3iei veckeecsucaaystuk Aangehoudenen in vrijheid gesteld De P O.D. te Velseri Een communiqué over het onderzoek De directeur-generaal voor Bijzondere Rechtspleging maakt bekend, dat naar aanleiding van velerlei hardnekkige ge ruchten omtrent onregelmatigheden bij den P.O.D. te Velsen op het uitdrukkelijk verzoek van de leiding.- van dien P.O.D. om een grondig en onpartijdig onderzoek in te stellen, vanwege hem (den directeur- generaal) een uitgebreid onderzoek is in gesteld. Uit ingekomen verklaringen en door een door den rechercheur Haak bij een onderzoek, in het belang van dat on derzoek gevolgde en in het algemeen on- gewenschte gedragslijn, kwam naar voren de mogelijkheid, dat genoemde recher cheur zich zou hebben schuldig gemaakt aan een misdrijf en dat de inspecteur van der Voort daarin betrokken zou kunnen zijn. Voorts scheen niet uitgesloten, dat de arrestatie als politiek delinquent van een zekeren Fischer door den P.O.D. op onregelmatige wijze, althans ten onrechte, achterwege zou zijn gebleven. Om te dezer zake volkomen zekerheid te kunnen verkrijgen en elke mogelijk heid van beïnvloeding van het onderzoek uit te sluiten, werd vanwege den directeur generaal genoemde Fischer als politiek delinquent gearresteerd en werden kort daarna de heeren van der Voort en Haak in hechtenis genomen. Het daarna voort gezette onderzoek heeft echter uitgewe zen, dat de arrestatie van Fischer door den P.O.D. volkomen terecht achterwege was gebleven, zoodat deze dan ook als po litiek delinquent wederom werd vrijgela ten en voorts, dat ten aanzien van de heeren van der Voort en Haak van eenig strafbaar feit geen sprake was, terwijl met name den heer van der Voort ook overi gens te deze zake geen enkel verwijt te maken is, weshalve beiden wederom in vrijheid zijn gesteld en naar hun werk zijn teruggekeerd. Ten aanzien van de be langrijkste geruchten is reeds gebleken, dat deze van allen grond ontbloot zijn. Naar de juistheid van enkele minder be- De heer Weijburg weer op het Tiberiusplein Was geruimen tijd wait rn. commissaris te Haarlem Met toepassing van het K.B. d.d. 7 Sep tember 1944 is door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken bepaald, dat de heer J, P. Weyburg met ingang van Maandag, 14 Januari 1946 zijn ambt van Commissaris van Politie te Velsen opnieuw aanvaardt. "Wij herinneren er aan, dat den heer Wey burg bij besluit van 3 Juli 1942 door den Generalkommissar für das Sicherheits- wesen ontslag werd verleend als Commis saris van Politie te Velsen. De reden van dit ontslag was zeer zeker de buitenge woon fiere houding, welke de heer Wey burg tegenover den Duitschen bezetter had aangenomen. Geruimen tijd werd de heer Weyburg te Amsterdam aan de We teringschans gevangen gehouden en daar na als gijzelaar naar St. Michielsgestel overgebracht, in welk kamp hij verschei dene maanden verbleef. Na zijn vrijlating vestigde de heer Wey burg zich te Haarlem, waar hij spoedig een belangrijke figuur was in de illegale beweging. Na de bevrijding fungeerde hij geruimen tijd als wnd. Commissaris van Politie te Haarlem. De heer Weyburg i6 te Velsen, zoowel bij het politiecorps als bij het publiek, een zeer geziene figuur. In uitstekende samenwerking met Bur gemeester Kwint heeft hij de Velsensche politie op goede wijze gereorganiseerd en den bouw van het nieuwe Hoofdbureau bevorderd. De terugkeer van den heer Weyburg wordt in Velsen dan ook algemeen met groote instemming begroet. Aanrijding op den Zeeweg langrijke geruchten, waaromtrent nog geen onderzoek is ingesteld, wordt alsnog een onderzoek gedaan. Tot op heden is uit niets gebleken, dat er met den P.O.D. te Velsen of een zijner ambtenaren iets niet in orde zou zijn. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor het afhalen van levensmiddelen kaarten in het Badhuis aan de Wüste- laan te Santpoort zijn aan de beurt: Woensdag 16 Januari de letters A tot en met G en Dinsdag 17 Januari de letters H tot en met M. SANTPOORT Het 20-jarig bestaan van TVS Den 17den December 1925 werd de turn- vereeniging „Santpoort" opgericht. Was aanvankelijk het ledental gering, langzaam maar zeker nam de vereeniging in kracht en bloei toe, zoodat ze bij het 10-jarig bestaan 160 leden en donateurs telde. Aanvankelijk berustte de leiding bij den heer Chr. F. Smit, welke haar echter vrij spoedig overgaf aan den heer J. J. v. Doorn uit Haarlem, die op zijn beurt plaats maakte voor den heer W. Marsman. Deze had tot voor kort de leiding in han den. Vooral onder laatstgenoemde groeide T.V.S. uit tot de krachtige vereeniging, welke zij thans is. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan recipieerde het bestuur in „Zomerlust". Van de gelegenheid tot complimenteeren werd gebruik gemaakt door afgevaardig den van de zustervereenigingen „Bato", „Concordia" en „Turnlust" uit Haarlem, „Gratia-Plato" uit IJmuiden-Oost en „Sparta" uit Velsen, voorts door de voet- balvereeniging „Terrasvogels" en den Kennemer Turnkring, terwijl de heer P. Dijkstra het gemeentebestuur van Velsen vertegenwoordigde. Na dit officieele gedeelte werd in het zelfde gebouw een feestavond gegeven voor leden, donateurs en genoodigden. Het bestuur had zich daarvoor de mede werking verzekerd van het cabaretgezel schap „De Lachsprinters", dat zijn naam eer aandeed en den bezoekers een genot vollen avond bezorgde. Het ligt voor de hand, dat de voorzitter der vereeniging, de heer G. Hop. op dezen avond even het wel en wee der vereeni ging in de afgeloopen 20 jaar de revue liet passeeren. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik de dames Mevr. Mar tens, Mevr. Vogel, Mevr. De Jonge en Mej. Bakker, alsmede den heer Vogel Jr. te huldigen in verband met hun 10-jarig lid maatschap. Een extra woord van hulde werd den scriba der vereeniging, den heer A. W. Volmer, gebracht, die van de oprichting af het secretariaat met pijnlijke nauwge zetheid had vervuld. Hem werden een drietal boeken, alsmede het eerelidmaat schap der vereeniging aangeboden. De belevenissen van de Zwarte Zee Zaterdagavond a.6. zal in de Ned. Herv. Kapel de heer J. Verhagen uit Heilo een causerie houden over zijn belevenissen op de sleepboot de „Zwarte Zee". Voor velen in Santpoort is de heer Ver hagen geen onbekende meer. Nog versch ligt in hèt geheugen hoe hij eenige we ken geleden heeft gesproken over zijn werk met een geheimen zender in de oorlogsdagen. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond Woensdagavond a.s. houdt de Nederl. Christelijke Vrouwenbond een openbare bijeenkomst in de Ned. Herv. Kapel. Spreekster is mej. C. ten Boom. Zij zal sprekenover: „Mijn ervaringen in het concentratiekamp". voor Haarlem en Omgeving Het Trolleybusten-plan in studie Maandagmorgen omstreeks half twaalf had op de kruising ZeewegVelserduin- weg een aanrijding plaats tussehen een personenauto van den Rijkswaterstaat en een vrachtwagen van Openbare Werken Velsen. De personenauto, die van den Zeeweg kwam, moest voorrang verleenen aan de vrachtauto. Door de gladheid van den weg slipte de personenauto echter door en raakte den vrachtwagen achter in de flank. De personenauto werd ernstig gehavend. De bumper en de motorkast werden ingedrukt, de beide koplampen versplinterd en het linkervoorwiel en de as geheel verbogen. De vrachtauto kwam er goed af. en kon op eigen kracht de reis voortzetten. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nederlaag van IEV In een wedstrijd, die onder slechte weersomstandigheden werd gehouden, bleek C S.V. sterker te zijn dan I.E.V. Hoewel I.E.V. kans zag in de eerste 35 minuten een 20 voorsprong te nemen, was het hun niet mogelijk dit tempo vol te houden. Mede door het slechte keepen van Van Tunen, die dezen dag niet op dreef was, zagen de Castricumsche gasten kans den wedstrijd te winnen met 2—3. Wel stelde I.E.V. nog alles in het werk om den gelijkmaker te scoren, doch zij slaagde hierin niet. Door den sneeuwval moest het spel nog een kwartier onder broken worden Men weet dat Openbare Werken te Haarlem indertijd het verkeerevraagstuk in studie heeft genomen. Het resultaat was het ontwerp van een net van trolley bussen, waardoor de tram uit de nauwe binnenstad zou verdwijnen. De tram Haarlem-Leiden (alleen bestemd voor het interlocale verkeer), zou haar eindpunt krijgen in den Hout. De trolleybussen zouden niet alleen verbinding geven met de Haarlemsche buitenwijken, maar ook met Heemstede en Bloemendaal. Het gemeentebestuur van Haarlem staat op het standpunt dat het gewenscht is het verkeer in één hand te- hebben. Daar ook de N.Z.H. reorganisatie plannen had werd contact verkregen met het gemeentebe stuur, waardoor verkregen werd, dat deze onderneming zich bereid verklaarde de exploitatie van een trolleybussen-net op zich te nemen. Daar ook de omliggende gemeenten bij deze aangelegenheid nauw betrokken zijn, wordt met Heemstede en Bloemendaal in deze overleg gepleegd. De Taad van Bloemendaal heeft een commissie ad hoe benoemd om deze quaes- Kort nieuws uit Santpoort De beide cabaret-avonden van de ontspanningsgroep der „Terrasvogels" zijn goed geslaagd. Vooral op den eersten avond was de zaal geheel bezet en werd revanche genomen voor het minder ge slaagde optreden op 6 Januari j.l Donderdag j.l. werd de vergadering van de N.V.B., waarop de hoofdredacteur van „Christofoor", de heer Schuyt, als spreker zou optreden, uitgesteld. Naar wij vernemen, wordt zij nu Donderdag a.s. in het Jeugdhuis gehouden. IJMUIDEN De Hercules wordt uit Engeland terug verwacht De stoomtrawler Hercules IJM 196, die in de Meidagen van 1940 naar Engeland was overgestoken, wordt een dezer dagen terug verwacht. Een bemanning om het" schip te halen is reeds vertrokken. Benoeming Oud-Kath. Kapelaan De toezegging van mgr. J. v. d. Oord, bisschop van Haarlem, gedaan ter ge legenheid van de her-inwijding der Oud- Kath. Kerk om spoedig een kapelaan voor de IJmuider gemeente aan te stellen, is thans vervuld. Met ingang van 1 Februari as. is be noemd de weleerw. heer D. N. de Rijk. die Zondag 13 Januari j.L te Utrecht door mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, tot priester is gewijd. In verband met den her-opbouw der Oud-Kath. gemeente, welke door de eva cuatie her en der verspreid is geraakt, zal voor den jongen geestelijke een uitge breide taak zijn weggelegd, ook met be trekking tot het vereenigingsleven. De Vikingbank verspeelde twee netten De stoomtrawler Vikingbank was Maan dag aan den afslag met 1200 kisten visch. Toch had deze trawler een nadeelige reis, want door slecht weer en vastloopen gin gen twee netten verloren. Weer visch naar België Het was een belangrijke gebeurtenis voor IJmuiden, het feit, dat voor het eerst na ruim 5'/2 jaar weer visch naar België werd verzonden. Dat dit zoo spoedig kon geschieden, is voor een groot deel te dan ken aan den ondernemingsgeest der IJmuidensche exporteurs, die al geruimen tijd geleden contact met hun afnemers of factoors in de groote steden van België hebben gezocht, om klaar te zijn, zoodra de uitvoer mogelijk zou zijn. De eerste zending, vervoerd met een vrachtauto en aanhangwagen bestond uit ongeveer 13 ton visch, kabeljauw, kool- visch, schelvisch, rog en vleet. Nu eenmaal de weg gebaand is, zullen wel spoedig tie te bestudeeren. Haar conclusie is, dat zij in het algemeen wel iets voelt voor trolleybussen. Wij vernemen evenwel, dat het ge meentebestuur van Heemstede meer voelt voor gewone autobussen. Trol leybussen worden ongewenscht ge acht, o.a. omdat het bovennet een ont siering van de omgeving tengevolge heeft, die in het bijzonder voor de Heemsteedsche Dreef ongewenscht wordt geacht. Dit is evenwel alleen de meening van het college van B. en "W. Het overleg is nog niet afgeloopen. Bovendien moet de zaak ook nog in den gemeenteraad aan de orde komen. Een eigenaardige omstandigheid is, dat er op dit oogenblik onzekerheid bestaat over de vraag wie concessie zou moeten verleenen voor trolleybussen. Er is alleen een regeling voor autobussen en trams, maar een trolleybus is van boven tram (draadleiding) en beneden autobus (geen rails). Gemeend wordt daarom, dat de Poging tot diefstal van een auto In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekende daders door middel van het forceeren van een deur zich toe gang verschaft tot de garage van dokter B. Zij hebben de auto naar buiten ge duwd, doch daar het contactsleuteltje ont brak. konden zij den wagen niet op gf >g krijgen. Vermoedelijk zijn ze bij hun be zigheid gestoord, en zijn zij zonder auto verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Visscherij in Canada De visscherij in Canada Ls zeer ontwik keld ten gevolge van de groote lengte der kusten en de groote meren. In 1942 be droeg de waarde van de aan de markt gebrachte visch 75.1 mill., terwijl dit in 1943 opliep tot S 85.6 mill. Het voornaamste is de zalmvisscherij met een waarde van 15.6 mill., waarna de kabeljauw volgt met 13 mill Eerste H._ Dienst v. plaatsgenoot Voor de Oud-Katholieke gemeente van den H. Engelmundus zal het Zondag 20 Januari a.s. opnieuw een belangrijke dag worden. Onze plaatsgenoot, de weleerw. heer C. Tol Pzn., welke j.l. Zondag te Utrecht door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, tot priester is gewijd, zal dan zijn eersten H. Dienst in de kerk aan de Wilhelminakade verrichten. Deze dienst zal des morgens te halftien aanvangen, waarbij de nieuwe priester door den pastoor der gemeente, Th. Mo- leman, zal worden toegesproken. Des mid dags te half vijf wordt de vesper gehou den, waarin de jonge geestelijke zelf zal prediken. Weer in de vaart De stoomtrawler Rijnstroom, die tenge volge van tien aanvaring op zee schade had opgeloopen, is na in Amsterdam te zijn gerepareerd, weer in de Visschers- haven aangekomen. Ook de Oostzee is weer uit Amsterdam teruggekeerd. meer zendingen volgen, vooral omdat een stijgende vischaanvoer in IJmuiden ver wacht mag worden en er in België veel vraag naar zeevisch is. België was voor den oorlog een onzer grootste buitenlandsche afnemers. In 1930 bedroeg het vervoer per spoor naar dit land bijna 14% millioen K.G. De achter uitgang van de visscherij deed de uitvoer- cijfers echter belangrijk dalen, zoodat in 1939 slechts iets meer dan 1 millioen K.G. naar België werd verzonden. Het zal van den aanvoer afhangen of België weer een afnemer van eenige beteekenis kan wor den. gemeentebesturen deze aangelegenheid zelfstandig kunnen regelen. De Verkeersinspectie geeft op dit mo ment concessies voor autobuslijnen. Aan de Brockway is al een concessie gegeven voor de lijn StationVergierdeweg. De Brockway is een tegenstander van trol leybussen, maar heeft wel het voornemen pogingen in het werk te stellen concessie te verkrijgen voor meer autobuslijnen In Haarlem en omgeving. Wij wijzen er op dat het verkeerd zou zijn te veronderstellen dat Haarlem al gauw kan rekenen op een verbetering van het tegenwoordige verkeer, omdat er natuurlijk moeilijkheden zijn te overwin nen om aan het benoodigde materiaal te komen. Wel zit het streven voor, alles in het werk te stellen om zooveel mogelijk spoed te betrachten. Autobusverbinding Noord-Zuid te Bloemendaal In Bloemendaal wordt behoefte gevoeld aan een autobusverbinding Noord-Zuid. De raadscommissie ad hoe voor de ver- keersaangelegenheden heeft deze aange legenheid in studie genomen en zich uit gesproken voor het tot stand komen van zoo'n verbinding. Er wordt door particu lieren getracht een exploitant voor deze lijn te vinden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3