7llassa~Uwasie K}aat Miïaett- van repatrieerenden uit Indië Kort en bondig Hitier de overgestoken Trawlers? In Januari en Februari zullen ruim 25,000 ivordcn overgebracht SANTPOORT Naar wij vernemer, zulien in den loop dei- maanden Januari en Februari meer dan 25.000 repatrieërenden van Java naar ons land worden overgebracht. Voor dit massa-vervoer zijn 15 schepen beschikbaar. In Januari zullen vertrekken: t.s. „Noordam" met 1200 passagiers; m.s. ..Bloemfontein" met 1200 passagiers; m.s. ,,Joh. v. Oldenbarneveldt met 2000 passa giers; s.s. ..Johan de Witt" met 1500 passa giers; m.s. „Indrapoeia" met 1500 passagiers; m.s. „Sibajak" met 2000 passagiers; s.s. ..Al cantara" met 1500 passagiers; m.s. „Boisse- vain" met 2000 passagiers; m.s. „Japara" met 1200 passagiers. In Februari zullen vertrekken: s.s. „Nieuw Amsterdam'^ met 3800 passagiers; m s.„ Oran je" met, 1200 passagiers; m.s. „Tjisadane" met 1500 passagiers; m.s. „Klipfontein" met 1600 passagiers; m.s. „Boschfontein" met 1350 passagiers; m.s. „Sommelsdijk" met 1500/1700 passagiers. De juiste vertrekdata zijn nog niet bekend evenmin als de ontschepingshaven in Neder- D ui zenden kilo's visoli worden dagelijks op den vlschafslag- te IJniuiden aangevoerd. (P.) Wal visch j agers weldra in Amsterdam Naar het A. N. P. verneemt, worden ■dezer dagen in de Amsterdamsche haven de eerste twee van de door het walvisch- syndicaat aangekochte „catchers" (jagers) verwacht. In totaal heeft het syndicaat acht jagers gekocht, die voor den oorlog onder Pana- meesche vlag voeren en tijdens den oor log dienst deden bij de Britsche marine. Deze schepen meten 4 500 ton en zul len bij de Amsterdnmsche Droogdok Mij. in hun oorspronkelijken toestand hei-steld worden, waarna zij in het najaar uit zul len varen met de Nederlandsche walvisch- expeditie. Twee der acht catchers zullen in Mon tevideo worden gerestaureerd, waar zij thans liggen. Vier zijn op weg van Zuïd- Amerika naar ons land en de „Vestfold 5 en 6" komen dezer dagen binnen. Medio Februari wordt het groote, door het syndicaat aangekochte tankschip in Amsterdam verwacht, dat bij de Amst. Droogdok Mij. zal worden verbouwd tot factory-ship of drijvende traankokerij. Ontstemming in Schotsche visscherijkringen. Visscherijkringen te Aberdeen hebben protestnota's gestuurd naar de ministeries voor Voeding en van Binnenlandsche Za ken en naar de Herring Industry Board in verband met het feit dat door de Regee ring een contract met Noorwegen is af gesloten voor de levering van haring. De Schotsche visseherij acht zich door dezen maatregel ernstig gedupeerd, aangezien die leveringen samen vallen met de vroe ge Schotsche haringvisscherij. Van over heidswege heeft men echter te verstaan gegeven, dat de Schotsche aanvoer niet voldoende is om in de behoefte te voor zien. De handelaren teekenen hierbij nog aan, dat de kwaliteit van de vroege Schot sche haring minder is dan die uit Noor wegen. Vooral het verschil van kwaliteit is oorzaak, dat ook reeds voor den oorlog de voorkeur werd gegeven aan buiten- landsche, voornamelijk Deensche, visch boven de Schotsche. Wedstrijdprogramma DC. 13. Voor de competitie om het kampioenschap van Noord-Holland is het volgende program - ma vastgesteld: te Amsterdam 3 Febr. G S.D. C- IJ.; te IJmuiden 10 Febr. D.C IJ.—Joseph Blan kenaar; land of de wijze waarop eventueele over scheping in Engeland geregeld zal worden. De mogelijkheid bestaat, dat de volgende schepen eveneens voor vervoer beschikbaar komen: m..s. „Kota Agoeng"; m.s. „Kota Inten"; m.s. „Kota Baroe"; m.s. „Weltevre den": m.s. „Tabjnta"; m.s. „Sloterdijk" en m.s. „Tegelberg". Kotter in mijnenveld? De kotter KW27, die op ongeveer 40 mijl N.W van IJmuiden op de vischvangst was, kreeg een defect aan den motor, om welke reden de schipper om assistentie vroeg. Op de plaats waar het scheepje ronddobberde, wordt veel tong gevangen, maar het gevaar voor mijnen is niet denk beeldig. Er waren geen sleepbooten be reid om het scheepje op te pikken. Later is de motor weer gaan draaien en was hulp overbodig. VELSEN Zilveren jubileum der R.H.B.S. In September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Rijks Hoogere Burgerschool in onze gemeente werd opgericht. De lessen werden aanvankelijk gegeven in de voor malige Tuchtschool, later in het huidige schoolgebouw aan het Tiberiusplein. Dit gebouw is weliswaar aan een algeheelen ondergang door slooping ontkomen, maar de Duitschers, die er langen tijd in gehuis vest waren, hebben het zoodanig uitge woond, dat het nog steeds niet in gebruik kon worden genomen. O.a. is een groot deel van het archief verloren gegaan. Het zal vooral de oud-leerlingen verheu gen, dat het jubileum niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er heeft zich uit de oud leerlingen een comité gevormd, dat bezig is, plannen voor de viering van het jubi leum uit. te werken. De grootste moeilijk heid bij de uitvoering dezer plannen is evenwel, dat de benoodigde adressen vrij wel volkomen ontbreken, ook al door het verloren raken van het archief. De oud leerlingen zijn naar alle windstreken uit getrokken, door evacuatie enz. zijn dege nen, die in deze contrijen waren gebleven, ook veelal op onbekende adressen woon achtig. Er wordt nu een oproep in de bla den geplaatst en nu moet worden afge wacht, of deze oproep het gewenschte re sultaat zal opleveren. Burgerlijke Stand Geboren: J. v. d. Berghe, z., Ogelwicht- straat 30, Velsen-N. C. Stolk, d., Tromp straat 189, IJmuiden-O. P. A. Oort, z., Blcemstraat 78, IJmuiden. Overleden: R. Pinxteren, 1 dag, d. van M. P. F Pinxsteren, Zeeweg 237, IJmui den; R. Posthumus, 64 j., echtg. van W. J. Wagner. Hagelingerweg 63. Santpoort; H. van Schagen. 4 j., d. van H. van Schagen, Vinkenbaan 50, Santpoort. Gereformeerde Kerk. Naar wij vernemen zal de bevestiging en intrede van ds. A. C. v. d. Nood van Ouder-Amstel, die onlangs het beroep naar de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg te Velsen heeft aangenomen, waaischijnlijk niet eerder dan eind Maart of begin April plaats hebben. HANDBOOGSPORT. Zondag a s. wordt op de banen van „Vooruitgang zij ons Streven" achter het Stalionskoffiehuis een klassificatie-wedstrijd gehouden voor de samenstelling van de zestallen in de ko mende competitie. CABARET-AVOND. Aan den op Zon dag a.s. in „De Weyman" te houden caba ret-avond werken o.a. mede de „Kamiki- meisjes". een Hawaï-trio, en onze plaats- genoote Tilly Kruisman. BINNENLAND Op de petitie van het „oude leger", die eenigen tijd geleden aan de Koningin werd aangeboden, zijn thans reeds meer dan dui zend aöhaesiebetuigingen ontvangen, af komstig uit alle rangen en standen der maat schappij. zoo heeft gen.-maj. A. Numans, een der onderteekenaars, medegedeeld. Giften aan de Koningin. Gedurende het verblijf van H. M. de Koningin in Engeland en ook in Nederland werden vele giften geschonken voor het Nederlandsche volk. H. M. de Koningin heeft gemeend de ge schonken bijdragen als volgt te moeten ver- deelen: Aan het Groene Kruis en het Wit- Gele Kruis elk 150.000, aan de Ned. Ver. tot bestrijding der t.b.e. f 140.000. aan het Comité voor kinderuitzending naar Engeland 40.000 Eng. ponden. De „Oranjefontein" heeft 45 repatriee renden uit Ned. Indië aan boord. Het schip wordt 2 Februari in Rotterdam verwacht; de passagierslijst is aan het bureau van ons blad te raadplegen. De Radio-luister wedstrijd „Hallo, met wie", die door Koos Koen werd geregisseerd ten bate van de actie „Nederland helpt Indië" heeft ruim 383.000 inzendingen ge boekt met een batig saldo van 1200.000. Door het ijs gezakt. Twee vriendinnen, die op het kanaal Almelo—Nordhorn aan het schaatsenrijden waren, zijn door het ijs ge zakt en verdronken. Hetzelfde lot trof een 15-jarigen jongen in de nabijheid van den straatweg OldenzaalEnschedé. 10 Nederlandsche speelfilms zullen wel dra in circulatie gebracht worden door de Meteoor-filmmaatschappij. Deze mij. is te beschouwen als een soort ..pool", waarin alle Nederlandsche filmproducenten zijn onder gebracht, waartoe o.a. behooren de Ned. Werkgemeenschap voor filmproductie. Multi- film. de Masz-film enz. Binnenkort zal ook een Nederlandsche verzelsiilm gereed komen, waarvoor de studio-werkzaamheden reeds be ëindigd zijn. De Tweede Kamerleden Mr. Dr. L. J. C. Beaufort (R.K.) en Roestam Effendi (comm.). die respectievelijk sinds 3937 en 1933, deel uitmaakten van de Kamer, hebben als zoo danig bedankt. Luit. gen. rar. H. J. Kruis heeft in zijn functie van chef staf Militair Gezag, een klacht bij de Bredasche Justitie ingediend over een in de „Bredasche Courant" van 8 Jan. j.I. opgenomen artikel, waarin de schrij ver zich in beleedigenden vorm over het M. G. heeft uitgelaten. BUITENLAND Het kanaal van de Witte Zee naar de Oostzee zal in het a.s. voorjaar voor de scheepvaart worden opengesteld. HAARLEM EN OMGEVING De heer W. Heeren te Bennebroek hoopt Donderdag 24 Januari den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar in dienst is bij de Fa. Empelen en van Dijk in AerdenhouL De her denking van dit heugelijke feit moest in Mei van het vorige jaar, in verband met de bui tengewone omstandigheden worden uit gesteld. De pianist Klaas Bakker zal op Maan dagavond 28 Januari een recital geven in de Begijnhofkapel te Haarlem. Hij speelt wer ken van Bach, Beethoven (Mondschein-So- nate), Debussy en Chopin. Het Sweelinck Kwartet zal aZterdag 28 Januari, in de Begijnhofkapel te Haarlem een derden avond geven. - Het programma vermeldt werken van Beethoven, Mozart en Debussy. -- Een sonaten-avond wordt door Karei Ligtenberg (viool) en Tineke de Smidt (piano) gegeven op Donderdag 31 Januari in de Tuin/.aal van het Gem, Concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat werken van Brahms. Debussy, Pijper en Schubert. Bedankt voor het beroep naar Haarlem der Ger. Kerk (K. O. art. 31) ds, O. W. Bouwsma te Breukelen. dwong Rommel tot zelfmoord United Press verneemt uit Neuren berg, dat uit de documenten is geble ken hoe Hitier veldmaarschalk Rom mel dwong, zelfmoord te plegen, om dat hij zou hebben deelgenomen aan den aanslag op Hitler. De generaals Bergdorf en Meisel kwamen op den avond van den 15en October 1944 naar Rommels woning te Ulm, Bergdorf had instructies van Hitier bij zich, waarin een zelfmoordsehema voor Rommel was ontworpen. Keitel leverde het vergif en Rommel maakte geen tegenwerpingen, waaruit werd gecon cludeerd, dat Rommel zich S9hu!dig voelde. Een auto bracht de drié gene raals „ergens" heen en een oogenblik later ontving de generaalsvrouw het overlijdensbericht van haar echtgenoot Officieel werd verteld, dat Rommel overleden was aan een hersenbloeding. Natuurlijk ontving Rommel een staats begrafenis met alle bijbehoorende pracht en praal. De vliegende filmers van de RAF De Britsche semi-documentaire film „Journey Together", die het leven en de training van de RAF-bemanningen in beeld brengt, van de allereerste dagen tot aan de laatste reis op Berlijn, heeft bij de eerste vertooningen in de Ver. Staten alle première-records gebroken. De film werd vrijwel uitsluitend ver vaardigd met medewerking van personen uit de tooneel- en filmwereld, die bij de RAF in dienst waren. Het is een uitste kend stuk werk van de RAF Film-Unit. De filmafdeeling van de RAF, die in het begin van 1942 geformeerd werd, ver vaardigde eenige van de meest spectacu laire actie-films van den oorlog in Euro pa, Noord-Afrika, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. Zij vervaardigde tal van films voor de gevechtscampagnes, do cumentaires en een groote hoeveelheid materiaal voor de journaals der film ondernemingen. De afdeeling bestond oorspronkelijk uit 27 officieren en 30 manschappen van an dere rangen, maar op het einde van den oorlog was de sterkte uitgebreid tot meer dan 400 man, waarvan bijna de helft be stond uit filmtechnici. Burgertechnici werden niet opgeroepen om dienst te ne men bij de filmafdeeling, doch mannen en vrouwen uit de filmwereld, die reeds in dienst van de RAF waren, werden daarbij betrokken en waar mogelijk naar de film afdeeling overgeheveld. De meest yeeleischende opgave waren de opnemingen voor een geluidsfilm in 1943. Naar aanleiding van een verzoek om assistentie der Amerikanen, werkte een afdeeling in Pinewood bij Londen zeven dagen zonder ophouden, met enkel drie rustpauzes om de menschen slaap te gun nen, aan een 16 mm film, die onmiddellijk per vliegtuig naar Noord-Afrika werd ge zonden. Het nieuws van de succesvolle resultaten kwam eenige dagen later, toen de Amerikaansche vliegtuigen een aroot olie-centrum te Ploesti in Roemenië ver nielden. De film verschafte in woord en beeld instructies aan dé piloten, die de raid ondernamen. In operationeele vluchten nam de film afdeeling deel aan het bombardeeren. Alleen reeds in Noordwest-Europa maak te zij 683 operationeele vluchten In totaal verloren 13 leden hun leven. De torpedojager „Tjerk Hiddesz" wordt binnenkort in de haven van Rotterdam ver wacht. Dit schip is eenige jaren geleden van de Britsche marine door Nederland over genomen. IJmuiden heeft ze hard noodig Een dezer dagen werd in eenige bladen een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk de directie van een alhier gevestigde ree- dcrij zich in Engeland zou bevinden om aldaar vijftien groote trawlers te koopen. Het bericht was te mooi om waar te zijn en hoewel tot onze spijt moeten we melden, dat het Diet op waarheid berust. Het gaf ons echter aanleiding, eens te bevoegder plaatse te informeeren, hoe het staat met de trawlers, die behoorden tot de 36 in 1940 naar Engeland ontkomen visschersschepen, waarvan vele nog steeds niet teruggekeerd zijn. Zooals men weet, is er reeds een aantal schepen uit Engeland terug en met goede resultaten zijn deze booten al weer ter visseherij. Maar er liggen in de een of andere Engelsche haven nog eenige, waar onder de beste en grootste van de vloot. Waarom zijn die nog niet terug? Het is een ingewikkelde geschiedenis en we vreezen, dat het nog lang zal duren, voordat we al deze booten weer in IJmui den terug zullen zien, met uitzondeving echter van de Hercules IJM 396 en de Libra IJM 98, die spoedig terug verwacht kunnen worden. Voor de Hercules is reeds een bemanning naar Engeland onderweg. Het 6preekt vanzelf dat men de naar Engeland overgestoken booten ginds niet werkeloos in de haven liet liggen. De grootste, zooals de Haarlem en de Erin gingen over naar de Navy, andere kwa men bij de Nederlandsche marine, de rest ging van Fleetwood uit ter visseherij. Voor de door de marine gevorderde sche pen werden huren vastgesteld, de sche pen, waarmee gevischt werd, werden door de Nederlandsche regeering in exploitatie gegeven aan de Unielever, die als agente, de besommingen afdroeg aan de Shipping. Op 1 Juni 1942 werden alle schepen echter door de Nederlandsche regeering gevorderd, zoodat er twee perioden te Werk voor de Ned. Scheepsbouw Mij. Op de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, zullen voor Noor- sche rekening twee motorvrachtschepen elk van 10.000 ton, worden gebouwd. onderscheiden zijn, die van 10 Mei 1940 tot 1 Juni 1942 en van dezen datum tot de bevrijding. De eerste periode'was de zoogenaamde „Custodian period", de twee de die der vordering. De totale opbrengst tot den tijd van teruggave aan de reeders moet de basis vormen van de verdeeling van den pot. Voor den een is dit de huur, voor den ander de opbrengst der vissehe rij. Hoe moet de pot nu verdeeld worden? „Men" zegt: „we geven voor alle sche pen een daghuur, met de visseherij heb ben we niets te maken" De reeders zeg gen: „de pot is van ons. deze moet geheel te onzer beschikking worden gesteld. We zullen zelf wel een plan maken voor de verdeeling". Deze aangelegenheid zou natuurlijk wel opgelost kunnen worden als de scheoen weer thuis zijn, maar er moet voor al deze schepen een rapport opgemaakt worden voor de reparatie en daarop liggen hon derden Nederlandsche Belgische. Fran- sche en andere n»t!o«a'iteiten te wachten. Van reparatie is in Enge'and geen sprake. En wanneer de booten terugkomen voor dat alle formaliteite" vervuld zijn, zijn we misschien ons recht kwiit. vreezen de ree ders. En nu wachten zij gelaten de dingen af, die komen, gelaten maar toch min of meer met een bloedend hart. omdat er nu met kans op succes gevaren kan wor den. Er lagen in Engeland nog 7 booten van de Vem, voorts de Libra, de Bergen (die wel als verloren beschouwd moet worden) en eenige kustbooten. Op den terugkeer van deze verloren schapen wordt met smart gewacht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3