Kort en bondig IJMUIDEN Trawlers maken weer groote vangsten Nadat gedurende eenige weken de vang sten op de Noordzee aan den schralen kant waren, komen de laatste dagen de schepen weer met veel visch aan de markt Gisteren waren er vijf trawlers binnen, waarvan één, de Maria, met een vangst van 700 manden tot heden moest blijven liggen, hoofdzakelijk omdat er geen ar beiders genoeg voor het verwerken der visch beschikbaar waren. De aanvoer van •de vier trawlers en de zes loggers bedroeg ongeveer 4500 kisten, een hoeveelheid, waarvoor in de laatste jaren voor den -oorlog ongeveer twintig trawlers noodig waren. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit kabeljauw en schelvisch, waarvan een groot deel afkomstig is van plaatsen, waar vroeger deze vischsoorten bijna niet voor kwamen. Een groot deel van den aanvoer werd naar België uitgevoerd. Volgens alhier ontvangen berichten is men in België over de visch, die verleden week uit IJmuiden werd ontvangen, zeer tevreden. Het was „schoone ollandsche visch" zoo zeide men Van de vier afgeslagen booten was de Utrecht de bolleboos met 1800 kisten. Mislukte Kanaalvisscherij De KW15 en de K.W37 die eenige we ken geleden naar het Kanaal waren ver- txokken om daar op ijle haring te gaan visschen, zijn gisteren teruggekeerd. De resultaten zijn zeer slecht geweest. Beide schepen worden voor de trawlvisscherij klaargemaakt. C. M. van Steenkiste 40 jtiar bij den R.W.S. De heer C. M. van Steenkiste, d.d. sluis- rneester bij de Noordzeesluizen, is een man van internationale bekendheid. Hij is al ongeveer twintig jaar „op de sluis" en in dien tijd kwam hij in aanraking met kapiteins, stuurlui en ander zeevolk van bijna alle zeevarende naties ter wereld. Op 1 Februari a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Van Steenkiste als kantonnier bij den Rijkswaterstaat te Vlissingen in dienst trad. Hij werd later pontwachter te Abeele bij Middelburg. Verder sluisknecht achtereenvolgens te Veere en Sehellingwoude. Twintig jaar geleden werd de heer Van Steenkiste be noemd tot hulpsluismeester in IJmuiden en thans is hij dienstdoende sluismeester alhier. De aanstaande jubilaris is in scheep vaartkringen een zeer geziene figuur. Hij is als het ware een wandelend Lloyd's Register, want het aantal schepen, waar van hij de bijzonderheden weet, is legio, waarbij vooral zijn uitstekend geheugen hem goede diensten bewijst. Als hij een maal bekend was geworden met de af metingen van een zeker schip en datzelfde «chip kwam tien jaar later weer in de sluis, had men Lloyd's Register niet noo dig om de lengte en breedte op te zoeken. Het is voorgekomen, dat, wanneer er vier schepen in de Middensluis moesten, de heer Van Steenkiste de afmetingen van alle schepen wist Op 1 April a.s. gaat de heer Van Steen kiste den dienst verlaten wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd. De Noordzeesluizen zullen dan een verdienstelijk sluismeester moeten missen. Jubileum bij de Hoogovens Bij de afdeeling Vervoer van de Kon. Nea. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. werd de heer J. v. d. Outenaar ter eere van zijn 25-jarig jubielum gehuldigd als veiligheidsman bij die afdeeling. Na de gelukwenschen van den directeur ir. A. H. Ingen Housz in ontvangst te hebben genomen werd de jubilaris, ver gezeld van zijn echtgenoote, naar het podium geleid. Zij liepen langs een dub bele rij van collega's, die met brandende veiligheidslampen een eerepoort vormden. Vervolgens sprajt de heer Wiersma, chef van het Transportwezen, en overhandigde •den jubilaris een gedenkbord en het ge tuigschrift der Maatschappij. De heer J. A. Meijer, chef van de afd. Vervoer, gaf een overzicht van den heer v. d. OuLenaar's werkperiode in de afge- loopen 25 jaar. Hij overhandigde een ge schenk namens de afdeeling Vervoer. De heer J. S. Tuinstra, een collega, droeg op geestige wijze een door hem zelf ge maakt vers voor, waarvan het refrein door het Vervoers-jubiieum-mannenkwartet "werd gezongen. Tot slot sprak collega P. Heiloo namens alle kameraden nog eenige hartelijke en goedgemeende woorden. Besommingen van Maandag Stoomtrawlers: IJM73 Utrecht f 37961, IJM103 Dolfijn f 18128, IJM71 Bloemendaal f25679, IJM4 Knikker f 19789; motorlog- gers: KW175 f7886, KW86 f10987, KW24 1 10933, KW 14 16674, IJM268 f7493; kotter IJM251 f33. Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Donderdagmiddag a.s. houdt de Nederl. Christen Vrouwenbond, afd. IJmuiden, een ledenvergadering in het gebouw van het Leger des Hells in de Edisonstraat. 131e haringverkoop in Ostende In totaal werd in Ostende in de periode van 3 Januari t.m. 16 Januari 3.295.805 K G. ijle haring verkocht. De prijzen bedroegen van fr. 43—630 per 100 K.G. Vischaanvoer in Ostencle In Ostende is in de week van 11 Januari tot en met 17 Januari in totaal 171.967 K.G. visch aangevoerd, waarvan de opbrengst frs. 3.617.920.— bedroeg. „Vizalma" een model-trawler Na in den oorlog zijn steentje te hebben bijgedragen, is de „Vizalma" van de ree- derij Letten Bros, te Grimsby, weer als trawler in de visscherij teruggebracht. Allerwege trekt deze boot door zijn prach tige inrichting belangstelling. Met een bunker van 390 ton stoomt zij 13 mijl per uur. Verder bezit de trawler ruime en goed verwarmde eet- en slaapplaatsen, alsmede een bad en stortbad voor de be manning en een speciale droogkamer voor natte kleeding. Tevens heeft hij een dub bele ontvang- en uitzendinstallatie en twee reddingsbooten aan boord. De vaart naar de vischgronden van de Witte Zee, 1600 mijl ver, zal 5 tot 6 dagen in beslag nemen. Engelsche visschers eischen lotsverbetering Te Hull is een manifest overhandigd aan de Hull Fishing Vessel Owner'e Asso ciation door 1500 visschers. Zij verlangen lotsverbetering. In het manifest wordt o.a. gevraagd het twee-wachten stelsel te vervangen door het drie-wachten stekel, verder dat de schepen tusschen twee rei zen een minimumtijd in de haven zullen blijven, en dat op Zondag ni§t uitgevaren zal worden. Geen aftrek van loon, indien het scheepsvolk niet helpt lossen en ten slotte dat het beddegoed door de reederij geleverd en gereinigd moet worden. VELSEN De Sintelhaan van „Suomi" Mei 1946 klaar? De reeds lang bestaande plannen tot uitbreiding van het Hoogoven-sportterrein „Watervliet" aan den Koningsweg, waar bij, behalve de aanleg van nieuwe speel velden, zelfs een modern en naar de eischen des tijds ingericht clubgebouw al vóór enkele jaren is ontworpen, beginnen thans eenige teekening te toonen. Al vóór er sprake was van evacuatie hebben de leden van verschillende bij Hoogoven- Staten (1945) aangesloten sportvereenigin- gen een belangrijk aandeel gehad in deze uitbreidingsplannen door in hun vrijen tijd net betreffende terrein te egaiiseeren. Na Mei 1945 is dit werk opnieuw ter hand genomen, nu echter door wachtgel ders van het Hoogovenbedrijf, die een aanvang maakten met den 'grootsten wensch van de Athletiekvereeniging „Suomi", een sintelbaan, in vervulling te doen gaan. De snelle groei van de H.A.V. „Suomi" en het feit dat er slechts enkele sintel- banen in Noord-Holland zijn, waren fac toren om ten spoedigste over een eigen sintelbaan te kunnen beschikken. Dit wordt de vijfde in onze provincie en de tweede boven het Noordzeekanaal. Wat de vorderingen aan de baan betreft, die precies uitgemeten 400 M. lang zal zijn, kunnen wij mededeelen, dat de egalisatie gereed gekomen is en de betonranden zijn aangelegd, waarvan de binnenrand bijna klaar is, terwijl ook de buitenrand voor het grootste deel is gestort. De eerste vaste laag zal bestaan uit fijn puin, dat van het sloopen van Velsen-Noord af komstig is. Er liggen thans 800 M3 sintels om gezeefd te worden, wat met de hand zal geschieden. Het werk wordt aanbe steed. De grove sintels vormen de tus- schenlaag van de baan en als toplaag zul len de fijne sintels dienst doen, vermengd met klei. waarvan het monster juist dezer dagen uit Zeist is aangekomen. De vorst periode belet echter om met kracht aan de voltooiing verder te gaan. Toch wordt dit, zoodra het mogelijk is, doorgezet. De H.A.V. „Suomi" heeft reeds aan de K.N.A.U. voor dit jaar de organisatie van twee nationale wedstrijden aangevraagd, doch haar is maar één dezer wedstrijden toegezegd. Uiteraard zal deze bestemd blijven voer haar eerste lustrumherden king in Augustus, zoodat in het komende voorjaar misschien wel wedstrijden op Suomi's sintelbaan worden gehouden maar de officieele opening wellicht later ge schieden zal. Voorts kunnen wij nog ver melden. dat de heeren Boeljon. consul van de K.N.A.U. en Kloos, architect te Haarlem, dezer dagen besprekingen met het bestuur van „Suomi" hebben gevoerd en ook op het terrein zijn geweest om de verdere accomodatie daarvan nader onder het oog te zien. Het tot stand komen van deze sintel baan zal zeker dit jaar, maar ook later ongetwijfeld vele athleten naar Velsen trekken, terwijl deze aanwinst voor Suomi zelf een flinke ledenaanwas in het ver schiet heeft. Geheimzinnige aanslag Een dezer dagen kwam een inwoner van Driehuis-Westerveld 's avonds laat thuis. Hij ging de schuur achter het huis bin nen. om zijn fiets op te bergen. Onver hoeds werd hij toen door een onbekend gebleven persoon met een zwaren hamer op het hoofd geslagen. De indringer nam ijlings de beenen, evenwel zonder iets te ontvreemden. Het slachtoffer liep een bloedende hoofd wonde op. Omtrent de beweegredenen van den dader tast men in het duister. Het slachtoffer in kwestie begrijpt zelf niet, wat de reden voor dezen aanslag kan zijn, Inbrekers op een schip In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onverlaten kan gezien om aan boord van het Zweedsche s.s. Ingvar, in lossing bij de papierfabriek, in te breken. Door kapitein Andersson werd geconsta teerd, dat van een bergruimte mid scheeps een zwaar hangslot was verbro ken en een stuk vleesch en enkele pakken boter waren ontvreemd- Een flinke bout echter lieten de dieven achter. Agenda voor Velsen Dinsdag 22 Jan.: Bioscoop De Pont: „Golden Boy", 3 uur. Woensdag 23 Jan.: Bioscoop De Pont: Feestavond, der E.V.C. Optreden van G. G. Cabaret, aanvang 7.30 uur. SANTPOORT Tooneelavond ten bate van Nederland helpt Indië Zaterdagavond 26 Januari as. wordt in „De Weijman" te Santpoort een tooneel avond gegeven door den Kennemer Kunst kring ten bate van de actie „Nederland helpt Indië". Opgevoerd zullen worden een viertal één-acters. Na afloop is er bal. E.H.B.O.-cursus Maandagavond is men in Santpoort be gonnen met het geven van lessen in E. H. B. O. De cursus kan door alle belangstellen den boven 18 jaar gevolgd worden en wordt gegeven in de O. L. school aan de Burg. Ensthedélaan. De lessen staan onder leiding van dr. Mansholt. De Aino's in Japan t,Een stam uit het steenen tijdperk" De Aino-stammen in noordelijk Japan vormen een der merkwaardigste ver schijnselen op anthropologisch gebied in onze hedendaagsche wereld, aldus een Reutercorrespondent in Tokio. Dit volkje behoort tot een uitstervend ras; hun aan tal bedraagt nog slechts 16000 zielen. Prof. Kodama van de Keizerlijke Universiteit te Hokkaido is de meening toegedaan, dat de Aino's over dertig jaar van den aard bodem verdwenen zullen zijn De Aino's hebben zich naar alle waar schijnlijkheid over Japan verspreid van het Noorden uit, lang voordat de Japan ners er verschenen. Volgens een oud ma nuscript troffen de Japanners bij hun komst op Hokkaido in 712 daar een sterke en zeer woeste Ainostam aan. Nu vindt men ze hoofdzakelijk in de provincies Hi- daka, Tokati, Koesiri en in het hooge Noorden op de Koerillen. Bezettingstroe pen, die in het Aino-dorp Shiraoi kwa men. meenden bij het zien van de ge baarde inboorlingen geconfronteerd te worden met vertegenwoordigers van het palaeolithisehe (steenen) tijdperk. Zij wo nen in ronde hutten met tegelvormige. rieten daken. Het interieur is zeer sober; men vindt er o.a. dierenhuiden: in huis gedroogde visch vormt een belangrijk on derdeel van de provisie. De huisvrouwen bereiden boven een klein vuurtje het maaL De jacht moet het noodige voedsel leve ren. De mannen zijn zeer handig en sterk, doch toonen neiging tot luiheid. Karak teristiek is hun wollige haar en baard in tegenstelling tot den Japanner. Phvsiek zijn zij echter minder sterk dan dezen. De vrouwen hebben de gewoonte zich te tatoueeren op handen, armen en bij den mond ter verhooging van haar schoon heid. Zij worden aantrekkelijk en sterk genoemd en trouwen vaak met Japanners. Sensationeele Hartoperaties Dr. C. Cr af oord, chirurg en menschenredder Dr. Clarence Crafoord heeft de laatste twee jaar in het Sabbatsberg-hospitaal te Stockholm een aantal hartoperaties ver richt, die bepaald geniaal genoemd mogen worden. Genoemde medicus is er in ge slaagd een methode te vinden voor het genezen van aangeboren misvormingen in de aorta, het groote bloedvat achter het hart. en wel door operatief ingrijpen. Deze operatie heeft niemand ooit eerder aan gedurfd vanwege de daarvoor vereischte buitengewone vaardigheid. Zij bestaat uit het afsnijden van het bloedvat boven en beneden de vernauwing, waarna de ein den aan elkander genaaid worden. Het lijkt zoo heel eenvoudig, maar het hoeft geen betoog, dat mislukking voor den pa tiënt doodelijk is. Dr. Crafoord verrichtte zijn eerste ope ratie in October 1944 en rc-dde op deze wijze net leven van een elfjarigen jongen; sindsdien heeft hij nog zes dergelijke ope raties uitgevoerd, die alle slaagden. Men zal het belang hiervan inzien, wanneer men bedenkt dat 25 procent van de lijders aan deze vergroeiing den twintigjarigen leeftijd niet bereikt; slechts tien procent van hen wordt ouder dan 50 jaar. De nieuwe operatie-methode heeft in medische kringen begrijpelijkerwijze groot opzien gebaard. De Zweedsche medische vereeniging heeft Dr. Crafoord in 1945 de jubileum-medaille voor zijn wetenschap pelijke prestaties op medisch terrein toe gekend. Nieuwe Uitgaven Op de redactietafel ligt een verzame* ling teekeningen van Henri Pieck, die sinds 1941 in Duitsche gevangenschap vertoefde en zijn indrukken neerlegde in een serie teekeningen. Ze leeren den be schouwer iets over de verschrikkingen van het concentratiekamp Buchenwald. Gelaten staren u aan en vermagerde ge stalten roepen om erbarmen, verwekken een diepe verwondering, dat menschen. hun medeschepselen zóó kunnen laten verworden. Speciaal prent 31, de scha mele overblijfselen van een aantal man nen, voortwadend door de diepe sneeuw en het fijne schetsje van de ziekenzaal met den stervenden man en zijn uitgeput- ten medegevangene lijken goed geslaagd, zoowel van techniek als van uitbeelding. Overal trouwens geeft Pieck blijk van een beheersebte vaardigheid in het weer geven van koppen, van lichamen, van sfeer. BINNENLAND Vertrouwelijke handels- en crediet- accoorden zijr, op het einde van 1945 tus schen de Nedeiiandsche en de Zweedsche regeering gesloten. Tezelfdertijd werd te Bern een vertrouwelijk protocol nopens het goederenverkeer tusschen Nederland en Zwitserland onderteekend. Het Rijkskolenbureau heeft medegedeeld, dat op de bonnen 47 en 48 (die ingeleverd moesten worden voor 17 Januari) voor Fe bruari wel kolen geleverd mogen worden, maai- dat er in het Westen des lands thans weinig kolen aanwezig zijn. Zet de vorst door, dan zal er in het Westen voorloopig niet veel aangevoerd kunnen worden. Hookers in ons land blijken meer te voe len voor sigaretten dan voor sigaren. Om dit te ondervangen twil men „sprietjes" maken (heel dunne sigaartjes). Door drinken van methylalcohol is een echtpaar te Amsterdam ernstig ziek gewor den. De vrouw is aan de gevolgen overleden. Van de postzegels die de beeltenis van de Koningin dragen (type Konijnenburg), zijn twee nieuwe waarden aangemaakt, n.l. die van 50 cent oranje-geel en van 60 cent paars-zwart. Tegen het einde van deze maand zullen de zegels verkrijgbaar zijn. Een controle op nummerborden van auto's zal in het heele land met ingang van 1 Februari beginnen. Autobestuurders zijn. dus gewaarschuwd. 22 Balen tabak zUn gestolen uit een op slagplaats van het Purperhoedenveein te Am-* sterdam. De doodstraf eisehte de proc. fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te gen den 30-jarigen F. Olihof, die in de Waf- fen S.S. tegen de Russen gestreden heeft. Hij werd gewond, werd bevorderd tot Grup- penscharführer en ontving het Ehrenkrcuz» Amsterdam heeft, naar thans is vastge steld. 768.740 inwoners. Twee slachtoffers der (jsvreugde zijn te Hilversum gevallen. Op den vijver aan den Lorentzvveg. waar in het ijs verschiiiende zwakke plekken waren., zakte "net 9-jarige meisje H. G. door het ijs. De 29-jarige siu- eadoor A. D. zakte bij zijn reddingspogingen eveneens door het ijs en verdronk eveneens. De effectenregistratic is in <*en zoodanig stadium gekomen, dat de daarmee belaste in stanties haar activiteit ook naar buiten zul len gaan ontplooien. In verband hiermede, zullen heden, Dinsdag om 19.15 uur, voor den zender Hilversum I, in een korte mededee- ling van de afdeeling Effectenregistratie van den Raad van Rechtsherstel richtlijnen voor het publiek worden gegeven. Minder hypotheken. Blijkens een mede deelt ng van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek hebben in 1944 slechts 19.789 nieuwe hypotheekinschrijvingen tot een totaal be drag van f223 millioen plaats gehad. Daar tegenover stond het hooge aantal van 72.729 doorhalingen met een gezamenlijk bedrag van f523 millioen. Per saldo zijn dus 52.940 hypotheken ten bedrage van f 300 millioen meer doorgehaald dan nieuw ingeschreven. Sedert 1940 is het uitstaande bedrag gedaald met X 1537 millioen. Het aantal leden van een gemeenteraad kan tot heden slechts vermeerderd worden op grond van de uitkomsten der 10-iaarlijk- sche volkstelling. Nu zou als basis genomen moeten worden de volkstelling van 1930. Er is evenwel een wetsontwerp bij de Kamer in gediend om ook nog voor de a.s. raads verkiezingen als basis te nemen de gege vens van het bureau voor statistiek. BUITENLAND De Tsjechoslowaaksche generaals Blaha en Richtrmoc zijn wegens colaboratie ter dood veroordeeld. Generaal Mohapl kreeg 25 jaar gevangenisstraf. Koning Leopold heeft een brief gericht aan de Belgische regeering om haar voor te stellen op een door het parlement vast te stellen dag een referendum over zijn persoon te houden. De atoombom. In de Ver. Staten is een speciale commissie van 8 geleerden opge richt ter zorgvuldige bestudeering van een systeem van internationale Inspectie ter con trole van atoombommen. Enorme schade is In de haven van Torre Annunziata in Italië aangericht, toen er een munitletrein ontplofte., waarvan de inhoud in een schip zou worden'geladen. Een nieuwe import-politiek zal Canada voeren met betrekking tot goederen, die nor maal uitgesloten zouden zijn door de vast stelling van maximumprijzen. Thans zullen dergelijke goederen uit vele Europeesche landen, waaronder ook Nederland, kunnen worden ingevoerd. HAARLEM EN OMGEVING net Itadio-raritelten Revue-gezelschap blijft nog een week in Haarlems Klein kunst Theater met een nieuwe revue onder de titel „We gaan vooruit" met medewerking van Sylvain Poons. Actieve zakenmenschen te Heemstede hebben zich vereenigd in een „Zakenclub", die er naar zal streven een weg te vinden om te komen uit de economische chaos. De voorzitter van de afd. Noord-Holland van ce Federatie van Nederlandsche bedrijven ter bestrijding van de economische dictatuur en de bevordering van he: particuliere Initia tief, de heer J. v. d. Berge »e Heemstede, zal voor de Heemsteedsche Zakenclub een lezing houden op Woensdagavond 23 Januari ln „Boekenrode" onder den titel ..Nederlanders past op uw Saeck. De beer G. Kromhout te Heemstede is, na 45 jaren dienst, gepensioneerd als admi nistrateur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In het orgaan worden zijn verdiensten in het licht gesteld. Tot zija opvolger is benoemd de heer W. Pull.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3