IJmuider Courant De Daders Australiërs willen weer schepen laden, mits... 800 Jaargang No. 1S2P.0 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJrouiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: RoIk Woensdag 10 Januari 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— TE Neurenberg zal morgen de Menthon, de Fransche openbare aanklager, die ook de Nederlandsche aanklacht zal in dienen, aan het woord komen. Nu wordt Seyss-Inquart spraakzaam. Hij stelt de vraag, hoe de Nederlanders het wel zon der hem maken. Hij toont zich benieuwd naar de verdere ontwikkeling van ons land. Hij heeft nog wel eenige hoop dat wij niet zoo slecht over hem denken, want hij heeft toch altijd het beste met ons voor gehad. En de ex-,,Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden", de General der Flie- ger Christiansen, heeft bij zijn terugkeer in ons land, waar hij zich voor het Arn- hemsche Bijzondere Gerechtshof zal moe ten verantwoorden, o.a. wegens het plat branden van het dorpje Putten in 1944 en het laten fusilleeren van een groot deel der mannelijke bevolking, gezegd dat hij zich niet kon indenken, waarom het Ne derlandsche volk iets tegen hem zou heb ben. Niet hij is verantwoordelijk, maar Seyss-Inquart met zijn „boozen geest" Born. Zoo wauwelen nu de misdadigers, die in de jaren 19401945 zulke namelooze ellende over ons land hebben gebracht. Zij wauwelen en lamenteeren. Christian sen zegt dat het de schuld van Seyss is en Seyss zal niet nalaten te antwoorden, dat alles aan den generaal is te wijten. Beiden hebben zij de beste bedoelingen met ons gehad. De verklaring van deze houding is een voudig. Zij zijn bang. Zij uiten hun misse lijke vriendelijkheid en belangstelling voor het Nederlandsche volk, omdat zij in angst zitten. Er dat is geen nieuw ver schijnsel. Dat komt niet alleen, omdat hen nu de doodstraf boven het hoofd hangt en zij den durf missen, om de con sequenties van hun daden onder oogen te zien. Neen, deze mannen zijn altijd bang geweest, ook in de jaren waarin zij in opzichtige uniformen in sleeën-van-auto's rondreden, gestolen landgoederen be woonden en ons land tyranniseerden. Zij snelden ons in-hun pralende luxe voor bij, terwijl wij tegen een storm in zwoeg den op aftandsche fietsen, beladen met een zak voedsel die met groote moeite bemachtigd en meestal met fantastischen prijs betaald was. Want <3e machtigen, die daar geruischloos voorbij-zoemden, hadden onzen voedsel-loevoer stopgezet en onze polders geïnundeerd om zich op ons te wreken. Te wrekenover hun angst. Want het slechte geweten zat hen dwars: hen en hun handlangers. De Oos- tenrijksche advocaat Seyss-Inquart was geen domme jongen en wist heel goed, hoe systematisch hij de Nederlanders van den aanvang af bedrogen en belogen had. De generaal, minder met verstand begaafd maar stammend uit het oude Duitsche leger, dat er zekere codes van fatsoen op na had gehouden, besefte na tuurlijk volkomen dat hij, in dienst van een troep avonturiers, steeds dieper was afgezakt en ieder begrip van ridderlijk heid en eer had prijsgegeven. Hij haatte misschien nog den burger Seyss-Inquart uit domme Duitsch-militairistische voor ingenomenheid tegen ieder, die niet in een uniform stak. Maar hij moet hem vooral gehaat hebben als zijn evenbeeld, <iat hem er telkens aan herinnerde welk een verachtelijke kerel hij zelf geworden was. De ondergeschikten van deze hoofdda ders hebben ook steeds in angst gezeten. Zij sloegen er op, zij pleegden wreedhe den, zij bedachten duivelsche listen en hun angst dreef hen voort. De zwijgende menigte om hen heen, de menigte der onderdrukten, moet hen met grooter vrees vervuld hebben dan de kans op de nederlaag in den oorlog. Want zij begre pen wal al die menschen van hen dach ten. Al hun dikdoenerij, al hun machts vertoon en het geblaf bleven hol en ijdel tegenover die zwijgende aanklacht, die woordenlooze verachting. In de gijzeling heb ik de angst van dc Duitschers scherp gezien. Het was daar dat de moord op onschuldigen begon. In mijn boek „Gijzelaar in Gestel" heb ik be schreven hoe vier gewapende Duitsche officieren niet voor ons, ongewapende ge vangenen, dorsten te verschijnen om ons de eerste executie officieel mee te deelen, eer een cordon schildwachten om ons heen gezet was. En door onze rijen ging een gemompel. „Ze zijn bang!" Dat was op een oogenblik, waarop wij het vooruit zicht hadden dat zij ons allen op den duur vermoorden zouden. En wie had den moord op onschuldigen in Nederland, die In de volgende jaren nog zoo tallooze slachtoffers zou eischen, ingezet? De ge neraal Christiansen! Seyss-Inquart bezocht ons kamp. Wij verlieten den tuin omdat wij den man niet wenschten te ontmoeten. Hij richtte zijn koers naar de gebouwen, aarzelde en wendde zich om. Achter de ramen knikten zijn gevangenen elkaar toe: „Hij durft niet". De Duitsche commandant stond te razen tegen een Haftling. Een jonge tandarts en ik stonden er zwijgend en ironisch bij. De commandant keek naar ons, liep plotse ling woedend weg en sloeg de deur achter zich dicht. „Wat is die man bang hè?" zei de eene gevangene tegen den ander. Dat waren enkele gevallen Ik heb er meer vermeld. Van Seyss-Inquart en Christiansen af tot den jongsten Schar- führer toe zaten zij in angst en waren wreed, schreeuwend en dreigend. Nu zit- Terroristen op Borneo onschadelijk gemaakt De Australische v&kvereenigingen van havenarbeiders hebben aangeboden Ne derlandsche schepen met ladingen, be stemd voor Ned.-Indië. die nu in Austra lische havens worden vastgehouden, te laden, wanneer deze door Australiërs wor den bemand of onder Australische voor waarden worden gevaren. Als alternatieve voorwaarde hebben 7.y gesteld, dat alle lading onder Nederlandsch beheer mag worden ingenomen, mits alle ladingen in Ned.-Indië ter beschikking worden gesteld van generaal Christison. Er is van Neder landsche zjjde op dit aanbod nog niet ge antwoord. De secretaris van de „Flour Millers' Association" van Nieuw Zuid-Wales. had de weigering van de Australische haven arbeiders om Nederlandsche schepen te laden, „een nationale ramp" genoemd. Hij zeide, dat Ned.-Indië naar aanleiding hier van orders voor meel geplaatst had in de Ver. Staten en dat het gevaar bestaat, dat de uitgebreide Australische handel in meel met Ned. Oost-Indië voor altijd ver loren zal zijn. Onrust ook op Borneo? Op het Zuidelyke deel van Borneo ter roriseerden extremisten uit Java de be volking. Een landingsdetachement van de Nederlandsche mijnenveger Abraham ('rijnssen. dat een onderzoek instelde, ont moette een groote groep goed gewapende terroristen, die onmiddellijk het vuur opende. Verscheidene van hen werden in het vuurgevecht gedood. Een Nederlander werd gewond. De vrede en de rust zijn hersteld. Te Bandoeng is door de recente schiet partijen en het voortgaande binnendrin gen der extremisten aanzienlijke onrust gewekt. In Semarang is de toestand rustig. Er zijn eenige"plunderaars gearresteerd. Bui ten Soerabaja, en in het bijzonder ten Zui den van de stad, is de toestand nog steeds verre van normaal. De Indonesiërs, die met mortieren, machinegeweren en ge weren aanvielen, zijn verspreid. Indonesische interneeringskampen? Er bestaat nog steeds een redelijke hoop dat de mannen, vrouwen en kinderen, die bij de gevechten te Soerabaja ontvoerd zijn. nog in leven zijn. Een firma te Soe rabaja heeft deze inlichting gekregen van een Sumatraan, die pas uil een der con centratiekampen is ontsnapt, waar de T.K.R. 1600 vrouwen en 300 mannen be waakte. De geïnterneerden zouden daar over het algemeen goed worden behan deld. De Brltsche ..Intelligence Service" stelt een onderzoek in naar- de juistheid van deze inlichtingen. Commentaar op Sjahrir's verklaring. Ofschoon Sjahrir's verklaring van gis termorgen nog niet alom in gezaghebben de kringen is bestudeerd, spreekt het voorloopig commentaar uit Batavia over het algemeen van „een uiterst onbeholpen verklaring, ook wanneer het oppervlakkig schijnt, dat zij met het oog op de verga dering van de U.N.O. te rechter tijd is af gelegd." Niet-Nederlandsche kringen te Prinses Mar giet Fransiscn. die 19 Ja nuari a.>. drie jaar wordt en haar eersten verjaardag In Nederland viert. (P.) ten zij nog in angst, maar femelen en vleien. Want nu zijn wij de sterksten. Bah! En nog eens van ganscher harte: Bah! Het lik-naar-boven, trap-naar-onderen systeem van Duitschland in zijn ergsten, twintig ste eeuwschen vorm. Karakterloos, laag, verachtelijk. Als zij nu nog met moed dorsten ten onder te gaar.Maar neen, zelfs dat niet. De reptielen!.... R. P. Batavia beschouwen ook de bijtende op merking „Wij begroeten Van Mook als den eersten afgevaardige van een vreemd, maar welbekend land" als bijzonder slecht gekozen. Volgens den correspondent van de Daily Tel. in Batavia heeft Sjahrir gisteren ver klaard. dat aan het einde van deze maand een algemeene verkiezing zal worden ge houden. Naar de New York Times meldt, zjjn waarnemers te Batavia van meening, dat de Indonesiërs een volledige onafhanke lijkheid binnen een zekeren korten termijn zullen aanvaarden. Het Indonesische probleem ter U.N.O.? De correspondent van A.N.P./Aneta, die de vergadering der U.N.O. bijwoont, heeft medegedeeld, dat bij het internationale secretariaat van de U.N.O. verzoeken zijn binnengekomen, waarin aan de Algemee ne Vergadering verzocht wordt handelend op te treden ten aanzien van het Indo nesische probleem. Gen. Christison heeft zich in een brief gericht tot alle hoogere Britsche en Britsch-Indische oficieren in Ned.-Indië. Hij wekt hen op, een toegeeflijker houding aan te nemen tegenover de Nederlandsche bevolking en meer sympathie en begrip voor haar toestand te toonen. Seyss heeft nog belangstelling voor ons Donderdag trekken de Franschen van leer Seyss Inquart heeft In de afzondering van zijn eel te Neurenberg zelfs nog be langstelling voor Nederland. Reeds meer malen heeft hy zyn verdedigers gevraagd, „hoe de Nederlanders het nu wel zonder hem maken." Hy is benieuwd naar de ont wikkeling van ons land. temidden van de ruïnes, die hy heeft helpen aanrichten en zijn belangstelling gaat zelfs zoover, dat hy de Nederlandsche journalisten, die by de zittingen aanwezig zijn, heeft gevraagd, hem Nederlandsche kranten te sturen. Seyss koestert nog een sprankje hoop, dat wij niet zoo heel slecht over hem den ken en hij staaft deze hoop met de bewe ring, dat hij altijd het beste met ons land heeft voorgehad. Hij heeft Schuschnigg als getuige gevraagd, omdat deze in een in terview verklaarde, dat Seyss Inquart tot de gematigde nazi's behoorde. Nederland weet nu bij ondervinding, wat het wil zeg gen, door een „gematigd nazi" geregeerd te worden. Donderdag trekken de Franschen van leer. Alhoewel de Amerikanen nog lang niet klaar zijn met hun aanklacht, zal de Fran sche openbare aanklager de Menthon morgen zijn gedeelte van de acte van be schuldiging beginnen voor te dragen. Fransche programmapunten zijn: De sla venarbeid, een aantal Nederlandsche aan gelegenheden, de Gestapo-praktijken in de bezette gebieden en het antisemitisme. De Franschen zullen gevolgd worden door vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie. die eveneens met bergen materiaal klaar staan, zoodat men van de Russische aan klacht een climax in het proces verwacht. Spanje naar een Staatsgreep Volgens den diplomatieken redacteur van de Daily Herald zouden de Spaansche monarchisten een staatsgreep voorberei den. teneinde Don Juan als koning op den Spaanschen troon te brengen. Een eerste gevolg van deze omwenteling zou zijn het uitroepen van een democratische regee ring met spoedige volksstemming. Het Franco-regime zou radicaal worden afge zworen, Van de zijde der republikeinen verwachten de monarchisten geen belang rijke oppositie tegen het herstel der monarchie. Nog 1000 ongebruikte auto's Op vragen van hei Kamerlid Sweens, betreffende het ongebruikt staan van in het buitenland aangekochte personen- en vrachtauto's, heeft de minister van Ver keer en Energie geantwoord, dat in oor logstijd zware vrachtauto's werden ge kocht omdat er ernstig rekening moest worden gehouden met een algeheele ver woesting van het spoorwegnet, in welk geval vervanging door motorwegtransport- middelen noodzakelijk zou zijn. Het aantal der nog niet In gebruik ge nomen vrachtauto's is in verhouding tot het totaal aantal geïmporteerde vracht auto's gering en beloopt thans nog een duizendtal. Geleidelijk komen de onder- werpelijke motorvoertuigen in gebruik. Het woord is aan. Macaulay: Het is een gewone fout in de politiek, doel met middel te verwarren. Bonnenlijst op Donderdag Vervroegde verkoop in de wink, j Sinds 2 Januari j.l. is een belangrijk aantal artikelen niet langer aan „verkoop op bon" gebonden. Daarom is met ingang van Vrijdag a.s. een nieuwe regeling ge troffen ten aanzien van den verkoop der op bon gedistribueerde artikelen, welke tot nog toe niet eerder dan des Vrijdags te 12 uur 's middags mochten worden af geleverd aan het publiek. Dit tijdstip is met ingang van 18 Januari a.s gesteld op 8 uur 's morgens. Tevens wordt thans, nu de bevoorradingsmocilykhedcn daarvoor geen bezwaar meer opleveren, overge gaan tot bekendmaking van de officicele bonnenlijst op Donderdagavond, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld tijdig van de nieuwe bonnummers kennis te nemen. De vernielde brug bij Oegstgeest was het eenige obstakel in de tramlijn Haarlem- loeiden. Wanneer dit uit den wee ge ruimd Is en de brug weer voor liet tram verkeer geschikt zul zijn, begint N.Z.H.T.M. een halfuursdlenst op lei den. Over een dug of tien hoopt men zoover te zijn. Salarisverbetering voor overheidspersoneel Een Koninklijk Besluit van 15 Januari bevat de voorloopige maatregelen ter ver betering van de^.financïeele positie vatt burgerlijk rijkspersoneel en onderwijzend personeel. Als nieuwe maatregelen worden thans met ingang van 1 September 1945 voor meerderjarigen twee toelagen gegeven, namelijk een tijdelijke overbruggingstoe lage ten bedrage van 240.per jaar voor gehuwden en van 120per jaar voor ongehuwöen. Een garantietoelage, waardoor bereikt wordt, dat het inkomen van gehuwden ten minste bedraagt f 1800 voor le klasse standplaatsen, 1675 voor de 2e klasse en 1550 voor de overige standplaatsen. Voor ongehuwden entrninste 1400. .1325 of 1250. De garantiebezoldiging van de gehuw den ad 1550 komt neer op een loon van 62 ct. per uur, waardoor aansluiting i3 verkregen bij den z.g. loonvloer, welke op het oogenblik voor particuliere werk nemers geldt. Tot nog toe bedroeg de ge garandeerde minimum bezoldiging voor meerderjarigen 1200 per jaar. Tenslotte is bepaald, dat de vroc-gere kindertoelage van 200 per jaar. per kind, van 1 Februari 1946 af weer onbeperkt zal gelden voor de kinderen, waarvoor die kindertoelage voor l^Mei 1945 werd geno ten. Daartegenover staat afschaffing van de door den bezetter geïntroduceerde be paling, krachtens welke bij eerste huwe lijk aan meerderjarig mannelijk personeel een toelage Ineens van 360.werd ge geven. Reeds een maand geleden hebben wjj medegedeeld, dat deze verbeteringen werden voorbereid en dat deze ook zullen gelden voor het Ifaarlemsche gemeentcpersoneel. De gemeentebesturen moeten evenwel, voor de maatregel kan worden uitgevoerd, een machtiging uit Den Haag ontvangen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1