IJmuider Courant Qodsetede Ui Geen bakkerijconflict te Haarlem Internationale commissie voor atoomenergie DeNederlandsche dooden teNearenberg ©O© Jaargang .No. 16236 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 25 Januari Iftlrt Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4.— Maar een spoedige breuk mei Franco De drie groote partijen in Frankrijk hebben Donderdag officieel een politieken godsvrede aangekondigd in den boezem van de door Felix Gouin, die met 497 van de 552 stemmen tot voorloopig staats hoofd is aangewezen, te vormen regeering. Deze godsvrede geldt voor vier maanden, welke het land nog van de algemeene ver kiezingen scheiden. In het program, waar over de drie partijen het eens zijn gewor den, wordt aangedrongen op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. Verder bevat het program nog de pun- Nlet minder dan een bedrag- van 27 mil- lioen gulden aan bloembollen Is door Nederland sinds de bevrijding geëxpor teerd. In de kweekerijen werkt men ijverig aan de volmaking van liet pro duet en oji de onlangs te Sassenheim ge houden bloemententoonstelling kon men reeds vele nieuwe soorten bewonderen. De nieuwe trompet-narcis „Dutch Mas ter", van welke soort slechts enkele dui zenden bollen bestaan, die alleen voor kweekers te koop zijn tegen den prijs van 500 gulden per Kg. (P.) ten, waarover men reeds overeenstemming had bereikt in de drievoudige coalitie on der De Gaulle, n.l. de nationalisatie van de electriciteitscentrales. het opmaken en publiceeren van een juiste inventarisatie van de Fransche hulpbronnen en onmid dellijke behoeften en het spoedig uitvoe ren van de reeds door de Constituante aangenomen maatregelen betreffende de nationalisatie der banken. Voorts wil men het bestuursapparaat hervormen en nut- telooze en parasitaire ambten opheffen. Verdere punten zijn de ontwikkeling van de productie in het bijzonder door na tionalisatie „zonder bureaucratie en ver spilling". het in overeenstemming bren gen van de productie aan de behoeften en het respecteeren van de rechten der bij zondere vakvereenigingen en der bijzon dere scholen. Gouin heeft verklaard niet eerder dan hedenavond met zijn regeering klaar te kunnen zijn. Een bezoek aan De Gaulle verklaarde hij als „een eerbetoon van een Franschman aan een zeer hoogstaanden Franschman." Algemeene Sociale Verzekering. De Britsche Labourregeering heeft haat- op het Beveridge-plan gebaseerde, ont werp van wet op de nationale verzekering bij het parlement ingediend. Dit ontwerp voorziet in een alomvattende sociale ver zekering tegen betaling van een wekelijk- scbe contributie. De verzekering omvat uitkeeringen in geval van ziekte, werk loosheid, bevalling, voor weduwen en weezen. oudedagspensioen en uitkeerin gen bij overlijden. Examen voor moderne bedrijfsadministratie. Reeds jarenlang heeft de behoefte be staan aan een examen voor middelbaar administratief personeel, zooals admi nistrateurs van groote bedrijven. Deze personen stonden voor het alternatief: Associatie-diploma boekhouden of een hoog handelsdiploma zooals van accoun tant of een academische graad in de han delswetenschappen. Sommigen van hen probeerden het Staatspractijkdiploma Handel en Administratie of akte MO Boekhouden te behalen, maar de eischen voor deze examens bleken niet gelijk te zijn aan die voor een moderne administra tie. Een Haarlemsch-Haagsch initiatief, n.l. van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del en het Ned. Instituut voor Efficiency, wil in deze leemte voorzien door het in stellen van een nieuw „Examen Moderne Bedrijfsadministratie". Het examenbureau is gevestigd Kenaupark 30, Haarlem, secr.-penn. de heer W. B. Reynen. Voor zitter van bureau en curatorium is ir. W. Maas Geesteranus, directeur van N.V. Werkspoor ie Amsterdam; de uitgebreide examencommissie wordt gepresideerd door dr. A. Mey. Het woord is aan. Thomas a Kempis: De omstandigheden ma ken den mensch niet sterk of zwak, maar toonen hoe hij is. Buit ter waarde van f 12.000.— In het voortgezette onderzoek van de Haarlemsche politie na de arrestatie van twee inbrekers, waarin wij gisteren mel ding maakten, is nader komen vast te staan, dat het totaal der inbeslaggenomen goederen een waarde vertegenwoordigt van j 12.000.dus tweemaal zooveel als eerst werd geraamd. De groote verschei denheid van goederen is afkomstig van. inbraken en insluipingen in Haarlem en omgeving. Alle waardevolle voorwerpen zijn teruggevonden; de politie maakt thans de catalogus op. In verschillende gevallen hebben de beide euvele broeders nu be kend. een en ander door braak te hebben verkregen. Het loonconflict. dat in de Haarlem sche bakkerijwereld dreigde, is afgewend. Zooals wij reeds vermeldden, zijn de loo- nen voor het bakkersbedrijf bindend vast gesteld. De minister van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring aan de verhooging gehecht, zoodat de bakkers thans 40. per week zullen verdienen, met 2. toeslag voor degenen, die zes dagen per week vóór zes uur 's morgens moeten be ginnen te werken. Regeling voor de goederen in Australië. De Nederlandsche gezant in Australië heeft medegedeeld dat hij den Australisehen mi nister van buitenlandsche zaken Evatt de verzekering heeft gegeven dat, wanneer in Australië opgeslagen goederen naar Ned. Indië verscheept zouden worden, deze uit sluitend verdeeld zouden worden onder de meest behoeftige geïnterneerden en krijgs gevangenen zonder onderscheid van nationa liteit en politieke meening en met absolute voorkeur voor vrouwen en kinderen. Het Z. O.-Azië commando en in het bijzonder Chrlstison zullen verantwoordelijk zijn voor de regeling der distributie. Er liggen tusschen de 15.000 en de 80.000 ton goederen (de schattingen loopen ver uileen) voor Indië in Australië, waarvan waarschijn lijk de helft hulpgoederen voor de geïnter neerden zijn. De Nederlandsche gezant ver trekt naar Melbourne om besprekingen te voeren met het Nederlandsche hoofdkwar tier daar. teneinde de verscheping zoo spoe dig mogelijk te regelen. De Australische vak vereenigingen hebben besloten de beslissing slechts uit te voeren na ontvangst van de goedkeuring van Soekarno en de „Indone sische regeering". (United Press). Over de besprekingen met dr. Evatt heeft de gezant nog meegedeeld, dat de Nederlandsche regeering Australië's vitale belangen in het Verre Oosten erkent. Beide landen nemen de heilige taak op zich. aandacht te schenken aan de poli tieke aspiraties der onafhankelijke vol ken in den Grooten Oceaan. Dr. Evatt Verklaarde, dat geen botsing van belan gen had plaats gehad en dat Australië volledig de rechten en belangen van Ne derland in het Z. Westelijk deel der Stille Zuidzee erkende. Australië heeft dehter groot belang bij de otekomstige Veiligheid en de sociale ontwikkeling der naburige gebieden. Van de zijde der vakbonden is ver klaard. dat bij de onderhandelingen voortgane werd gemaakt. De Britsche autoriteiten hebben in circulaires aan de Britsche, Nederland sche en Indonesische bladen verzocht, geen beschuldigende artikelen te publi- deeren. Men beschouwt dit als een poging van generaal Cliristison om de atmosfeer te zuiveren voor de komst van Sir. Ar chibald Clark Kerr. Bij razzia's hecfj men in Batavia voor raden geneasmiddelen en c.-utobanden, teruggebracht, welke utt opslagplaatsen ■waren gestolen. De plenaire, zitting van de algemeene vergadering van de Ver. Naties heeft Don derdag de voorgestelde resolutie inzake de oprichting van een commissie voor de atoomenergie met algemeene stemmen aangenomen. De commissie zal bestaan uit een ver tegenwoordiger van elk der staten, welke in den Veiligheidsraad vertegenwoordigd zijn, en Canada. Dit beteekent. dat tot September van dit jaar Nederland ook vertegenwoordigd zal zijn in deze aller belangrijkste commissie. Tevoren hadden Byrnes en Visjinsky elk in een redevoering op eenstemmige goed keuring van de betreffende resolutie aan gedrongen. Visjinsky zeide met grooten nadruk: ,,Dit is de eerste belangrijke han deling van gezamenlijke inspanning van krachten der Ver. Naties om den vrede en de veiligheid in de wereld te verzeke ren. Moge zij een waarlijk succes berei ken." Byrnes sprak: „Het zal voor de vredelievende volken een geruststelling zijn te weten, dat wij onmiddellijk over gaan tot het zoeken naar wegen ter voor koming van een wedloop in de bewape ning. Wij, die samen hebben gestreden voor onze vrijheid, moeten thans toonen dat wij de vrijheid, die we gewonnen heb ben. waard zijn." Voorts deed Byrnes een beroep op de vergadering, zoo spoedig mogelijk maat regelen te nemen tot het terugtrekken van alle bezettingsstrijdkrachten uit alle landen, behalve uit Duitschland en Japan. In den loop van den dag is Byrnes per vliegtuig naar Amerika teruggekeerd. Voor zijn vertrek gaf hij als zijn meening te kennen, dat d(t U.N.O.-conferentie prachtig vordert. Hedenmiddag zou de Veiligheidsraad bijeenkomen om te beslissen, wat er ge daan zal worden met de voorgelegde ver zoeken betreffende Iran, Griekenland en Indonesië. Het stakingsgevaar is nu geweken. Daar de besturen der bakkerspatroons organisatie nog niet over een definitieve regeling beschikken voor loonen betref fende broodbezorgers en halfwassen, zal deze verhooging eerst worden uitbetaald, nadat een definitieve regeling de aange sloten leden van de organisatie heeft bereikt. De werkgevers hebben tegen den gang van zaken geprotesteerd en gaven de be sturen opdracht zich telegrafisch te wen den tot de ministers van Handel en Nij verheid, Landbouw en Sociale Zaken, met het verzoek te willen bevorderen, dat een broodprijsverhooging op korten termijn toegestaan wordt, om de verhoogde loo nen te kunnen compenseeren. Van de zijde der werknemers vernamen wij nog, dat gehoopt wordt, dat de loons- verhooging geen aanleiding zal hoeven te geven tot een compensatie in den vorm van broodprijsverhooging. daar dan een oneindige reeks verhoogingen zou volgen. Wij vernamen van de zijde der patroons, dat de banketbakkers in afwachting van een definitieve regeling als bankmannen worden beschouwd. Eén en ander zal in gaan per 2 Februari met terugwerkende kracht tot 14 Januari. Te Ziilplien werden Donderdag' de kortebaan sclnuitskamploen.soliupjXMi van .Nederland, een nieuw offfeiecl nummer op de lijst der nationale titels, gehouden. Links Markus, rechts Meulenhelt in actie. Dubost, de Fransche assistent-aanklager in het proces te Neurenberg, hekelde gis teren de Duitsche methoden om onschul dige gijzelaars als aartsmisdadigers terecht te stellen. De diepe tragiek van de dui zenden, die als martelaren voor de vrij heid den prijs van hun.leven betaalden, de toenemende terreur, naarmate de oor log een voor Duitschland fataler verloop had. de doorzichtige camouflage, waar onder het Nazidom zijn wandaden bedreef, al deze herinneringen aan vijf jaren leed werden levend in de nuchtere rechtszaal. Wie herinnert zich niet de ontzetting die door ons land voer, toen de be zetter het masker liet vallen en in Augustus 1942 de eerste vijf Nederlan ders voor het executiepeloton sleepte, daar in de stilte van de Goirleschc bos- schen. Hun namen zullen bleven voort leven als van de eerste mannen, die hun leven ten offer brachten in den vrijheidsstrijd der lage landen. Het waren: Willem Ruys, directeur van een Kottcrdarasche Scheepvaart Mij.? Graaf C. O. G. van Limburg Stirum uit Arnhem: Robert Baelder. Rotter- damseh jurist; Chr. Bennkers. oud- hoofdinspecteur van politic te Rotter dam en Baron Alexander Schimmel- penninck van der Oye uit Noordgouwe in Zeeland. Een aanslag-poging op een verlofgangerstrcin te Rotterdam was de oorzaak van hun gijzeling. De haat tegen het monsterachtige regiem nam toe. de uitwerking was voor de Duit- schcrs avereclitsch: het verzet ging als een lont door Nederland. De Westelijke samenwerking Lord Vansittart heeft in net Britsche Hoogerhuis gezegd, dat een nauwere sa menwerking van West-Europa een van de belangrijkste kwesties voor Engeland was. „West-Europa heeft steeds een ver- schrikkelijken prijs moeten betalen voor gebrek aan coördinatie". In deze samen werking, die. aldus Vansittart. in de eer ste plaats Engeland, Frankrijk. Nederland, België, Luxemburg en Scandinavië zou moeten omvatten, zou geen vooruitzicht zijn op overheorsching door een bepaalde mogendheid. Vansittart wees de bewerin gen, dat een dergelijke samenwerking een blocvorming tegen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten zou beteekenen. van de hand. Een sterk West-Europa is in het belang van Amerika, zeide hij, maar West-Euro pa kan niet sterk zijn zonder welvaart, Het hek was van den dam. het moorden werd veelvuldig, 56 levens werden afge sneden ir. de duinen van Waalsdorp op 7 Maart 1945 als een van de sluitstukken van het Nazi-bewind in de lage landen. Vielen in den beginne prominente figuren onder het Duitsche lood, later werden de slachtoffers in alle lagen der maatschappij gezocht Het zwarte schaap: communisme. Steeds weer sleepten de Duitschers po litieke en rassen-elementen er met de haren bij. alle verzet werd met „terroris me" betiteld en de betrokken personen waren zonder uitzondering ..Joden en Bolsjewistisch gekleurde raddraaiers". Natuurlijk wentelen de yerantwoordelijke personen de schuld op hun superieuren. De SS Brigadeführer dr. Schöngart gaf „Kriminal-Kommissar" Munt bevel. een. aantal gijzelaars neer te schieten. Munt stelde het bij zijn verhoor voor. alsof hij een groot tegenstander van Rauter was geweest, maar de feiten vertellen, dat hij 56 mannen liet executeeren. alhoewel hij slechts opdracht had gekregen. 40 slacht offers te maken. Vierduizend levens. De dienst identificatie en berging van opgespoorde lijken van slachtoffers der Duitsche terreur schat het aantal Neder landsche slachtoffers van de „intimidatie- politiek" der Duitschers op 4000. waarhij de slachtoffers van Vught en Westeroork niet gerekend zijn.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1