zuilen hebben op den invoer uit Nederland van versche groente, versch fruit, fruitpulD en andere tuinbouwproducten. Volgens genoemd blad wenscht Nederland dit jaar aan Engeland te leveren: ongeveer 20.000 ton tomaten, ongeveer 150.000 ton vroege sla, komkom mers, bloemkool, uien en andere groente. Voorts groote hoeveelheden gesneden bloemen, boomen, heesters en bloembol len. alsmede 20.000 ton druiven, alsmede Iruitpulp en een kleine hoeveelheid versch zacht fruit. Ook hoopt Nederland in staat te zijn een beperkte hoeveelheid volvette kaas te leveren, doch de prijsquaestie zal het voornaamste struikelblok blijken te zijn. Agenda DINSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: ik zie, ik zie, wat jij niet ziet („Comedia"), 20 uur. Gem. Con certgebouw H. O. V. Volksconcert C 6. 20 uur. Rembrandt: De voerman, 14, 16 15, 19 en 21.15 uur. Palace: Als je verliefd bent, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: De xoode Pimpernel, 14. 16.15 19 en 21.15 uur Frans Hals: 't Zit in de lucht. Movlac: Bij ons brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. WOENSDAG 16 JANUARI Gem. Concertgebouw: Het Biechtge heim, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Dinsdag. Nieuwe Uitgaven DE NIEUWE STEM. Verschenen is bij Van Loghum Slaterus te Arnhem het eerste nummer van het maandblad De Nieuwe Stem, onder re dactie van N. A. Donkersloot. J. P. B. de Josselin de Jong, O. Noordenbos, H. J. Pos, H. M. van Randwijk en Jan Romein. Het is een maandblad voor cultuur en politiek. Als secretaris der redactie treedt op dr. O. Noordenbos te Amsterdam. De eerste aflevering bevat o.m. belang rijke opstellen van prof. dr. H. J. Pos (Ge schiedenisfilosofie op drift geraakt) en van prof. dr. J. Romein (De crisis van onze beschaving in historisch perspectief). Prof. dr. N. A Donkersloot heeft een be schouwing gegeven over den noodtoestand van den geest. Er zijn gedichten van S. Vestdijk. Bertus Aafjes, Koos Schuur, Top Naeff, P. Geyl. Anthonie Donker en D. A. M Binnendijk. S. Tas herdenkt Johan Brouwer. O. Noordenbos en J. Valkhoff herdenken Menno ten Braak en Willem Adriaan Bonger, die beiden in Mei 1940 een eind aan hun leven maakten. Er is een prachtige novelle van Theun de Vries, Kaddisj geheeten, die zal voorkomen in den bundel „De Laars. Verhalen uit een bezet gebied", die binnenkort verschijnen zal. De Josselin de Jong schrijft over het Indonesische nationalisme. Een belangrijk nieuw tijdschrift. 29. Een spreeuw is een hongerlap, die altijd wel eten kan en toen hij Wag en Warrie zag rijden, kreeg hij trek in die dikke spin en die glanzende torOp dat oogenbiik moest Warrie niezen (zeker van de zondie in zijn gezicht scheen Dr. M. Euwe seinde Maandagavond uit Londen: De Engelschen zijn verontwaardigd en men kan ze eigenlijk geen ongelijk geven. De Russen zijn niet gekomen. Een vroeger bericht, dat de Russen reeds in Londen zouden zijn, dat afkomstig was van een Ru&sischen correspondent te Londen, is onjuist gebleken. Werd te Hastings luttele uren voor het begin afgezegd, ditmaal ge schiedde de afzegging pas, nadat de eer ste partijen reeds begonnen waren. Het tournooi-comité had juist meegedeeld tot morgen te zullen wachten en de betref fende partijen tot een eerstvolgenden rust dag uit te stellen, toen het fatale bericht kwam, waarmede niet alleen de beteeke- nis van het toumooi aanzienlijk vermin derd werd, maar tevens de eerste ronde grondig in de war werd gestuurd. In de plaats der Russen koos het comité voor sectie A: Friedmann, Stone en Prins; voor sectie B: Winter en Devos. Een licht puntje, een pleister op de wonde, betee- kent voor Nederland het meespelen van Prins. Voor de eerste ronde bestond groote be langstelling, voornamelijk omdat men nieuwsgierig was naar de prestaties van en hij haalde zoo diep adem, dat zijn heele hoofd achterover ging en wie zag hij? Een hongerige spreeuw die vlak boven hun wagentje vloog en met be- begeerige oogen naar beneden keek. het Spaansche wonderkind Pomar, Het toeval wilde, dat deze juist in de eerste ronde den strijd met den overwinnaar van Hastings moest aanbinden. Pomar hield zich aanvankelijk vrij goed en een minder geroutineerd speler dan Tartako- wer had misschien onder den indruk van het voortdurend filmen en fotografeeren, de een of andere fout gemaakt. De oude tournooivos bleef echter onverstoorbaar. Hij had in een orthodox damegambiet het initiatief genomen en won door een aar dige combinatie een pion, welke in het eindspel den doorslag gaf. Overigens viel er in sectie A niet veel bijzonders voor. Opocensfey forceerde remise tegen Stel- ner na een goed opgezette aanvalspoging. Merkwaardig was echter, dat beide spe lers pas na een aantal zetten van weers kanten bemerkten, dat het bord verkeerd lag. GolombekList werd afgebroken in een voor List gewonnen stelling. Uitgesteld werden de partijen Broad- bentPrins. BornsteinFriedmann en StoneFairhurst. In sectie B won Euwe een lange party tegen den Portugeeschen kampioen Lupi, nadat hij reeds in het middenspel beslis send voordeel had verkregen. De overige resultaten zijn: Groep A: OpocenskySteiner VïW, Golombek List afgebroken. Groep B: NewmanWood 10, Thomas Denker VïV2, AbrahamsChristoffel afgebroken. HANDBAL. In de le kl. handhaafden de Concordia-dames haar ongeslagen record door een 40 overwinning op Nlloc (rust 0—0). De rood-witte heeren hebben zich met invallers voor van Huystee en doelman ten Have tegen het leidende Niloc kranig geweerd, doch kon den tenslotte niet verhinderen, dat zij, na een reeds ver in de 2e helft verkregen 64 voorsprong, toch met 8—6 geslagen werden. De Rapiditas-dames hebben het Zeeburg In Amsterdam niet gemakkelijk gemaakt en de snelle aanval van de thuisclub kon slechts sporadisch tot een schot op het coel komen, zoodat de hoofdstedelijke kampioenen zich met een benauwde 10 zege tevreden moesten stellen. In de 2e kl. behielden de Bato-heeren hun goede kansen door een overwinning van 6—2 op H. O. C.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2