Kort en bondig IJMU1DEN Na de Poolzee de Neptunus De stoomtrawler „Neptunus" (IJM. 87) was j.l. Vrijdag met een defecte winch van de visscherij teruggekomen. Na de vangst Zaterdagmorgen te. hebben gelost, vertrok de trawler direct weer naar zee. En na de „Pcoizee" had ook de „Neptu nus" het ongeluk te stooten op het wrak van de „Baloerar.", dat tusschen Wijk aan Zee en Heemskerk niet ver van de kust ligt. De „Neptunus" kwam met het achter echip ongeveer 3 voet omhoog te zitten. De sleepbooi K.IvI. 3, die ter assistentie was uitgevaren, slaagde er na een uur in •den trawler vlot te krijgen, waarna deze op eigen kracht naar IJmuiden terug keerde. De „Neeltje Jacoba", die ook was uitgevaren, behoefde geen hulp te ver leenen. De „Neptunus" is naar Amsterdam ge bracht voor bodemonderzoek. V.S.V.-Nieuws De groote V.S.V. feestavond zal worden gehouden op 21 Februari a.s. Naar ver luidt zal voordien nog een algemeene ver gadering worden gehouden, waarin vijf van de negen bestuursleden zullen aftre den. Verder zullen belangrijke onderwerpen aan de orde komen. O.a. zal het bestuur de samenstelling van de bijzondere com missie ter sprake brengen. Eerste H.Dienst van plaatsgenoot Het was gisteren voor de Oud-Katho lieke gemeente van den H. Engelmundus weer een bijzondere dag, daar onze plaats genoot de weleérw. heer C. Tol Pzn., die de vorige week te Utrecht door mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, de priesterwijding ontving, zijn eersten H. Dienst opdroeg. Voor deze plechtigheid bestond groote belangstelling, ook van de zijde van an dersdenkenden. Het altaar was eenvoudig met bloemen versierd. Gezongen werden de 22ste Mis, een toepasselijk gezang na de predikatie en op verzoek van den nieu wen priester na de H. Communie het be kende gezang „Wees trouwe Heer, wees Gij mij steeds nabij". Vóór den H. Dienst zong men den lofzang: Kom, Geest des levens". De liturgie was die van den 2en Zondag na Driekoningen. Zooals gebruikelijk heeft de pastoor der gemeente, Th. Moleman, den jongen pries ter toegesproken. Hierbij ging hij uit van den inleidingszag van den dag. Ps. 66: 1 en 2. Naar het evangelie van den dag gaf spr. den neopresbyter ter herinnering en als lichtsnoer voor de vervulling van zijn ambt mede het woord uit Joh. 2:5: „Al wat Hij u zeggen zal, doet dat". In de vesper van dankzegging, welke eveneens flink was bezocht en werd bij gewoond door pastoor C. F. Nieuwenhuy- zen, deken van het bisdom Haarlem, sprak de jonge priester naar aanleiding van Rom. 11:36: „Want uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen, Hem zij heer lijkheid tot in eeuwigheid". Nood leert bidden, maar dit moet ook in dankbaar heid tot uiting komen. Hij bracht dank aan hen, die hem de afgeloopen jaren hulp en steun gaven, aan vrienden, fami lie en geestelijke leidslieden. Treffend was zijn dank aan zijn vader, pastoor Moleman, maar bovenal aan God. Na den lofzang: U, o God, U loven wij, aan het einde van dezen mooien dag, maakten velen gebruik van de gelegen heid den weleerw. heer Tol geluk te wen- sch en- Besommingen van Zaterdag. Stoomtrawlers: IJM87 Neptunus f3602, IJM14 Isabel f 24836, KW1 Zes Gezusters 1 4638, K\V6 Vertrouwen f 7656, VLG8 Pax f9180; motorlcggers: KW173 f6717, KW79 f 9281, KW52 f 6743, KW89 f6219, KW20 f 8372, KW 107 f 6223, KW22 £7331, KW108 f5691, KW97 f5530, KW162 f11204; kot- tlers: KW10 £5897, KW210 f882. De Nederl. WalviscKvaart in gevaar Naar wjj uit goede bron vernemen, heeft de Noorsche regeering een voorloopig ver bod uitgevaardigd aan Noorsche zeelieden, om te monsteren op walvïschvaarders, voorzoover deze niet varen onder Noor sche of Engelscbe vlag Indien de Noorsche regeering dit verbod voor schepen onder Nederlandsche vlag zou handhaven, zou de Nederlandsche walvischvaart ernstig in gevaar komen, aangezien dit voor Nederland nieuwe be drijf is aangewezen op Noorsche zeelieden. Zoo men weet, zou de bemanning der eerste expeditie voor 90 pCt. uit Noren en voor 10 pet. uit Nederlanders bestaan. Ook de „Johan" naar Southampton? De „Johan van Oldenbarnevelt", die zooals reeds werd gemeld, 13 Januari j.l. met 2004 passagiers van Batavia is ver trokken, wordt 29 Januari in Suez ver wacht, om 1 Februari van Port Said te vertrekken. Vermoedelijk arriveert de „Johan van Oldenbarnevelt" 10 Februari in Southampton. Volgens het voorioopige reisplan zal ook de „Johan van Olden barnevelt" de passagiers in Southampton ontschepen. N. H. Kerk. Ds. G. F. Callenbach, N. H. predikant der Goede Herderkerk alhier, heeft het beroep naar Oegstgeest aangenomen. School K. Op korten termijn waren de ouders van leerlingen van School K bijeen geroepen vanwege den minder geregelden gang van het onderwijs aan deze school, zulks als gevolg van ziekte van het hoofd der school. Het waarnemend hoofd der school, de heer Jonkers, gaf een overzicht van de situatie en kon aan het slot de verheu gende mededeeling doen, dat een geregel de gang nu weer gewaarborgd was, door dat hij eenige uren geleden de mededee ling had ontvangen, dat door het gemeen tebestuur een tijdelijke leerkracht was aangesteld. SANTPOORT Marconist van de Zwarte Zee vertelt. In de Ned. Hervormde Kapel heeft Za terdagavond de heer Jan Verhagen uit Heilo verteld van zijn avonturen met de Zwarte Zee, de groote motorsleepboot van li. Smit Co.'s Internationale Sleep dienst. Als marconist van de grootste sleepboot van Nederland heeft hij vele stormen moeten trotseeren. De Zwarte Zee lag in Queenstown op wacht, elk oogenblik gereed om uit te varen om hulp te verleenen aan in nood verlceerende schepen. In zijn causerie vertelde hij op onderhoudende wijze van den harden strijd, die dikwijls gevoerd moest worden om assistentie aan allerlei schepen te verleenen. Sterke staaltjes van zeemans kunst werden hierbij vertoond en bij het aanhooren dezer verhalen denkt men on willekeurig aan Jan de Hartogs „Hol lands Glorie", waarin op zulk een sugges tieve wijze het zwoegen van onze sleep bootbemanningen wordt geschilderd. Het was een interessante en leei'zame avond, dien het comité, die den avond heeft ge organiseerd den aanwezigen heeft gebo den. Dr. H. van der Loos uit Haarlem sprak tot slot over „ziekte en genezing". Spre ker schetste de verwording, die vooral bij de jeugd van dezen tijd merkbaar is en wees den weg om aan dezen toestand te ontkomen. Cabaretavond. Den laatsten tijd werken veel plaatsge- nooten mede aan cabaretavonden. Zondag a s.s treedt er in „De Weyman" onder den naam van „De Lutciano's" wederom zulk een gezelschap op, dat zich voorstelt een cabaret- en show-avond, te geven. Terrasvogels.nieuws. Onder voorzitterschap van den heer F. M. v. Vliet hield „Terrasvogels" haar halfjaarlijksche vergadering. Besloten werd in het reglement een kleine wijzi ging aan te brengen in dat artikel, hei- welk de benoeming van de aanvoerders der elftallen regelt. In de aanvulling van de elftal-commissie slaagde men niet. Door het tusschentijdsch bedanken van de hee- ren Van der Sïjden en Beunder waren in het bestuur twee vacatures ontstaan. Hier in werd voorzien door de verkiezing van de heeren Van Baarsel en Tiebaut. Welke functies deze heeren zullen krijgen, zal nog nader worden uitgemaakt. Het nieuwgekozen bestuurslid, de heer Van Baarsel, luisterde den avond op met een vlotte causerie. Turnvereeniging Santpoort. De feestavond, die Zaterdagavond voor de adspiranten gehouden zou worden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, is door onvoorziene omstandigheden niet doorgegaan. De avond zal nu worden ge houden op 6 Februari a.s. in het Jeugd- gebouw te Santpoort. De avonturen van een vliegende Tommy Beroemde Engeische postduif was in Santpoort Tommy is de naam van een Engeische postduif, een naam die de vogel aan een Santpoortschen duivenhouder te danken heeft. De vogel was hc-t eigendom van den in Dalton wonenden Bill Brockbank. Door een toevallige omstandigheid is de ge schiedenis van deze duif, die een beroemd heid is geworden, bekend geworden. Zij is namelijk in Santpoort terecht gekomen en daarna ten slotte op haar basis in Enge land teruggekeerd. In Juli 1942 werd Tommy, die toen dezen naam nog niet droeg, met een aantal an dere duiven naar Christchurch, een Ka naalhaven nabij Wight verzonden, waar de vogels werden losgelaten. Ze keerden alle op hun basis terug, met uitzondering van Tommy. Tommy was weg en bleef weg. Maar eenigen tijd later ving de heer D. Drijver, secretaris van de Postduivenver- eeniging „De Luchtpost" een duif op, die hij aan den ring dien het dier om zijn poot had, als een Engeische vogel her kende, De vogel was in slechte conditie, als gevolg van zijn lange veis over land en water. De heer Drijver had het dier eigenlijk moeten dooden. want dit lot moesten op last der Duitschers, alle dui ven in or^s land ondergaan. De heer Drijver deed dit echter niet. Gedurende drie we ken heeft hij de duif verzorgd en haar toen weer, in goede conditie, dé Vrijheid teruggegeven. Zij kreeg een kokertje om den poot mee. waarin het verzoek stond, via de radio, onder het codewoord „Tom my" de goede aankomst van den vogel te melden. Voorts behelsde het briefje nog eenige waardevolle inlichtingen. Twee da gen later kwam het gewenschte bericht: Tommy was goed aangekomen. Na de capitulatie heeft de heer Drijver zich schriftelijk in verbinding gesteld met den commandant van de Postduivenver- zorging, een onderafdeeling van de RAF., met het verzoek om nadere inlichtingen over Tommy. En een dezer dagen is het antwoord hierop gekomen. De comman dant schreef, dat door het onderzoek dat naar de vermiste duif was ingesteld, de vogel in Engeland een beroemdheid was geworden. De Daily Mail heeft zelfs een artikel aan hem gewijd en Tommy heeft het Kruis van Verdienste gekregen. Tom my zit nu in zijn hok en rust op zijn lau weren. Bill Brockbank heeft den verslag gever van de Daily Mail verklaard, dat hij hoopt, nog eens kennis te maken met den vriendelijken Dutchman, die zoo goed voor zijn duif gezorgd heeft. VELSEN Voor de Papierfabriek. Voor de Papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn aangekomen het Zweedsche s.s. „Ingvar" en het Nederl. s.s. „Orpheus", beide met een lading cellulose uit Zweden. Hiervan is echter een flink kwantum bestemd voor andere Nederlandsche fa brieken, dat te Velsen wordt overgeladen in lichters. Velserbad geopend In ons artikel over de badhuizen in Velsen schreven wij, dat het Velserbad wegens kolenschaarschte gesloten is. De directie deelt ons thans mede, dat de inrichting voortaan Donderdags, Vrijdags en Zaterdags geopend is. BINNENLAND Aan de I7.N.O. verbenden. De waarne mend burgemeester van Haren (Gr.), Mr. J. Klaasesz, is benoemd tot tweeden secre taris van de wetenschappelijke afdeeling van de organisatie der Vereenigde Volkeren. f 10.000 boete kreeg een caféhouder te Groningen van den tuchtrechter te Groningen omdat hij in den hongerwinter een mud tarwe voor f900 had verkocht en Wi kg. gort voor f 15. Voor dc hulp aan Indië is alleen voor kleeding voor de 50.000 repatrieerenden 37 millioen gulden noodig. Verder is nog 10 mlllioen gulden voor andere directe hulp. noodig. Hiervan is nog slechts 2 mlllioen bijeen. De veerdienst Eiikhuize.nStavoren is wegens ijsgang gestaakt. In den treinenloop is geen wijziging gekomen. 1500 ton bevroren kabeljauw komt In Rotterdam aan voor distribueering in ons land. Grossiers ia vleescl), die indertijd door Voorlichting over Nederland in den Vreemde Een Netierlandsch Voorlichtings-appa- raat is gedurende den Oorlog ontstaan. Het is wel der moeite waard dat daarover iebj bekend wordt, want het is verwonderlijk hoe weinig men daarover in Nederland weet. Het, is een groot apparaat, dat i» opgebouwd en nu in voorspoed functio neert. In Londen verscheen onmiddellijk na de verplaatsing der regeering de Neder landsche Regeerings-vooTlichtingsdienst, die onder leiding stond van Adriaan Pelt, die de hooge betrekking van hoofd van de persafdeeling van den Volkenbond te Genève had vervuld. Ongeveer tegelij kertijd ontstond te New-York, uit een klein propaganda-bureautje van de Neder landsche Spoorwegen, dat geleid werd door den spoorwegambtenaar ir. Jan van Stappen, het Netherlands Information Bu- reau, dal later onder leiding kwam te staan van dr. Nicolaas Slotenmaker de Bruine (zoon van den bekenden minister) die eerst Zendingsdirector ïn Neder- landsch-Indië was geweest en daarna, als opvolger van den befaamden Beretti, di recteur van het persbureau Aneta te Ba tavia was geworden. En ook ongeveer op denzelfden tijd omstreeks Juni 1940 6poelde de onder- geteekende aan op Curasao, nadat hij, in Mexico vertoevende, van den inval der Duitschers in Nederland had vernomen. Op Curagao belastte de toenmalige gou verneur Wouters mij met de stichting van een Gouvernements-persdienst, die eenige maanden later onder de auspiciën van den Regeeringspersdienst te Londen kwam te staan. En in Nederlandsch-Indië bestond even eens een Regeeringspersdienst, welke on der leiding stond van den bekenden In- dischen hoofdredacteur Ritman. Dit waren de eerste vier steunpunten van het Nederlandsche inlichtingenappa- raat-in-wording. Steeds breidde de Regeerings-Voorlich- Mngsdienst zich uit. Suriname kreeg, ge- 'ijk Curagao zijn Gouvernements-pers- dienst, eeret onder leiding van J. H. Boas die voor den oorlog correspondent van de Maasbode te Londen was (hij is dit nu 'rouwens weer), daarna onder leiding van Johan van de Walle, hoofdredacteur van het Curagaosche dagblad „Beurs en Nieuwsberichten." Canada kwam aan de beurt, onder de hoede van den voornoemden ir. Jan van Stappen. In Portugal en Zweden, beide als neu- 'rale landen uiterst belangrijk voor de •xieuws-transito-voorziening uit Neder- and, kwamen pers-attaché's met uitge leiden staf aan de Nederlandsche ge zantschappen Deze afdeelingen ontvingen Nederlandsche dagbladen en gaven daar uit het nieuws door: Portugal onder lei ding van mr. Voorbeytel, voormalig cor respondent van het Algemeen Handelsblad •e Parijs, Stockholm onder dr. Jan Wil- cms, een Indisch geoloog met een uit stekenden aanleg voor journalistiek. Bern kreeg ook zijn persattaché, den heer Braaksma. En dit was de tweede fase. Steeds verder breidde het web der nieuwsvoorziening omtrent Nederland zich. uit. Na den val van Ned.-Indië kwam !n Australië de zeer uitgebreide persdienst tot stand, waarvan de heer Quïspel het hoofd werd. Thans hebben wij pers-attaché's (be» halve in de reeds genoemde plaatsen) te Parijs, Caracas, Bogota, Mexico, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Washington, Kaap stad, Lima. Rome en Moskou zijn in voorbereiding. Deze gansche Voorlichting ressorteert onder het departement van Buitenland- sche Zaken. Intussc-hen waren de inlichtingenbureaus te Londen en te New-York ten zeerste uitgebreid. Hun gezamenlijke personeel bestond uit eenige honderden menschen. Mr. E. ELÏAS. de Duitschers waren uitgeschakeld, zullen weer ingeschakeld worden bij de vleesch- distrlbutie. Bü het oprapen van een projectiel op het vliegveld :e Woensdrechi werden 2 man van de Gezagstroepen ernstig verwond. Een mist belden handen en de tweede beide oogen. BUITENLAND De heele bevolking der Oekraïne moest volgens een bevel van Himmler worden uit geroeid. zoo is In een proces te Kief ve» klnard. Tusschen Otto van Habsburg en Oosten- rljksche monarchistische leiders zouden on-i derhandelingen worden gevoerd. De door de Amerikaansche marine ver pachte schepen zullen waarschijnlijk niet worden teruggenomen. De doodstraf voor desertie en ernstige te kortkomingen, die door soldaten en officieren in functie zijn begaan, is door president Tru man afgeschaft, daarmee heeft hij de wet geving van de militaire gerechtshoven naar die der vredesgerechthoven teruggevoerd. Dit geldt niet voor de vijandelijke bezette ge bieden. Overlevenden der 36e Amerikaansche infanteriedivisie hebben generaal Clark ervan beschuldigd den massamoord van hun ka meraden op zijn geweten te hebben, omdat hij hei. oversteken van een snelvlietendon stroom tijdens den Italiaanschen veldtocht van 1944 bevolen had. De overlevenden eischen een onderzoek van het congres. De Ver. Staten hebben aan Italië de zich in dat land bevindende oorlogsvoorraden ter waaide van f>0 millioen dollar, afgestaan. Volgens Radio Boedapest heeft de Hon- gaarsche minister-president verklaard, dat in Hongarije nog voor het einde van deze maand de republiek zal worden uitgeroepen. De Fransche regeering heeft het wets voorstel inzake de nationalisatie van de clec- U'ieiteits- en gasbedrijven in Frankrijk bij de constitueerende vergadering ingediend. Br wordt een nieuw staatsbedrijf ingericht. Met de opstelling van het Italiaansch* vredesverdrag is te Londen begonnen. De eerste zending pci-sonenanto's uit Engeland is dezer dage» bij de Ford fabrieken te Amsterdam aangekomen. Het zijn 500 kleine vier-persoons wagens van liet type „Anglia", die zullen worden toegewezen aan Neder- landscho doktoren, die tijdens de bezetting hnn wagen kwijt raakten. (P.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3