Commentaar op Commentaar Tractor Kort en bondig De Noordzee is vol visch en toch.. ft „Commentaar", het weekblad van den Rijksvoorlichtingsdienst, heeft in een in teressant artikel het visscherijbedrijf onder de loupe en tot op zekere hoogte onder het mes genomen. De naam IJ- muiden komt in het artikel niet voor, maar het' is van even groot belang voor de trawlvisscherij ais voor de haring- visscherlj, want niet alleen worden ge memoreerd de vorderingen die de we tenschap heeft gemaakt ten opzichte van het opsporen van pelagische visch, waarvan het planktononderzoek een der voornaamste deelen is, maar ook wordt de deur naar het heilige huisje van de maatregelen tegen overbevissching voor de Noordzee opengezet en hier komt het belang van de trawlvisscher:j om den boek kijken. De schrijver wijst in de eerste plaats op de groote vangsten door den over vloed van visch in de Noordzee. Deze toestand schijnt ideaal, nu een door hon ger en ontbering geteisterd Europa be reid zal zijn meer aandacht te schenken aan de zee visch dan voor den oorlog. „Maar hoe vreemd dit ook klinkt, de toestand is thans niet zoo gunstig mogelijk, waarborgt n.l. niet een con stante optimale vischvangst in de Noordzee". Om dezen toestand te verkrijgen, daarnaar zoeken jn vele landen weten schappelijke visscherij instituten, daar naar streeft in Nederland het reeds ja ren bestaande Rijksinstituut voor het Visscherijonderzoek, afdeeling zeevis- echerij. De schrijver vertelt dan het een en onder over wat in het bijzonder in de laatste veertig jaren op wetenschappe lijk gebied, onder leiding van den Inter nationalen Raad voor het Onderzoek der Zee. is gedaan en komt dan tot de con clusie, dat het ideaal van een verstandi ge bevissching ligt tusschen onder- en overbevissching, waardoor een zoodani ge vischstapel wordt verkregen, dat het „Kapitaal" de hoogst mogelijke „rente" afwerpt, met andere woorden, dat de maximale productiviteit van de zee be reikt wordt. Naar de waarde van die constante jaarlijksche productie zoekt in ons land het Rijksinstituut voor het Visscherij-onderzoek. „Want als de toestand van de onder- bevissching van het oogenblik voox-bij is. wat binnen afzienbaren tijd zeker hef geval zal zijn, daar de rijke vischstand steeds meer visschers zal aanlokken en als dan de visscherij op de Noordzee zich op dezelfde wijze als tusschen 1925 en 1940 gaat ontwikkelen zal er weer, tenzij er internationale maatregelen De C.C.D. actief in de vischhal Ambtenaren van den C-C.D. hebben deze week in de vischhal controle uitge oefend op het ongeoorloofde verhande len of vervoer van visch, buiten de dis tributie om verkregen. Tegen een aan tal personen werd proces-verbaal opge maakt en talrijke partijtjes visch werden in beslag genomen. Een nieuw soort ijs Tucker General Sales Agency te Seattle, Washington U.S.A., heeft een nieuw soort ijs voor het bewaren van visch in den handel gebracht. Dit ijs, „No-Bac" geheeten, heeft de eigenschap, visch gedurende langen tijd goed te'hou- den. Het is niet schadelijk en het doodt de bacteriën. Onderlinge competitie DCI3 De Dinsdagavond gespeelde partijen van de onderlinge competitie van D.C.IJ. hadden den volgenden uitslag: Roselaar G. Postma 02; A. Ligthartv. d. Bosch 20; LichtendahlRoselaar 20; BeetsVooys 20;. J. Nanne Haver 11; P. v. d. VeldeA. Ligthart 02; NieuwenhuizenF. Postma 02; Koperv. d. Bosch 02. A.s. Dinsdag avond wordt het tournooi voortgezet. Sardientjes in blik en geen blikopeners Een blikje sardientjes is een welkom geschenk, maar wanneer er bij het blikje geen opener is, kom je ongeveer in de zelfde positie als de ooievaar, die van een bord moet eten. In Engeland is on langs aangekomen het stoomschip „Em pire Forest", 1000 ton, geladen met 25 millioen blikjes sardientjes uit Portugal, ongeveer de heele opbrengst van een seizoen Portugeesche sardientjesvissche- rij, aangekocht door het Engelsche Mi nistry of Food. Engeland heeft dus voor- loopig sardientjes genoeg, het is alleen maar jammer, dat de openers mankee- ren. Portugal leverde ze er niet bij en Engeland heeft ze niet en in de Engel sche bladen klaagt het publiek steen en been over de openers die er niet zijn. In het parlement heeft de minister voor de Voedselvoorziening moeten toege ven, dat het thans onmogelijk is, deze openers te leveren en nu moeten de En gelsche huisvaders- of -moeders maar probeeren, de blikjes zonder opener te openen, wat niet meevalt. Toch zouden velen in ons land graag zoo'n blikje sardientjes willen hebben, ©ok zonder blikjesopener. worden vastgesteld en nageleefd, over eenigen tijd een toestand van overbe vissching ontstaan, zullen wij dus ons „kapitaal" weer aantasten. De bevis- schingsintensiteit zal dus moeten wor den geregeld. Het oordeel van deskundi gen is, dat de constante maximale vangst omtrent de 450 millioen kilogram visch per jaar ligt. Deze hoeveelheid moet met zoo wei nig mogelijk kosten en moeite gevan gen worden om de visscherij zoo eco nomisch mogelijk te maken". De schrijver bespreekt dan de kwestie des maaswijdte en het economischer ma ken van de visscherij door de mogelijk heden tot het opsporen van groote hoe veelheden visch te vergemakkelijken of grooter te maken. Hij wijst er op, dat men verbetering van de zeevisscherij zoowel als van den vischstand denkt te kunnen bereiken indien het Deensche systeem van de snurrevaad-visscherij meer zou worden toegepast. Voorts dat men zoo langzamerhand met het weten schappelijk onderzoek van de zeevisch zoover gevorderd is, dat er al op vrij groote schaal voorspellingen zijn te wa gen ten aanzien van de vangstmogelijk heden, die dikwijls van groot belang voor de visscherij zijn. „En wat tenslotte het visscherij- probleem, zuiver nationaal bezien, be treft. arbeidt het Rijksinstituut er voor dat de visschers van Nederland hun vaartuigen en visch tuigen verbeteren, want daaraan hapert nog wel eens wat. Men weet, dat een groot gedeelte van onze trawlervloot nu niet bepaald ultramodern is Tot zoover „Commentaar". En nu ons commentaar? Onze trawlervloot is gedecimeerd als gevolg van den oorlog. Trawlers liepen op mijnen, trawlers werden gebombar deerd, door de Duitschers gekaapt en ge bruikt als oorlogsschepen. Tot deze laat ste behoorden de weinige goede schepen, die de vloot voor den oorlog bezat. En Duitsehland vischt vandaag-den- dag met groote moderne stoomtrawlers, waarvan IJmuiden heel goed een dozijn tje zou kunnen gebruiken. De kwestie der overbevissching, op het oogenblik weliswaar nog niet urgent, vraagt een definitieve oplossing, voordat zij wel weer urgent is. Ratificatie van de overeenkomst inzake de maaswijdte dei- trawlernetten mag geen jaren meer op zich laten wachten. De conferentie van Londen van 1937, met als deelne mende landen België, Denemarken, Duitsehland, Engeland, Ierland, Neder land, Noorwegen, Polen, Zweden en IJs land, met als later toegetreden land nog Frankrijk, dient eindelijk haar beslag te krijgen. Éji tenslotte de moderniseering van de trawlervloot. Tja, dat is een teere kwes tie. Als de schrijver van „Commentaar" eens zijn licht zou willen gaan opsteken bij een zeker instituut, dat ongetwijfeld niet ver van zijn bureau verwijderd ligt. een instituut, dat tegenwoordig heel wat in de melk te brokkelen heeft, wanneer het gaat om het in de vaart brengen van nieuwe, groote. moderne trawlers, zal men hem interessante dingen kunnen vertellen. Wij zijn benieuwd naar zijn bevindingen. S. B. Drukke ijle-haringvisscherij in Ostende De Belgische haringvisschers schijnen „eieren voor hun geld" gekozen te heb ben, want ondanks dat de prijzen tot ver beneden de oorspronkelijk door hen gestelde limiet zijn gedaald, wordt er druk gevischt. De vangsten zijn zeer £oot en dit is dan ook wel de reden, t de visschers er toch maar liever op uit trokken. In het tijdvak van 3 tot en met 6 Januari bedroeg de aanvoer per dag 100.000 tot 600.000 kg. De prijzen noteerden van 0,80 fr. tot 6.30 fr. per kg. Van Maandag 31 December tot en met Woensdag 9 Januari bedroeg de aanvoer niet minder dan 2.380.000 kg. Besommingen van Dinsdag IJm. 94, Zwarte Zee 17.300. Verlaging der vischprijzen Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn met ingang van heden de vischprijzen op nieuw verlaagd. De verlaging betreft in hoofdzaak de duurdere soorten als tong, tarbot en griet. De gewone soorten zijn slechts weinig goedkooper geworden. Voor groote tong en tarbot, waarvoor aan de aanvoerders 3.25 per K.G. werd betaald, wordt nu 2.50 gegeven. De prijzen voor den kleinhandel zijn natuurlijk in even redigheid lager geworden. Vischaanvoer in Ostende Gedurende de week van 5 tot en met 10 Januari 1945 bedroeg de aanvoer van zeevisch in Ostende 205835 kg ter waar de van 3.885.370 fr. Sedert 10 September 1945, den dag waarop de vischhandel in België vrij kwam, tot en met 31 Decem ber, bedroeg de aanvoer aan de Stede lijke Vischmijn te Ostende lOVi millioen kg ter waarde van ruim 171 millioen fr. De Poolzee binnengesleept De Poolzee IJm. 77, die Dinsdagmor gen naar zee was vertrokken, is op reis naar de visscherij op een wrak gestoo- ten, waardoor de schroef onklaar werd en de trawler assistentie noodig had, om naar de haven te worden teruggesleept. Hulp werd eerst verleend door een Kat- wijksch kottertje, dat zich in de nabij heid bevond. Dit scheepje had echter onvoldoende sleepkracht om den traw ler thuis te brengen, waarna de kotter UK 31 het wei'k overnam en den trawler behouden binnen bracht. VELSEN Dierenbescherming In een circulaire aan de leden van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, afd. Velsen, wordt o.a. gezegd, dat reeds in een rondschrijven in Augus tus 1943 werd medegedeeld, dat tengevolge van den oorlogstoestand en de evacuatie op groote schaal dezer gemeente, de zaak er niet rooskleurig voorstond. Ook over het afgeloopen jaar was de toestand vrij wel ongewijzigd. Hel „Kerbert"-dierenasyl met kliniek bleef gesloten. In den eva cuatietijd is door enkele afdeelingsleden- persoonlijk, in samenwerking met de po litie, goed werk verricht. Vele dieren, die als „zwervend" achtergebleven waren waarbij zelfs konijnen werden opge spoord en zooveel mogelijk verzorgd. De dierenarts de heer Jongkind uit Haarlem heeft ook over 1944, ondanks vele moei lijkheden, de diergeneeskundige praclijk voor de afdeeling Velsen uitgeoefend. Voor dat doel was een lokaal gehuurd bij den drogist Ritskes te IJmuiden-Oost. Verder werd gememoreerd het over lijden van de oud-secrëtaresse en eere lid, mej. G. J. Kerbert. Na eerst naar Lunteren te zijn geëvacueerd, verhuisde- zij vervolgens nog naar de Stichting „Wolf heze" en na het ernstig bombardement dier- inrichting naar Amersfoort, waar zij in Januari op bijna 77-jarigen leeftijd is overleden. Door haar relaties, ook in het buitenland, heeft mej. Kerbert mede den grondslag gelegd voor de stichting van het asyl en het werk financieel mogelijk gemaakt. Haar nagedachtenis zal zeker in hooge eere blijven. Burgerlijke Stand Geboren: S. Hoekstra, d„ Trompstraat 34, IJmuiden-O. S. de Vries, d. Rijksweg 333, Santpoort: A. C, Verhulst, d., Rem- brandtstraat 38, Alkmaar; Th. Floris, d., Burg. Enschedélaan 76, Santpoort; P. Lanser, z., Velserduinweg 280, IJmuiden- O. D. E. Wolfert, d., Edisonplein 4, IJmui- den-O. J. DeLman, z., IJmuiderstraatweg 13a, IJmuiden-O. W. Smit, d., Van Wasse- naerstraat 25, ÏJmuider.-Ó Overleden: E. A. E. Satorius, 35 j., echtg. van A. M. L. Winnubst, P. C. Hooftlaan 11, Driehuis-Veisen; "VV. Ch. Visser, 71 j., echtg. van P. ten Broek, Bloemendaal- schestraatweg 41, Santpoort-station. „De dag des Heeren" Uitgaande van de Katholieke Actie, afd. Velsen-Noord, wordt Donderdagavond in de R.K. Kerk aan den Koningsweg voor menschen van alle gezindten een confe rentie gehouden. Kapelaan J. M. E. Keet, thans te Lisse, zal spreken over: „De dag des Heeren". Op de Krlm, het schiereiland, dat door den oorlog: meermalen ln een bloedig strïjdtooneel veranderde, Is de rust weergekeerd en de bevolking beijvert zich er de oude welvaart te doen terugkeeren. De eerste oogst na den oorlog wordt binnengehaald. (P.) Tubilea bij Papierfabriek in 19A6 Bij Van Gelder Zonen N.V., Kon. Pa pierfabrieken, zullen dit jaar weer een groot aantal jubilea worden herdacht. Niet minder dan dertig leden van het personeel zullen vijf en twintig jaar aan het bedrijf zijn verbonden, terwijl er be halve het reeds gevierde jubileum van den heer M. Versluis op 7 Januari, nog acht personen een 40-jarig dienstverband zullen herdenken. Dit zijn: C. Nieukoop, 15 Febr. K. A. Wubbenhorst 22 Febr.. H. J, Otte, 1 April; A. H. Verkooyen, 11 April; K. Raat, 11 Juni; J. Bus. 24 Juni; J. Verhoef, 15 Juli en C. Halff, 1 December. Dit jaar zal slechts één gouden jubileum worden herdacht. De heer J. J. Schoorl, werkbaas in de Papierfabriek, 2al 1 April 50 jaar onafgebroken in dienst zijn. Concert N. H. Kerk Ten bate van de restauratie der Ned. Herv. Kerk, welke tijdens de evacuatie zeer te lijden heeft gehad, wordt in dit eeuwenoude bedehuis Vrijdagavond 18 Januari een kerkconcert gegeven. Aan de uitvoering werken mede mevr. G. AbrahamseBeekman, sopraan; mevr. G. TextorVos, alt en de heer Adriaan Verschoor, orgel. op een mijn geloopen Bestuurder op slag gedood Dinsdagmiddag is op een stuk land nabij het station Beverwijk, waar de DuitscheTs in den bezettingstijd afweerbatterijen en bunkers bouwden, een ernstig ongeluk geschied. De landbouwer, de 39-jarige H. de Vries, wonende te Beverwijk, was daar met een door een tractor getrokken ploeg aan het ploegen, toen de tractor op een mijn liep. De gevolgen waren verschrik kelijk. De tractor sloeg aan stukken en de bestuurder werd op slag gedood. Het lichaam van den ongelukkige was geheel verminkt. SANTPOORT Film „de Reddingboot" Dinsdag 22 Januari zal in het gebouw van de Jeugdbeweging der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort de film „De Red dingboot" van de Noord-Zuid-Holl. Red dingmaatschappij worden vertoond. Afhalen van levensmiddelenkaarten Voor he tafhalen van levensmiddelen kaarten in het badhuis aan de Wüstelaan te Santpoort, zijn aan de beurt de leltera H t.m. M op Donderdag 17 Januari: de letters N t.m. T op Vrijdag UB Januari. BINNENLAND De Ned. Grafische Bond sprak zich uit voor een spoedige loonsverhooging. Aange zien men het klassenverschil tusschen de ge meenten te groot acht. sprak men zich bo vendien uit voor een verkleining van het onderscheid tusschen hoogste en laagste loonen. Een kleereninzameling voor Nederland wordt opnieuw in de Ver. Staten gehouden. De eerste inzameling, van April 1945. bracht bijna 2 millioen kg. kleeding, schoenen en beddegoed op. Voor Ned. Oost-Indië werd een millioen kg. kleeding bijeengebracht. De Johan van Oldenbarneveldt is uit Indië naar Nederland vertrokken met 2004 repatrieerenden aan boord. Hiervan zijn 706 mannen, 823 vrouwen en 475 kinderen be neden 12 jaar. Er is ongerustheid over een kustvaarder. De Groninger coaster „Carpe Diem", die tij dens de bezetting door de Duitschers in be slag werd genomen en onlangs in Noorwe gen werd teruggevonden, is op de thuisreis nog niet aangekomen. Men vermoedt dat het schip is vergaan. Eduard van Belnum gaat binnenkort weer een week naar Engeland om het Lon- densch Phüharmonisch orkest te dirigeeren en wel te Londen en Liverpool. Bij den aan- van van het seizoen 1946-'47 zal hij zes we ken 'net Londensch orkest leiden. Er zijn veel vossen in Drenthe. In Em- men, Dwingelo, Borger. Gasselte en Odoorr. zijn den laatsten tijd veel vossen gevangen. Het totaal gevangen dieren 's naar schatting reeds 30, Staatsraad Dr. A. A. L. Rutgers oud-geuverneur van Suriname, is naar West-Indië vertrokken in opdracht van de regeering om besprekingen te voeren over financieele en economische aangelegen heden. BUITENLAND De onafhankelijkheid van Transjorda- nië zal waarschijnlijk binnenkort een feit worden. Emir Abdullah zal eind Januari hierover met de Engelsche regeering bespre kingen voeren. Een Engclsch bezettingsleger zal naa: Japan gaan. Betoogingen van werkloozen, onder wie veel voormalige krijgsgevangenen en geïn terneerden, worden in tal van Italiaansche steden gehouden. De rechtsgeoriënteerde pers wakkert de demonstraties aan. „Zwarte" goederen blijken door Fran- - sche verzekeringsmaatschappijen te zijn ver zekerd tegen transportrisico's, prijsdaling en niet-verkoopbaarheid. Er wordt een aantal arrestaties verwacht. Oorlog in Oost-Griekenland. Uiterst linksche en uiterst rechtsche groepen be vechten elkaar, terwijl de politie tegen bei de te velde trekt. Dc Ford-arbeiders in Amerika willen genoegen nemen met een loonsverhooging van 17,5 procent, naar voorbeeld van Gene ral Motors. Hun aanvankelijke ei-en was 30 procent. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 17 Jan. zijn het restant van de V en de W aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten in de „Vleeschhal". Mej. A. Allard te Heemstede is gekozen in het bestuur van de Nederlandsche Ver* eenlging van Bibliothecarissen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3