Nette meisjes Luidsprekers Groote plannen voor Walcheren Een wederopbouwproject Van 100 mill, galden Het zwaar getroffen Walcheren, eens de „tuin van Zeeland" genoemd, is ener giek aan het plannen maken voor het herstel en die strekken zich heel wat verder uit dan over de landbouwproble men alleen. De structureele indeeling van vroeger, met zijn groote aantal kleine bedrijfjes van de 1815 zijn er meer dan de helft beneden de 5 H.A. was niet gezond. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat be drijven van 9 of meer H.A. pas loonend kunnen worden geëxploiteerd. Daar be neden leveren zij hoogstens voldoende voor een landarbeider. Om dus tot een redelijke verdeeling van de grond te ko men is het niet onmogelijk, dat een deel der jonge Zeeuwen het elders zal moeten zoeken. Men noemt in dit verband de N. O. Polder. Het nieuwe landschap. Er is natuurlijk een scherpe tegenstel ling tusschen de eischen van den land bouwer en de toeristen. De eerste vraagt een rechtlijnige indeeling, de anderen stel len meer prijs op een pittoresk landschap. Walcheren trok altijd vele vreemdelingen door zijn historische steden, de schilder achtige kleederdracht en de stranden aan de Noordzee. Men hoopt het eiland weer op te bouwen tot een recreatieoord voor duizenden toeristen. Er is gelukkig nog schoonheid te vin den bijvoorbeeld in de duinen; sommige oude boerderijen zijn- gespaard en op drooge plekken steken de dorpskernen boven het water uit. De nieuwe verkave ling zal in harmonie met hetgeen bleef moeten geschieden. Ook was men van plan het geheele eiland weer te bebos- echen, zoowel aan den voet van de duinen als in het landschap. De werking van het water heeft op sommige plaatsen diepe kreken uitgespoeld, die door dichtspuiten toch een zeer minderwaardige grondsoort zouden opleveren. Men zal daarom een aantal daarvan open laten en er met be planting van boomen in de omgeving aardige boschmeertjes van maken. Deze zuller. tevens gelegenheid geven tot het beoefenen van allerlei takken van water sport. De wegenaanleg Er zal een aantal nieuwe verbindings wegen moeten worden aangelegd. Dit zullen geen snelverkeerswegen zijn, daal de grootste afstand op het eiland niet meer dan 14 K.M. bedraagt. Wel is men van plan een groote weg met dubbele rij baan aan te leggen tusschen Middelburg en het badcentrum Domburg. De andere landwegen zullen door de dorpen geleid worden, terwille van het-toeristenverkeer. Belangwekkend is in dit verband ook het project de eilanden N. en Z.-Beveland aan Walcheren te koppelen door een land verbinding. Dit zou kunnen geschieden door afdamming van de Zandkreek, waar door bovendien 3000 H.A bouwgrond ge- wonner. wordt. Men overweegt tevens het vroeger bij Vlissingen gelegen vliegveld naar de schorren van het Noorder Sloe te verplaatsen, aangezien een groot en goed geoutilleerd vliegveld een vereischte is voor het na-oorlogsohe vacantie-oord dat men zich van Walcheren voorstelt te maken. De toeristencentra. Men wil van Domburg een rustige mo derne familie-badplaats maken van inter nationaal formaat. Er zullen groote hotels verrijzen: bovendien zullen de gasten zich aan verschillende takken van sport kun nen wijden. O.a. worden de golflinks be langrijk uitgebreid; deze zullen nu ook bij Vlissingen worden aangelegd. Wat ae Scheldestad betreft, koestert «ten groote verwachtingen voor het vreemdelingenverkeer, waartoe men een aantal moderne hotels zal bouwen. De belangrijkheid van Vlissingen als bunker plaats is nog dezelfde als voorheen. Nu zal er ook een raffinaderij komen en de scheepswerf van „De Schelde" zal een uitbreiding ondergaan. Wie zal dat betalen? Het behoeft geen betoog dat men den wederopbouw enorme sommen gemoeid «ijn. De herverkaveling, de steunverlee- ning aar. de getroffen boeren, de herstel- kosten. de wegen- en boschbouw, dit alles kost handen met geld. Een globale schat ting begroot het benoodigde bedrag op 100 millioen gulden. Dat dit geld er komen moet. staat vast. Immers, Walcheren heeft de klappen voor een veel grooter gebied opgevangen en do bevolking heeft daarom recht op een zekeren voorrang bij het herstel. Op Walcheren wordt niet geklaagd, de bewoners zijn dankbaar dat het juk van de onderdrukkers afgeworpen is er. zeg gen met hun grooten voorganger Prins Willem van Oranje: „Beter bedorven land dan verloren land". Agenda MAANDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: Kenn. Tooneeigroep met „Onder één dak", 20 uui Hótel De Leeuwe rik: 2e Film voordracht door A. F. J. Por- tlelje, 20 uur. Rembrandt: It happened one Bight, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Nachi- asyl. '.4. 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor: oe Roode Pimpernel, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De avonturierster. 14, IS.15. 19 en 31.15 uur. Movlac: Bij ons brandt dc kachel, n.M en 21.20 uur. DINSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Het begon zoo onschul dig (Ruy,-ensemble), 20 uur. Gem. Concert gebouw: H.o.V.-concert met Frits Gaillard en Theo Olof. Hdtel De Leeuwerik: 3e Filrn- voordracht door A. F. J. Portlelje, 20 uur Brlnkmann. Gr. Markt: Indische middag en avond, is17 uur en 20—2} uur. Bioscopen en «•viae: .vis Maandag. Spaarnestad bestaat 25 jaar. Omstreeks 25 jaar geledeiï^oetbaide regel matig een aantal jongens op het onderge- spotej'. land. waar nu de Slacnthuisbuur: is verrezen. Bij hen kwam het plan op een voetbalclub op te richten en hieruit groeide Spaarnestad, die op 15 Jan. 1946 haar 25-jarig bestaan- herdacht. In 1980 en 1932 was het eerste elftal kam pioen van de 2e klasse van den H.V.B. en volgde promotie. De eerste keer was de vreugde echter van zeer korten duur, het daarop volgende seizoen degradeerde het elftal weer. Na een tweede promotie volgde in 1935— 1936 weer degradatie. Daarna heeft de ploeg met wisselend succes in de 2e klasse ge speeld. Na het uitbreken van den oorlog zag het er voor Spaarnestad niet erg rooskleurig uit. Het toeval wilde, dat de bestuursleden op een na werden weggehaald. H. de Nijs, die alleen overbleef, heeft de club dooi de 5 moeilijke oorlogsjaren heengeloodst en haar groote diensten bewezen. Toen in Mei 1945 de vrede kwam, stond de vereeniging er financieel niet slecht voor, maar er waren niet voldoende leden meer over om nog een elftal op de been te bren gen. Met kunst en vliegwerk werd met hulp van een paar oud-leden eer. ploeg bij elkaar gezocht, zoodat tenminste weer aan de com petitie kon worden deelgenomen. Inmiddels is er een nieuw bestuur gekozen en aan der. opbouw der vereeniging is be gonnen. Daarbij bleek, dat er toch altijd weer op de oude leden gerekend kon worden. Een gevolg Is, dat het 25-jarig bestaan met een gerust hart kan worden herdacht in het vaste vertrouwen dat Spaarnes'ad aan liet begin van het seizoen 19461947 weer geheel de oude zal zijn. Vanwege de tijdsomstandigheden is de officieele herdenking naar een later tijdstip verschoven. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J. Ylstra, voorzitter; H. de Nijs. sect .-penning meester. Diepenbrockstraat 47; J. Maarsen, bestuurder. Het wegcircuit in Zeist ls dit object verantwoord Door het Tweede Kamerlid Steinmetz werden aan den minister van openbare werken en wederopbouw de volgende vra gen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van een bericht, dat binnenkort te Zeist begonnen zal worden met den aanleg van een grootsch opgezet wegcircuit van 5'A> K.M. lengte en 10 M. breedte? 2. Indien deze vraag bevestigend kan worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat de daarvoor benoo digde materialen, alsmede de arbeiders beter in dienst kunnen worden gesteld ten behoeve van den meer noodzakelijken wederopbouw, daar men nog te kampen heeft met een tekort, zoowei aan mate rialen als aan goede arbeidskrachten? 3. Indien ook deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan bevorderen, dat de aanleg van be doeld autocircuit wordt opgeschort en de benoodigde materialen beschikbaar komen voor den wederopbouw? Vrijstelling van oorlogsvrijwilligers. Zij, die dienstplichtig zijn voor de lichting 1945 e.v., doch als oorlogsvrijwilliger reeds 6 maanden of ianger dienst hebben gedaan, zullen niet voor de eerste opkomst onder de wapenen worden geroepen. Zij moeten zich echter wel aan keuring en verdere registratie onderwerpen. In den nacht van Zaterdag op Zoudae werd do Haarleinsche brandweer om half elf gealarmeerd voor een uitslaande» brand aan de» Burgwal Keil ktmpekup- l>eiifabriek. waar groote hoeveelheden eelluloselat waren opgeslagen, was door onbekende oorzaak in brand geraakt en niettegenstaande het krachtdadig Ingrij pen van de motorapnit brandde het per ceel geheel uit. Met vier stralen werd het vuur bestreden, maar de blusscliing ondervond veel hinder van de plaatse lijke bebouwing. Pas den volgenden ochtend om zes ntir was men met het naUnsachingswerk gereed. He schade wordt geschat op 15 a 20.00b gulden. Het pand noch de inboedel waren verzekerd. De verjaardag van Prinses Margriet. Prinses Juliana heeft mazelen. Zaterdag is een deputatie van de Neöer- landsche koopvaardij in het paleis Soest- dijk ontvangen om prinses Margriet, het peetekind der koopvaardij, geluk te wen- schen met haar verjaardag. Kapitein A. J. Graffelman, voorzitter der delegatie, sprak Prins Bernhard en de Prinsesjes toe. Hij overhandigde Prinses Margriet een pop, voorstellende een matroos der koopvaardij. Ook de andere Prinsesjes kregen zoo n pop. Het dochtertje van ka pitein Graffelman bood een bouquet bloe men aan voor Prinses Juliana, die, zooals bekend is, licht ongesteld is. Gedurende de ontvangst bewogen de drie prinsesjes zich vrij en ongedwongen tusschen de leden van de deputatie en vooral prinses Beatrix met haar guitige opmerkingen zorgde voor een vroolijken noot. Toen het dochtertje van kapitein Graffelman de prinsesjes om handteeke- ningen verzocht in haar poëzie-album, leidde prinses Beatrix de hand van haar jongste 2usje. Het ging echter heel moei lijk. omdat, zooals prinses Beatrix zeide, de kleine Margriet zoo tegenwerkte. De drie prinsesjes, die zich opgetogen over de marine-poppen toonden, zaten er daarna samen mee 1:e spelen. Een verslaggever van de Volkskrant die de plechtigheid bijwoonde meldt, dat Prins Bernhard ook aanbood handteeke- ningen van Prinses Juliana te vragen, „als je tenminste niet bang bent voor maze len." Daaruit blijkt dus dat Prinses Juliana mazelen heeft. Beatrix vertelde trouwens ook dat „Mama mazelen heeft". Verder vertelt de verslaggever nog: In de bibliotheek van het palets te Soestdijk staat een laag tafeltje,-bedekt met de vele cadeaux der jarige Margriet, lachend be gluurd door de oudste van het drietal, prinses Beatrix, die boven aan de trap leuning staat. Het kordate figuurtje, in Schotsche overgooier en witte blouse, de stevige beenen in wollen kniekousen, komt dan omlaag en geeft een handje. „Dag. En wilt u het konijn eens zien. dat Margriet gekregen heeft? Wacht, ik zal het halen Ze komt terug met een kist, waar ze een heele sjouw aan heeft. „Kijk, dat is Witje. Van de buurkinderen gekregen. Hij drinkt waterO kijk eens, ik. heb op m'n jurk gemorst; heelemaal nat." Zo probeert zich aan een clubfauteuil af te vegen, lacht met vonkjes in de oogen en kluitjes in de wang, als ze weegestuurd wordt om zich te drogenDag. Ik ga eens kijken waar Pietie blijft." En daar is dan de jarige Margriet, hand in hand met Irene. Ip het blauwe feest- jurkje zijn margrietjes geborduurd; in het sluikblonde haar steekt een witte bloem. Een beetje verlegen voor de vreemde gezichten stopt Margriet, een vin ger in de mond. kijkt eerst beduusd, maar is later vol belangstelling voor een blok kendoos, waarvan een groote margriet het hoofdmotief is. Op het tafeltje staan, rondom een vaas hyacinthen, de cadeautjes: een doosje met een wit uiltje aan een gouden kettinkje. „Van mama en papa", vertelt Trix. Dit kleine poppetje heeft ze van mij en dit papieren ameublementje heeft Ireentje op school gemaakt." Een doosje zakdoekjes, een prentenboek, een grappige lappenpop en nog wat kleinigheden. De simpele ver- jaardogstafel van een Hollandsch kind, zonder eenige kostbaarheid, onopgesmukt, met doodgewone presentjes. Irene heeft haar nieuwe pop „Klaas" gedoopt. Trix noemt haar matrozenkind „Hans", want een „Piet Heyn" en een „Michiel" heeft ze al. Th. Blesgraaf overleden. Zondagmiddag j.l. overleed te Haarlem op 59-jarigen leeftijd de heer Th. Blesgraaf, een bekende figuur uit de beurtseheepvaartkrin- gen. Jaren lang was hij ben actief bestuurs lid van de Beurtvaartvereeniging „Haarlem" en tijdens de afgeloopen hongerperiode maakte hij zich zeer verdienstelijk voor de Haarlemsche voedselvoorziening. Mede aan zijn onverpoosd werken is het te danken, da*, verscheidene binnenschepen in Haarlem en omgeving niet naar Duitschland werden overgebracht Verder was de heer Blesgraaf een groot sportliefhebber. Vooral voetbal en kegelen vonden in hem een enthousiast aan hanger. Onderhandelingen worden gevoerd tus schen de Ver, Staten en Frankrijk over den aankoop van overtollig oorlogsmateriaal In Europa „Kennemer Zweef cluï»** opgericht. Te Haarlem is opgericht de „Kennemer Zweefclub", die zich dei: doel stelt mei leden uit Haarlem en omgeving het zweef vliegen als sport te beoefenen. Een kern van enthousiaste en ambitieuse jongelui, onder wie eenige ervaren zweefvliegers, geeft de leiding en terstond bij de op richting is reeds een 60-tal personen als lid toegetreden. De club is aangesloten bij de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart; met deze vereeniging en met den Rijks luchtvaartdienst is zij in onderhandeling over het verkrijgen van een terrein in de duinen. Bij Fokker zullen '73 zweeftoestellen worden gebouwd, die de K.V.V.L. over de diverse zwoefclubs in den lande zal verdeelen. De Haarlemsche club hoopt een van deze toestellen machtig te worden. De plannen voor het zelf bouwen van een tweede zweefvliegtuig zijn reeds aan wezig. Er zal echter nog heel wat werk verzet moeten worden, voordat de club inderdaad vleugels krijgt en de lucht in kar.. In ieder geval hoopt men dezen zo mer nog zoover te komen. Het spreekt vanzelf, dat het voor de leden voorloopig slechts hard werken is aan den opbouw en dat de vruchten van. dit werk eerst over eenigen tijd kunnen worden geplukt. Daarom heeft de club thans de meeste behoefte aan noeste enthousiasten en vooral aan menschen, die over ervaring of materiaal op zweef- vüeggebieó beschikken. Voor de jonge ren zal een on der-afdeel ing modelbouw v/orden gevormd. Een clubgebouw is reeds voorhanden. Het secretariaat is gevestigd Pijlslaan 105 te Haarlem. Staahtaking begonnen. Zondagavond is in 30 staten van de V.S. de groote staalstaking begonnen, waarbij ruim 1 300.000 arbeiders direct betrokken zijn. Men verwacht dat spoedig hierdoor 7.000.000 arbeiders zonder werk zullen zijn. Alleen de groote scheepsbouwer Henry Kaiser heeft Truman's voorstel (een loons- verhooging van 18V2 cent per uur) aan vaard. De overige leden van de U.S. Steel Corp. zij» slechts bereid tot een compro mis van 15 cent 'verhooging. De oorspron kelijke eisch der arbeiders was 19Va cent per uur. Behalve in de staalindustrie staken nog 200.000 man in de electriciteits-, 263.000 in de vleesehindustrie- en 175.000 bij de General Motors. De stakingsleiders bij de Bethlehem Steel hebben geprotesteerd tegen het fou- rageeren uit de lucht van in de fabrieken achtergebleven arbeiders. De stakingsposten hebben veel last van het slechte weer. De Amerikaansche regeering zou niet voornemens zijn de staalfabrieken, waar in gestaakt wordt, over te nemen. Zij Iaat thans het woord aan de U. S. Steel Corp., die geweigerd heeft, zich aan de uitspraak van de commissie van onderzoek te on derwerpen. Officieele publicatie. Vanaf 1 Febr. is het bureau personenver voer van de rijksverkeersinspectie Rotter dam. Westplein 2, op werkdagen van 9 tot IS uur voor hel publiek geopend. DRIJFRIEMEN. De aanvraagformulieren 506 voor drijfrie men zijn niet alleen verkrijgbaar bij het rijksbureau huiden en leder te Amsterdam, doch ook bij de Kamers van Koophandel en haar kantoren. TOEWIJZINGEN TABAK. Het C.D.K. deelt mede, dat detaillisten in tabak in het Noorden des lands, dus In Ne derland boven Haringvliet en Waal, in dé week van 20 t.m. 26 Jan. a.s. toewij zingen -.0. 62; en 622 zullen ontvangen op basis nai- aantal ingeleverde rantsoenen verr- d met 10 Bovendien wordt in deze v n vergoeding voor handelsverlles gegeve... rer verkrijging van deze vergoeding moeten de detaillisten op de opplakvelle.n de vakjes 20, 40. 60. 30 en ïW onbeplak: laten. In plaats van 20 bonnen worden dus slechts 19 bonnen ingeleverd. Hierdoor wordt een toeslag van 5 verstrekt over 5 perioden. Per periode ontvangen de detaillisten dus eer. vergoe ding voor handelsverlies van 1 De detail listen mogen dezen toeslag uitsluitend ge bruiken voor handelsverllezen en niet voor eigen gebruik. 18 Januari werd bij ons met groote vreugde een dochter geboren en tot onze groote droefheid is zij 15 uur daarna overleden. M. Pinxteren B. Pinxterende Wilde Zeeweg 257 IJmuiden Oost. Practische autokennis voor iedereen U leert hoe de auto en ztyn onderdeelen in elkaar zitten. Geen droge mo tor-theorie. maar een voor iedereen begrijpelijke schrif- t*elijke cursus. Verschaft D aangename winteravonden en zekerheid in technische situa ties. Lesgeld 1 1.25 per week. Vraagt prosp. leerplan no. 8 Bureau P. A. K„ Jacob Ma- rlsstraat 83. A'dam-W. lp. z.g.a.n. D.SCH. m. 39 in ruil v. m. 40. Cederstr. 4. TER DEKKING: Gr. Chin chilla rain en Gr. VI. Reus, dekgeld f 1. Sparrenstraat 5. IJm. O. SPOED. Wij hebben wo ning op W. Terschelling. Wie wil ruilen voor won. in IJm.? Wie weet iemand die gaat verhuizen of kan mij helpen aan woning in IJm.? Br. L 266 bur. van dit blad. WIE RUILT nieuwe hee- rensch. m. 43 voor 44. Spil bergenstraat 18. HUILEN' 1 pr z.g.a.n. zw. damesschoenen h. hak m. 38 voor 1 pr sportschoenen m. 38. Tusschen 5-7 uur Ooster duinweg 28. TE KOOP nieuwe radio lamp (5 pootjes), schoentjes m. 31 en gebreide puntsjaal (grijs). Eikenstr. 18. TE KOOP d. gr. demi. da mes h.sch. m. 40 en groote hondenmana. Duin er. Kruid- bergerweg B 79, Santpoort. RUBBERFABRIEK „HOLLANDIA" ■vraagt voor directe indiensttreding HOOG LOON. Aanmelden dagelijks Kantoor Doodweg 24 Veisen Noord.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4